Tweede Blad. Provinciaal Nieuws. Nummer 33. Donderdag 22 April 1909. 31e Jaargang. WAALWIJK2i April 1909- dit de oude doos. >Tu men zich overal opmaakt tot blij de, b He feestviering", nu de zoolang gekoesterde wensch van ons vorstenhuis en van ons volk in vervulling zal gaan, lijkt 't ons wel aardig onzen lezers eens te laten zien, wat voor bijna 29 jaren, bij geboorte van onze tegenwoordige Koningin, toen princes Wilhelmina en nog geen troonopvolgster, is gebeurd. In het no. van 2 September 1880 van dit blad vinden we een telegram. »Hare Majesteit de Koningin is gis terenavond ten 6 ure, bevallen van eene «Princes. Haie Majesteit is welwarend, en in 't no. van Zondag 5 September: De Gemeenteraad alhier heeft Z. Ma jesteit per telegram geluk gewenscht met de geboorte van Prinses Wilhelmina Op het telegram is het volgende ant woord ontvangen. Van der Klokken, Voorz. gemeenteraad Waalwijk. Zijne Majesteit betuigt u en den le den van den Raad zijnen hartelijken dank. (Get) Adj. Baron TaetS V. AMERONGEN »Zoodra hier de blijde tijding verno men werd van de geboorte van prinses Wilhelmina gaven tal van ingezetenen blijk van hunne ingenomenheid door het uitsteken der nationale driekleur. Donderdag ten twaalf ure, had ter eere der jonge prinses, op het markt plein de aangekondigde parade plaats der dd. schutterij alhier. Opgeluisterd door de harmonie St. Crispijn en begunstigd door het heerlijkst weder slaagde die parade uitmuntend. De politie hield het plein vrij van de van alle zijden opdringende menschen- massa. Onder het spelen van het nationale volkslied werd de compagnie geïnspec teerd door den kommandant der schut terij, vergezeld van den burgemeester de wethouders en den gemeentesecretaris Daarna defileerden de manschappen terwijl de harmonie eenige gepaste stuk ken uitvoerde. Vervolgens trok de com pagnie onder geleide van de muziek gevolgd door eene talrijke menigte, waaronder vooral de jeugd ruim was vertegenwoordigd, de straten door en vereenigde zich na afloop daarvan weder op het marktplein om daar uiteen te gaan. Niettegenstaande er eene groote me nigte op de been was, werd de orde geen oogenblik gestoord, zoodat het ge heel voorzeker op alle aanwezigen den indruk zal gemaakt hebben van eene plechtigheid ter eere der heugelijke ge- gebeurtenis, die hier zooals elders met de meeste ingenomenheid is begroet- Bij het gedrang, dat onder de menig te die de parade bijwoonde op een ge geven oogenblik ontstond, had een ge pensioneerd onderofficier, de cipier bij het kantonale huis van bewaring Rijken- berg, het ongeluk te vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak. Het ongeluk aan 't kanaal. De toestand der twee ernstige gewon den die naar 't gasthuis alhier werden overgebracht is, naar wij vernamen goed te- noemen. De arm van een der ge kwetsten is gezet, de hoofdwonden staan goed en ook de andere inwendig ge- kneusden gaat vooruit, het bloed opgeven heeft zich niet meer herhaald, de dokter is goed tevreden over beide patiënten. Naar wij nog verder vernemen is het ongeluk weer geheel aan eigen schuld te wijten. De locomotief waarachter een drietal lorries, bestemd voor vervoer van rails reed met zeer matige vaart, huiswaarts. Een ploeg werkvolk had op de voorste dier lorries plaats genomen, inplaats van op de locomotief of op den tender, niette genstaande herhaaldelijk door den be trokken ingenieur van den waterstaat, de aannemers bazen op het gevaar, daar aan verbonden, gewezen was en zij nog den vorigen dag door den toezichtheb- benden onderbaas daartegen erastig ge waarschuwd waren, daar zulke lorries g makkelijk derailleeren. "^Nog steeds onderschat het werkvolk zfïlf het gevaar verbonden aan een der gelijk uitgebreid spoorwerk, en slaat de