Nummer 42. Zon da# 23 Mei 190»?. Jaargang Toegewijd aan HandeS, Industrie en Cemeentebelansen. Eerste Blad. T Bestrijding dei Onzedelijkheid, AIT00I TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen HET GEHEIM VODDENRAPER LANDBOUW- Uitgever: FEUILLETON W A A L W IJ K. Telefoonnummer 38. RAOUL DE NAVERY. Oók Stikstof. In een onzer laatste artikelen meenen wij duidelijk aangetoond te hebben, dat althaus op onze arme zand- en veengronden, bij de bemesting onzer hooilanden bij het phosphor- zuur ook de kali niet mag ontbreken, vaak zelfs nummer ééu moet zijn. Maar hoe staat het met de stikstof? Deze wordt in vele, misschien wel in de meeste gevallen, gehéél vergeten. Er zijn streken in ons land, waar houderden bunders hooiland aaneen liggen en waar nog nooit een kruimel Chili is uitgestrooid. Nu is het waar, dat vaak bij een behoorlijke minerale bemesting een be vredigende hooi-oogst wordt gewonnen, ten minste bevredigend, vergeleken bij voorheen, toen men de hooilanden aan totale verwaar lozing prijs gaf. De vraag is echter of die oogsten steeds voldoende mogen heelen, of een bemesting van het hooiland zonder stikstof aanbeveling verdunt. En hier op antwoordt de ervaring Neen Door een' flinken hooi-oogst van 6000 Kilo per H. A. wordt aan een bunder grond ontrokken 95 h 190 Kilo stikstof 120 h 130 kali 30 60 phosphorzuur 60 h 100 kalk. Waalwiiksclic C'oiirani, ggyN Wl""l ftgggwm III MIIL.IHIJ'"II" 1 11 I - j i i i [,.L iijXi.ilIf ui I ji I.*3 1 1 TXT 1 rw - .«VWV, nf g| m Dit. Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden f0."5. Fran< o per post door liet geheele rijk f 0.90. Brieveningezouden stukkengelden enz., franco te zenden Uitgever. aan den Advkrtbntiën 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groet aantal regels en advertenties bij abonnement worden specisle zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. komt U halverwege tegemoet, li doet al het werk in de helft van den tijd en voor de helft der kosten, die U aan groene zeep zou uitgeven. Sunlight maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw leven geen slavernij is. De volstrektezui verheid van Sunlight maakt haar alleen geschikt voor het wasschen f[^\.van kostbaar linnen en //'A\ fijne kant. Gelij c we fn onze driestar: »Hare belofte vervuld» beloofden, komen we heden uitvoeriger op het nieuwe wets ontwerp van minister Nelissen terug. Deze wetsvoorstellen bewegen zich in hooldzaak, doch niet uitsluitend op het gebied der z.g. »openbare zedeloosheid» le. Eenige onderwerpen, de zedelijk heid in engeren (geslachtelijken) zin, betreffende, (hoofdstuk I van het ontwerp), te wetende pornografie en enkele Vnn „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HKT FkaNSCH VAN 99. Ach, geloof mij, lang voor het uur geslagen, waarop gij uw recht op herstel deedt gelden, is de straf van den eerroover begonnen De wraak des Hemels bleef ook niet uit 1 Zij trot mij in hetgeen mij het dierbaarste op aarde was. Mijne vrouw begon te kwijnen, werd bedlegerig en stierf na een langdurig lijden. Nooit zal ik den laatsten blik vergoten, dien zij mij kort voor haar afscheiden toewierp, en waarin, ik eene vreeselijke beschuldiging meende te lezen, terwijl zij nauw hoorbaar fluisterde Doe boete «Droeg zij kennis van de misdaad, die op mijne ziel drukte Met zekerheid weet ik het niet, maar ik verbeeld het mij ten minste, en schrijf aan het hartzeer daarover hare uitterende ziekte toe. Daags voor haar dood, onderhield mijne vrouw zich lang alleen met Angelieik ben overtuigd dat zij haar niets openbaarde, dat den eerbied zou verzwakken, dien dat kind mij verschuldigd was, maar dit is zeker, dat zij die onschuldige ziel tegen mij wapende en verstc-rkteIk bleef onder den