Ed. van Tilburg Dames - Con feciie W. Brekelmans LEDER De Wed, Joh, Verhulst Zonen, De feestelijke Opening1 Nieu w e V oetbalterrein 2(ii Paaschdag (12 April) Entfée-priizen i Gemengd Nieuws. Advertentiën. (t. van Huiten, KACHEL E. ÏÏL Jaarsma TH. A. VAN WIJCK, door het spelen van 2 internationale wed strijden tegen de Antwerpsche „Club Sportif' NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Kunst en Letteren. Kerknieuws. Sport. Handelsberichten Confiseur, Cuisinier, Anna Kooien. Gertr, v. Hul ten. twee Naaimeisjes W. BREKELMANS. Eenig Agent van Waalwijk Vooruitzal plaats hebben op De wedstrijden worden opgeluisterd door muziek der „Waalwijksche Harmonie". RAAMSDONK(DORP) 6 April. Aan de stoomzuivelfabriek ia de maand Maart ver werkt 240.225 L. inelk tegen 179.078 L. in Maart van het vorige jaar. Gisterenavond werd er ten huize van den heer P. Heere eene feest vergad ering gehouden. Als gardes d'honueur gaven zich op 22, als fietsrijder 17 en voor de volks spelen 18 personen, terwijl de herren P. van Dongen Pzn. met P. A. Koning? en P. van Dongen Hzn. met P. Timmermans zich met bet versieren van een wagen be lasten. (Zij die zich voor een en ander nog wenschen aan te melden, hebben daartoe gelegenheid bij elk der commissieleden.) Ook de andere vereenigingen noodigden men uit zich aan te sluiten bij den optocht, waarin ook de schooljeugd wordt opgenomen en welke des morgens zal gehouden worden. De HoogWelGehoren Heer Ridder de van der Schueren, Burgemeester der Gemeente Raamsdonk werd door de vergadering onder luide toejuiching tot Eere-Voorzitter ge kozen. Ten slotte werd besloten, Donderdag a s. des nam. 7 uur bij Mrj. ï'loris eene vergadering te beleggen, ditmaal voorname lijk voor de deelnemers aan den optocht en de volksspelen. Met het zingen van het Oud-Wilhelmus werd de vergadering ge sloten. RAAMSDONK. In de gisterenmorgen gehouden vergadering vaD den gemeenteraad is op voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten om wijzigiog te brengen in het plan der bestraling van de wegen. Het voorstel van Borg. en Weth. om een gedeelte van den stadsweg met boomen te beplaten, werd na eenige discussie en op voorstel van den heer Timmermans, niet aangenomen, daar vroeger de daar staande boomtn zijn weggedaan, omdat de weg en ook de naast de weg gelegen landerijen daardoor veel hebben te lijden. Na eene langdurige discussie werd be sloten als plaats voor de oprichting van een weegbrug aan te wijzen voor de school. Nog werd besloten bet voormalig post en telegraafkantoor alsmede de oude openb. school te Raamsdonksveer in publieke veiling te brengen, en als de gebouwen een be hoorlijk bedrag oubrengen, te verkoopen. Op voorstel van Burgemeester en Weth. werd benoemd tot deskundige als bedoeld in art. P der concessie vooi waarde befeffeude het eleotri?ch licht de firma Nachtglas- Versteeg en Verdam te Amsterdam. Tot onderwijzer aan de O. L. School te Raamsdonksveer werd benoemd de heer Koramers te Brakel. In een volgend nummer geven wij van deze vergadering een gedetailleerd verslag. DUSSEN. De lotelingen der lichting 1909 W. P, van Moergestel, A. G A. van der Pluijm en A. Verhoeven die aanvankelijk een vrij nummer trokken, zullen omrede 8 lotelingen dier lichting ongeschikt voor den dienst zijn verklaard, in het tijdvak van 16 80 September a.s. worden ingelijfd. Deze trokken respectievelijk de nummers 12, 13 en i6. SPRANG. In de jongste alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad is be sloten over te gaan tot restauratie van den toren der Ned. Duiteche Kerk. Het wijd en zijd bekende gat in den toren, dat daarin reeds voor enkele eeuwen is ontstaan, zal dus binnen korten tijd gedicht wordeD. Door het Rijk 's, ter voorziening in deze onkosten een subsidie verleend van I 6000. Van Bart van Kemmeren is een koe gestorven, die door den reearts is afgekeurd en op last van den heer Burgemeester ver brand en in den grond gestopt. Kaatsheuvel, 