Oranje-feesten Nummer 40. Zonttag 16 Mei 1909 62e jaargang. Derde Blad. liïïrrÉNLAND. Provinciaal Nieuws. Frankrijk, Duitschland. België. Vrijhoeven- Cappel. Waar schier in alle plaatsen van ons land de geboorte-dag van Prinses Juliana gevierd wordt, zoo ook vierde Vrijhoe ven op hare wijze dezen dagj.l. Woens dag. Een genotvolle dag vol afwisseling was er in 't vooruitzicht volgens het programma dat op den namiddag van den 4en dezer ons onder oogen kwam Te 7V2 uur Dinsdagavond had de Zangver. Hallelujah® de eer het feest te openen in tegenwoordigheid van de feestcom missie. Voor een talrijk publiek opende ,ae Eere-voorzitter Ds. Brummelkamp d- uitvoering met het te laten zingen van Psalm 103 1. en gebed, waarna Z.Eerw. met een kort inleidend woord de leiding verder overgaf aan den direc teur der vereeniging den heer L Kooien Op het feestprogramma waarop een 9-tal nummers voorkwamen was No. 5, de feestrede uitgesproken door den Eere voorzitter over het onderwerp De na men der jonggeborene Prinses- Spreker deed ons hooren hoe ge meenlijk de namen zonder ernstig na denken gegeven worden, doch dat hier in dit geval het geheel anders is, terdege is hier diepe ernst, in het geven der namen aan het pas geboren Prinsesje. Dit blijkt zegt Spr. uit de namen naar wie het kind genoemd is. Deze vrouwen naar wie Juliana» Louise, Emma, Marie, Wilhelmina, van Oranje-Nassau enz. ge noemd is, zijn vrouwen die reken den met God en zijn dienst, godvruch tige vrouwen. En dit was het wat Spr. als hoogste waarde schatte dat ook voor dit Princesje gedurig gebeden zou worden. Van de uitgevoerde stukken der Zangver. kunnen we zeggen dat de liederen die ten gehoore gebracht wer den, allen zeer goed voldeden wat bleek uit het daverend applaus dat na elk nummer volgde- De solisten kweten zich uitstekend hunne taak. Zeer veel bijval had Mej. N. v. d. Waals met 2 kleine maar allerliefste stukjes, »Oranje kindje® en aKindje mijns harten®, van J. P. Wierts. Een rilling van aandoening ging door ieders harte toen de geheele schare onder het laatste nummer der Zangver. »Het oude Wilhelmus® opstond en het niet kon nalaten toen de ver. gezongen had hetzelfde lied gezamenlijk nog een maal aan te heften. Hierna nam de Be schermheer het woord en sprak zijne tevredenheid en dank uit, dat ook de Zangver. toonde niet te willen achter staan waar het geldt hulde te betuigen aan het Oranje-huis. Hierop sprak de Eere-voorzitter nog een woord van dank tot den Beschermheer en dankte tevens de feest-commissie voor hare tegen woordigheid en tot de vereeniging die het feest had geopend, en sprak daarbij den wensch uit dat de verdere feesten die in het openbaar zouden gevierd worden, op dezelfde wijze mochten ein digen, als dit nu was aangevangen. Na dankzegging sloot Z Eerw. de bijeen komst en ging ieder zeer voldaan huis waarts. Reeds vroeg in den morgen van Woensdag 12 Mei wapperde van alle huizen de nationale driekleur, ieder was druk bezig versieringen aan te brengen aan de woningen, want het was volks feest. Niemand kan men zeggen in onze gemeente was niet in vreugdevolle stem ming. Te ruim 8 uur trok vanaf de grens der gemeente het fanfare-corps op prachtige versierde wagens met de schooljeugd door de gemeente en alle inwoners werden hierdoor in de ware feeststemming gebracht. Na den terugtocht te ruim 1(1 uur was den school kinderen door de feest-commissie een feest bereid, beschuiten met muisjes, limonade, broodjes enz., waren de ver snaperingen, terwijl een zeer bekwaam goochelaar van uit Rotterdam was ge ïnviteerd om voor de kinderen enkele toeren te maken. 