Nummer 38. Zon<iag9 Mei 1900 32e Jaargang! Derde Blad. binnenland. Provinciaal Nieuws. BüTtENLAN'). Frankrijk. Rusland. Turkijë. Italië. Een afgevaardigde van postbeambten be gaf zich gisteren naar hel ministerie van binnenlandsche zaken, doch trot minister Cleraenccau, die ongesteld is, niet aan. EeD daarna gehouden vergadering van post en telegraafbeambten besloot daarop hun ver- eeniging om te zetten in een vakvereeuiging een ^syndicaat." Zoo men weet is het recht ▼an regeeringsambtenaren om syndicaten te vormen meermalen bestreden. In het besluit der beambten heeft men dus mogelijk een oorlogsverklaring aan de regeering te zien. Pauron, de ambtenaar, die a»n bet hoofd stond der deputatie, welke minister Cle- menoeau niet te spreken kon krijgen, is van zijn baantje ontheven, omdat hij gister morgen niet op zijn post was. Met grooteu bijval is op het in Parijs gehouden congres van spoorbeambten een voorstel begroet, waarbij het bestuur wordt ui'geuoodigd alle maatregelen te treffen, die noodig zijn ter voorbereiding van een alge- meenc staking, daar dit het eenigc middel is om de willekeur der spoorweg-maatschap pijen te bestrijden. De postambtenaren werden d^or de spoorwegmannen uitgenoodigd den strijd tot verkrijging van hun rechtmatige •ischen voort te zetten. Men hoopte op het congres dat alle spoorwegbeambten zich solidair zouden verklaren met de post - en telegraafbeambten. De postbeambten bij de spoorwegen hebben zich in beginsel voor een nieuwe staking verklaard. Het bestuur van den Algemeeuen Arbeids bond heeft een oproep gericht tot de geheele werkende klasse, waarin tegen de willekeurige handelingen van het gouvernement tegen de voormannen der post- en telegraafbeambten wordt geprotesteerd. Be mxlliardentoaU. De heer Sléphane Lanzanne maakt in de ^Matin" eenigc ver gelijkingen tusschen den schuldenlast der verschillende landen. Bij het begiu van de 19a «-ruw bedroeg de schuld van de oude en nieuwe wereld 15 milliard; ia 1900 was hij gestegtn tot 160 milliard. Maar i'i desen wedloop naar den afgrond zooals de senator Gervais dit noem», behielden twee landen hun koelbloedigheid, Engeland en de Vereeuig^o Staten. Het eerste ver minderde stelsel matig zijn schuld welk voorbeeld door de Vereenigde Sisten gevolgd werd. Frankrijk spant van alle landen de kroon, het heefi zijn schuldenlast vau ongeveer 5 milliard in 1852, weten op te voeren tot 29 milliard een vijfde gedeelte va» «te geheels wereldschuld. Hiertegenover staat een Oosteurijksche schuld van 8%, en een Italiasnsche van ruim 13, eea Duitsche van 5 milliard 375 millioen. Op het oogenblik wordt ieder burger in Frankrijk geboren met een schuld sau 750 francs. Alleen de jeugdige burgers van de republiek Honduras moeten nog meer betalen en wel 1095 francs. Een Yaukee vindt een rekening vau 70 lrancs in ziju wieg. Pius X wijst er ook op, hoe bij de aard- bevings-katastroof op Sicilië en het Zuiden van Italië de werken van liefdadigheid, verricht door de geestelijkheid, belasterd werden en hoe, vooral io katholieke landen, tegen de Kerk een verbitterde strijd wordt gevoerd. Iu verband hiermede herinnert de Paus aan het woord hetwelk eenmaal de II Auselmus aan een vorst schreef: «-Niets is God op deze wereld aangenamer dan de vrijheid zijner Kerk.