ibbim ibijzbis Aanbesteding. Advertentie». viaagt soliede AGENTEN. aanbesteden BUITENLAND. Frankrijk. Turkijë. Oostenrijk-Hongarije. BINNENLAND. Ingezonden StukLen. Kleine Advertentiën. MliELI5!S8 £BKSBS Maandag den 10 Mei e. k. Het leveren en leggen van gasbuizen systeem Som- zee over eene lengte van plm. 1800 M. in de gemeenten Waalwijk en Baardwijk, in 2 per ceelen en in massa. De Zaligverklaring' van Jeanne d'Arc. ■p——— GETROUWD CARRY ïiH WHY, Een eerste klas Nederlandsche Brandassurantie Maatschappij Alleen zij die veel relaties be zitten komen in aanmerking. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk zullen op 's voormiddtigs te elf uren ten Raadhuize aldaar niets uitwerkte. Een minder sterke kalk- bemesting (2000 K.G.) waarbij ruimere hoeveelheden slak of super werden gegeven, had een vrij ganstige uitwerking. Ein delijk een flinke kainiet-aanvrending bij varkeDsmest, gaf den proefnemer hoop op een bevredigenden uitslag. De lezer oordeele nu zelf, in welke rich ting hij bestrijdingsproeven zal nemen. C. B. Gisteren Zondag, is de maagd van Or leans, Jeanne d'Arc, die op 19-jarigen leeftijd te Rouaan in het jaar 1431 op den brandstapel stierf, door de katholieke Kerk opgenomen onder de rij der gelukzaligen. In den vroegen morgen begaf een ont zaglijke menigte, voor het meexendeel uit Fransche pelgrims bestaande, zich naar de St. Pioter, in welker omgeviug het buiten gewoon druk was. Voor den aanvang der plechtigheden zon gen de Fransche pelgrims in de basiliek hit Credo en andere godsdienstige liederen. Om halftieu namen de kardinalen Vin cent Vannutelli, Casseita, Martinelli, Res- pighi, Gennari, Cavicchionie, Audrieu, Fer- rata, Gotti, die alleu behooren tot de Congregatie der Riten, in het koor plaats, lu de vorstelijke tribuue zaten de hertog van AleD^on en iu een andere tribune de zusters en de nichten van den H. Vader. In een speciale tribune merkte men de af.-tarumeliugen det familie van Jeanne d'Arc op, Mgr. Touchet, aartsbisschop van Orleans, zat aan het hoofdaltaar. Fransche en Ita- liaansche bisschoppen, allen dignitarissen van de congregatie der Riten, 60 Fransche bisschoppen en talrijke anderen waren aan wezig. Het plechtigste oogenblik tan de cere monie was de voorlezing vsu het decreet der zaligverklaring van Jeanne d'Arc. De voorlezing geschiedde door Mgr. Pamici, secretaris van de Congregatie der Riten. Aanstonds na de lezing werd de sluier, waarachter de beeltenis van Jeaune d'Arc was verborgen, weggenomen, waardoor ze iu een licht van ontelbare electrische lampjes kwam te staan. Het oogenblik was zeer indrukwekkend De Paus nam alleen aan de plechtigheden van Zondagavond iu persoon deel. Om vijl uur kwam de Paus in de basiliek, omgeven door 22 kardinalen en 80 bis«choppen. De Paus was op de sedia gezeten eB zegende de Fransche pelgrims, die het Credo en een lied ter eere van Jeanne d'Arc zongen. Op bevel des Pausen mocht er bij zijn binnen komen niet gejuicht worden. De Paus schreed naar het hoofdaltaar en vereerde daar de nieuwe gelukzalige. Maandagmiddag werden de Fransche pel grims door den Paus in audiëntie ontvangen. Fransche bisschoppen waren in een halven kring om den troon des Pausen ge schaard. Achter de bisschoppen zaten een groep Fransche Kamerleden en Senatoren Mgr. Touchet bisschop van Orleans, hield een lange toespraak, waarin hij o. m. het volgende zeiWij zijn Paus-gezinden en Room8ch-Katholieken, hetgeen niet zeggen wil, dat wij rebellen of niet \r.derland-ge- zinden zijn, want de Fransche katholieken koesteren een groote liefde voor hun vader land. De Franschcu zijn onwrikbaar geloovig gebleven. Vervolgens werd een groot gedeelte der toespraak