Hondenkar Een Coupeur Aanbesteding Notaris RANT Notaris RANT Advertes-tiën, TËKOÖP W. VAN SCHAIR Coöp, Stoomzuiveifabriek Kleine Ad verten tien. Woensdag 14 April Het verbouwen van de perceelen Lavendelstraat 79, het sloopen der perceelen Papenhofsteeg No 23—4 en 5 met ter plaatse bouwen van een stoomschoeneofa briek, alles te Amers foort. J. Nienhuis, publiek verkoopen publiek verkoopen: Te koop 80 ellen Koemest, ook {gedeelten gunstig te ver voeren per schip of per as. een soliede tuig en jonge zeer mooie, groote trekhond. Op eene flinke plattelandsgemeente in Noord-Brabant, wordt voor diiect gevraagd met opgaaf van verlangd loon. Prijs heden 1.32 per kilo. Winkeliers rabat. kT kening- als bij particulieren het gebruik door de gemeente op bijna f 4000, moet gewardeerd worden- Zooals van zelf spreekt komt de hoogere inventaris en levering aan de gemeente niet in de kas van den ge meenteontvanger. De meerdere inven taris in 1908, was door de mindere ver koop van cokes. De heer van Schijndel. Slechte ver koop cokes in 1908, dat schikt nogal, op 31 Dec. werd voor f400 cokes ver kocht, dat is nog zoo slecht niet. De heer Gragtmans. De maandelijk- staten van verkoop liggen ter visie. De heer van Schijndel, Hoeveel cokes worden er dan per maand verkocht, f 400 op 1 dag, dat is zeker zoo maar gemaakt om het te doen kloppen. De heer Gragtmans. Als 't niet klopt dan moet U -met bewijzen komen, en niet zoo maar met praatjes. De heer van Schijndel. Wel zeker, op 31 December dus op 1 dag zijn voor f 400 cokes afgeleverd, tenminste zoo staat het er. De heer Gragtmans. Onze maand staten worden gecontroleerd door den Burgemeester en ook de cokesboe- ken liggen ter visie, vraag hem om inlichtingen die ze meermalen geeft, doch ik beweer er zijn geen cokcsstaten van 400 gulden, en zeker niet van 31 December alleen, deze zijn minstens f1000 hooger. Nu is hier de leverantie van gas aan de gemeente, voor 3287.93 berekend aan den kostcnden prijs aan 57a cent, als het aan den gewonen prijs was, dan zou dat ongeveer f 4000 bedragen. De bruto winst is 14268.51s Aflossing 5775. Zuivere winst 8493.515 daar gaat af de levering aan de gemeente dus f3864 31 aan geld. Wat de onlangs gesloten leening be treft van f25.000 dat heb ik ook na gezien, _er zijn veel meer muntmeters geplaatst dan begroot. 125 muntmeters gerekend, en geplaatst 1907 67. en 1908 97 is te samen 164 muntmeters, en op 1 Januari nog 28 te plaatsen is 192 muntmeters, en gewone meters 44 stuks, alszoo 67 stuks meer als de begrooting De heer Houben. Wat kost een muntmeter. De heer Gragtmans. f41f42 met aanleg. De heer van SchijndelDie cijfers komen mij niet juist voorf 400 cokes op 1 dag, dat kan onmogelijk, rekent dat eens per maand dat is zeker om een mooie winst te maken, anders kan ik het geen naam geven. De heer Gragtmans. Kent U die staat van f 400. De Voorzitter. Ik ken hem niet- De heer Gragtma is. Ik zal mijnheer van Schijndel verder niet antwoorden, de staten liggen ter visie. De heer van Schijndel. Ik weet dat hij er is, maar het kan Diet. De heer Gragtmans. Mogelijk bedoelt U een afsluiting van 200, 400, 500 mud. Ik betwijfel het dat een staat is inge leverd van f 400. Ik zou 't hier kunnen vragen aan den boekhouder, den heer de Jong, maar zal het niet doen. De Voorzitter. Een maandstaat, waarop