b Derde Blad. Provinciaal Nieuws. &k BUITENLAND. Frankrijk. "Turldjë. BINNENLAND? Nummer 32. Zoiidug 18 April 1909. 31e Jaargang. liet onderzoek van de ingestelde com missie moet niet alleen hebben doen zien, dat er aan boord der oorlogsschepen niet genoeg amunitie aanwezig is, maar zelfs dat het er aan voldoende brandstof mangelt. Rn in de hospitalen moet groot tekort ge constateerd zijn aan geneesmiddelen, verband middelen en aan personeel. De bij eenige rampen verbruikte dingen o.a. bij de ramp der „Jena*, zijn tot heden nog niet door nieuwe vervangen. De Petit Parisien* zegt naar aanleiding van de gedane onthullingen De vele hon derden millbenen, die wij hebben toegestaan teneinde Frankrijks rang als zeemogendheid op te houden, zijn in hel water gesmeten. Het is thans zaak het niet te laten bij be- •kingen in het parlement, maar practische cobclosies te trekken uit hetgeen de com missie aan het licht heeft gebracht en de noodige maatregelen te nemen. Deze maat regelen echter behoeven niet te beletten, dat de schuldigen naar behooren worden gestraft. Het oproer. Even plotseling ale dc windhoo«-?an-op- roer iö opgestoken, even spoedig is zc nu wper gaan liggen Binnen een goede 24 uur hreft zich het h^ele omwentelingsbedrijf afgespeld evenals den 23sten Juli v. j. alleen de mise-en scè.-.e was nu wat anders Feiten zijn er weinige meer te melden in de buitenhndscho bitden vinden wij zoo goed als geen eukel nieuw bericht uit de benauwde veste*. Wel schijnt opuieuw de censuur iugesteld te zijn en werd o.a. een telegram van den correspondent van het „Berl. Tagpbl „par ordre supérieure* ge weigerd. Na hetgeen we in ons vorig nummer reals omtrent het verloop der feiten mededeelden, schijnt er niets bijzondere meer te zijn voor gevallen, tenminste zijn er uit Constanti- nopel geen ander telegrammen dan dat het kalm is in de stad en dat de troepen naar de kazernes terugkeerden. Alleen van een belangrijk punt dient nog meei speciaal meldiug te worden gemaakt. Het is een Reuter-telegram uit Saloniki, waarin gezegd wordt, dat de bevolking wel opgewonden is door de tijdingen uit Constan- tinopsl en dat er onder de troepen wel een zekere agitatie heerscht, maar dat de orde er Diet verstoord is. Dit is daarom van belang omdat Saloniki een brandpunt is van de Jong-Turksche actie en men in het begin van dien kant een contra-oproer verwachtte. Overziet men nog eens de gebeurtenissen van de laatste dagen dan komt men tot de conclusie dat de macht van het joug-Turk- sche comité totaliter gebroken is, en dat de reactie een volslagen overwinning heeft be haald, al dan niet maar waarschijnlijk het eerste door den sultan gesteund. Eu feitelijk is dat alles in logische ont wikkeling gegaan. Want herhaaldelijk kon men waarnemen hoe er verzet leefde onder de groote massa van het Turksche volk over de Europeesche nieuwigheden door het jong Turksohe comité bij verrassing door gevoerd en hoe dat verzet telkens en telkens weer maar al te duidelijk tot uiting kwam. Een natie als de Turksche, die zoozeer van de Europeesche verschilt in geloof en traditie, is maar niet zoo één, twee, drie gemetharaorphoseerd en in een modern parlementairen staat verauderd. Die ont wikkelingsgang speelt zich niet in 24 uur af, zooals misschien het jong-Turksch comité gedacht heeft. Zeker een meerderheid kan wel een tijd lang de overhand hebben en besluiten maken, waardoor het den schijn heeft, of de heele natie zich tot een nieuwe outwikkeld heeft, eens kouit, zooals ook nu, de „grande masse* die altijd de bewaarster en draagster geweest is van de traditie en dan is het uit met het spel der minderheid. Dat is duuki ons ook uu de ondergrond van dit oproer. KONSTANTINOPEL, 16 April. De stad krijgt wear een meer normaal aanzien. De zaken waren vandaag iets levendiger. Het selamlik werd heden bijgewoond door een groote menigte. De Bultan werd luide toegejuicht. Een oelema deed een gebed, waarbij 2egen over den Sultan, het Sjeriaf. de grondwet en het welzijn van het land ward ingeroepen. 