gewijd aan de verheerlijking van het werk van Jeanne d'Arc. De H. Vader bedankte den bissehop van Orleans voor de wenschen en betuigingen uit naam der Fransche katholieken. De gevoelens zijn voor hem niets nieuws. Ook zonder terug te gaan tot de geschiedenis, en zonder het schouwspel van heden, heeft de Paus in de jongste smartelijke gebeur tenissen in Frankrijk een bewonderenswaardig bewijs gehad van zij i gehoorzaamheid ten koste van alle offers aan de stem der Pau sen, van de eendracht, die het volk aan de geestelijkheid, de geestelijkheid aan de bis schoppen, de bisschoppen aan den Opper herder verbindt. De Paus spoorde de Fransche katholieken aan, de lage lasterpraat te bestrijden, die de kinderen der Kerk /.ou willen brand merken met de onterrende aantijging van vijandschap tpgen het vaderland. De liefde voor het vaderland is sterker, als die vereenigd is met de liefde tot de Kerk. Na zijn toespraak gaf de Paus zijn plech- tigen zegen. Toen de Paus in het défilé der pelgrims de Fransche vlag met beide handen greep en die tweemaal kuste, kende de geestdrift der Fransehen geen grenzen meer en ondanks het verbod barstten zjj in luid gejuich uit. De ontroering op dat oogenblik was onbe schrijfelijk. De berichten uit Turkie zijn zeer ver ward. Zeker is 't dat de jong-Turken echter plotseling uit hun slaap zijn opgeschrikt over den staatsgreep der reactionnairen in Koustautinopel, wiens werk het gebeurde geweest is en dat eerslgenoemden met een flink geoefend leger van verschillende zijden op Konstantinopel aanrukken, vooral uit Saloniki komen verschillende welgewapend legercorpsen. Men gelooft echter, dat ze niet heel veel Zaken, Buitenlandsche Zaken en Justitie, zullen behoeven uit te xiohten, en dat de reactionnairen zich spoedig gewonnen zullen geven, desnoods als ze eischen, dat de sultan zal afstand doen van den troon. Men kan dat lezen uit de volgende telegrammen LONDEN, 20 Aprl. De telegrammen uit Konstantinopel van de correspondenten aldaar der Londensche bladen luiden vrijwel overeenstemmend. De aigemeenc opioie is, dat geen verzet te wachten valt bij het binnenrukken in Konstantinopel van het Joug-Turksche leger uit Siloniki. hetgeen elk oogenblik kan worden verwacht. Want zoo seint de correspondent van de Stan dard het reactionairisme is dood. De Tnrksche bladen, die te Konstautinopel versohijnen, prediken thans alle verzoening en vredelievende samenwerking van allle partijen. Zelfs de partij der fanatieke Mo hammedanen houdt zich stil. Zij is er blijk baar van overtuigd, dat op dit oogenblik de bevolking van Konstantinopel niet naar haar zou luistereu en toch dc krijgsmacht uit Saloniki met open armen zou ontvaDgen. De correspondent te Konstantinopel van de Daily Telegraph seint in gelijken zin. De inwoners van Konstantinopel zijn merk waardig onverschillig. Niemand zou ver moeden, dat Konstantinopel een beleg zal ondergaan. Enkel de meergegoeden geven blijk van ongerustheidvelen hunner zijn gevlucht terwijl anderen binnenshuis een voorraad levensmiddelen opslaan, omdat naar zij verklaren er een schaarschte aan levensmiddelen zal ontstaan, zoodrx dr troepen uit Saloniki de stad binnenrukken. Door niemand wordt verwacht dat ?r gewa pend verzet zal worden geboden. Betreffende den Sultan en diens plannen waren gisteren de meest tegenstrijdige be richten in omloop, o. a. dat hij afstand zou doen vsn de regeering. Het voorwaarts rukken der Jong-Tursche krijgsmacht geschiedt met merkwaa:dige stiptheid en regelmatigheid. Engelschc offi cieren, die in den Zuid-Ainkaanschen oorlog groote krijgservaring hebben opgedaan, ver klaarden zich verrast-over de flinkheid eu de snelheid, waarmee de