herhaaldelijk gegeven voorschriften in den wind. T. A. V.. E. N. Zondagavond gaf de operette-vereeni- ging T. A. V. E. N. U. eene uitvoering op de zaal «Mussis Sacrum* die goed bezocht- was., Het koor uit de leden voldeed goed, en ook niet minder het bekende «Van eene Koningsvrouwe* van Spoel, dat de heer Adr. Groenen zong ter vervanging van het liedje van den Smid, dat volgens 't programma zou gezongen worden door den heer Sars De heer Groenen gaf zich in dit mooie lied weer geheel en al en deed ons ge nieten van zijn heerlijk geschoold bary- ton-geluid in zijne geheele volheid. Wat de operette's zelf betreft, deze hebben zeer zeker de lachspieren der aanwezigen meermalen danig in bewe ging gebracht, maar over 't geheel kon den ze ons niet zoo goed bevallen als we dat bij andere uitvoeringen gewoon waren. Wat hiervan de oorzaak zij, kun nen we niet zoo juist weergeven, maar de rolvastheid liet soms nog al wat te wenschen over en ten tweede mist de vereeniging verschillende oude bekende van wier uitstekend spel we zooveel ja ren genoten hebben. Nu waren 't meestal nieuwe krachten, velen voor 't eerst hier ten tooneele, zoodat we ook niet dat konden verlangen, wat we anders gewoon waren. Nochtans hebben we onder de nieuweren, verschillenden ontmoet die veel beloofden voor de toekomst, die met de noodige ambitie en onder de goede en onvermoeide leiding van den directeur, den heer Jac. Sars ons toch nog vele gezellige avonden zullen be zorgen, zooals T A- V. E. N. U. ons dat immer deed. Feestavond. Zooals wij in ons vorig nummer aan kondigden werd 11. Zaterdagavond aan het uitgebreide personeel van de Waal- wijksche Stoomschoenenfabriek van den heer A. H. van Scbijndel, een feesta vond aangeboden in de zaal «Musis Sacrum/ ter gelegenheid van het a. s. huwelijk van zijn zoon, den heer Petrus van Schijndel met mejuffrouw Corry van Wely. - Ten ongeveer half acht kwam men in de fabriek bijeen en toen ging men in optocht, de liedertafel «Goodyaer Welt/ en eenige muzikanten voorop, naar de zaal, waar weldra het bruids paar en de familie verscheen en door het personeel een welkomstlied en door de liedertafel eene feestcantate, woorden en muziek van den heer A. C. van der Heijden, op uitstekende en iadrukwek kende wijze werden uitgevoerd. Bij den aanvang van den feestavond werd door den heer P. van Schijndel het personeel hartelijk dank gebracht voor het prachtige cadeau (een koperen gashaard) hem aangebodenhij sprak de hoop en 't vertrouwen uit, dat de beste verstandhouding tusschen hem en de werklieden zou blijven voortbestaan en wenschte hun allen een gezelligen en prettigen feestavond. Daarne begon het diner, dat wat wil zeggen voor 130 menschen, 't was een lust om te zien hoe die luidjes zich de uitstekend bereide spijzen, met een lekker fleschje lieten smaken. En onderwijl begonnen de sluizen van welsprekendheid zich te openen, de proeven van komiekerigheid werden als om strijd afgelegd, men begon al maar door te werken aan 't programma dat een dertigtal nummers bevatte. Zang en voordrachten, eigen fabrikaat-tooneel- stukken, die je deden proesten van lachen, volgden elkander op en brach ten een allervrooiijkste feeststemming onder alle aanwezigen. Na het diner werd het programma onder een lekker glas voortgezet en nam de gezelligheid steeds toe, de vroolijk- heid en geestigheid onzer Waalwijksche schoenmakers kon men ook hier terug vinden. 