Nummer 28. Zondag 4 April 1909. 32e. Jaargang. JBq y Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. h Eerste Blad. Raadsvergadering Waalwijk, ANT00N TISLEN, - Dit nummer bestaat S, uit DRIE Bladen UJÜJÜU U itgevek: INDUSTRIE EL KN. Dit Blad verse1, ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advïrtrntikn 17 regels f 0.6U daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eu advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. D.- Kamer van Koo-hiudel en Ftbrieken te Waalwijk houdt sieti onledig met het opmaken van h«*'t verslag over 1908. Heeren Industriëlen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk aan don President in te zenden. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd komt U halverwege tegemoet, doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight, maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen van kostbaar linnen en fijne kant. Openbare vergadering op Maandag 29 Maart 1909 cïes avonds ten 6% uur. (Vervolg en Slot.) 5. Ontwerp-bestuit tot het aangaan eener geldleening groot f14 000.tot verbetering van bestratingen aanleg van riolen en aflossing van kleine tijdelijke geldleeningen. (ter visie). De memorie van toelichting zegt o.m. De groote straat, de markt, station straat krijgen nieuwe keien, er worden klinkers gelegd in die vakken waar de trottoirs nog niet bestraat zijndan komt er een rioleering van de Pastoors- heul tot de Marktde vernieuwing der bestrating is beslist noodzakelijk door 't vele opbreken der straten voor gaslei ding, waterleiding, telefoon enz. De af watering is ook zeer slecht. 1. Gevraagd wordt hiervoor f 8500. 2. Verbouwing postkantoor f2000. 3. Bouwen van een bergplaats en een kantoortje voor den op zichter f 900. 4. Riolen f 700. 5. Aflossingen tijdelijke geld leeningen f1900. f 14000. Alles zal gereed zijn in 1911, dus van 1909 tot 1911 en behoeft er dan ook slechts V, per jaar opgenomen te wor den. Op deze wijze kan belastingver- hooging waarschijnlijk voorkomen wor den, en is er geen bezwaar tegen, f 500 zal jaarlijks worden afgelost. De Voorzitter. Wij hebben 't werk n de leening over 3 jaar verdeeld om zoo min mogelijk den H. O. te ver- hoogen, het kan dan van de gewone be grooting afgelost woren. De heer Jud. Timmermans Wzn. Ik vermeen betreffende dit punt alleen te moeten opmerken, dat we^te optimis tisch zijn, als we ons voorstellen dat door dit werk de belasting niet behoeft te worden verhoogd, 't eerste jaar zal dit misschien lukken, maar 't tweede moeten we er zeker aan. De Voorzitter. Nu 't postkantoor te gen f 600 verhuurd is, zouden we er on geveer kunnen komen. De heer Jud. Timmermans^ Wzn. Pas korten tijd missen we het bedrag van 't postkantoor, dat is vroeger ook in de gemeentekas gevloeid 't is nu iets min der dan f 400, een volgend jaar f 500 we hebben nu ook daarvoor onver wachte uitgaven en moeten ook rente betalen van de geleende som. We mo gen niet te veel optimist zijn, ik houd het voor zeker dat we een volgend jaar tot verhooging van den H.O. moeten overgaan, f20.000 en f 14.000, zeg een rond getal is f 35.000, niemand zal aan nemen, dat alles zonder verhooging van belasting zal uitloopen. Ik zal het niet hooger schatten als dat de H.O- na 1 jaar met f1500, na een paar jaar met f 3000 moet worden verhoogd, dat is met 33% van den toenmaligen H.O. Dit is nu niet om den raad terug te houden van noodzakelijke verbeteringen, maar opdat we ons niet zullen schul dig maken aan struisvogelpolitiék, door te denken dat we buiten belastingver- hoogen kunnen zooals ik meen, kunnen we belastingverhooging niet ontgaan. De heer Houben. Ik heb eens een heele studie over dit onderwerp gemaakt en op schrift gesteld. Ik zal deze be schouwing even voorlezen sHet zal onnoodig zijn M. d. V. te zeggen, dat wordt het voorstel van B. en W. door dezen Raad aangenomen, weer een belangrijke last op de burgerij wordt gelegd. En dat niettegenstaande (ik wensch daar aanstonds meer in den breede op terug te komen) dat de lasten steeds stijgende zijn en het trots dat alles steeds moeilijker wordt om de ont vangsten en uitgaven te doen balanceeren. Wij staan op het punt eene belang rijke beslissing te nemen. Nu kan men wel den