7 April 1909. Lastgeving. Deze week is alhier verschenen een last geving namens den Burgemeester onzer Ge meente. gericht aan alle houders van paar den, behelzende, dat zij zich met hun paard, op 8 Mei a.s. voormiddags om half acht moeten bevinden op het marktplein alhier, om vervolgens zich te begeven naar Tilburg, alwaar, op het Piusplein eene rijkskeuring der paarden zal plaats hebben. Paarden bereden de lengtemaat van 1.48 M. (stokmaat) zijn van deze keuring vrijge steld, beHevens de paarden van een bepaalde categorie personen zooals militairen, mare chaussee, genees- heel en verloskundigen, veeartsen, geestelijken, enz mits gebruikt voor hunnen dienst doch niet meer dan een paard voor ieder hunner. Begin van brand. Zondagavond ontstond bij de Wed. W, een begin van brand, doordal men een pe troleumlamp liet stuk vallen. Op bet hulp geroep der verschrikte vrouw, kwamen de huren, en doofden met een beddeken, de hoog opslaande vlam. Luchtballon. Verleden Zondaguara. omstreeks 8 uur werd flhier eeu luchtballon waargenomen. Hij dreef over ons dorp heen op eeu hoogte zooals kenners beweerdcu, van 1000 M Hij verdween in westelijke richting. LOONOPZAND, 5 April. En Zaterdag en Zondagmiddag omstreeks één uur, nadat de tram voorbij wa9, is er brand ontstaan in de bosschen langs de lijn der familie Lombaerts te Kaatsheuvel en der heereu Van den Bosch te Udenliont en Van der Meeren alhier. Er is heel wat schade door het vuur aangericht. Het arVlaggelied" van Verhulst zal hier door de laofare, de liedertafel en eenige zangera worden uitgevoerd bij gelegenheid der eventueele blijde gebeurtenis. Luchtschippers in nood. Een ballon te Saint-Cloud opgestegen met twee heeren en een dame dreef gistermiddag om 3 uur over Constance, door een sterken Oostenwind naar zee gevoerd. Hij trachtte te landen op het strand van Constan- ville, maar het anker pakte niet in het zand. De luchtreizigers, die in het touw werk waren geklommen, trachtten den ballon open te snijden om hem sneller te doen dalen, maar de wind rukte hem weg en 500 meter van het strand van Blainville verwijderd vielen zij in zee, terwijl de ballon verder over zee weg dreef. De beide heeren werden gered door een visschersboot, de dame ver dronk. Haar lijk spoelde den volgenden morgen aan. Een drama. Zaterdagavond kwam op de gendarmerie te Aanecy Claude Fal- connet, landbouwer, 31 jaar oud, wo nende te Quincy. Hij verklaarde in den namiddag, alleen zijnde met zijn moeder die ziek te bed lag, deze met een stok te hebben doodgeslagen. Men nam de man, die niet goed bij het hoofd scheen, gevangen en weldra vernam men dat zijn verhaal juist was hij had inderdaad zijn moeder dood geslagen. Voor eenige jaren had Claude Falcon- net in een aanval van zinneloosheid den maire der gemeente in het water geworpen. Hij is toen twee jaar in een krankzinnigengesticht opgesloten geweest De Bulgaarsche vrijgezellen en de be lasting. Het Bulgaarsche parlement heeft een wet aangenomen, waarbij een be lasting van f 5 per jaar wordt geheven van alle vrijgezellen boven 30 jaar. De vrijgezellen vinden die belasting opper best en achten met f 5 pei.jaar hun vrijheid niet te duur betaald. Toch is er één stad waar de vrijgezellen niet te vreden zijn. Het is Tirnovo, waar een oud gebruik bestaat dat, bij zeker volks feest, de bevolking zich wapent met aan stokken gebonden varkensblazen, waar mee dan de vrijgezellen op straat ge slagen worden, terwijl men hen bespot, omdat zij nog geen vrouw hebben kunnen vinden. Nu heeft de nieuwe Belastingwet speciaal de aandacht op de vrijgezellen daar gevestigd, die tot in hun woningen toe zijn vervolgd met slagen van varkensblazen, of, als deze sprongen, soms ook met de stokken waar zij aan gebonden waren. Des avonds hebben de vrijgezellen van Tir novo eene vergadering belegd, waarin zij er tegen protesteerden, dat zij door die Belastingswet dubbel getroffen wor den in hun portemonnaie en met de