indruk, dat Angolie om zoo te zeggen bij mij de rechten van hare moeder erfde, en ik liet haar de volste vrijheid om hare gods dienstplichten en liefdewerk te vervullen «Bijwijleu zegde ik tot mijzelven de deug den van het kind zullen misschien genade voor den vader verwerven. Angelie betaalt mijne schuld aan GodHare onschuld zal een tegenwicht zijn voor mijne misdaden in zeer nauw daaraan verwante vraag stukken, tot de reinheid van hei. open bare leven betrekkelijk (IA), verleiding van minderjarigen (IB) alsmede de kop pelarij (IC.) 2e. de abortus provocatus (hoofdstuk II) 3e. de speelzucht (hoofdstuk III) 4e. eenige, in verband met de vooraf gaande voorstellen noodzakelijk gebleken uitbreidingen van de bevoegdheden van justitie en politie (hoofdstuk IV.) Als »algemeene beschouwing» kunne dienen, dat de minister nog veel ruimer stelling had kunnen nemen, doch hij verklaart, dat hij zich bij de keuze der onderwepen heeft laten leiden door de overweging, dat deze partieele wetsher ziening in het algemeen niet verder behoort te gaan dan op dit oogenblik bepaald noodzakelijk is te achten. Die noodzakelijkheid is ontstaan deels buiten toedoen des wetgevers, tengevolge van gewijzigde maatschappelijke en andere omstandigheden, waarmede hij bij tot standkoming van het Wetboek van Strafrecht nog geen rekening kon houden, deels als een uitvloeisel van wetsuitlegging, of wel van een in oor- sprong gebrekkige of inconsequent door gevoerde wettelijke regeling. Wat het eerste punt betreft wordt in de Memorie van Toelichting o.a. ge wezen op de moderne technische pro cédé s, als een gevolg waarvan de por nografie eene vroeger ongekende vlucht heeft kunnen nemenvoorts op de in den jongsten tijd zich meer en meer ontwikkelende sport, in 't bij zonder de beroepssport, welke de ondervinding heeft het geleerd het wedden ten zeerste in de hand werkt. In dit verband is het den minister aan genaam te kunnen verklaren, en strekt t den sportbeoefenaars hier ten lande tot eer, dat zij reeds uit eigen kracht de strijd tegen de wedkantoren en andere speelgelegenheden die de sport dreigen te doen ontaarden hebben aangevangen. Wat het tweede punt betreft, wordt herinnerd aan de beperkte uitlegging, door onze rechterlijke macht in tegenstelling met Frankrijk op grond der wordingsgeschiedenis van artikel 456 van het Wetboek van Strafrecht aan het begrip hazardspel4 gegeven, en wordt ook in t bijzonder de aandacht gevestigd de weegschaal der goddelijke gerechtigheid Hn gij had gelijk zulks tegelooven, merkte Aurillac aan. Zoudt gij u duB laten verbidden Ik heb u gezegd dat ik u zou straften.... Gij hebt wroeging ondervonden, ik wil dit aannemen, maar ik wil weten welke drijfveer u bewoog tot de misdaad, waaraan gij u schuldig maaktet. De eerzucht. Uw toenemende voorspoed, vooral de algemeene achting, welke gij genoot, waren mij een doorn in het oog, ik kon niet langer dulden dat men u den brave noemde Ik wilde niet alleen uwen onder Sang, maar ook uwe schande. Geene godB- ienstige gevoelens bezittende, blindelings overgegeven aan hartstochten, die mijne zedelijke hoedanigheden verstikt hadden, streed ik eeuigen tijd tegen eene geweldige beko r'ü8Zij werd sterker en ik bezweek in den geestSinds het oogenblik, waarop uw ondergang besloten was, werd mijn eenig doel het vinden van eenen medeplichtige Camourdas. Gelijk gij zegt, Camourdas. Hoe durfdet gij aan dien man zulk een voorstel doen Camourdas was een lui en losbandig werkmaD. Hij leed armoede, dewijl hij al zijn geld aan deu drank besteedde van den arbeid had hij eenen afkeer. Indien Camour das behoord had tot die klas van brave werk lieden, die de verbetering van hun lot zoeken in noesten ijver voor den arbeid, in de uit breiding