Nummer 24. Zondag 21 Maart 1909 42e Jaargang Tweede Blad. V Gemengd Nieuws. Ingezonden StukLen. Italië. Bal kamt aten. Reclame. 1 (Buiten ferantwoordelijkheid der Redactie.) ders met prima gloeikousje, doch f 0,40 hoofd verliezen Ik meende daarom a f0,50 en detail voor een prima gloei- verplicht te zijn eens enkele cijfers en kous betaalt niet iedereen. Meestal acht voorbeelden uit de practijk te moeten men een kousje van f 0.08 a f 0 10 goed geven. Hoemeer men nu beproeft om genoeg. mij eens duchtig de les te lezen, hoe Zonder als verdediger van de elec-liever't mij is Veel heb ik daarbij te win- trische straatverlichting op te treden nen, niets te verliezen. Men verzoekt ons het volgende inge zonden stuk uit de «Avondster» over te nemen Mijnheer de Redacteur. Met zeer veel belangstelling werden door mij de verschillende schrijvers over gas en electriciteit in uw blad gevolgd- Het zij mij vergund, hoewel ik noch in de gas-, noch in de electrotechniek thuis ben, over deze quaestie, alleen berus tende op gegevens die ik uit de practijk heb, mijne meening te zeggen Is die onjuist, dat men het zegge. Het rapport van den heer ten Bosch over het al of niet rendabele eener elec- trische centrale te Bergen op Zoom is mij niet bekend, wel echter een bestrijding daarvan door den heer Vermeulen te Scheveningen. Na allerlei cijfers (cijfers zijn in den regel, wanneer zij van des kundigen komen, onbetrouwbaar) gege ven te hebben, waardoor ik en de mees ten met mij als leeken niets wijzer wor den, komt hij, van zijn standpunt be schouwd zeer begrijpelijk, tot de slotsom, dat gas in alle opzichten het voordee- ligst is. Hij verzuimt echter de enorme voordeelen en gemakken der electriciteit voor den winkelstand, de klein-industrie en ook voor den particulier op te noe men. Het is voor den winkelier onmo gelijk, zonder een kostbare installatie (en ook misschien nog dan niet) met lichteffecten in de vitrines te werken, daarentegen is dit met electriciteit zeer eenvoudig en zeer voordeelig en tevens ongevaarlijk, wat van gas niet gezegd kan worden, getuige de vele branden die in de vitrines van magazijnen ont staan. Voor de klein-industrie is de electriciteit de aangewezen kracht. Hier, te Raatnsdonksveer, zijn, wanneer wij enkele weken ouder zijn, voor 60 P.K. motoren (uitsluitend van geringe capa citeit) in bedrijf en dat in ongeveer 4 maanden na de in werkingtreding der centrale. Hadden wij eene gasfabriek dan zou deze geen enkele motor van gas te hebben voorzien. Een timmer man b.v. haalt het niet in zijn hoofd voor het drijven van een cirkel- of lint zaag een gasmotor te plaatsen, evenmin een landbouwer voor het drijven van een dorschmachine of karnmolen. De weinige plaatsruimte die een electromo tor inneemt, is een niet minder belang rijke factor. Men plaatst deze in een, toch doorgaans ongebruikt hoekje of hangt hem desnoods aan de zoldering, terwijl voor een gasmotor een volledige machinekamer noodig is. Ook geen ge sukkel met ontstekingsapparaten, enz. Het gemak en de zuiverheid der elec triciteit is voor den particular niet min der voornaam om het electrisqh licht boven het gaslicht te prefereeren. Dat het gemak van het maken (elec- trisch) van een lichtje ook in de gas- branche erkend wordt, bewijst wel het feit, dat ook op het gas de aansteek- wijze wordt toegepast, zooals wij die in de electriciteit kennen. Dat deze naaperij voor middelmatige beurzen te duur is, behoeft niet te worden betoogd. En nu de duurte. Huisinstallaties met 18 a 20 lichtpunten (niet lichtjes) worden hier bij de vleet uitgevoerd voor f160 tot f180 en wel geheel compleet opge leverd met verdeelborden, metaaldraad lampen, enz. Winnen het gasinstalla ties in den prijs hiervan Ook het ver bruik is zeer gering. Een >Philips« of >Pope« metaaldraadlamp van 32 N.K., ruim voldoende om een vertrek van 12 M2 te verlichten, verbruikt bij een prijs van 20 cent per eenheid, slechts voor 0.8 cent aan stroom. Gasvoorstanders beweren, dat het zeer breekbare der metaaldraadlampen