staf te Saloniki do concentratie en den opmarsch der troepen had ten uitvoer gebracht. En onderwijl wordt er maar op los ge moord eu gebrand in een ander deel van 't Turkich* rijk. In Adana in Klein-Azië is de toestand nog uiterst kritiek. Geheele steden zijn in brand gestoken. Tarses is bijna geheel en al verwoest. Een Fransche labriek is ver nield. De boeren komen van de bergen om de Armeniërs te vermoorden. Zoo men weet zijn er verschillende vreem de oorlogsschepen op weg naar Andana. Naar het heet is het Russische Zwarte Zee-eskader, bestaande uit drie pantsersche pen, vijf gepantserde kruisers eu een aantal torpedobooten, voor den ingang vaD den Bosporus kruisende. ALEXANDRETTA. 20 April. De Laza risten en verscheidene duizenden Armeniërs moeten te Akbes door Koerden en 400 in vrijheid gestelde en gewapende dwangarbei ders in de kuststreek van Pajas omsingeld zijn. KONSTANTINOPEL, 20 April. Naar luid van een ingekomen consulair telegram zijn er in het wilajet Adana (Klein-Azië) 5000 dooden. Een generaal uit de omgeving des kei zers heeft den Boedspester correspondent van de *Eeho de Paris* een en ander ver teld van 's keizers persoonlijke bemoeiingen gedurende de laatste crisis om den vrede te handhaven. De keizer werkte in dien tijd als een jongeman, 's Morgens om vijf uur was hij al aangekleed en moest baron Ae- renthal, die iB het slot verblijf hield, hem bericht komen doen. Herhaaldelijk zeide hij f Wij moeten bloedvergieten vermijden. Een oorlog zou duizenden het leveu kosten en tallooze gezinnen in het ongeluk stor ten.* Verschillende malen schreef hij eigen handige brieven aan andere vorsten eu zond ze door koeriers af Deze brieven hebben deD vrede in stand doen blijven. De oude monarch had een zwaren kamp tegen de oorlogspartij, aan welker hoofd de troonop volger staat. Dikwijls kwamen de ministers den keizer gedurende den maaltijd opzoeken. De lijfarts wilde dat verhinderen, maar de keizer zeide*D»t ik niet rustig eten kan is zoo erg niet, als ik daardoor bereiken mag, dat honderd duizenden andere men- schen rustig kunnen eten.* De geschiedenis msg het niet vergeten, dat keizer Frans Jozef de wereld voor een bloedigen oorlog heeft bewaard. Alle mogendheden hebben thans ver klaard, toe te stemmen in de opheffing van artikel 25 van het Verdrag van Berlijn. De kwestie betreffende Bosnië en Herzegowiua is dus definitief geregeld, ook uit een di plomatiek oogpunt. Diplomatiek diner. De Voorzitter van het Scheidsgerecht •in het grensgeschil tusschen Zweden en Noorwegen, Mr. J. Loeff, vereenigde gis terenmiddag te zijne huize aan een maaltijd de heeren Hammarskjöld, Beichmann, mede-scheidsrechters in dat geschil, de Ministers van Binnenlandsche den Voorzitter der Tweede Kamer, den Minister van Staat Dr. Kuyper, den Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, Mr. Patijn, den Secretaris-Generaal van het Permanente Hof van Arbitrage Mr. L. P. M H. baron Michiels van Verduynen en den Secretaris van het Arbitragehof. Jhr. Mr. W. Róell. De Rijksmiddelen. Dankbaar, maar niet voldaan, mogen wij zeggen, wanneer wij den toestand van de Rijksmiddelen over Maart 1909 nagaan. Een totaal-opbrengst van f 12 623.029.92 tegen f 11.805.519-54 in Maart 1908 mag bevredigend genoemd worden meer ook niet- Want de opbrengst van Maart 1908 was buitengewoon klein, en biedt dus geen juisten grond ter vergelijking. Alle middelen zijn in vergelijking met het vorig jaar gestegen de indirecte be lastingen wel 't meestvan f 1.812.757.24 in Maart 1908 tot f 2,135.089.27. Bij de andere middelen is de stijging minder belangrijk. In ieder geval heeft Maart het eerste kwartaal van het jaar 1909 goedgemaakt en is