Nummer 29 Donderdag 8 April 1909 32e Jaargang. Tweede Blad Provinciaal Nieuws. BUITENLAND, Frankrijk. 8panje. Amerika, BINNENLANIX Reclame. I)e pers is vol van beschouwingen naar aanleiding van de groote vergadering van staatsbeambten en arbeiders, die Zondag te Parijs gehouden is en waarin een revolu- tionnaire motie is aangenomen. De natio- nalistische bladen werpen alle schald op de regeering van Clemenceau, de radicale wijzen op het anarchistisch gevaar en eischcn strenge maatregelen, alleen de so cialistische zeggen weinig of niet te veel. Het Journal des Débats schrijft„Een nieuwe macht, die van syndicaten en ver- eenigingen is opgestaan tegen de natie, tegen het parlement, tegen het grondbe ginsel van den Staat. De vraag is nu zal de Staat zich levende en ongewapend laten offeren „De Temps vraagt eveneens of dezsn nieuwen re/olutionnairen zal worden toe gestaan de moderne Bastilles, parlement en staat omver te werpen „In hun beslist heid en cyiiisme wekken deze syndicalisten onrust. De fouten van de parlementaire meerderheid hebben wel is waar veel bij gedragen tot deze beweging, welke zoowel de republiek als de geheels maatschappij in gevaar brengt. Het is hoog tijd terug te komen van deze noodlottige dwaling.^ De Rappel zegt„Da staat zal brutaal gedwongen worden afstand te doen van zijn rechten, omdat hij te lang verzuimd heeft ze te forinuleeren.* //Zoodra zij willeD, klaagt de Gaulois zullen zij onze meesters zijn.v En de Figaro resumeert„Wij zullen den vierden Ap*il niet vergeten en onze ministers dankeD. Zij hebben goed werk verricht Dit laatste is natuurlij: ironisch bedoeld. De Spaansche admiraal Cervera is over leden. Hii is zeventig jaar geworden. Cer vera heeft herhaaldelijk tegen de opstan delingen op de Philippijnen gevochteD, In 1892 is hij minister van marine geweest. Cervera was bevelhebber van de Spaamche vloot bij Santiago op Cuba in den Spaansch- Amerikaauschen oorlog. Zijn vloot word verslagen de vlootvoogd werd krijgsgevan gen gemaakt. De Amc.rikaanscbe stcom vaart maatschap pijen maken nu reeds berekeningen over het toerisme van dezen zomer. Hun schat ting is zeer optimistisch. Ze rekenen dezen zomer een record te slaan en niet minder dan 100.000 toeristen naar de overzijde van den Oceaan te brengen. Deze znllen, volgens schattingen D&tuurlijk, op zijn minst 60 millioen dollar uitgeven, waarvan Enge land een derde krijgt. Hun eigen inkomsten schatten de maatschappijen op 12.000.000 dollar. Als de schatting maar niet tegenvalt De blijde verwachting. Naar Reuter uit Londen meldt, geeft de Daily Mail er in een hoofdartikel uiting aan, dat de Engelschen met ons volk mee leven in de gespannen verwachting naar een troonopvolger. Nooit, zegt het blad, hebben de vrienden van den vrede in Europa zoo vurig naar een kind verlangd. De Berliner Lokal-Anzeiger prijst Nederland gelukkig. De volken in het rond worden door ernstige politieke zorgen ge plaagd. De Nederlanders hebben in hun vreedzaam cn behsgelijk stilleven op het oogenblik maar één zorgden ooievaar, die toegang tot het koninklijke paleis verlangt. Zul het een Willem of een Wilhclmieutje zijn? Rijke geschenken uit alle proviuciëu wachten reeds den stamhouder van het po pulaire regeeringshuis, naar wieu men zoo vurig verlangt. Nog altijd kijkt de Ne derlander eenigszius wantrouwend naar den grooten Duitschen broeder, in wiens omar ming hij verstikt vreest te worden, „hoewel zijn toenemende welvaart in de eerste plaats aan den machtigen Duitschen wereldhaudel te danken is*. Voor een vreemden waar nemer schijnt er een likje slaperigheid over de gemakzuchtige voldane idylle van Ne derland te liggen. Maar deze echt Duitsche stam is nog altijd taai en krachtig. Duitsch- land gunt hem gaarne zijn fiksch afzonderlijk leven en het nieuwe rijs van het oude stamhuis, welks bloed zich zoo dikwijls met dat der Honenzollerns vermengd heelt. Naar de „Limb. Koerier* verneemt, hebben de verschillende colleges van re genten over de strafgevangenissen, benevens