goeden raad geven de ubgaven te beperken of sterker nog in te krim pen, maar daarmee zijn noch het alge meen welzijn der gemeente noch de financiën der gemeente altijd gebaat. Het is en blijft altijd moeilijk een zui vere grens te trekken tusscben noodige en overtollige uitgaven. Zijn de uit gaven beslist noodzakelijk dan zijn wij verantwoord met deswege een post op de begrooting te brengen. Ik spreek thans niet meer over de productieve-lee- ning voor de uitbreiding der gasfabiiek, waaraan ik zooeven mijne stem gaarne gaf. Op het oogenblik heb ik alleen het oog op de leening ad f 14000 aan gevraagd en speciaal over dat gedeelte wat noodig wordt geacht voor de verbetering der bestratirg. Het aangaan der geld leening voor het verbouwen van het postkantoor is een afgedane zaak, en wat meer zegt eene productieve-leening, ergo in het belang der gemeente. Daarop heb ik dus het oog niet. Doch ter zake. Wanneer de gemeente of wie ook eene geldleening aangaat, is de eerste vraag die men stelt en zich ook stellen moet, hoe zullen wij de daaruit voortvloeiende uitgaven 'j nl. rente en aflossing dekken, en de tweede vraag zijn de in de geld leening bedoelde werken noodzakelijk. Wanneer ik mij nu de tweede vraag stel, is eene verbetering der straat op zoo groote schaal als thans door het ge achte Bestuur der gemeente voorgesteld urgent en noodzakelijk, dan kan ik niet anders dan die vraag in gemoede ont kennend te beantwoorden. Noodzakelijk toch zou men die voor gestelde verbeteringen alleen dan kun nen noemen,', indien de toestand der straten van dien aard ware, dat het verkeer were bemoeielijkt of gevaarlijk was, of dat het nalaten der voorgestelde verbe teringen aanleiding kon geven tot over- groote kosten in de naaste toekomst. Noch het een noch het ander is het geval. Ik heb mij de moeite gegeven M. d. V. eene wandeling door de straten te maken, met het doel om de meest kwade punten op te sporen. En al::ben nu volmaakt-"met U eens dat Waalwijk eene staalkaart aanbiedt vanstraatsteenei' in genre en kleuren, toch heb ik niet de overtuiging kunnen erlangen dat eene zoo aanzienlijke uitgaaf als thans jvoor gesteld door den feitelijken toestand wordt geeischt. Zelfs ben ik^overtuigd dat wij wat bestrating aangaat nog veel zeer veel voor hebben op menige andere plaats van dezelfde grootte en belang rijkheid. Over het algemeen toch is de bestrating goed, alhoewel ik gaarne toe geef dat vele fouten en foutjes zijn aan te wijzen en bergen en dalen elkander afwisselen. Doch M. d. V. al die fouten wegnemen zal ook niet bereikt worden door de aanneming van het voorstel van B. en W. U M. d. V. weet beter dan wij allen, dat die fouten voor een groot gedeelte het gevolg zijn, van het onop houdelijk opbreken der straten voor gas, waterleiding, riolen enz., en het niet be hoorlijk in orde brengen der straten bij het verbouwen of vernieuwen van vele woningen, oorzaken die door vernieuwing der straten niet zijn weg te nemen. Zelfs vrees ik dat u de eerste twee jaren na eventueele vernieuwing nog een extra 500 a 1000 gulden zoudt moeten uit geven, omdat verzakkingen en verhoo gingen bij nieuwe straten niet zijn te voorkomen. Ik geloof dan ook M. d. V. dat de straten indien ze goed worden nagegaan indien een straatmaker met opperman gedurende een jaar tijd in de gemeente werkzaam waren, reeds heel wat fouten zouden zijn weggenomen. Ware Waal wijk een plaats van veel vreemdelingen verkeer (zooals Oisterwijk met zijn fraaie omstreken) dan lag in het hebben van keurige wegen als het ware een indirecte productie. Doch dit is het geval niet. Waalwijk is op de eerste plaats eene industrieele gemeente en ten tweede het centrum der Langstraat en moet ook als zoodanig worden beschouwd en be handeld. De trottoirs zijn met eenvou dige verbeteringen in goede conditie te brengen, het fietspad voor wielrijders zeer voldoende, terwijl een behoorlijk bijgehouden straat aan alle redelijke eischen door de industrie voor he'- ver voer te stellen en door de neringdoenden voor het marktwezen en vreemdelingen bezoek te eischen, zal voldoen. Alleen wil ik er hier ter loops op wijzen dat het goed in orde houden van den toe- gaugsweg Drongelscheveer Besoijen Waalwijk