't Behoeft niet gezegd dat de kinderen verbazend veel plezier hadden- Na dit feest werd de commissie te 12 ure van af de school, voorafgegaan door de fan fare, geleid naar het gemeentehuis alwaar de gemeenteraad haar ontving bij monde van den Edelachtbaren Heer Burge meester die ongeveer sprak als volgt Geachte Vdorzitter v. d. feest-commissie Ik heet U met de overige leden der feest-commissie op deze plaats hartelijk welkom, en spreek bij deze mijnen dank uit ook namens den raad, dat gij gehoor hebt gegeven aan de roepstem om een feest-commissie te vormen en dat het gelukt is, een commissie te vormen die tijd noch moeite gespaard heeft de ge meente dit feest te bereiden. Daarom dan is het dat wij bij dezen U allen den Eerewijn aanbieden, om te drinken op de blijde gebeurtenis in den lande. Hierop nam de heer v. d. Waals het woord als voorzitter der feestcommissie die een woord van dank sprak voor de wijze waarop de gemeenteraad de feest commissie recipieerde en dat het een genoegen was geweest op verzoek van den E.Achtb. Heer Burgemeester gehoor te geven aan de oproeping om 'n nationaal feest te organiseeren. Voornamelijk ook werd dank gebracht aan den Burge meester voor zijne welwillende mede werking in deze, waarop een drievoudig hoera volgde sieve de Burgemeester 1® Na deze verscheen de Heer Burgemees ter in ambtsgewaad op het bordes van het gemeentehuis. In korte maar ern stige woorden gaf Z.E.Achtb. te kennen, gehandeld te hebben naar den wil des volks, nl. Ie dat een telegram van ge- lukwenschen was gezonden aan H. M. de Koningin met de geboorte van een Princes, ten 2c dat de gemeenteraad gaarne eene subsidie van f50 aan de commissie had afgestaan om dezen dag feestelijk te kunnen herdenken, want waar in alle plaatsen van ons land feest werd gevierd, zoo wilden wij niet achterblijven. Ik verzoek u een drie werf hoera, een leve de Prinses Juliana, leve H. M de Koningin, leve de Prins aan te heffen. Hierop nam de voorzitter der feestcom missie het woord die ODgeveer sprak als volgtE.Achtb. Heer Burgemeester dezer gemeente, die door H. M. onze geeerbiedigde en zeergeliefde Koningin geroepen zijt Haar te vertegenwoordigen in onze plaats, het zij mij vergund als voorzitter der feestcommissie en uit naam onzer gemeente Vrijh.Cappel U onze hartelijke gelukwenschen aan te bieden, die naar wij hopen welwillend, en eveneens met blijdschap zullen worden aanvaard. Toen voor eenige maanden de blijde mare zich door Nederland verspreidde dat onze beminde Koningin in blijde verwachting verkeerde was met haar het geheele volk verblijd en flikkerde de hoop weder op dat met Koningin Wilhelmina het Oranjehuis nog niet zou uitsterven. Doch ook, bij die hoop paarde zich de vreeze, omdat reeds twee maal onze geliefde Koningin, en met haar het geheele Nederlandsche volk, bitter was teleurgesteld. En naarmate de dag der blijde verwachting in werkelijkheid zou komen, naar die mate steeg ook de spanning van dat volk dat haar zoo teer bemind. En .eindelijk dan, toen in den vroegen morgen van deD 30en April j.l. dc blijde tijding als een vuur door geheel Nederland vloog, dat het God behaagd had om door Koningin Wilhelmina een Prinses voor het Ned. volk het eerste levenslicht te doen aanschouwen, toen was de vreugde buitengewoon en het gansche volk juichte en gaf openlijk blijken van dank, bedehuizen deden hare deurenontsluiten en psalmen en lofzangen weergalmden door de gewelveu ter eere van Hem die zulk eene kostelijke gave aan Nederland schonk. Maar niet alleen in kerken en gods dienstige inrichtingen ook daarbuiten wenschte men openlijk deze heugelijke gebeurtenis te herdenken, alom in den lande werden feesten georganiseerd en gehouden. Ook wij meenden ons niet te mogen onthouden, maar ook op bescheidene wijze openlijk uiting te geven van onze hartelijke blijdschap met den jonge- borene Oranjetelg. Ja wij stemmen met den Prins der Nederlanden hartelijk in, toen hem het voorrecht geschonken werd, om voor de eerste maal, de Vader lijke hand in de register van den burger lijke stand te plaatsen en zeide ->Ik be7i zoo zeer verblijddoch ook sluiten wij ons van harte aan bij de korte en alles samenvattende woorden van den Heer de Wilde, wethouder van den burgelijkeu