0 KONSTANTINOPEL, 16 Maait. Te Adana houden de onlusten nog steeds aan. De krijgswet is algekondigd. Er zijn troepen heengezonden. SALONIKI, 16 April. Uit alle groote steden en de _,provincie ontvangen berichten mélden, dat meu hel nieuwe kabinet niet erkentmeo is gereed krachtige maatregelen te nemer en op Konstantinopel aan te ruk ken. Naar verluid stelt Opper-Albanië 20,000 man ter oeschikkiug van de leiders der beweging. MERS1NA, 16 April. Sedert gisterenavond gaat het vermoorden van Armeniërs te Adana manr door. De troepen zijn nic-t in str.at de orde te herstellen. L-a soldaten ziju aan hel plunderen geslagen. MERSINA, 16 April. Met het oog op de moord-parti en te Adana hebben de oonsnls der mogendheden dringend om dc zending van oorlogsschepen gevraagd. Een Patentwet. Het D. v. N. schrijft Nog geen drie maanden geleden ge beurd, dat een industrieel zijn eigen vaderland, het al te vrije Nederland heeft moeten verlaten om in den vreemde zijn kost te verdienen. Wat joeg hem weg Hij had indertijd een uitvinding gekocht voor zooveel duizend gulden. Het ding moest natuurlijk productief worden ge maakt, maar in Nederland kochten de konkurrenten gewoon de teekenaren om en maakten het eigendom van dezen in dustrieel na. Hij moest naar het buitenland, waar hij patent kou nemen, en de uitvinding kon laten beschermen door de wet-' Dezer dagen kregen wij bezoek van iemand, die een vernuftig instrumentje had uitgevonden om het gaslicht aan te steken op de manier als je het een elek trische lamp doet. Een heel aardig en eenvoudig instrumentje. De man had er het Duitsche Rijkspa tent op moeten nemen. En nu noet hij nog naar Belgie en naar Frankrijk en naar Engeland, en dan is zijne uitvindingin die landen beschermd. Alleen in Nederland kan hij ze niet beschermd krijgen. Als hij het ding straks hier in den handel brengt, dan zullen de gappers van alle kanten toesnellen om het na te maken om tegen een dubbeltje minder ten verkoop aan te bieden. Het wordt toch werkelijk tijd, dat wij in ons land een Patentwet krijgen. Alleen Turkije moet ons in dezen ge lijk staan. In alle andere landen kan men op be scherming rekenen. Invoering van een wettelijken tijd. Naar aanleiding van de wet tot invoe ring van een wettelijken tijd, zijn met ingang van 1 Mei 1909 de volgende veranderingen gemaakt in het Reglement voor den dienst der Rijkstelegraaf Art. 4. derde lid wordt gelezen »De kantoren met doorloopenden dagdienst van 8 uur des morgens tot 9 uur des avonds.® Art. 4, zesde lid»De middelbare zonnetijd van Amsterdam geldt voor al de Nederlandsche kantoren.® Art. 40, vierde lid >Telegrammen bestemd voor kantoren met nachtdienst welke na 11 uur des avonds worden ontvangen en voorzien zijn van de aan wijzing Dagbestelling of J worden niet vóór den volgenden morgen des zomers ten 67« en des winters ten 71/i uur, besteld.® De bigde verwachting. De Haagsche correspondent van de »Tel.