N ummer 18. Zondag 28 Februari 100&. 32e Jaargang Tweede Blad. Gemeenteraadsvergadering. TilNNKNL AND." RAAMSDONK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 20 Febr. 1909, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Ridder de van der Schueren. Te ongeveer 10.15 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig de hee- ren De Wit, Van Laarhoven, Dorreboom, Timmermans, van Dongen, De Bruijn, Zijlmans, De Bont, Simonis en Mr. Heere; afwezig wethouder Kamp. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing wor den deze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim. b. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring inzake begrooting verande ring post krankzinnigen. c- Idem, houdende goedkeuring inzake electrische draad schoolhuis op het Veer. d. Schrijven van den heer Simonis- Poppelier, houdende verzoek om een goot aan de straat te mogen doen verleggen. De Voorzitter. Daar dit verzoek niet op zegel is gebracht, stellen B. en W. voor het terug te zenden Zonder stemming wordt hiertoe be sloten. Schrijven van de heeren P. Broeder? en Simonis-Poppelier, houdende bezwa ren tegen den H. O. Op voorstel 'an den Voorzitter wordt besloten deze bezwaarschriften in handen te stellen van de Commissie. e. Schrijven van den heer M. Koniog en anderen, houdende verzoek, om op het Heereplein een publieke weegbrug voor vee, bieten, enz. te mogen plaatsen. Daarvoor zal noodig zijn een huisje groot 3 bij 7 Ms. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit verzoek in handen te stellen van B. W. 2. Aanbieding verslag bedoeld bij art. 52 der Woningwet. De Voorzitter. Ik stel voor dit verslag voor de leden op de secretarie ter in zage neder te leggen. Daartoe wordt besloten. 3. Schrijven van Ged. Staten houdende bedenkingen tegen de salarisregeling van het onderwijzend personeel met advies van de plaatselijke schoolcommissie. De Voorzitter. Deze zaak is reeds lang hangend. Willen de heeren misschiet^ het laatste schrijven nog eens hooren van Ged. Staten. De heer Timmermans Als het niet al te veel moeite is zeer gaarne. De secretaris leest hierna het schrijven van Ged. Staten nogmaals voor. Op advies van de plaatselijke school commissie wordt besloten de hooiden voor elke bij-akte eene tegemoetkoming te verleenen van f 50 per jaar, uitgeno men voor die akten, als akte landbouw en akte fransch, welke verplichtend zijn gesteld. Daarvoor wordt f 100 verleend. Verder blijkt nog dat ook aan de onderwijzeressen voor de akte nuttige handwerken eene tegemoetkoming zal worden verleend van f 50 per jaar. Ook is in de verordening de bepaling opgenomen, dat onderwijzers, welke in dienst moeten, gedurende een jaar hun jaarwedde zullen blijven behouden. Na voorlezing wordt de verordening, aldus gewijzigd, vastgesteld. 4. Schrijven van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie betreffende de huur van het voormalig post- en tele graafkantoor. De Voorzitter. Ik zou willen voorstel len om den inspecteur der Posterijen te berichten, dat de zaak in behandeling is en dat nog niet definitief is besloten ;,wat met het gebouw zal gebeuren. De heer Timmermans. Ik meende dat in het rapport van de commissie de wenschelijkheid werd uitgesproken, om het gebouw te verkoopen. De Voorzitter Ik zou het nog gaarne eenigen tijd uitstellen, aangezien ik met plannen bezig ben welke ik dan ter sprake zal brengen. De heer Timmermans. De commissie heeft het ook ter sprake gebracht, en is van meening dat het in het belang der gemeente zal zijn om het voor een billijke prijs te verkoopen. De heer Mr. Heere. Ik zou in het ant woord ook schrijven of wij het gebouw enkele dagen in de week ter bezichti ging mogen stellen, b. v. 