varkensblazen. Zij willen wel betalen, maar dan ook geen slaag meer krijgen of, als zij toch slaag krijgen, dan ook niet betalen en verzoeken den minister daaruit een keuze te doen. Een onmens c he lij'ke vrouw is te Kleef gearresteerd, die haar 3-jarig zoontje met een helmzeel van een kruiwagen zoo hevig sloeg, dat het kind bewuste loos bleef liggen. De politie had moeite haar tegen de woede der omstanders te beschermen. Moordaanslag op een priester. De abt Letournau, pastoor der kerk Saint Sul- pice te Parijs, is, toen hij 's avonds uit de pastorie kwam, op straat door een vrouw met een mes in den schouder gestoken. De daderes werd aangehouden. Men vermoedt dat zij krankzinnig is. De toestand van den pastoor is bevre digend. De Triester vi ouwenmoord voor de rechtbank. Voor het hof van gezworenen te Triest begon 31 Maart het geding tegen Julius Von Födransperg, beschul digd van moord op een vrouw. In Juli 1908 had een visscher nabij Triest zooals wij destijds reeds hebben meege deeld een pak opgehaald, dat een vrouwenhoofd bleek te bevatten en her kend was als dat van de zangeres Lucien- ne Fabri. Al spoedig viel de verdenking op Von Födransperg en bij een huis zoeking voDd men de overige deelen van het lijk der vermoorde aan stukken gesneden in zijn woning. Later bleek dat hij de juweelen der vermoorde had verkocht en zich nog f 250, haar toebe- hoorend, had toegeëigend. Von Födrans perg is van adel, doch een verloopen sujet, dat al meermalen wegens diefstal en oplichterij met de justitie in aanraking was geweest. Ondanks alle aanwijzingen tegen hem ontkende hij, maar de jury verklaarde hem schuldig en het hof ver oordeelde hem tot den dood met de strop. Kinderroovers. Onlangs deelden wij mede, dat het 10-jarig zoontje van een advocaat Whillis te Pensylvanië was ont voerd. Alle nasporingen, door de politie en door particuliere detectiven gedaan, bleven vruchteloos, zoodat de vader wel moest toestemmen in den eisch der kinderroovers, hun een losprijs van f 50.000 uit te betalen en straffeloosheid te verzekeren aan allen, die bij den roof betrokken waren. De onderhandelingen werden gevoerd door bemiddeling eener vrouw, nadat de vader vooraf gewaar schuwd was, dat de arrestatie van die vrouw zijn zoon het leven zou kosten. De bemiddelaarster ontving eerst ten huize van den advocaat het geld en bracht 's avonds daarop den knaap thuis. De knaap wist niet, waar men hem ge vangen had gehouden en verklaarde voorts dat hij door de ontvoerders zeer goed behandeld was geworden- Het ontvoeren van millionnairskinderen komt in Pensylvanië en ook in andere Ame- rikaansche staten zoo veelvuldig voor, dat men in eerstgenoemden staat reeds een wet ontworpen heeft, die op het ontvoeren van kinderen de doodstraf voor den hoofddader en levenslange ge vangenisstraf voor zijn helpers stelt. De eerste torenklok was die in den toren van de kerk San Gustazio te Mi laan. Zij werd daar in 1309 geplaatst en Dante spreekt over haar in zijn verzen. De torenuurwerken vieren dus dit jaar het 6e eeuwfeest van hun bestaan. Een brievenbesteller aangevallen. Vrij dag om 9 uur is te Berlijn de 58-jarige brievenbesteller Fritz Eulenburg terwijl hij zijn dienst deed, op de trap der 2e verdieping van een huis aan de Bessel- strasse door een man van achteren aan gevallen, die hem, vermoedelijk met een bijl een slag op het hoofd toebracht, zoodat hij zwaar gewond neerviel. Toch riep hij nog om hulp, waarop de vrouw van den portier toesnelde, die spoedig een dokter haalde. In ernstigen, maar gelukkig niet levensgevaarlijken toe stand werd Eulenburg naar 't hospitaal gebracht. Het geld, dat hij bij zich had, lag over de trap verspreid. Met 1900 mark had Eulenburg het kantoor ver laten en geconstateerd is dat 755 mark zijn verdwenen. De dader is in de ver warring ontkomen, maar de vrouw van den portier heeft hem gezien en zijn signalement opgegeven. Voor zijn aan houding is een belooning van 1000 