ff, Nummer 41. Donderdag 20 Mei 1909 '12e Jaargang. ie Tweede Blad. ink. 'S. binnênla'nd. Provinciaal Nieuws. ijk nl BUITENLAND. fielgi Frankrijk. Rusland. Turkijë. l hC ie. Kardinaal Mereier gelauwerd. Z.Em. kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, is gelauwerd van den tien jarigen wedstrijd in de wijsgeerige weten schappen voor het tijdvak 1898-1907. De jury, die Z.Em. met algemeene stem men den prijs vau 100,000 franks heeft toegekend, bestond uit vijf leden, n.l. de heereu Georges Dwelshauwers, Leon Leclére, professoren aan de universiteit te Brussel, kannunnik Bossu en Maurice De Wulf, professoren aan de universiteit van LeuveD, en Remacle, professor aan het atheneum van Hasselt. De meerderheid der scheidsrechters is de neo-scholastieke wijsbegeerte, zoo schitterend verdedigd door kardinaal Mercier, vijandig gezind. Yrienden en tegenstanders buigen dus voor de groote geleerdheid van kardinaal Mercier en brengen hulde aan de groote waarde van diens werken, die in bijna alle talen van Europa vertaald zijn. van teeds arden de De poststaking. De ministerraad heeft gisteren wederom 20 postbeambten ontslagen. De regeering heeft strenge maatregelen genomen oin aan alle gebeurlijkheden het hoofd te kunnen bieden. Het garnizoen is met regimenten uit de provincie versterkt. Het hoofdpostkantoor en het paleis van jus titie werden gisteren streng bewaakt. Volgens de statistiek der regeering waren Maandag te Parijs 1023 stakende postbe ambten tegen 1593 Zondagavond. Te Rome dreigden de telefoonjuffrouwen het slechte voorbeeld harer Fransche vak- geuooten te volgen en te staken. Generaal Stüssel. Een Russisch blad deelt mee, dat gene raal Siössel, de ongelukkige verdediger van Port-Arthur, zeer ziek is. Men weet dat hij een paar j*ar geleden reeds opgesloten werd in de Peter en Paul-vesting ua zijn veroordeeling door den krijgsraad. Hij zou kort na elkaar tweemalen een beroerte hebben gehad. Zijn eenige gezelschap in de donkere vochtige cel is een oude kater, die ziju meester iu de eenzaamheid is gevolgd. Daar nog onlangs een verzoek om gratie voor hem door den czaar is geweigerd, zal er wel geen uitzicht voor hem bestaan ooit weer in vrijheid te komen, want dat hij de 1 jaar vestingstraf overleven zal is alles behalve waarschijnlijk. F1 I Ongunstige berichten. De //Frankf. Zlg." verneemt uit Salonika, dat de Albaneezen op aanraden vau de Kamerleden Dchibal en Hassau Bay, den ikeDuaam van M°h°mad V uit hunne gebeden i .geschrapt hebben. De Ulémas en de hoof den van do stammen hebben de vraag ge steld, aan wien zij de belastingen moeten *i'' v.talen. Een ander hericht aan hetzelfde blad meldt, dat Yzzet pacha in het Damas ge- Ordi bied talrijke aanhangers vindt. Deze ver oorzaken troebelen, plegen wreedhedeu en J hebben den patriarch van Antiochië gesom- meerd gemeene zaak te maken met het -*!Arabisch comité op straffe van een alge- 'meenen christen-moord zelfs der Abrabische christenen. De berichten uit Erzeroem luiden steeds ongunstiger. IJ li. Ncd.-Belgische commissie. De Nederlandsche-Belgische commis- cie ter bestudeering- van de economische vraagstukken, rakende de belangen van beide landen, heeft, zooals bekend, haar 2e algemeene vergadering op 17 en 18 Mei te 's Gravenhage gehouden. Mr. Tydeman ]r. lid der Tweede Ka mer hield als voorzitter een krachtige i ^openingsrede, beantwoord door den cht .-^e^sc^en voorzitter, minister van Staat i Deernaert, in eene uitstekende, beteeke- fsvolle toespraak. tl Het programma luidde in zijn geheel Maandag 17 Mei21/s uur n.m.Open- lfcOO^n£svergaderit)g in de Eerste Kamer. Qge t uur nm*: Vergadering van het al- gemeen bestuur in een der afdeelings- kamers van de Eerste Kamer. 