® meldt: Er blijft in den omtrek van het paleis groote belangstelling van het publiek. Hier in de residentie, ziet men aan alles dat er een nerveuse stemming van aan groeiende verwachting gaat heerschen. Het paleis ligt stil en vriendelijk in de schitterende voorjaarszon. In den tuin waar het jonge milde groen uitbot, zijn werklieden bezig aan planten en heesters, het groote ruime achterpaleis licht in volkomen rust. Alleen het een tonig stappen van den grenadier, die voor den vleugel, waar H. M. woont, heen en weer loopt, verbreekt even de stilte. Het is, of alles roerloos wacht op de groote gebeurtenissen. Om elf uur deed Z. K. H. Prins Hendrik een korte wandeling in den tuin en begaf zich daarna naar den vleugel van de Koningin. Een uur daarna trad H. M. zelt naar buiten met één van Hare hofdamesgenietend van het prachtige lenteweer, wandelde de Ko ningin vrij geruimen tijd in den tuin, nu en dan stilstaand om de gracieuse gewassen te aanschouwen. Met een officier, dien Zij in den tnin tegenkwam, onderhield. Zij zich eenige minuten en daarna werd Zij een eind weegs door den Prins vergezeld. H. M. die zich met een parasol tegen de zon beschutte, zag er uitnemend uit. De eerste Drieduagsche cursus. Door de Federatie der vijf R. K. Dioce sane Werkliedenorganisaties is in samen werking met het Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie besloten dit jaar in elk diocees te houden drie- daagsche cursussen, uitsluitend gewijd aan het vraagstuk der arbeidersorgani satie en wat daarmee samenhangt. Door het Centraal Bestuur van den Bond van R. K. Werklieden vereenigin- gen in het diocees 's Bosch is besloten de cursus in ons diocees te doen houden in Eindhoven in het gebouw van den R. K. Volksbond en wel 8, 9 en 10 Mei. De cursus zal worden gegeven door den WelEerw. Heer L. Poell. adviseur van den diocesanen Textielarbeidersbond Henri Hermans secretaris van den ar beid te Maastricht en H.J. Engels amb tenaar aan het bureau der K. S. A. te Leiden. Wij laten hier volgen het programma der cursus. Zaterdagmiddag 8 Mei van 3 tot 5 uur Opening der cursus. De Kath. Sociale beginselen door den WelEerw. Heer L. Poell. 's avonds van 6 tot 8 uur. De dwaalleer door den WelEerw. Heer L. Poell. Zondag y Mei's morgens 8 uur. H. Mis en generale Communie door de deelnemers der cursus, 's Middags van 127| tot 279 uur: De practijk der vakorganisatie door den Heer H. Hermans, 's Avonds van 6 tot 8 uur. Neutrale of principieele vakorganisatie door H. Hermans Maandag 10 Mei 's morgens van 10 tot 12 uur. Sociale cursussen door den Heer A. Engels, 's Avonds van 6 tot 8 uur Arbeidersvraagstuk in verband met de Sociale quaestie door den Wel Eerw Heer L. Poell. De cursus is toegankelijk voor ieder een, die belang stelt in de Katholieke Sociale ontwikkeling en de Katholieke Arbeiders-organisa'ie. Toegangskaarten voor den geheelen cursus a f 1. Voor elke afzonderlijke af- deeling vergadering a 25 cent en pro gramma's, bevattende de stellingen der sprekers en verdere bijzonderheden, a 10 cent- zijn tegen toezending van postwis sel, vanaf 25 April verkrijgbaar aan het adres van den Heer W. Peeters. Voor zitter van een R K. Volksbond, Eind hoven. Toegangskaarten zullen ook verkrijg baar zijn voor het begin der vergadering aan den ingang der zaal, doch het is gewenscht zooveel mogelijk de toegangs kaarten voor 5 Mei aan te vragen. Wij vestigen de aandacht dat er op 's* Zondags en 's Maandagsavonds de ver gaderingen te 8 uur eindigen, zoodat men met den trein van 8,31 Amsterdamsche tijd, nog in de richting Tilburg en 's Bosch en 8,57 in de richting Helmond kan vertrekken. Voor de leden van den R. K. Volks bond te Eindhoven zijn voor elke af zonderlijke vergadering