SCHEREN EN HAARSNIJDEN, Gemengd Nieuws. Advertentiën. BÉ MAAND TH. A. VAN WIJCK, Z.j die zich tegen Apri' op dit blad abonneeren, ontvangen van af heden de nog tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Handelsberichten. KSHSTlURWiBKEff, lechten vanaf f 3. TOILEI-ARTIKELEN COIFFEUR. WAALWIJK. de firma Opruiming van Behangsel papieren blijtt''doorgaan» eerstdaags eeoe maohin&U schoen fabriek beginnen. Het beste «acces zij den onder nemers toegewsnscht Spaarbank. Naar wij vernemen bestaan hier plannen tot uitbreiding der parochiale spaarbank. De parochie Berkdijk zon dan aansluiten. Winkelnering. Enkele propagandisten van verschillende politieke richtingen zijn hier deser dagen op onderzoek uit geweest, de gedwongen winkel- nering belr.ffende. Het spijt ons te moeten mededeelen, dat de inlichtingen omtrent ren paar patroous van dien aard zijn dat ze moeilijk den toets der kritiek kunnen door staan. Wanneer wordt toch algemeen het voorbeeld gevolgd door een paar onzer grootste industrieelen gegeven De gegevens hier verzameld zullen i aar de regeering worden opgezonden. Verandering. Werd den onderwijzers steeds geregeld iedere maand hun salaris uitbetaald, de ge- meente heeft hierin thans verandering ge bracht. Genoemde ambtenaren zullen voortaan per kwartaal hun tractement ontvaugen. Bouwen. Id geen jaren is er in onze gemeente zooveel gebouwd als thans. Op een 9-tal plaatsen is men druk bezig, terwijl op nog evenveel plaatsen reeds aangenomen is. Het zijn bijna alle burgerwouingen, waar hier dan ook groot gebrek aan is. Uitbreiding. De heer v. A. z»l een flinke uitbreiding aan zijn zaak geven. Een s'nk is reeds aangebouwd, terwijl hij ook verschillende machines heeft bijgrkocht. Niet lu orde. Van het oogt-nblik af der laatste kwestie omtrent het Arbeidscontract, is hier steeds een groote wrijving tusschen patroon en werklieden ontstaan. Vooral de heer v. D. ondervindt de iwdeelige gevolgen hiervan. Verschillende zijner beste knrekts zijn bij hem vertokken eu nog meerderen zullen volgen. Waar zoo'u verhouding bestaat, d-ar kan het niet anders, of het moet op beider nadeel uitloopen. Zoowel patroon als werkman lijdt er onder. Moge spoedig een verandering komen. Afgekeurd. Van de 11 jongelingen welke 11. week, uil deze Gemeente als miliciens, zijn inge lijfd, zijn reeds een 3tal teruggekeerd, als zijnde ongeschikt voor den dienst bevonden. Naar wij vernamen, werd hierdoor de be zitter van nummer 49 dienstplichtig. Voor waar een leelijke tegenraller. Mishandeling. De ongeveer 65-jtrige alleenwonende Wed. T. werd eergisteren door een land- looper zwaar mishandeld. Dit sujet woonde sedert enkele maanden naast de mishandelde vrjüw in een vertrek, door haar zelf aan hem verhuurd. Er ontstond twist tusschru beide, die zoo hoog liep, dat de vrcuw eenige slagen werden to gebracht eu tiaar het hoofd deerlijk verwondde. De ontboden marechaussee hebben de vrouw verbonden, een onderzoek ingesteld en van een en ander procesverbaal opgemaakt. De dader had inmiddels het hazenpad gekozen. Baldadighedeu. Verleden Zondagavond werden bij A. v. B. opnieuw de ruiten ingegooid, bij J. L. een putkuip afgebroken. Een fietser een hout tusschen de wielen gestoken, 20od«t hij een buiteling maakte. Ongelukkig zijn de daders onbekend, die natuurlijk na aulk een hel dendaad het hazenpad kiezen. Ook mag het gooien met sneeuwballen baldadigheid genoemd worden en brzorgd aan menig voorbijganger een blauw oog ot tintelend oor. Scherper toezicht hierop vanwsge de politie was o.i. zeer gewenscht. Werkvolk gezocht. Dezer dagen waren alhier personen