7 uur nm Gastmaal in De Twee Steden, aangeboden door den voorzitter mr. M. Tydeman Jr. Dinsdag 18 Mei: lOVj uur vm.Al gemeene vergadering in de Eerste Ka mer. Te behandelen 1. Posttarieven. Verslag der le sub commissie. 2. Exequatur van rechterlijke uitspra ken. Verslag der 2e sub commissie. 3. Auteursrechten. Verslag der 3e sub-commissie. 4. Scheepsverbanden. Verslag der 4e sub-commissie. 5. De veterinaire politie aan de gren zen. Verslag der 6e sub-commissie. Het bestuur van^' de Belgische afdee- ling bestaat uit de heeren A. Beer- naert, voorz. Dupont onder-voorz. Eugene Baie, algemeen secr.Léon Hennebicq, penningm. Het secretariaat is samengesteld uit de heeren Eugène Baie, Thomas Braun, Louts De Raet, Jacques Des Cresson- nières, Léon Hennebicq, Pierre Olivier. De Nederlandsche afdeeling telt tot ledenjhr. mr. H. W. Van Asch van VVijck, lid van de 2e Kamer dr. D. Bos, lid van de 2e Kamerjhr. mr. W. M. De Brauw, advokaatP. J. A. De Bruine, voorz. van het Nederlandsch Landbouw- Comité jhr. S. Van Citters, lid der 2e KamerJ. L. Cluysenaer, oud-directeur- generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen K. J. A. G. ba ron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenissejhr. mr. W. Th. C. Van Doorn, lid van de 2e Kamer; J. Van Herwijnen, directeur der Eerste Neder landsche Scheepsverband Maatschappij W. Hovy, lid van de le Kamermr. W. H- M- Van Idsinga, lid van de 2e Kamer; mr. D. Josephus Jitta, hoog leeraar te Amsterdam; dr. H.J. Kiewiet Jonge, voorz. van het Algemeen Neder landsch Verbond W. Kolkman van Gouderak, industrieelmr. W. M. van Lanschot, griffier der Staten van Noord- Brabant jhr. mr. O. F. A. M. Van Nispen tot Sevenaer, lid van de 2e Kamer dr. W. H. Nolens, lid van de 2e Kamermr. J. C. De Marez Oyens, oud-Minister van Waterstaat; mr. R. J. H. Patijn, lid van de 2e K-mer; mr. L J. Plemp van Duiveland, hoofd redacteur van de Nieuwe Courantmr. E. R. H. Regout, lid van de 2e Kamer; G. De Stoppelaar; voorz. van de Nederlandsche K. v. K. te BrusselD. W. Stork, lid van de le Kamer; J. Bernard Timmermans, voorz. van de K. v. K. te Waalwijk; mr. M. W. F. Treub, lid van de 2e Ka mer mr. M. Tydeman Jr., lid van de 2e Kamer; dr. E. Van Weideren baron Rengers; F. G. Waller, industrieel. Bestuur van de Nederlandsche afdee ling mr. M. Tydeman Jr., voorz.jhr. mr. H. W. Van Asch van Wijk, mr. M. W. F. Treub, jhr. mr. O- F. A. M. Van Nispen tot Sevenaer, penningm., jhr.. mr. W. M. De Brauw, secr. Secretariaatjhr. mr. W. M De Brauw, jhr. mr. E C. U. Van Doorn, mr. dr. A, Van Rijckevorsel, jhr. mr. H. A- M Van Asch van Wijck. Van het algemeen bestuur is voorzit ter mr. M. Tydeman Jr. en zijn leden de heeren Beernaert, Van Asch van Wijck, Dupont, Van Nispen tot Seve naer, Treub, Baie, Hennebicq, De Brauw, secr. jhr. mr. W. M. De Brauw. De door de verschillende rapporteurs uitgebrachte rapporten en de daarop gevolgde discussies waren van groot ge wicht, speciaal van de le sub-commissie, waartoe de heer J. Bernard Timmermans alhier behoort over de posttarieven, en van de 6e over den vee-invoer enz., waarvan mr. Van Lanschot, griffier onzer Staten rapporteur was. Gisteren is deze zitting gesloten. De volgende vergade ring komt te Brussel bijeen. Kamerverkiezingen. Maandag had in de afdeelingen der R- K. Kiesvereeniging district Tilburg de stemming plaats voor de volgorde der candidaten voor de tweede lijst- De uitslag dezer stemming was, dat verkregen het aftredend lid, de heer A. H. A. Arts 348, de heer J. Diepen 269 L. Poell 23 en C. Strater stemmen. De definitieve candidaatstelling zal Zondag geschieden. Ncd-Bank. In de gehouden vergadering der Ned. Bank werd tot directeur herkozen mr. C. H. van lienhoven, tot directeur ge kozen J. G. M. de Hoop Scheffer, als commissarissen herkozen de heeren H. H. Beels, W. 0. Sprenger en mr. D. C. C. Geertsema, als commissaris gekozen de heer C. L. Bressers. Het