Nummer 32. Zondag 18 April 1909. 32e. J aai gang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. U it gever: Eerste Blad. T ^a5dböïïw~" AN TO ON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen UJliU/Jili HET GEHEIM VODDENRAPER FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. EA0UL DE NA VERY. Bemestingsproeven op Kleigrond. WaalvQkseke en Lnngstraatsche Courant - i i. Mm t-tT"nri ii ii i -r—TT-"*"---g- Dit Blad verse! jjnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0."5. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advbrtïntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eD advertenties bij abonnement worden speci?le zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. halverwege tegemoet, doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. 5unlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen ^.."\vankostbaar linnen en //VvA fijne kant. Reeds vroeger hebben we berichten opgenomen in ons blad over de wijze waarop de regeering zich voorstelt in den nood der gemeenten te voorzien, n.l. door ze in de gelegenheid te stellen tot het instellen van niet met name ge noemde plaatselijke belastingen. Dit zal echter wel een toekomstzaak wezen en bovendien zullen waarschijnlijk slechts enkele gemeenten tot het instellen van zulke nieuwe heffingen gelegenheid Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FRAN8CH VAN 89. Die ik slechts zeer kort gezien heb. De eerw. heer Bernard zal mij ongetwijfeld van dienst kunnen wezen, om baar op het spoor te komen maar hij is uit de Btad en tot aan zijne terugkomst moet ik mij vergenoegen voor Columba te bidden, Heet uwe zuster Columba? Ja; altijd volgens de herinneringen van Gabiiël Vernac. Maar volgens de uwe? Gelijk ik u reeds gezegd heb, zijn de mijne zeer nevelachtig. Het beeld van die vrouw was echter zoo diep in mijn hart gegrift dat ik haar terstond herkende en haar don naam van moeder gaf. Maar waarom waart hij van haar ge scheiden Waarom dat zult ge vernemen. Het staat mij duidelijk voor den geest dat wij op zekeren dag uit een groote stad vertrokken, mijne moeder en ik, in een kar, beladen met levensmiddelen en koopwaren. Voor de kar was een oud paard gespannen, dat Cesar heette. Waar gingen wij heen Naar mijnen vaderMijne moeder herhaalde mij dat telkens. Maar waar mijne vader woonde dat zegde zij mij ,,,niet. Ik kon alleen uit hare woorden opmaken dat mijn vader ongelukkig was en ons beiden tot zich riep. Zij leerde mij voor hem bidden en zeide nooit anders dan deze woordenLaat ons voor den martelaar bidden vinden. Het ontwerp van wet bevat dan ook meer, en daaronder wat van meer da delijk belang is, zooals, in de eerste plaats, de verdubbeling van het getal opcenten, hetwelk op de hoofdsom der Rijksgrondbelasting door de gemeenten geheven wordt. Wat da gebouwen betreft wordt de gemeente echter voor de keus gesteld om óf opcenten van de grondbelasting te heffen, óf eene afzonderlijke plaat selijke grondbelasting in te voeren 't Is een vrij algemeen bekende waarheid, dat de schatting van de belastbare opbrengst de perceelen, naar welke de grondbe lasting berekend wordt, geen al te be trouwbaren maatstaf oplevert, waarbij nog komt dat die belastbare opbrengst slechts om de twintig jaar herzien wordt. De wezenlijke waarde der perceelen is soms heel anders dan uit het kadaster blijkt en de gemeentebesturen zouden binnen eigen kring tof een meer be trouwbare schatting van huur- of ver koopwaarde kunnen geraken en naar dien grondslag eene gemeentelijke grond belasting van die eigendommen kunnen heffen. Het is echter eenigszins twijfel achtig of de gemeentebesturen