uit 's Bosch, om Werklui aan te werven voor het schoenmakersbedrijf. Naar wij verne men hebben enkele werklieden zich ver bonden en bij hun patroon* het werk op ge -egd, om zich zoo mogelijk te Bosch metterwoon te vestigen. Scbeepramp nabij het lichtschip „Maas". Een ongeval met diep treurigen afloop heeft Zaterdagavond op de Neder- landsche kust nabij het lichtschip »Maas« plaats gehad- »Het Noorsche stoomschip »Mascot" vertrok Zaterdagmiddag van Rotterdam naar West-Hartlepool. Ongeveer 18 mijlen bewesten het vuurschip >Maas4 kwam het 's avonds circa 9 uur in aanyaring met de Duitsche driemastbark >Margaretha4. De «Margaretha4 zonk direct, zoodat het slechts mocht gelukken van de 24 opvarenden er zes te redden, Ondei de verdronkenen behooren ook vrouw en kind van den kapitein. De »Mascot4 vertrok Zaterdagmiddag, als bovengemeld, zeewaarts met bestem ming naar West-Hartlepool. Het was slecht weer. Er woei een vrij sterke Noordenwind en een dikke sneeuwjacht joeg door den vroeg dui steren avond. Zonder eenig bezwaar nochtans werd volle zee gevonden en het lichtschip Maas4 was de Mascot", Westwaarts omzwenkend, reeds gepas seerd, toen plotseling, tarwitf de sneeuw bui alles omhulde van dichte ondoor dringbare duisternis, een heftige schok en een zwaar mokerend gekraak de bemanning verschrikte. Een aanvaring I De rauwe schrikkreten aan boord van de ascot* klonken tegen het angstig hulpgeroep, dat op korten afstand ver nomen werd, schrikkelijk op. Intusschen is aan boord van de >Mascot4 de paniek geen oogenblik beangstigend geweest. De stoere Noor, die daar het bevel voert, bad slechts een oogenblik noodig om te onderzoeken of de aanvaring voor zijn vaartuig on middellijk gevaar opleverde en toen dit niet het geval bleek, was hij onmiddel lijk op redding van anderen bedacht en nog geen vijf minuten na de aanvaring aldus verzekerden ons mannen van de »Mascot« - klonk zijn bevel »Booten uit 1* En dat bevel werd onmiddellijk be grepen en uitgevoerd. Twee sloepen werden aan stuurboord gestreken en gespierde roeiers zetten zich aan de riemen om de booten te brengen daar, waar het hulpgeschreeuw verflauwend reeds op klonk. Dat was in den donkeren nacht, rret den guren natten wind, die wreed uit het Noorden aanjoeg, een vreeselijke tocht. Bij het licht der scheepslantaarns was de woeste zee in slechts korten om trek verlicht- Van redding in directen zin kon geen sprake zijn, het aangevaren schip was alreeds gezonken, men kon met de booten slechts aanhouden, op de plaats, vanwaar nog hulpgeroep werd gehoord, of de mannen in de sloepen konden slechts schreeuwen en, daarmee, de schipbreukelingen, die in zee mochten rondzwemmen,, opmerkzaam maken op de nabijzijnde hulp- En zoo werden zes man en een hond uit het watei omhoog getrokken en in de sloepen gebracht. Laa' ons thans zien, wat er aan boord van het andere schip was gebeurd. Het was de »Margaretha«, een Duitsch driemastschip, op weg van Chili naar Hamburg. »Wij hadden een moeielijke reis ge had, vertelden ons de schipbreukelingen, die gered zijn Al zooveel maanden waren wij op weg Den 30sten October -van het vorig jaar was ons schip, met bestemming naar onze sHeimath*, naar Hamburg, van Iquique in Chili wegge- zeild. Bijna voortdurend hebben wij moeielijk weer gehad en van de zeemans kunst van onzen kapitein Wohlers werd veel geeischt. Den 8sten Maart voeren wij van Dover, ons laatste station, weg en wij zouden morgen of overmorgen in Cuxhaven kunnen binnenloopen. En toen is dit gebeurd. Deze afgrijselijke ramp. Onze beste kapitein met vrouw en kind en vijftien makkers