1 A pril iuö9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Biad. siluimr" ZCEP...A Raadsvergadering Waalwi Nummer 27. Donderdag 32e. Jaaigai^g. ASTOOI TIELEI, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen HET GEHEIM^ VODDENRAPER BEKENDMAKING. ""ïttDUSTBIËELBN. FEUILLETON. U X T GEVER: WAALWIJK. Telefoonnummer 38. RAOUL DE NAVERY. 31373,74 24436,72* 27048.66' 6937,01' 9639,31 1295,44 1341,27 8232,45* 10980,58 3219,94 3287,53 11452,39* 14268,51 5260, - 5775,- De Echo van he Wulvpsche en Ungstraatsclie Courant Dit Bind verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fU."5. Franto per post door het geheele rijk fü.90. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden ssn den Uitgever. .ADVKRTfc'NTiK.N 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groot'' letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegevee, worden 2maal berekend. Voor plaatsiug van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. De Kamer van Koo-rhandel en Fabrieken (e Waalwijk houdt, zich onledig met het opmaken van het verslag over 1908. Heeren Iudustriëelcn worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk aan den President in te zenden. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. komt U halverwege tegemoet, doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen f.Jkvan kostbaar linnen en /- Vvi fijn^ kant. Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FrANSCH VAN 84. En nochtans, als dat eerzuchtige en inha lige wezen nog in staat was iemand te bemin nen, aan was het wel zijne Angelie. In haren kinderlijken eenvoud vermoedde Angelie zelfs niet eens de monsterachtige grootte van haars vaders zelfzuchtzij had Nerval diep beklaagd, toen hij haar zijnen angst beleed en haar smeekte zijne bedreigde eer te redden maar sinds den dag, waarop het onderhoud plaats had. hetwelk onherroe pelijk hare verwachtingen op de toekomst vernietigde, kon Angelie gelooven dat zij de speelbal geweest was van eenen benauwden droom. Op Nerval's gelaat zag men geen spoor meer van bekommering, en zijn geheel gedrag scheen te logenstraffen wat hij zich in een oogenblik van opgewondenheid had laten ontvellen. Maximiliaan had des te meer oog voor het lijden van Angelie, en zonder er de juiste reden van te kunnen gissen, trof het hem toch diep Nadat Audoin afscheid genomen had, ble ven vader en dochter alleen. Angelie staarde peinzend voor zich heen zij zeide niets, maar nare lippen bewogen zich als sprak zy met zicbzelve. 1 Nerval zat bedaard in zijuen leunstoel ach teloos met zijnen horlogeketting spelende en wachtende tot dat zijne dochter de eerste het stilzwijgen zou Verbreken. Eindelijk scheen Angelie dan ook tot eenig Herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken lekend a. dat dit jaar voor den herijk Her maten cn gewichten zitting zal worden eehouden in een der lokalen aan de Gasfabriek te Waalwiik, en wel op 3 April 1909 van 9'/j—12 en 14 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met A.F. op 5 April von 9'/j12 en 1—4 uur voor allen wier geslachtsnaam begint met G.K. op 6 April van 9'/j—12 en 14 uur voor allen wier geelachtsnaum begint met L.S. op 7 April van 9 /s—11 vor.r allen wier ge slachtsnaam begint met T.Z. b. dat de maten en gewichten »choon, droog en loestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te worden c. dat betaald moet wordeD voor het jus teeren van gewichten en wel ten bate van's Rijks schatkist d. dat de goedgekeurde maten en gewichten dit jaar