dividend werd bepaald op f 88. Een R. K. Dagblad tc Leiden. Men schrijft uit Leiden aan De Tijd Zaterdag heeft in het gebouw van den Nederl. R. K. Volksbond alhier de con- stitueerende vergadering plaats gehad van de naamlooze vennootschap »De Leidsche Courant» Dagblad voor Leiden en Omstreken. De vennootschap is gevestigd te Leiden en wordt opgericht voor den tijd van 30 jaar zij heeft ten doel het uitgeven vau »De Leidsche Courant, Dagblad voor Leiden en Omstreken» en daarmede verband houdende uitgaven, het adver- teeren in couranten, benevens het handel drijven in alle artikelen, die op de ex ploitatie der zaak betrekking hebben. »De Leidsche Courant» zal geredigeerd worden overeenkomstig de Roomsch Katholieke beginselen en zijn een ge westelijk dagblad. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 50 000, verdeeld in aandeelen van f 25. Hofbericht. Men seint uit den Haag De toestand van Hare Majesteit de Koningin en van Prinses Juliana blijft in alle opzichten geheel bevredigend. Hare Majesteit bewoog zich nu en dan buiten de gedurende den laatsten tijd bewoonde vertrekken in eenige salons van het paleis. Hierbij werden reeds zoowel de H. M. door de vrouwen en meisjes vaia Amsterdam geschonken wieg als de wieg, welke Hare Majesteit ten geschenken werd geboden door het damescomité in 's Gravenhage en de verdere provincie Zuid-Holland, in ge bruik genomen. De Koninklijke familie. Het. volgende lichten we uit de Haag- sche Kroniek van de »N. Gron. Ct. De Vorstin houdt zich weder, sedert een week Ongeveer, met de afdoening van de loopende staatsaangelegenheden bezig maar toch slechts om stukken te teekenen. Alle vermoeienis wordt uit den aard der zaak, vermeden, en boven dien, Prinses Juliana neemt Haar tijd aardig in beslag. De kleine Prinses groeit, om 't met een gewone volksterm uit te drukken, als kool en is in de vorige week flink vooruitgegaan, in gewicht vooral. Het moet een heel rustig en kerngezond kindje zijn- De Prins is om zoo te zeggen »den koning te rijk.» Hij heeft de handen vol gehad in het beantwoorden van de bergen telegrammen en andere blijken van belangstelling, die hij zelf heeft behan deld- Van de ruim 8000 ingekomen felicitation heeft de Prins natuurlijk de meesten door zijn adjudanten doen be antwoorden, maar zeer velen en daaronder niet enkel van Vorsten en hooge autoriteiten, maar ook velen van particulieren, die een bijzondere aan leiding hadden of een eigenaardige vorm kozen om den Vorstclijken vader hun gevoelens te uiten, heeft den Prins persoonlijk van zijn dankbaarheid een blijk gezonden. Als iets nieuws kan ik u vertellen dat Z. K. H. een onzer bekende schilders heeft opgedragen van het historisch moment der aangifte van de geboorte der Prinses bij den Burgerlijken Stand, een schilderij te vervaardigen. Naar het »Hbl.» meldt, heeft H- M. te kennen gegeven, dat zij het bedrag, in Indië verzameld, bestemd wil zien voor een leprozengesticht iu Indië. Volgens de »N C.» zijn reeds f600.000 bijeen en is het te voorzien, dat er nog meer zal worden geteekend. Waalwijk, 19 Mei 1909. Benoeming. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der Nederland sche Bank is benoemd tot Com missaris de Heer C- L. Bressers van Dongen, eene benoeming die speciaal door de industrieelen van Noord-Brabant met ingenomenheid en voldoening zal worden begroet. Kiesrcreeniging, In een der zalen van het Hotel Ver- wiel liad Zondagmiddag eene vergade ring plaats van het hoofdbestuur der centrale R. K. Kiesvereeniging in dit district. Slechts weinigen waren ter vergade ring gekomen. De Voorzitter de heer J. A. J. van Heijst opende de vergadering en zei dat deze vergadering was bijeen geroepen naar aanleiding van art. 10 en ook naar aanleiding van art. 12 van het reglement. Nadat door den