in de wilde zee verdronken 1 Het was goed dienen aan boord. Zoo >gemütlich". Het tweejarig kindje van kapitein Wohlers was als het scheeps- kind, wij hielden er allen dol veel van en menig uur van de maandenlange en soms eindelooze vaart heeft het ons opgevroolijkt. En vergeten we niet-onzen trouwen ijzersterken doghond, aan wien één onzer nu nog zijn leven te danken heeft. Zoo op het laatst van de reis wordt de stemming van den zeeman zoo ge lukkig blij. Eindelijk zal er een eind komen aan den langen gevaarlijken tocht. Je bent vroolijk met mekaar, je werkt met meer plezier en je slaap is rustigei Ja, die rustige vaste slaap 1 Het is nu voor velen onzer het noodlot geweest. Nu Zaterdagavond dan Zondag in 't vooruitzicht - waren de meesten onzer al vroeg in kooi gekropen. De kapitein en de tweede stuurman hadden de wacht. Het was rauw weer, maar toch niet meer verontrustend, dan wij reeds zoo vaak hadden doorstaan... Om negen uur geschiedde de aanva ring. Dwars op de »Margaretha4 in voer de vreemde wreede boot en dade lijk sloeg de zee in golven binnen. Er was geen gedachte aan redding »Wij kunnen zoo moeilijk vertellen wat er gebeurd is", zeiden de overle venden Ieder dacht slechts aan zichzelf Wij weten slechts, dat er van maatre gelen onder leiding geen sprake kon wezen. Het ging te snel. Toch hebben enkelen onzer nog een reddingsboei te pakken kunnen krijgen en die omgedaan. Ook de kapitein en zijn vrouw hebben dat kunnen doen. Maar of zij te lang naar hun kind heb ben gezocht dan wel of zij van het dadelijk overhellende schip zijn afgegle den, weten wij niet. Van de zes geredden hebben de mees ten vrijwillig den sprong in het water gedaan. Zij konden allen goed zwemmen op één na. En deze was reeds zinkende hij zou het lot deelen van de omgeko menen. Toen plotseling voelde hij zich krachtig in den kraag gegrepen, woest bijna, dat het pijn deed. Maar hij werd boven gehouden- Het was de hond. de trouwe moedige scheepshond. Hij heeft den zeeman meer dan een kwartier met het hoofd boven f water gehouden, zoolang tot van een der sloepen het heftig geplas, dat de sterke hondenpooten in het water maak ten, werd gehoord. Toen werden man en hond in de boot getrokken. Man en hond tegelijk want het dier liet niet los, eer beiden veilig in de sloep waren. Men ontbeert bij het denken aan het edele instinct dat zulk een dier zoo volkomen eigen gevaar doet vergeten en den wil geeft te teddeo, wat in nood verkeert. Hij zou mee verdronken zijn, liever dan los te laten, wat zijn reddings- moed heeft aangegrepen. De prachtige hond was vanmorgen in het Duitsche zeemanshuis. Zijn baas de kapitein, is dood, maar de man, dien hij gered heeft, behoudt hem voor zich en zal hem ongetwijfeld zijn leven lang in liefde als kameraad bij zich houden, hetzij thuis, hetzij op een nieuwe reis, in nieuw gevaar Vijftien minuten ongeveer hebben de meeste schipbieukelingen rondgezwom men tot zij de lichten op de booten in het oog kregen, dan hielden zij daarop aan en werden gered. Maar zoolang konden de meesten het niet volhouden. Zij moesten de reddings- poging opgeven en zonken weg in hei koude graf. >Wij hebben ze hooren schreeuwen en kreunen,4vertelden ons de overle venden Maar aangrijpender, onvergete hjker, zoo droef, dat we er nu nog om huilen kunnen, was het geroep van een kinderstemmetje, dat we allen gehoord hebben, even tot het verstierfMama, mama Het was het kind van den kapitein Vader en moeder waren reeds verdron ken. Het stond op het zinkende schip en riep nog om moeder 1 Waarlijk, men behoeft niet Duitsch- sentimenteel te wezen, om