worden gestempeld met R en de afge keurde met A e dat He maten en gewichten tusschen 1 Ja nuari 1908 en 1 September 1909 herijkt moeten worden f. da' de ma'en en gewichten altijd voorzien moeten zijn van een geldig (eu zichtbaar) goed kenringsmerk g dut er nog gelegenheid is raa'en en ge wichten te latpn herijken «an he' ijkkantoor te 's Hertogenbosch op iederen Weenpdag en Don derdag van 9 tof 1 uur h. dat de ondeideelen van het gram (de mi ligramgewichten) niet op herijkzittingen, maar slechts nun de ijkkmtoren kunnen herijkt wor den. (Opzending per post franco). Waalwijk. 19 Maart 1909 Burgemeester en Wethouders voornoemd, do Burg-meester, TH DE SÜRMONT DE BAS SMEELE. de Secre'ar1*. F W. VAN LIEMPT. Vust>telling der Kiezerslijsten. Burgemeester en Wethouders 4f*r Gemeente Waalwijk maken bekend: da' de op heden door hen vastg'-s'elde kiezerslijst voor het jaar 1909 1910. benevens de alphabetische lijsten der na men en voornamen 'an hen, die met betrekking 'ot eene of m-er der verkiezingen van de kie z-reliist zijn -fgevoerd en daaron zijn gebracht, van den 23«ien Maart tot en met den 21sfen Ap'il a. s. op de Secret.ne der Gemeente vooreeniedcr ter in/.'g'. worden nedergelegd en, legen betaling der kosten, in afschrift of afd uk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovergPHOen.de kiezerslijst te vragen, op grond dat. hij zi-lf of eeD ander, in strijd met (ie wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Waalwijk, den 22sten Maait 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, TH. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. van LIEMPT. besluit gekomen te ziju, waut zij stond open plaatste zich voor huren vader. Vader zoide zij met eene door aan doening trillende stem, wanneer zult gij mij den graaf de Nointel voorstellen Ik dacht niet dat gij zoo verlangend waart hem dit huis te zien binnentreden Gij kent mijne bezwaren tegen dat hu welijk; sinds het oogenblik evenwel, waarop ik eenen verloofde heb aangenomen, dien ik niet gekozen z»u hebben, acht ik mij niet meer vrij. Ik moet de gade van den graaf de Nointel worden, bepaal derhalve den dag van dat huweliik. Maar dat huwelijk heeft geeue haast. En gij hebt mij gezegd dat uwe veilig heid er van afhing. Het ge van r is niet zoo dreigend. Hoor eens, vader, is het niet om uwen, dan is het om mijnentwille. Wanneer gij het echter mogelijk acht, de voltrekking van dit huwelijk nog eenigen tijd uit te stellen, dan zult gij mij ten minste wel veroorloven in eene grootera afzoudering te leven dan ik tot dusverre gedaan heb, en mij niet meer ver plichten tegenover uwe vrienden de eer van het huis op te houden. Zelfs niet tegenover M. Audoin Zelfs niet tegenover M. Audoin, vader Ik meende dat gij veel genegenheid voor hem gavoeldet Dat is zoomaar gij hebt, gelijk ik u zooeven gezegd heb, mij eenen levensgezt 1 aan gewezen, die nooit de man mijner keuze zou geweest zijn of zou hebben kunnen zijn en derhalve... Als ik u mijnen wil niet opdrong, vroeg Nerval langzaam, zoudt gij dau aan het geluk gelooven in een huwelijk dat gegrondvest is op neiging en overeenstemming van godsdiens tige begrippen Ja autwoordde Angelie onbevangen. F n mag ik den naam weten van den man, dien gij nwer waardig zoudt keuren Gij acht hem even hoog als ik. I)an moet het Maximiliaan Audoin zijn Juist vader. Angelie sloeg de oogen neer en werd daar door de uitdrukking van levendige vreugde niet gewaar, die zich op het aangedicht haars Vergadering- van den raad der ge meente Waalwijk op Maandag 29 Maart des namiddags ten 68/* uur, ter behan deling van 1. Ingekomen stukken (ter visie). 