Rummer 46. Zondag 6 Juni 1909 62e Jaargang. tweede Blad. Gemeenteraadsvergadering. LANDBOUW. Gemengd Nieuws. Reclame. Werk voor oud-leerlingen van lard- en tuinbouwcursus8en. Laat ik de plaats Slaburg noemen, waar het gebeurde of gebeureu kon. De oud leerlingen van den tuinbouwcursus hebben een tuinbouwtentoonstelling georganiseerd, waar gedurende het gansche jaar de produc ten van de pjaats of de omstreken kunnen concurreereu. Ik kan u die gansche tentoon stelling niet beschrijven, maar ik wil a toch het een en ander ervan mede deelen. BekroondBloemkoolen. Men was in Slaburg gewoon de bloem kool te oemesten op de ouderwetsche ma nier, zonder kunstmest, In deu laatsten tijd was daarin wel eenige verandering gekomen. Er waren toch in verschillende proeftuinen proeven genomen om het resultaat te zien van een bemesting met kunstmest op bloem kool. En uit die proeven was duidelijk ge bleken, dat de met kuustmest bemeste bloem kool zeke; niet achter behoefde te staan bij do op vroegere manier geteelde. Dat nieuws was ook eoorgedrongeu tot Slaburg, en en kele tuiniers hadden in de laatste jaren dan ook hun bemestingswijze veranderd. Dat was in heel Slaburg bekend. Maar de laatste tijd was voor de bloemkool niet zoo erg gunstig gtweest* Vun de uitkomsten wist men dus niet zoo heel veel. En nu was meu erg nieuwsgitrig, of er op de tentoonstelling iets vau te zien was. Hebt ge vtl eens bloemkool gezien, lezer Ja? En heat gt; wel eens veel bloemkool bij mekaar genen? Nu, goed. Maar zooveel bloemkool, als ik die week te Slaburg op de tentoonstelling gezien heb, zaagt gij nog nooit bijeen. Het was gewoon een wonder. V.an alle kanlei zag men bloemkool aanrij den en het diurde bijna twee dagen, eer alles geordend ras, maar toen was het gan sche tentoonstelingsgebouw ook gevuld met bloemkool. Men zag e.r verschillende varië teilen, zooals Erurtsche vroege, Langedijker bloemkool, Kortjpen, Lenormand, Bloemkool van Algiers enz. Kr waren zeer veel iuzeudera, die van verschiltnde variëteiten een collectie hadden ingezondm eu de jury had dan ook besloten ditmaal de prijzen toe te kennen aan die iuzendes, welke de grootste en mooiste verzamelng hadden geëxposeerd en niet één variëtet, om te voorkomen, dat één inzender de drie prijzen zou gekregen hebben. En dat ;ou anders al licht het ge val geweest zijn. Waut er was één inzender, die vier collecties had ingezonden nl. Vroege Langedijker, Kortbeen, Erfurtsche en ltali- aausche Riuzenbloemkool. En deze vier in zendingen muntte# zoo in alles uit, dat men zeker de drie prijzen aan dezen inzender had moete# geven. Nu kretg hij in elk geval den eersten. En voor cie vijftig gulden moest hij, zoo verlangde het de jury, het een en ander mededeeleu van de wijze, waarop hij die prachtige, viste, blanke en groote bloem kool geteeld had en den volgenden dag kreeg liet bestuur het volgenden schrijven Bloemkool eischt een rijke bemesting, liet is echter niet waar, dat zij alléén met b&gger, vischuest, stalmest of beer zou te bemesten zijn. Integendeel heb ik sedert een paar jaai ondervonden, dat een rijke bemesting met kunstmest al het andere overtreft. Al deze bloemkool, waarvan toch zeker geen enkele behoeft onder te doen voor do beste, die tentoongesteld zijn, zijn bemest met kunstmest en wel met per Are ''50 K.G. kalk, 10 K.G. superphosphaat, 8 K (t. patentkali en 5 K.G. chilisalpeter. Ik heb op verschillende manieren beproefd of ik soms betere of grootere bloemkool kon winnen door veglating van een dezer mest stoffen, doch ik kwam telkens tot mindere uitkoinsten- Het is wel niet noodig elk jaar de genoemde hoeveelheid kalk te geven, doch om de 2 it 3 jaar is het absoluut noodzakelijk. Als ik de patentkali wegliet was het gewicht aanzienlijk geringer. De kunstmest, noodig, om 1 Are bloemkool te bemesten kost te zamen f 1.50. VLIJMEN. Openbare vergadering op Donderdag 3 Juni 1909, des avonds ten 6 uur. Voorzitter de Heer van Ooijen. Ongeveer half zeven uur opent de Voorzitter de vergadering, Aanwezig zijn de heeren van Heesbeen, van Ooyen, van Stokkum, Mommersteeg, v. d. Ven, van Baal, \ian Heivoort, van Wordragen, Zvvaans en Boom afwezig het lid de Vaan. De Voorzitter verzoekt den ambtenaar de notulen van de vorige vergaderingen te willen voorlezen. Na voorlezing worden deze ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Ingekomen telegram van H. M. dc Koningin houdende dankbetuiging voor aangeboden gelukwenschen. Uit het door Burg en Weth. gedane procesverbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger in dato 17 April is gebleken, dat de boeken en registers ordelijk en regelmatig waren bijgehouden en dat het dien overeenkomstig bedrag', f 43S.65'/s, in kas aanwezig was. c. Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging begrooting 1908. d. Idem 1909. e. Een schrijven van den heer Tax houdende voorloopige berekening van kosten voor het ophoogen van den Aardappeldijk. Voor één jaar f 219.12 voor twee jaar f 438.247s- De heer Boom. Een en ander is door Burg. en Weth. nagegaan. De geheele afstand en grootte is berekend, 't Is heel billijk berekend. De heer v. d- Ven. In welke qualiteit heeft notaris Tax dat moeten berekenen of schatten. De heer Boom 't Is bij de regeling van de omkading en het Rijk heeft hem aangewezen om een voorloopige rekening te maken. Vlijmen heeft ook belang bij dat werk en wel vanaf den dijk tot aan de hut. Het Rijk vergoed het grasgewas voor den .tijd van 2 jaar. De heer v. d. Ven. Is dat voor ver betering van landerijen. De heer Zwaans. Neen 't is voor het te maken kanaal en de algemeene omkading heeft een accoord getroffen met het Rijk. De heer Zwaans zet verder nog uiteen hoe de werkzaamheden zullen geschieden. De heer van Heesbeen. Wij hebben nog geprobeerd om den Aardappeldijk niet te doen ophoogen, doch dat is ons niet gelukt. De heer Boom brengt het bestuur van de algemeene omkading voor de be moeiingen een woord van dank. Spreker zegt dat door dezen maatregel in het vervolg een betere bevloeiing is te ver wachten wat voor het land van groote waarde is. Hierna wordt besloten de ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. 2. Verzoek H. Boom Azn. tot ruiling van grond. Uit het verzoek, dat wordt voorgelezen, blijkt dat adressant huurder is van een perceel land gelegen aan zijn woning. Dat perceel land wil hij ruilen met een perceel verder gelegen en aan hem toe- behoorend Het aan adressant toebe- hoorend is wel iets kleiner doch is betere grond en vertegenwoordigt eene huurwaarde van f 35 per jaar terwijl dat van gemeente slechts f 30 per jaar opbrengt. De heer Boom. Het bedoelde stukje land ligt in de pastorie-hof, langs adres- sants huis Hij heeft dat perceel reeds lang in huur doch het kan nu gebeuren dat het aan een ander zal worden ver pacht wat voor zijn bedrijf zeer lastig zou zijn. De gemeente Heeft er geen nadeel bij, daar naar schatting zijn perceel f5.— per jaar meer zal opbrengen. De Voorzitter. Ik ben er wel voor om de menschen te helpen, doch dan zou ik gaarne zien dat een commissie werd benoemd welk de perceelen moet schatten. Na eene discussie, waaraan bijna allen tegelijk deelnemen, wordt besloten dit punt tot eene volgende vergadering aan te houden. 3- Verzoek aan A. C. P. van Nieuw- kuijk te Vlijmen om afwijking der rooilijn. Adressant verzoekt om afwijking der rooilijn daar hij een woning met stal wil gaan bouwen en hem dit zonder overschrijding der rooilijn niet mogelijk is. De Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor gunstig op het adres te beschikken. De heer Zwaans. Men kan daar best zonder bezwaar meer naar voren bouwen. De heer van Heesbeen. Het komt voor hem zeer slecht uit als hij met van Es gelijk moet bouwen. M. i. is dat niet noodig wijl dat huis ook verschrik kelijk ver achteruit staat. Daar is een grooten tuin voor het huis. De heer Zwaans. Ik denk dat het wel 16 a 17 meter van den weg afstaat De heer v. d. Ven. Het gaat niet aan om met van Es gelijk te laten bouwen. De heer van Buul. Het zou heel goed zijn als men het liet correspondeeren met het huis van Roes en van Van Hoorn. De heer van Heesbeen. Al was het nog meer naar voren, dat zou niets geven. De heer van Stokicum. Het gaat m- i. niet om zoo maar aan te wijzen zoo mag men bouwen of