staat een dag van f 400 cokes. Er is wel zoo iets ingekomen, meen ik, van f 400, d. w. z. een staat van cokes en andere zaken. De heer Gragtmans. Daar is geen staat geweest van gascokes van f 400. De Voorzitter. Nevenproducten. De heer Klijberg. Het verwondert me ten zeerste mijnheer de Voorzitter, dat U daarop geen flink antwoord geeft de gascommissie wordt zoodoende in een slecht daglicht gesteld de cijfers die hier gegeven zijn, zijn offlcieele cijfers, uit de boeken der gasfabriek, goedgekeurd door de commissie. Die cijfers kunnen en moeten door U ge controleerd worden, dus dan moest U ook weten dat die in orde waren. De heer van Schijndel voert een actie tegen de gasfabriek, maakt die cijfers der commissie verdacht u weet dat die cijfers iu orde zijn en u komt tegen die woorden niet op. U moest die cijfers gecontroleerd hebben, ze dus kennen, en dan ook antwoorden, dat ze juist waren. Ik zal die cijfers van den heer Gragtmans nogmaal herhalen {Zie cijfers Gragtmans hierboven.) Me dunkt dat het prachtige resultaten zijn, waarmede we de commissie en den directeur geluk mogen wenschen, en daarom is het zeer zeker niét aangenaam voor de commissie, van zekere zijde een verdachtmaking naar het hoofd geslingerd -te krijgen, die door U hier wordt geto lereerd, in plaats van tegengesproken. De Voorzitter, ik had niet gedacht, dat U zich zoo zou verdedigen of ik de commissie had verdacht gemaakt, ik heb daarvan nooit blijk gegeven, integen deel, ik ken die cijfers niet uit mijn hoofd cn heb ze niet genoteerd omdat ik dacht dat die hier niet ter sprake zouden komen 't gaat hier over de geldleening. De heer Gragtmans heeft die cijfers ons laten zien, die kent hij uit het verslag. Ik vind dat 't zoo een slechte weg op gaat en 't is voor mij zeer onaangenaam te moeten hooren of ik de commissie verdacht maak. Zeer zeker zullen dat juiste cijfers zijn, ik ken ze niet uit mijn hoofd 1 dat doet ook niets, dan moet U het maar ergens anders op zoeken en niet doen voorkomen of ik de commissie en hare cijfers verdacht maak. Ik appre cieer zelfs zeer het werk der commissie. Ik vind het zeer onaangenaam speciaal wat U bedoelt tegenover mij, zonder eenig motief, U geeft absoluut voor het geen u ten opzichte van mij zegt, geen motiet, dus kan ik dit niet weerleggen en mij verdedigen en zal ik maar be schouwen of 't langs mij heengaat. De heer Klijberg. Ik heb volstrekt niet beweerd dat U de commissie hebt verdacht gemaakt, maar wel dat de heer van Schijndel beweert dat de cijfers die de gascommissie geeft, niet kloppen enz. en dat U zulke verdachtmakingen tole reert of hij moet bewijzen hebben en er dan ook mee voor den dag komen, ons is daaromtrent niets bekend. De heer Hoffmans. 't Is hier weer de oude veete tegen de gasfabriek, tegen den directeur, tegen het personeel. Dat moet hier gezegd worden, dan komt 't publiek en dan is 't in orde. Dat zal wel zoo blijven. Ik verzeker dat men gerust vertrouwen kan stellen in de com missie, die gaat recht te werk en alles wordt secuur nagegaan. Als de commis sie niet vertrouwd wordt, dan moet ze maar bedankt worden. Ik ben bijna 30 jaar bij de gascommissie, en daar is 't steeds goed naar toe gegaan dat 't vroeger allemaal niet zoo mooi was in gericht, dat is iets anders- De heer van Schijndel. Ik moet den burgemeester