't Was een genot zulk een feest, maar vooral zulk een feestvieren bij te wonen. Tot laat duurde de ongestoorde feest vreugde voort, die zeer zeker bij allen de aangenaamste herinneringen zal ach terlaten, en zeer zeker de werklieden de ze r bekende, steeds groeiende inrichting bezield zal hebben, met nieuwe plannen en nieuwen ijver voor de toekomst, om mede te werken aan den voortdutenden vooruitgang der Waalwijksche Stoom- schoenfabriek ieder naar de mate zijner krachten, Het behoeft niet gezegd dat talrijke beste wenschen en vele slang leve's" voor het jeugdige paar en de familie werden uitgebracht. Met veel genoegeiKmaken we weder om melding van dit feest, als een her nieuwd bewijs van de hartelijke verstand houding die heerscht tusschen pa troon en werkman hier in Waalwijk en waarvan we den laatsten tijd zoo vele bewijzen hebben gezien, bij tal van regelingen en tegemoetkomingen. Ja, de goede geest, de hartelijke verhou dingen, die beider belangen bewerkt, is er nog. Vakvereeniging Bouwvakken. Na de noodige voorbereiding had Zondagmiddag 12 uur de officieëele op richting plaats van de R. K. Vakveree- niging in de bouwvakken/Ook zou op deze vergadering de adviseur de Eerw. Heer Chr. de Wijs geïnstalleerd worden. De vergadering was goed bezocht, mede was aanwezig de voorzitter der Propa ganda-club C. v. Kuik JBz. die de voor-1 bereidende werkzaamheden geregeld had. Ongeveer 12 uur opende de voorzitter Bernard Kaak, met den christelijke groet de vergadering en sprak ongeveer het volgende, 't Is mij thans een zeer aan gename taak, aan deze vergadering te mogen voorstellen, o zen adviseur, den Eerw. Pleer Chr. de Wijs, door Mgr. v. de Ven, den Bisschop, als zoodanig be noemd. Van den beginne af is ons streven geweest om op de zuivere grond beginselen der kerk ons doel na te streven, den weg te volgen ons door Paus en Bisschoppen aangewezen. Mogen wij met onzen Eerw. Adviseur onze vereeniging groot maken, streven naar onze rechten, met handhaving van orde en plicht, voorgelicht en bijgestaan door hem, dien wij vandaag voos het eerst in onze vergadering begroeten- Wees dan Eerw. Adviseur hartelijk welkom, ik be hoef de hoop niet uit te spreken dat gij voor onze vereeniging een raadgever en helper zult zijn in moeilijke omstan digheden, uw ijver en opoffering voor andere vereenigingen is ons een waar borg, dat gij ook onze vereeniging in alles zult bijstaan. Wij van onzen kant verzekeren U dat wij alles zullen in het werk stellen tot een aangename, samen werking, uw adviezen zullen door ons op hoogen prijs worden gesteld, moge God dan onze vereeniging zegenen, en Gij Eerw. adviseur lang aan deze ver bonden blijven. En bij deze verklaar ik den Eerw. adviseur als geïnstalleerd in onze vereeniging. De Eerw. adviseur antwoordde dat het hem genoegen deed, door den Bis schop aan deze vakvereeniging te zijn verbonden, het is nu eenmaal de tijd van vereeniging, het past op R. K. grondslag vereenigd te zijn, en't is daar om dat wij Priesters zoo met graagte met U werken. Ik, en het is door den voorzitter zoo even gezegd, heb reeds veel werk aan de vereenigingen, doch de Bisschop heeft ook deze vereeniging aan mijn zorgen aanbevolen en ik zal ook trachten zooveel mogelijk daaraan te beantwoorden. Hierna las Z.Eerw. de aanstelling van den Bisschop voor. Alsnu werden behandeld statuten en reglement, welke artikelsgewijs werden voorgelezen en besproken. Nog werden eenige huishoudelijke za ken geregeld en deze vergadering on geveer half twee met den Christelijken groet gesloten. Moge ook deze vereeniging groeien en bloeien, en alle arbeiders in de bouw vakken zich spoedig aansluiten. Prins Hendrik. Maandag ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Hendrik wapperde van de openbare en eenige particuliere gebouwen de nationale driekleur. „Prins Hendrik." Zondag 1.1. had te Vught de aange kondigde voetbalwedstrijd plaats, uitge schreven door de B. V. V. «Victoria», waaraan deelnamen B. V. C. Besoijen «Victoria» 's Bosch «Vught Vooruit» Vught en «Prins Hendrik alhier. Door het bestuur van «Victoria» was