de rechtbanken, desgevraagd adviezen doen toekomen aan het departement van Justitie omtrent gedetineerden, die eventueel bij ge legenheid van de blijde gebeurtenis in on« Vorstenhuis voor algeheele of gedeeltelijüe vermindering van straftijd in aanmerking zouden komen. De adviezen moesten vóór 1 April het departement van Justitie hebben bereikt. Het schijnt de wensch van H. M. de Koningin te zijn, dat vele gevangenen ge heel ot gedeeltelijk zullen worden begenadigd. De Belgische leden en secretarissen der Hollaudsch-Belgische commissie zullen aan Koningin Wilhelmina, ter gelegeüheid van de te verwachte gelukkige gebeurtenis, een metsterwerk van kunstsmederij, echt museumstuk, ouderteekend door twee onzer beste artisten, aanbieden. Het is een zil veren kofferken, ingelegd met zeer schoone grenaten en waarvan vijf paneelen in oud ivoor versierd zijn met beeldhouwwerk door Wolfer8, naar allegoriën van de Rudder. Een Afrikaansch blad over de Ko ningin De //Volksstem* schrijft over Koningin Wilhelmina z/Deze Vorstin bekleedt een unieke plaats in de waardeering Harer tijdgenooten. Ter wijl db onverbiddelijke critiek met een sterk vergrootglas elke daad van andere staats hoofden ontleedt en de scherpe teekenpen der politieke caricaturisten geen enkel ge kroond hoofd pleegt te sparen, verkeert Koningin Wilhelmina in 'n cirkel van devote oplettendheid, die niemand er aan denkt te verstoren door ruwen en groven spot. In dagen, toen machtige hserschers, in weerwil van de overwegende stemming on der hun volkeren, de onzijdigheid schonden, in een ongelijken en wanhopigen worstel strijd, ten bate van de sterkste oorlogvoe rende partij, in de dagen toen 't scheen alsof enkel karakterloozen in staatspaleizen woonden, is er één vorstelijke figuur ge weest, die een uitzondering maakte op de onmannelijke gedragslijn van Europa's mo narchen en die figuur was die oener vrouw, welke regeerde o-er een klein land, dat geen kanonnen noch veldtochtsplannen had te bieden aan de overwegend sterkste mo gendheid der aarde. Thans nadert de vurige wensch van Ko ningin Wilhelmina om moeder te worden 'van 'n Nederlandschen Troonopvolger 'n waarschijnlijke verwezenlijkingen heel de Hollaodsche natie verbeidt de komende ge beurtenis in spanning en in ootmoed. Maar ook buiteu Wilhclmina's Koninkrijk staart de blik /an ontelbare belangstellenden in oprechte sympathie naar de wieg, die gereed staat om 'n Koningskind te ont vangen, welks Moeder de harten bezit van alle moeders, die Haar naam kennen. Speciaal in Zuid Afrika is de reputatie vau Wilhelmina heilig*. Holland-Amerika-Lijn. De Holland-Amerika lijn Heeft de //Nep tune line* van Baltimore overgenomen. Daardoor heeft die maatschappij een mo nopolie gekregen in de stoomvaart-verbinding tusschen Rotterdam naar New-York, Phi ladelphia, Boston, Baltimore en Newport- News. De //Neptune line*, behoorend aan Furness Withy Co., had schepen loopen tusschen Baltimore en Rotterdam. De schepen, door de nieuwe eigenaars overgenomen, zijn de „Ohio* met 2.575 ton, de „Runo* met 2.589 ton, d« „Rot terdam met 3.138 tou, de „Como* met 3.413 ton en de „Rapello met 3.360 ton. Groote Manoeuvres. Door de 2e en 4e divisie worden dit jaar van 15 tot en met 22 September in de provinciën Utrecht en Gelderland groote manoeuvres gehouden; van 15 tot 18 Sept. onder leiding van de divisie-commandanten, daarna onder de leiding van den comman dant van het veldleger. Aan deze oefeningen wordt, behalve door de in vredestijd onder het bevel van de divisie-commandanten gestelde staven en troepen, deelgenomen door1 comp. wiel rijders, 1 mitrailleurafd -eling, 2 compr.guieën, veldpioniers, 2 detachementen telegraafaf- deeling, 1 bespannen afdeeling houwitsers, 1 detachement koloniale reserve, benevens de noodige treinen en hulpdiensten, terwijl van 16 tot 22 September daaraan deelnemen 1 divisie pouten-afdeeling op oorlogssterkte en van 18 tot 22 September het hoofd kwartier van het veldleger op beperkte oor- logsarganisatie, een detachement