beamen, dat de toon van den heer Klijberg was of 't tegen den voorzitter ging, maar deze zal zich wel verdedigen. Wat de heer Hoffmans be treft, vraag ik hem of er nog meer over den directeur en de beambten der gas fabriek moet worden gesproken, dat is al genoeg gebeurd en behoeft niet herhaald te worden. Hoe is't er vroeger naar. toe gegaan, ja, omdat ik er opge- hamerd heb, is 't iets beter geworden langzamerhand. Hoe was de controle op de fabriek, 't leek nergens op, de gasfabriek was vroeger een nul in 't cijfer zeker nu is 't veel beter, maar vroeger boekhouden op een rotte plank en dan werden de centen door de sjou wers in een bak gesmeten en door den directeur met krijt opgeboekt, een schan dalige prulboelik zeg niets van de tegenwoordige gascommissie, maar er zitten er toch nog van bij. De heer Hoffmans. Ik ben altijd lid der gascommissie geweest, en ze is altijd secuur nagegaan. Dat er niet verdiend werd, is in hoofdzaak daaraan te wijten, dat de gasfabriek steeds werd tegenge werkt. En 't is niets dan een veete, die al lang bestaat. U is hier persoonlijk.4 De heer van Schijndel. Daar gaat 't niet over. De controle lijkent op niets. De heer Hoffmans. Dat zegt U. De heer van Schijndel. 't Is enorm vetbeterd, toen was 't een schandaal. De heer Hoffmans. De gasfabriek kan hier in den raad nooit vernoemd worden of er komt herrie over, daar moet eens een eind a^n komen, de zaak wordt goed gecontroleerd en anders moet U maar lid der gascommissie worden en zelf controleeren. De heer van Schijndel. Dat is aan den raad 1 De Voorzitter. Ik sluit het debat, 't gaat niet meer over de zaak in kwestie. Verlangt iemand 't woord over het punt zelf, De heer van Schijndel. Ik heb laatst iets ervan gehoord, dat de gasdirecteur verhooging van salaris zou vragen als Baaidwijk aansluit, dan vervalt een ge deelte der winst die hier wordt begroot. De heer Houben. Zijn dat geen twee aparte zaken. v. Dijck heeft indertijd ontslag gevraagd als directeur der ge meentewerken en toen gezegd later terug te komen om verhooging van salaris als directeur der gasfabriek. M.i. heeft deze zaak niets met de geldleening waarover 't nu gaat, te maken. De heer van Schijndel Wel zeker heeft er dat iets mee te maken. Hij heeft gezegd, als Baardwijk aausluit komt hij om meer, dus dat kost de gemeente geld. Wel degelijk kan dit een groot bezwaar zijn. De winst zal dan wel klein zijn. De heer Houben. Niets met dit werk, wel met de resultaten. De heer van Schijndel. Als dat waar is, beD ik er tegen. Als we f 700 netto verdienen en hij moet f 700 meer hebben dan is er geen winst meer. De heer Klijberg 't Komt mij voor dat het geheel afzonderlijke zaken zijn. De heer van Schijndel zegt, hij komt om meer als Baardwijk aansluit. Ik zou afgezien dat Baardwijk al of niet aansluit, zeggen, dat het onze plicht is, den directeur hooger salaris te geven. Ik heb een lijstje vanaf 1902 tot nu van den verkoop van gas. 1902 1,26,557 M. 1903 1,51,445 M. 1904 1,99,737 M. 1908 - 3,18,857 M. Een verschil dus van 192,300 M. on gerekend het gas aan de gemeente De heer van SchijndelHoeveel zegt u daar, geef die cijfers nog eens. De heer KlijbergIk heb 't woord en verzoek beleefd niet te interrompee- ren, anders zijn we om 12 uur nog niet klaar. Een verschil zeg ik van 192.300 M. Aldus een