Nummer 29. Donderdag 8 April 1aK)9. 32e. maalgang. j Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. IBllillSSf? Sk m hm I AM TOON IIELEM, Dit nummer bestaat uit TWEE Éladen HET GEHEIM VODDENRAPER BEKENDMAKING. Spoorweg-Tarieven. Uitgever: i DUSTRIRLE N. FEUILLETON. i RAOUL DE tfAVERY MN De Echo van het Zuiden. eis Courant, Dit Blad verse' ijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. franco per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Aj>vkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels er» advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Dc Kamer vin Koo handel en Eibiieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1908. fleeren Industriëlen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag, zoo spoedig mogelijk aan den President in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. komt U halverwege tegemoet, 18 doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niét ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstreklezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt wasschen linnen en voor het van kostbaar fijne kant. Van ,,DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FRANSCH VAN 86. God is niet verplicht ons de middelen te- openbaren, waarvan hij zich wil bedienen Vervullen wij onzen plicht en laat ons het verdere aan zijue oneindige goedheid over- laten. Door de warme toespraak van den jongen advokaat met nieuwen moed bezield, btdoofde Aurillac hem zijne uasporingen onvermoeid te zullen voortzetten en hij hield getrouw zijn woord. Na het bloedig tooneel in de Zingende Pad zou hot gevaarlijk voor hem geweest zijD, nogmaals eenen voet in dat hol te zetten hij bezocht nu achtereenvolgens wederom al de kroegen en krotten van Parijs, boordo do werklieden van Nerval uit doch het mocht hem niet gelukken, iets te ontdekken, wat hem nader tot zijn doel bracht Terwijl hij op die wijze een gedeelte van zijnen tijd doorbracht, gebiuiktebij het ander om zijnen handel uit te breiden. De vod denraper werd koopman. Zijne kameraden brachten hem de opbrengst van huune nachtelijke zwerftochten. Hij ver diende veel geld, en zag zich verplicht eene bergplaats voor zijne waar te huren. Als vader Falot eenen vermoeienden dag gehad had, war. het zijn grootste genoegen een uurken bij Columba te gaan doorbrengen om zich een weinig te, ontspannen. Het lieve meisje outlook als een bloesemknop in da maand Aprilzij werd weer hetzolfde opge- Het komt herhaaldelijk voor dat Nederlandscbe werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis jaar Dnitschland worden gelokt ten behoeve van in- dustriëelc ondernemingen terwijl bij aankomst ter plaatse blijk», dat zij niet e'cbruikt kuünen worden. Het is daarom geraden, dat die weik- Jieden, alvorens "op zulke berichten af te gaan, óf zelf óf door tusschenkomst van den Burge meester hunner woonplaats zich wenden tot den Nederlandschen consul in de streek waar die on dernemingen gevestigd zijn, om inlichtingen omtrent vooruitzichten tot he6 bekomen van werk, looren en huurprijzen der woniDgen, aldaar. Op uitnoodiging van den Minister van Bin neclandsche Zaken wordt de aandacht van be langhebbenden hierop gevestigd. Voorts brengt de Burgemeester ter kennis der werklieden, die naar het Koninkrijk Penissen arbeid gaan zoeken, dat zij zich voor hun ver trek daarheen van een Nationalitcitsbewijs heb ben te voorzien, hetwelk aan on vermogenden gratis afgegeven wordt. Tevens dient men ie zorgen voor het noodige reisgeld voor de heen en tci ugreis, omdat door de Nederlandsche Con sulaten niet anders dan in zeer bijzondere ge vallen geld voor de terugreis gegeven wordt. Slechts gezonde werklieden in den ouderdom van 16—40 jaar worden Aangenomen. Waalwijk den 4 April 1909 De Burgemeester van Waalwijk, TH. DE SURMONT DE BAS S.MEELE. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk maskt bekend dat ter Secretarie verkrijgbaar zijn gesteld blaDco verzoekschriften om koste 1 oze vergunningen tot uitoefening der visscherij inet een vischtuig. De aanvragen om een kos telooie vergunning behooren ten spoedigste ter Secretarie te worden ingeleverd. Waalwijk, 24 ilaart 1909 De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS' SMEELE. Dc Burgemeester d-r Gemeente Waalwijk maakt bekend, dat op 13 April 1909 in deze Gemeente voor het VIle District te Waalwijk, bestaande uit de gemeenten Almkerk c.a., Andel c.a., Baardwijk, B^soijen, Bokhoven, Capelle, Drongelen c.a., Druncn, Dassen c a Engelen, Giessen, Hedikhuizen c.a., Heesbeen c.a.. Herpt ca., Heusdeo. Meeuwen c.a., Nieuwkuik c.n., Oudbeusden ca., Rijswijk, Sprang, Veen, Vlijmen, Vrijh.—Cijppelle. Waalwijk, Waspik, de Werken c.a., Werkendam, Woudrichem en Wijk c.a., door de provinciale Co.nmisise voor do ondersteuning van Rijkswege van de vee fokkeiij in Noord— Brabant a. van eenjarige stieren, waaronder zijn te verstaan 6tieren die de melktanden nog bevitten en voldoende zijn ontwikkeld, b. van stieren inet oreede tanden en c. van slieren, behooreude aan 6tierenhou— derijen en veefokvereenigingen, De keuringen zulleu aanvnngen des voormid dag? ten elf uur. De aangifte van de dieren, waarmede meu aan de keuring wenecht te doen deelnemen, moei plaats hebben op het uitvoe ruimde kiud, als toen zij in het dorp Bruyante in stil geluk bij bare pleegouders leefde" Zij verdiende zooveel geld, dat zij niet a.'leen onbekrompen in hare uitgaven voorzien, maar zelf reeds wat overleggen. Zij hield Petit-Ange Dog altijd bij zich, want de dokter had verklaard dat het kind de grootste behoefte had aan eene zorgvul dige oj: passing, en er nog wel een jaar zon moeten verloopen, eer er aan gedacht kon worden hem eenig ambacht te laten leeren, Dagelijks gaf Columba hem minstens een uur onderricht in het lezen en schrijven en ontwikkelde zij, in dat kinderlijk gemoed de liefde tot God en de deugd. De ksaap toonde zich hiervoor recht dank baar en deed zijn uiterste best om Columba van dienst te zijn in alles, wat hij vermocht, De looper had zich dadelijk nan hem gohecht sr vertelde hem 's avonds, als hij thuis kwam in het bijzijn van Columba, allerlei grappige geschiedenissen, die hem zoo vermaakten, dat hij in schaterlachen uitbarste. Petit-Ange kon ter nauwernood elf jaar oud zijn. Het kwaad, waarvan hij getuige was geweest, had zijn hart niet bezoedeld, do ge dachte aan zijn droevig lot had hem te zeer bezig gehouden en hem vlekkeloos doen blijven. Iu korten tijd was hij geheel van zijn door gestane lijden hersteld en eene aanvallige, bloeiende knaap geworden. Wanneer vader Falot, vermoeid van zijne vrnchtelooze omzwervingen in herborgen en kroegen, walgend van de schandelijke too neelen, waarvan hij gedwongen getuige moest zijn, huiswaarts keerde, ging hij meestentijds nog eens binnen bij Columba, bij wie zijn hart altijd verkwikking vond in het aan schouwen van haar huiselijk geluk. Hij vergat echter Bestiide ook niet, en dien dag had hij aangenaam verrast met bij haar te komen eten en de Ekster mede te brengen. Na den maaltyd, toen het tafelgerief afge- wasschen en weer weggeborgen was, zette Re8tiole hare lamp op de werktafel en ging ijverig zitten uaaieu, zich bij vader Falot verontschuldigende met hem te vertellen, dat zij een Turksch costunra voor eene pop onder handen had, waarbij veel haast was. Terwijl zij al pratende bezig was een flu ringsterrein, een uur voor der aanvang der keuring. Alleen worden tot de keuring toegelaten de stieren, die volgens Provinciaal Reglement van 17 Nov. 1898 zijn goedgekeurd en wier eigenaars voorzien zijn vnn een certificaat, afgegeven door het bestuur der gemeente, waar de stieren ge houden worden, waaruit blijkt, dat de dieren gedurende een maand in het district aanwezig zijn gewecet, op een gezonden stal staan en voor het gebruik als fokstieren bestemd zijn. Voorts zal moeten worden overgelegd eene verklaring van den Buigemeester hunner gemeente, bevat lende de dagteekening waarop, en het nummer waaronder stieren in het stierenregister ter se cretarie zijn ingeschreven. Voor het District Waalwijk zijn uitgeloofd de volgende onderhoudsbijdragen a. Voor eenjarige stieren een bijdrage v»n f 120.