Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Servië. nliNN r.NLAÏM). Nummer 22. Zondag 14 Maart 1B08. 31e Jaargang. f 55372 f 7013,50 f 48358,50 f 1960,37 f 28,09 De Mg van liet Zuilen De ministers van financiën en marine schijnen het nog altijd niet eens te zijn geworden over de plannen, die laatst- oedoelde ontworpen heeft ter verbetering van het materiaal der marine. Zoo men weet verwacht men, dat in den minister raad van morgen, Maandag een defini tieve beslissing te dien aanzien zal vallen. Gisteren stonden Caillaux en Picard anders nog scherp tegenover elkander Caillaux bood voor 1909 30 millioen aan, terwijl Picard slechts 20 vroeg Maar., aan wil hij in 1910 niet minder dan 70 rwllioen hebben Daar kwam Caillaux tegen op. Dreyfus is sedert eenigen tijd aan het procedeeren tegen een paar Parijsche .oladen die hem voor verrader hebben uitgemaakt Hij eischte 200,000 frank schadevergoeding wegens beleediging. De burgerlijke rechtbank heeft zich gisteren incompetent verklaard en Drey fus veroordeeld tot de kosten van het oroces. De rechtbank overweegt, dat hetgeen deze bladen over Dreytus hebben gezegd niet valt onder het wet telijk begrip beleediging*, maar dat het ioet worden aangemerkt als »laster« en 'X-.er hoort thuis bij het hof van assisen. Misdadige jeugd. De voorzittersrede van Henrot in de jongste jaarvergadering der Association Frangaise pour l'avancement des scien ces* wees op een gruwelijke wonde in het volksleven van Frankrijk, waar men »het aantal heeft willen ten offer brengen aan de hoedanigheid* en nu bitter be drogen uitkomt. Het getal misdadigers van 16 tot 20 jaren bedroeg in 1830 \900, 1950, 9000, 1850 13900, 1860, 18500, 1870 19500, 1880 23300, 1890 27300. 1900 30400, 1905 31400. Met de grootste koelbloedigheid wor den moorden begaan, zegt Henrot, die 'het euvel toeschrijft aan het gebrek aan zedelijke opvoeding, verbonden met ledigheid. De wet, die aan jeugdige personen het werken verbiedt, maakt van hen straatslijpers. Hij stelt voor, te zorgen voor voortgezet- en vakonder wijs voor de aankomende jongelieden, en werkinrichtingen, waar zwervers tegen hun wil worden opgenomen. De nieuwe ballon »Zeppelin I* heeft gisteren drie opstijgingen volbracht. Voor het eerst. Kort na negen uur verliet de ballon zijn loods aan het meer van Konstanz, bij prachtig weer, en stevende met den gewonen, rustigen gang van de Zeppelin ballons het luchtruim in- Hij maakte verschillende wendingen en land de na een uur met groote gemakkelijk heid. Graaf Zeppelin zelf zat in den gondel met zijn neet, eenige ingenieurs, hoogere militairen en monteurs. Volgens sommige berichten weigerde de achterste motor te werken, wat niet verhinderde, dat het schip met bijzondere gemakkelijkheid manoeuvreerde. In den loop van den dag maakte de ballon, zon der Zeppelin er in, nog twee tochten. We hebben gemeld, dat de Doema 71/2 millioen roebel heeft toegestaan voor dringende uitgaven voor de Oost- zeevloet. Tegelijk heeft zij 29 millioen toegestaan voor aanvulling van de in tendance-voorraden, oorlogsbehoeften en munitie. De Octobrist Goetscnow hing een treurig beeld op van den onvol doenden toestand, waarin zich het leger bevindt. Onze laatste nederlagen, zei hij, waren geen toevallige verschijning, doch een noodwendig gevolg van de organische fouten van ons militair- bestuur. Spreker zei, dat in anderhali -jaar tijds driemaal het oorlogsgevaar was opgedoemd. Men moest in het -vervolg daartegen gewapend zijn, wilde Rusland niet afdalen tot den rang van een mogendheid gelijk Turkije of Perzië. Men is te Weenen over de nota van Servië niet voldaan. Men is er alleen in zooverre mee tevreden, als in die nota geen bepaalde eiscben worden gesteld, maar men wil te Weenen meer. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering wil een formeele verklaring, speciaal tegen over haar, dat Servië zijn Bosnische politiek wijzigt, zijn toerustingen laat varen, kortom de Bosnische kwestie als afgedaan beschouwt. De gezant der Donau-monarchie, graaf Forgach, heeft immers eenige dagen geleden te Bel grado de wenschen der Donau-monarchie in bedoelden geest kenbaar gemaakt. Op dien stap van Forgach heeft Servië nog niet geantwoord. Zijn jongste nota was eigenlijk alleen een antwoord op het vertoog der mogendheden en de Donau-monarchie stelt zich daar blijkbaar niet mee tevreden. De officieuze bladen willen, dat Servië een meer omlijnd ant woord zal geven, en in 't bijzonder aan de Donau-monarchie. Als Servië deze verklaringen, als ant woord op Oostenrijk's initiatief in den door Oostenrijk bedoelden geest aflegt, dan is de Donau-monarchie bereid te gaan onderhandelen over tegemoetko mingen op oeconomisch gebied. De Doaau monarchie blijft dus staan op den eisch van rechtstreeksche onderhandelin gen tusschen Weenen en Belgrado, en Duitschland steunt, gelijk we vioeger reeds zagen, de Donau-monarchie ten deze Den Europeesche conferentie wil de Donau monarchie desnoods ook wel, maar niet om de kwestie der oecono- mische schade vergoedingen uit te maken, doch alleen om een vooraf tusschen de Donau-monarchie en Servië uitgemaakte zaak te bekrachtigen. Een heel ander soort van conferentie dus dan de Ser viërs zich voorstellen. De algemeene indruk is over'gens, dat de Servische nota zeer sterk door Rus land is bëinvloed, gelijk trouwens heel Servië's houding onder invloed van Rusland staat. In de Skoepsjtina was men eerst ontstemd naar aanleiding van de geruchten over den inhoud der nota, maar toen de regeering er voorlezing van had gedaan, kalmeerde men. En zooals Reuter reeds meldde, wees de oud-minister van buitenlandsche zaken er met nadruk op, dat Servië geenszins afstand doet van zijn rechten. L)e Servi sche regeering heeft, wat hare bedoelin oen ook precies mogen zijn, in allen gevalle de openbare meening in den lande in zooverre bevredigd, dat ze hei beroep op de mogendheden handhaaf en tevens houdt ze hier de vriendschap met Ru.s'land hoog Uit de zinsnede van Milowanowits' rede over »Rusland, als immer vervuld van genegenheid voor Servië* blijkt genoegzaam.dat de Servi sche regeering althans voorloopig Rus land's beschermende hand niet afwijst en dat Rusland's vertoog van eenige dagen geleden niet ten kwade word' geduid. men in Venezuela omtrent de bespre kingen tusschen dr. Paul en jhr. Van Swinderen even veel, of beter, even wei nig als wij hier. Ook daar werden slechts de 3 kabeltelegrammen openbaar gemaakt gedateerd Amsterdam, 30 Januari, Lon den, 31 Januari en Den Haag, 1 Febr., welke hier verschenen in het Buletin Comercial. Een gedeelte der Venezolaansche pers vond in de vage en geheimzinnige aan duiding dezer kabelberichten voldoenden grond om de eischen van Nederland sterk overdreven te heeten en hoogst oneervol voor Venezuela. Onmogelijk zou daaraan kunnen worden toegegeven El Tiempo, van Caracas, liet zich niet opwinden door al die rhetoriek van zijne heftige collega's en spoorde voortdurend aan tot kalmte en eerlijk overleg. Verbod van absfntb. Het thans ingediende wetsontwerp strekt om te verbieden absinth in te voeren, te vervoeren, te