daartoe licht zullen overgaan, omdat die opcenten nu zoo verhoogd zijn en deze zonder eenige de minste moeite worden ver kregen terwijl het instellen en heffen van nieuwe, afzonderlijke heffingen, niet zonder groote moeite en kosten geschie den kan. Verschillende gemeentebesturen heb ben er op aangedrongen om te bepalen dat voor de waardevermeerdering van gebouwde eigendommen en bouwterrei nen, een billijke cijns zou kunnen wor den geheven en aan dien aandrang heeft het ontwerp dan ook toegegeven. Men kan die waardevermeerdering tref fen, door telkens naar vaste regels de verkoopwaarde vast te stellen of anders bij verkoop of anderen eigendomsover gang. Bovendien stelt het ontwerp zich voor, dat van bouwterreinen, welke thans naar hunne belastbare opbrengst worden be last, eene bijzondere belasting naar de verkoopwaarde zal kunnen worden ge heven, om op die wijze de gemeenten in staat te stellen om terreinen, welke Voor den martelaar herhaalde Aurillac als eene echo. Helaas! mgne moeder zou het einddoel harer reis niet bereiken. Eens bleven wij onderweg verscheidene dagpn in een dorp, hoe lang weet ik niet meer, en toen wij de reis weer voortzetten, plaatste mijne moeder mijn zustertje in een korfje aan hare zijde. Daags daarna, als ik mij wol herinner, werden wij door een zeldzaam hevig onweder op den openbare weg verrast, terwijl de avond reeds gevallen was. Met ontzetting denk ik nog terug aan dien vreeBelijken avond. Ik was bang voor het gerommel van den donder, het felle licht der bliksemstralen, de spookachtige armen der door den wind gezweepte boomen bang voor de eenzaamheid van den weg, bang vooral voor het lijden mijner moeder, die mij zenuwachtig aan haar hart drukte en mij met kussen overlaadde. En ik was Dog zoo klein, vader Falot, nog zoo klein Ik was pas zes jaar 1 Aurillac zag Maximiliaan in ademlooze spanning aan, waarvan dezo niets gewaar werd geheel verdiept als hij was in de door het doek van Gabyiël Vernac opgewekte herinne ringen. Anita's echtgenoot vroeg zich af, of hij niet de speelbal was van eenen droom. Met een kloppend hart wachtte hij hat eind van die hartverscheurende mededeeling af, gereed om eenen vreugdekreet te slaken en Maximiliaan in zijne armen te sluiten. Mijne moeder was intusschen in zwijm gevallen, vervolgde Maximiliaan zijn verhaal, en toen ik in eene woning terzijde van den weg een licht zag branden, sprong ik van wagen om hulp te gaan vragen. In mijne afwezigheid was het paard met de kar door gegaan en viel voor de pastorij van Bruijants neer, waar het droevig drama zijn ontknooping vond. Mijne moeder had onderweg den geest gegeven en ik zag haar nooit weder. Maximiliaan verborg hot aangezicht in zijne handen. En hoe heette uwe moeder? vroeg de voddenraper. Anita. Met moeite onderdrnkte Aurillac eenen kreet. thans te weinig bijdragen naar hunne wezenlijke waarde tc treffen. De veelbesproken en bij ons niet zeer populaire straatbelasting wordt ook ge handhaafd, maar zij zal volgens de be doeling van het ontwerp voortaan niet beperkt behoeven te worden tot de ge bouwde eigendommen alleen want het kan zich zeer goed voordoen, dat ook gronderven of landerijen, in het algemeen ongebouwde eigendommen, belang heb ben bij land- of waterwegen, openbare verlichting, gemeentereiniging, water- loozing, enz. En ten slotte krijgen we ook nog de zoogenaamde verbeteringtax. M. a. w. het gemeentebestuur zal zoowel van gebouwde als ongebouwde eigendom men eene billijke bijdrage kunnen vor deren in de kosten van zoodanige ge meentewerken, waardoor die eigendom men zijn gebaat. Het veld der door de gemeentebe sturen te