— en twee van f 100.en b. voor twee jarige of oudere stieren, een van f120, een vau f 100, en twee v*n f 90. Waalwijk, 15 Maart 1909 De Burgemeester voornoemd, TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Voorteekenen In de grootste zaal van Parijs, in het Hippodrome is gisteren een reuzen-mee ting gehouden, 't Ging over het »Statut des Fonctionaires4, dat na de jongste staking door de regeering is voorge steld. Daarin komt o. a. de bepaling voor, dat het staken den ambtenaren verboden is. Dit beviel hen niet en daarom kwamen ze bijeen om over hun houding te beraadslagen. De toon, de stemming die er op die vergadering heerschte doet het ergste vreezen, zoo schrijven de bladen, 't Was een en al spot en hoon tegen de re geering. Zij is het voorteeken van slechte dagen, van een revolutie. Pataud, de leider der electriciens, be gon er reeds mee in zijn openingsrede. Hij las een brief voor van de gevan genbewaarders, die hun overheden op de grofste wijze beleedigden, hen. »ga- lonards des bastilles4 noemden, en ver klaarden dat de gevangenen, die zij moesten bewaken, beter zijn dan de afgevaardigden. Op den dag van revolu tie, zoo eindigen zij hun schrijven, zullen wij ons bij u aansluiten. En dan volgden nog een reeks spre kers, die hunne oppositie tegen de regeering niet verborgen hielden, die de ministers zoo hevig aanvielen als wellicht nog nooit gebeurd is. 't Slot van de historie was dat de vergadering het >Statut« verwierp en weelen rok met gouden versierselen te beleggen, ontsnapte haar plotseling een uitroep van teleurstelling. Hoe spijtig 1 antwoordde zij op de vraag van den voddenraper wat haar deerde, ik moet morgen de pop aflevoren, en nu zie ik dat mijn gouddraad op is. Wil ik ander gaan koopen? vroeg de Ekster haa:tig. Bastiole opende reeds den moml om zijn aanbod aan te nemen, toen vader Falot op stond. Maar gij zult u vermoeien, vader Falot, merkte Bestiole aan. Ik heb oude maar goede beenen, ant woordde de voddenraper. Bestiole Dam het eindje gouddraad, dat overgebleven was en wikkelde het in het stuk popier, waar rond het gewonden was geweest. Ziehier een staaltje, vader Falot, zeide zij breng mij vooral van denzelfden, van de fijnste soort. Waar kan ik die krijgen? In de rue Saint Denis, no 14. Vader Falot ging en had spoedig het ma gazijn gevonden, waar hij den gouddraad moest koopen. De winkel stond vol klanten en de vodden raper moeBt lang wachten eer de beurt aan hem kwam. Eindelijk vroeg hem eeD jonkman. Wat verlangt mijnheer? De voddenraper nam het eindje gouddraad uit het papier en reikte het hem over met de woorden Een kloske gouddraad van deze soort. Terwijl de jonkman het gevraagde kloske uitzocht, vouwde vader Falot werktuigelijk het papier open, waariu het staaltje gewik keld was geweest, en bekeek het gelijk ieder mensch doet, die een papier in de hand eD niets beters te doen heeft dan te zien, wat er op staat. Het was een vel stevig papier, dat niets had van fijnheid en het gladde van het tegen woordige brievenpapier. Achttien jaar geleden was het gebruik van enveloppen nog niet zoo algemeen in zwang als nu, eu dat vel was in den vorm van eenen brief dicht gevouwen geworden, terwijl de sporen van het lak er nog op zichtbaar waren. Vader Falot las het een resolutie aannam, waarin een aan eensluiting van alle arbeiders geprocla meerd wordt, om in geval van nood, de staatsambtenaren te ondersteunen. Iedere onderdrukking zal door