* Bij het betreurens waardige werk van buitenstaande vijanden sluit zich aan het werk van vijanden in den boezem der Kerk-zeke, der modernisten die de zielen der geloovigen iu het verderf trachten te storten, door hun geloof en hun trouwe aanhankelijkheid aan den H. Stoel te ondermijuen. Daarom spoort de Paus de bisschoppen dit euvel moedig te bestrijden, ten einde de verbinding tusschen de Kathokekao met Rome et) den Paus des te inniger te maken en naar vermogen weerstand te bieden aan de noodlottig# strevingen der moderne maatschappij, die tot gevolg hebben een gmadelijke werkeloosheid bij het uit breken van den strijd tegen den Christelijke» godsdienst ofwel1 een laffe neutraliteit zich openbarende in zwakke uitvluchten en toegeeflijkheid. Het heelkundig Instituut te Jumol bij Charleroi. Op het oogenblik wordt le Coustantiuopel veler aaudacht getrokken door de ontdek kingen die op het Yildiz—paleis plaats hebben bij 't opmaken vau den inventaris van Abdoel Ha mid. Het ,/Uerl. Tsgobl.' laat zich nu weer uit Constantinopel meldeu dat men er onge looflijk groote geldsommen gevonden heeft. De juweelen en edclsteenen, die sr ontdekt zijn, zouden alleen reeds eene som van 50 millioen francs vertegenwoordigendaaren boven nog een massa compromiteereude blieven meest uit Frankrijk afkomstig. Do regeering heeft verschilleude voorstallen gedaan met betrekking tot de landsver dediging. Het leger zal opgevoerd wordeu tot 1.170.000 man, voor 13 uiillioen worden uitgegeven en voor de strategische linie in Polen 39 millioen. De doema h«eft een motie der rechterzijde aangenomen, waarin de regeering wordt uit. genoodigd den toestand der Israëlieten in het leger te veranderen en maatregelen te nemen om aan *den nadeeligen invloed" dezer laatste een einde te maken. De wind waait weer uit den reactionuairen hoek. Ter gelegenheid va» het 8e eeuwfeest van den H. Anselinus, den primaat van Engeland en dea grooten kerkleeraar, beeft Z. H. de Paus gisteren-avond een Encycliek laten publiceeren, waarin gewezen wordt op de groote beteekenis vau dezen heilige en diens leer en voorbeeld aan de geloovigen van onzen tijd worden voorgehouden. Z. H. gedenkt daarbij de plechtige betoogingeu der katholieke wereld ter gelegenheid van zijn priester-jubilé en van het Eucharistisch Congres te Londen, alsmede van de jubel feesten te Lourdes. Verschijnselen als deze verzachten de bittere smart welke inwendige en uitwendige vijanden veroorzaken aan den Paus en aan de geheele Kerk. Het officieel bulletin heden(Vrijdag)— morgen teu Paleize te 'a Gravenhage uit gegeven lnidt Aangezien de toestand van Hare Majesteit, de Koningin en van de Prinses onveranderd is gebleven, zal Zaterdag geen bericht ver schijnen. Prof. dr. KOUWER. Dr. ROESS1NGH. Naar de »Haagsche Ct." uit goede bron verneemt, heeft de Koningin in bet geheel aau 473 gedetineerden geheel of ge deeltelijke vrijstelling van hun verderen straftijd verleend en voorts aan 428 niet- gedeti lieerden (veroordeelden tot boeten enz geheele of gedeeltelijke kwijtschelding vau hun straf. Naar de ^Osssrvatoro Romaua" van den 3en Mei mededeelt, heeft ook de H. Vader Zijn gelukwenschen en Zijn aposto lische» zegen gezonden onmiddelijk na het bekend worden der blijde gebeurtenis. Journalistieke wedloop. Toen na den jouinaiisti^k-hDtoriscbea uacht ten paleize de Kouiulrlijke secretaris, jhr. Van Geen, den wachtenden persmannen de officieele rededeeling had gedaan, ontstond een wilde jacht tusschen du journalisten vau tal van naties naar het telegraafkantoor, waarbij Engeland won. Hamilton Fife van de Daily Mail won don eersten, en Pailip Gibbs van Daily Chronic p den tweede prijs. Eu wij Hollanders dan O, antwoordt 't Hbld., wij waren die En- geische prijswinnera al lang voor Want de vertegenwoordiger van het Haag- scha Correspoudentiebureau (dat ook met zoo schitterend succes ons blad bediende) ha 1 in het geheim een telefoon oestel in een der kamers ten Paleize gereserveerd. Eu toen buiten die grnote wedkamp der naties werd gehouden telefoneerde hij kalm zijn bericht naar het telegraafkauioor, zoodat het gn- boortetelsgram re#ds lang verzonden, mis schien reeds besteld was, toen de prijswin- ner hijgend in het Haagsche telefoonkan toor binnenstoof. Mr. Kolkman Het is heden 25 jtar geleden, dat de heer Mr. M, J. C. M. Kolkman, thans mi nister van Financiëu, gekozen werd tot lid der Tweede