enorm verschil en 't salaris van den directeur staat daar absoluut niet mee in verhouding, dat is steeds 't zelfde gebleven, 't Vorig jaar is door de commissie voorgesteld t 1000, dus met bouwkundige f 1400dat is toen geschied maar hij kreeg f 100 minder als bouwkundige en toen heeft de direc teur zijn ontslag genomen als bouwkun dige hij was toen alleen directeur en kon dus veel meer werk doen. En bij de tegenwoordige uitkomsten zou het getuigen van wijs beleid van het gemeentebestuur verhooging van zijn salaris voor te stellen en van den raad om het toe te kennen, of al of niet eene geldleening wordt aangegaan; dit houdt m i. ook niet 't minst verband met de aansluiting aan Baardwijk. De heer van SchijndelGe vergist u, de directeur heeft wel 2 of 3 maal verhooging gehad, nog wel toen hij van den rechter van instructie is gekomen, hebben ze hem ongevraagd f200 gegeven. Voor een goed directeur zou ik gaarne een goed salaris over hebben, maar De heer KlijbergDus volgens u is van Dijck geen goed directeur!.... De heer van SchijndelIk ben nog niet uitgesproken, aan mij is 't woord. De heer KlijbergGerust, u inter- rompeert mij en iedereen. De heer van SchijndelNu heeft van Dijck bedankt als bouwkundige, dat is m. i. zeer onvoorzichtig. Zouden we nu nog meer geld geven voor zoo iemand, waarvan de wethouder Timmermans zegt' >we zitten er mee». Ik heb een afschrift in mijn zak dat het lid Verwiel schrijft: »hct malheur, aan de gasfabriek, dat ze in de lucht sprong is alleen aan van Dijck te wijten, zoo'n.... De VoorzitterIk laat de debatten zoo niet doorgaanover de zaak in kwestie moet worden gesproken. De heer van SchijndelIk zeg, als ik weet dat de raad van plan is zijn salaris te verhoogen, dan ben ik tegen de leening. Klijberg heeft me zelf ge zegd, toen z'n motor niet in orde was, dat 't een prul was, dat 't aan van Dijck la?* De heer Klijberg Wat haalt ge nu voor den dag, 't heeft er niets mee te maken. De heer van SchijndelGe hebt zelf gezegd, ge kunt er niet mee opschieten met die vent. De heer Houben Mijnheer de Voor zitter Ik vind het zeer treurig dat hier voortdurend den staf wordt gebroken over personen, die hier niet tegenwoordig ziju, zich dus niet kunnen verdedigen. Het zijn toch uwe ondergeschikten, dus zij staan u na, en dan komt het mij on begrijpelijk voor, dat u niet het woord neemt om de eer van dien man, die zich zelf hier niet mag verdedigen, hoog te houden Als er iets niet goed is op de gasfabriek, als de directeur niet deugt, als er malversatiën gebeuren, dan is het uwen duren plicht die te controleeren en aan den raad mede te deelen, die dan maatregelen zal nemen zijn er die niet, en die zijn er niet, want u zult de zaak steeds goed gecontroleerd hebben en hebt ons van malversatiën of i. d- nooit iets medegedeeld, dan moet het u m. i- een groote eer zijn, een ambtenaar, uw ondergeschikte, wiens goeden naam wordt aangerand, te verdedigen, speciaal als die man afwezig is en zich niet kan verdedigen. (Bravo's). De Voorzitter: Ik voel een tweede aanval op mij richten, nu betreft het den directeur. De opinies over een per soon kunnen verschillen, of ik sym pathie of antipathie voor den man ge voel, ik gevoel me niet geroepen hier eene verklaring van te geven, noch of ik wensch den man al of niet te ver dedigen. Als u dit