krachtige mid delen, desnoods door een algemeene staking beantwoord worden. Met een ïLeve de revolutie4 ging deze revolutionaire vergadering uiteen. De bladen geven htele beschouwingen en zien met grooten onrust de komende dagen tegemoet. De 4e April zal een historische datum worden, zegt de »Intransigeant4 hij herinnert aan dagen in 1793, aan voor teekenen, die een revolutie voorafgaan. Voor het ongelukkige Frankrijk bre ken slechte dagen aan. De Minister van waterstaat heeft aan de kamers van koophandel en fabrieken e. a. toegezonden een overzicht van de door de Maatschappij tot Expl- van S.S. en de H. IJ. S. M. ingezonden voorstel len betreffende eene herziening van de tarieven voor het vervoer van reizigers over de lijnen dier Maatschappijen, met inbegrip van die der Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij. De beginselen waarnaar de maat schappij en hare nieuwe normale reizi gerstarieven wenschen op te stellen zijn a. afschaffing van de retourkaarten, (althans van de bestaande met langen geldigheidsduur)behoud van de 1 of 2 daagsche retourkaarten voor buurtver keer met eenige uitbreiding. Wel ligt het in de bedoeling om, waar noodig, aan het publiek de gelegenheid te geven zich bij vertrek van een plaatsbewijs voor de terugreis te voorzien, mits deze denzelfden dag wordt afgelegd. b. berekening van de enkele-reis- prijzen zoowel op de hoofd- als op de locaalspoorvvegen tegen een kilometri- schen eenheidsprijs over eiken afstand van: 3,25 cents in de eerste, 2,45 cents in de tweede en 1,62l/t cents in de derde klasse met op-waartsche afronding der prijzen op veelvouden van 5 cents. Het thans bij S.S. geldende tarief voor kilometersboekjes, hetwelk berekend is op een kilometrischen eenheidsprijs van adres, het luidde eenvoudigaan Louis Camourdas. Bovenaan siond het woord spoed hetgeen bewees, dat die brief vau zeker ge- wicht was Eindelijk bezag de voddenraper het postmerk. Die brief was in de bus op het Beursplein geworpen en de datum van 21 September 1857 was duidelijk leesbaar in den vetten rand van den inktstempel. Die datum ontlokte aan den voddenraper eenen onwillekenrigen nitroep van verassing. Tot dusverre was de bezichtiging van dat oud 6tuk papier, gelijk wij z 'gden, voor den voddenraper de bevrediging van eene zekere werktuiglijke nieuwsgierigheid geweest, een middel om den tijd te verdrijven, tot men hem bet klosje overhandigde, maar die datum van j?l September 1857 versnelde de klop pingen van zijn harten benevelde zijne oogen. Een-en-twiutigste September De dag, die den nacht van den brand voorafging. Hot geschrift van het adres was vast en net, eerder de hand van eenen koopman dan van eenen rechtsgeleerde. Vader Falot bekeek het papier nog een» goed. Het bevatte slechts twee regels. Twee regel», waarvan de uitwerking op den voddenraper zoo sterk was, dat bij een doffen kreet slaakte en bewusteloos ineenzonk. Dit ongeval veroorzaakte niet weinig op schudding in den winkel. Men verdrong zich rond den voddenraper, het woord beroerte werdt gefluisterd, en men beijverde zich eenen dokter te gaan halen, die in de bnurt woonde. Deza bespeurde dadelijk dat hej enkel eene bezwijming waB, dia den ouden man had overvallen, en dank zij de aanwending van eenig vlugzout, kwsm Austin Aurillac spoe dig bij. Toen hij de oogan opeBde, herinnerde hij zich aanvankelijk niets, en keek de hem omringende menschen met evenveel verbazing als ongerustheid aan. Eensklaps herinnerde hij zich alles. Mijn papier, riep hii, mijn papier 1 Hij hield hat in zijne krampachtig gesloten hand gekneld, welke men tijdens zijne be— wnstelooBheid niet had kunnen openkrijgen. EeDe grenzelooze blijdschap vervulde hem 3 ets. in de eerste, 2,25 in de tweede en 1,5 in de derde klasse zal behoudens aanvulling blijven bestaan. Ook door de H II. S. M. zal een zelfde tarief worden ingevoerd en de