Gemeentefaadsvergadefing, Een flink Meisje 5 Notaris RANT Notaris RANT Advertentiën. 1 Fijne Dameswerker. Nette Jongen. John. van der Sterren Notaris DE VOCHT Notaris DE VOCHT BINNENLAND. een bekwame Keukenmeid. Gevraagd verkoopen verkoopen Bericht van Inzet. L00N0PZAND. Den Pink Pillen wordt lol gebracht. In het HOTEL VERWIEL te Waalwijk wordt GEVRAAGD: boven 20 jaar. Uitsluitend ter opleiding in de keuken of Bekend met Houten- en Louis XV Hakken vereischte tegen goed loon A. NIEUW ENHUIJSEN, W7 aal wijk. Voor Kantoor- en Magazijn- werk wordt direct te Waalwijk gevraagd een VERHUISD van 1522 W. Lakestreet naar 207 N. W. Frankfortstreet Chicago I. 1. 1. Koop 1. Huis, Schuur en Bouw land, sectie C No. 467, groot 0.13.80 H.A. Koop 2. Bouwland en Hak hout, sectie C Nos. 178, 349, 468. groot te zamen 1.14-20 H.A. ge legen achter koop 1. Maart 1909. JL uit de Zuidelijke en Westelijke groep van Duitsche lederfabrikanten en een bestuurslid van de centrale vereeniging der Duitsche lederindustrie en den directeur der school. Het initiatief tot stichting der vakschool werd genomen door »de Leipziger Loh- gerberinnung* in vereeniging met den bond van Saksische lederfabrikanten. Deze lichamen hebben zich ter verkrij ging van steun gewend tot de stad Freiberg, tot de regeeringen van Saksen, Pruissen en het Duitsche Rijk, door wie van af de oprichting der school gelde- lijken steun verleend is geworden. Van 1889 tot 1895 was de school eene instelling waar alleen theoretische onderwijs werd gegeven en dit geschied de in een lokaal, hetwelk door de stad in leen was gegeven. Daar zich echter meer en meer de behoefte aan een groote nieuwe inrichting deed gevoelen, werd in h?t jaar 1895 besloten eene school te bouwen, waarvan de raming voor het gebouw 65000 Mark bedroeg en voor de installatie 20000 Mark. Deze som werd bijeengebracht door de stad Freiberg, het koninkrijk Saksen, het Duitsche Rijk en >de Leipziger Lohger- berinnung4. De uitgaven over het vorig budgetjaar bedroegen ongeveer 30000 Mark vei- deeld als volgt: Salarissen 21530 Mark rente 2700 Markassurantiën en pen sioengelden 1300 Markkosten van onderhoud van het laboratorium 1500 Mark bibliotheek 200 Mark, vakbladen en tijdschriften 500 Markverwarming 600 Mark; gasverbruik 600 Mark; on derhoudskosten van het gebouw 330 Mark, belasting 300 Mark; kleine uit gaven 400 Mark. Deze uitgaven worden gedekt als volgt Subsidie van het Koninkrijk Saksen 7000 Markvan den Prusischen Staat 5000 Mark van de stad Freiberg 2400 Markvan looiersbonden en particuliere personen 2250 Mark en verder door de schoolgelden. De proeflooierij als zijnde gedeeltelijk eene handelszaak wordt afzonderlijk ge administreerd. De oprichting der proef looierij is zeer vergemakkelijkt door dat, »de Leipziger Lohgerberirnung, gene stichting welke door verkoop van gronden aan den Staat de beschikking gekregen heeft over aanzienlijke geld middelen, haar met ruime gaven ten diensten stond. De kosten van bouwen cn installatie hebben 40000 Mark bedra gen. De machines zijn deels door ma chinefabrieken geschonken en deels gekocht. Het bedrijfskapitaal bedraagt circa 30000 Mark. Daar deze inrichting als een handelszaak wordt geadmini streerd, is de technische bedrijfsleider belast met den inkoop van grondstoffen en den verkoop van het leder. Meerma len echter wordt door de eigenaardige bezwaren aan een dergelijke school ver bonden, met verlies gewerkt. Dit verlies wordt steeds door meergenoemde Loh- gerberinnung