Nummer *20. Zomla 7 Maart 1909 32®. Jaar gang, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. AN TO ON TIELEN, [TG svss; Dit BI-.d verse ijnt doemdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Fianio per po»i door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingehouden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan der. Uitgever. W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. Advert; ntiën i7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote ietters naar plaatsruimte. Adverteutiën 8maal ter plaatsing opgegeven, worden --Jinaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eD advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeligc contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel Openbare vergadering op Woensdag 3 Maart 1909, des avonds te 6s/4 uur. AAN DE ORDE 1. Ingekomen Stukken. 2. Onderhandsche verhuring van het oude post- en telegraafgebouw. 3 Reclames Hoofdelijken Omslag. Voorzitter De edelachtb. heer Bur gemeester. Atvvezig de heer J- J. van Dooren. De Voorzitter opent de vergadering, heet dc leden welkom en de secretaris leest de notulen voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. De Voorzitter. Alvorens de openbare vergadering te beginnen, wensch ik dc heeren eenige mededeelingen te doen in gesloten vergadering en schors daarom de openbare vergadering. Na heropening komt aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Een koninklijk besluit van 2 Febr. 1909 No. 35, waarbij wordt goedgekeurd de heffing van een hoofdehjken omslag tot een maximum van f 1051'0- b. Een schrijven van de voetbalclub »Waalwijk Vooruit», waarin de vereer.i- een subsidie vraagt Zij heeft een nieuw terrein gehuurd, en de kosten voor hel in orde brengen zijn zeer hoog maar deze kunnen niet opwegen tegen de groote voordeelen die dit flink speel terrein in de gemeente gelegen zal af werpen voor de club en zeer zeker voor de gemeentede wedstrijden, die bijna eiken Zondag gegeven worden, en andere feestelijkheden zullen zeer veel volk trekken en 't vreemdelingen vei keer ten zeerste bevorderen. Redenen waarom de vereeniging eene tegemoetkoming vraagt van f 75. De Voorzitter. B en W. stellen voor afwijzend op dit adres te beschikken, als liggende zulks niet op den weg der gemeente. De heer Klijberg. Mij dunkt dat er wel iets voor valt te zeggen, de wed strijden zullen veel volk trekken en het is maar eene subsidie voor een keer, ik zou wel willen voorstellen f 50 subsidie te verleenen. De heer van Schijndel- Ik zou dit voorstel wel willen ondersteunen. De heer Hoffmans. Ik zou daar niet te schielijk op ingaan, er worden tegenwoordig zooveel vereenigingen op gericht en ieder heeft evenveel recht zulke soortgelijke dingen komen dagelijks meer en dan wordt de som veel te groot. De menschen moeten toch al genoeg betalen, de omslag wordt steeds hooger. De heer van Schijndel. Als 't nu geregeld terugkwam, maar 't gaat maar over een keer en 't lokt zeker veel vreemdelingen. Als er niets te doen. is, komen ze zeker niet. De heer Hoffmans. Er is genoeg te doen. De heer van Schijndel. Gaat dan in 't Loonsch Hoekje wonen, daar is nooit iets te doen. Met zoo'n kleinigheid mogen we de zaak gerust steuaen. Het voorstel van den heer Klijberg om f 50 te geven, wordt gesteund door de heeren van Schijndel en B. Timmer mansVerschure en aangenomen met 6 tegen 4 stemmen Voor de heerenHouben, Timmer mansVerschure, Verbunt, Verwiel, van Schijndel en Klijberg. Tegen de heeren Hoffmans, Van den Broek, Gragtmans en Timmermans Wzn. 2. Onderhandsche verhuring van het oude post en telegraafkantoor. De Voorzitter. De stukken hebben ter visie gelegen en de heeren zullen ze zeker wel hebben ingezien B. en W. stellen vspor het oude postkantoor ,te verbouwen volgens bestek en teekening M. de Vaan Wzn. en A. F. Mommersteeg baar te noemen) en het gebouw te ver huren aan Jacob Cohen, koopman te Waalwijk voor den tijd van 10 jaren, voor de som van f 600 per jaar, met dien verstande dat 't na 6 jaar kan worden opgezegd, als de gemeente het voor eigen gebrnik noodig mocht hebben en verder dat alles wat meer verlangd mocht worden dan bestek en teekening aangeven, voor rekening van huurder moet worden verbouwd Het concept-contract wordt daarna door den secretaris voorgelezen. De heer van Schijndel. Dus buiten werken moeten voor zijn eigen rekening geschieden. De .Voorzitter. Ja, alles wdt buiten bestek of teekening gaat. Aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter. Verlangt nog een van de heeren 't woord. De heer Verbunt. 