2. Wijziging begrooting 1908 en 1909. 3. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. 4. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener geldleening groot f 20.000,tot uitbreiding der gasfabriek (aanleg bui zennet te Baardwijk enz.) met de voor waarden ter zake. (ter visie). 5. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener geldleening groot f 14.000,tot verbetering van bestratingen, aanleg van riolen en aflossing van kleine tijdelijke geldleeningen. (ter visie). 6. Reclame's Hoofdelijke-Omslag. Voorzi terde edelachtb. heer Bur gemeester. Afwezig de heeren Bern. Timmermans- Verschure en J. J. van Dooren De Voorzitter opent de vergadering, heet de leden welkom en de secretaris leest de notulen voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede dat is in gekomen een schrijven van den heer B. Timmermans-Verschure dat bij wegens ongesteldheid verhinderd is de verga dcring bij te wonen, i Aan de orde 1 Ingekomen Stukken. a Een besluit van Ged. Staten goed keurende de verhuring van 't postkan toor. 't Contract is gepasseerd en dc ver bouwing is gegund voor f1745. b. Besluit Ged. Staten goedkeurende de subsidie van f 50 aan de voetbalclub W. V. 2. Wijziging begrooting 1908 en 1909. De 'lijst van posten die verhoogd en verminderd kunnen worden op deze twee begroot'ngen, worden door den secretaris voorgelezen eu aldus goedge keurd. 3. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter. De heer Mombers heeft medegedeeld dat hij wegens gevorder den leeftijd niet metr in aanmerking vaders vertoonde maar zij hief met een ze- keren beleedigden trots het hoofd op, toen zij den lach hoorde, wanrmede hare vertrouwelijke mededeeling begroet werd. Gij drijft den spot met mij, vader sprak zij gebelgd ik had er op bedacht moeten zijn en Btilzwijgend lijden. Maar de menschelijke krachten hebben hare grenzen. Ik ben bevreesd geworden voor mij zeiven. bevreesd, dat mijn tegenzin zoo groot kon worden dat ik u niet meer gehoorzamen en u in het verderf sou storten: vergeef mij, vader, en vergeet, uch 1 vergeet dat alles Nerval drukte zijne dochter met een zekere onstuimigheid aan zijn hart. Zottinnetje! lispelde hij. Angelie wist nog niet of zij moast hopen of vreezen, of Nerval haar laakte of haar ge lijk gaf. Gij zult mij niet meer verpichten hem te ontvangen, niet waar? Als gij het zoo verkiest Gij zijt immers niet verstoord op mij Waarom zon ik dat? Omhels mij, ik ga eenen brief schrijven, waarvan gij den inhoud zult lezen. Nerval ging voor zijne schrijftafel zitten, dacht even na, schreef eenige regels en reikte zijne d«chter het papier over Is dit ernstig vroeg zij bevend, Volkomen ernstig Zal ik den graaf de Nointel niet moeten hnwen Hij zou n ongelukkig maken. Maar die steun, vader, waaraan gij behoefte hebt, die geheime bescherming, waarvoor gij u onder zijnen invloed moest stellen Ik had de bedreigingen van eenen on gelukkige, van wien ik thans ontslagen ben. sterk in mijnen geest overdreven Van dat dwaze huwelijksplan blijft slechts één ding over het bewijs van uwe liefde, de kracht van uwe ziel, de overmaat van uwe zelfop offering, die ik niet genoeg kan bewonderen. Gij zijt een edel meisje, Angelie, ik heh jegens u eene schuld aangegaan, die ik zal weten te voldoen. Mejuffrouw Nerval zonk in de armen van hareu vader. wenscht te komen. Door het Burgl. Armbestuur worden aanbevolen 1 P. W. H. Verviel. 