gedekt. Het werk kan niet alleen door leer lingen geschieden, daar de leerlingen niet voortdurend in de looierij kunnen bezig zijn. Om te voorkomen, dat daar door de huiden zouden bederven, zijn 6 werklieden aangesteld. Alle in gebruik zijnde systemen wer den in de proeflooierij toegepast, terwijl regelmatig met nieuwe uitkomende looi- middelen en looimethoden proeven wor den genomen. Het getal leerlingen bedroeg in het afgeloopen zomersemester 51 daaron der waren leerlingen uit Rusland, Bel gië, Oostenrijk, Frankrijk, Noorwegen, Denemarken, Italië, Brazilië, Zweden, Bulgarije, Nederland en China. In het winterhalfjaar steeg het getal leerlingen tot 60, waaronder 11 hospi- tanten waren. Buitendien vonden in den loop van het jaar 8 jongelieden als leerlingen (volontairs) in de proeflooierij plaats. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Donderdag 25 Februari 1909, des voormiddags ten half tien uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Besouw. Te ongeveer kwart voor tien uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig de heeren Verter, Daleu, Verhagen, van Kuijk, Lombarts, Elias, de Bresser, Hes- selmans, van Beurden, van Dortmond en Teulings afwezig de heeren Rijken ca v. d. Heuvel. De laatste met kennis geving. De Voorzitter verzoekt den secretaris de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen. Na voorlezing wor den deze ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Schrijven van de N. V. Kaatsheu- velsche Omnibus-maatschappij. Door den Voorzitter wordt dit schrij ven voorgelezen. Hieruit blijkt, dat de N. V. thans een admistratie heeft en dat de posterijen de toezegging heeft gedaan dat het vervoer der post voortaan ook door middel van de omnibus zal ge schieden. Het bestuur is van oordeel, dat de ondern"- ing nu wel rendabel zal zijn vooral als er wat personenver voer zal plaats hebben. Eenige stabiliteit bestaat er dus vooral als de raad het deficit wil aanvullen door b. v. eene subsidie te geven van f 250 als dit te kort is. De N. V. wijst er verder nog op van welk een groot belang het is voor handel en industrie als Kaatsheuvel eene verbinding heeft met het naastbijgelegen station. Nog wijzen zij er op dat een vlugge postverbinding ook het gevolg zal zijn van de tot standkoming. De Voorzitter. Burg. en VVeth. hebben de begrooting van 1909 nagezien en ook die van 1910. Dat hebben wij gedaan, omdat wij pas een jaar na inwerking treden, ais de N. V. voor een te kott komt te staan, subsidie of garantie behoeven te geven. Wij hebben de begrooting over 2 jaar nagegaan en hoezeer wij het plan van de tot stand koming van de omnibus in Kaatsheuvel toejuichen, wij zouden ons niet kunnen verantwoorden als wij den raad adviseer den om f 250 subsidie te geven. Hoog stens, als er een te kort is f 100 en dan nog maar voor 1 jaar. De financieele toestand is van dien aard, dat het totaal onmogelijk is. De heer van Dortmond. 't Is te be treuren vooral omdat Kaatsheuvel zoo geisoleerd ligt. Wij zouden bij de tot standkoming een betere verbinding krij gen. De kwestie of iets zal rendeeren, is natuurlijk altiid wisselvallig maar ik geloof wel dat het hier het geval zal zijn en dat er groote kans bestaat, dat wij niets zullen behoeven te betalen. De Voorzitter. Des te beter, maar wij moeten ons op het standpunt plaatsen, dat wij het wel moeten betalen en dat alleen gaat al niet. De heer v. Beurden, f 100 voor een jaar; kan het niet gevonden worden, dat dat voor eenige jaren