't Is mogelijk 2a3 jaar geleden, dat ik te dezer plaatsen heb aangedrongen op 't vragen van subsidie van rijk of provincie in 't onder houd van den weg Besoijen—Drongelen. Die weg beantwoordt niet meer aan het doel, er eertijds aan gesteld. Alles is veranderd in verband met de verlegging van den nieuwen Maasmond, het is nu de groote verbindingsweg en het onder houd van dezen druk gebruikten weg is nu zeer bezwarend geworden, daarom dan ook «is die weg brutaal slecht. Ik verzoek U, mijnheer de Voorzitter, de volgende vergadering alle stukken ter visie te leggen betreffende dezen weg, over de overeenkomst met Besoijen, polder enzom na deze stukken te hebben ingezien met een voorstel in den raad te komen. De Voorzitter. Daar tegen kan geen enkel bezwaar bestaan, ik zal er gaarne voor zorgen. De heer Verbunt 't Zal me aange naam zijn, al de leden van den raad moeten weten welke verplichtingen we hebben tegenover den Polder. De secretaris. De Polder he'eft er niets mede te maken. De heer Verbunt. Ik heb het tegen den voorzitter en verzoek U beleefd de desbetreffende stukken op te zoeken De Voorzitter. Ik zal alle mogelijke moeite doen een en ander bij mekaar te krijgen, maar 't moet al zeer lang geleden zijn, vóór den tijd van den heer Timmermans en den secretaiis die niet weten of er zelfs iets van bestaat. De heer Verbunt. Als we niets be zitten, dan kunnen we zeker subsidie vragen en ik zou denken met goed re sultaat daar de toestand, en 't doel waarvoor de weg gebruikt wordt, geheel veranderd is. Er moet de noodige moeite voor gedaan worden. De Voorzitter. Ik zal de zaak zeer zeker onderzoeken. De heer v d. Broek. Ik denk dat de weg er wel 50 jaar ligt. De heer van Schijndel. Een vorige keer heb ik al eens iets opgemerkt over het snoeien der boomen in de S ation straat, die hangen tegen de huizen, 't wordt nu toch tijd. De Voorzitter. Er is al order voor gegeven, 't gebeurt zeker, maar om het slechte weer is het uitgesteld. Daarna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames tegen den hoofdehjken omslag. VLIJMEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Dinsdag 2 Maart 1909 des avonds ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer G. R. v d Ven. Precies 7 uur opent de Voorzitter de vergadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn de heeren van Oijen, van Heesbeen, Boom, van Stokkum, H. Mommersteeg, van Wordragen, A. de Vaan, Zwaans en van Helvoirt. ter wijl door het bedanken van de heeren hier aanwezig tot een bedrag van on geveer f 2000é (het is beter het juiste ;e»\ bedrag der begrooting niet in 't open twee vacatures zijn ontstaan. De Voorzitter. Mijne heeren, de no tulen der vorige vergadering zijn nog niet gereed. Ik stel derhalve voor deze aan te houden tot een volgende verga dering. Zonder stemming wordt hiertoe be sloten. AAN DE ORDE: Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer A. F. Mom-, mersteeg, houdende mededeeling, dat hij zijn ontslag heeft genomen als lid van den raad Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van Ged. Staten, hou dende mededeeling, dat zij de geldlee- ning voor het atmbestuur, welke over 7 jaar zal loopen, gaarne afgelost zagen in 3 jaren. De Voorzitter. Ged. Staten zouden gaarne zien dat de leening in 3 jaar werd afgelost, en niet, zooals wij hebben besloten, in 7 jaar. Het dagelijksch be stuur stelt voor de leening te laten loo pen over 3 jaar en af te lossen in 1910 f240 ia 1911 f240 en in 1912 f 227 21 In verband hiermede moet de begroo ting eveneens worden gewijzigd. Hier tegen zal toch niemand eenig bezwaar hebben vermoed ik. De heer Zwaans. Eerst was 't f 100, is 't niet De Voorzitter. Ja Bij acclamatie wordt hierna het voor stel aangenomen. 