toegangskaarten verkrijgbaar a 10 cent. Zij ontvangen het programmaboek gratis. Wij vertrouwen, dat de besturen onzer R. K. Werklieden en vakvereenigingen hun volle aandacht aan dezen Socialen cursus zullen schenken en vele bestuurs leden en propagandisten aan den cursus zullen deelnemen. Tevens vestigen wij de aandacht er op dat ook aan buiten onze Katholieke organisatie staande, hier een gunstige gelegenheid geboden wordt om hunne Sociale kennis te ver rijken. Moge deze eerste driedaagsche Sociale cursus goed slagen, zoodat hij door meerdere kan worden gevolgd. Namens het Centr. Bestuur van den Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen in het Bisdom 's Hertogenbosch. J. W. C. HERBOLDT. Secretaris. Kamerverkiezingen. In de gisteren te Gorichem gehouden openbare vergadering van kiezers in de ze gemeente, uitgeschreven door het vrijzinnig centraal comité, werd met groo te meerderheid van stemmen voorloopig candidaat gesteld de heer mr Th. de Meester. Geen garnizeen te Tilburg! Naar n?en ons mededeelt zullen de huzaren uit Venlo niet te Tilburg in garnizoen komen, doch verdeeld worden over Breda en den Bosch, aangezien te Tilburg niet voldoende gelegenheid be staat om oefening te houden. Rott. Nbld. De a.s. Kinderfeesten. Het gansche Nederlandsche volk verkeert in hoopvolle spanning over het blij gebeuren, dat te wachten staat. Straks zal het in hooge jubel uiting geven aan zijn dankbare vreugde en alom zal het feest zijn in de lande. Het Koningskind ter eere, vooral feest voor onze kinderen. Met het oog daarop meenen wij er aan te mogen herinneren, dat de alcohol vrije opvoeding der jeugd, een eisen der wetenschap isdat zooals Dr. Ansems zegt: Alcoholgebruik voor het kind erger is, dan alcoholmisbruik voor den volwassene. We meenen er dus om wille van het kind, bij allen, die in dezen iets doen kunnen, op te mogen aandringen, dat zc hun invloed aanwenden om, waar zulks noodig mocht zijn, te bewerken, dat bij de a.s. feestelijkheden aan de kinderen geen alcohol, geen"*bier, geen wijn, of welke alcoholische drank ook geschonken wordt. Waar we dit vragen, »om onzer kin deren wil,» zijn we overtuigd, dat we op aller medewerking rekenen mogen. Het Bestuur van St. Cassianus- Vereeniging tot Drankbestrijding bij het Onderwijs en Opvoeding in hel Bisdom 's Bosch. Seclulistea-CoDgres. Zondag is te Rotterdam weer een congres gehouden der S. D. A. P. Al waren er geen Tribunisten ditmaal ïuzie is er toch genoeg geweest. Maar dat gunnen we ze gaarne- Een paar punten stippen we aan. Iemand had over katholiek-demo craten gesproken, en gezegd dat men deze eer moest steunen dan een oud liberaal. Doe dat niet, ried de heer Helsdingen aan. Men moet die democratie der katho lieken onder eenige reserve aannemen. Zij praten heel democratisch, maar als het Paschen is loopen ze nog o, zoo hard naar den pastoor. (Gelach.) Spr. is niet anti-klerikaal maar hij kan het oude woord van Domela Nieuwen- huis nog niet vergeten, dat de eind strijd zal loopen tusschen de sociaal democraten en de katholieken. Spr. zou er zich nooit toe leenen om zijn biljet met een katholieken naam in te vullen dan blijft hij liever thuis. (Ap plaus.) Aanpakken, deze woorden. Zij zijn gesproken in een openhartige bui, doch des te meer waar. Liever thuisblijven dan een katholiek stemmen. En verderde eindstrijd zal tusschen katholieken en socialisten worden uit gevochten. Dat is de practische opvatting der sociaal demokraten van de bewering, dat de sociaal-demokratie met den godsdienst niets te maken heeft WAAL WIJK, 17 April