hunner kundigheden, en de prijzens waardige zucht om aan hunne kinderen eene betere toekomst te verzekeren, zou ik een voorzichtig stilzwijgen bewaard hebben. Maar een half door de ondeugd verdierlijkt mensch, moest dadelijk een voorstel aannemen, dat, ofschoon eenig gevaar aanbiedende, hem daar entegen ook, by welslagen, een Ini en onbe zorgd leven verzekerde. Hoeveel ontging Camourdas vroeg Aurillac. Twaalf honderd frank 's jaars. Voor honderd frank per maand stak hij een huis en eene fabriek in brand, en ver oorzaakte hij den dood van twee brave lieden, die den voortgang der vlammen poogde to op de inconsequentie des wetgevers, die, het uitbuiten van onzedelijke neigingen in verschillende vormen strafbaar stellen de, niettemin uit winstbejag teweeg brengen of bevorderen van ontucht in het algemeen straffeloos heeft gelaten. Het gaat natuurlijk niet aan in dit artikel alle details van het wetsontwerp te bespreken. Trouwens, dat zou ook niet, vooral wat hoofdstuk II betreft aan te bevelen zijn. Ie hoofdzaak wenschen wij duidelijk aan te toonen, dat de minister getracht heeft, de bestrijding der pornografie zoodanig te regelen, dat degenen, die hetzij dan welgemeend of voorgewend den mond steeds vol hebben over de vrije ontwikkeling van kunst en wetenschap buiten gevecht worden ge steld. Het desbetreffende artikel luidt toch aldus Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste drieduizend gulden wordt gestraft le. hij, die opzettelijk eenig geschrift, eenige afbeelding of eenig voorwerp, aanstootelijk voor de eerbaarheid, ver spreidt, opeulijk ten toon stelt, aanbiedt of als verkrijgbaar aankondigt, of ter verspreidingvervaardigt, vermenig vuldigt, inslaat, uitslaat of in voorraad heeft, tenzij hij kennelijk hebbe gehandeld in hel algemeen belang of in het belang van wetenschap of kunst.(curs. v. ons, Red. E. v. h. Z.) 2. Zij, die opzettelijk op of aan plaatsen, voor openbaar verkeer bestemd, hetzij eenig geschrift, waarbij de leesbaar ge stelde titel, omslag of inhoud aanstootelijk is voor de eerbaarheid, hetzij eenige afbeelding of eenig voorwerp, voor de eerbaarheid aanstootelijk, openlijk, ten toon stelt, aanbiedt of als verkrijgbaar aankondigt. Uit de gecursiveerde zinssnede ziet de aandachtige lezer dus, dat een strafbaar feit niet aanwezig is, als de in het alge meen verboden handeling in het alge meen belang of het belang van weten schap of kunst behoort te worden toe gelaten. De heeren van kunst en wetenschap kunnen dus gerust zijn en met deze ook de angstvalligen dat van deze bepaling te ruim gebruik zal gemaakt worden stuitenVoor honderd frank per maand zond hij eenen man naar de galeien, gaf eene vrouw en oen klein kind ten prooi aan het nijpeudste gebrek Waarlijk dat is te weinig betaald voor zulk een werk en Judas had recht op meer Aarillac had zich onwillekeurig door zijne verontwaardiging laten meeslepen hij voegde er op kalmeren toon bij Ik verhaal het, ik-wil alles weten Heeft Camourdas zich dus niet tevreden gesteld met het jaargeld, dat hij verdiend had Neen hij werd lastig, zijne aanvragen om geld werden menigvuldiger en ik voorzag dat er een tijd zou komen, waarop zij een ongehoord cijfer zouden bereiken. Toen hebt gij toch zeker wel beproefd om hem het bewijs af te koopen, waarvan hij dreigde gebruik te maken Ja, maar hij wees mijn aanbod van de hand. Dat begrijp ikdat bewijs was uw gnn8ch vermogen waard. Nerval ontroerde, doch gaf geen antwoord. Op welke wijze hebt gij u van Camour das ontslagen hernam Aurillac, den fabrikant uitvorschend aanziende, Nadat Charengon, een andere schurk, hem op mijn bevel met opium bedwelmd had heeft hij hem naar eene alleenstaande hoeve van mij in de nabijheid van Melun gebracht, en houdt ham