vervaardigen, te verkoopen, af te leveren of ten ver koop of ter aflevering voorhanden te hebben. Alleen de doorvoer is onder zekere voorwaarden geoorloofd. Overtreding wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste drie maanden of geldboeten van ten hoogste vijthonderd gulden. Het absinth wordt verbeurd verklaard. Tien urendag. De heer Aalberse en zijn mede voor stellers hebben door hun motie verkre gen, wat door de slecht geredigeerde en onvolledige motie van den heei Schaper niet verkregen zou zijneen uitspraak der Kamer ten gunste van den 10 urigen werkdag. De afgevaardigde voor Almelo heeft aldus de zaak, waarom het ging, gered, zonder Principiën-reiterei en zonder be doelingen, welke met de quaestie niets te maken hadden. Met groote meerderheid verklaarde de Kamer zich vóór de motie-Aalberse, welke een kloeke beginsel-verklaring inhoudt en, met inachtneming van de eischen der practijk, den weg aangeeft, dien de wetgever c.q. zal te volgen hebben. Verkiezing Prov StiiteB. Bij de gisteren in district VI gehouden verkiezing voor de Provinciale Staten (va cature Sassen) (lib.) werd gekozen de heer J N. Hendrix (kath.) met 1411 stemmen De heer F. Lieftinck J.Hz. (lib.) ver kreeg 1166 stemmen. Een mooie over winning die een goede belofte inhoudt. De opkomst der kiezers is slecht ge weest.Ongeveer de helft zijn opgekomen 2577 van de 5725. Van deze 2577 uit gebrachte stemmen verkreeg de heer Hendrix er 1411 en de heer Lieftinck (lib.) 1166 stemmen. Nederlund en Venezuela. Om de 30 pet. additioneele invoer rechten in Venezuela af te schaffen, moet het 1ste artikel van het Código de Ha cienda worden veranderd. Nu leest de Amigoe di Curagao in de couranten van Caracas, dat president Gomez bij decreet van 22 Januari 11. een commissie van drie leden heeft benoemd ter herziening van de nationale wetboeken. Zou dit reeds wijzen op een Voorbereidenden maatregel tot opheffing der 30 pet. Voor zoover wij hebben kunnen na gaan sch.ijft hetzelfde blad weet WAAL WIJKij Maart igog. Ltedertufel. Zondagmorgen zal door de liedertafel »Oefening en Vermaak* op hare zaal worden uitgevoerd Die Vesper. Beethoven. Ave Maria. Schwartz. De Martelaars van het Colyseum. Rillé. Teekenschool. Gisterenavond ten 6Va uur had de sluiting van den cursus 1908 1909 op de teekenschool plaats Bij verhindering van den voorzitter der commissie, den heer Jud. Timmermans Wz., waren tegen woordig de secretaris, de heer Aloys Verbunt en het lid de heer Jac. van Riel. De heer Verbunt 't woord nemende wees op de belangrijkheid van teeken- onderwijs en vooral ook op het groote nut van het oetenen en in de pracktijk brengen van 't geleerde in de zomer maanden Hij prees de jongelui over 't algemeen voor hun vlijt en hoopte dat zij in' latere jaren de goede vruchten van het hier geleerde zouden plukken en ook dat een volgend jaar meer leer lingen zouden deelnemen. Een hartelijk woord van dank bracht hij aan de leeraren, voor hun groote ..mbitie en werkkracht in 't belang der teerlingen en der teekenschool en sloot den cursus 1908 1909. Daarna werd overgegaan tot het keu ren der prijsteekeningen. Witulwijks Beling In de Donderdagavond gehouden be stuursvergadering werden, in overleg met het beduur der werkende leden der liedertafel >Oefening en Vermaak*, de statuten voor deze vereeniging vastge steld, waarop W. B zal 'rachten een bestuur te formeeren. Voorts werd be sloten de algemeene vergadering te hou den op Maandag 22 Maart a. s. op de bovenzaal van den heer Jos. van de Werff. In verband met de a. s. heugelijke