telegraaf- afdeeling, da varende trein, van het korps pontonniers en op twee dagen nader te bepalen, door een zooveel mogelijk op oor logsvoet gebraobte sectie verbandplaatsing. Venezuela. Een telegram nit New-York aan de Külnische Zeitung meldt, dat, volgens be richten uit Caracas, Gomez het president schap tijdelijk aan den vice-president Velutini zal overdragen. Men brengt dien stap met Castro's reis in verband. Een verrassende mededeeling. Het onderstaande werd ons m degedeeld door een inwoonster van Dordrecht en wij verzoeken degenen, die er belang bij heb ben er onderzoek naar te doen. Mejuffrouw J. Rijnaard, Vest 14 te Dord recht, bericht ons „Ik heb heel wat pijn te verdaren gehad door een kwaal, die ik 16 jaren geiedeu voor het eerst opmerkte De pijü, die mij dooj mijn geheelen rug trok, wai bij tijden haast onverdragelijk het was dan alsof men mij in den rug stak. Zoodoende genoot ik ook nooit een behoor lijke slaap, ik was 'a motgens te ellendig om op te staan en behoef ik U wel niet te zeggen, dat ik in mijn huishouden niets kon doen. Vaak brak het koude zweet mij uit en draaide mij alles voor de oogeu mijn voeten kon ik niet warm krijgen. De urine had altijd een bewolkt aanzien en zij liet een bezinksel achter. Ook mijn eetlust was sterk achteruitgegaan en alles brak me op. Men had aan mij gedaan wat men kon, doch ik beterde niet. Ik was echter nauwe lijks met Foster's Rugpijn Nieren Pillen begonnen of ik vond baat. De rugpijn be daarde aanmerkelijk en daar ik wol inzie, dat een volkomen genezing slechts een kwes tie van tijd is, zal ik nog met het gebruik Uwer pillen voortgaan. Hun werking is weldadig,* 5 maanden nadien: „Ik gevoel mij thans beter dan ooit tevoren het ge/al was. Ik durf een ieder Uw heilzame pillen aan te bevelen, want zij zijn het eenigste genees middel voor de nieien.* (w.g.) J. Rijnaard. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen bekomt en let vooral op de juiste spelfing van den naam Foster's. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firma Wed. Orie- Dnmoulin, Markt. Toe zending geschiedt franco u* ontvangst vad postwissel a f 1.75 voor één of f. 10.— voor zes doozen. WAALWIJK, 7 Aptil igog. De blijde verwachting. Door den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie is het volgende schrijven verzonden aan de burgemees ters der verschillende gemeenten Zijne Excellentie de minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich naar aanleiding van een desbetreffende vraag van een Burgemeester vergewist omtrent de bedoeling van Hare Majesteit de Koningin ten aanzien van het houden van feestelijkheden in verband met de te verwachten heugelijke gebeurtenis, wanneer die op Zondag of op Goeden Vrijdag moctft voorvallen. Het is dien minister gebleken, dat het in de bedoeling van Hare Majesteit ligt, dat er geene feestelijkheden op Zondag of Goeden Vrijdag zullen plaats vinden. Ik heb de eer het bovenstaande in Uwe aandacht aan te bevelen. Heugelijke gebeurtenis. Wij vestigen gaarne de aandacht op achterstaande advertentie van »Waalwijks Belang*, betreffende de deelname aan den fakkel-optocht. De kosten, die de deelname voor vereenigingen en personen meebrengt zijn zeer gering, men behoeft zich slechts van een lampion of fakkel te voorzien. Wij vertrouwen dat vele honderden zullen deelnemen, opdat ook dit nummer der feestelijkheden niet alleen kan doorgaan, maar een schitte rend figuur maken. Laten dus velen spoedig zich op komen geven, massa's medetrekkenden zullen er op komen, maar fakkels- en lampiondragers moe ten er juist zeer velen zijn. 