te begrijpen, dat de zeelieden, zelf vaders van kinde ren, tranen in de oogen kregen,, toen zij ons dit roerend verhaal deden Aan boord van de Mascot4 werden de geredden opgenomen en hartelijk verzorgd. Van vijf man was de toestand zeer goed, zij konden dadelijk in dr kajuit zichzelf ontkleeden en de nieuwe kleeren aantrekken, die de Noorsche zeelieden heu aanbrachten. Een, die door den hond werd gered, had een massa zeewater binnengekregen. Hij was nagenoeg bewusteloos en m<<est als een zieke worden geholpen en ver pleegd. Er werd dadelijk sterke thee gezet en de zes man dronken de warme verkwik king als godendrank. Daarna een heete cognac-groc en zij voelden zich, droog en veil'g en warm, weder mensch. De kapitein van de »Mascot4 heefi met lofwaardige zeemansn? uwgezetheid zijn schip, met de sloepen, den ganschen nacht en gisteren den heelen voormiddag in de nabijheid van de plaats van de ramp gehouden. Doch er was, helaas, niets meer te redden dan wat er in het eerste kwart uur gered werd. Bij den doorbrekenden morgen, van dichte sneeuwnevels door- jaagd, zag het oog nergens meer iets van de sMargaretha4 dan wat rond drijvend hout Toch blijft er nog eenige hoop, dat in het drukke vaarwater nog enkele schipbreukelingen zijn opgenomen op vaartuigen, die in de nabijheid waren. Doch die hoop is zeer klein. Uit Scheveningen bereikte ons van morgen het bericht, dat aldaar ziin aan gebracht drie lijken, twee van een man en één van een vrouw. Twee loggers hebben ze op zee drijvende gevonden Op de kousen van één der mannen werden de initialen A. W. gevonden en op het hemd van de vrouw een mono gram met dezelfde letters- Deze vrouw dft>eg een ring met den naam E Woh lers er op. Men heeft dus vermoedelijk de lijken van den kapitein en zijn vrouw reeds gevonden en het lijk van een der ma trozen. Nog vonden de Scheveningsche visschers drijvende, en brachten dat naar de politie in hun dorp, een averijboek ten name van Schmitz, wonende op een plaatsje nabij Hamburg. Zooeven wordt ons vanwege Duitsche consulaat gemeld Volgens telegrafisch bericht van den reeder uit Hamburg ontvangen, zijn 9 schipbreukelingen van het zeilschip »Mar- garetha4, die men meende dat verdron ken waren, te Lowestoft geland. Dit verheugend bericht bevestigt dus de mogelijk geachte waarschijnlijkheid, dat meerdere schipbreukelingen in den donkeren avond op schepen in de nabij heid zijn opgenomen. Mishandeling met doodelijken afloop te Tilburg De 4N T. Crt.» sri,ft Nau welijks heeft de naam van Tilburg op gebied van snij en vechtpartijen zich eenigszins herstel 1. of wederom liep gisteren avond de treurige mare door de stad, dat een menschenleven ten of fer was gevallen aan moord en diank zucht. Zondagmiddag te ongeveer halfvijf zat de familie Van Veen aan de koffie tafel, toen zij door de poort aan de rech- (erzijde van het erf zagen binnenkomen, den hun welbekenden M Donders. Deze was vergezeld van een hond en had een steen in de hand hij liep het erf op. Omrede Donders in de buurt als een lastig en soms gevaarlijk persoon bekend staat, vooral wanneer hij zooals veel voor komt, onder drankinvloed is, ging Van Veen, gevolgd door zijn vrouw, »die wellicht gedreven door angst om haar man met Donders alleen te laten", door de ach'erdeur naar buiten om te infor- meeren wat deze op zijn ert zocht. Daar gekomen zag hij behalve Don ders, die bij den waterput stond, zijn naasten buurman, zekeren Piet Ietem, ren grijsaard van ongeveer 70 jaar. Deze laatste heeft het geheele treu rige geval gezien en vertelde ons bijna woordelijk het volgende Toen v. Veen Donders