umaier 38. Zondag 9 Mei JLB09 32e Jaargang. H Tweede Blad. nr I ns ite or iet gd- en en SN WASPIK. Woensdag, 5 Mei, is hier op waarlijk rootsche wijze feest gevierd als een spon- ane uiting van blijdschap over de heug- jjke geboorte van prinses Juliana en als en bewijs van verknochtheid aan 't )ranjehuis. De zon schitterde vroolijk aan den jnbewolkten hemel. Wel is waar dreef je schrale oostenwind het stof in groote volken over den weg, maar moedig ikte men de groote hoeveelheden zand onder dat het de stemming kon be- lerven. 's Morgens reeds vroeg was er een ngekende bedrijvigheid in de gemeente, )veral werd de laatste hand gelegd aan ersieriugen en praalwagens. De fiksche jaarden werden geroskamd en gebor reld, totdat ze blonken als spiegels, ivant ze zouden dien dag dienst doen jij de garde d'honneur of in bedaarden deftigen stap de landauers en wagens door de straten trekken. Om half negen kwamen de kinderen, ijk met oranje versierd, in de school en werden daar onthaald op sinaasappelen. Blijde klonken de vroolijke oranjeliederen uit hunne jonge keeltjes en ontelbare ioera's en leve's ter eere van 't vorste- ijk huis en zijn jonge telg getuigden van de dankbare opgetogenheid, waar mede deze feestgave in ontvangst ge nomen werd. Juichend en zingend gin gen daarop de kinderen naar huis, want verschillenden van hen hadden bij den nptocht nog «hoogst gewichtige* rollen te vervullen. Circa twaalf uur kwamen van alle tijden de verschillende vereenigingen en rorporaties opzetten en begaven zich i.aar de Kerkpad om daar ieder de hem kangewezen plaats in den stoet in te ■nemen. Daar was het wezenlijk een gevecht :egen het stof, maar dapper sloeg men tich erdoor en onder de vroolijke tonen fler harmonie zette de optocht zich in 1 eweging over Waspik Boven, Vaartkant èa Vaartje naar 't Raadhuis, waar halt gehouden werd. De stoet overtrof waarlijk ieders ver wachting. Het zou ons te ver voeren om elke groep of wagen te beschrijven, och we willen evenwel in 't bijzonder e aandacht vestigen op die wagens, elke d: industrie en nijverheid dezer emeente vertegenwoordigden. De wagen van de alom bekende hooi- >ers firma Vermeulen en Zn. was geheel jebouwd vai pakken hooi in verschil- ende kleuren en qualiteiten en gaf zoo n zijn originaliteit een goed denkbeeld au de verschillende soorten hooi, welke lier verhandeld worden. Een dertiental kleine werklieden werk ten ijverig aan eene mooie kleine pers onder 't vroolijk zingen der oranjelie- fleren. Deze wagen was eene mooie hulde van den hooihandel aan 't Oranje huis. Natuurlijk waren ook vertegenwoordigd bnze beide groote scheepstimmerwerven De marinesloep der firma Ruitenberg met hare kranige matroosjes was in één woord keurig. De fijne witte sloep de fnatrozen in heldere witte pakjes, terwijl tij nu eens de riemen bij wijze van salut techtop hielden, dan weder ijverig sche pen te roeien de stuurman in uuiform met trompet en scheepsroeper, alles was even correct en fijn. De opgetuigde zeilboot van de firma r "S Rijken met hare bemanning was ook zeer mooi. De verschillende manoeuvres, (als vieren en reven van 't zeil, 't strijken van den mast, enz. werden handig en ktipt uitgevoerd. De zuivelfabriek «Nooit Gedacht11 gaf eene fabriek in volle werking. De sigarenfabriek «de Vereeniging* Jstelde voor het vervaardigen van sigaren volgens het systeem «handwerk*. Van de verschillende vereenigingen noemen we vooral de tennisclubmet dame en heer in eene keurig versierde dogcar i met een kranig palfeniertje op 't ach- bankje. Dit fijn, doch eenvoudig ver- d ard rijtuigje droeg 't cachet van hooge >éhrance. - De voetbalclub «Kleine Hulp met Kracht*. Deze was in 3 a 4 groepen vertegenwoordigd* Door de vele bewe- [1j£_ging, welke van deze club uitgaat, zullen we ze spoedig kunnen noemen >Groote nu, isch, Hulp met veel kracht.