de duurte aanbrengt. Het is mij echter gebleken, en dit is een betrouwbaar, uit de practijk geno men cijfer, dat eene metaaldraadlamp van 32 N.K inclusief vernieuwing voor slijtage en breuk, op 1.03 cent per uur te staan komt. Dat het met de gasverlichting ook niet altijd zoo mooi is, is meermalen te zien in huizen of inrichtingen waar die wijze van verlichting wordt toege past. Het breken van gloeikousjes is dikwijls verschrikkelijk terwijl de licht sterkte der branders in werkelijkheid enorm verschilt met de aangegevene De fabrikanten beproeven hunne bran- en ook niet ontkennend het ware in het door den heer Vermeulen in zijne bro chure aangehaald courantenbericht moet mij toch van het hart dat de inzender van dit berichtje eerlijker geweest zou zijn wanneer hij daarbij ook de oorza ken vermeld had. Het is een overbe kend feit dat de niet brandende straat lantaarns voor het grootste gedeelte stuk gemaakt waren door de straatjeugd die ze als doelpunten voor steenen en audere projectielen gebruikte. Ook de leverancier derpaalornamenten wasvoor een flink gedeelte schuldig daar het in wendige dier ornamenten, met gips in elkander gemaakt, stuk vroor, en dus de fittingen, natuurlijk met de lampjes, op de straatsteenen terechtkwamen. Het mag niet ontkend worden dat het gas tot op heden een groot voordeel bezit boven electriciteit en wel dat het zich uitstekend leent voor het koken. Doch wie zegt ir.ij dat ook de electri citeit, gezien de bijna dagelijks uitko mende nieuwe vindingen, niet na een kort tijdsverloop even goed als het gas daarvan kan voorzien. M i, geen reden om het alleen daarom boven electriciteit te verkiezen. Gastechnici maken er voorstanders van electriciteit een verwijt van dat deze slechts de meest gunstige cijfers in aan merking nemen. Zij gaan aan hetzelfde euvel mank. Bij voorkeur halen zij er het invert gaslicht, meestal het Gratzin- licht (de uitvinder hiervan, Fabrikbesitzer Adolf Graetz te Berlijn overleed aldaar 20 Febr. j.l.) doch niet iedereen kan zich de weelde van het invertlicht permit- teeren. Daarenboven zijn de cijfers, die worden gegeven voor lichtsterkten in de electriciteit vrijwel gelijk, hetgeen niet van gasverlichting kan gezegd worden en wel in die mate dat buitenstaanders bij het volgen dier cijfers, zoo goed als zeker de kluts kwijtraken. Men zou b.v. geneigd zijn om, wanneer men weet dat een Bremerlamp voor 60 cent 10680 Heffnerkaarsen levert terwijl de petroleumlamp het voor denzelfden pi ijs reeds met 1081 opgeeft, Bremer- licht boven petroleumlicht te verkiezen. Het v\ ordt echter dadelijk anders wan neer men de zaak wat nader beschouwt en tot het niet onaardige resultaat komt dat een Bremerlamp voor 60 cent slechts 5,68 uur brandt, de petroleumlamp ech ter 82 uren. Zoo beschouwd kunnen dus 14 petroleumlampen tegen 1 Bremerlamp gebruikt worden wat in de meeste ge vallen verreweg de voorkeur verdient. Het is mij met deze aanhaling slechts te doen om te doen zien wat in de practijk het beste is. Zoo kunnen gas voorstanders aanvoeren (en dit is slechts een voorbeeld en werkelijke cijfers zijn mij niet bekend) dat een moderne gas brander (van het inverttype) bij l1/* cent verbruik (dus zonder kousjes of glazen- vernieuwing) 80 of meer Normaalkaarsen geeft doch als men slechts 32 N. K. in een vertrek noodig heeft, komt toch het electrisch licht voor 0,8 cent (ook zonder lampjesvernieuwing) vrij wat voordeeliger uit. Het voorbeeld met de Bremerlamp zeker zeer kras doch het toont ten Hoogachtend EEN WINKELIER. Raamsdonksveer, 10 Maart 1909. 