Nummer 26. Zondag 28 Maart lfcK)9 32e Jaargang. Tweede Blad, BEKENDM AB ING. Gemengd Nieuws. 1$ DU STRIËELEN Ingezonden Stuk-en. JAARVERSLAG dor Vcrccnigiiig „YVAALWIJKS BELANG." Febr. 1908-1909. Het schrijven van het jaarverslag- der vereenigiag Waal wij ks Belang» moet bij ons gemengde gevoelens opwekken, en 't voorlezen daarvan zal U, geachte ver gadering daarin doen deelen. Want is het eensdeels te bejammeren, ja, onbegrijpelijk te noemen, dat niet meerderen hunnen steun geven aan eene vcreeniging als deze die o i. in eene ,groote behoefte voorziet, ja in eene gemeente als de onze beslist noodzake lijk is, zoodat elk burger er prijs op moest stellen zoowel financieel als moreel deze vereeniging met alle kracht in het belang van Waalwijk te schragen, ander zijds mogen we met voldoening gewagen an het vele, wat in weerwil van den lies behalve rooskleurigen financieelen oestand is kunnen gedaan worden, en tevens van den steun, medewerking en waardeering die zij vooral van de autori teiten heeft mogen ondervinden. Na deze korte inleiding moge eene eknopte opsomming volgen van den oestand der vereeniging en van hetgeen loor haar in dit dienstjaar is verricht. Den 18 Februari 1908 werd in de jfchterzaal van het hotel Verwiel, de arvergadering gehouden, waar na een arverslag van den secretaris en penning eester, de vice-president de heer W. immermans, den standvanzaken schetste n de plannen voor de toekomst bloot gde. De aft-edende leden de heeren W. H. Verwiel en J. van Schijndel werden herkozen, terwijl gekozen werd de Heer J. A. Houben, die op eene vol gende bestuursvergadering benoemd werd tot president. Reeds lang had zich de groote be hoefte doen gevoelen aan eene kiosk in onze gemeente, daarom bleef het bestuur deligent op dit terrein, en begaf zich dan ook spoedig naar Zaltbommel, waar volgens eene advertentie in de «Muziek- bode» eene muziekkiosk te koop was. De leden Van Schijndel en Tielen begaven zich met een deskundige, den heer Henri Aarts, derwaarts en bevonden dat de muziekkiosk, tevens in te richten voor ijstent, eene zeer geschikte was, en in goeden staat verkeerde. Het bestuur besloot behoudens goedkeuring der al- gemeene vergadering, tot aankoop voor f450 (f 375 was de prijs alleen de kiosk De goedkeuring werd verleend op eene expresse daartoe op Musis belegde algemeene vergadering, die het bestuur ook machtigde eene geldleening aan te gaan van f 500 bij de firma W. Timmer mans Zonen, met een jaarlijksche aflossing van minstens f 50, en tegen rente van 6°/o- De kiosk werd zoo spoedig mogelijk naar hier vervoerd en weldra werd ze met een volksconcert ingewijd. Het publiek toonde zich zeer voldaan over de bemoeiingen van W. B. in deze lang gewenschte zaak en in den loop van den zomer werden nog een 4-tal concerten gegeven, door de Waalwijksche Harmonie, de harmonie »Euphonia» van Kaatsheuvel, terwijl »Oefening en Vermaak» twee matinée's gaf. Tal van malen reeds bewees de nieuwe kiosk beste dienste. De gemeente ver leende op onze aanvraag eene subsidie van f 300 daarmede toonende met dezen aankoop zeer ingenomen te zijn. In verband met het vroeger door W. B. ingediend adres inzake verbetering Loint, werd nogmaals een adres aan den raad ingediend, om verbetering in den toestand te brengen, tevens de wijze aangevend, op welke manier de financieele zijde van het vraagstuk vol gens W. B. waren te regelen. De treinenloop op de lijn 's Bosch Lage Zwaluwe, heeft een onderwerp van veel werkzaamheid van het bestuur uit gemaakt. Wij waren overtuigd van het groote belang van een latere treil in beide richtingen en daarvoor zijn dan ook alle pogingen aangewend. Een uit voerig adres aan den minister van Water staat werd ingediend, met een staat aan gevende de uitstekende verbindingen, die tot stand zouden komen in alle richtingen indien die latere treinen werden inge- lascht. Twee leden, de heeren Houben en Zuurhout zijn de zaak persoonhjk bij minister Bevers gaan bespreken en toe lichten,, terwijl de afgevaardigden van Waalwijk en Zevenbergen en alle ge meenten aan de lijn om steun en adhae- sie