bemerkte, ging hij naar dezen toe, nam hem bij arm en zeide tot tweemaal toe: >Don- ders, gij hebt hier niets te maken, ga van mijn erf afHet antwoord van Donders luide daarop: Waarom moet ik er af, ik ga niet/' Uit vrees, dat deze woorden een twist teweeg zouden brengen, plaatste vrouw v. Veen zich daarop met den rug naar Donders gekeerd tusschen haar man en zijn tegenstander, en greep dezen bij den schouder met de aanma ning in huis te gaan. Van Veen zag nu, dat Donders in zijn zak tastte en zeide; Gij hoeft geen mes te vatten," Nauwelijks waren deze woorden gespro ken en wilde de vrouw haar man weg duwen, of Donders sprong toe, zwaaide het mes en plofte dit met kracht over den rechterschouder van de vrouw heen, in de linkerborst even. boven het hart van Van Veen. De steek, die werd toe gebracht had eene-Tengte van ongeveer 4l/s c.M. het bloed spoot met geweldige kracht uit de wonde, de beide echtgenooten geheel besmeurende en den grond in een bloedplas herscheppende. Ondersteund door vrouw en dochter -lie kwam toegeloopen, had v. Veen nog de macht zich binnenshuis te begeven, overal waar hij ging bloedsporen ach terlatende. Daar viel hij neer zeggende »Moeder, ik val", nogmaals richte hij zich echter op, Pep naar een tafel, die bij het raam aan de voorzijde van het huis stond en vervolgens op den grond neerzijgende sprak hij stervend deze laatste woorden tot zijn buurman Piet Ietem>Piet jij hebt het gezien, jij bent getuige Onmiddelijk daarop gaf hij den geest, terwijl de vrouw nog te vergeefs trachtte het bloed te stelpen. Naar verklaring van den geneesheer dr Bloemen, die later in het gasthuis de lijkbeschouwing verrichte, moet de ver- slagene reeds binnen vijf minuten na het toebrengen van de wonde overleden zijn- Van Veen. die zooals gezegd, een zorgzaam en oppassend huisvader was, die nooit ruzie, of „moeite' had met de politie, was werkzaam op de steenbak ker j van de firma Smulders en Teurlings, waar hij een goed weekloon verdiende. Hij laat zijn vrouw en kinderen geheel onverzorgd achter. Na zijn wandaad gepleegd te hebben, is Donders direkt naar zijn eigen woning geloopen, die gelegen is op een afstand van ongeveer 50 pas, schuin tegenover de woning van den verslagene. Daar aangekomen heeft hij zich van jas en vest ontdaan, zijn pet afgelegd, om vervol gens, gekleed in boezeroen, te loopen naar de woning zijner moeder, die een café heeft tegenover den derden over weg van de lijn Tilburg-Breda. Het café is bekend onder den naam van de Kel der4. Op zijn weg hierheen heeft hij tot driemaal toe geroepen, terwijl hij met zijn hand op de borst klopte »Hier is de moordenaar l4 Bij zijn moeder gekomen, vertelde hij aan haar: >Men zegt. dat ik v. Veen vermoord heb, maar ik weet er niks van.4 Na hier nog slechts een oogenblik te hebben vertoefd, is Donders heen geloo pen, den »Akker4 in. M. Donders is 30 jaar oud, sedert 7 jaar gehuwd en vader van drie kinderen een vierde wordt binnenkort verwacht. Hij is van beroep schilder, doch houdt zich in slappe tijden, zooals op het oo genblik, bezig met huisweverij. Zoodra de moord in de buurt meer bekend werd, en de bewoners te hoop liepen, besloten de echtgenoote van Don ders, diens vader en broer, die aanvan kelijk nog onkundig waren gebleven van de gepleegde wandaad, den gevluchte te zoeken. Ze vonden hem in de nabij heid van het tentoonstellingsterrein, bit tere tranen weenende. Weinig moeite had men dan ook, om hem te overreden zich bij de politie aan te melden, het geen hij deed in gezelschap van vader en broer. Intusschen was de politie van het ge val in kennis