2 Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan ecner 5°/n tij delijke geldleening om te voorzien in kasgeld. De Voorzitter. Om te voorzien in kas geld stellen Burg. en Weth. voor eene 5°/o tijdelijke geldleening aan te gaan groot f 2000; tengevolge van de mindere opbrengst der landerijen in het vorig jaar is er thans geen geld meer, terwijl het bedrag waarmede de aftrek der Rijksuitkeering volgens de wet van 1897 moet worden verminderd, welke voor 1909 ree'ds f1500 bedraagt eerst na afloop van het dienstjaar inkomt. Dit gepaard bij de mindere opbrengst der ianderijen stelt ons voor het feit, dat wij onze finantieele verplichtingen op 1 April niet zullen kunnen voldoen In April zullen wij zoowat f 2000 in kas hebben, terwijl wii, door dat de kwartaal betalingen dan moeten plaats hebben zooals salarissen enz., een kleine f 4000 moeten betalen, zoodat wij voor een tijdelijk tekort komen te staan van f 2000. Wat betreft de zooeven bedoelde f 1500 hieromtrent hebben Burgemeester en Weth een adres gericht tot den Minister van Financiën om ook dit be drag evenals de gewone Rijksuitkeering, ook met 't kwartaal uit te betalen. Burg. en Weth. stellen daarom voor de leening aan te gaan en voor 1 Januari 1910 af te lossen. De heer Zwaans. Kan het niet voor 1 October afgelost worden. De Voorzitter. Wij hebben expres geen datum genoemd. Wij lossen af als het geld er is, om zoodoende zoo min mogelijk rei te te betalen als't kan voor 1 December of voor i November in ieder geval zoo spoedig mogelijk. De heer van Heesbeen. 't Wordt zoo dtuk met geldleeningen, wij zijn dat niet gewoon. De Voorzitter Maar, mijnheer van Heesbeen, ik zeg u toch om welke reden wij een lijdelijke leening moeten aan gaan. Hoe wil u met het kwaitaal de betalingen dan doen. De subsidie ain de Eerw. Zusters, armbestuur, de sala rissen enz. enz. alles moeten wij uitbe talen, waarbij nog elke week een bedrag komt voor het onderhoud der wegen. U moet het zich eens goed indenken- U schijnt deze zaak niet te begrijpen. Ik ben in deze zaken begrijpelijkerwijs beter thuis dan U, doch ik geef U de verze kering dat een groot gedeelte der ge meenten van de Provincie in het voorjaar een tijdelijke geldleening moeten aan gaan en vooral die van eigendommen moeten bestaan. U moet u niet vergissen 't is een tijdelijke geldleening waarvan de schade alleen de 5°/0 rente bedraagt Bovendien wij kunnen de betalingen toch niet uitstellen tot dezen zomer, de menschen moeten hun geld hebben. Tij delijke geldleeningen zijn er vroeger ook meermalen gesloten, is 't niet zoo mijnheer Zwaans. De heer Zwaans. Als men in het voorjaar geen overschot van het geld der landerijen heeft, komt men altijd te kort. De Voorzitter. Vroeger kwam men dan wel zooveel niet te kort, doch dan had men die f 1 500 subsidie ontvangen terwijl de landerijen in 1908 f 2000 min der opbrachten dan wij raamden. En dan 't is maar een tijdelijke geldleening Als het nu een blijvende leening was De heer van Heesbeen. Kan er dan niet worden bezuinigd. De Voorzitter. Ik kan zoo maar niet in eens f 2000 bezuinigen. Het beheer wordt zoo zuinig mogelijk gevoerd, en ik kan wel hier en daar kleine bedragen bezuinigen doch geen f2000 dat zijn slechts bedragen van f 10, 20 of 50, dat kan dan nooit zoo hoog beloopen. Dat er nu kasgeld tekort is, komt doordat de landerijen verleden jaar veel minder hebben opgebracht en dat voelt men thans. Voorts wil ik u nog wel mededeelen mijnheer van Heesbeen, dat Burg. en Weth. heel gaarne bezuinigen, wat ook hun plicht is, doch wij gaan van het standpunt uit, dat men niet moet gaan bezuinigen op noodzakelijke werken, want dan gaat men zijn eigen ruiten in slaan en raakt men van den wal in den sloot. Als het noodig is dat men iets moet verbeteren, dat moet men, ter wille der zuinigheid, niet een paar jaar wach ten, want dan raakt men achteruit en komen de kosten van een of ander werk enorm veel hooger. Een goed en gere geld onderhoud bespaart ons groote uit gaven. De heer Boom Zijn er bezwaren a:m verbonden om 1 October af te lossen, mijnheer de Voorzitter. De Voorzitter. Ik geloof het niet, wel als het land minder opbrengt doch dan zou men bij raadsbesluit kunnen ver lengen. Aldus wordt besloten. 