wordt gegeven. De heer Verter. Ik wil hier hetzelfde bezwaar maken als ik in het college van Burg. en Weth. heb gemaakt n.l. dat het adres niet breed genoeg is omschreven. Wij hebben te weinig gegevens. Er had een begrooting bij moeten zijn, dan had den wij kunnen zien in hoeverre het kans van slagen had. De heer van Beurden zegt dat in de laatste algemeene vergadering is bere kend, dat zij een f 250 te kort zullen komen. Nu was alles weLflink berekend zoodat er veel kans bestaat dat er min der tekort zal komen. Er is toen besloten het eerst hier aan te kloppen. De Voorzitter. De raad is natuurlijk vrij om te beschikken, doch het Dag. Bestuur is verplicht advies te geven naar zijn beste weten en wat ik in den aan vang gezegd heb, zeg ik nogmaals, 't ziet er bepaald zeer treurig uit met de financiën. De belasting zal het volgend jaar toch reeds omhoog gebracht moeten worden en gaan wii nog f250 geven dan zal ook dat bedrag slechts door nog meerdere verhooging der belasting ver kregen kunnen worden, 't Spijt mij wel dat het zoo is. Ik geloof niet, dat men ons als conservatief zal beschouwen. De bewijzen dat wij dat niet zijn, hebben wij verleden jaar genoegzaam gegeven. De heer van Beurden. Als lid van den raad begrijp ik natuurlijk de adviezen van het Dag. Bestuur beter dan iemand die daar buiten staat, daarom zal ik niet blijven aandringen om f 250 te geven, doch zou het niet gevonden kunnen worden, dat voor meer dan 1 jaar f 100 zal worden verleend. De Voorzitter. Dat kunnen wij niet doen. Dit jaar is slecht, maar het vol gend jaar zal nog slechter zijn. Nu is er nog een batig saldo geweest van f 600, maar nu zal er misschien een nadeelig saldo zijn. De Vaartkanten nog zooveel andere dingen hebben ons veel duiten gekost. De heer Hesselmans. Ha, zie je, nu komt 't er uit, dat het veel duiten kost. De Voorzitter, 't Spijt mij ook, vooral omdat Kaatsheuvel zoo ellendig is ge legen. Maar wij zitten er nu zoo voor. De tiend heeft ons ook een heele slag gegeven. Ik hoop en geloof het ook, dat de schatting in het voordeel der gemeente zal zijn. Wordt besloten f100 als garantie op de begrooting te brengen. 2. Adres van het R. K. Kerkbestuur, houdende verzoek om ten O. Z. van den heer van Dun en Adr. v. d. Wee een straat te mogen aanleggen en de thans bestaande Kerkpad at te sluiten. De Voorzitter. Zooals de heeren we ten moet 14 dagen van te voren van een afschaffing van een bestaande weg kennis worden gegeven. Doch omdat hier haast mede is, heeft het Dag. Be stuur reeds aanstonds bezwaren laten indienen Er is maar een persoon die bezwaren heeft ingediend en wel de heer W. van Beurden. Ik stel echter voor dit punt in geheim comité te be handelen en de openbare vergadering te schorsen. Na ongeveer 1 x/s uur heropent de Voorzitter de vergadering en zegt dat besloten is om de oude kerkpad op te heffen onder de navolgende voorwaarden: le Dat het nieuw aan te leggen pad ten name zal komen van de gemeente, 2e Dat de pad dezelfde breedte zal moeten hebben als het tegenwoordige pad. 3e Dat de kosten van alle grondwer ken zal komen voor rekening van het Kerkbestuur. De gemeente verplicht zich de klinkers te leggen, doch als blijkt dat er meer noodig zijn, dan zal het Kerkbestuur deze moeten hijgeven. 4e Dat W. van Beurden het licht niet zal worden benomen en dat hij een ingang-van minstens 1,25 Meter tot zijn bestaande fabriek moet blijven behouden. 