kamer. Hadden we van zulke nannen nóg een paar dozijn. Als stadent te Leiden wss hij al een ka tholiek voorman. Hij richtte er een dis puutgezelschap op onder deu zinspreuk yTenemus Confessionem", wij houden vast aan ons Geloof, vestigde zich later als ad- vokast te Arnhem, waar bij De Post stichtte, verhuisde, tot kamerlid gekozen naar Den Haag, waar hij een middelpunt werd van katholiek leren. Een tournee, die wij dezer dagen ir België maakten, bracht ons ook in het eenvoudige, vriendelijke dorpje Jumet. Reeds meermalen hadden wij de voor treffelijke inrichting hooren roemen van het daar gevestigde heelkundige instituut, waarvan de zeer bekwame docter Dog- niaux de directeur is en wat bestuurd wordt door zusters van barmhartigheid. Overtuigd van de welwillendheid en de gastvrijheid van de bewoners van het schoone België, namen wij de vrijheid eens te trachten de bekende inrichting van den Heer Dogniaux nader te leeren kennen. Het is hier de plaats te erken nen, dat wij door de zusters onmiddellijk met de meeste hoffelijkheid werden ont vangen en bij den Directeur werden aangediend, die ons verzoek onmiddelijk met de meeste welwillendheid inwilligde. Aan een der andere zusters werd op gedragen ons eens in deze inrichting rond te leiden en wij overdrijven niet wanneer wij beweren, dat alles wat wij hier zagen ons den indruk heeft gegeven, dat wij hier te doen hebben met een instelling die behoort tot de eerste in Europa en beantwoordt aan het meest mogelijke comfort. Het fraaie, breede gebouw, mede een bewijs van fraaie bouwkunst en goeden smaak van den bekwamen eigenaar, is omgeven door een fraai park van circa 2 H. A., geheel ommuurd en hoogge legen en heeft men uit de verschillende »kamers der patiënten een liefelijk pano rama op een werkzame en aangename streek, waarover het mooie land van België in zoo ruime mate beschikt, ter wijl eveneens een zeer fraaie solarium (wintertuin) aan het instituut is verbonden ten dienste der zieken. De meest volmaakte zindelijkheid heerscht in ieder lokaal van deze inrich ting waarvan een gedeelte uitsluitend voor vrouwelijke patiënten is afgezonderd, terwijl alles wat ons getoond werd, be antwoordt aan de meest strenge etschen die aan het modern comfort, gesteld kunnen worden. Alles wat wij zagen tot in de kleinste bijzonderheden, heeft ons overtuigd, dat door den stichter van zijn instituut voor af een zeer ernstige studie is gemaakt, want alles is tot in de kleinste bijzonder heden uitmuntend verzorgd en gaarne nemen wij aan, dat volgens het advies van bevoegde autoriteiten, de kliniek van Dr. Dogniaux, in haar soort inder daad een model-inrichting is. Elke zieke zal erkennen, dat alles wordt aangewend om het hier zoo aangenaam mogelijk te maken, waartoe zeer zeker de liefelijke behandeling der zusters het hare bijdraagt en waarvoor het ons past hier nogmaals een woord van dank te uiten. Het voedsel voor de zieken maakt een onderwerp van voortdurende studie van den Heer Dogniaux uit, zoodat ook in dit opzicht getracht wordt, iedereen te bevredigen. Na de zusters bedankt te hebben, voor hare welwillende inlichtingen, werden wi nog enkele oogenblikken in het kabinet van Doctei Dogniaux genoodigd, waarbij hij ons mededeelde, dat zijne inrichting ia hoofdzaak hare vermaardheid heeft te danken aan debehandelingde navolgende ziekten Breuken; Aderbreuk, Waterbreuk. Mismaaktheid der ledematen Horrel voeten, Genu-Valgum, enz. Vrouwenziekten: Breuken, Afwijkingen Gezwellen enz. En als bewijs van den goeden naam, die Dr. Dogniaux als specialiteit dezer ziekten heeft, is zeker het feit van ge wicht, dat in 1908 door hem niet minder dan 1143 operatiën zijn verricht, een cijfer wat wellicht door geen ander nog werd bereikt en wat dan ook zeer zeker een chirurgisch record kan worden ge noemd. Waar ook in ons land zeer zeker