werden verzocht. Deze werd gaarne verleend, terwijl ook de Kamer van Koophandel een adres terzake inzond en de commissie van advies in spoorweg aangelegenheden, van een en ander werd op de hoogte gesteld. Al mogen we onze pogingen tot dusverre niet met succes bekroond zien, ook niet na een herhaald verzoek tegen de dienstregeling van October, ons bestuur blijft in deze werkzaam, om eens tot het resultaat te komen en dit groote voordeel voor den handel en industrie in Waalwijk en de Langstraat te verkrijgen. Het Koninginnefeest werd wederom met veel enthousiasme gevierd hoewel met het oog op den financieelen toestand en de a.s. manoeuvres, niet die groote feestelijkheden van andere jaren plaats hadden. Bij de manoeuvres, de zeldzame ge beurtenis voor deze streek, die onze gemeente een paar drukke en zeer ge zellige dagen bezorgden, werden de avondfeesten, concerten van liedertafel en harmonie, enz. door W. B. georga niseerd, waarvoor zij den dank van den kolonel-commandant mocht ontvangen. Door den secretaris was gele zen dat het bestuur van het S S. per soneel zocht naar een terrein voor het bouwen van een sanatorium en herstel lingsoord voor dit personeel- Op zijn voorstel besloot het bestuur de aandacht dezer vereeniging te vestigen op onze omgeving, op de prachtige bosschen en duinen hier in de heide. Dit werd gedaan en werden de heeren uitgenoodigd hier een kijkje te komen nemen. In antwoord op dit aanbod, werd het bestuur ver zocht, verschillende vragen over gesteld heid, ligging enz. te beantwoorden, waar aan zoo breedvoerig mogelijk werd vol daan. Zelfs werd eene uitvoerige teeke- ning van het door ons bedoeld bosch en terrein gezonden, met een raming van mogelijke kosten. Hebben wij niet dat resultaat bereikt, wat wij voor onze gemeente gaarne gezien hadden, toch mogen we met genoegen terugzien op deze hernieuwde poging om niets te laten voorbijgaan, wat mogelijk voor onze plaats kan worden verkregen. In eene volgende bestuursvergadering werd besloten eene tentoonstelling te organiseeren van schilderstukken van onzen kunstschilder, den heer Jan van Delft, om hem meer bekend te maken en ook daardoor den naam onzer gemeente op 't gebied der kunst. Op zijn verzoek is deze tentoonstelling tot dezen zomer uitgesteld. Ook het teeken- en herhalingsonder- wijs vormde meermalen een onderwerp van bespreking en werd besloten deze zooveel mogelijk te steunen en tot nog hooger peil op te voeien. In den loop van het jaar werd steun verleend aan de Vacantiekolonies en de voetbalclub W. V. deze laatste ook bij 't verkrijgen van een terrein, voor zoo verre dit ligt op den weg onzer ver eeniging. Van de liedertafel »Oefening en Ver maak4 kreeg W. B. een verzoek, om te willen medewerken tot 't verkrijgen van een bestuur voor deze bloeiende vereeniging. Op eene gecombineerde vergadering van bestuur W. B. met het bestuur 'der werkende leden van O. en V. verklaarde 't eerste niet gaarne be reid pogingen hiervoor aan te wenden, indien eerst degelijke statuten werden ontworpen, die ieders rechten en plichten duidelijk omschreven en waarop dan eenige heeren konden worden uitge noodigd. Deze statuten zijn nu vastge steld en het bestuur is bezig een vijftal heeren als bestuur der Liedertafel te zoeken, om daarmede nog meer den bloei dezer kranige muziekvereeniging te bevorderen en daarmede de toon kunst en een der groote aantrekkelijk heden van onze gemeente. Het Bestuur richtte een adres aan den raad om subsidie van f125 voor volks concerten, welke bereidwillig werden verleend, voor dezen zomer zijn we dus weer gegarandeerd, een aantal volkscon certen te verkrijgen, en daardoor inwo ners laten genieten en vreemdelingen herwaarts te lokken. Als waardig slot kunnen we ook dit jaar weer noemen het Armenconcert4 waarvoor vele ar- tisten zoo belangloos hun medewerking verleenden en dat een schitterend succes had, zoodat f 240 aan den armmeester kon worden afgedragen- 't Bovenstaande zal U, geachte vergadering eenig, beeld geven van onze werkzaamheden over 't afgeloopen dienstjaar. Onnoodig te zeg gen, dat we in tal