3 Wiiziging begrooting 1908 en 1909. De Voorzitter. In verband met het genomen besluit voor eene geldleening moet .de begrooting worden gewijzigd. Wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat door den aannemer van Oijen de nota voor schadevergoeding welke hij gehad heeft bij de te verbouwen school in de Haar steeg en eerst f 100 bedroeg, thans is gebracht op f 85 60. Na eenige discussie wordt met alge meene stemmen besloten geen f85 60 als schadevergoeding uit te keeren doch Burg. en Weth. te machtigen een scha devergoeding aan te bieden van f50. Verder deelt de Voorzitter nog mede dat tot heden slechts één huurder voor het schoolhuis is komen opdagen en wel den heer Stoel. Deze wil echter de ge meente zoo spoedig mogelijk verlaten. Wordt besloten het achter het huis gelegen land te. verhuren op de gewone voorwaarden n.l. om de vier jaar en de tuin ifder jaar, alsmede het huis. De heer Boom. Is er u omtrent de plannen van de nieuwe bevloeiing nog niets bekend. De Voorzitter. Officieel hog niets mijnheer Boom. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter onder dankzegging de vergadering. HEDIRHUIJZEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 5 Maart 1909 des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van der Geld. Te ongeveer halt elf uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn de heeren v. d. Wiel, v. d. Geld, Luijben, de Kort, v. d. Brand en Verhoeven afwezig het lid Vugts. De Voorzitter verzoekt den secretaris de notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen. Na voorlezing worden deze ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen Stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging begrooting. b. Verslag van de Commissie tot wering van het schoolverzuim. Uit de voorlezing van het verslag blijkt dat slechts een veroordeeling heeft plaats gehad en dat absoluut schoolver zuim niet is voorgekomen. c. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring begrooting dienst jaar 1909. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Vaststelling begrooting burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten worden geraamd op f 1575.50 en de uitgaven op eenzelfde bedrag Wordt vastgesteld. 3. Vaststelling verordening voor ken- teeken voor onbewoonbaar verklaarde woningen. De Gezondheidscommissie heefttegen deze ontwerp verordening geen bezwaar Wordt vastgesteld. 4. Onbewoonbaarverklaring van twee woningen. De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor de woning toebehoorende aan de Erven v. d. Steen onbewoonbaar te verklaren. Uit het voorlezen van het schrijven der Gezondheidscommissie blijkt dat de woning totaal voor bewoning ongeschikt is en dat ook geen afdoende verbetering meer kan worden aangebracht. Het huis is zeer vochtig en de vloer is gelegen beneden den begaanbaren grond, de schoorsteen is van hout en stroo opge trokken en levert derhalve gevaar op voor brand. Verder is de woning geheel en al besmet met ongedierte. De Gezondheidscommissie stelt verder voor de woning, eigendom van H. van Bokhoven ook onbewoonbaar te ver klaren, wijl ook deze woning geheel ongeschikt is bevonden yoor bewoning, 't Geheel is zeer bouwvallig. De Voorzitter. Daar de huizen toch reeds onbewoond zijn, is er geen be zwaar om de woningen onbewoonbaar te verklaren. De heer v. d. Wiel. Ik heb gehoord dat ze toch zullen worden afgebroken. Met algemeene stemmen wordt be sloten de woningen onbewoonbaar te verklaren en de tijd van ontruiming te bepalen op 14 dagen. 4. Vaststelling rooilijn Mommersteeg. De Voorzitter. Burg. Weth. hebben aan de Gezondheidscommissie voorge steld rooilijn te bepalen op 6.50 Meter van de as van de straat. De Gezond heidscommissie heeft hiertegen geen bezwaar. De afstand is zoo genomen naar den afstand der huizen die daar staan, en dan zal voortaan alles in een lijn komen te staan. 5 Voorstel verpachting van weiland. De Voorzitter. De verpachting van tiet weiland zal als gewoonlijk plaats hebben einde Maart. Burg. en Weth. stellen voor de verpachting op den ouden voet te doen plaats hebben en wel bij den heer Eekels. Verder stellen wij voor geen weiland te verpachten aan personen die de huur van 1908 of vorige jaren nog niet hebben voldaan en wel zonder aanzien des persoons. De heer Verhoeven. Dus die't laatste jaar nog geen huur heeft betaald komt niet in aanmerking. De heer de Kort. Die 't laatste jaar ztjn huur niet heeft betaald is wel wat erg. Is dat zoo altijd geweest. De Voorzitter Dat is altijd zoo geweest, maar wenscht u dan nog verschil. De heer de Kort Ja, je zou soms enschen kunnen aantreffen die door 't een of ander nog niet hebben kunnen De Echo van h tn Courant, a« «grjp» JUMP"1* i l HU 11 anq*-. I I II IÜIIIWIIIII

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5