secretaris de notulen waren voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, deelde de Voorzitter mede dat de heer van Eggelen een schrijven heeft inge zonden, houdende mededeeling dat hij zijn ontslag neemt als secretaris. Deze ontslagname, aldus de Voorzit ter, heeft zijn oorzaak gevonden in de laast gehouden verkiezing van de Pro vinciale Staten, 'tls wel jammer, maar als hij, de ziel van de vereeniging, de stuurman van het bootje, zijn post vêr- laat, is het voor den kapiteiü ook niet veel meer. In een breed betoog zet de heer van Eggelen uiteen waarom hij hiertoe is overgegaan. Aan 't slot daarvan wijst hij er op, dat de laatste verkiezing duidelijk heeft bewezen, dat het bestaan van een kiesvereeniging in ons district absoluut geen zin heeft. De heeren Broeders, Besoijen en van Son uit Waspik waren van meening dat de Kiesvereeniging kan blijven bestaan, alleen voor de Tweede Kamer. De heer van Eggelen en andere hee- len wezen er op dat men ook dan voor een zelfde geval zou kunneu komen te staan, daar men met dezelfde kiezers had te doen. Na langdurige beraadslaging werd be sloten in een later te houden vergade ring te besluiten over het al of niet geheel ontbindeD van de vereeniging en voor de Tweede Kamer voorloopig geen candidaat te stellen. Hit de rekening over 1908, die door de heeren Broeders, Besoijen en van der Geld, Drunen iu orde werd bevon den, bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 240,2772. en de uitgaven f 109,487s, zoodat er een goed slot is van f 138,79. Enkele vereenigingen bleken nog niet aan hunne verplichtingen te hebben voldaan. De oveiige punten van de agenda werden niet in behandeling genomen. Wij deelen met genoegen mede, dat de candidatenlijst voor Mr. Loeff reeds druk wordt geteekend door per sonen uit geheel het district. Het is zoo goed als zeker, dat geen tegencandidaat zal worden gesteld. Fietspad. Met ingenomenheid zal zeer zeker het bericht worden vernomen, dat het rijwiel pad van Besoijen naar Tilburg reeds is aanbesteed. Donderdag 6 Mei is aanbesteed het maken van een rijwielpad op den Ooste lijken berm van den Provincialen weg van Besoijen naar Tilburg, ter breedte van 1.10 M. en bestaande uit Eijsdensche grint en sintels (gewalsd)'voor de somma van f 6454. Het zal onnoodig zijn nogmaals te wijzen op 't groote algemeen belaDg in dezen nieuwen verkeersweg gelegen, welk gunstig resultaat is te danken aan de ijverige pogingen van den consul van den A. N- W. B. den heer Corn. Witlox- Mastboom en 't bestuur der vereeniging »Waalwijks Belang4. N. G. De verg. van het N. O. G. van 1.1- Zondag is uitgesteld tot Zondag 23 Mei a. s. Ze zal gehouden worden op Musis Sacrum 's namiddags om 3 uur. Medaille—Wedstrijd Eindelijk was de dag aangebroken, waarnaar heel voetballend Waalwijk reik halzend had uitgezien. Reeds des 's mor gens om 11 uur, toen de deelnemende vereenigingen ariveerden, kwam er gang in de feestelijkheden. Na even het terrein te hebben bezichtigd, waarover allen verbaasd stonden vanwege de mooie inrichting, trok men naar het clublokaal, alwaar door loting uitgemaakt werd, dat Unitas (Gorcum) N O.A.D. als tegenpar tij zou krijgen en Neptunes (Rotterdam) Eendracht (Nijmegen) zou bevechten. Om 1 uur trekken de deelnemende vereenigingen, met de Waalwijksche Harmonie voorop en omstuwd door een groote menigte naar het terrein, waar de Heer P. Stornebrinck om kwart voor twee N.O.A.D. en Unitas in het veld blaast. N OA.D. stelt zich op met zeven invallers, meest veteranen, hiertegenover heeft Unitas een vrijwel volledige com binatie. In den beginne gaat het spel gelijk op, doch valt dadelijk het goede samen spelen der Unitas-menschen in het oog. Dikwijls naderen zij het Bredasche doel, keeper en back zijn echter op hun hoede en retouineeren het leder. Na 20 