reeds beslist dat >B. V. C.» tegen «Victoria» en «Vught Vooruit» tegen Prins Hendrik zou uitkomen. Circa half één stelde »B. V- C.» en «Victoria» zich op en er ontwikkelt zich direct een vurig spel aan beide zijden en blijft >B. V. C.» het eerste kwartier voortdurend de meerdere. Jammer dat deze zooveel schoone kansen liet voorbijgaan om te doelpunten, door de achterhoede van «Victoria» voort durend vrij spel te-geven. Voor deiust doelpuntte «Victoria» 3 maal, na de rust 2 maal, en Besoijen 2 maal zoodat «Victoria» won met 52. Onmiddellijk na afloop van den eersten wedstrijd komt «Prins Hendrik» en «Vught Vooruit» op het terrein. De eerste vereeniging volledig, terwijl men Vught door een paar invallers had ver sterkt. «Prins Hendrik» trapt af en dadelijk zit het op den Vughtsche goal maar de backs, doen den bal onmiddelijk naar den anderen kant verhuizen, en krijgt de keeper van »P. H.» het eerste schot te houden, en weer gaat de bal naar Vugt's doel- verdediger die zich uitstekend van zijn moeielijke taak weet te kwijten. Reeds is er bijna een half uur ge speeld en nog hebben geen van beide pat tijen tot doelpunten kunnen komen. Eindelijk krijgt de linksbuiten van >P. H.» de bal, geeft een prachtschot en een luid bravo kondigt aan dat «Prins Hendrik» de leiding heeft 10. Dit moedigt de >P. H's» nog meer aan en Vught heeft nog niet afgetrapt, of de rechtsbinnen krijgt een mooie voorzet van links, lost een schot wat echter jammer, juist over gaat. Even later zien wij een schot van den linker- wing vlak voor de doellijn achter rollen, tot eindelijk de scheidsrechter half-time blaast. Na de rust wordt er met nog veel meer vuur gespeeld dan voor de rust, vooral «Vught Vooruit» blijft aanhouden en brengt Waalwijks doel ook dikwijls in gevaar, maar aan het hard werken van den voor- en achterback is bet te danken dat doelpunten uitblijft. Na ruim een kwartier van hard werken, brengt den voorback, den bal mooi op geeft deze over aan den linksbinnen, welke met een goed schot no. 2 ter wereld brengt. Nog tien minuten zijn te spelen, waarin dan >P. H.» en dan de Vughtsche goal gebombardeerd wordt, maar tot doelpunten wisten geen van beide partijen meer te geraken. Eens zien wij den ceatervoor van «Vughl Vooruit» een goed schot geven, wat door den voorback van >P. H.» onschadelijk ge maakt wordt ten koste echter van een blauw oog. En als de scheids- 1 echter einde blaast zegeviert >P. H.» wel verdiend met 20. Hierna had de beslissingswedstrijd plaats tusschen «Victoria» en «Prins Hendrik» welke echter niet zoo spannend was, daar de Victorianen een goede rusttijd genoten hadden en »P. H.» zoo goed als op was. Voor de rust doel puntte «Victoria» 5 en na de rust 2 maal terwijl »P. H.» daarentegen Slechts eenmaal wist te doelpunten, waardoor Victoria» won met 7 1, zoodat de eerste prijs gewonnen werd door Victoria en den tweeden prijs door Prins Hendrik. Een bijzonder woord van lof, voor hun hard werken, mag hier niet onthouden worden aan de achterspelers van »P. H.» waardoor bijna niet heen te komen was. «Prins Hendrik» zij hier wel gefelici teerd met deze overwinning. Zilveren Krulswedstryd te Waalwijk. 't Is ZondagavondIn Waalwijk treft men ontmoedige en triestige voetballers of voetbalmenigte aan, besprekende de onverdiende nederlaag tegen Willem II. De spelers staan versuft en verpletterd, niet wetende of het werkelijkheid is, of slechts een droom. Doch dan komt weer een voetbalenthousiast die hen herinnert aan de ontzettende pech die de geel zwarten hadden en als een verpletterend feit, duikt de nederlaag voor hen op. Klop gehad van Willem IIWie had dat kunnen denkenEn toch waarde lezers is het maar al te waar met een 20 nederlaag, verlieten de onzen het veld, alzoo het