daar onder zijne bewaking. Dus zit Camourdas eigenlijk gevangen Opgesloten op de wijze der krankzin nigen. Aurillac dacht een weinig na. Die kerel is een monster, sprak hij, misschien zullen de afzondering en de stilte hem tot inkeer brengen. De straf, die hij ondergaat, kan heilzaam worden... Dat Ca- menrdas dus daar blijve, waar gij hem opge sloten hebt tot... Aurillac voleindigde niet. Nerval voltooide den zin Tot ik zelf gestraft ben? En ongetwijfeld zal de boetedoening aan de misdaad geëvenredigd zijn? Juist. Die straf moet wel vreeselijk zijn, dat om de wet te ontduiken Immers, hiervoor maakt de 2e. clausule, volgens welke zonder eenige uitzonderingsbepa ling elke aanranding van de reinheid van het openbaar leven strafbaar wordt gesteld. In dit artikel ligt o.i. de kern van het wetsvoorstel en is hiermede minister Nelissen zeer gelukkig geweest in het ondervangen van het bezwaar, dat werkelijk kunst of wetenschap door deze wet in verdrukking zou komen. Voor zoover ons bekend bestaat deze uitzonderingsbepaling in nog geen enkele Europeesche wet, deze materie regelende. Belangrijk is ook, dat bovenstaande strafbepaling zich ook uitstrekt tot den vervaardiger, drukker, fabrikant, enz der gemaakte geschriften, afbeeldingen of voorwerpen ten onrechte blijven deze, hoezeer vaak veel strafwaardiger dan de onmiddelijke verspreider, bij de tegenwoordige redactie buiten schot. En nu zouden wij nog lang kunnen blijven stilstaan bij het hoofdstuk dat de speelzucht tracht te breidelen doch dit zou ons niet alleen te ver voeren maar ons ook in allerlei finessen doen vervallen die den lezer eenvoudig zouden vervelen. Laten wij er alleen dit van zeggen dat de minister meent, dat met zijn voorgestelde bepalingen wel »gok- ken4 wordt getroffen doch niet zoozeer het beursspel. Wèl wordt dit in het desbetreffende artikel genoemd maar de minister maakt zich hieromtrent aller minst illusie's. Hij verklaart ronduit, dat het den listigen commissionair veelal zal gelukken door de mazen der strafwet heen te kruipen. Z.Exc. stelt zich ech ter voor, te eenigen tijd in overleg met deskundigen uit fiuanciëele kringen een wetsvoordracht ook op dit stuk (dus de beursspeculatie) te doen samenstellen. Wij hopen natuurlijk van ganscher harte- dat de minister deze belofte zal kunnen invullen- Ten slotte heeft de minister een zeer hinderlijke leemte, die zich bij de tenuitvoerlegging der huidige wetsbepaling tot beteugeling der speel zucht heeft doen gevoelen, trachten aan te vullen. De hier bedoelde leemte is deze, dat de politie thans de bevoegdheid mist, huizen waar zedelijkerwijze vermoed kan worden dat gespeeld wordt, binnen te brengen. Deze bevoegdheid wordt thans aan de politie toegekend en dit niet alleen voor zoover betreft de mis drijven op het gebied der speelzucht doch eveneens wat aangaat de verdert misdrijven, waarop deze wetsvoordracht betrekking heeft. Ziedaar dan, waarde lezer in »groszcn und ganszen4 de nieuwe wetsvoordracht op de zedeloosheid. Met indienen van deze belangrijke voorstellen heeft mini ster Nelissen getoond, een man te zijn van groote werkkracht. Immers, thans heeft hij in één jaar tijds juist die twee zaken op de werktafel der Tweede Kamer neergelegd, welke den minister Van Raalte herhaaldelijk, doch vruch teloos door dezelfde kamer zijn gevraagd, n.l. I. bestrijding van den achterstand bij de rechtspraak, 2e. bekamping der pornografie. Maandag neemt de Tweede Kamer ten tweede male minister Nelissens Achterstands-ontwerpen onderhanden. Eere aan dezen stoeren werker 1 Den katholieken minister Nelissen. gij mij die nog niet geopenbaard hebt. Zij zal bovenal rechtvaardig zijn. Ik ben bereid mijn vonnis te aanhooren sprak Nerval somber. Aurillac scheen