velen zijn, die aan een der bovenbedoelde ziekten lijdende zijn en waarschijnlijk reeds meermalen getracht hebben daar voor genezing te vinden, hebben wij ge meend goed te doen door in dit berichtje met een enkel woord eens op de voor treffelijke inrichting van Dr. Dogniaux te wijzen. Zijne diepe en ernstige studie en de hoffelijkheid waarmee hij ons ontving, geven hem recht van ons te verwachten, dat wij hem op deze wijze dankzeggen en hem steunen in zijn streven, in het belang der lijdende menscheid. jumet is zeer gemakkelijk en in korten tijd te bereiken, en ligt aan de lijn Brussel—Charleroi. Per spoor gaat men tot Roux en is het Instutuut ongeveer in een kwartier te bereiken door nauw keurig den weg te volgen, die aangegeven is op een kaartje, wat de Heer Dogniaux gaarne bereid is te zenden aan eiken belanghebbende, terwijl hij bovendien gaarne te allen tijde verdere gegevens zal verstrekken. Waalwijk, 8 Mei 1909. Volksmatlnée Llcdcrtaiel. Wilhelmina, onze Koningin Schellekens. Neerlands Taal Stille. Neerlands Mannenzang. De Vliegh. Aanvang 12 uur precies Evangelie- bediening. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland is tot Evangeliebediening in de Ned. Hervormde kerk toegela ten de heer J C. A. Fetter alhier. Blyde gebeurtenis. De Voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken ontving de navol gende telegrafische dankbetuigingen voor de door de Kamer gezonden ge- lukwenschen bij de geboorte der Prinses van Oranje Nassau 1. Namens Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden >Zijne Koninklijke Hoogheid laat u »allen zeer dankzeggen voor aangeboden gelukwenschen. Van Suchtelen Adjudant. 2. Van den Commissaris der Koningin in Noordbrabant. »Ik betuig U dank voor aangeboden >gelukwenschen. Commissaris Koningin Van Voorst Pr()sverboogiMg Zoolleder. Aangezien het artikel ruwe huiden eene enorme prijsverhooging heeft on dergaan heeft de Waalwijksche Looiers- vereeniging op heden het volgende be sloten: De leden verplichten zich onderling hun zoolleder vanaf Maandag 10 Mei e. k. met 10°/o te verhoogen op de laatst gemaakte prijzen, teneinde eene eenigs- zins betere verhouding te verkrijgen tus schen de ruwe waar en het gefabriceerde artikel. In het uiterste geval is den leden to gestaan de verhooging van 10% op 5 e te reduceeren. Aldus vastgesteld en goedgekeurd op de vergadering gehouden 7 Mei in het lokaal der Vereeniging. Bosch en Heidebrand. Gisterenmiddag, even voor half twee uur, deden de uit het Z. O. dik op stijgende rookwolken zien, dat in die richting brand was uitgebroken. Al aanstonds bleek ons dat de heide, gelegen achter de gemeente Baardwijk, in lichte laaie stond. Waar de brand is uitgebroken valt niet te constateeren, want toen men den brand ontdekte stond op verschillende plaatsen het mooi gioene hout in vlam men. Waren de talrijke arbeiders bezig hier de vlammen in haar voortgang te stuiten dan stond weer op een andere plaats een bosch in lichte laaie. Veel kon dan ook niet tot blussching worden gedaan, lijdelijk moest men zien hoe het eene bosch na het andere door het verwoestend element werd vernield. Eene uitgestrektheid van ongeveer 50 bunder is vernield. Een partij gekapte boomen, toebe- hoorend aan de firma van Gerwen te Oirschot en bestemd voor de kolenmij nen, naar schatting van deskundigen vertegenwoordigende een waarde van f 5000, werd zoo goed als geheel door het vuur verteerd. Een groot aantal bosschen van de heeren Timmermans te Waalwijk, een van den heer Swagemakers te Kaatsheu vel en van Mevr. Wed. Loeff te Drunen, benevens perceelen toebehoorend aan verschillende eigenaars zijn in vlammen opgegaan. De bosschen zijn, naar wij vernemen allen tegen brandschade verzekerd, doch het gekapt hout van de firma van Ger wen te Óitschot niet. Ook de op verschillende plaatsen op gestapelde