't Geeft zoo'n mooi effect des avonds. Dus 't wachtwoord zij »alle vereeni gingen meedoen* Deden bij een lichtstoet de kosten velen afschrikken, thans is zulks geen bezwaar. De verdere feestviering is geheel ge regeld. Vakrerecniging. Zondagnamiddag ten half zes uur had op de St. Pauluszaal de aangekondigde vergadering plaat^ van de R. K vakver- eeniging van Leerbewerkers Door ongesteldheid van den voor zitter opende de Vice-Voorzitter de ver gadering met den gebruikelijken groet heette de aanwezigen hartelijk welkom en deed mededeeling dat Zaterdagavond van den heer Hoes bericht was ingeko men dat hij heden onmogelijk eene spreekbeurt kon vervullen. Met genoe gen kon hij de vergadering echter me- dedeelen dat nu eene spreekbeurt zou worden [waargenomen door den Eerw. adviseur. Hierna riep hij een hartelijk welkom toe aan de 29 nieuwe leden, sprak den wensch uit dat zij zich steeds overal en altijd als waardige leden van de veree- niging zouden gedragen en wees er hun op dat zij rechten hadden, doch ook plichten hebben te vervullen. Uit de voorlezing van het halfjaarlijksch kasverslag bleek dat op 11 October 1.1. in kas was f224 51. De inkomsten heb ben bedragen f 674-71 en de uitgaven f354.81, zoodat er een goed slot is van f319.90. De Vice-Voorzitter deelde hierna mede, dat hier, evenals in andere afdee- lingen, getracht zal worden om een meisjesafdeeling op te richten en vraagt hiertoe der leden medewerking. Na nog eenige huishoudelijke mede- deelingen te hebben gedaan werd het woord gegeven aan den Z.Eerw. adviseur. Deze zette zijn verhandeling van het arbeidscontract verder uiteen, Noodzake lijk is dit, aldus spi eker, wijl de actie die de vereeniging moet voeren, het medebrengt, dat alle leden met het contract zeer goed op de hoogte zijn, ook al is het contract reeds in werking. Op een werkelijk interessante en leerzame wijze zette hij achtereenvolgens uiteen de bepalingen omtrent de uitbe taling van het loon, regeling van den arbeid, bescherming van den werkman voor gevaren, verzorging ziekten en te verstrekken getuigschriften. De Vice-Voorzitter dankt spreker en deelde nog mede dat een begin is gemaakt met het houden van fabrieks- vergaderingen. Hierna werd de vergadering gesloten. Dc opening van het nieuwe voetbalterrein. De opening van het nieuwe voetbal terrein blijkt voor Waalwijk een waar sportfeest te worden. Definitief kunnen we meedeelen, dat de Antwerpsche »club Sportif* met haar compleet le. en 2e- elftal over komt, om resp. het le. en 2e. elftal van »W.V«. partij te geven. Enkele reserves meegerekend, komen zij met 25 spelers, die allen in Waalwijk zullen overnachten, om des avonds het winterconcert der Liedertafel Oefening en Vermaak* te kunnen bijwonen. Het is dus niet alleen, de Voetbalclub, die van zulke wedstrijden profijt heeft, doch ook de neringdoenden in Waalwijk zijn hiermee gebaat. Nu blijkt reeds duidelijk, dat de sub sidie die de gemeente aan de Ver eeniging gaf, niet is weggegooid, doch wel degelijk goede vruchten oplevert. De »Club Sportif Anversois* is een sterke 2e. klasse vereeniging, die we het best kunnen vergelijken bij het le. elftal der Tilburgsche Vereeniging »Willem II*. Het is dus zeker, dat de »W.V.« een harden dobber er aan zal hebben en alle zeilen zal moeten bij spannen, om zich de vlugge Belgen van het lijt te houden. >W.V.« zal echter trachten ook twee sterke elftallen in het veld te brengen, die tot het laatste zullen strijden, om Hollands eer hoog te houden. We kunnen dus van twee spannende wedstrijden genieten, terwijl onder de pauze en in het begin der wedstrijden »de Waalwijksche Harmonie* het geheel door een stukje muziek zal opvroolijkeD. Voor de uren van aanvang etc. ver wijzen we naar achterstaande advertentie. Best vee. De heer Ketels verkocht deze week een mestkalf van 3 maanden, voor de verbazende som van f133. Een nieuw bewijs van 't beste vee, dat hier gefokt wordt. Bosehbrand. Zondagmiddag ten omstreeks 2 uur ontstond brand in de heide acMer Drunen, die door den sterken wind zoo in hevigheid toenam, dat hij over 't kanaal sloeg en de bosschen en heide toebehoorende aan de heeren Timmer mans te Waalwijk en gelegen onder de gemeente Loonopzand, aantastte. De brand woedde fel, zoodat de vlammen zeer hoog opsloegen, uren in den omtrek te zien waren en zeer vele kijkers lokten. Met alle kracht werd door tal van personen het blusschingswerk ter hand genomen en getracht het