gebeurtenis werden de volgende voor loopige plannen behandeld ter viering van dit gewichtig feit in onze gemeente met heeren onderwijzers en onderwijze ressen zal besproken worden de moge lijkheid van het zingen van eene cantate of eenige nationale liederen op de markt door de kinderen der openbare en bij zondere school. Verder zullen gehouden worden volks spelen op een nader te bepalen plaats, jes avonds fakkeloptocht en daarna, zoo het weder zulks toelaat, concert op de Markt. Het bestuur stelt zich voor een en ander in verbinding met personen, op wiers hulp en medewerking in deze gaarne gerekend wordt. Nog werd besloten bij Gedeputeerde Staten een adres in te dienen ter ver- knjging van een fietspad Tilburg-Waal wijk. L< zing;. Woensdagavond hield de Weled Heer A. G Everts, voor een goed gevulde zaal de aangekondigde lezing over voet baltechniek, tactiek en spelregels Spr. begon met mêe te deelen hoe de voetbalsport uit Engeland naar Hol land is overgebracht Den Heer W. Muiier eere voorzitter van den N. V. B. komt hiervan de eer toe. Verder behandelde Spreker de tech niek van het voetbalspel, op een manier die iedereen ten zeerste voldeed. Met klem wees er Spr. op. dat, wil men goed voetballer zijn, men het roo- ken van sij. aren en het gebruik van sterken drank moet laten. Ook de tactiek van het voetbalspel, werd op onderhoudende wijze door spreker behandeld. Na de pauze kwam de beurt aan de spelregels en werd door Spr. vooral den lastigen offside regel duidelijk uiteen gezet. Spr. zeide verder met genoegen te hebben vernomen, dat »W. V" een nieuw terrein gaat inrichten. Gezien het onver moeide werken en onversaagde aanpak ken van het »W. V* bestuur en de belangstelling die het Waalwijksch pu bliek op alle manieren toont, kan het niet anders, zei Spr. of succes moet volgen. Zeer voldaan en met het vaste voor nemen, de aangegeven wenken te volgen togen de diverse voetballers huiswaarts. De propaganda-commissie van de" B. V. B (waarvan deze lezing uitging) in 't algemeen en de Heer Everts in 't bijzonder zijn volkomen geslaagd in het beoogde doel, n 1. het populair maken der voetbalsport. We juichen dan ook het voornemen van den Heer Everts, om in Waalwijk nogmaals zulk een lezing te Komen hou den, van harte toe en hopen we Z Ed spoedig weer in ons midden te zien. VacantSrkolonie's. Naar wij met zekerheid vernemen, zal de heer Ketelaar, lid van het Hoofd bestuur van het Centr. Gen voor Kin- dervac. en herstellingskolonie's, voor de afdeeling Waalwijk en Omstreken tegen het einde dezer maand op Musis Sacrum eene spreekbeurt vervullen. Het doel, dat hiermede beoogd wordt, is het nut van bovengenoemde vereeniging voor hen, die het nog niet genoegzaam ken nen, eens duidelijk aan te toonen. Liedertafel Naar men ons meldt, zullen op het laatste Winterconcert der Liedertafel twee buitenlandsche artisten van den eersten rang optreden. Wij zullen later hierover nadere berichten onzen lezers geven. Plotseling dood. Naar men ons bericht werd gisteren morgen een kind van tien maanden, dat, ofschoon lijdende aan mazelen, geen sterfelijke teekenen vertoonde, tot groo- ten schrik der ouders dood gevonden- Een mooie vertoonlng? Dezer dagen deed zich de volgende vertooning voor Een varkensslager kwam aan de ge- meentewaag om zijn viervoeter te laten wegen, waar natuurlijk niets tegen is. Wel is er iets tegen, dat hij van den waagmeester verlangde, dat hij er een kilo minder op zou zetten, dan 't beestje werkelijk woog. Onze eerlijke waag meester liet zich daartoe niet vinden, wat zijn tegenstander