Zilveren Kruis voor een jaar uit Waalwijk verbannend. Doch laat er ons onmiddellijk bij zeggen dat de nederlaag onverdiend is, met een beetje geluk, had de uitslag S—2 in ons voordeel kunnen zijn. Fortuna was echter niet met ons en daartegen valt weinig te doen. Alloh W. V ers. niet wanhopen, doch nu reeds alle krachten ingespannen, om het volgend seizoen een sterk elf'al in het veld te brengen, dat zoowel in de 2e ronde en finale van het zilveren kruis zegeviert. Nu de wedstrijd Om half drie blaast scheidsrechter Wertenbroek opstellen en zien wij Willem II in volornaat, ja zelfs versterkt met 2 achterspelers van het eerste elfta' >W. V.» zet hier tegenover hun ge woon compititie elftal. Willem II heeft den toss gewonnen, zoodat op het teeken van den scheidsrechter, W. V s midden voor den bal aan het rollen brengt. Deze wordt onderschept en verhuisd naar de >W. V.» helft waar de verdediging aan het werk wordt gezet. Deze behandelen het leder naar behooren en stellen hun voorhoede in staat een stormloop op de Willem II veste te ondernemen. De bal belandt eehter in keeper's handen, die geen fout maakt en het leder retourneert Het spel gaat vrijwel gelijk op. Beide taems nemen het kalm op en sparen hunne krachten tot de tweede helft. Weer dringt W. V. goed op de rechts binnen schiet prachtig, doch weer is de keeper daar om den bal te keerende rechtsbinnen vangt den terugkeerenden bal op, nogmaals een schot, doch..,.;,, te hoog. Direct hierop een« Willemll» uitval de voorback wordt gepasseerd, de toe schietende achterback kan ook den aanval niet stuiten, een goed geplaatst schot en geheel onverwachts heeft «Willem II» de leiding. Nu begint W. V. wat steviger aan te pakken en is zij in deze periode beslist sterker. Een algemeen opdringen, een keihard schot en met een ontzettende boffer, slaat de WÜlem II keeper den bal corner. Deze levert niets op. »W. V.» blijft aanhouden, doch achterback en keeper bezweren alle gevaar. De rust gaat in met 10. Als weer begonnen is, neemt «WV.» dadelijk de overhand Onstuimig gaat 't op de nationaal gekleurde verdediging af, doch deze staan pal en weten van geen wijken. Telkens wordt het Willem lie doel bestormd, en had in deze periode »W. V.« niet zoon enorme pech gehad dan was de stand in hun voordeel op gevoerd. De rood-wit-blauwen zijn ge heel ingesloten. Dit is Waalwijk nood lottig, want onverwachts krijgt.de links binnen den bal een ren.... en vaniEijck kan visschen. Dit vinden de spelers toch al te erg* Verwoed vallen zij aan. Het regent schoten op het Tilburgsche doel, doch ofwel goalpaal, keeper of achterback houden alles. Een goed genomen corner wordt door den midden-voor óp onverklaarbare wijze overgekopt. Even later scheert een pracht schot van den rechtsbinnen de goallat. Het publiek schreeuwt om een goaltje, doch niets baat en als de scheidsrechter tijd fluit, is «WÜlem II« in den eind- wedstrijd van het zilveren kruis gekomen. A.s. Zondag speelt het le elftal zijn laatste bondswedstrijd tegen Vrienden schaar te Tiel, Het 2e elftal zal op Waalwijks terrein «Tilburgia* (Tilburg) bekampen. Tllburgs eeuwfeest. Men schrijft ons Gisteren was het 100 jaar geleden, dat Tilburg in de rij der steden werd opgenomen door Louis Napoleon tijdens zijn bezoek aan die plaats. Tilburg, toen tellende ruim 9400 inwoners, heeft zich door de energie zijner bewoners fn zijn nijverheid in dit honderdjarig tijdperk tot een onzer eerste industriegemeenten weten op te werken en telt nu bijna 50 000 inwoners. Officieel is deze hon derdjarige herdenkingsdag slechts gevierd door klokgelui en vlaggengewapper als mede door drie volksconcerten op de verschillende stadspleinen. Hoewel niet officieel maar meer op particulier initia tief zal dit honderdjarig