3 dagen in de week. De heer van Dongen. Hoelang heeft het Rijk er nog huur aan. De heer van Laarhoven. Tot 15 Dec De heer Mr. Heere. Ik gevoel wel veel voor wat mijnheer Timmermans daar heeft gezegd. De Voorzitter. Ik zou eerst eens wil len onderzoeken wat het gewenscht zal zijn het gebouw te splitsen en in 2 woningen te verdeelen, ofwel het zoo te verkoopen. Als ik deze zaak onder zocht zal hebben, dan zal ik met voor stellen komen. De heer Timmermans. Mijnheer de Voorzitter, ik moet uw bedoelingen ap- precieeren, doch mag ik er u op wijzen, dat het onmogelijk is te zeggen wat het meest zal geven. Men kan nu toch niet zeggen wat het gebouw bij publieke veiling zal opbrengen. Verder ben ik het ook eens met Mr. Heere, dat het gebouw ter bezichtiging gesteld zal moe ten worden. Menschen die het willen koopen zullen het eerst eens willen zien. De Voorzitter. Dat zullen wij in ieder geval vragen en verder, dat wij nog geen definitief antwoord kunnen geven Ik zal dan eerst laten onderzoeken of er b.v. een bovenwoning en onderwo ning van gemaakt kan worden of wel in tweëen splitsen en elk in boven en onderwoning te verhuren. De heer van Dongen. Men dient te vragen, wat is in het belang van de gemeente en dan geloof ik, dat bet op 't oogenblik van groot belang voor de gemeente zal zijn als wij het verkoopen. De heer Timmermans. Ik geloof ook dat dat in het belang der gemeente zal zijn. De heer Mr. Heere. Men moet ook niet uit het oog verliezen dat, als men het gebouw wil gaan verbouwen men voor groote uitgaven komt te staan en dat men bij verkoop er nu zeker een goeden prijs voor maakt. De panden zijn op het Veer en vooral daar op die hoogte, zeer duur. De Voorzitter. Dan zal ik onderzoe ken wat het meest rendabel zal zijn voor de gemeente. Verkoopen of in 2 wo- lingen laten splitsen en dan verhuren. De heer Timmermans. Dat gaat van te voren moeilijk om dat te zeggen, want men weet niet wat het gebouw zal opbrengen. De heer Mr. Heere. Eerst na ver koop van het gebouw kan men tot de wetenschap van het cijfer komen. Na eenige discussie wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, dit puut aan te houden tot een volgende ver gadering. De heer Simonis. Doch in ieder ge val vragen of het ter bezichtiging kan worden gesteld. De Voorzitter. Zeker. 5. Adres van de afdeeling Raamsdonk van den Christelijken Nationalen werk mansbond, houdende verzoek om een avond per week gebruik te mogen ma ken van een der lokalen van de oude O. L. School te Raamsdonksveer om een cursus te doen geven tot het ver leenen van Eerste Hulp bij ongevallen. De Voorzitter. Ik stel voor goed gunstig op het adres te beschikken. De heer van Dongen In het lokaal liggen nog" plavuizen. Zouden daar geen planken in kunnen worden gelegd De Voorzitter. Zeker kan dat, als ze dat maar op eigen rekening doen. De gemeente geeft reeds vuur, licht en lo kaal, dus moeten zij dat maar voor eigen rekening doen. De heer Simonis. Er zijn toch zeker wel voorwaarden aan verbonden, b.v. als Burg. en Weth. het lokaal zelf eens noodig hebben, dat wij daar dan toch de vrije beschikking over hebben. De Voorzitter. Zeker, wij hebben steeds de vrije beschikking over de lo kalen. Als wij moeten vergaderen dan moeten zij op een anderen avond hunne bijeenkomst houden. 