persoonlijk wilt doen, dat moet u weten maar ik laat me dat niet zeggen, ik wensch daarover zelf te oordeelen. Als ik vermeen iets te moeten zeggen, zal ik dat doen. die vrijheid laat ik ieder lid van den raad en wensch ik ook voor me zelf. U begint over malversatiën, dat is heel wat anders als hier werd besproken. Het gaat maar niet zoo direct om over al die kwesties een oordeel uit te spreken; ik ben pas een goed jaar hier, ik heb de heeren laten spreken, ieder zijn mening laten zeggen en heb gedacht dat het 't beste was in 't midden te blijven. De heer Houben Kijk u eens, mijn heer de Voorzitter. De heer van Dijck is afwezig, hier wordt gezegd dat er malversatiën gebeuren, dus daar rust op hem voor 't publiek een zware verden king, want hij kan zich niet verdedigen als ik dan zie dat in den Bosch en Eind hoven ook klachten fegen de gasfabriek zijn gericht, als uit het onderzoek eener commissie te dier plaatse het bewijs werd gevonden van de geschiktheid en accuraatheid der ambtenaren, waarvan luide en openlijk door de voorzitters dier gemeenteraden werd getuigd, dan zult u mii moeten toegeven en ik ken u daarvoor te goed, dat het u een eer moest zijn, zulk een ambtenaar, waarover' de commissie ten zeerste tevreden is, te verdedigen. De Voorzitter. Er is geen sprake van malversatiën dit jaar, ik geloof niet dat er iemand is, die 't meent. De heer Houben. Ik wil U nog wel verklaren, dat ik 't grootste vertrouwen stel in de gascommissie. De Voorzitter. Ik zou die zaken juist gescheiden willen zien, een commissie en een ambtenaar, zoo wordt de persoon verwisseld met de commissie. De heer Houben. Ik heb beslist niets van U willen zeggen, maar wel U be leefd willen verzoeken, die menschen, die zich niet kunnen verdedigen en aan gevallen worden, te verdedigen, dat is de zaak. De heer van Schijndel. Van Dijck is meermalen hier in den raad geweest. De Voorzitter. Ik moet (J wel zeggen dat de loop der debatten, een zeer on aangename keer heeft genomen speciaal voor mij. Ik doe alles in 't belang van de gemeente, om alles in 't reine te hebben, tracht me zooveel mogelijk overal in te werken. We kunnen wel van meening verschillen, maar dan be hoeven toch geen persoonlijke dingen gezegd te worden Ik breng 't voorstel de leening van f 20.000 voor de gasfa briek in omvraag- Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer van Schijndel. (Rest raadsverslag volgend nummer.) MACHINAAL BREIWERK. Beleefd aanbevelend, WED. TH. A. VAN DELFT. Een gediplomeerd R. K. Zwikker zoekt eene goede plaats als Werkkeurder of Leermeester. Te bevragen met opgaaf van salaris aan het bureau van dit blad. Te bevragen bij W, COLIJN, Doeveren. -■-! JLJJ.U -J.-JJ-L. -- I Voor de zver gewaardeerde belangstel ling bij de Eerste El. Communie van ons dochtertje ANTOINETTE ondervonden, be tuigen wij bij deze aan alkn die hiervan blijk gaven, onzen hartelijken dank. VAN DELFT-VAN DRUNEN. Waalwijk, 31 Maart 1909. Voor de vele blijken van belangstelling bij gelegenheid van de Eerste H. Commu nie van ons dochtertje MARIA betuigen wij onzen hartelijken dank. C. CH. DE GREEFF. G. J. DE GREEFF-Vlrwiel. Waalwijk, 31 Maart 1909. Voot de vtle en hartelijke bewijzen van belangstelling, ontvangen bij de Eerste H. Communie van ons dochtertje MARIEi'JE betuigen wij aan allen onzen hartgrondigen dank. J. SPIJKERMAN. M. SPIJKERMAN-Van Beijnen. Waalwijk, 31 Maart 1909. Hartelijk dank aan allen die ons 1.1. Zondag bij de Eerste H. Communie van ons zoontje en broertje JAN blijken van belangstelling gaven. WED. J. BATAILLE en Kinderen. Waalwijk, 31 Maart 1909. Hartelijk dank aan allen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de Eerate II. Communie van ons dochtertje JOHAN NA MARIA. J. BURMANJE en Echtgcnoote. Waalwijk, 31 Maart 1909. