Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. SUNLIGHT Hk De nieuwe spoorwegtarieven. nLANDBÖÜwT jN uiimier 33 Donderdag 22 April It09. 32„. Jaargang. ANTOON TIELEN, Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen UiUiAlill HET GEHEIM VODDENRAPER Uitgever: FEUILLETON JIAQÜL DE NAVERY. Moet er Patentkali bij de aardappelen Hermoes. De Echo van het Zuiden, Waalw(jkscl:e en Langstrantselie Courant, Dit Blad verse, ijnt "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0.""5. Fran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAAL W IJ K- Telefoonnummer 38, Advert kntusn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. komt U halverwege tegemoet, li doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrekte zuiverheid van 5unlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen van kostbaar linnen en fijne kant. 608 it komt doet z Vergeleken bij andere landen is het reizen in Nederland duur en het zal nog duurder worden, wanneer de tariefrege ling, die door onze spoorwegmaatschap pijen is voorgesteld, wordt aangenomen. De invoering van kilometerboekjes, eeni- ge jaren geleden, was een nieuwigheid, die van den commercieelen geest der grootste Ned. Spoorwegmaatschappij de beste verwachtingen deed koesteren. Het is eene bescheiden toepassing van het Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FraNSCB VAN 90. Welnu! ja, ik huw hot beste, edelste meisje Gij kunt hierover te beter oordeelen, dewijl gij haar kent, vader Falot. Ik heb u uitbundig baron lof hooren verkondigen, en als gij van Angelie spraakt. Angelie? vroeg Aurillac met eene doffe stem, heet zij Angelie? Ja, de eenige dochter van Nerval, ant woordde da advokaat. Ware de bliksem vóór den voddenraper neergeslagen, hij zou zoo genen heviger schok hebben kunnen ondervinden. Hij waggelde als een beschonken mensch en viel onmachtig in eenen leunstoel neder XLI. HET OFFER. Vader Falot ziende ineenzakken, liep Maxi- miliaan op hem toe, maakte zijnen halsdoek los, rukte zijn vost open en ijlings den ouden dienaar roepende beval hij hem: Help mij eens, Pioter, dien man op mijn bed leggen, breng mij dan het flescbje spiritus met wat koud water, en ga dadelijk den dokter halen Pieter ging heen, terwijl Mnximiliaan alle mogelijke midd4en in het werk stelde om Aurillac in het leven terug te roepen, doch dit mocht hem niet gelukkenalleen de wetenschap was het voorbehouden de verdoofde levensgeesten weer op te wekken, de warmte ia die verstijfde ledematen te doen terugkeeren. beginsel hoe lager de prijs des te groo- ter de omzet. De besparing, die de ki lometerboekjes geven, al is het dan ook slechts op kleinere afstanden, lokt tot reizen uit eu compenseert de prijsverla ging in het voordeel der maatschappij. Zijn de ons verstrekte inlichtingen omtrent de tariefwijziging juist, dan wordt alles anders en duurder. Tegenwoordig kan men met een kilo meterboekje op groote afstanden niets verdienen, men reist even voordeelig of voordeeliger met een kaartje. Dat is niet erg. Immers de groote reizen zijn uit zonderingen voor niet-abonnés, kleine reizen zijn regel. Het nog geldende systeem laat dus in den regel besparing toe, wanneer men een kilometerboekje gebruikt. De voorgestelde tariefregeling keert de zaak om. Ze verhoogt de prijzen als algemeene regel, ze verlaagt ze als uit zondering. Voorbeelden Volgens het ontwerp zal men op het kilometerboekje nooit meer dan 20C Kilometer in rekening gebracht krijgen ook al is de afstand grooter. Eene en kele reis 3e klasse op 't boekje wordt dus nooit duurder dan f 3, een dito reis 2e klasse nooit duurder dan f 4,50. Voor