minuten spelens valt Unitas een strafschop ten deel. Deze goed ge nomen, wordt keurig door den geel zwarten keeper gekeerd. Door dit succes aangemoedigd valt N.O A.D. onstuimig aan. Doch het juiste schot ontbrak zoodat de score blank blijft. Nog enkele uitvallen der rood- broeken en de scheidsrechter kondigt het einde aan. Besloten wordt om nog 2 maal 77s minuut te spelen. Hoe hard de partijen ook werken geen van beiden hebben ze succes en moet nogmaals 2 maal 71/a minuut worden doorgespeeld. N.O.AD. zet nu goed op en scoort kort na elkaar 2 maal zoodat ze het Gorcumsche Unitas met 20 verslaan. Direct hierop stellen zich Neptunes Eendracht op. Beide elftallen zijn vol ledig. Het spel is aanstonds vuriger en van een beter gehalte dan de eerste match. Het spel van Neptunus valt echter dadelijk_.op, het combineerejj is zuiver, terwijl een goed schot het móóie opbrengen besluit. Dit ondervonden de Eendrachtmenschen, want na 20 minuten spelens doelpunt Neptunus onhoudbaar. Tot rust blijft de stand l0. Na de hervatting zijn de Rotterdammers niet meer te houden, vooral de linksbuiten muntte door het ondernemen van prach tige rushes uit. Het Nijmegensche doel wordt nog 4 maal doorboord, terwijl Eendracht het net maar niet kan vinden en Neptunus dus met een 50 over winnende in den eindwedstrijd komt. Om de partijen weer een beetje op verhaal te laten komen, wordt een half uur gerust, terwijl in dien tusschentijd de Waalwijksche Harmonie door het spelen van enkele stukjes muziek, de stemming er in houdt. Omstreeks 57* uur stellen zich N.O. A.D. en Neptunes op. Direkt pakt Neptunes flink aan en bestookt gevaar lijk de Bredasche veste. Als een der N.O.A.D. spelers in het heete van den strijd een tegenstander binnen de be ruchte lijnen in den rug duwt, geeft de scheidsrechter strafschop. Deze wordt onhoudbaar in een doelpunt omgezet 10. Neptunes blijft aanvallen en slechts met de grootste moeite houdt N.O.A.D's. keeper zijn heiligdom tot half-time schoon. In het begin na de hervatting, zijn de bordjes verhangen en valt N O.A.D. ontstuimig aan, doch fortuna is niet met hen. Neptunes captain ziet het gevaar in en trekt een speler meer in de ver dediging terug N.O.A.D. blijft aanval len en probeert alles om te scoren. Dit wordt hun noodlottig. Plotseling krijgt de Neptunes-voor hoede den bal te pakken, een ren door de te ver opgedrongen N O.A D. verde- diging, een goed schot en Neptunes leidt met 2—0. Even daarna onder neemt de Rotterdamsche links-buiten een ren, lost een goed schot, dat zit en Neptunes met 30 doet zegevieren. De N.O.A.D. spelers vallen ontstuimig aan en moeten een tegenpunt maken. Alle moeite is echter tevergeefs en als de scheidsrechter inrukken blaast, heeft Neptunes den len prijs gewonnen. Spoedig daarna had in 't clublokaal bij den heer Chr. v. d. Werff de prijs- uitdeeling plaats. Onder een hartelijke toespraak werden de prijzen door den heer Frits van Gils uitgereikt en door de respectieve clubs met een woord van dank en hulde aan W.V. in ont vangst genomen. Voor N.O.A.D. ge schiedde zulks met een welgekozen woord door een der dames-supporters. Den geheelen dag gaf het een groote drukte in ooze gemeente, wat zijn top punt vond bij 't afscheid in 't station. 't Was èn voor W.V. èn voor onze gemeente en bezoekers een gezellige dag. Morgen komt de welbekende B V.C. ('s Bosch) een match spelen tegen het Ie elftal der »W.V.* De wedstrijd begint om half vier. Alloh, W.Vers. laat ons morgen de nederlagen, den laatsten tijd geleden, wreken, door morgen onze oude en zeer sterke tegenstanders te kloppen. Laat ons met de aanmoedigingskreten van een massa publiek tot steun, de blauw- witten overdonderen, alzoo de Waal wijksche voetballers reden gevend tot juichen. 4

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5