heffen belastingen wegens onroerende goederen, wordt dus door het ontwerp zeer verruimd. Ook van de in de gemeente uitge oefende bedrijven zal een billijke bijdrage kunnen worden gevorderd in de kosten, welke veroorzaakt zijn door de zorgen van het gemeentebestuur, voor zoover zij aan die bedrijven ten goede-komen. Het is volstrekt niet de bedoeling om zoo maar alle bedrijven aan te slaan, maar bepaaldelijk de zoodanige die inderdaad van de gemeente-zorgen voordeel genieten en ook om met de noodige verschooning tegenover kleinere bedrijven op te treden, door middel van vrijstellingen. Men kan de opbrengst van het laatste jaar of de gemiddelde van voorafgaande jaren belasten of het bediijfskapitaal tot maatstaf nemen, enz. Ook in Pruisen vindt men vele derge lijke gemeentelijke heffingen en over 't algemeen heeft de maker van het thans ingediende ontwerp zich beijverd om zijn licht bij onze oostelijke naburen op te steken. Dat zien we ook weer aan het nu gekozen stelsel van inkomstenbelasting, dat uitgaat van de grondgedachte, dat men het inkomen belast ter plaatse waar het wordt verworven en wel alle inkomens, dus die ook van zoogenaam de rechtspersonen. Behalve de personen die in de gemeenten hun verblijf hebben, zullen zij belastingplichtig zijn, die in komsten trekken uit een onroerend goed dat in de gemeente gelegen is, of uit een betrekking, bedrijf of beroep, in de gemeente uitgeoefend, al wonen zij elders (de zoogenaamde forensen). De bedoeling is om aan de kleinere ge meenten de bevoegdheid te geven, eene billijke bijdrage in de gemeentelasten te heffen van de inkomsten uit het vaste goed, dat aan uitwonende eigenaren toebehoort, en opent de gelegenheid om ondernemers, waartoe vooral de tallooze naamlooze vennootschappen behooren, in de verschillende gemeenten waarin zij hun bedrijf uitoefenen, naar de be haalde winst te belasten. Het was eenigszins moeilijk om den maatstaf te vinden, volgens welken tus- schen de verschillende geweenten, in welke één bedrijf wordt uitgeoefend, de verdeeling van het inkomen moet ge schieden. De regeering heeft hierbij gedacht aan spoorwegondernemingen, aan tram wegmaatschappijen, aan banken die op verschillende plaatsen hare filialen heb ben, enz. enz. De billijkheid eischt dat de belasting ten goede komt aan al de gemeenten, waarover het bedrijf zich uitstrekt en dat zijn er soms vele. Eerst heeft men er over gedacht om deze belasting door het Rijk te doen heffen en over de verschillende gemeenten te doen verdeelen Men is daarvan echter teruggekomen en heeft thans aangeno men dat de zuivere inkomsten geacht worden verkregen te zijn in elke ge meente, in evenredigheid tot de betaalde loonen van de in de gemeente in het bedrijf werkzame personen. Betreft het inkomen uit vast goed, dan is de ver deeling vanzelf een andere en moeten de in de verschillende gemeenten gelegen perceelen geacht worden, in evenredig heid van hun kadastrale opbrengst tot de inkomsten te hebben bijgedragen. De inkomstenbelasting is voorts ge splitst in tweeënin de eigenlijke be lasting naar het geschatte inkomen en in de belasting naar den uiterlijken staat, waarbij het inkomen wordt afgeleid uit de vertering. Dit is echter alleen geschied uit overwegingen van practischen aard. Het laat zich voorzien dat de Staten- Als de moeder van Maximiliaan Anita heette overwoog hij bij zich zeiven, dan was hij Maximiliaan, die daar voor hem Btond, de kleine Max", dien de ongelukkige zoo lang be.weend had.... Ach wat was de Heer goed Nadat Hij eene diepe wonde in Aurillu's hart geslagen had, door hem in al zijne smartelijke bijzonder heden het treurige