niet aanstond en die, toen woorden en smeekingen niet baatten, kracht aan zijn verzoek bijzette door den beambte bij zijn keel te vatten en eenige opstoppers toe te dienen Deze hield echter voet bij stuk en 't zwijntje werd eerlijk gewogen. De waag meester diende zijn beklag in op grond van 't pogen om een beëedigd ambte naar tot oneerlijkheid over te halen en ten tweede mishandeling van een ambte naar in functie Hoe 't af zal loopen Naar wij vernemen nog al kalm, daar de zaak in der minne geschikt moet zijn. Stierenkeuring Op de provinciale keuring van spring- stieren werden alhier aangevoerd 25 stuks. Daarvan kwam voor onderhoudspremie f40 als No. 1 in aanmerking de stier van de Wed. Huismans te Capelle met 50Vs punt en No. 2 f 30 gulden de stier van Jac. Rijken te Sprang met 49'/s punt. Terwijl als reserve werden aangewe zen No. 1 de stier van M. van der Ven te Drunen met 47% punt en No. 2 de stier van M. Rijken te Capelle met 42% punt. Brabantsebe Voetbalbond De aangekondigde proefwedstrijd voor twee elftallen, van de le klasse van den B. V. B. zal niet te Waalwijk, doch op het Wilhelmina-veld te 's Bosch plaats hebben. BAARDWIJK. 12 M*art. Door het Be stuur v»n het nKruisverbond* alhier, ie bericht ontvangen van de goedkeuring zijner Statuten door H. M. de Kouing'n. DRUNEN. Vergadering van de boer n leenbank te Drunen in de zaal der Jougens- Congregatie op 4 Maart 1909. Tegenwoordig zijn 70 leden. De Directeur opent de vergadering met den gebiuikelijken Christelijken groet. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Na fl ring der ledenlij-t door den bode, wordt door den kassier het voleei.de ver»Lg om trent den toestand en de verrichtingen der Leenbank over 1908 uitgebracht: Geachte vergadering Wanneer wij onze blikken elders latrn gaan, d«u ommoeten wi) op bijna «11e plaat sen bonden en verrenigingeu welke ten doel nebben, de stuff lijkei en zedelijke belangen hunner leden te verbeteren. Onder deze vereenigingen neemt voorzeker de boerenleenbank eene eerste plaats in. Wanneer wij dadelijk in het verslag zullen zien, welke sommen aan spaargelden er zijn ingelegd en terugbetaald, alsmede de voor- *cho'tee welke er gegeven zijn ten behoeve »an het landbouwbedrijf, en wanneer wij bedenken dat eene goed ontwikkelde en spaarzame landbouwende eeiste plaats in nederz'ftt op diegenen welke de leenbank ia staat «tellnu hem bat noodige geld ts ver schaf?mi, waardoor hij meer in de gelegen heid is zijne schulden op tijd te betalen, terwijl doo.- het erfdiet zijn bedrijf meer winsten afwerpt. Iininera, wil den landbouwer in den te- g^nwoordigen tijd vooruft komen, dan moet hij noodzakelijk over een bepaald hedrijf- kapiraal kunnen beschikken. Dit nu vooral is het doel der Boeren leenbanken. Wat onze leenbank betreft: van de 216 banken welke volgens het verslag van 1907 bij de Centrale Bank te Eindhoven zijn aangesloten, neemt onze leenbank almede, in aanuurking genomen den korten tijd d it zij bestaat, eene eer«te plaats in. Als kassier dezer leenbank is het vooi mij een aangename taak l) mijne Heeren, het verslag uit te br^ngeu over het afge- loopen jaar, waarin U zult zien de goede werking van dezelve. Opgericht in 1902, is zij in een tijdperk van 7 jaren geklommen tot een bloei, die riks verwachting te boven gaat. Bedroeg bij de oprichting het ledental 51, heden is het grsegen tot 122. Er werd ééne algemeene vergsdering gehoudau. Door de vele geldaanvrsgen zijn er ge weest 22 bestuursvergaderingen, waarvan 12 door het bestuur alleen, en 10 door liet bestuur met