kleinere afstanden zal men echter veel minder kunnen besparen dan tegenwoor dig. Het ligt voor de hand, dat afstan den van 200 Kilometer uitzondering zijn afstanden van 10 en 20 Kilometer regel. De wijziging is dus in het nadeel van het publiek. De retourbilletten zullen verdwijnen, de gewone billetten worden goedkooper. Vooral binnen de 50 kilometer zullen de prijzen der enkele reizen aanmerkelijk lager zijn. Zoo betaalt men tegenwoor dig voor een enkele reis naar een op 30 Kilometer gelegen plaats circa f 1,15 voor een retour circa f 1,85, volgens de nieuwe regeling zullen, de prijzen res pectievelijk 74 cent en f 1,48 worden. Voor een afstand van 60 K. M. wordt tegenwoordig voor de tweede klasse betaald f 1,92 enkele reis, f 2,70 retour. In de toekomst worden deze prijzen f 1,47 en f2,94. Zooals men ziel, wordt de retourreis in het laatste geval reeds f 0,24 hooger- En die retourprijzen stijgen naar gelang de afstand grooter wordt. Gelukkig verscheen spoedig een dokter, die in de buurt woonde. Hi] onderzocht den zieke en zeide gernst stellend Eena aderlating zal hem weer doen bij komen. Dadelijk opende bij eene ader aan den arm van Aurillac. Eerst vloeide het bloed lang zaam en zwart, toen overvloediger, en de dokter, die Aurillac's trekken gadesloeg, zag weldra zijn oogleden bswegen. Alles gaat goed, sprak hij, terwijl by den arm verbond; de zieke zal slechts eenige oppassing, versterkende middelen en boveDal eene-volstrekte rust naar het lichaam en den geest noodig hebbenik weet niet wat er gebeurd is, maar naar het mij toeschijnt, kan alleen geweldige aandoening zulk een toeval veroorzaakt hebben. Eone geweldige aandoening, herhaalde de jonkman, ik begrijp niet.... Hij trachtte te gissen wat Falot zoo sterk kon getroffen hebben, maar hij raadde het niet. De zieke bewoog zich onrnstig. Zijne bleeko lippen ontsloten zich en hij mompelde Max, mijn kleine Max De gevoelvolle toon, waarop die woorden geuit werden, deed den advokaat ontroeren. Hij gevoelde iets in zijn binnenste, als had hij dienzelfden liefdevollen toon in zijne kinds heid meer gehoord. Aurillac opende de oogen en zag om zich heen. Zijn eerste blik viel op Maximiliaan. Maar wat lag er veel in dien blik Hij was vervuld met zulk eene hemelsche vreugde hij straalde zoodanig van verrukking dat Maximiliaan er diep door getroffen werd. Alvorens de zieke geheel uit zijne verdooving ontwaakt was, leefde reeds het vaderlijke gevoel in al zijne kracht. Hij herinnerde zich de openbaring, die hem zoo geschokt had, en zijn hart jubelde bij de zekerheid, dat het verloren kind teruggevonden was en hij niet meer alleen op de wereld stond. Hij wilde sprekeD, hij wilde uitroepen: gij zijt mijn zoon maar het was alsof eene onweerstaanbare macht zijue tong boeide. Hoe gaat het nu met u, myn vriend? Nu vragen wij, hoeveel percent van het reizend publiek nemen een enkele reis Wie gaat, keert in den regel terug. Ook hier is de wijziging geheel in het nadeel der reizigers. Men heeft gezegd, dat de abonnemen ten goedkooper zullen worden. Voor een abonnement 3e klasse groep II A (zuidelijk gedeelte) betaalt men heden f170. Voortaan zal men f240 betalen en door het heele land kunnen reizen. Is dit nu eene verbetering Verreweg de meeste handelshuizen drijven zaken met het noorden of spe ciaal met het zuiden. Staan ze in han delsrelaties met alle deelen des lands, dan houden ze meestal twee vertegen woordigers op na, een voor het noorde lijk, een voor het zuidelijk gedeelte. Ook deze wijziging is voor het publiek een achteruitgang. Nog iets. Na dit jaar zullen geen vacantiekaarten meer worden