Rummer 37. Donderdag 6 Mei 191M. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. llilW 32° Jaargang. AIT00N TIELEN, Dit nummer bestaat uit TWEE Eladen De blijde gebeurtenis. HET GEHEIM VODDENRAPER Uitgeyek; FEUILLETON BUITENLAND. Duitschland. Turkijë. RAOUL DE NA VERY. Waalvqkscke en Liifstriatsrlr Courant, r - WMMUtA T*^WrWl^rPni>TTliWMfcfTiT»aan#ir|MMPilfMinifMl'liyill I~»lll l l rnmain l rnm li ll m n 11 Bill mil m gT-fytiTinn Hl na— "li iin- - Dit Blad verse ijnt Woensdag- en Zaterdagavond, abonnementsprijs per 3 maanden fO.^o. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., (ranco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. ADVKitTifNTiËN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grooto letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels bd advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten Reclames 15 cent per regel. komt U halverwege tegemoet, y| doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezuiverheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen van kostbaar linnen en i fijne kant. De acte van geboorte van de Prinses is als volgt opgemaakt Heden, den eersten Mei, negentien honderd en negen, heeft Zijne Konink lijke Hoogheid, Hendrik Wladimir Al- brecht Ernst Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden Schwerin en Ratzeburg, graaf van Schwerin, heer van de landen Rostock en Stargard, enzoovoorts en- zoovoorts, oud 33 jaren, aan mij, Huber- Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FrANSCH VAN 94. Mijnheer Mederic, ik heb u eene ver rassende tijding mee te deeleu Columba is mijne dochter ik heb zooeven de zekerheid daarvan gekregen..., en wij moeten deze ont dekking heden met een klein feestmaal vieren. Petit Ange en de Ekster hebben recht daarbii genoodigd te worden wilt gij ons ook de eer aandoen van de partij te zijn, mijnheer Me deric Ik dank u ik weet inderdaad niet... Btotterde de jonkman. Zoudt gij misschien te trotsch wezen en bedankt gij voor de uitnoodiging van vader Falot, omdat hij maar een voddenraper is? O dat kunt gij toch niet meenen riep Mederic uit, terwijl hij Aurillac bij de beide handen vatte en ze hartelijk schndde. Komaan, Columba, gij zijt de meesteres des huizes, het is aan u te spreken. Nu be grijp ik het al waarom mijnheer niet aan neemt... De jonkman werd nog meer verlegen. Columba bloosde en glimlachte trgelijk. M-ijn vader was de tolk van mijn ver langen, mijnheer Mederic en ik noodig u vriendelijk uit. Ik neem het aan, ik neem het aan 1 ant woordde Mederic, wiens bleek aangezicht van vreugde schitterde. Do Ekster giDg met den looper, die ondanks zijne tegenstribbelingen insgelijks aan hot feest moest deelnemen, de noodige inkoopen tus de Wilde, ridder in de Orde van Oranje Nassau, wethouder ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente 's Gravenhage, te kennen gegeven en verklaard in tegenwoordigheid van meester Antonius Petrus Laurentius Nelissen, oud zeven en vijftig jaren, ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, minister van justitie, en van jonkheer meester Reneke de Marees van Swinderen, oud acht en veertig jaren, ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, minister van buitenland- sche zaken, beiden wonende alhier, dat het Kind aan ons voorgesteld wordende en hetwelk is van het vrouwelijk ge slacht. geboren is in het Koninklijk Pa leis, gelegen in het Noordeinde, nummer acht en zestig, binnen deze gemeente, op Vrijdag den dertigsten April des jaars negentien honderd en negen, des voor middags ten 6.50 ure mitsgaders dat hetzelfde