stand dat onze jonge Prinses moge opgroeien tot vreugde der ouders en hare Koninklijke grootmoeder, tot heil van ons dierbaar Vaderland, maar bovenal tot eer van Hem die ons dit Vorstelijk geschenk gaf. En waar ons nu de feestvreugde wacht daar heffen wij van harte en uit volle borst aan, lang leve ons Vorstelijk huis. Hoera I De Burgemeester sprak hierna een woord van dank aan dhr. v. d. Waals waarna deze plechtigheid een einde nam en ieder zijns weegs ging, tot ten l'/j uur een schare volks op'het feestterrein klaar stond om de volksspelen te bezichtigen. Dezen werden opgeluisterd door de muziek van de fanfare. Tot ongeveer 6 uur duurde deze echte ver makelijke spelen, die ons zulke genot volle uren verschaften, waarna de com missie gevolgd door >Sirena> zich begaf naar het bordes van het raadhuis waar de prijzen aan de winners werden uit gedeeld. Nu kreeg men een rust tot 8 uur, toen de lichtstoet zou plaats hebben. Al de op het programma voorkomende groepen waren vertegenwoordigd. Een menigte menschen, zooals Vrijhoeven die nimmer zag was hierbij tegenwoordig Een begin van den optocht werd ge maakt aan de grens te Sprang, van daar door de straat over den Loonschen- dijk en alzoo weder terug. Zeer schoon effect maakte den stoet in zijn geheel- Bij den terugtocht had zich de Jury- uit de feestcommissie benoemd op gesteld ten einde een drietal' prijzen uit te keeren aan de eigenaardigste groep, of mooiste verlichting. Deze Jury bestond uit de heeren M. ICuijpers, P. v. d. Schans, M. v. d. Poorte, M. Rijken en W. Kuijpers. Met algemeene stemmen werd toege kend de eerste prijs aan dhr. Buzink, »de Kaboutergrot» een prijs van f5; de tweede prijs aan de firma Oerlemans en Zonen, »Personeel Oerlemans en Zonen,» f2,; de derde prijs aan A. A. Moonen f 2, »Persoueel schoenfabriek. Plet geheel maakte een zeer goede indruk, ieder der deelnemers had zijn beste beentje voorgezet. Intusschen had het publiek zich naar het feestterrein begeven waar het verdere verloop van den avond met muziek zou worden aangevuld. De Zangver. »Hallelujah» stond spoedig na den lichtstoet op de muziektent, tot uitvoering van 't volgende programma 1. Neerlands Jubelzang. 2. De Nederlandsche vlag. 3. Oranjelied. 4. Wilhelmus van Nassauwe. Plet op elk nummer volgende daverend applaus bewees ook hier dat deze vol deed, het publiek luisterde aandachtig. Hierna was het Muziekgezelschap sEuphonia» van Kaatsheuvel reeds klaar om een concertte geven, wat ook de feest vreugde voor dien avond meer en meer verhoogde. In dien tijd hadden we ook gelegen heid eens op te nemen waar er verlichtingen waren aangebracht, Het scheen alsof allen het hadden afgesproken, het waren bizonderheden waar geen enkele lampion voor een woning hing. Schier aan alle huizen was verlichting. Men spreekt wel eens van »Een zee van licht,» dat nu was het in werkelijkheid bij den EdelAchtb. Heer Burgemeester. Langs alle lijnen \an't huis langs slingers en bloemperken in den tuin, gaf het prachtig lichteffect dat een keurige, fijn gedachte feestverlichting vormde. In een wcord, het zag er dien avond in Vrijhoeven zeer smaakvol uit. Nadat het muziekgezelschap »Euphonia» zijn concert geëindigd had minderde ook het publiek langzaam, zeer voldaan over den goed geslaagden feestdag. Den 12en Mei 1909 zal voor Vrijhoe vens ingezetenen nog langen tijd in aangename herinnering blijven. Hulde aan de feestcommissie. Hulde aan allen die medewerkten aan het welslagen van dit feest. DÜSSEN. Gisteren is hier met de grootste op gewektheid, het feest der geboorte van Prinses Juliana gevierd. Om half een werd de stoet aan het raadhuis opgesteld, bestaande uit een negental dames en een vijftigtal heeren per fiets ieder om het prachtigst versierd. Vooral de fiets van W. V- trok zeker ieders aandacht, deze was geheel opge steld in den vorm van een schuitje, 't was dan ook een heel leuk gezicht als hij er inzat, met een