gegeven. Het zijn juist deze biljetten, die bij den kleinen man de zucht tot reizen hebben wakker gemaakt. Wie maakt tegenwoor- dig geen reis meer De maatschappij tot exploitatie van S. S. heeft voor de kleine luiden eene nieuwe behoefte ge schapen door hare goedkoope vacantie kaarten. Op die behoefte nu speculeert de directie en verhoogt hare prijzen. Bedriegen we ons niet, dan zijn juist sedert de uitgifte dier vacantiekaarten talrijke vereenigingen tot bevordering van 't vreemdelingenverkeer ontstaan. Wij hopen, dat alle vereenigingen van dien aard zullen samenwerken om van de bevoegde autoriteiten te verkrijgen, dat de retourprijzen niet worden ver hoogd en dat de vacantiekaarten behou den blijven. Kan men bereiken, dat het geheele ontwerp den doofpot ingaat, des te beter. Alle belanghebbenden moeten zich aaneensluiten om te protesteeren tegen een tariefwijziging, die nadeelig zal wer ken op het verkeer en per slot van re kening der Maatschappij zelf niet ten goede zal komen. D. A. Antwoord ji. Hoeveel Ongeveer 300 vroeg de advokaat deelnemend. Beter, veel beter. Aurillac poogde overeind te zitten, maar dit ging niet, zoodat Maximiliaan hem ter hulp moest komen en hem met den eenen arm behoedzaam ophief en ondersteunde. En nn? vroeg de jonkman, hoe gaat het nu? Zoo goed dat ik thans met vreugde zon sterven Hij sloot de oogen en gaf zich geheel aan het gevoel van zijn onuitsprekelijke blijdschap over. Degene, die hem in zijn armen hield, tegen wiens borst zijn hoofd leunde, was Max, was zijn zoon I Ofschoon niet geopenbaard, was zijne zielsverrukking niet minder groot; doch Aurillac had toch bovenmenschelijken moed noodig om zich niet de openbaring der waarheid te laten ontsnappen. Misschien echter zou hij over zichzelven niet meester kunnen blijven, had zich niet plotseling het liefelijke beeld van Angelie aan zijne geest vertoond. Hij sloot de oogen en zonk achterover. Maximiliaan ging op eene armstoel zitten, en meenende dat de slaap den ongelukkige overmeesterde, nam hij voor, den nacht wakend door te brengen. Maar hoewel Aurillac de oogen gesloten hield overwoog hij en een vreeselijke twee strijd ontstond in zijn binnenste zou hij spreken of zou hij zwijgen? Wanneer hij zweeg verloor hij den zoon, om wiens terug vinding hij achttien jaar gebeden, nogmaals en zulks voor altoos sprak hij dan was hij ook overtuigd, dat het huwelijk voor altijd onmogelijk gemaakt was, want daartoe was het genoeg dat hij de waarheid aan een van beide jonge lieden openbaarde. Een enkel woord aan Angelie was genoeg, om haar de kracht mede te deelen, dadelijk alle verkeering af te brekeD, maar dan was Mnximiliaan's levensgeluk onherroepelijk verwoest. ADgelie zou zich in' een van die stille ver blijven opsluiten waar het gewonde mensche- lijke hart heul en troost in het gebed vindt zij zou alle gedachteu aan aardsch geluk uit haren geest verbannen hebben, om zich aan den dienst der armen te wijden, en Gods b 400 K.G. Waaneer? Bij het poten of kort daarna. M«n strooit het in de poot- gaten, nadat deze half met aaide zijn aan gevuld; of in de pootvoor (kip), boren de eerste laag aarde of, als de aardappels reeds gezet zijn, zaait men de patentkali op het aardappelland en egt deze licht onder. Ziedaar het advies. En nu de gronden, waarop het rast. Doder de vele landbouwgewassen is er geen enkel, dat na de mangelwortels bij een rijken oogst zooveel kali uit den grond haalt als de aardappels. Per Hectare heeft een aardappeloogst noodig van 200 250 K.G. kali. Hat is een enorme hoeveel heid an er is geen enkele stalmest, blad- mest of wat voor andere