musterd was niet verzekerd. De schade wordt geschat op f 50.000. Hoe de brand is ontstaan is niet te zeggen. Het grootste gedeelte der heide, de trots der eigenaars en een zoo geliefd- koosde wandelplaats voor Waalwijk en omliggende gemeenten is door den brand voor lange jaren ontsierd. Drinkwater-voorziening. Reeds vroeger is er gewezen op de pogingen, die op initiatief van de regee ring door Ged. Staten van Noord-Bra bant en door het Staatstoezicht van de Volksgezondheid in het werk worden gesteld om te geraken tot verbetering der drinkwater-voorziening in het Noord westelijk gedeelte van deze provincie. Deze zaak is heden weder een schrede nader tot hare oplossing gebracht. Daar toe waren de burgemeesters uit een 35-tal der betrokken gemeenten door den heer hootd-inspecteur van de Volks gezondheid bijeen geroepen en verga derden onder zijn presidium en bij tegenwoordigheid der inspecteurs in het gemeentehuis alhier. Nadat de hoofd inspecteur op de groote beteekenis van deze zaak had gewezen en in het licht had gesteld hoezeer de hooge autoriteiten het op prijs stellen als in dit opzicht eene af doende verbetering wordt aangebracht, besloten de aanwezigen hunne beste krachten daartoe aan te wenden. Daartoe zal voorloopig worden getracht een klein fonds bijeen te brengen om door deskundig onderzoek te doen uit maken welke oplossing de meest ge- wenschte is en welke onkosten de uit voering daarvan zal mede brengen- Daarna kan worden overwogen hoe de uitvoering kan worden verwezenlijkt, waarvoor reeds van Regeeringswege steun in uitzicht is gestold. Naar wij vernemen zullen de ge meentebesturen van Sprang, Vrijh. Cappel, Capelle, Waspik en Kaatsheuvel nogmaals pogingen aanwenden om tot een overeenkomst te geraken met de WaterleidingMaatschappij de Lang straat alhier, tot aansluiting hunner ge meenten. Bekroning. De heer J. B. Verwiel Jr. te Waalwijk wiens opgezette vogels bij menigen na tuur- en kunstvriend reeds een plaats hebben gevonden in vestibule, woonka mer of salon, zond op de tentoonstelling van kunst en huisvlijt te 's Bosch een groep van opgezette vogels in o.a. een roerdomp, een gruto, een buizerd, een sperwer, een zwarte lijster, een tapuil, een grasparkiet, enz. Voor deze inzending werd hij be kroond met de eenigste medaille, die voor opgezette vogels werd uitgereikt, zoodat we dit voor den jongen naturalist een waar succes kunnen noemen. We feliciteeren hem wel met deze onder scheiding. N. O. G. Vergadering der afd- »Waalwijk« van het N. O. G. op Zondag, 16 Mei a. s. s namiddags om 3 uur op Musis Sacrum te Waalwijk. AGENDA 1. Opening en notulen. 2. Verkiezing afg. alg. verg. 3. Bespreking voorst, alg. verg. 4. Ingekomen stukken. 5. Rondvraag en sluiting. Groet Concert. Wij vestigen gaarne de aandacht on zer muziekliefhebbers op het groote con cert dat morgenavond in »Euphonia» te kaatsheuvel wordt gegeven en waaraan de bekende Hollandsche baryton Karei Butter zijne vereerende medewerking zal verleenen. Een uitstapje naar Kaatsheu vel zal dus een zeldzaam kunstgenot verschaffen. Voor nadere bizonderheden zie men rubriek Kaatsheuvel. Distriet Oosterhout. Bij de R. K. Kiesvereeniging in het district Oosterhout waren twee candida- ten voor de Teede Kamer ingediend het aftredend lid jhr. Van den Berch van Heemstede en de heer J. Houben van Waalwijk. De laatste heeft zich, naar uit een rondschrijven van het be stuur aan de leden blijkt, Maandag per telegram teruggetrokken, zoodat alleen de "candidatuur overblijft van jhr. Van den Berch. (Huisg.) BESOIJEN. Donderdagavond is bij den heer W. Brokken het gemengd koor ge constitueerd, d»t ter eere der blijde ge beurtenis eene uitvoering zal geven op een n»d-r te bepalen d.ig. In 't geheel zijn 160 zangeressen en zangers toegetreden, zoodat

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9