19 Maart 1909. Geachte Redacteur. In uw blad van 14 Maart 1.1. deelt de President van den R. K Patroonsbond te Kaatsheuvel mede, dat door de Re dactie van »De Leerbewerker* bij eene uiteenzetting van feiten, datgene, wat zijn Edele persoonlijk betreft, onjuist is weergegeven. Om eene mogelijke vergissing te kunnen herstellen, heb ik de noodige mondelinge en schriftelijke inlichtingen ingewonnen van personen, die in deze getuigenis kunnen geven doch die in lichtingen geven wij het recht het door mij geschrevene te handhaven. Ook meen ik, dat ik mij met eene later gehouden vergadering niet vergist kan hebben, daar de President van den R. K. Patroonshond slechts ééne ver nadering der arbeiders met zijne tegen woordigheid vereerd heeft. Juist omdat ik over inwendige bedoelingen slecht kan oordeelen, schreef ik niet, dat de patroons overtuigd waren van de on billijkheid van het contract en reglement doch stelde slechts de vraag, of de genoemde feiten zich zeer leenden tot eene bevestiging van de overtuiging der patroons omtrent de billijkheid van het contract en reglement. Intusschen is het er mij niet om te doen, in geloofwaardigheid met iemand te concurreeren. Wie aan mijne be weringen gaarne twijfelt, mag dit vrij doen, mits hij mijne waarheidlievendheid niet in verdenking brenge. Met hoogachting. De Redactie van >De Leerbewerker.*- on'ziet en Oostenrijk geeft. Indien de gunstige wending der ge beurtenissen een gevolg is van Oosten rijks krachtige maatregelen in de laatste dagen, dan is het geld daaraan toch niet nutteloos besteed geweest 1 Ondertusschen zijn de Serviërs geducht geprikkeld door wat is voorgevallen. De bladen slaan een heftigen toon aan. Voor al tegen Aerenthal, die een zwendelaars- politiek heet .te volgen en tegen den Oostenrijkschen kroonprins, die alle Ser viërs tot slaven heet te willen maken. Het geduld van Servië is nu uitgeput, schrijft een der bladen. Al oefenen alle mogendheden ook een druk op ons uit, terugkrabbelen zullen we niet meer. In den ministerraad moet de vrees zijn uitgesproken, dat bij een toegeven een volksopstand zou uitbreken. De kroonprins heeft tot den commandant van een vrijwilligersbataljon gezegd, dat geen dagen doch slechts uren hen scheid den van het uitbreken van een oorlog. En de koning zou, zei de prins verder, van zijn vredelievende houding bekeerd zijn. Ook de stemming onder de Monte- negrijnen is zeer opgewonden. Een Mon- tenegrijnsche brigade moet gemobiliseerd en reeds op weg naar Spizza zijn. De vorst van het land der zwarte bergen zei evenwel tot de Russische, Fransche. Engelsche en Italiaansche gezanten, dat hij alles deed om zijn land rustig te houden. Mijnheer de Redacteur Het gerucht loopt hier dat men het voornemen heeft om eene weegbrug met bijbehoorend gebouwtje te plaatsen op het Heere-plein. Onze raad zal echter toch wel zoo verstandig zijn om dit plein, ter willen van een ding waarbij slechts enkelen belang hebben te ont sieren Een betere plaats daarvoor is ongetwijfeld tegen de pers der firma H. en L Zij ligt daar zeer gemakkelijk „en niemand heeft er dan hinder van. Dankend voor de plaatsing teeken ik P. Raamsdonksveer, 18 Maart 1909. duidelijkste aan dat niet het aantal Heffner- of Normaalkaarsen (het verschil tusschen de Normaalkaars en de Heffner- kaars is 16°/o in het voordeel van de eerste) yoor de bruikbaarheid van een verlichtingsysteem maatstaf mag zijn Er komen buiten deze nog zooveel andere factoren bij berekeningen in aanmerking, dat een aanvankelijk voor deel daardoor in het tegendeel kan wor den omgezet. Hierboven had ik het over het onbe trouwbare van cijfers. Zoo geeft het Zeitschrift »Duitsche Industrie-Deutsche Kultur« voor de Bremerlamp eene capa citeit van 10680 H. K den Millenium- brander 7143 H. K. van den Lacasbran- der 5263 H K. Dr Georg Lockemann geeft in het »Zeitscnrift für f ngewandte Chemie* voor de Bremerlamp 8547 H. K., den Milleniumbrander 5000 H. K., den Lucasbrander 3704 H. K. De heer Ten Bosch begrootte onze centrale op 70 mille terwijl nu blijkt, volgens de alwetende »men«, dat ze wel 100 mille zal kosten. Moet een leek bij zulke Toen koningin Elena in het begin van Januari zich te Messina bevond, ten einde aan de slachtoffers van de ramp persoonlijk hulp te brengen, wilde een ongelukkige vrouw, half waanzinnig van angst en smart, zich uit het schip wer pen, waar de koningin medehielp bij de verpleging der zieken. De vorstin, het gevaar ziende, hield de vrouw tegen, maar deze