bestaan worden gevierd in de maand Juli door een drie- weeksche tentoonstelling, waarop Tilburg aan de buitenwereld zal toonen wat het op gebied van industrie en nijverheid kan presteeren. De voorbereidende werk zaamheden hiervoor zijn reeds in vollen gang. De groote tentoonstellingszalen zijn reeds in opbouw- Naar het zich laat aanzien zal dit grootsch opgezette plan in alle deelen slagen. Ruim 300 inschrij vers voor inzendingen zijn ingekomen. Verschillende festiviteiten en sportwed strijden zullen aan de expositie worden verbonden. NIEUWKUIK. Da proef inzake het ontginnen van woeste gemeentegronden is zoo gunstig geslaagd dat onze Raad heeft besloten wederom een leeniDg ad f 1000 aan te gaan om deze exploitatie door te zetten. Tot Voorzitter en Secretaris benoemde onze commissie tot wering van schoolver zuim wederom de als zoodanig aftredende leden respectievelijk de heer P. Mostermans en de heer W. C. Wimelhorst. Op de lijst van paarden-eigenaren die desgevorderd hunne paarden ten dienste moeten stellen van het militair gezag komen voor 89 personen, terwijl in het geheel 40 paarden in de termen vallen. Het aantal ingeschreven voor de lich ting 1910 der nationale militie bedraagt dit jaar 8 in deze gemeente. De 22 Maa^t jl. vastgestelde kiezers lijst voor de 2de Kamer Prov. Staten en den Gemeenteraad wijst aan 204 kiezera voor elk dezer categoriën. VRIJHOEVEN-CAPPEL. Op bet groot nationaal concours te Lekkerkerk, waar ook de Zangver. te dezer plaatse ingeschreven heeft, zullen in de derde afdeeliig zingen 12 vereenigingen. We willen hier even doen zien de volgorde van optreden, teneinde te laten zien dat de kans ook hier niet gering ia 1. Harmonie Capelle a. d. IJsel. 2. Zangluat Delfgauw (Vrijenban) 3. Hallelujah Vrijhoeven-Cappel. 4. Exelsior Zuidland. 5. Arti et Amicitia Dordrecht. 6. Exelsior Noordeloos. 7. Kunstliefde en Vriendschap Ameide. 8. Harmonie Nieuwerkerk a. d. IJsel. 9. Onze Vrije Uren Drimmelen. 10. De Lofstem Zeist. 11. Enphonia Oud-Beierland. 12. Amicitia Nieuw Lekkerland, CAPELLE. Zondag 1.1. speelde de voet balvereniging Vlugheid Wint' van hier een friendly game tegen //Kleine ho p met kracht' te Waspik. Stand van het spel: 8—8. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is hier ingebroken bij G. M. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door het omhoog schuiven van het winkelraam. Vermist wordt een bedrag van kleingeld van ongeveer f 10 en eenige bussen poeder chocolade. WASPIK. De voetbalclub #Nooit Ge dacht' alhier ging gisteren naar Dongen om een match te spelen tegen het 2e elftal van de D.V.C. aldaar. Tegen verwachting kwam Nooit Gedacht* echter te staan te genover het eerste elftal, dat nog met een paar 'invallers versterkt was. Dit wss voor N. G. dat nog slechts kort bestaat, natuur lijk geen partij, en ontaardde de wedstrijd alzoo in eene afmakerij. Klein Hulp met Kracht' alhier speelde 1.1. Zondag ene match tegen V.W: an Capelle op het terrein van eeratgenoemde vereeniging. Uitslag 88. Op eene s.lg. verg. van ingezetenen, gahouden Zaterdag 1.1. zijn benoemd tot leden der commissie belast met de leiding der feestelijkheden bij de a.s. blijde gebeur tenis, de Heeren: W. de Roon Jr. voorz., W. J van Dusseldorp, secr.-penm., Dr.V. C. J. Smits, D. de Rood, C. C. Verschoren, ledenterwijl als eere-voorz. is benoemd de E A. Heer Burgemeester en tot Bescherm* heeren de Heeren W. de Boon Sr. en T. H. Haagen. Bijna alle vereenigingen heb ien reeda hunne medewerking toegezegd. Hedenavond zal in eeue eindvergadoring alles worden ge- *Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, d U de harmonie besloten heeft om er zoo veel mogelijk toe bij te dragen om dc

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5