matrozenpak aan Vervolgens kwamen er vier en twintig gardes d'honneurs en dan volgden ne gen en twintig prachtig versierde wagens met schoolkinderen, van de verschillende scholen. Vooral de wagen6 van den Burge meester en J. van Engelen waren eenig. De fanfare was ook op een versierde wagen vertegenwoordigd. En tot slot nog een wagen met het huishouden van Jan Steen, welke de lachspieren dikwijls in beweging bracht. Door de fanfare werd de opgewekte stemming, die er toch al heerschte, tel kens nog verhoogd. Bij den EdelAchtb. Heer Burgemeester werd het Wiens Neerlands bloed ge speeld. Nog op enkele plaatsen werd halt gehouden en enkele nummers ten beste gegeven. De heeren onderwijzers vergezelden ook geheel den stoet, elk in de nabijheid van zijn leerlingen. Wederom aan het raadhuis gekomen, werd de stoet ontbonden en de kinderen elk naar hun eigen scholen teruggebracht waar hun een gul onthaal wachte, be staande uit chocolade, broodjes en be schuiten met muisjes, waarna elk nog een sinaasappel ontving. Aan elk huis houden werd een schoone plaat uitgereikt, voorstellende H. M. de Koningin met het princesje op Haar schoot. Bij het publiek bleef de vroolijke stem ming heerschen tot lang na middernacht. Geen enkele wanklank werd gehoord. Zoo is dan ook hier op recht genoe- gelijke en gepaste manier 't Oranjefeest gevierd. MEEUWEN. Dinsdag 1.1. is in onze gemeente op feestelijke wijze herdacht de geboorte van Prinses Juliana Onder het gebimbam der klokken en nadat een 20-tal vreugdeschoten waren gelost, kwamen om ongeveer 1 uur de kinderen in de school bijeen. Daar had zich intusschen onze harmonie Kunst en Vriendschap opgesteld, welke voor de kleine eenige opgewekte marschen speel de. Men kan zich voorstellen hoe de tonen van Kunst en Vriendschap de feestvreugde der kinderen ten top deed stijgen. Ongeveer 4 uur werden zij toege sproken. De rede van den spreker werd luide toegejuicht en blij en geestdriftig galmde het uit de kleine keeltjes Leve de Prinses, leve de Koningin, leve het vorstelijk huis. Nadat de kinderen op versnaperingen waren onthaald, trok men in optocht, voorafgegaan door de harmonie naar de muziekkiosk, alwaar door Kunst en Vriendschap een volksconcert werd ge geven. Honderden en honderden feest vierenden verdrongen zich om het kleine aantal muzikanten, dat desondanks toch op verdienstelijke wijze eenige goed ge kozen nummers uitvoerde. Een krachtig applaus dat Kunst en Vriendschap ten deel viel was dan ook wel verdiend. De clou van het feest was echter 's avonds de lichtstoet. Tegen 9 uur begaven zich alle deel nemers naar de plaats van bijeenkomst. Door de goede zorgen van de ijverige commissie was de stoet spoedig opge steld en trok, omstuwd door honderden jubelende en hossende menschen door de gemeente, die door de algemeene vlaggentooi en de vele lampions, in feestdos was gehuld Bij het café van den heer D. Smits, werd de stoet ontbonden, wijl daar door de harmonie nog een concert werd ge geven, dat eveneens door een opge wekte menigte werd bijgewoond. Ons dorp heeft op waardige wijze feestgevierd. Een woord van dank en hulde mag op de eerste plaats niet worden ont houden aan de commissie die in zoo'n korten tijd alles heeft geregeld en aan de harmonie die in alles hare verdienste lijke medewerking heeft verleend en ver der aan allen die hebben bijgedragen tot het welslagen van dit feest, dat nog lang in het geheugen der gemeentenaren zal blijven voortleven. l)c poststaking. De tweede staking bij de post en tele grafie is lang niet algemeen. Volgens de regeering is de staking sterk aan het ver minderen en is zij vrijwel mislukt. In de Kamer werd gisteren de behandeling» voortgezet der interpellaties over de staking der postbeambten. Daarbij heeft het, tenge volge van een persoonlijk incident tusschen twee afgevaardigden, vreeselijk gespannen. De opwinding was zoo groot, dat de ver gadering dor Kamer geschorst moest