van zaken en bij tal van gelegenheden onze beste pogingen in 't belang der vereeniging en van Waalwijk hebben aangewend. Is er nog veel achterwege gebleven, dan moet dit voor een groot deel worden toegeschreven aan den slechten finan cieele toestand, want in plaats van ver meerdering hadden we een groote ver mindering van leden te boeken, wat toch werkelijk een beetje al te bar mag genoemd worden. Het bestuur zal gaarne belangeloos zijn moeite geven in 't belang van Waalwijk, dat Waalwijk dan ook steune in 't belang van 't algemeen. Het bestuur besloot dan ook in April eene krachtige circulaire tot 't publiek van Waalwijk te richten, waarin de toestand, vooral de financieele, zal worden uiteengezet, en eenieders toe treding dringend verzocht. Wij ver trouwen op een goed resultaat en vragen daarvoor de medewerking van alle leden want aller steun is dringend noodigen laten toch alle inwoners, die daartoe eenigszins in staat, een offertje dragen, daar waar het geldt het behartigen der belangen van onze gemeente, die het zeker vooral in dezen tijd, zoo dringend noodig heeft. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.; Mijnheer de Redacteur. Zooals iedereen verwachtte, is het er van gekomen, 't Kon ook niet anders, of 't moest volgen, ik bedoel 't kran tengeschrijf. Eerst stil fluisteren, dan meer hard beschuldigen, en ten laatste in het oog van half Holland, door middel van hal ve valsche-berichten met slijk te gooien naar menschen, die nu juist niet zoo graag besmeurd zijn, en zich dus ver weren, tenminste ik houd het er voor dat de Kaatsheuvelsche patroons zich maar niet kalm in 't gezicht laten spu wen. Zij verdedigen zich. Met praten gaat dat niet, want te gen menschen, die voor een jaar of anderhalf niet beter wisten, of achter Kaatsheuvel was 't dicht geplakt met kranten en die nu redevoeringen houden waar Troelstra of Schaepman kinderen bij lijken, is 't geen redeneeren. Alzoo waar praten niet helpt moeten zij zich van andere middelen bedienen, »geen steenen-gooierij of zoo iets geen bedreigingen van strooibil jetten verspreiding in of buiten de ge meente (daar weet 'n K.'s patroon van dat zijn «paardenmiddelen4, er rest hun slechts naar de pen te grijpen en een of ander dagblad te hulp te roepen. Daarin kan men tenminste nog zonder gevaar4 waarheid zeggen daar kan men iemand gerustelijk bewijzen, dat hij 'n «leugenaar4 is, zonder dat anderen zeggen, dat »die leugenaar4 toch een «geloofwaardig man4 is. (Bovenbedoelde K.'s patroon, weet ook hiervan meer te vertellen),4 bijgevolg 't eenige middel dat openstaat, voor belasterden, die, al praten ze als Brugman, toch geen recht kunnen krijgen, al voeren zij honderd bewijzen aan daarvoor. Welnu, wat volgde hier? Wat anders konden de patroons van K. doen; dan te probeeren 't Hollandsch publiek door middel van 'n dagblad beter op de hoogte te stellen van de «zoozeer ge wraakte4 toestanden hier ter plaatse. Hoe anders hun goed recht te ver dedigen 't Kwam, foutieve berichten ('t is op merkelijk, dat die berichten altijd zóó foutief zijn dat ze verkeerde voorstel lingen geven van handelingen van een of meer patroons) worden op voortreffe-- lijke wijzen aan de haak gesteld, toege licht op een manier, waaruit ieder, die iets van »de zaken4 hier kent, kan op maken, dat 't bericht in quaestie wel degelijk 'n scheeve voorstelling geeft, en de patroon in z'n recht is, wanneer hij daartegen opkomt- Doch wat baat het Dat eerste berichtje >f 1000. boete voor 't aannemen van een werkman4, klinkt, slaat in, geeft 't publiek 'n afkeer van de patroons, die dergelijk besluit treffen, dat is 't doelde publieke opinie aan hun zijde te krijgen. Verdedigen geeft weinig meerde goede naam dtr pa troons is bezwadderd, en gelden doet dan 't spreekwoord; 'n goede naam is gauw verloren, maar slechts zeer zeer langzaam terug te krijgen Bovendien wat volgt op 'n verweer van 'n patroon Tegengekakel, dat feitelijk met de zaak waarover de patroon polemiseert, niets te maken heeftwel, ze komen aan dragen met nieuw beschuldigingen, feiten die weer «inslaan4, getuige