* De voetbalclub «Nooit Gedacht* had op haren versierde wagen een mooie goal, waaraan een reuzenvoetbal en be zorgde alzoo niemand eenige moeite om uit te visschen tot welke soort van ver- eeniging de kranige jongelui behoorden, welke in hun gekleurd sportbuis op de wagen zaten- De tooneelvereeniging >Concordia« op haren fraai versierden wagen werd vooraf gegaan door een Mexicaanschen ruiter, die met een onverschillig gelaat vanonder zijn hoed met franjes al de beweging gadesloeg. >Weg en Werken* van de Staats spoorwegen oefende zich op den eigen- aardigen wagen vlijtig in het leggen en doen ontspringen van kruitladingen, zon der dat het bij iemand opkwam die stoere arbeiders van anarchistische ge voelens te verdenken. Niet gaarne zouden we nog het Gild St. Bartholomeus vergeten met zijn wak keren tamboermajoor, die ondanks den feilen wind zijn hoogen kolbak fier over eind hield en zijn staf hanteerde als ware 't zijn dagelijksch werk. De hopman, koning en andere waardigheidsbekle ders dezer vereeniging deden de ge dachte aan de oude glorié der gilden levendig bij ons opkomen. En zeker moeten we de garde d'hon neur en de fietsclub noemen. En daar bemerk ik eensklaps, dat ik den maagdekenswagen geheel en al vergeten heb. Zóó kan de feestvreugde iemands gedachten in beroering brengen, dat hij eigenlijk eindigt met iets waar mee hij beginnen moest. Deze wagen was waarlijk een symbool van liefelijk heid en kinderlijke onschuld. Ook het comische ontbrak niet. De sukkelwagen werd getrokken door een klein ezeltje, terwijl twee mannen mede in 't gareel stonden. Een viertal kaart spelers legden rustig een kaartje in 't prieeeltje op den wagen. »Och, och 1 wat was dat een gesukkel*. Nu verloor men een burrie, en dan weder dreigde het achterste gedeelte van den wagen in elkaar te zakken. Gelukkig waren steeds een paar heeren met den dop op bij de hand, gewapend met timmer- bak, om de noodige reparaties te ver richten. Op 't raadhuis werden de bescherm- heeren, de leden van 't feestcomité en de leden van den gemeenteraad door den W.Ed.Achtb. Heer Burgemeester ontvangen, die hen, na het rondschen ken van den eerewijn toesprak als volgt Geachte gemeenteraadsleden, feest commissie en verdere ingezetenen van Waspik. Mijne Heeren. Nu zoo juist de blijde mare door ons vaderland is gegaan, dat aan den ouden oranjestam een nieuwe loot is ontsproten, dat ons Koninklijk Huis met eene jonge telg is verrijkt, heb ik gemeend, U allen te moeten uitnoodigen tot eene bijeen komst, opdat wij in het openbaar, offi cieel uiting kunnen geven aan de ge voelens van vreugde en dankbaarheid, die ons thans bezielen. Ik ben overtuigd, dat al onze gemeen tenaren, op dit oogenbhk met ons één zijn van hart en geest, waar wij bij de geboorte van princes Juliana- onder dankbaar opzien naar de Voorzienigheid Hare Majesteit telegrafisch onze geluk- wenschen aanbieden. Moge Hare Majesteit Wilhelmina in vereeniging met Prins Hendrik, haren gemaal, het geluk smaken, dat kind voorspoedig te zien opgroeien, omringd door de liefde en eerbied van geheel ons volk. Door die geboorte toch, M. H. is de band tusschen vorstin en volk nauwer toegehaald, en de hoop bevestigd, dat ook in de toekomst, het Huis van Oranje met Nederland de aloude traditiën zal voortzetten. Geve God Zijnen zegen over den nieuwen Oranjetelg, Zijnen zegen ook over ons dierbaar vaderland, en dat thans een glas gedronken op de gezondheid van koningin «Wilhelmina*, ja, op de gezondheid van geheel ons vorstenhuis de tolk zij van onze vreugde, de belij denis van onze trouw aan ons dierbaar vorstenhuis. Ik heb gezegd. Aan Hare Majesteit de Koningin der Neder landen te 's- Gravenhage. De Raad der gemeente Waspik, heden feestelijk bijeengekomen tot het vieren van de blijde en gewichtige gebeurtenis wenscht hierdoor Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid, den Prins der