gaf haar een hevigen duw. De koningin had wel eenige pijn, maar weigerde 'och geneeskundige hulp in te roepen Dezer dagen nu, toen zij zich zeer onwel begon te gevoelen, werd zij onderzocht en toen bleek, dat een harer ribben was gebroken. De spanning begint weer eenigszins af te nemen, dank zij het bericht, dat Frankrijk, Engeland en Rusland Servië nog eens uitdrukkelijk zullen meedeelen, dat het op geen dezer mogendheden hoeft te rekenen in geval van een con- flikt met Oostenrijk. Servië zou daarop besloten hebben in het antwoord, dat aan den Oostenrijkschen gezant gegeven zal worden, rekening te houden met den wensch der mogendheden. Het terugkrabbelen van Rusland is een merkwaardig feit. Nog duidelijker blijkt de zwenking van Rusland uit een bericht uit Weenen, namelijk dat de Russische gezant daar heeft verklaard, dat Rusland geen stap gedaan heeft, waaruit de Serviërs eenige hoop kunnen Bevestiging uit l>en Boseh. liet i« mogelijk van beter best ta maken. Toen wij voor het eerst dit getuigschrift uil Den Bu«ch publiceerden, was het goed, maar nu is het beter, omdat de tijd ons het b!jj*ende ervan bewees. Mejuffrouw van Dartel, Ortheneinde C 393 te Den Bosch, deelde oii9 medej^J* ren lang heb ik geleden aan «en nieraiekte De pijn in den rug werd steeds ergerik kreeg havige steken in de zijde eu t«n slottr kn «g ik die steksn dool het geheele lichaam. Hierbij kwam een pijnlijke rheumatiek in de armen en bovenbeenen, waardoor ik haast uiet meer op m n beenen kon staan Ik lud red Jast van duizelingen met zwar- brnauwdheden, mijn maag was totaal van •treek en ik kon daar zelfs niets meer in rirdragen. Door de knagende pijn in den ug kon ik niet meer op rusten en ik wae ten einde raad, want alles wat ik aanw ndde lot beterschap, was tevergeefs, terwijl mijn to' stand met d< n dag erger werd. Juist op dat oogenblik werd mijn aandacht getrokken door de gotde berichten over Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Hoewel ik niet ve^l lioop op herstel had, n*m ik toch de pil len iu en dit wa« mijn geluk, want n» renige dagen kon ik reeds wat beterschap bespeuren. lederen dag nam die beterschap toe en na verloop van veertien dagrn was ik radicaal genezen en ik bemerkte niel ra-er de minst- keuteekenen van miju oude kwaal Bijna j jaren later'. *Ik gevoel mij vol komen hersteld, sinds het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ik bemerk zoo goed als niets meer van mijn ziekteen lien U daar ten zeerste dankbaar voor J1/# jaar nadien zegt Mej. van Dartel nog,Het spijt mij zeer, dat ik Uw ge nresmiddel niet eerder heb leeren kennen, want dan had ik niet suovele jaren behoe ven te lijden. Ik gevoel mij thius zoo ge zond alt ik nooit ben geweest. Een genees middel, dat zoo vlug en afdoend genezing breng», zal ik steeds gaarne aanbevelen.' (w e.) C van Dartel. Hoedt U voor namaak en slaat acht op den juist«n naam Foster's Rugpijn Nieren Pilleo. Zij zijn te Waalwgk verkrijgbaar bij de Firma U ed. Orie-Dusoonlin, Markt. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f. 1.75 voor één- of f. 10.— voor ses dooien. putten, dat Rusland hen helpen zal. Het moet verder RusFnd zijn, dat een _v formule gevonden heeft voor een schik- twee gasten cijfers (die in den regel slechts labora- king tusschen Oostenrijk en Servië, die aangetroffen torium of kaDtoorcijfers zijn) niet zijn tegelijkertijd i.~n- ~~~.~Ki.ir Vree %elijke vechtpartij. Een paar in woners van Venraay, zekere Arts en Hendriks kwamen Zondag - aldus schrijft de N. P. Ct. de boel te Horst op stelten zetten. De drukte werd dan ook zoo groot dat een der verlofhouders het wenschelijk achtte den gemeenteveld wachter Snijders hiervan in kennis te stellen, om, zoo noodig de orde te komen handhaven. Toen Snijders die in het lokaal van O had en be/ond dat op het de Servische eigenliefde oogenblik alles kalm scheen, verliet hij genoegdoening 't café doch werd buitengekomen door een hunner aangevallen, doch hij wist sterk als hij is, den aanvaller spoedig van zich af op den