er vooruitgang. Nederland en Venezuela. Zijn wij wel ingelicht dan houdt het gisteren door onzen minister van buiten landsche zaken en den Venezuelaansche vertegenwoordiger dr. Paul geteekende protocol tot herstel van de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen in hoofdzaak het volgende in De Nederlandsche regeering verklaart gelijk voorheen het protocol van 20 Augustus 1894 (verbod van wapenuitvoer) te zullen blijven in acht nemen. De Venezuelaansche regeering ver bindt zich lo. tot handhaving van den status quo zooals die, na het jongste optreden van Nederland, door de intrekking of schorsing van voor Nederlandsche be langen nadeelige maatregelen, thans be staat (hetgeen dus herhaling der vexaties tegen Curagao en zijn inwoners uitsluit) en wel zóó lang totdat er een handels- en consulair verdrag tusschen de twee staten zal zijn gesloten. 2o. tot volkomen gelijke behandeling van de Nederlandsche Antillen met de Engelsche, met dien verstande dat elke concessie aan Engeland gedaan ten gunste van Trinidad, onmiddellijk ook zal gelden voor de Nederlandsche W.-I. koloniën, met name wat betreft de quaestie der 30 pet. additioneele rechten. 3o. tot betaling van 20,000 bolivar schadeloosstelling wegens het aanhouden en opbrengen van vijf Nederlandsche handelsscheepjes in het voorjaar van 1908. De door onze oorlogsschepen genomen kustwachters worden ter beschikking van de Venezuelaansche regeering gesteld. Het rerwuclite Koningskind. Over de wijze, waarop bij de vervulling der blijde gebeurtenis de tijding zal worden bekend gemaakt, wordt uit den Haag aan Zeelandia geschreven Indien mijn zegsman goed is ingelicht, wordt door Z. K. H. een telegram ge zonden aan de commissarissen in de onderscheidene provinciën, die dan het bericht verder aan de burgemeesters zullen seinen met het oog de klokken te doen luiden en de vlaggen uit te steken. De voorzitters der beide Kamers ont vangen mede van Z. K. H. de Prins onmiddellijk bericht, die alsdan daarmede de Kamerleden zullen in kennis stellen en hen oproepen om z ich dadelijk in vergadering te vereenigen. De rechterlijke macht ontvangt mede- deeling gelijk ook de militaire en marine autoriteiten, die alsdan last zullen geven tot het lossen der saluutschoten. Wat de telegraafdienst betreft zijn maatregelen genomen, zoodat zelfs in het kleinste kantoor met den beperkten dagdienst het bericht nog des avonds om 11 uur kan aankomen. Tevens heeft het departement van koloniën, in overleg met den directeur- generaal der posterijen, zulke maatre gelen genomen, dat zelfs in de meest verwijderde koloniën de blijde mare in den kortst mogelijke tijd bekend zal zijn. Ook al onze gezanten in het buitenland ontvangen onmiddellijk telegrafische ken nisgeving met de uitnoodiging daarvan mededeeling te doen aan de Hoven en aan de Nederlandsche consuls in de landen, waarin zij gecrediteerd zijn. Prias Hendrik. Z. K. H. prins Hendrik vierde Maandag zijn 32en verjaardag. Het Nederlandsche volk waardeert en eert den prins, die zich een plaats in het hart der onderdanen van zijn gemalin heeft weten te veroveren, en te midden der blijde verwachting zal heden ook menige wensch voor het heil en behoud van den sympathieken prins zijn gevormd. Een lustrum. Heden, 21 April, is het 5 jaar geleden, dat Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht mededeelde, dat de Statuten van de Katholieke Sociale Actie door het Doorluchtig Episcopaat waren goedge keurd. Spoorwegtarieven. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Vechel heeft dc aandacht der zusterkamers erop gevestigd, dat in het overzicht betreffende eene herziening van de tarieven voor het vervoer van reizigers over de lijnen der Staatsspoor wegmaatschappij, de H. IJ. S. M. en de N. C. S. M. niet melding wordt gemaakt van de NoordbrabantscheDuitsche Spoorweg Mij. En nu blijkt niefc of de nu bestaande kilometerboekjes geldig voor de lijnen der S.S. N.C S. en N.B. D.S. bestendigd zullen worden- Daarom verzoekt de Kamer haar zuster-colleges, er op aan tc dringen, dat ook de N. B. D. S. in de combinatie wordt opgenomen. Groote plannen te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam stellen den Raad voor hen te machtigen het noodige te verrichten tot het verkrijgen A. van een wet tot onteigening van alle perceelen gelegen in het blok on middellijk ten Zuiden van de Doelen, begrensd door de Coolvest, het Ge dempte Doelwater. het Haagscheveer en de Raamstraat, zulks ten einde op dezen grond, met het front naar de Coolvest, te stichten een nieuw stadhuis. B. van een wet tot onteigening van alle perceelen gelegen in de blokken, zuidelijk aansluitende aan het onder A genoemde blok, en begrensd door de Coolvest, de Raamstraat, de Zandstraat en de Hofstraat zulks teneinde mogelijk te maken dat aldaar, met het tront naar de Coolvest en dus naast het Stadhuis, worde gebouwd een nieuw Post- en telegraafkantoor. 2o. Overeenkomstig de door Burge meester en Wethouders met de regeering voorloopig getroffen regeling van den grond onder B. bedoeld, aan het Rijk voor het genoemde doel af te staan 5500 vierk. M. in ruil voor het tegenwoordige post- en telegraafkantoor op het Beurs plein, hetwelk dus gemeenteeigendom zal worden 3o. te bepalen dat uitvoering dezer werken demping van het Coolvestwater noodig maakt. 4o. Burgemeester en Wethouders te machtigen het noodige te verrichten tot het verkrijgen van een wet tot ont eigening der perceelen Hoogstraat Zuid zijde no. 262 en Middensteiger, benevens van Nos. 23 25 en 27, teneinde over dezen grond en het terrein waarop het tegenwoordige Stad huis staat aan te leggen een nieuwen breeden verkeers weg tusschen de Botersloot en den Middensteiger. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Prinsenhage, April 1909. Geachte Redactie Verleen s. v. p. onderstaande een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat daarvoor mijn welgemeenden dank. „Koes heeft m'u hulp ingeroepen. Een be- wijs, dat de wereldvrede aanstaande is, zult ge zeggen. Best mogelijk Maar een feit is het, dat onza raaskaller" zich in bange radeloosheid tot mij heeft gewend en mij ge- gesmeekt heeft mijn schitterende talenten te ontplooien, om m'n „sarcasme" over sommige hoofden nit te storten. Hij stuurde mij tevens Do Echo van het Zuiden met het Gemeente raadsverslag van Dussen, dato 3 April. Lees en sidderDat loopt, me daar in Dnssen de spuigaten uit. Laat ons dan eens even naspeuren, welk komediestuk daar is afgespeeld en wie de hoofdrol vervulde. De agenda vermelde slechts één voor ons van belang zijnd punt nl. Voordracht onder wijzers van bijstand voor wijk C Er waren twee sollicitanten, over wie de ingewonnen berichten gunstig luidden. Hot lag dus heele- maal niet iu de bedoeling van B. en W. om te benoemen, anders had punt een geluid Benoeming ouderwijzers van bijstand voor wijk C. Ook had de Burgemeester reeds een nieuwe oproeping gedaan, zoonls hij den beer v. d. Pluijm verzekerde. (Tusscben haakjes gezegd, dat was leugentaal, want noch de Katb. School, noch de Vacature, welke 8 dagen verschenen na de vergadering hadden een oproep voor Dussen.) Zooals men dus ziet was de Voor zitter tegen een benoeming. Hoe dan een verklaring te vinden voor zijn voorstel om uit de voordracht een benoeming te doeu ZooietB is strijdig met de Wet hoor ik daar mompelen och kom, wat geeft men daar in Dassen omze staan daar boven de Wet (Jammer dat de Wet geen vuurpoel is) De Btemmen staaktenHedat was bijna iu eigen strikken vastgeraakt. Ja, verbeeld je, een oogenblik lezers, dat het voorstel was aangenomen Dan kon het archief van Dussen onzen nakomelingen, onder meer andere stommiteiten, ook melden le het ontslag van een onderwijzer (Nas.) in strijd met de wet en 2e de benoeming van twee onderwijzers in strijd mot de wet. 