den Raad van toezicht. Soaarbankboekjes uitgegeven 122 Voorschot boekjes r 82 SPAARGELDEN. Bij hst einde van 1907 was er, na af trek der teruggehaalde, nog schuldig aan spaargelden f 60865,80® Ingelegd in 1908 f 45012,37® Te zamen f 105878,18 In 1908 werd terugbetaald f 40288,76® Blijft over gelden 1908 nog schuldig van spaar- f 65589,41* Aan interest van spaargelden was te be talen f 1508,64. Hiervan is betaald f 325,78 en bij het kapitaal bijgeschreven f 1182,86. VOORSCHOTTEN. Bij het einde v»n 1907 was er te goed aan voorschotten 1 44725,46 Nieuwe voorschotten in 1908 f 10648,54 Te ramen Terugbetaald in 1908 Zoudat op het einde van 1908 ie goed is Aan interest is ontvangen Aan provisie en kosten Te ramen f LOOPEN DE REKENING. Bij het einde van 1907 had de leenbank ie goed in loopende rekening f 11448,60® In den loop van het jaar 1908 uitgegeven (dus te good) f 22650,84 1988.46 Te zamen f 34090,44* Bij het einde van 1907 had de leenbank chuld ip loopende rekening f 991,66 In den loop van 1908 ontvan gen (dus schuld) f 22345,34 Te zamen f Blijft bij het einde van goed van En eene schuld van Aan interest ontvangen Aan interest uitgegeven Aan provisie en kosten uitge- g ven 23337.— 1908 een te f f f f f 12112.15 1349,70* 300.84 174,56 78.36 Onder voorstaande loopende tekeningen zijn begrepen; le, voor f 2000, ten laste der gomeonte Dussen 4°/o- 2e voor 1 3500, ten laste der gemeente Tiel 4°/o. 3e voor f2000, ten laste der gemeente Losser 4°/0. Bij het einde des j*a?s, waaronder it be- grepen het saldo vau het vorige jaar, wijst het kasboek een ontvangst van f 137889,34' en eene uitgave van f 131072,64' Zuodat er op 31 Deo. 1908 111 kas was Buitengewone Ontvangsten Salaris van deu Kassier Buitengewoue nitgavsu Onder deze uitgaven zijn beg'epen briefporten, 3—maal kosten te Eindhoven, en 6816 70 4,48 150.— 34,49 hoofdzakelijk vergadering vervoer der nieuwe brandkast van Dordrecht naar hier. Trekt men het gszamenlijk bedrag van he.t passief of schulden van het totaal bedrag van aciief of vorderingen dau blijft er over 1908 een zuivere winst van f 348,23 daarbij gevoegd het batig saldo f 1342,70' dan krijgen we eene wiDit van f 1697,93® Onze leenbank is in 1908 driemaal ter vergïdering opgeroepen door het bestuur JIlfc-,^r.uC der Centrale Bank te Eindhoveu, welke ver bevolking eene gaderingeu vooral ten doel hadden, de op- ee.ste plaats in de maatschappij inneemt, richting eener Boerenhypotbeekbank. Het dan voorzeker kunnen wij met recht zWn, gevolg is dan ook geweest dat deze bypot- d.t do Boeronle-nbank Dial alleen uuttig i» hoekb.uk l» opg-richt duch onw ,1 den bunrenatand. maar ook Toor de is nog niet .1. aandeelhouder to.g.tredeD. bieheele samenleving. Vooral ook op zedelijk gebied is deze instelling zeer nuttig. Zij geeft aan de leden een diep gevoel van eenheid en onder linge hulpvaardigheid. De schoone Chris- lel'-ke leuze: ,Eón voor allen, en allen voor één", bezielt de geheele inrichting. Immers de meer gegorde brengt, zijn geld ten be hoeve van den minvermogende, teneinde dezen tegen matige rente a»n crediet te helpen (Slot volgend nummer.) VLIJMEN. 12 Maart 1909 Dinsdagmor gen h»d de iienatbode van den heer M. De Laat het geluk op deo openbaren weg een drietal bankbriefjes te vinden vertegenwoor digende een bedrag van 160 gnldeü. Spoe dig was e/enwel de eigenaar bekend en werd dezen het verlorene weder ter hand g~steld, waarvoor de eerlijke dienstbode ^iXXXtoler mot dook t»»rheid I eeue goode baloooiog ont.ing

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9