uiteinde van zijn gade te doen kennen, zond Hij hem eene onmetelijke vreugde over, Hij gaf hem zijn kind terug. Die edele schoone, vlijtige jonkman was zijn zoon, zijn kindBij hem zou hij al het doorgestane lijden vergeten, met .hem zou hij spreken van Anita, die diepbetreurde Anita, en misschien zou het aan beide vereenigde pogingen mogen gelukken het spoor te vinden van het in het dorp Brnyants opgevoede kind... Aurillac overwoog dit alles, terwijl Maxi milioan in de gedachte aan zijne moeder verzonken bleef. Nu Aurillac er zeker van was, zijn zoon teruggevonden te hebben, vroeg hij zich af hoe hij het zon aanleggen om dt waarheid aan den advokaat mede te deelen, zonder hem te hevig te schokken. Hij wilde daarbij niet, door hem toe te roepen ik b *n uw vader hem in den waan brengen dat hij eenvoudig een man was, arm geworden tengevolge van geleden tegenspoed, neen, hij wilde plotseling voor Maximiliaan in zijne persoonlijkheid optreden, het mom van vader Falot afwerpen en fier het hoofd op heffende zeggen Ik heet Austin Aurillac Daags te voren zou hij dit niet gednrfd hebben, dewijl toen nog een vonnis dien naam schandvlekte en dengene die hem droeg, noodzaakte zich in zijne schande en zijne ellende te verbergen maar sinds hij den brief van Nerval aan Camourdas in zijn bezit had. kon hij Aurillac de menschen onbeschroomd in het aangezicht zien. Met welk eene ver rnkking zonden de zoon en tegelijk de advokaat het mirakel vernemen, dat de Voorzienigheid gewrocht had ten gunste von hem, die zooveel geleden had. Welk eene welsprekendheid zou de advokaat bij het bepleiten van die zaak, aan don dag leggen, waarvan hij, enkel door de liefde voor de rechtvaardigheid geleid, zich een levensdoel Generaal het ontwerp spoedig in be handeling zullen nemen, omdat in enkele gemeenten, met name in Amsterdam, de toestand onhoudbaar wordt geacht. Waar de gemeentebesturen de noodige omzichtigheid gebruiken en vooral zorg dragen om te waken voor overmatige belasting van den middenstand, waar tegen vooral in onzen tijd ongetwijfeld zeer ernstige bezwaren zouden rijzen, daar vertrouwen wij dat het voorstel, eenmaal tot wet verheven, wel in staat zal zijn om betere toestanden te schep pen, dan waarvan menige gemeente in de laatste jaren maar al te zeer blijk gaf. Ook bij suikerbieten werden het vorige jaar in de prov. Zuid-Holland proeven mét kali genomeu. En de uitkomsten daarvan zijn niet minder doeltreffend en belangrijk dan die, bij aardappelen verkregen. Onge twijfeld zullen ze menigeen verrassen, even als ze dat de proefnemers zullen hebben ge daan. Men ga eens aandachtig na I. Te Lexmond bij D. van Kelum, zand grond Alle meststoffen werkten wel, doch alleen patentkali zoodanig, dat er een goed gel delijk voordeel overbleef. Enkel superphosphaat gaf een winst van slechts f 0.78 super en chili gaven te zamen zelfa verlies: f33.81; super en zw. ammoniak evenzoo: f7.74; super, chili en patentkali (285 KG.) zetten het verlies om in een winst van f27.36. Met den kali-mest werd derhalve meerwaarde ver- kregen-vau f 61.17. II. Te Lexmond bij B. Ipenbnrg, za velgrond Hier werd met super de onkosten niet goedgemaakt: f 19.65 met super en chili nog minder f 23.80 de toevoeging van pateulkali (300 KG.) gaf een kleine winst: -f- f 2.70 Alzoo f 23.80 -f f 2.70 f 26 50 meer opbrengst door de kali- bemesting De verslaggever zegtHX)e toe voeging van patentkali heeft, evenals op het vorige proefveld, weder de opbrengst sterk vergroot, zobdat ook deze grond kali-behoeftig schijnt te zijn". III. Te Groote Lindt bij W. Stehouwer, op lichten kleigrond gemaakt had. Aan Maximiliaan, aan