grond te werpen. Nu kwam ook de andere erbij en pakte den veldwachter in den rug aan, doch ook deze moest voor de macht van den dappereu veldwachter zwichten en rolde een oogenblik later eveneens over den grond. De woede der aanvallers scheen thans gekalmeerd. Eenigen tijd later zou een tweede, een bloedig bedrijf plaats hebben. Arts liep toen met om- wonde hoofd over de straat. De veld wachter ging tot hem en vroeg gemas kerd als A. was, wie hij eigenlijk wel was. Als antwoord kreeg S. toen een geduchte slag in zijn aangezicht, waarop hij den sabel trok en zijn aanvaller een slag op den schouder toebracht- Arts echter gaf het niet op en wierp zich wederom op Snijders die telkens zijn sabel op den schouder van A. deed neerkomen. Toen dit bedrijf zich echter driemaal had herhaald en Snijders meende gevoeliger te moeten optreden, liet hij den sabel met kracht op het hoofd van A. neerkomen, waardoor een gapende wonde ontstond en A bewusteloos ineen zakte. Bij zijne familie werd hij binnen gedragen en te bed gelegd, waarna de zeereerw heer pastoor werd ontboden, want men was in de stellige verbeelding dat A. door den laatst ontvangen slag zou sterven. Tot half twee in den nacht bracht de zeereerw. heer pastoor den tijd bij het bed van A. al biddende door, tot men meende dat het levens gevaar toch niet zoo heel groot meer was. Zijn toestand was Maandagmorgen bevredigend te noemen. De oorzaak van dit bloedig tafereel is alweer groote- lijks te zoeken in den drank. De moord in de Poeleweien ie Breda. Donderdagmorgen stond voor de arrond- dissements-rechtbank te Breda terecht Franciscus van Vlijmen, 26 jaar, schoen maker van beroep, geboren te Tilburg, wonende, te Breda, beklaagd als zoude hij in den nacht van 21 op 22 Januari jl. te Tcteringen opzettelijk en met voor bedachte rade Petronella v. Gooi, huis vrouw van M, Damen, van het leven hebben beroofd, daar na vooraf door het verlaten van zijne woning te Breda het voornemen opgevat en het besluit genomen te hebben, om die vrouw te dooden, indien zij hem niet wilde be kennen met welke mannen zij zich op hield, ter volvoering van voorzegd voor nemen en besluit meerbedoelde vrouw te hebben meegelokt naar de Poeleweien en haar aldaar in den hals te hebben gesneden met zooveel kracht, dat ver schillende halsspieren, de in en uitwen dige strot- of halsslagader, het strotten hoofd, de tiende herzenzenuw, den slok darm en verschillende kle'nere bloed vaatjes en zenuwen werden doorgesneden tengevolge waarvan bovengenoemde vrouw na zeer korten tijd is overleden. Tijdens het voorlezen der dagvaarding vloog Hubert Damen (de zoon van het slachtoffer, de soldaat) van zijn stoel op en op Van Vlijmen aan. Huilend van woede lag hij onmiddelijk met dezen over den grond te rollen. De maréchaus- sées sprongen onmiddelijktoe en brachten Hub. Damen zoolang in de getuigen- kamer. Daarmee was dit incident af- geloopen en kon met de voorlezing der dagvaarding, en de rapporten der dok toren Butner, en Schrijvers, benevens de overlijdensakte van vrouw Damen worden voortgegaan. Van het getuigenverhoor was het voor naamste de verklaringen van de deskun digen dat de dood onmiddellijk is in getreden na den messteek. Beklaagde, die in ongeoorloofde ver standhouding met de vermoorde leefde, bekende de misdaad uit jaloezie gepleegd te hebben. Hij heeft eerst met een re volver geschoten en toen met een mes gesneden. De president wees hem zeer ernstig op zijn totaal gemis aan verantwoorde lijkheid, voortspruitende uit gebrek aan geloof aan God. De officier van justitie, de schuld van bekl. bewezen achtende, toonde aan dat bekl. met voorbedachte rade is te werk gegaan en qualificeerde het misdrijf, met een beroep op de werken van Mr. Simons en Mr. Noyon, als moord. Hij eischte eene gevangenisstraf van twaalf jaren. Een Nederlanden in het butenland ver moord In het pension Eisenlohr te Da- vos heeft Dinsdag een Oostenrijksch officier, Jozef Bartunek, een in Londen is

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5