ingezonden stuk van de vakvereeniging van Zaterdag 6 dezer. Is dat verweer Breek af 't stuk van dat lid van den Patroonsbond, met degelijke volzinnen, die bewijzen insluiten wijs op onwaar heden daarin, op degelijke manier strij den, niet beschuldigingen, wanneer daar voor in dat stuk geen grond is, of gaat het de vakvereen. als de vos met druiven I Zijn ze te zuuromdat ze te hoog hangen Niet trachten te werken op 't katholiek gemoed van 't publiek met theatrale-smeek-zinnen «waarom onzen eerw. Adviseur te belakken ?4 't Komt niet op in 't brein, van een katholiek patroon aanmerkingen te maken op 't geen 'n R- K. priester als zoodanig doet, toch is 't, met onze katholieke beginse len ook niet overeen te brengen, dat men verkeerde handelingen of uitlatingen van een «Adviseur4 beoordeelt of ver oordeelt Wanneer zoo'n adviseur 't «onverbeterlijk4 (of voortreffelijk, wat stond er noemt, dat men patroons ten deele valsch beschuldigt, moeten de patroons dan nog heel nederig zeggen dank u wel, eerw., ik houd me aanbe volen Probeeren we het eens£met de vakvereen. iets dergelijksdan wordt degene, die dat doet niet alleen, doch met hem nog 'n paar of wat patroons in 'n Leerbewerker afgebroken, of be handeld in deze of gene courant, op lang niet aangename manieren mogen de patroons zich integendeel dat niet veroorloven tegenover den adviseur Men schuilt er achter, men schermt er mee, 't is gewoonlijk het slotwoord wij handelen in den geest van Z. H. Paus Leo, z. g., die in z'n encyclieken zoo geschreven heeft, enz. Wie weet in de katholieke wereld niet, wat Z. H. over de arbeiderswereld geschreven heeft Men zou kunnen zeggen allen. Maar, zijn nu de K's patroons zulke slap-katholie- ken, zulke slechte volgelingen van Petrus opvolger, dat zij zoo lijnrecht handelen in strijd met Z. H-'s voorschriften of raadgevingen, zooals men moet opmaken uit hetgeen van hen gezegd en geschre ven wordt Of zijn de K.'s werklui te- goed-katholiek, in dit opzicht Snappen ze allen zoo in en door de bedoelingen van Z. H.s woorden Zijn ze zóó goed onderlegd tegenwoordig, de K.'s schoen makers Daaraan mag men sterk twijfe len. en met recht, te oordeelen naar uitlatingen van 'n lid der vakvereeniging Oordeel zelf. Men vertelt (dat lid. wel te verstaan) dat de adviseur heeft voor gehouden aan werklui welke nog wer- keD voor een patroon, die winkelt, bij dien patroon zooveel te halen, als zij kans zagen te krijgen, terwijl over betalen niet gerept werd. Dergelijk iets kunnen we niet of mogen we niet voor waarheid accepteeren, d.w.z., dat mijns inziens de adviseur een bedoeling als daarin doorstraalt, niet kan hebben. Desniettemin circuleert zoo'n praatje door de arbeidersklasse niet alleen doch komt ook patroons ter oore. Het gevolg is, dat het bij deze laatsten kwaad bloed zet, en bij velen der werklui, wier verstand even sterk ontwikkeld is, als van dien zegsman, voor waarheid geldt, en er naar handelen. Dat zijn de gevolgen van een broedsel van »'t ver stand4 van vele der werklui, waarvan men, gezien hun handelingen, toch mag verwachten, dat zij in beteren zin pro- fiteeren van hetgeen hier wordt voorge houden, als op deze manier. Of is dit ook al 'n gevolg van «die opvoedende kracht4 der vakvereen. waar de president zoo steeds den mond vol van heelt Was het niet beter die «kracht4 in een andere richting «opvoedend4 te doen zijn, als nu veel het geval is Vroeger zou de armste en geringste werkman zich, alleeti uit ontzag en eerbeid voor 'n geestelijke, onthouden hebben, dezen zooiets te durven aanwrijven, als ik hier boven aanhaalde, tegenwoordig schijnen ze zoo «krachtig» opgevoed, dat ze meenen zich zoo iets gerust, te mogen veroorloven meer zelfs. 