Kind, genaamd Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklen burg, een dochter is van hem, Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Vorst van Wenden Schwe rin en Ratzeburg, graaf van Schwerin, heer van de landen Rostock en Stargard, enzoovoorts en van Zijne Koninklijke Gemalinne, Hare Majesteit Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enzoovoorts, enzoovoorts, beiden resideerende te 's Gravenhage, daarvan ten Paleize bo venbedoeld deze akte opgemaakt, die door Zijne Koninklijke Hoogheid, de beide getuigen en mij, na voorlezing is onderteekend. JULIANA VAN STOLBERG. Juliana van Stolberg werd den 15en Februari 1506 geboren. Zij was de dochter van graaf Bothos van Stolberg en Wernirode en Zijn Gemalin Anna, onderscheidde zich steeds als jong meisje door Haar zacht en edel gemoed en rijk begaafden geest. Zij huwde, na Haar eersten echtgenoot, Philip van Hanau, in 1529 door den dood verloren te hebben, op 20 September 1531 met Willem graaf van Nassau, Catzenelbogen, Vianden en Dietz. Uit dit huwelijk sproten vijf zoons, Willem, de later beroemd geworden Prins doen en des namiddags zaten al Ion vereenigd aan een lekkeren maaltijd, dien Columba bereid had. Mederic verzocht Columba hem de geschie denis harer kinderjaren mede te deelen. gelijk zij die des morgens aan haren vader verhaald had en leerde daardoor het meisje dat reeds zulk een groote plaats in zijn leven innam, steeds hooger op prijs stellen. Columba zou wel gewenscht hebben, dat vader Falot dadelijk bij haar kwam inwonen, maar Aurillac wilde eerst het laatste gedeelte van zijne taak vervullen en daartoe moest hij zich getroosten nog eenigen tijd zijn oud ver blijf te bewonen. Nooit had Columba schooner geschenen dan dien namiddag en avondzij straalde van geluk en blijdschap, terwijl Mederic, gewoon lijk zoo treurig en somber, steeds eenen glimlach op de lippen had men zou gezegd hebben dat hij, evenals Columba eenen vader teruggevonden had. Telkers drukte by Auril- lae's handen, herhaalde hem dat hij zijn vriend was en herinnerde hem aan den nacht, waarin zij den armen Petit Angs met hun beiden zoo liefderijk verzorgd hadden. De tijd verloopt snel als men gezellig bijeen zit het begon te laat te worden en Aurillac maakte zich bereid om heen te gaan. Reeds had Mederic afscheid genomen en de looper had de Ekster en Petit Ange mee naar zijnen Louvre genomen. Vader en dochter waren derhalve opnieuw met elkander alleen. Zij hervatten het ver trouwolijk gesprek van dien morgen en terwijl zij haren vader omhelsde, vroeg Columba hem Gij houdt dus meer van mij dan van Max, vader Waarom dat, lieve? Dewijl gij aan mij uw hartsgeheim open baart. De man kan mij missen, maar gij, Co lumba Ik, ik ben het kind, niet waar Juist. En ik zal het kind blijven Zoolang gij zelve maar wilt. Ik kan nw stilzwijgen tegenover Max zeer goed verklaren, hernam Columbamaar Willem I van Oranje, Jan de Oude, de stamvader der Friesche stadhouders uit het geslacht Nassau, Lodewijk, Adolf en Hendrik, welke laatste drie allen in den strijd tegen Spanje op het slagveld het leven lieten. Gravin Juliana oefende op de vorming van het karakter harer kinderen grooten invloed. Zij ging Hun voor in vromen zin en zorgde voor Hun verstandelijke ontwikkeling. In Juni 1580 overleed Zij. Haar stoffelijke overschot werd in de Stadskerk te Dillenburg, naast dat van Haar reeds overleden Gemaal, Willem van Nassau, bijgezet. DE DRUKTE BIJ DE TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Niet alleen het bedienend personeel van het Rijkstelegraafkantoor te 's-Gra venhage, maar ook de