3 Af- en overschrijving. De Voorzitter deelt mede dat de post onderhoud keiwegen is overschreden met f397,43. Alleen aan de weg Loon- opzand Dongen. De heer Lombarts. Zou het niet be ter en voordeeliger zijn dit voortaan aan te besteden. De Voorzitter. Ik geloof ook dat het in het belang van de gemeente zal zijn als wij het per M2 b. v. laten aanbe steden. De gemeente is te uitgestrekt, je kan de arbeiders niet nagaan. De post landwegen is overschreden met f 153,921/3 riool Vaartkant f 283,28 waterleidingen f 110,80, rente tijdelijke geldleening f6,83 en krankzinnigen f18,44 Deze kunnen echter van andere posten worden afgeschreven. Wordt goedgekeurd. De heer van Dortmond vraagt of de sloot aan de Vaartkant voor de villa niet kan worden gedempt. Als de kerk pad daar tegenover uitkomt is het bij duister weer gevaarlijk. Hij gelooft wel dat men in de kosten zal willen bijdra gen. De heer Lombarts. Dat zal niet mee vallen en minstens een f300 kosten. De Voorzitter. Daar wordt toch licht aangebracht zoodat het gevaar om er in te loopen niet zal bektaan. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling vaststelling ko hier H. O. Hrt verheugt ons den volgenden brief, geschreven d or den heer B. Zevalkink, kleermaker te Ruurlo. Spoorstraat A 46, onder uwe oogun te kunnen brrngeu »lk ondergetecKende, schrijft hij, »er- klaar door de Puik Pillen van mijn maag. fewiul genezen te zijn. Ik ben daar ge lukkig en verraet door; gelukkig, omdat ik veel heb geleden nu niet mrer lijd. verrast, omdat gedurende 3 jaren heb geleden, edurende al dien tijd vele g necsmidd'-lei' h^-b gebruikt, en alleen de Pink Pillen mij hebben kunnen genezen. Ik kon geen voedsel meer verdragen, ik verteeide h t niet en deze sleehte spijsvertering bezorgde mij talrijke, pijnlijke hu herbaalde ouges rld- litdfD. Ik had dikwerf schele hoofdpijn, en deze was zoo erg dat ik moeite bad om te deuken, dat ik het vermeed mij te eweg*n en te bukken. Mijn eetlust was bijkans geheel verdwenen, en daar ik geen nut had van het weinige voedsel dat ik opnam, da-<r ik het niet verteerde, werd ik alle da<en zwakker en weid he'. mij steeds moeielijker te werken. Al die ongemakken zijn geluk kig verdwenrn, dank zij de behandeling met de Pink Pillen niet alleen mijn slechte maag hebben genezen, maar tevens m ;n ge stel, dat uoor jiren ziekte was verzwakt, weer geheel in orde hebben gebracht." Rotterdam. Voor '«Bosch en on streken bij de firma v. d. BRIES, Vi»chm.rkf, Apot heek 's-Bosch Drogisterij EXCELSIOR*, Koninginnelaun, Herman J A. ZEEQERS, fima P. J. VAN GILS, Apotheek te Waalwijk en verder bij :er»chilleode apothe kers en goede drogisten. Prijs f 1.75 de doos, I 9per 6 dooz' n. Gezicht op Lei huis van dau heer Zevalkhnk. De phoiographie die wij hier afdrukken, stelt het huis -oor, door den heer Zeval kink en zijn broeder bewoood, dicht bij het station te ituurlo Het P ven heeft de voeding tot grondslag, en de maag is het orgasu dat ons die voe ding bezorgt Enkel dese waarneming toont ons al het belang dat moet worden gehecht aan dr goede werking van dat orgaan, een goede werking zonder welke het Lven on mogelijk is. Eveneens zult gij al het be lang waarnemen dat moet worden gehecht asn de keuze van het middel dat uw slechte iirnig moet genezen. Gij hebt hierboven ge lezen, in den brief van den heer Zevalkink, dat hij gedurende 3 jaren te vergeefsch verscheidene middelen had beproefd, en dat alleen d« Pink Piben hem eindelijk hadden kunnen genezen. Indien de behandeling die gij volgt, u °ol doei ing geef', u goed doet, wacht u dun te vernTidei-eii, inanr indi-n gij g3en verlich ting ondervindt, vergeet dan de Pi'ik Pillen niet. Zij zullen u een gred'* maag gev.D, zij zullen voor u doen wat zij voor den heer Z^alkink hebben gedavn. Wij bevelen ze eveneens aan trg.