'n Patroon verwijst bij 'n geschil hier plaatse, zijn werklui naar hun adviseur antwoord der werklui bij monde van een hunner hoofdmannen «daar heeft de adviseur niets in te zeggen4 'n bewijs hoe ze zelfs meenen op eigen verstand te kunnen bouwen. En och, dat is toch zoo erg, zoo bekrompen 1 'n Volgende keer daarover mogelijk meer. Ik vrees toch reeds te veel ge vergd te hebben van de welwillendheid der redactie, daar m'n epistel langer ge worden is, als ik wel dacht. P. Geachte Redactie Zooals U in uw no. van 11. Woensdag mededeelde, zal a.s. Maandag eene open bare vergadering van den gemeenteraad gehouden worden. Jammer, dat de agenda niet wordt vermeld, dan had het publiek juist kunnen zien wat er te ge beuren staat. Ik heb van bevoegde zijde vernomen, dat het zal gaan over eene leening voor de gasfabriek van f 20.000 en voor de trottoirs en riolen van f 14.000 Cijfers, om van te schrikkeneene leening van f34.000 onder deze om- standiggheden. Met alle kracht herhaal ik nogmaals een beroep op het gezond verstand en oordeel - van onze raadsleden, opdat de ongemotiveerde uitgave, zeer zeker wat de trottoirs betreft, en voor een ge deelte ook voor de gasfabriek-leeningniet worde toegestaan, en daardoor den toch reeds hoogen belastingdruk weer wordt opgevoerd. EEN BELASTINGBETALER. Waalwijk, 26 Maart 1909. Goede vangstOnder groote toeloop van volk werden Woensdagavond de twee vermoedelijke daders van de op Vrijdag 19 dezer te Roemond gepleegde kerkdiefstallen naar de gevangenis over gebracht. Zij kwamen met den trein van halfacht te Roermond aan, onder geleide van drie rechercheurs van Am sterdam, waar zij op telegrafisch verzoek De Kaïaer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houd» zich onledig met het opmaken van het verslag over 1908. Heeren Industricelcn worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk aan den President in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. witMHicwftre-a-\tx» r» ~l>yrr Herijk van maten en gewichten. Burgemeester en VVethoaders van Waalwijk maken bekend a. dat dit janr voor den herijk Her ma'cn en gewichten zitting zal worden gehouden in een der lokalen nan de Gasfabriek te Waalwijk, en wel op 3 April 1909 van 9'/a—12 en 1—4 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met A.F. op 5 April van 9'/i—12 en 1—4 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met G.K. op 6 April van 9^—12 en 14 uur voor allen wier geslftchlsnaum begint met L.—S. op 7 April van 9'/s—11 vonr allen wier ge slachtsnaam begint met T.Z. b. dat de maten en gewichten «choon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te worden c. dat betaald moet worden voor het jus teeren van gewichten en wel ton bate van 's Rijks schatkist d. dat ile goedgekeurde maten en gewichten dit jaar worden gestempeld met R en de afge keurde met A e. dat (ie maten en gewichten tusschen J Ja ruari 1908 en 1 September 1909 herijkt moeten worden f. dat de maten en gewichten altijd voorzien moeten zijn van een geldig (en zichtbaar) goed keuringsruerk g. dat er nog gelegenheid is maten en ge wichten Ie laten herijken aan het ijkkantoor te 'a Hertogenbosch op iedcren Woensdag en Don derdog van 9 tot 1 uur h. dat de onderdeelen van het gram (demi ligramgewichten) niet op herijkzittingen, maar slechts aan de ijkkantoren kunnen herijkt wor den. (Opzending por post franco). Waalwijk, 19 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Burgemeester, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. de Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Vuststelling der Kiezerslijsten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1909 1910, benevens de alphabetische lijsten der na men en voornomen Tan hen, die met betrekking tot eene of moer der verkiezingen van de kie zcr8lijst zijn afgevoerd en daarop zijn gebracht, van den 23sten Maart tot en met den 21sten April a. s. op de Secretarie der Gemeente vooreenieder ter inzsgc worden nedergelegd en, tegen betaÜDg der kosten, in afschrift of ufdiuk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of ccd ander, in strijd mot de wet daarop voorkomt, niet voorkomt ofniet behoor lijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op oogczegeld papier worden gesteld. Waalwijk, den 22slen Maait 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, TH. db SÜRMONT de BAS SMEELE. Da Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. TM—UI MUIÜWy

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5