Nederlanden, een bewijs te geven van de gevoelens van zijne verknochtheid en trouw aan Uw Doorluchtig Huis en de hoop uit te spreken, dat onze jonge princes Juliana opgroeie tot vreugde Harer Doorluchtige Ouders en tot heil van Nederland. Nog werd verzonden het volgend te legram Aan Hare Majesteit de Koningin der Neder landen te s- Gravenhage. Het comité belast met de leiding der feestelijkheden naar aanleiding van de blijde gebeurtenis van 30 April 11. deelt ten volle in de vreugde van Uwe Ma jesteit en van Uwen Doorluchtigen Echt genoot, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik, en biedt U beiden eerbiedig zijne beste wenschen aan. (w. g.) De Voorzitter W. DE ROON Jr. Ondertusschen waren door Harmonie en Liedertafel enkele nummers uitge voerd op de versierde kiosk voor het raadhuis, waarna de Burgemeester 't volk van de pui van 't gemeentehuis toesprak als volgt Geachte ingezetenen van Waspik. Mijne Heeren Eindelijk dan is de dag aangebroken door het Nederlandsche volk reeds zoo geruimen tijd met spanning tegemoet gezien. Een dag van zoo groote historische beteekenis als er slechts weinig in een menschenleven voorkomen. Thans toch is de hoop, dat onze dy nastie zal worden bestendigd, een feit geworden. Door de geboorte van de jonge prin ces, M.H. is de band tusschen vorstin en volk nauwer toegehaald, en de hoop dat ook in de toekomst het Huis van Oranje met Nederland de aloude tradi tiën zal voortzetten. Ik wil daarom de hoop uitspreken, dat de jonge Koninklijke Spruit, voorspoedig moge opgroeien, om éénmaal ten volle te beantwoorden aan de hooge eischen, die hare zware plicht haar in de toe komst zal stellen. Een oprecht genoegen is het mij ge weest, te hebben mogen constateeren de geestdrift, en de algemeene steun, die het op waardige wijze vieren van deze gewichtige gebeurtenis ook voor deze gemeente heeft mogelijk gemaakt. Ik voel het daarom als een plicht mijnen oprechten dank te brengen aan aldegenen, die tot het tot stand komen van dit feest hebben medegewerkt. Ten slotte, M.H. geve God Zijnen zegen voor de nieuwe Oranjetelg, Zijnen zegen ook voor ons dierbaar vaderland, en dat thans het «Wilhelmus* door U uit te voeren, de tolk zij van onze vreugde, de belijdenis van onze trouw aan ons dierbaar vorstenhuis. Ik heb gezegd. Daarop speelde de harmonie >'t Wil- ïelmus* en zong de 'Liedertafel «Zij eve lang*. Vervolgens trok de optocht verder door Benedenkerk, de Kadestraat, den Dijk en werd, weer voor 't gemeentehuis gekomen, ontbonden, 't Gilde loste toen een eeresalvo. 't Concert der Harmonie, dat toen volgde, liep zeer goed van stapel. Hon derden verdrongen zich om de kiosk om van de muziek te genieten. Hierop was het groote reünie in de feestzaal van den heer P. van Dongen, 't Was werkelijk een feestzaal. Ik zal me niet wagen aan eene beschrijving der versiering, want de velen, die ze be wonderd hebben, zouden zich ergeren aan de soberheid mijner woorden, waar mee ik ondanks mij zelve zou hebben getracht om een denkbeeld te geven van den schat van groen en bloemen, van den rijkdom van guirlandes, waaraan de oogen te gast gingen. Waarlijk dat was 't werk van een man van smaak en kunstzin. Het zou ons een plicht en eene vreugde geweest zijn hem hiervoor openlijk hulde te brengen, doch zijne bescheidenheid verbood ons beslist z'n naam te noemen. Het werk echter ver raadt zijn meester en zoo kon hij niet verhinderen, dat hij op den feestavond zelf op de meest hartelijke wijze en van de meest vereerende zijde gecompli menteerd werd. Van achter de prachtig versierde groep van Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik klonken de tonen der symphonie van Ogier uit den Bosch. Het [vuurwerk, dat circa 9 uur ont stoken werd (geleverd door tusschen- komst van de firma Adelberg te Waal wijk) voldeed uitstekend en ontlokte honderden uitroepen van bewondering. Toen de laatste vonk was uitgedoofd werd het feest in de zaal voortgezet, 't Publiek werd hier nog toegesproken door de heeren W. de Roon Sr. en W. de Roon Jr die hunne groote tevreden heid betuigden over de wijze, waarop men hier ter eere van 't Oranjehuis feest vierde, een feest, dat waarlijk voor geen enkele plaats behoefde onder te doen. En nu steeg de pret met elk oogen- blik en sloeg ten laatste over in een blijde jool, die onwillekeurig aan den vreemdeling den uitroep ontlokte«Ik had nooit gedacht, dat Waspik zoo feestvieren kon.