-u ziekten dn- uit de "lapte Tan het blo-d en uit de zw kte van het zcnu*>trlsel voorikomen, al- bloed armoede, bleekzueh algemeene zwak'e, rheu- ui Air k, neu'asih» nie Verkrijgbaar bij Suabilié, Hoofdde.jot- houder voor Nederland. 7 Groote Markt le II. M. de Koningin. De Haagsche correspondent van de Arnh Crt. meldt II. M. de Koningin vertoont zich de laalste dagen veel minder op straat dan wij sinds eenigen tyd gewoon waren. Da reden daarvan :s evenwel, naar ik verneem, geluk kig niet gelrgeu in een minder goeden ge- Z'.irid<heid8!oestaiid, noch ook in de nadering der gebeurtenis die het heele volk met spanning verwacht. De geboorte toch zal indien alles naar wensch gaat eerst midden April plaats hrblen. Naar ik vernam, moet het gevolgd worden door massa's menschen de Koningin zepr gaan verdrieten. Het is diarom al-eens beproefd, de door H. M's geneesheer wenschelijk geachte wandeling te doin houden in den Koninklijken luin, maar dit schijnt de Koningin niet te bevallen. Wel is waar beslaat het Koninklijkpark in het hartje van Den H.ag eene oppervlakte grouds, waar een volbloed Haagsch bouw- speculant van watertandt; maar deze oase in de druate der slad ligt opgesloten lusschen tuinm ren en achter kanten van huizen. Men hoort er de bedrijvigheid van het groo te stadsleven, zonder er iets van te zien. Ook om andere redenen is het wandelen er thans juist geen genot. Hoe groot de ruimte ook zij, men wandelt er altijd in een krin getje rood. Bovendien levert deze tuin in den winter, nu de boomeri kaal zijn, een Ti iet zeer levendigen aanblik op, aangezien groenblijvend hout, dat in een besloten stadsruimte trouwens in den regen op den Huur moeilijk aardt, er vrii schaarsch is. Het hoofdbezwaar evenwel is, dat de Konin gin hut begrijpelijkerwijze een weinig ver heffende gedachte vindt, zich in haren Pa leis-tuin te moeten terugtrekken voor de onbescheidenheid van sommige harer onder danen. De wandelingen aldaar zijn dns opgegeven en men beproeft hot nu met versterking van het geleide. Behalve de hofdame, die de Koningin vergezelt, en den lakei, die h<ar op den voet volgï, heef' H. M. nu lot vast geleide een heer, waarschijnlijk iemand van den geheimen veiligheidsdienst die haar voorafgaat en de menschen tot doorloopen aanmaant Om het opdringen der achteraanloopenden te beletten, wordt het gezelschap achterwaarts afgesloten door eenige hceren, in welke de geoefende blik den Hagenaar desgelijks rechercheurs her kent. Rijkspostspaarbank. De Staatscourant van 17 Februari jl. be vat het Koniukiijk Be-luit van 29 Januari jl houdende o. ui. de intrekking der art. 8 en 9 van onze spaarbankwet. Die art. schrijveu voor dat de inlegger, na eiken inleg van f 25. of hooger, van den Directcur Jer Rijkspostspaarbank binnen en bepaalden tijd moet ontvangen: eene kennisgeving dat. die inleg ten zijnen name bij die instelling is geboekt, en dst hij zich bij de ontvangst tan dat stuk, moet ver zekeren of de inschrijving in zijn boekje daarmee overeenstemt. Bedoeld besluit treedt reeds binnen enkele dagen in werking, en dus «or den de kennisgevingen weldra afgeschaft. Deze afschaffing oondt hoofdzakelijk verband met de invoering van nieuwe contröle-mavt- rugelen, waardoor de kennisgevingen over bodig