mark uitgeloofd. Een verdachte is gearresteerd. Wij vestigen de aandacht op de zoo even verschenen brochure »Hebtgijeen goed Arbeidscontract door A. van Rijen, Secretaris van den Arbeid. Dit boekje, 28 pagina's groot, vestigt in beknopten vorm de aandacht op de voordeelen van de wet op het Arbeids contract, geelt eenige beschouwingen naar aanleiding van de invoering der wet en de dientengevolge gesloten ar beidsovereenkomsten, wijst op de motie ven, waarop het streven naar extra-loon voor over-, nacht- en Zondagswerk is gebaseerd, en geeft eenige uittreksels van contracten, waarin het bekenke art. 1638 c en d in voor de arbeiders gun- stigen zin is geregeld. Bedevaart naar Lourdes. De nationale Belgische Bedevaart naar O. L. Vr. Lourdes, zal plaats hebben van 18 tot 26 Mei 1909 Te beginnen met 23 April zullen de prijzen met f2,50 worden verhoogd, ten voordeele der arme zieken. Sluiting der lijsten 30 April. Inschrijving en prospectus bij den Heer Adr. van der Aa, cand. notaris te Oosterhout (N.Br.J burger-leeraren wor- Programma voor een cursus tot vorming van spelleiders bij openlucht- en zaaispclen. Van 3 tot 17 Augustus 1909 zal van wege den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke opvoeding een cursus tot vorming van spelleiders worden gehou den in de gebouwen en op de terreinen der Koninklijke Militaire Academie te Breda, daartoe geheel door Z. E. den Minister van Oorlog welwillend ter be schikking van den Bond gesteld. Wijl de Academie gedurende dien tijd niet door de cadetten wordt bewoond, zal de cursus geheel een burger karakter dragen uitsluitend den met de leiding belast. Tot deelneming worden uitgenoodigd alle hoofden van scholen en klasse onderwijzers en onderwijzeressen bij het L. O. in Nederland, zoowel van bijzon dere als van openbare scholen. Behalve in buitengewone gevallen, door de commissie van uitvoering te beoordeelen, worden alleen deelnemers beneden den 40jarigen leeftijd toegelaten. Aan een honderdtal heeren deelnemers wordt door den Bond kosteloos logies met volledig pension aangeboden in de gebouwen der Academie, geheel op denzelfden voet als anders aan de aan staande officieren wordt verstrekt. Meldt zich een voldoend aantal dames deelneemsters aan, dan stelt de Bond zich voor, aan een veertigtal harer de zelfde uitnoodiging te doen. Deze gasten van den Bond worden in de eerste plaats gekozen uit a. de leden van den Ned. Bond voor Lich. Opv. of van een zijner afdeelingen b. de inwoners van gemeenten, welker bestuur een subsidie voor vorengenoemd doel aan den Bond verleent. De cursus wordt zoo ingericht, dat de voormiddagen aan openlucht en zaal- spelen gewijd zijn, de namiddagen aan uitstapjes liefst per rijwiel in de omstreken, zoo mogelijk ook naar België, terwijl de avonden bestemd zijn voor gezellig samenzijn, muziekuitvoeringen door de Militaire Kapel, en voordrachten over lichamelijke opvoeding, bestrijding van drankmisbruik e. d. Alleen de voormiddag-bijeenkomsten en enkele avond-voordrachten ziin ver verplicht overigens zijn de cursisten absoluut vrij. Bij mogelijke ongevallen wordt genees- en heelkundige hulp verleend. Men verbindt zich voor de volle 14 dagen, doch kan daarna op dezelfde voorwaarden nog tot 22 Augustus aan de Academie verblijf houden. Indien het aantal deelnemers dat der vrijplaatsen overtreft, biedt de commis sie van uitvoering hun, die toch den cursus wenschen te volgen, hare bemid deling aan bij 't zoeken naar geschikt en billijk pension te Breda of omstreken. Het deelnemen aan den cursus in zijn geheelen omvang blijft in elk geval kosteloos. Allen, die wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich vóór 7 April a.s. met opgave van leeftijd werking en duidelijk adres schriftelijk aan te melden bij den heer G. C. F- van der Laan, Hoefkade 103 te 's-Gravenhage, lid van het uitvoerend comité. De prijs der boter, 1. 