telefonisten, werk zaam bij den gemeentelijken telefoon dienst, hebben in deze dagen blijk ge geven van buitengewonen ijver en toewijding in de ernstige en moeilijke uren, die thans achter ons liggen. Wie Woensdag in de avonduren dan wel Vrijdagmorgen tusschen 7 en 11 uur in de seinzaal van het telefoongebouvv in de Hofstraat de telephonisten had gade geslagen, zou verbaasd geweest zijn over de snelheid en accuratesse, waarmede de duizenden aangevraagde verbindingen tot stand werden gebracht. Zulke oogen- blikken als in die dagen zijn voorgeko men zijn bij den gemeentelijken tele- phoondienst nog niet beleefd- Een bewijs van de enorme drukte moge te putten zijn uit het feit, dat Woensdag jl. nagenoeg 51000 gesprek ken werden gevoerd, waarvan een aan merkelijk aantal in de ochtenduren, en Vrijdagmorgen ongeveer 29000 gesprek ken in de vier uren, volgende op het bekend worden der geboorte van de Prinses De N. Ct. meldt Reeds van den aanvang af is de Ko ningin ernstig voornemens geweest Haar kind zelf te voeden. Dit voornemen is uitstekend verwezenlijkt kunnen wor den en ook in dat opzicht laat (om de woorden van het Maandag uitgegeven bulletin te herhalen) de toestand van moeder en kind niets te wenschen over. Het buitengewone besef van Haar verplicht u dat stilzwijgen om n nooit van het bewijs te bedienen, dat gij gevonden hebt Iu het geheel niet en ik zal er mij van bedienen. Om uwe onschuld aan het licht to doen komen Dat kan ik niethet huwelijk van Angelie zou afspriugen. Maar wat dan Ik kan alleen mijn leven tot uwen huiselijken haard beperken, slechts de omhel zingen van een enkel kind ontvangen het ééne op afstond van gelukkig zien en het andere aan mijn hart drukken, maar er rost ook eene taak op mij, die ik wil en moet volbrengen, hoewel ik van mijne openlijke verrechtvaardiging afzie. En die taak is vroeg Columba. De bestraffing van Nerval, wiens eenige rechter ik sinds dezen dag ben. Hierop nam Aurillac afscheid van zijne dochter en keerde met de Ekster huiswaarts. XLIII. OUDE BEKENDEN. Sinds twee dagen ademde Nerval vrijer, hij had een dubbel besluit geuomen het eerste was zich van Camourdas te ontslaan, doch niet door een moord, maar door opsluiting het tweede zijne dochter aan Maximiliaan ten huwelijk te geven. Was eens die echtverbin tenis gesloten en kwam de joDge advckoat door eeü toeval, want Nerval dacht r.ooit aan de Voorzienigheid, door een om zoo te zeggen onmogelijk toeval, op het spoor der waarheid, dan zou hy zwijgen om Angelie's vader niet te outeeren. Van dien kant voortaan gerustgesteld, bleef hem nu nog slechts over Camourdas onscha delijk te maken, zonder eene nieuwe misdaad te plegen, die hem in ongelegenheid kon brengen. Nerval had spoedig het middel ge vonden dat hij zocht. Hij bezat, bij Melun, eene kleine hoeve, waar hij geboren en opgevoed was. Hij had zich nooit van dat bouwvallige huis en dien eenvoudigen moestuin, door muren vol gaten en scheuren omringd willen ontdoen. Toen hij nog een kind was en blootvoets langs de wegon liep, had hij er de oorvegen constitutioneele verplichtingen, waardoor onze Koningin zich kenmerkt, komt ook hierin uit, dat Hare Majesteit, naar ons ter oore kwam, reeds gisteren, dat is dus drie dagen na Haar bevalling, zich naar staatszaken heeft geïnformeerd en enkele stukken heeft willen teekenen. Het spreekt vanzelf dat de geneesheeren met de meest mogelijke zorg waken tegen alles wat H. M. inspanning of vermoeienis zou kunnen veroorzaken, er is dus alle reden om zich over dit blijk van geestelijke opgewektheid als een teeken van het uiterst gunstig verloop