zijn geworden. Castro. Reuter seint ons uit New "ïork Een telegram uit Caracas vau 2 dezer meldt, dat mocht Castro, zooals het gerucht wil, trachten naar Venezuela terug te kee- ren, ten einde de mogelijkheid van zijn inhechtenisneming op last van de regeering wegens de samenzwering om Gomez te ver moorden, het hoofd te bieden, dan zon Cas tro's tegenwoordigheid waarschijnlijk een gevaarlijke vijandige hetooging in het leven roepen, welke de t oepen met moeite zouden kunnen onderdrukken. Castro's gcheele fortuin in Venezuela is verloren tenzij hij terugkeert. Nederland en BeigiC. Reuter seint ons bedc-n uit Antwerpen Dn „Matiu" deelt mede, dat de Belgische en Nederlandjche postbesturen het in be ginsel eens zijn geworden over verlaging V8n het posttsrief vcor den dienst Holland B lgië De verlaging zal 50 pCt. bedragen. De vergadering van de entente commis sie is voor April bepaald. Men hoopt, dal de kwestie van de geldigheid van vonnis sen in beide landen binnen een maand groote vo'deringen zal maken. De verga dering zal zich ook b-zig houden met de bescherming van den arustieken en liierairen eigendom. Kapitein CbristofTcl. De kapitein Christcflvl is te Genua gede- barkeerd De zeereis heeft hem goedgedaan en bij is viijwrl opgeknapt. Was hij met de boot tot Amsterdam medegekomen, dan w*re hem een grootsche ontvangst door de ffieieren van liet garnizoen bereid Dit heeft nu niet zoo mogen zijn. Hij is voor uemens s'echt enkele dagen in Holland te komen, om daarna in de bergen van zijn vaderland, Zwitserland, algeheel herstel te zoeken. Ilooge Raad. De Hooge R»ad behandelde heden een hernieuwd verzoek om revisie van G. Van Gelder, vroeger jager te Osch, in Maart 1894 door het Gerechtshof te 's-Hertogen- bo.«ch veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf, wegens moord op den wachtmeester der marécb.«us*és Horkman. Het Openbaar ministerie concludeerde ook thans tot afwij*ing van het verzoek. Uitspraak over 4 weken. Brieven onder motto „Kantoor" aan 't bureau van dit blad. Ook CAROLUS DONKER. CORNELUS VAN HHLTEN en G. VAN DER HEIJDEN Co-.Zood. te Waalwijk, zal bij inzet, ten koffiehuize van L. VAN CROMVOIRT to Baardwijk, op Dinsdag 16 Maart. 1909, bij toeslag feu koffiehuize van C. PULLENS in „Het Vosje" aldaar, op Dinsdag 30 Maart 1909, telkens om 7 uur des avonds, publiek ONDER BAARDWIJK. Brboorende aan Wed. en Kinderen Hen drik Brok te Baardwijk. te Waalwijk, zal ten verzoeke van J. H. VAN SETERS te Sprang, ten koffiehuize van C. MAHIEU te Sprang aldaar, bij inzet op Woensdag 17 Maart 1909, bij toeslag op Woers- dag 31 Maart 1909, telkens om 7 uur des avonds, publiek ONDER SPRANG. Een Huis en Erf, sectie B No. 1813, groot 0.14 50 H.A. Gedeeltelijk in eigen gebruik gedeeltelijk verhuurd aan Chabot voor f 0.75 per week. Te aanvaarden in gebruik en genot op 1 Mei 1909. Lasten sinds 1 Januari 1909. te Waalwijk, naakt bekend dat het Onroerend goed onder de gemeente Baardwijk, HUIS en ERF, kadaster sectie E No. 1201, groot 0.01.50 H.A., eigendom van Th. J. van de Leur, in bod staal op f 950. De toeslag blijft bepaald op 10 Maart 1909, ter hciberge van J. DE KORT aldaar. te Waalwijk, maakt bekend dat het Onroerend Goed onder de gemeente Waspik, Huis en Erf, kadaster sectie G Nos. 830 en 831, groot 2 aren 4 centiaren, ten verzoeke van Joh. van Aalst te Waspik is ingest op f 700. De toeslag blijtt bepaald'bij HUB. TAB- BERS-Netten aldaar, op Donderdag IX

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2