6. Adres van A. Lankhaar, houdende verzoek om de open ruimte naast de Keijenloods aan het Smidseind te mogen gebruiken tot bergplaats van mest. Uit het adres van Lankhaar, dat wordt voorgelezen blijkt, dat hij het wil huren De Voorzitter. Wij hebben aan de Gezondheidscommissie om advies ge vraagd en deze hebben hiertegen geen bezwaar. Burg. en Weth. stellen even wel voor afwijzend op het adres te be schikken. Vlak aan de ingang van de stad, geeft het aanstonds zoo'n rare indruk. De heer Simonis. Daar kan ik mij volkomen mede vereenigen. De heer Timmermans, 't Is m. i. in strijd met de wet ook en daar mogen wii toch zeker niet in voorgaan. De Voorzitter. Er zou natuurlijk een schutting voor geplaatst moeteu wordeu. De heer van Dongen. Zou het niet wenschelijk zijn als er een gemeente mestvaalt komt. Waar moet je nu met je vuil blijven Wij hebben er last genoeg van. De Voorzitter. Dat is een zaak waar later over kan worden gesprokén- De heer van Dongen. Ik meende het nu met deze zaak ter sprake te kunnen brengen. De Voorzitter. Het is de bedoeling daar niets neer te laten werpen. Voor de gemeente zou het zelfs te klein zijn ook. Wordt besloten afwijzend op het adres te beschikken. 7. Goedkeuring reglement van orde voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken ia deze Gemeente. De Voorzitter. Wenschen de heeren het te hooren. De heer Simonis. 't Kan misschien wel ter inzage worden nedergelegd. De heer Timmermans. Beter is het dat het bij de leden wordt gebracht De Voorzitter Ik heb liever dat het op de secretarie blijft. Als het zoek raakt, dan zitten wij er mee. De heer Timmermans, 't Is dikwijls heel lastig om naar de secretarie te gaan om zoo'n stuk te gaan inzien. De leden zullen zoo'n stuk wel netjes houden en doorzenden. De heer Mr. Heere. Niet alle leden zullen belang stellen in de stukken die zullen worden nedergelegd of circuleeren. Ik zou daarom voorstellen, dat aan leden, die daartoe een schriftelijke aanvrage doen zoo'n stuk ter lezing wordt gege ven. Zij kunnen dan een ontvangbewijs teekenen. Hiertoe wordt besloten. De heer Timmermans. Mijnheer de Voorzitter wil u mij beschouwen als een schriftelijke aanvraag te hebben gedaan. De Voorzitter Het spijt me, maar dat gaat niet, anders zou ik nu reeds het besluit overtreden. (Gelach). De heer Timmermans. Ja, ik zal nog heden een schriftelijk verzoek indienen. 8. Vaststelling kohier der belasting op de honden. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 357. 9. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het herhalingsonderwijs voor den zomercursus 1909. Worden benoemd de heeren, voor het Dorp Willemse en voor het Veer Sneijers. 10. Ontwerp besluit om uitgaven ten laste te brengen van den post voor on voorziene uitgaven. Wordt besloten eenige posten af en over te schrijven. 11. Voorstel van B en W. in zake aansluiting electrisch licht. De Voorzitter Zooals de heeren weten is besloten alle openbare gebouwen electrisch te verlichten en is daarvoor prijsopgaaf gevraagd. Nu is er echter een gebouw vergeten n.l. de ziekenbarak achter het gasthuis. Burg en Weth. stel len voor ook dit gebouw van electrisch licht te voorzien Ik geloof wel, dat dit noodig is, vooral bij besmettelijke ziekten. De heer Simonis. En het zal nu maar een bagatel meer kosten. De Voorzitter. Ik heb van de Mij. wel oen teekening gekregen doch geen be schrijving. Wij weten nu niet wat voor waar we krijgen voor onze f 350 of f 400 wat 't zal kosten. Ik zal daarom de teekening terugzenden met het ver zoek daar een beschrijving bij te voegen en ook de ziekenbarak er nog bij aan te sluiten. De heer Mr. Heere. Dat is vergeten werk geweest van de Mij. Bij een tee kening moet een bestek zijn. De heer Timmermans. Is de zieken barak beslist heelemaal eigendom van de gemeente Er is niets tegen, maar ik meen dat daarvoor een subsidie werd gegeven. De heer van Dongen. Neen, 't is eigen dom van de gemeente, want 't is bij mij verzekerd. Wordt besloten B. W. te machtigen ook de ziekenbarak van electrisch licht te doen voorzien. De Voorzitter. Naar aanleiding van dit voorstel, stellen B W. voor om de ziekenbarak met het gasthuis telepho- nisch te verbinden. Als er nu eens van de ziekenbarak gebruik moet worden gemaakt en een Zuster heeft hulp noodig, dan moet zij uit het raam gaan hangen en zoo iemand zien te roepen. Bij nacht is dit vooral ondoenlijk De heer Mr. Heere. Zoo'n spreektoe- stel is niet zoo duur en 't is bepaald een goed idee. De heer van Dongen. Bij de Ned. Huistelephoon Mij. kost een abonnement maar f 9 per jaar. Wordt besloten de ziekenbarak met het gasthuis telephonisch te verbinden. 