vooral voor den nering doenden stand van overwegend belang is, veel groot er dan men bij oppervlakkige waarneming zou vermoeden. Voorts M. d. V. moeten verbeteringen der straat niet door geldleeningen worden gedekt, doch uit de gewone middelen worden gekweten. Waar moet het heen wanneer gewone, doodgewone uitgaven, voor onderhoud uit leeningen moeten worden betaald. U zult het toch met mij eens zijn, dat onderhoud en gedeelte lijke vernieuwingen geen buitengewone werken zijn- En niets is gevaarlijke» M. d. V. dan het dooreenhaspelen van ge wone en buitengewone uitgaven. Zoo doende krijgen we een kluwen wat niet meer te ontwarren is, en waarin de be lastingschuldigen worden gestrikt- Waar door moeten de rente en aflossingen der aan te gane geldleening worden gedekt ziedaar de andere vraag Blijkens het gezegde van den heer Timmermans zal het antwoord moeten luiden, uit de verhooging van den H. O. M. d. V. Indien wij voortgaan den H. O. te beschouwen als sluitpost voor de begrootingen, in denzelfden geest als dit sedert iyoi is geweest dan sturen wij het schip der gemeente in een vaarwater, waaruit we het zoo spoedig mogelijk uit moeten loodsen. Bedroeg toch de H. O. in 1901 f 6000thans is hij gestegen tot f 30.500 zegge met 4500.of 75%. In denzelfden tijd stegen de opcenten op de grond en personeele belasting met f 1000.—niettegenstaande er van uitbrei ding der gemeente in die jaren geen sprake is geweest. Bovendien steeg de schuld van f 152.150 tot 214.350 alzoo met f62.200 Trekt men hier van af f104.000.door de gasfabriek geleend dan rest nog eene improductieve schuld alleen door belastingen te dekken van van f 110.000. Voeg bij dat alles dat tusschen 1901 der gemeente het legaat van Cooth is aangewaaid van f 100.000 dan behoeft het geen nader betoog M. de V. dat wij ons op een gevaarlijken weg bevinden die, ik herhaal het, naar mijn bescheiden meening ten spoedigste moet worden verlaten. Racapituleerend zijn de directe belas tingen in het tijdperk 1901/1909 gestegen met f5500. niettegenstaande het legaat van Cooth f 3200.inkomsten aan de gemeente verschafte- In het voorbijgaan zij hier gememoreerd dat Hoofdstuk VI art. 1 kosten van Onderwijs jaarwedde onderwijzers in dien tijd met f 4166.65 is verhoogd, alhoewel het personeel slechts met eene onderwijzeres is uitge breid, zoodat het meerdere Rijkssubsidie en de geheele inkomsten van het legaat van Cooth die meerdere uitgave niet eens kunnen dekken. Voeg bij dit alles dat de gasfabriek goede resultaten in baar geld aan de gemeente afwerpt (na behoorlijke aflos sing en afschrijving) dan M. d. V- huiver ik om mijne stem aan het voorstel van B. en W. zooals het daar ligt, te geven. Door dat al maar door leenen, zullen wij de gemeente in een impasse drijven waar zij niet zonder kleerscheuren uit zal geraken. Daarbij komt nog dit, dat willen wij een bod kunnen doen naar eene eventueel op te richten vakschool wij dan niet onze krachten om belastingen op te brengen geheel moeten gaan uit putten, en daar buiten adem voor moeten komen te staan. En toch M. d. V. daarvan afgezien, en ook afgezien van het feit dat wij straks zullen komen tc staan voor het vernieuwen der beschoeiing aan de westelijke zijde der haven, ook zonder dat moeten wij met het aangaan van geldleeningen uiterst voorzichtig zijn, Gewone uitgaven uit gewone geld middelen moet het wachtwoord zijn. Dan wordt de toestand der geldmiddelen weer normaal en gezond. Ik durf dit laatste met des te meer vrijmoedigheid hier zeggen met hef oog op de prachtige bedrijfsresultaten der gasfabriek in het laatste jaar, waarvoor èn de ijverige bedrijfs-commissie èn de directe der gasfabriek alle eer toekomt. Ik vermeen M. d. V. met het oog op den financieelen toestand mijn stem tegen het voorstel zooals het daar ligt in zijn geheel vol doende te hebben gemotiveerd. Beleefd doch met nadruk zou ik ook met het oog op den zeer korten tijd die den Raad werd gegeven om zich in deze zaak in te werken mede namens enkele andere Raadsleden aan het gemeentebestuur in overweging wil len geven, het voorstel voorloopig in te trekken en zoodanig om te werken, dat de H.O. niet behoeft te worden ver hoogd of door den Raad eene com missie te