kilometerboekjes van beide maatschap pijen zullen op al hare wederzijdsche lijnen geldig zijn, zoodat van kilometer boekjes ook in binnenlandsch recht streeks verkeer zal kunnen worden ge bruik gemaakt. Als maximum, afstand voor een reis op een kilometerboekje zal daarbij al gemeen worden aangenomen 200 K.M. zoodat ook voor een reis van nieer dan 200 K.M. b.v. voor een reis van Vlis- singen naar Delfzijl (atstand 423 K.M.) of van Den Helder naar Maastricht (afstand 313 KM.) op het kilometer- boekje slechts 200 K.M. zullen worden afgeschreven. Nevens deze gewone kilometerboekjes zullen door de beide Maatschappijen, tegen den prijs van f 12 voor de eerste f 9 voor de tweede en f 6 voor de derde klasse, speciale kilometerboekjes van 400 K-M. worden uitgegeven, bestaande uit twee coupons, op elk van welke een reis van 200 K.M- of meer kan worden afgelegd. Voor deze boekjes welke niet op naam zullen zijn gesteld, zullen niet de aan de gewone kilometerboekjes verbonden voorwaarden betreffende waarborgsom, voorafgaande schriftelijke aanvraag enz. gelden alleen zal elke coupon vóór den aanvang der reis ter afstempeling dienen te worden aangeboden. Tengevolge vao de uitgifte van deze speciale kilometerboekjes zal dus ook aan hen, die niet in het bezit is van een gewoon kilometerboekje, eene reis over een afstand van 200 of meer K.M. nimmer meer behoeven te kosten dan f6, f4,50, f3, mits hij zich zoo'n spe ciaal kilometerboekje waarvan de gel digheidsduur 6 maanden zal zijn aan schaf en mitsdien zich eene onmiddelijke uitgaat getroost van f 12, f9 of f Het thans bij de H IJ. S. M. bestaand systeem van buurtverkeer zal behouden blijven, doch worden uitgestrekt tot de le klasse, waarvoor het thans niet geldt. hij de gedachte dat hij eindelijk in zijn bezit had, wat hij zoolang gezocht, zoo vnrig gewenscht had, zonder te durven hopen dat hij het ooit zou vinden het bewijs van zijne onschuld 1 Waggelend stond hij op, dankte de om standers voor de aan hem bewezen zorgen, nam het klosje gouddraad in ontvangst, betaalde het en verliet den winkel Waar zou hij heengaan Wat zou hij doen? Vader Falots hoofd brandde als vuur. Hij kon er niet toe besluiten naar Bestiole terug te keeren, morgen toch zon hij immers haren vader aan hot gerecht overleveren In de nabijheid was ocd koffiehuis, hij trad het binnen. Na een glas limonado besteld en om pennen, papier en inkt gevraagd te hebben, ging vnder Falot in ean afgezonderd hoekje zitten, legde den aan Camourdas gerichten brief voor zich op tafel, en las dien wel honderdmaal over. Men zal zich herinneren dat op den avond van den dag, waarop Nerval de Dieuwe woniDg voor Bestiole meubeleerde, ten einde de gelegenheid te hebben de oude meubelen to doorzoeken, Camourdas met een paar flesschen brandewijn in den zak thuis kwam en begon te drinken, terwijl zijne dochter iu het aangrenzende vertrek lag te slapen. Iu eene meer vroolijke dan kwaadaardige stemming, had Camourdas, onder het drinkeu, eene alleenspraak gehonden, waarin hij den fabrikant voor «oude Mohikaan" uitmaakte. Om zich toen te verlustigen in de beschouwing van dit papier, waaraan Nerval zooveel gewicht hechtte, dien brief, welke don million- nair in de macht van deD «llendigen Camourdas overleverde, haalde de brandstichter achter eenvolgens al de papieren, die hij in zijne verschillende zakken staken, te voorschijn, legds ze op de tafel voor zich, ledigde intusschen glas op glas, en zich eindelijk herinnerende dat de brief, die de medeplichtig heid van Nerval in da brandstichting van la Vilette zonneklaar aan den dag bracht, tnsschen de voering en het laken van zijn ▼est genaaid was, nam hij een meB, deed de voering los, en baalde er het papier uit, dat de grondslag was van zijn inkomen en waarop hij al zijne verwachtingen voor de toekomst bouwde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1