diens talent, zou Aurillac wezenlijk de vrijheid en de eer te danken hebban. De welsprekendheid van den redenaar en de kinderlijke liefde zonden eene van die overwinningen behalen, waarvan de herinnering in de jaarboeken van het gerecht met gulden letters wordt °PMettkweike esne vrengde, met welk eene erkentelijkheid, mat welk eenen hoogmoed beschouwde Aurillac zijnen zoon. Daags te voren telde hij hem als eene zeldzame uitzondering onder de jonge lieden en benijdde hij degenen, die door de banden der bloedverwantschap aan hem verbonden waren. En in dien stond herkende hij in den rechtschapen en onomkoopbaren rechtsgeleerde die zijne vermaardheid niet aan lage middelen en kuiperijen dankte, in den onvermoeiden •werker, den onbaatzuchtigen raadsman der ongelukkigenzijn kind, het beweend, verloren klMaar tegelijk vloeide Aurillac's hart van dankbaarheid jegens God over. God had zijn kind bij de hand genomen en zgn engelenhadden hem onder hunne vleugelen gekoesterd. Wie zon hebben durven verwacht, dat een knaap, in een stormachtigen nacht verdoold, door de liefdadigheid, door de deugd, de godsvrucht voor verleiding behoed zou worden tot hij een volwaseen man zon geworden zijn Ja, een eerlijk en liefdevol man, zoo medelijdend en zoo grootmoedig zelfs dat God om hem te beloonen eens, had toegelaten, dat hij. zonder te weten welk onmetelijk belang hij bij die zegenpraal had, de taak op zich had genomen den naam zijns vaders in eer te doen herstellen. Aurillac verzamelde krachten om tegen de hevige ontroering bestand te zijn, die hem zon "overmeesteren, wanneer hij voor de eerste maal zijnen zoon in zijne armen zou sluiten. Zijn hart baadde zich in eene zee van verrukking, in de verwachting van die onuitsprekelijke vrengde doch hg wilde eerst in do oogen van Maximiliaan de tranen laten drogen, welke de herinnering aan zijne moeder hem had doen storten. Uij wist immers, dat de jonge advokaat binnen eenige minnten de grootste blijdschap zgns levens zou smaken De grootste blijdschap herhaalde Auril lac met eene zekere beklemdheid bij zichzelven Neen. want hij heeft het mij zooeven bij het binnenkomen gezegd die blijdschap is hem heden geschonken geworden, maar door een ander dan ik. Zijn gelaat schitterde immers van genopgen toen hij binnenkwam Hij is gelukkig. Hij heeft eene reden, eene ernstige reden om zich gelukkig te achten. Wat mag er met hem gebeurd zijn Aurillac glimlachte. Dwaze die ik ben, dacht hij, hij heeft ongetwijfeld huwelijksplannen en hij heeft de hand van een jong meisje gevraagd en verkregen. Hij zal mij verzoeken aan eene tweede dochter mijnen zegen te schenken, on ik zal mijne armen steeds verder moeten uitbreiden, om de wezens, die mij voortaan het dierbaarste op aarde zulle» wezen, aan mijn hart te kunnen drukken. Maximiliaan hief het hoofd op. Gij begrijpt mijne tranen, vader Falot, sprak hij. O ja, ja, antwoordde de voddenraper, en meer dan gij wel zondt kunnen denken. Maar laat het bittere van het verleden n niet de hoop op eene blijdere toekomst ontnemen. Gij betreurt uwe moeder, een engel, welnu de Heer zal een anderen engel in uw huis zenden en hare liefde zal u het gemis wel niet doen vergeten, maar minder hard doen vallen,^ hebt gelijk, vader Falot, dubbel gelgk want toen ik hier binnenkwam, had ik tranen in de oogen, maar het waren vreugde tranen, Gij gaat huwen, niet waar? vroeg Aurillac. Hoe hebt gij dat zoo geraden Mijn eigen geheugen hielp mij daar in. Op den dog, toen mij de hand toegezegd werd van baar, die ik alleen bemind heb, was ook mijn hart overstelpt van vrengde. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1