1. Dinsdag te Besoijen op de mijn aangevoerd, bedroeg, de hoogste: f 1.53 de laagste f 1,31 De pr. der eieren was S1/» cent per stuk. Bij deze deelen wij het publiek van Waalwijk en Omstreken mede. dat wij ons gevestigd heb ben ten huize van WAALWIJK. Aanbevelend, Aan hetzelfde adies gevraagd. WAALWIJK. Handel in Beslist het voordeel; gste adres van alle soorten Leder- PAARDENLEDER h 75 ct. SATIN LIES EN h 23 ct. per voet. CHROOM zeer concurreerend vanaf 30 ct. ZWAAR ZOOLLEDER uitsluitend ge schikt voor reparatiewerk. LICHTE ZOOLLEER en BINNEN- ZOOLLEER-HUIDEN, alles oud-systeem gelooid. RUNDSBOX, BOXKALPS- Verder alle soorten AEVAL aan scherp coBcurreerende prijzen. Aanbevelend, voor Waalwijk en omstreken vau de ouds bel mde kachelfabriek van de Firma te HILVERSUM, fabrieksmerk «De Bijenkorf.» Groote voorraad. Haarden worden in alle steilen geleverd binnen enkele dagen. Vraagt Catalogus. MECANICIENS, Waalwijk. STATIONSTRAAT. GROOTE STRAAT. meübelhandel. Waalwijk. Grootestraat. Heb ik in de maand Maart mijn Karpetten uitgestald en daar werkelijk succes mede gehad, thans kom ik daarvoor het publiek dankend, de aandacht vestigen op mijn eDorme keuze UIllUilLIJJI W in alle mogelijke dessins en kleuren, zoowel de gewone parquets dessins, als de moderne patronen en van alle soorten Hinken voorraad. Ook in Cocostapijten, Loopers en Matten in verschillende patronen en kwa liteiten flinkeu voorraad. Was in de laatste jaren door de concur rentie der fabrieken de kwaliteit der Cocos minder geworden, thans heb ik van een paar courante patronen expres die oude dikke soliede kwaliteit laten weven. Verder mooie gebloemde Tapijten, fijne Corridor, Fantaisie, Velvetmatten en alle bij het vak hoorende artikelen. Prijzen scherp concurreerend. VAN HET AANVANG len wedstrijd 2 uur. AANVANG 2en wedstrijd half vier. le Rang 25 cent- 2e Rang 10 cent. Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten Heeren Donateurs en Aandeelhouders hebben vrijen toegang. 87. BESOIJEN, 6 April. GORINCHEM, 6 April. Eo aanvoer van granen was heden gering met gewonen handel. Itistarwe 1 875 a 9.10 roude dito f 8,10 a 8,20 witte dito t 8— d 8.25 inl. rogge 7,15 a 7,25 Buitenl dito 7.7.50 gerst 4,90 a 5 15 haver 3,70 a 3,85 duivenboonen 17,65 a 7 75 blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Up de veemarkt waren heden aangevoerd 272 runneren 7 nuchtere kalveren, 2 vette varkens 735 biggen. Ie qual. Kalfkoeien 1220 a 280 Kalf vaarzen 1140 a 220 Guiste vaarzen 1100 a 110 Melkkoeien 1140 200 l'/s jarige ossen f 70 180 Pinken 1 a Graskaiveren - - a Nuchtere kal". f 10 i 14 Aangevoerd 2 vette vaikens van 23 a 23'/j ct per half kilo, biggen van t 8, 13 per stuk. Aangevoerd 0 schapen en 0 lammeren; scha pen 1' 0 a 0 en lammeren f 0 A fner 9tuk Kippen f 0.60 a f 0.80 per stuk. Eieren 11.05 a 1.10 per 26 stuks. Boter 60 k 63 ct. per '/j kilo. ROTTERDAM 5 April. Tarwe f 10.50 a 115.0 per 100 Rogge was van f tot f 0. Gerst. Winter per 100 kilo f 0.10.Zomer per 100 kilo f0.— a f0.— en Chevalier per 100 kilo f0.— f— Haver per 100 k.i 7-60 a 8.20 Witte Boonen, van Brnine boonen van 11.f 13. Blauwe Ervrten naar kook kwaliteit erkocht van f 10.50 tot 11.en vertrouwdekook daarboven Koolzaad f A f ROTTERDAM 6 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 35 paarden 0 veulens, 0 ezel, 1536 magere en 638 vette runderen 141 vette 1448 nuchtere en graskalveren 6 schapen of lammeren, 4 vark 209 biggen, 0 bokken of geiten. Koeien 32 tot 36 ct., ossen 32 tot 36 ct., stieren 26 a 30 ct., kalveren 42l/j a 57,/2 ct., per '/j kilo Melkkoeien 150 A 260 kalfkoeien f 160 a 270 stieren i 140 a 260 pinken a graskalveren a— vaarzen f 90 a 150 alles mager vee biggen f7.a 16.paarden f 90 a 210. Nuchtere kalveren fok- 13.A 23slacht.- A 13. Biggen f 1.10 a 1.40 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 72/8 en 54/16 vn. en 258 stukken a kilo. Prijs le qual 54 2e qual f 50, 3e qual. f46 Per kilo 70 a 75 ct.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 6