zelfgemaakte mest, die zoowel kali bevat, het lijkt er niet naar. De mest zou nu tere, dik komen te liggen. Das hebben de aardappels een afzonderlijke kalibemesting noodig. Welke kalizouten In het voorjaar mogen de aardappels geen kaïniet, evenmin chloorkalium hebben. Dus patentkali. Patentkali werkt op aard appelen uitstekend. De boeren, die het nog nooit gebruikten, moeten daarmede een proef doen. Reeds tal van proefvelden op ver schillende grondsoorten hebben patentkali aangewezen als de voor aardappels aange wezen kunstmeststof. yWat is er te doen tegen hermoes (rinjer, roobol, paardestaart) Kan kunstmest hier ook helpen Die vraag wordt door vee houders vaak gedaan, 't Is een bewijs, dat men van kunstmest reeds veel goeds heeft gezien, dat men wil erkennen den goeden invloed der kunstbemesting ook op het plantenbestaod goede grassen doet zij toe nemen, de slechte soorten en allerlei on kruiden doet zij verdwijnen. Evenwel, kunstmest vermag niet alles. Het lastige onkruid hermoes b.v. tiert in vele graslanden nog welig, ondanks de aan wending van kunstmeststoffen. Maar hier door is de mogelijkheid nog niet buiten- geslottri, dat het eenmaal gelukken zal een afdoende bestrijding te vinden. Het schijnt ons toe, dat men daartoe al aardig op weg is. In het Verslag toch der Rijkslandbonw- proefvelden in Zuid-Holland over 1908, dat ons dezer dagen gewerd, vinden we den uitslag vau een 3-tal proefvelden ter be strijding van hermoes, met zeer verschillende uitkomsteo. maar die ons toch wel aanlei- barmhartigheid voor haren vader af te smeeken. Maar Maximilaan dan? De openbaring van Aurillac maakte van den advokaat den hoofd bewerker van Angelie's lijdende pleitrede, door den jongen rechtsgeleerden tegen den brandstichter van la Vilette opgesteld, trof haren vader als een scherp zwaard. Een warboel van gedachten warrelden door het vermoeide brein van Aurillac. Hij vond geene leiddraad meer. Zijn hart klopte met felle haastige slagen, zijn hoofd gloeide als vuur Aurillac opende de oogen en keek naar Maximilaau. De jonkman zat aan zijne schrijftafel druk te werken. Toen Aurillac zyne oogen aan de beschou wing van zijne zoon verzadigd had, wendde hij ze van hem af, en nu vielen ze op een aan den muur hangend kruisbeeld. Aurillac staarde lang op het kruis Het offer de zelfverloocheningziedaar wat het kruis hem predikte. En hij ontsloot zijne ziel om er de woorden in op te vangen, die aan de lippen van den stervende Zalig maker ontvloeiden, en hem loerden zichzelvon te vergeten om slechts aan anderen te denken. Een daarvan, echter, de laatste klaagtoon van den mensch onder den last van zijne foltering bezwijkende, ontsnapte ook aan Aurilla's lippen. Mijn God mijn God waarom hebt gij mij verlaten? Maar in hetzelfde oogenblik ook fluisterde eene geheime, machtige stem, die uit geweten en zijn hart voortkwam: God verlaat u niet, Hij zal u nooit ver laten. Hij meet de beproeving, welke gij moet ondergaan, naar uwe krachten. Laat hij u overigens niet volkomen vrij den last van u af te werpen Zeker, Aurillac was vrij Hij behoefde zich slechtB in zijn bed op te richten om Maximiliaan toe te roepen Ik ben de echtgenoot van Anita kom in mijne armen Maar die openbaring was Maximuiaans veroordeeling. Zoodra Maximiliaan wist, dat hij Aurillacs zoon was, kou hij er niet meer aan denken om Angelie's echtgenoot te worden. ding geven, naar het ons voorkomt, tot eenige bruikbare conclusie. 