van het kraambed te verheugen. Het bericht van het Berl. dagblad Information, dat de keizer van Duitsch- land zou zijn aangezocht om als peetoom van de jonge Prinses Juliana op te treden, kan officieel worden tegengesproken. Jhr. Van Geen was zoo welwillend ons te verzekeren, dat tot peetoom en peet tante zullen worden gekozen alleen fa milieleden. Van andere zijde deed men ons op merken, dat waarschijnlijk Prins Hen- drik's oudste halfbroeder en de hertogin van Albany, Koningin Emma's zuster, peetoom en peettante zullen worden. Het Koninklijk Echtpaar heeft reeds te voren bepaald, dat het doopfeest be halve de kerkplechtigheid, zooveel mo gelijk een intiem karakter zal dragen. H. M. de Koningin-Moeder Qvernacht sedert de geboorte van Prinses Juliana niet meer ten paleize in het Noordeinde, maar vertoeft er, behoudens kleine tus- schenpoozen in den namiddag van 'smor- gens 9 tot 'savonds halfelf. H. M. brengt den dag grootendeels door in de kraamkamer, hiermede tevens voldoening gevende aan een der dier baarste wenschen van Haar Dochter. Koningin Emma gevoelt zich overge lukkig in het bezit van een kleinkind. W :rd Zondag in bijna alle R.K ker ken van Nederland na de Ploogmis de lofzang »Te Deum« gezongen om God te danken voor de geboorte van Prinses Juliana, in de hoofdkerk van Den Haag, de St. Jacobus, geschiedde dit in tegen woordigheid der Katholieke autoriteiten, die meest allen in ambtsgewaad waren verschenen. In 't priesterkoor zaten daar bijeen van zijuen 7ader, de kussen zijner moeder ontvangen de eerste was een ruwe hand werkman, de tweede een zachtzinnige vrouw, die veel mishandelingen van haren man had te lijden maar ondpnks de slechte dagen, die hij er dooi'gebracht had, was Nervul aan die woning gehecht. Aan den zoom van een bosch staande, ver van andere mouschelijke woningen verwijderd, was zij uitmuntend geschikt voor het gebruik, dat hij or van wilde maken. Het moeilijkste was de man te vinden die zich zou willen belasten met het bewaken en verzorgen van Camourdas. Op de fabriek van Nerval werkte een ijzer- gieter, met. name Charecgon. Zijn loerende blik, zijn sluipende bewegingen, de vrijwillige afzondering, waarin hij leefde, boezemden zijn kameraden eenen diepen afkeer voor hem in. Hij begreep dit eu de norschheid van zijn karakter vermeerderde er nog door. Hij be hoorde tot het sing van menschen, waarvan men denkt Hij is in staat om een misdaad to begaan. Charecgon werkte zoo weinig mogelijk en ontzag zich niet om openlijk te zeggen, dat hij op de eerstvolgende omwenteling rekende, om zich tot zijnen dood toe een gemakkelijk leven te verzekeren. Zijn ideaal was niet het leven van Parijs met zijn gewoel on zijn drukte, zijn herbergen eu schouwburgen hij had zin voor het land leven en droomde zich het bezit van een huis eu eenen tuin, om zijne eigene groenten te teelen. Het woord omwenteling zelf beteekende niet voor Charengon optochten door de straten met ro de vaandels, hoogdravende opschriften op openbare gebouwen, noch zelfs de hoopon straat8teeuen door de oproerlingen met den naam van barrikaden bestempeld voor hem bad het slechts de beteekenis van plundering. Beschuldigd van medeplichtigheid aan de verwoesting van een ministerie, tijdens de Commune, was hij bij gebrek aan bewijzen, op vrije roeten gesteld, maar zijn geweten was niet zoo gerust, dat het verblijf in Parijs hem bijzonder kon bevallen. Meer dan eens had Charengon aan Nerval verzocht hem iD hoedanigheid van tuinman mgr. Giovannini, zaakgelastigde van den H. Stoel, eenige andere leden van het corps diplomatiquede generaals Du