't Zou waarlijk niet onaardig geweest zijn Ja, 't was, 't is sukkelen en 't zal altijd sukkelen blijven om 't personeel in Dussen voltallig te krijgen ea..... te houden. Slechts één weg leidt tot verbetering, en dat is, wat de Bond van Ned. onderwijzers gevraagd heeft, een betere salarisregoling. De ouvoltalligheid van 't personeel heeft reeds f150 gekost en men is nog even ver. Daar kan dus nog aardig wat bijkomen. Eene verhooging van f50 koBt de gemeente f250. Deze konden dan wel gegeven worden, want dan zou het personeel aangevuld worden en het ook blijven, in het belaDg van de Dus sensche jeugd. Men behoefde dan tenminste geen ruim f200 aau advertentiekosten, enz, uit te geven. Ik weet anders nog wel een putje, waar die f 250 van daan zouden kunnen komen Luister maar In Dussen C. krijgt men een nieuwe school, waarvoor, laat ons zeggen door de gemeente tien duizend gulden moet worden opgenomen. Wanneer men echter de politick van „liever breken dan buigen" laat varen, zou zulks voor de gemeente een voordeel zijn van ruim f 5000. En zulks t9gen een rente van 5 pCt. eu klaar w»a 't zaakje. Voltallig personeel] prachtig schoolgebouw ingericht volgens de moderne eischen eujammer, dat het slechts verbeelding was, want de nieuwe school is nog aan het komen, nu al een jaar of drie, Zij schijnt toch wel ver weg te zyn 't Beste zal zijn om or Zeppelin maar eens op uit te sturen. Die gladde snaak zal de nieuwe school wel weten te vinden, als zy er tenminste is Op 't laatst der vergadering kregen de hoorders nog iets te hooron, wat mij bepaald zou hebben doen schaterlachen over den uitgekraamdeu onzin Of wel ik had tranen gestort van ergernis over de brutaliteit, waar mode de voorzitter durfde spreken over den armen Bartel Sijmon, als zon deze z'n ongeluk te danken hebben aan de tien leden van den Rand Neen de elfde is het 1 en hij alleen 1 U mijnheer de Redacteur nogmaals dankend verblijf ik hoogachtend, v. d. P. Bekwame Blokwerkers gewaagd root vast work en goed loon bij P. MAZIREL, Schoenfabrikant Waalwijk. Den 22en April hopen onze geliefde Ouders EN hunne 23-jarige Echtvereeniging te herdenken. 1 Hunne dankbare Kinderen. Uit aller naam GÉR. ERMERS. Baardwijk14 April 1909. EN Waalwijk, 21 April 1909. Rozendaal, De heer en mevrouw P. VAN SCHIJN- DEL-van Wely betuigen bij deze ook namens hun wederzijdsche familieleden hun- nen hartelijken dank roor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ouder- vonden. t f Tot onze innige droefheid t overleed heden na een kort stondig, doch smartelijk lijden, voorzien van de H H. Sacramen ten, onze dierbareZuster, Behuwd zuster en Tante MEJUFFROUW BETSY ZIJLMANS, in den ouderdom van 26 jaren. JOS. ZIJLMANS. ELISE ZIJLMANS-Smeets Waalwijk. en Kinderen CORN. ZIJLMANS, Uden. Rector der Brigitinessen MARIE ZIJLMANS. Nijmegen. Religieuse. ANNA ZIJLMANS, Vierlingsbeek. Religieuse. THÉRÈSE v. DONGEN- ZlJLMANS. FRANS v. DONGLN Amsterdam. en Kinderen. PIETJE ZIJLMANS. Waalwijk. Waalwijk, 16 April 1909. Brieven ondsr No. 6 Bureau van dit blad. Bestekken 30 ct. verkrijgbaar bij den Directeur der Gasfabriek, bij wien ook in lichtingen te bekomen zijn. Aanwijzing op 7 Mei bevorens.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2