lyoy. Vakschool-looierij. Naar wij vernemen heeft gisteren in 't café Central te 's Bosch, eene verga dering plaats gehad van het bestuur van den Bond van Ned. Lederfabrikanten met den Inspecteur van 't Middelbaar- onderwijs, den heer H. J. de Groot, in zake eene eventueel op te richten vak school voor de leerlooierij, annex proef station en laboratorium. Het bestuur was algemeen opgekomen en langdurig werd gedebatteerd en tal van vragen werden besproken. Het resultaat was dat men den in specteur adviseerde om te trachten te geraken tot eene vakschool met proef- looierij voor zool- en overleder, voor theoretisch en practisch onderwijs, met proefstation en laboratorium. Ook werd eene raming van kosten gemaakt. De oprichting van een en ander is niet aan ééne plaats gebonden Industrie. Met genoegen vernemen we dat door de firma L. Mombers, in de leerlooierij achter het huis van en behoorde aan de familie van Iersel, eene snelleerlooierij sedert eenigen tijd is ingericht. Men zal weldra tot het plaatsen eener stoommachine overgaanreeds zijn een tiental personen aan 't werk, welk aanta mogelijk uitbreiding vindt. Ook de stoomlederfabriek der firma H. H. Jansen nadert hare voltooiing. Dezen morgen is de locomobiel voor deze inrichting aangekomen, welke prachtige machine veel bekijks had. Op de schoenfabrieken in deze ge meente is overal druk werk. Bxamea L. O. Voor 't examen L. O. slaagden te 's Bosch gisteren o. m. de heeren E Nieuwkoop van DongenW. P. M Rosier van Baardwijk en H. S. van der Waals van Capelle (N B.) Vreeselijk ongeluk. Een doode en 4 gewonden waarvan 2 ernstig- Zooals wij Donderdag bereids per bulletin, aangeplakt aan ons bureau, be richtten, is aan de werkzaamheden van het afwateringskanaal Drongelen 's Bosch wederom een vreeselijk ongeluk gebeurd Donderdagmorgen tusschen 11 en 111/ uur kwam van af 's Bosch een ledige trein waarop zich een ploeg werklieden bevonden. Onder de gemeente Cromvoirt geko men ontspoorde door onbekende oorzaak een lorrie en daar de trein bleef door rijden op de machine kon men het on geval niet zoo spoedig bemerken werd de lorrie over de biels voortgetrokken en schokte natuurlijk verschrikkelijk De zich daarop bevindende mannen kwamen te vallen met het ongelukkig gevolg dat een zekere H. de Bruijn wonende te Raamsdonk eenige wagens over het hoofd kreeg, waardoor dit li chaamsdeel als 't ware werd van een gespleten. De ongelnkkige, die zich binnen enkele weken in het huwelijk zou begeven en eenige dagen van te voren 22 jaar was geworden, was aanstonds een lijk. A. Oosterwaal en P. van Dongen, bei den eveneens te Raamsdonk woonachtig en gehuwd kwamen tusschen de rails te vallen. Oosterwaal werd inwendig gekneusd en gaf bloed op, terwijl van Dongen behalve 4 verschrikkelijke hoofdwonden nog een armbreuk bekwam. W. v. d. Veken van Zwaluwe en J- l'ruijssers van Raamsdonk kwamen er beter af, zij kregen aan hoofd en lichaam minder einstige wonden. Dr. Sweens die telephonisch met het geval in kennis werd gesteld, was zeer spoedig op de plaats des onheils en wijd de alle zorgen aan de slachtoffers. Van H. de Bruijn kon hij niet anders dan den dood constateeren. De gekwetsten on derzocht hij, verbond ze en gaf order dat Oosterwal en van Dongen aanstonds naar het gasthuis alhier moesten worden vervoerd, alwaar zij 's middags zijn aan gekomen. Hedenmiddag begaven wij ons naar het gasthuis om te informeeren naar den toestand der gekwetsten. De Eerw. Over ste stelde ons in de gelegenheid de ge kwetsten zelf te spreken. Het eerst spraken wij daar A. Ooster