* Eerst laat, zeer laat scheidde men, en menigeen keek bij 't naar huis gaan ver baasd naar den helderen hemel en zocht naar de sterren, dochde sterren waren reeds verdwenen en de morgen gloorde weer aan de Oosterkimme. En nu een woord van hulde en dank aan Eere-voorzitter, Beschermheeren en feestcomité. Hebben ze onze verwach ting overtroften Neen, want we kon den er alles van verwachten. We zijn voldaan, we zijn hoogst, hoogst te vreden, maar hunne namen bleven ons borg, dat zij voor niets zouden staan, dat ze ons een feest zouden geven, waarover we na jaren en jaren nog kunnen spreken. Heeren van 't feestcomitémijnheer W. de Roon Jr., mijnheer van Dussel- dorp, mijnheer Smits, mijnheer D. de Roon en mijnheer Verschuren, we zeggen U hier openlijk dank en brengen U van ganscher harte een woord van oprechte hulde voor 't schitterend feest, dat we hebben gevierd. Ook de harmonie, liedertafel en alle vereenigingen en corporaties, welke aan 't welslagen van 't feest hebben mede gewerkt, een woord van hartelijken dank. Ook op het terrein der voetbalclub «Kleine Hulp met Kracht* is Woens dagavond vroolijk feest gevierd. Voor goede muziek was gezorgd, een planken vloer was op een gedeelte van 't veld gelegd, zoodat al spoedig het bal cham- pêtre in vollen gang was. Tot zeer laat werd het feest voortgezet. Zooals men dit hier in Waspik gewoon is, ver stoorde geen enkele wanklank de feest vreugde. Nog wenschen we mede te deelen, dat de versieringen en de muziek in de zaal geheel door enkele particulieren werden bezorgd Geen wonder dan ook, dat, waar ieder zoo medewerkte, het feest meer dan schitterend was. VLIJMEN. Ter gelegenheid van de geboorte der Kroonprinses is in onze gemeente op 1.1. Vrijdag des morgens 11 uur eene plechtige openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden, welke door zeer vele ingezetenen werd bijgewoond Nadat de Voorzitter de leden had welkom geheeten en de lezing der no tulen van de vorige vergadering was uitgesteld tot de volgende, werd door den voorzitter mededeeling gedaan van het navolgende door hem ontvangen telegram Burgemeester Vlijmen, Hare Majesteit de Koningin is voorspoedig bevallen van een Princes. De Voorzitter zeide dit telegram met het grootste genoegen te hebben ont vangen en hield daarna de volgende rede, welke door den Raad staande werd aangehoord. Mijne Heeren. De blijde gebeurtenis, waarnaar heel Nederland sedert maanden reikhalzend heeft uitgezien, is dan eindelijk, Gode zij dank, een feit geworden. Hare Ma jesteit onze geëerbiedigde en beminde Koningin schonk heden het leven aan een Kroonprinses, die eenmaal, als God haar in 't leven spaart, den Koningstroon zal kunnen bestijgen onder den naam van Wilhelmina de Tweede. Ik heb gemeend, mijne heeren, dat dit hoogst gewichtig en heuglijk feit een alleszins voldoend motiet opleverde om u tot een spoedeischende plechtige raads vergadering saam te roepen. Ik twijfel niet of gij zult u met mij van ganscher harte vereenigen in de appreciatie van deze gebeurtenis en in dankbaarheid aan den Allerhoogste, die den vurigen wensch van het geheele Nederlandsche volk ein delijk wel heeft gelieven te verhooren. Treffend en verheffend was het sedert eenige maanden gade te slaan, hoe ons volk in al zijn geledingen, rijk en arm, jong en oud, met