2 J. J. van Dooren. Gekozen de heer J. J. van Dooren met 5 stemmen, de heer Verwiel kreeg 2, dc heer F. Baijens 1 stem. 4. Ontwerp-Besluit tot het aangaan eener geldleening groot f20,000,tot uitbreiding der gasfabriek (aanleg bui zennet te Baardwijk enz.) met de voor waarden ter zake. (ter visie.) De Voorzitter. De stukken hebben ter visie gelegen en ik verzoek den secretaris zt nogmaals voor te lezen Uit het voorgelezene blijkt o. m. dat de overeenkomst met de gemeente Baardwijk wordt aangegaan voor een tijd van 30 jaren. Uitsluitend wordt de leiding gelegd over den hoofdweg, den provincialen weg. Het bestuur der ge meente Baardwijk mag aan niemand concessie gevea voor 't aanbrengen van kunstlicht, in de gemeente, noch de gemeente zelf mag eene exploitatie be ginnen. De hoofdbuis is voor de ge meente Waalwijk en de zijbuizen tot aan den gevel, met een maximum van 9 M. 30 lantaarnpalen volgens op te geven model moeten langs de straat geplaatst worden door en voor rekening v. Baardwijk Per jaar moeten minstens 900 branduren per lantaarn zijn, met gloeib'anders van 110 liter tegen U/gC. per uur en per lantaarn. Bij noodzake lijke wijziging moet meer betaald worden, terwijl ten allen tijde de prijs kan worden verhoogd de verhooging van gas aan particulieren brengt steeds verhooging van straatverlichting mede. De bediening en vernieuwing van materialen enz. zijn voor rekening der gemeente Baardwijk, die de publieke gebouwen als raadhuis, school enz. moet aansluiten tegen den gewonen prijs. Als niet een jaar te vo ren verzoek tot verlenging is ingediend en als de verplichtingen niet worden nagekomen, kan de gemeente Waalwijk direct de buizen wegnemen, en ook als Waalwijk wil, kan het zulks doen staken. Uit de memorie van toelichting dezer leening blijkt o. m., dat benoodigd zijn Voor buizen enz. te Baardwijk f 9100 Bouwen van een inrichting voor zwavelzure amoniak 2500 Hare erkentelijkheid jegens God voor hare redding en tegelijk voor die haars vaders gaf zich lucht in een vurig gebed Twee dagen later liet Nerval tegen etens tijd aan zijne dochter boodschappen, dat zij een weinig meer toilet moest maken dan ge woonlijk. Voor de eerste maal van haar leven mis schien gehoorzaamde Angelie zonder tegenzin aan dezen last het kwam haar voor, dat haar niets ODaangeDaums meer ko- bejegenen, sinds zij weder de vrije beschikking over hare hand had gekregen. Toen zij beneden kwam, was zij niet weinig verwonderd slechts voor drie personen gedekt te zien. Haar vader zegde haar niet wie de ver wachte gast was, eu kort daarop trad Muxi— miliaan binnen. Hij scheen vroolijk gestemd en was zeer spraakzaam. De maaltijd was onder een gezellig, levendig gesprek bijna afgeloopen, toen Nerval als terloops zijn voornemen te kennen paf, om zijne zaken vaarwel te zeggen, en van zijn geld te gaan leven. Ik zal huishoudkundige worden, dat lacht mij al toe, sprak hij misschien zal men mij tot afgevaardigde benoemen, en op mijn woord, ik zal het mij laten welgevallen Maar van machinerieën en werkplaatsen heb ik genoog Mijne dochter bezit een schoonen bruidschat, waarom zou ik mij dus afsloven om haar nog rijkar te maken meu zal er haar niet te minder om beminnen, niet waar, mijnheer Audoin De echtgenoot van mejuffrouw Nerval zal altijd verzekerd ziju eenen schat te be zitten Dit heb ik reeds zoo menigmaal aan dat. koppige schepseltje geze;d, maar zij wil mij niet gelooven. Och vader, zwijg toch, zegde Angelie blozend. Na den