waal, welke inwendig is gekneusd. Op onze vraag boe het ongeval zich heeft toegedragen zei hij Wij kwamen van 's Bosch gereden toen onder Cromvoirt een wagen ontspoorde. Ik viel er af en toen lag ik tusschen de rails. De wagens reden over mij heen. doch omdat ik stil lag, van pijn kon ik mij niet bewegen, raakte mij geen enkele wagen. Met het vallen zal ik dus ge kwetst zijn, anders weet ik het niet. Ik heb toen bloed opgegeven en dacht niet anders of ik zou sterven maar nu geef ik bijna al geen bloed meer op en voel me veel beter. Maar met de Bruijn is het gekker, die lag daar even van mij vandaan en was dood; zijn broer die op de machine stond zag het in de verte Van Oosterwaal gingen wij naar van Dongen. Deze is er oogenschijnlijk erger aan toe. Over zijn geheele hoofd zijn wonden. Op onze vraag of hij pijn had, zei hij Neen, op 't oogenblik niet meer, maar eers, tin 't begin wel, doch met mij zal 't nogal losloopen maar met dien armen de Bruijn. Ik lag juist naast hem. Hij lag met zijn hoofd over de rails en ik er naastmaar 't was verschrikkelijk om te zien, zijn hoofd was heelemaal van elkaar. Deze 2 gekwetsten, alhoewel hun toe stand ernstig is, zullen door de goede zorgen van den geneesheer en de liefde rijke verpleging der Eerw. Zusters, eer lang weer het gasthuis kunnen verlaten. Gisterenmiddag is het lijk van H. de Bruijn, dat ook naar het gasthuis was gebracht, per tram naar 's Bosch ver voerd om daar gerechtelijk te worden geschouwd. 's Avonds is het wederom per tram naar hier terug vervoerd en verder per as naar Raamsdonk alwaar het Maandag aan den killen schoot der aarde zal worden toevertrouwd. Fecst-avond. Heden wordt het Personeel der Waal- wijksche Stoomschoenfabriek van den heer A. H. v. Schijndel alhier, ruim honder dertig personen sterk, op Musis Sacrum een feestavond aangeboden, ter gelegenheid van het a. s. huwelijk van zijn zoon den heer Petrus van Schijndel met Mej. Corry van Wely uit Rozendaal. Af gaande op 't programma, dat zal worden afgewerkt, wetende hoe genoemde firmant zijn personeel bij vorige gelegenheden onthaald heeft, kunnen wij er van ver zekerd zijn dat deze avond, onder alle opzichten een feestavond zal zijn. Later hopen wij hierop nader terug te komen. Het personeel vereerde het jonge bruidspaar met een prachtigen, koperen gashaard. Zilveren Kruis wedstrijden. Morgen zal het le elftal van de voet balclub »Waalwijk Vooruit®, haar 2en wedstrijd spelen voor het zilveren Kruis uitgeloofd door den Brabantschen Voet balbond. De le wedstrijd hiervoor gespeeld, was tegen »Concordia® Rozendaal, die door ons met 3 1 gewonnen werd, zoodat »W. V.® in de 2e ronde kwam. De 2e wedstrijd nu zal morgen te Waalwijk gespeeld worden tegen de Tilburgsche Vereeuiging Willem II®. Wanneer van deze gewonnen wordt, komen we in de finale met »Victoria« (Bergen-op-Zoom). Er bestaat dus veel kans, dat het zilveren Kruis, dit jaar in Waalwijk blijft, maar.,., dan moet er morgen gewerkt worden. Daar het een bondswedstrijd is en de Gebr. Verschu ren dus niet voor Waalwijk mogen uit komen, is het elftal zeer verzwakt. Des ondanks kunnen en moeten we morgen de Tilburgers een lesje geven. Wanneer .elke speler zich geheel geeft en strijdt met het idee »we moeten winnen®, dan komen we ongetwijfed in de finale. Doch wanneer de spelers »Willem II. onder schatten, wat wel eenigszins het geval is en denken, dat ze het op d'er slofjes afkunnen dan vrees ik dat zondagavond de zilveren Kruisillusies verdwenen zullen zijn..

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9