voort- smeulende vuur te stuiten, doch voor- loopig te vergeefs, want eerst des avonds tegen acht uur was men den brand meester nadat eeD 40 H.A. hei en bosch was vernield. Assurantie dekt de schade. De maréchaussée doet ijverig onderzoek. Maandagmiddag ontstond wederom een heibrand achter Drunen, die echter spoedig kon worden gebluscht. Kwartaalsrckenlngen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk, noodigen allen, die vorderin gen hebben of krijgen op de Gemeente wegeDs werkzaamheden of leverantien, uit, hunne volledige rekeningen na afloop van elke 3 maanden in te zenden aan den Burgemeester, zullende bij niet vol doening aan deze uitnoodiging in het vervolg geen opdrachten aan de nalatigen worden gedaan. Waalwijk, 7 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd TH. DE SURMONT DE BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT. BAARDWIJK. Zondagmiddag kwam een fietser in flinke vaarï door onze gemeente gereden. Op de hoogte van de Steeg kwam een kleine uit een dam geloopen en ge raakte door ren ongelukkig toeval met zijn voeten tuischen de spaken van het achter wiel en werd 2 maal mede rondgeslingerd Het beentje kon doordat het bekneld was slechts met groote moeite uit de spaken wor den verwijderd. Men vreeede een groot letsel doch eeo en ander is betrekkelijk goed afgeloopen. DRUNEN, Maandagavond had er in 't café van de Wed. van der Sanden eene zeer druk bezochte vergadering plaats onder eiding van dm heer Burgemeester, teu einde de te verwachten heugelijke gebeurtenis zoo "uisterlijk mogelijk te vieren. Als leden der commissie belast me.t de organisatie van dat feest werden gtkozen de heeren A. van Delft, A. Vrijhoeven, L. Elshou;, H. Jansen en M. Vissers. Gisterenavond hield de benoemde feest- commiase eene vergaderiug waarin gekozen werd tot Voorzitter de heer L. Elshout, tot onder-Voorzitter M. Vissers en tot Secretaris H. Jansen. Reeds meer dan 20 gezelschap pen en vereenigingen hebben zich aangemeld om deel te nemen aan den optocht welke zal opgeluisterd worden door drie muziek korpsen en waaraan tal van ruiters en fietsers zullen deelnemen, Zondag en Maandagnamiddag hadden er in de Drunensche heide weer hevige bosch- en heidebranden plaats. Zondag brandde er een groote partij houtgewas af, Maandag was het heide die afbrandde. Door het optreden, maar vooral door het flink werken van Drunens politiemannen is Zondag dc brand gestuit en grooler schade voorkomen. Ook Maaudag was veld wachter Mimpen een van de eerste er bij. Daardoor is dan ook voorkomen, dat de in lei staande kesten, van het werkvolk aan het Kanaal, zijn gespaard gebleven. Dinsdagmiddag brandde het weer in de hei. Naar wij v.-rnemen zijn het nu toch geen Druuensche bosschen. Een beetje voorzichtig zyn mot vuur was toch wel aan te raden. VLIJMEN. Op 5 Mei as. bopen de echtelieden J. Beekmans m H. v. Heuvel hunne gouden bruilcft te vieren. Reeds heeft zich een buurtcommissie gevormd, die er voor zal /orgen dat dit feest naar be- hooren gevierd zal worden. WASPIK. Zondag 1.1. speelde „Kleine Hulp met K;acht* ee match tegen „Sparta* van Geertruidenberg. Ofschoon men het 3e elftal van „Sparta* verwacht had, ver scheen door omstandigheden het lste en 2de elftal. Daar was natuurlijk onze pas op gerichte clnb niet tegen opgewassen. Wel deed „K. H. met Kr.* zijn best, doch kon niet verhinderen, dat „Sparta zeventien maal doelpuntte, terwijl geen enkele bal door de goal der Spartanen vloog. Onze harmonie zal a.s. Zoudag de medaillewedstrijd der voetbalclub „Nooit Gedacht* op 't Vaartje alhier opluisteren. Wanneer het weder slechts eenigszius mede werkt, twijfelen we niet, of deze wedstrijd zal schitterend slagen. Naar we met genoegen vernemen bestaan er hier nog planüen om de te verwachten blijde gebeurtenis nog meer feestelijk te vieren. Met spanning zien we deze plannen tegemoet, terwijl we den heeren die het initiatief daartoe namen, de mede werking van alle verzekeren. mtnM

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5