1. Proefveld op klei bij M. Hij koop te tVaddingsveen In 1903 was het geweid en te voren be mest met stalmest en slootaarde. In 1904, eu de volgende jaren werden de 7 perceelen verschillend bemest, maar alle, uitgezonderd een onbemest perceel, met een of meer kunstmeststoffen. In 1904, '05 en '06 waren •r de hoogste gitten800 K.G. kainiet, 1000 slak of 800 superphonphaat en 4000 kalk. Een rijke kalkbemestiug dus 1 Iu 1908 gaf men 500 kainiet en 800 slak per H.A. Het resultaat was, dat nu, evenals iu vorige jaren, van vermindering van hermoes weinig is te bespeuren. 2. Proef 'veldmengsel van klei en zand, lij J. IV. Koning te Leiderdorpverdeeld iu 5 perceelen Bemesting: in 1906 bagger mat koemest, in 1907 en '08 kunstmest, n.l. kalk, slak- kenmeel of super of een combinatie van beid». Van kalk gaf men 2000 K.G., van slak 1333 en van super 1060 K.G. Reeds in 1907 vertponde zich minder hermots, in 1908 was die vermindering nog sterker, meldde de proefnemer. Op welke perceelen dit het geval was, op alle of op slechts enkele, geeft het Verslag niet aan. 3. Proefveldveenachtige bodembij A. G. de Groot te Zoctermecr, in 3 perc. sterk met hermoes bezet Bemesting vroeger met stalmest en bag ger, in 1907 stalmest, in 1908 varkensmest op alle percselen en overigens op 2 perc. kainipt, iu giftan van 1000 en 2000 K.G, De proefnemer verklaarde, dat op de perc. met kaiuiet zeer grof gras groeide. Hij heeft do perceelen in 't najaar zser kort laten af weiden door fokschapen. Op alle stukken, waar kainiet was gebruikt, was de kleur donkerder dau op perc. 1, dat alleen var kensmest had ontvangen. Wat de vermindering van hermoes betreft, heeft de proefnemer goeden moed, dat op den langen duur dit onkruid het zal begeven. Ook hier is niet duidelijk, of de proefnemer deze verwachting ook heeft ten opzichte van perceel 1. Wij vermoeden, dat hij alleen 2 en 3 op het oog heeft. Resumeerende, zieu we, dat een bemesting, gedurende eenige jaren, van een sterke kalköemesting (4000 K.G.) plus een matige aanwending van kainiet en slak of super Dus zou Aurillac zijnen zoon alleenlijk terug vinden om hem het hart te breken. Hij wist, dat de edele jonkman zijnen vader diep betreurde, dat hy de nagedach tenis van den martelaar zoodanig vereerde, dat hij een beroep gekozen had, hetwelk een soort van hulde was aan zijn onverdiend lijden. Tus8chen zijne verloofde en zijnen vader geplaatst, zou Maximiliaan geen oogenblik geaarzeld hebben. De natuur, de plicht zouden hem onweer staanhaar tot Aurillac aangetrokken hebben, en hij zou genoeg zelfbeheersching gehad hebbeu, om voor allen de smart te verbergen welke zijn bart zou verscheuren. Ware het nu nog alleen het verijdelen van een huwelijk geweest, waarop hij zijne hoop op geluk iu de toekomst bouwde, maar hij moest tegelijk Angelie treffen in hetgeen haar het dierbaarste op de wereld was. Zij beminde dien vader, dien Nerval, die het werktuig geweest was van Aurillac's ondergang. Zij vereerde dien laaghartige, dien eerroover, dien brandstichter Aan Angelie haren verloofde ontnemende, moest Aurillac tegelijk Nerval schandvlekken. Dezelfde slag maakte Angelie tot wees en weduwe. Meu reet een voor een de wonden baars harten open, om ze deB te sterker te doen bloeden. De verpletterende beschuldiger van Nerval was dezelfde man, die haar eenen verlovingsring gegeven had. Was dat niet te veel voor dat meisje, hoe heldhaftig zij ook wezen mocht Mijn God 1 fluisterde Aurillac, uw wil geschiede en niet de mijne Niets werkt zoo bedarend als de onder werping de lijdzaamheid in de smart geeft reeds eene zekere rust. De handen, waarin de mensch zijnen wil nederlegt, zijn zoo vaderlijk en teeder, dat zij een genezenden balsem in de diepste wonden storten. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1