gesteld en vond aanstonds een voorloopig onderzoek plaats. Het lijk werd omstreeks acht uur per kar, welwillend afgesiaan door den land bouwer v. Abeelen, naar het gasthuis vervoerd. Het mes, waarmede de wonde is toe gebracht, U nog niet teruggevonden. D.e dader verkeerde onder invloed van ster ken drank. Gistermorgen is Donders wederom aan een streng verhoor onderworpen. Hij ontkent evenwel ten stelligste De justitie uit Breda arriveerden gis terenmiddag om den dader met zijn slachtoffer te confronteeren. BESOIJEN, 16 Maart. De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag te Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: f 1.30 de laagste 1 1.26 Oe pr. der eieren was van 31/s tot 4 cent. GORINCHEM, 15 Maart. Lo aanvoer van granen was héden gering met gewonen handel. Ristarws 875 a 9.roode dito 8,a 8,35 witte dito i 830 a 3.50 ml. rogge 7,10 a 7,25 Buiten! dito 7.— a 7.50 gerst 4.90 a 5 10 haver 3,75 a 3,85 uivenboonen 1 7,60 a 7 70 blanwe erwten 0.— a 0.— allea per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd lb8 mine I 240 a 290 1;70 a 220 110 i 140 180 a 240 f I a i a 12 16 icren 5 nuchtere kalveren, 2o vatte varkens 364 biggen. Ie qual. Kallkoeien KalfvaM'zen Guiete vaarzen Melkkoeien 1>/, jarige ossen Pinken Graskalveren Nuchtere kal-. Aangevoerd 26 vette vaikeus van 16 a 24 cl otr half kilo, biggen van t 8, 13 per •tuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren; scha liën t O a 0 en lammeren f0 i f— Vtr stuk Kippen f 0.80 a 1 1.00 per stuk. Eiere» 0.95 a 1.05 per 26 stuks. Boter 70 75 ct. per k'lo. ROTTERDAM 15 Maart. Tarwe f 10. a 11.25 per 100 Kogge was van f 1 75 tot t' 6.10 Gerst. Winter per 100 kilo f 0.—1 0. per 100 kilo f 0.— a fO.— en Chevalier per 100 kilo f0 tl-. Have. rer 100 k.i 7 40 a 8.20 Witte Boonen, van Bruine boonen vat» 11 f 12.50 Blanwe Erwten naar kook kwaliteit erkocht vu O f 10.50 tot 11.— en vertrouwdehook daarboven Koolzaad f 1 ROTTERDAM 16 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 36 paarden 0 veulens, 0 ezel, 1155 magere en 495 vette rnnderen 206 vette 1132 nuchtere en «raskalveren 6 schapen of lammeren, 5 vark 94__ biggen. 2 bokken of geiten. Koeien 32 tot 36 ct., ossen 32 tot 36 ct. stieren 26 a 30 c».. kalveren 47a 57*/s ct., per kilo Melkkoeien 150 h 270 kalfkoeien f 160 a 290 stieren 1 120 a 250 pinken 60 k 90 graskalveren a— vaarzen f 90 a 130 alles mager vee biggen f7.- a 16.- paarden! 120 a 200 Nnchiere kal -eren fok- 12.i 18slacht.- 5-- 9- Biggen f 110 a 1.30 per week. Op de botermarkt weiden aangevoerd 82/8 en 37/16 *n. en 238 stukken a kilo. Prijs la qual 59 2e qu»l 55, 3e qual. f52 Per kilo 727, a 777, ct. Grooie Straat b. d. Haven. SALON VOOR Correcte bediening. Billijk tarief. Atelier voor het vervaardigen van het I dot ALLE SOORTEN n voorraad. Minzaam aanbevelend. Maart, met zijne koude dagen, dikwijl» gullig weer en onstuimige buien, De maand Maart met zijne H. Communie- en Aannemingsfeesten, brengt ons naar het voorjaar, met zijne daaraan verbonden nood» zakelijke schoonmaak, De Schoonmaak, waarop door veel Huis moeders het knopen van MATTEN, KAR PETTEN, ZEILEN, etc. wordt uitgesneld, Het is daarom dat de de aandacht er op vestigt dat reeds gearriveerd zijn de nieuwe gebloemde KARPETTEN, TAPIS-BELGE BRABANTIA. Moderne patronen, zuiver Hilversums en Deveutef fabrikaat. Ook de bekende effen en gestreept# KARPETTEN. Prachiige Engelsché KARPET'!EN in Voorraad als: Tapistiy, VOvt. eic. Rijke sorteering KLEEDJES en MAT TEN, linoleums zeilen, tapijten daarover later. 81.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 6