benoemen onder leiding van een der leden van het Bestuur der ge meente ten einde na te gaan op welke wijze de bestrating kan worden verbe terd, en de uitvoering daarvan zoodanig kan worden verdeeld, dat aan de bur gerij geene hoogere lasten worden op gelegd. Want ik herhaal nog eens de kracht van Waalwijk als industrieplaats vooral moet liggen en ligt ook in niet al te drukkende lasten. Alle opgekomen industrieplaatsen die zich een eereplaats wisten te veroveren op de wereldmarkten, dankten dit vooral daaraan dat ze door de lage belastingen in den beginne beter de concurrentie het hoofd hebben kunnen bieden. En ook M. d. V. moeten wij wel be denken dat juist hooge belastingen, in- dustrieelen en wie ook afschrikken om zich hier te komen vestigen. Ten slotte is het ook niet de vraag of een. 10 of een 20-tal ingezetenen, zonder dat het hun deert hooger belas tingen kunnen opbrengen, maar wel of de burgerij in het algemeen de belas ting-duimschroeven te veel gaat voelen. Het is dan ook daarom M. d. V. dat ik mede namens enkele Raadsleden de eer heb mijn voorstel beleefd in wel willende overweging te geven.4 De heer van Schijndei. De industrie en de inkomsten-belasting der gemeente weegt niet tegen elkander op. Ik maak geen aanmerking op hetgeen de heer Houben gezegd heeft, maar heb daar alleen bezwaar tegen, dat door de ver hooging van belasting de industrie slech ter zou gaan. En zeker hier moet met die prachtige resultaten van de gasfa briek, die mooie ontvangsten en uit gaven op 1 Januari, rekening gehouden worden. Ik geloof niet, dat zulks zoo rooskleurig is. Hoe waren die cijfers ook weer Eenige stemmen. Niet meer 't woord geven over de gasfabriek. De heer Gragtmans. U krijgt wel meer inlichtingen bij den Voorzitter, die zal ze nu ook wel geven. De Voorzitter. De heer Houben zegt daar det die kosten moeten bestreden worden uit de gewone uitgaven, dan zal de H.O. omslag zeker verhoogd moeten worden. Als er niet voldoende op de begrooting is, dan moet er toch geleend worden. Ik kan toch niet meer doen dan laten arbeiden voor 't geld dat op de begrooting staat. De heer Houben. 't Is niet bedoeld of U zulks niet goed beheerd of wat ook ik, zeg wat de stelregel van den raad moet zijn. De Voorzitter. Neen, dat weet ik, straks wist ik anders niet wat te ver nemen. De heer Houben. Dat is mogelijk. De Voorzitter. Straten kost veel, de keien en klinkers zijn duur, dat gaat niet uit de gewone uitgaven. Elk jaar is de opmerking gemaakt, dat de straten zoo slecht zijn, maar we konden daarop niet zoo vlot ingaan. Nu meenen we een middel gevonden te hebben, 't Kan niet geschieden uit de gewone uitgaven. Ook aan het 2e gedeelte, de bergplaats is zeer groote behoefte. Er is b.v. nu een koe in observatie genomen, en we weten niet waar ze te stallen, ze staat nu in den gang. We moeten voor zoo iets toch berging hebben. Ook de cellen zijn volgestopt. De heer Houben: Mijn betoog ging speciaal over a/de bestrating. Wij zijn van morgen hier achter wezen kijken en een bergplaats is er noodig. Het wil niet zeggen, dat ik tegen alles ben. De heer Klijberg. Ik sluit me geheel aan bij het betoog van den heer Hou ben. wij mogen ons wel eens goed be denken. U zult U herinneren, dat een commissie is benoemd voor de verbe tering Loint, die heeft haar rapport uit gebracht en we hebben er nooit iets meer van gehoord. Dit is veel harder noodig. Dit is een luxe, die ons niet past en dan zal de Loint er zeker overschieten en dit dringt veel harder, 't Gaat niet over 't bouwen van een bergplaats maar over die kosten bestraten nl. f8500. De heer Houben We hebben slechts korten tijd gehad om ons in deze zaak in te werken, laat ons er nog eens a tête reposée over denken laat B. en W. 't voorloopig intrekken en 't zoo om werken dat de H.O. niet behoeft te wor den verhoogd 't Is bij het verhoogen van belastingen niet de vraag of we 20 personen, die er tegen kunnen, niets wor den verhoogd, maar of het gros der burgers op nog hoogere lasten komt en ik geloof, dat ik dat namens de burgerij gerust kan verklaren. De heer van Schijndei. Juist, de burgerij moet hier alles betalen, als de en Courant. r-3S3»

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1