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstel ling, ondervonden bij de Eerste El. Com munie van mijn dochtertje en ons zusje ANNA. WED. B. SPEEKEN BRINK en Kinderen. Waalwijk, 31 Maart 1909. Wij brengen bij deze onzen dank aan allen, die ons belangstelling betoonden bij de Eerste H. Communie van ons dochtertje. WlJNAl^D DE VRIES en Echtgenoote. Waalwijk, 31 Maart 1909, Voor de talrijke blijkeo van belangstelling ondervonden bij de Eerste H. Communie van ons zoontje HENDRIK US, betuigen wij onzen oprechten dank. A. VAN ENGELEN en Echtgenoote. Waalwijk (Antonins parochie) 31 Maart 1909. Onzen hartelijken dank betuigen wij aan allen, die bij gelegenheid van de Eerste H. Communie van ons zoontje LEONARDUS ANTONIUS, bewijzen van belangstelling hebben gegeven. C. v. GELDEREN en Echtgenoote. Baardwijk, 31 Maart 1909. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de Eerste H. Communie van ons zoontje en broertje LAMBERTUS, betuigen wij onzen besten dank. H. v. d. MEIJ8 Echtgenoote en Kinderen. Besoijen 31 Maart 1909. Waar zegt de Uitgever. Wap.r zegt de Uitgever. De architect zul namens zijn principalen dc heeren GEBRS. SMIT en DEKKER op v.m. II uur in' 't HOTEL DE ZWAAN Bestek en teekening it f 2 per stel ver krijgbaar bij voornoemden architect, die tevens inlichtingen verstrekt. Aanwijzing in loco op aanvrage bij den architect. RAAMSD0NK (Dorp). Levert 2 maal in de week bij af- onme van minstens 2 Kilo franco Waalwijk en omstreken. Verder alle dagen bij iedere hoeveelheid franco Capelle, Waspik, RaamsdoDk, Raams- donksveer en Geertruidenberg. Directeur. B -t H. O cy Ml B *5 te Waalwijk, zal ten verzoeke van den Heer A. STER RENBURG te Capelle, bij inzet teD koffie- huize van L. F. VAN DONGEN te Capelle, op Donderdag 1 April 1909, bij toe slag ten koffiebuize van A. VAxV DER HAARDT aldaar, op Donderdag 8 April 1909, telkens om 7 uur des avonds ONDER CAPELLE. KOOP 1. Huis, Erf en Boomgaard in de Heistraat, Sectie E no. 1073 en ge deelte .van no. 426, groot te zamen ongeveer 26 aren. KOOP 2. Bouwland, gelegen achter koop Sectie E, gedeelte van no. 426, groot ongeveer 27 sren 70 centiaren. Aanvaarding in lasten 1 Mei 1909, in gebruik bij de betaling. te Waalwijk zal voor de Familie C. A. VAN DRUNEN te Baardwijk, ten koffiehuize van L. VAN CROMVOIRT aldaar, bij inzet op Vrijdag 2 April 1909, bij toeslag op Vrijdag 16 April 1909, telkens om 7 uur des avonds, ONDER BAARDWIJK. KOOP 1. Huis en tuin, Sectie E no. 1063, groot 0.13.14 H.A. Gedeeltelijk verhuurd aan God. Iles- selberth voor f 1.75 per week, gedeel telijk aan Willem Sohulitz voor f 1 per week, gedeeltelijk (de tuin) in gebruik bij J. do Vries tot 2 November 1909. KOOP 2. Huis en erf, Sec^e E no. 1099, groot 0.03.94 H.A. Verhuurd aan Cornelis Pollens Jaczn. voor f 1.80 per week.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2