12. Voorstel van B. en W. tot aan vaarding van het geschenk hetwelk de heer Mr. G. J. H. Heere der gemeente aanbiedt. De Voorzitter. Ik geloof niet dat hier tegen eenig bezwaar zal bestaan en wel dat het geschenk van Mr. Heere dankbaar zal worden aanvaard. Ik geloof de tolk te- zijn van geheel Raamsdonk als ik Mr. Heere hier dank breng vooral het geen hij in het belang der ingezetenen heeft gedaan gedurende zijne ambtenaars ioopbaan. Ik spreek den wensch uit dat hij en zijne geheele familie nog lang getuigen mogen zijn van de welvaart en bloei der gemeente. En hiermede aanvaard ik dankbaar het geschenk. (Bravo's). De Voorzitter Zooals de heeren weten, worden dre booglampen geplaatst voor lichtpunten. Nu kan de booglamp aan de Kruispad niet anders worden ge plaatst als aan een stalen draad dewelke aan de kazerne der Marechaussee's en aan het huis van den heer Simonis- de Kok moet worden bevestigd. De kosten nu war?n berekend op palen en aan een draad zullen de kosten hooger worden omdat dan noodig is een wagentje enz. Kan de raad nu machtiging verleenen daarvoor meerdere kosten te maken. De heer Timmermans vraagt of het noodzakelijk is dat daar die booglampen komen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat het een besluit is. Na eenige discussie stelt de heer Zijl mans voor om te bepaleD dat het b v de f 15 niet te boven komt. De Mij. moet dan o-<k maar wat doen De heer Timmermans. De Mij. moet weten dat de liefde niet van een kant kan komen. Wij hebben al genoeg ge daan. De Voorzitter Den nachtwaker Krols is zooals wij weten f 50 gratificatie toe gestaan, maar nu is ons gebleken dat hij nog niet als ambtenaar is aangesteld. Wij stellen voor dit alsnog re doen Wordt besloten. De heer Timmermans. Mijnheer de Voorzitter zou het reglement van orde niet gewijzigd kunnen worden. B v. met het stemmen eerst een nummer laten trekken, wie of het eerst moet stemmen, 't Kan voor sommige leden nu een be zwaar zijn, niet omdat ze hun eigen stem niet vertrouwen, maar 't zou wel wen schelijk zijn als het geheele reglement werd herzien. De Voorzitter. Ik kan u mededeelen, dat ik reeds met de herziening van het reglement bezig ben. De heer Timmermans. Ik dank u wel Niets meer aan de orde zijnde en niemand het woord meer verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. CAPELLE. Openbare vergadering van den ge meenteraad opWoensdag 24 Februari des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. Vermeulen Wzn. Te ongeveer 10.30 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Rijken(Weth.,) Middelkoop Rijken en v- d. Hoeven afwezig de heeren Sneep, Oerlemans en Wachter. De Voorzitter verzoekt den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering Na voorlezing worden dezen onveranderd goedgekeurd en vastgesteld AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. aSchrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring suppl. kohier H. O. tot een bedrag van f20.62. b. proces-verbaal van kasopneming. De Voorzitter. In dato 19 Dec. 11. is proces-verbaal van kasopneming ge daan bij den gemeente-ontvanger. Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dien overeen komstig bedrag t 3998.901/j in kas aan wezig was. i Voor kennisgeving aangenomen. 