Monceau en Van de Poll, leden der Hofhoudingde Ministers Kolkman, Regout en Nelissen de secretaris-gene raal van het Arbitragehof, baron Michiels van Verduynen leden van de Staten- Generaal, van den Raad van State, van de Rekenkamer, van de rechterlijke macht van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad voorts onderschei dene officieren en vertegenwoordigers van Katholieke yereenigingen. Eenige officieren namen tegenover deze genoo- digden de honneurs waar. De Hoogmis, bijgewoond door een overvolle kerk, werd opgedragen door den deken, den hoogeerw, heer P. A. Wijtenburg, geassisteerd door de eerw. heeren kapelaans der parochie. Het hoofdaltaar was getooid met vlaggen in de nationale kleuren. Behalve de gebruikelijke gezangen en het >Te Deum,« welke door de gees telijkheid werd aangeheven, voerde het gemengde zangkoor ook uit het >Alle- luja4 van Handel en Giesens >Domine salvam fac reginam nostram.4 Na de plechtige godsdienstoefening fantaseerde de organist op de volks liederen. H9 De rijkskanselier prins von Biilow vierde gisteren zijn 6üen verjaardag. In 1900 volgde hij prins Hohenlohe als rijkskanselier en minister-president op. In 1905 kreeg hij van den keizer den titel van prins. Partijgangers en tegenstan ders van von Billow morteD erkennen, dat hij een diplomaat ia van den eersten rang. De Sterreu blonken gistermorgen nog a&D den hemel, toen een aantal vonnissen van den krijgsraad voltrokken werden. Op drie verschillende plaatsen van Constantinopel, daar w»3r het opeubare leven het sterkst merkbaar is, waar ook de misdadige aan slag van 13 April in scène werd gezet, werden de executies voltrokken. Dicht voor de naar Galata toerende brug bad men drie knecht naar zijne hoeve van Chaton te zenden maar zonder zijn verzoek bepaald af te slaan, had Nerval de verwezenlijking van het ver langen des ijzergieters op de lange baan ge schoven. Misschion overwoog hij by zichzelven, dat het altijd goed is iemand onder zijn bereik te hebben, van wien men het werktuig der mis daad kan maken. Op zekeren morgen liet Nerval Charengon bij zich ontbieden. Gij spreekt gestadig van uwe zwakke gezondheid, zegde hij tot hem, en beweert dat uw handwerk u vermoordt welnu ik zal uw verlangen inwilligen en nw naar buiten zenden; maar dewijl znlks nog niet dadelijk geschieden kan zal ik uw voortaan hier in mijn huis bezigheid verschaffen het zal u minder af matten en voordeeliger zijn. Vandaag moet Jan met Nikol het brons opkuiachen gij zult hen daarin behulpzaam zijn. In mijne afwezig heid, moet gij de kandelaars en de penduul uit myn schrijfvertrek brengen om ze goed te laten afpoetsen. Ik blijf mijnheer ten hoogste dankbaar, sprak Charengon zeer diep buigend. Nerval ging heen. Zoodra Charengon alleen was, nam hij volgens zijne gewoonte, het geheele vertrek in oogen schouw. Men is hier zorgeloos, naar het schijnt, sprak hijdaar liggen eenige bankbiljetten onder een bronzen leenwke, en daar staat waarlijk een bakje vol gouden geld. Gond het is schandelyk om znlke sommen onder hst bereik van arme lieden te laten liggen, ik ben eerlijk, (en ik wil aannemen dat da bedienden het ook zijn, maar er zijn er wel tien hier in huis on onder die allen.... Hy hield even stil en hernam toen met den voet stampende En te moeten denken, dat ik nog nooit dat gond in mijne handen gehad heb, dat als een liefelijk muziek klinkt, dat ik nooit tot my zelve hebt kunnen zeggen die handvol geeltjes hooren n toe. Charengon kwam gedurig nader by de schrijftafel en staarde begeerig naar het bakje. (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1