maaltijd, begaven zij zich alle drie naar het salon En nu mijnheer, sprak Norval op schert senden toon, weet gij wel dat gij al een zeer vreemd soort van advokaat zijt Spijt het u mijne adviezen gevolgd te Bouwen van een steenkolenberg plaats 2500 Fabrieksmcter 1900 103 muntmeters met leiding 4000 t 20,000 hiervan zal dit jaar voor Baardwijk wor den opgenomen f 12000 in 1910 de rest, dan zullen de werken gereed zijn, in 1911 begint de aflossing van 1 1000 per jaar. De heer Khjbcrg. Ik meen daar ge hoord te hebben, als Baardwijk wil, kan het doen staken, dat is nogal een ge vaarlijke term. De secretaris leest voor dat hie^ Waal wijk wordt bedoeld. De heer van Schijndel. Als die kosten dan gemaakt worden, wegen dan de voordeelen, die we met de aansluiting hebben, op tegen de te maken kosten. De Voorzitter De winsten zijn ge raamd op f 790 netto. De heer "Houben. Hoeveel verbruik zal het zijn voor Baardwijk. De Heer Gragtmans. Geschat Baard wijk op 40 gewone meters en 70 munt meters, deze moeten gebruiken 250 meter, doch gebruiken dooreen 300 meter is 21,000 meter, 40 gewone op 200 is 8,000 meter. We hebben de zaak meermalen ernstig besproken en kwamen tot gunstige re sultaten, dus kunnen we 't gerust aan bevelen. Ik heb den gang der fabriek over de laatste 2 jaren eens nagegaan en .kom dan tot de volgende cijfers Ontvangsten volgens gem.ontvanger af explosie 1907 34991,24 3617,50 1908 36687,97* Uitgaven inventaris levering aan de gemeente Bruto winst rente en aflossing Netto winst 8493,51 6192,39* in 1908 is zelfs de kostende prijs van het gas berekend a 51/® ct. een kleine fractie te laag, zoodat bij gewone bere- hobben Er is hier geen sprake van uwe advie zen, maar van uwe zaken. Zy gaan uitmuntend antwoordde Ma ximiliaan lachende ik heb eene uitgebreide praktijk. Veroorloof mij u te zeggen dat, als gij met uwe overige kliënten evenals met mij handelt, gij niet spoedig fortuin zult maken zoolang gy mijne zaken behandelt, hebt gij nog geene enkele nota ingeleverd, en daarom zon ik n ^0 ik bid u, mijnheer mompelde Ma ximiliaan verlegen. O wij knnnen in tegenwoordigheid van mijne dochter over geldzaken spreken, zy heeft er verstand vau buitendien hetgeen mijn vermogen betreft gaat haar aan. Ik zegde dus dat, dewijl ik het bedrag van de som niet ken, die ik u schuldig ben, ik u een tastbaar blijk vau mijne vriendschap wil geven en ik weet zeker, dat het n veel genoegen zal doen. Ziedaar, ging hij voort, aan Maximi liaan een klein doosje overhandigende, neem dit aan als een geschenk, dat uwer volkomen waardig is Bedremmeld nam de advokaat het doosje bijna werktuigelijk aan, opende het en uitte eenen kreet van verrassing. Het bevatte twee gouden ringen dc eene prijkte met een fonkelenden brillaut, de an dere met een prachtigen saffier. Dat is te veel sprak hij, dat is teveel Waarlijk zegde Nervallac hc-nd. weliu bied dan een van beiden aan mijne dochter aan ik geef er u verlof toe, Maximiliaan. Als versuft staarde de jonge advokaat beurtelings Nerval en Angelie aan. Hij kon geen woord uitbrengen, het bloed vloeide naar zijn hart terng hij bleef roerloos staan, zich afvragende of hij waakte of droomde. Nerval nam zijne dochter bij de hand en zeide, met haar op Andoin toetiedend Het is de verlovingsring, Maximiliaan. De jonge rechtsgeleerde zonk inNervals armen. Wat Angelie betreft, twee tranen scbitter_ den in bare oogen, inaar ditmaal waren be vreugdetranen. (Wordt veivolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1