worden. Het telefonische en het telegrafische ver keer ging gisteren ongestoord zijn gang, zonder dat men toevlucht behoefde te ne men tot de maatregelen, voor het geval van nood door de regeering getroffen, met uit zondering van de indienststelling van mili taire telegrafisten ter vervanging van een aantal stakers stakers in het hoofdtelegraaf kantoor. De verbindingen met het buiten land zijn blijkbaar geen van alle in de war. De regeling zoo noodig is als volgt ge troffen De Kamers van Koophandel belasten zich met de verzending en bezorging van drie soorten brieven: lo. die van den eenen koop man aan den anderen 2o. van een koopman aan een afnemer3o. van een afnemer aan ten koopman. Deze"brieven worden gezonden naar de Kamer van Koophandel der plaats van bestemming en door bemiddeling van deze aan de adressanten bezorgd. Tevens zijn er reeds maatregelen genomen voor het geval dat ook aan de spoorwegen een staking mocht uitbreken. Dan zal in den dienst worden voorzien door automo bielen en van overheidswege zal op bet ver voer toezicht worden gehouden. De hotelhouders in Parijs laten de corres pondentie van hun gasten naar Brussel bren gen en vandaar verzenden. De gistermiddag gehouden ministerraad heefl besloten £21 ambtenaren er» beambten onmiddelijk ontslag te verleenen.. Het betreft natuurlijk de kwaadwilligen. Zoodra de keizer en de keizerin aan boord van de ffHobenzellern* te Brindisi waren aangekomen, ontvingen zij bezoek van den koning en de koningin van Italië. Na Je ontvangst van enkele autoriteiten begaf men zich naar den gepantserden kruiser //Ro Umberto*, aan boord waarvan een ontbijt plaats voud. Daarbij brachten de Duitsche keizer en de konir g van Italië dronken uit, waarin zij goede wenschen uitspraken voor de wederzijdsche families en voor de welvaart van de landen, vereenigd in het Drievoudig Verbond, dat gedurende 30 jaren den vrede in Europa heeft verzekerd. De Belgische bevolking had 31 December 1908 het totale eindcijfer van 7 386.444 bereikt, waarvan 3.669 022 mannen en 3.717.422 vrouwen, hetgeen doe met het eindcijfer van het jaar 1907 eene vermeer dering van 68.883 inwoners aanwijst. De provincie Brabant is met 1.434.360 inwoners de sterkst bevolkte provincie, Antwerpen met 314.135 inwoners de sterkst bevolkte stad. Brussel telt zondet voorsteden 196.721 inwoners, met de voorsteden 537.907. Waalwijk, 15 Mei 1909. Medaille-Wedstrijd. Zooals reeds door aanplakbiljetten, bulletins etc. is bekend gemaakt, zal morgen op het terrein van de voetbal club Waalwijk Vooruit® een medaille wedstrijd plaats hebben. Volledigheidshalve melden we nog, dat er een verandering gekomen is in de deelnemende vereenigingen. Het Gorcumsche »Unitas® zal namelijk in plaats van V.O.C, (Rotterdam) dat plot seling verhinderd is meedingen. De matches winnen hierdoor nog in span ning, daar nu de partijen geheel tegen elkaar op wegen, wat indien V.O.C. meegespeeld had, niet het geval was geweest. Met den trein van 11 uur arriveeren drie vereenigingen n.l. Eendracht, N. O. A. D. en Neptunus, terwijl Unitas per rijtuig komt- Vandaar gaat het naar het clublokaal bij den Heer Chr. v. d. Werff, terwijl om één uur alle deelnemende clubs begeleid door de Waalwijksche Harmonie in optocht naar het terrein marcheeren, waar om half twee de eerste wedstrijd begint. De uitgeloofde medailles, tentoonge steld in de vitrine van den Heer A. van Eijck, Stationstraat, zijn prachtig uitge voerd en zijn voor de deelnemende clubs een harden kamp wel waard. Nog kunnen we melden, dat a-s. Don derdag de Bosche Voetbalclub, beter bekend onder de naam van B.V C-, een match zal komen spelen tegen >W.V.« Zondag daarop zal op het terrein van W-V. een promotie-wedstrijd^ plaats hebben, voor de le klasse van den B. V- B. De vereenigingen die dan elkaar zullen bevechten zijn Vriendenschaar (Tiel) en Wilhelmina 3.®

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9