volkome terzijdestel ling van staatkundige en godsdienstige verdeeldheid, zich uitputte in edelen wedijver, om uiting te geven aan de in nige blijdschap, waarmede ieder Neder- landsch hart vervuld was, toen eenmaal de officieele zekerheid was verkregen, dat wij de geboorte van het Koningskind konden tegemoet zien. Er heerschte sedert eenige jaren een schijnbaar gegronde vrees, dat het hu welijk vau Hare Majesteit met Hertog Hendrik van Mecklenburg, Prins der Nederlanden, kinderloos zou blijven en dat dientengevolge, bij het overlijden van Hare Majesteit, de kroon van Ne derland zou overgaan op een ander Vorstenhuis, vreemd aan ons volk, vreemd ook aan onze roemrijke historie. Die vrees is, gelukkig, ten slotte ongegrond gebleken en de band, die 't Nederland sche volk aan de geliefde Oranje-dynastie verbindt, dreigt voorloopig niet te zullen worden verbroken. Dit nu mogen wij voor land en volk als een bijzonderen onschatbaren zegen beschouwenhet tegendeel zou als een nationale ramp moeten worden betreurd- De dynastie der Oranje-vorsten toch is zóó innig met onze geschiedenis der laatste drie eeuwen verbonden en saam- geweven, dat men zich schier geen Ne derland kan voorstellen onder een ander vorstenhuis. En nu weten we allen, dat al de deugden en goede hoedanigheden, waardoor vroegere Oranje-vorsten zich hebben onderscheiden, in onze beminde Koningin Wilhelmina zijn vereenigd en als 't ware verpersoonlijkt. Als kind reeds had zij 't hart van haar volk ver overd en die gehechtheid i9 van jaar tot jaar steeds sterker en inniger ge worden, naarmate Zij meer gelegenheid vond om te toonen, hoe hartelijk Zij met haar onderdanen meeleefde. Door een voortreffelijke en hoog begaafde Moeder opgevoed en voorbereid voor de zware taak, die haar als Koningin op de schouders zou worden gelegd, heeft Zij door al haar handelingen en gevoelens bewezen, dat die moederlijke zorgen in ieder opzicht de zegenrijkste resultaten hebben opgeleverd, zoodat de jeugdige Vorstin al zeer spoedig niet alleen de liefde en vereering harer on derdanen, maar tevens de hoogachting én sympathie van buitenlandsche vorsten huizen wist te verwerven. En nu, Mijne Heeren, is dan eindelijk datgene verkregen, wat dusverre nog bleef ontbreken aan 't echtelijk geluk van onze Koningin en Haar Doorluchti gen Gemaal. Hare Majesteit is moeder geworden en ons volk verheugt zich in 't bezit van een troonopvolgster gespro ten uit den alouden Oranjestam. Een door den Voorzitter aangeheven en driewerf herhaald «Lang leve de Koningin,* «Lang leve de Kroonprinses" werd gevolgd door een daverend hoera van de zijde der Raadsleden en het op de tribune aanwezige publiek. Het voorstel van het Dagelijksch Be stuur, dat hierna volgde en inhield een tractatie van wege de gemeente aan de schoolkinderen op a.s- Zondag werd door den Raad aangenomen, waarna de vergadering gesloten werd- Na afloop der vergadering is aan H. M. de Koningin en Haar Doorluchtigen Gemaal een telegram van gelukwensch gezonden. Ook in onze gemeente is de dag in blijde stemming gevierd en zeker heb ben de harmonie en liedertafel, die belde eene wandeling door het dorp maakten en op deze wandeling de lucht met hunne muziek en zang vervulden er veel toe bijgedragen de feestvreugde te ver- hoogen, DRUNEN. Maandag vierde deze gemeente het heugelijke feest der blijde gebeurtenis in ons vorstenhuis" Reeds vroeg in den morgen wapperde uit alle huizen, beschenen door de heer lijke lentezon, de vaderlandsche drie kleur. 'tWas alsof de natuur, Zondag nog zoo bar en winderig, ook op dezen dag mee wilde werken tot viering van een feest, waarover reeds weken te voren druk gesproken was, waarvan de roep uren ver buiten de grenzen onzer gemeente gegaan was. Geheel den morgen zag men reeds eene ongewone drukte, eene koortsach-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5