op dit gezegde geen acht te geVen, maar richtte tot Nerval de vraag Waarom hebt gij aan Maximiliaan de hand uwer dochter geschonken Dewijl die jongeman, zonder u te kennen zich met uw eerherstel bezig hield. Zoohernam Aurillac opgewonden zulf gij nog de leiding der Voorzienigheid loochenen, als gij verneemt dat Maximiliaan de zoon is, dien ik verloren heb geacht, het kind van Anita I en dat de inspraak van zijn hart hem aandreef de onschuld van zijnen vader aan het licht te brengen? Dus bemint Angelie uwen zoon, stot terde Nerval, door die meedeeling vernietigd. Zij bemint hem christelijk, oprecht, ge- lyk zij kan en moet beminnen Arm meisje mompelde Nerval, zij zal hot gewicht der misdaden vau haren vader moeten dragen en ik, haar vader, ben degene, die haar hart verbrijzel 1 Aurillac schudde het hoofd. Maximiliaan zou het misschien besterven, iadien hij Angelie niet huwde, sprak bij en ik wil niet, verstaat ge? ik wil niet, dat mijn zoon starve... Neen! gij wilt niet, dat nw zoon ster ve.. Ik begrijp n... ge hebtgelyk... Ook ik wensch mijne dochter niet tot vertwijfeling te bren gen... En nochtans wordt dat huwelijk on mogelijk... Gij komt noor uwe rechten op... met de bewijzen in de hand, verkondigt gij luide uwe onschuld... de zoon van het slacht offer verwijdert zich van den beul... Wat te doen wat te doen Nerval leunde met do ellebogen op de tafel en liet zijn hoofd in zijne handen rasten. Een paar minuten bleef hij, in gepeinzen verzoeken, zitten. Toen hij het hoofd ophief, was hij bloek maar kalm. Ik begrijp wat gij van mij vordert, zeide hij tot Aurillac, en ik ben het volkomen met u eens... Er bestaat een enkele hinderpaal voor het geluk van twee reine wezens, die hinderpaal zal verdwijnen... Do schuldige moet \éél stikstof dus! Waar moet het gewas zijne straf ondergaan hij is bereid... Zoo sprekende, nam hy een vel papier en scgreeft er eenige regels op, die hij aan Aurillac ter lezing overreikte. Zij bevatten deze woorden Ik verklaar dat ik mij heden vrijwillig van het leven beroofd heb. Dit vordert gij van mij, niet waar? vroeg hij. Een zelfmoord riep Aurillac met af grijzen uit, eene nieuwe misdaad, gevoegd bij de vroegere 1 En de boete, waarvan gy spreekt? Zal ik zelf u opleggen. I)us wilt gij niet dat ik sterve Onboetvaardig sterven sterven in vollen opstand tegen de zedelijke wet, die den zelf moord brandmerkt, tegen da goddelijke wet, die uit zijnen heiligen tempel het lichaam waart van hem, die den moed niet gehad heeft het door den Hemel vastgesteld uur af te wachten, en zelfs geen gebed op zijn graf voor hem over heeft... Neen, neen, zulk eene dood begeer ik met voor n... Wanneer het God behagen zal u voor zijnen rechterstoel te dagen, dan zult gij er verschijnentot zoolang moet gij blijven leven, ik beveel'het, ik wil het Nerval boog bet hoofd. Spreek, hernam hy, spreek Gy zult leven, hernam Aurillac, en aan bidden hetgeen gij verbrandt, verbranden het geoD gij aanbeden hebt... Ik veroerdeel u niet tot het verduren van eenen korststondigen geestelijken zielenangst, maar tot het uit wisschen van het verledene, jaar voor jaar, dag voor dag. Gij hebt de njpcht misbruikt, die het geld geeft, om het fcwaad te onder steunen, voortaan zult gij die macht gebruiken tot het volbrengen van het goed. Gij hebt eenen man in de galeien doen opsluiten, alleen omdat hij uwe eerzucht hinderlijk was, welnu voortaan zult gij, zooveel in nw vermogen is, het lot der gevangenen, der galeislaven, der bannelingen verzachten... Gij zult de wel doener worden van die zoo talrijke klasmen- schen, helaas! die de maatschappij nit haar midden verwijdert gelyk de zee 't schuim harer golven op het Btrand werpt. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1