2 Ontwerp verordening wijziging bouwverordening. Door den secretaris worden de wij zigingen voorgelezen. Door de voorgestelde wijzigingen worden de bepalingen allen vergemakke lijkt. Zonder beraadslaging worden de voor gestelde wijzigingen vastgesteld. 3. Af- en overschrijving' De Voorzitter. Eenige posten zijn overschreden, welke echter allen van andere posten kunnen worden overge schreven. Wordt goedgekeurd. 4. Benoeming van een commissie voor een stier. De Voorzitter. Zooals de heeren weten wordt er jaarlijks een subsidie gegeven voor de beste stier. Jaarlijks moet daar voor een keuring plaats hebben, welke keuring geschiedt door een commissie te benoemen uit en door den raadsleden. Tot 20 Maart kunnen de stieren aange geven worden. De heer v. d. Hoeven. Zijn er al die hun stier hebben aangegeven. De Voorzitter- Nog niet. 't Is goed als er wat ruchtbaarheid aan wordt ge geven. De heer Rijken (Weth.) Kan die commissie niet voor onbepaalden tijd worden benoemd, 't Is zoo belachelijk telkenmale die benoeming van een com missie voor een stier. De Voorzitter. Nu bestaat de com missie uit de heeren Rijken, v. d. Hoeven en mijn peisoontje. De heer v. d Hoeven. Nu is de toelage, als er 2 zijn, wel wat gering, 't Is in 't belang der gemeente al zijn er 3. De heer Rijken. (Weth.) Zeker, dat is wel zoo, maar wij moeten rekening houden dat wij hier niet alleen zitten voor het belang van de boeren, maar ook voor het belang der burgers, en die hebben met die stieren-rommel niets te maken. De boeren moeten dan hun eigen belang maar eens gaan begrijpen Vooi 2 is de subsidie wel wat weinig, maar dan moeten ze er hun eigen rug ook maar eens onderzetten. De Voorzitter, 't Is een heele zeld zaamheid als er twee zijn. De heer v. d Hoeven. Omdat het iemand moet zijn zal ik mijn benoeming wel aannemen, maar 't is anders niet plezierig. De een is voor den ander ontevreden. De heer Rijken (Weth.) Daar moet je niet naar kijken, en je er niets van aantrekken. Je moet zonder onderscheid des persoons oordeelen. Hierna wordt de aftredende commissie herbenoemd- Niets meer te behandelen zijnde en geen der leden meer het woord ver langend sluit de Voorzitterde vergadering De blijde verwachting. Wij lezen in de a.-r. Rotterdammer" Bij de verwachte blijde gebeurtenis moet, naar wellicht niet iedereen bekend is, de Minister van Justitie, de heer Mr. A. P. L. Nelissen, tegenwoordig zijn in het Koninklijk Paleis. In de kamer, gren zende aan die, waarin het Prinsje of Prinsesje geboren zal worden, zal hij moeten vertoeven tot het oogenblik, waarop hem de nieuwe Oranje-telg, op zilveren schaal gelegen, zal worden ge toond. Als Hoofd van net Departement van Justitie rust op hem de taak den jong geborene bij den Burgerlijken Stand aan te gevenvoor deze ceremonie, die in haar geheel een achtergrond van eenigs- zins justitieelen aard draagt, ontvangt de heer Nelissen f 2000 als het een Prinses, f 4000 als het een Prins is. Naar wij vernemen heeft het cen traal bestuur van den Nederl. R.-K. Volksbond de afdeelingen van den Bond aangeschreven om, zoodra de hoopvolle verwachting een heugelijk feit geworden is, zoo mogelijk op denzelfden dag een feestavond te organiseeren, als uiting van vreugde en als bewijs van aanhan kelijkheid aan ons Oranjehuis. Mocht evenwel de gebeurtenis in de Goede Week plaats grijpen, zal het feest uitgesteld worden tot na Paschen, over eenkomstig het voorschrift der kerkelijke overheid C. Door H. M. de Koningin is be paald, dat in alle vestingen en garni zoensplaatsen, waar artillerie is gevestigd, alsmede aan boord van Hr. Ms. schepen t

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5