zoo. Voortdurend komen er dan verzoekschriften om af wijking. De Voorzitter. Wij hadden afgespro ken om het gelijk te houden met het huis van Mej. Wed. van Hoorn. De heer van Stokkum. Een rooilijn moet parallel met de as van den weg loopen. Loopt de weg krom dan kan ook het huis met een bocht gezet wor den. Nu zicht inen en dat is niet mo gelijk. De heer van Heesbeen. Het huis van Van Hoorn staat ook in verhouding met de straat. De heer van Stokkum- 't Moet nu worden afgesproken hoe de rooilijn kan genomen worden. In geen enkele gemeente van het ressort der gezondheidscommissie is de rooilijn zoo slecht geregeld als hier. De heer v. d- Ven. Nu zal er ook geen enkele gemeente zijn die zoo slecht is gelegen. De beste oplossing is ver gunning te verleenen om te laten bou wen in de richting van Roes en van Van Hoorn. De heer van Stokkum wijst er verder nog op dat het noodzakelijk is dat men de as van den weg volgt. Ook is het aan te bevelen dat door B. en W. de rooilijn wordt aangewezen door middel van paaltjes. Nu wordt maar gezegd zoo moet je het bouwen en dan wordt het nog gedaan zooals het de menschen het makkelijkst uitkomt Als 't eenmaal staat wordt er niet veel meer aangedaan, af breken doet men niet Na nog eenige discussie wordt beslo ten van Nieuwkuijk te laten bouwen evenwijdig als de huizen van Van Hoorn en Roes doch zooveel mogelijk de rechte lijn van den weg te volgen. 4- Vaststelling verordening ter voor koming van schade door den dennen scheerder, de rups van den nonvl'nder en andere schadelijke insecten. De Voorzitter. Deze verordening is door Ged. Staten gemaakt. De heer v. d. Ven. Zijn Ged. Staten overtuigd van het ernstige van deze verordening De heer Zwaans. Dat is nog van Na poleons wet. Wordt besloten de verordening vast te stellen. 5. Wijziging begrooting 1909. Wordt goed gevonden de post voor armlastige krankzinnigen met f 60 te verminderen. 6. Vaststelling wijze waarop afkondi ging van verordeningen en besluiten van den gemeenteraad moet geschieden. De Voorzitter. Er moet een veror dening zijn en tot dusver bestond er nog geen. 7. Voorstel van B. en W. tot het dragen van een aandeel in de kosten van een onderzoek naar de mogelijkheid der tot standkoming eener drinkwater leiding voor gecombineerde gemeentenl De heer Boom. 6 Mei is te Waalwijk een vergadering gehouden van burge meesters uit het Westen van Noord- Brabant. Daar onze Burgemeester on mogelijk deze vergadering kon bijwonen 't was toen juist paardenkeuring in 's Bosch ben ik daarheen geweest- Deze vergadering werd voorgezeten door den heer Woltering hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. In breede trekken zette hij uiteen, hoe schadelijk slecht drinkwater is voor de gezondheid. Het onderzoek heeft aangetoond dat in deze streek het drinkwater overal zeer slecht is, 't is veel te ijzerhoudend In 26 gemeenten is het totaal onbruikbaar, in 6 gemeenten is het redelijk en in 3 of 4 gemeenten is het voldoende te noemen. Door verschillende hoofden werd het voor en tegen besproken van het boren van putten, 't Is nu gebleken dat, wie geluisterd heeft naar de adviezen van de Gezondheidscommissie en maar diep heeft laten boren, het meeste geld heeft weggesmeten, want gebleken is hoe dieper men gaat hoe meer ijzerhoudend het water is. Na discussie werd besloten een voor- loopig ontwerp te laten maken van de kosten voor een drinkwaterleiding met centraal station. Iedere gemeente moet dan in de kosten voorzien, Die kosten bedragen 2 cent per hoofd. Voor onze gemeente dus een bedrag van f 70. De heer Zwaans. Toen met de ge zondheidscommissie hebben wij ook al zooveel geld weggegooid. Als je een put van 7 a 8 meter diep laat maken, dan heb je redelijk goed drinkwater. Die put daar onder aan den dijk bij Falier geeft goed water. Uit het onderzoek is gebleken dat het maar een bestand deel mist. De heer v. d. Ven. Als je hier overal leidingen moest laten leggen, dat is niet kinderachtig. Als het water nu slecht was, maar wij hebben geen gebrek aan goed drinkwater. De heer Boom. Het is veel te sterk ijzerhoudend. En er wordt beweerd dat dit schadelijk is voor de gezondheid. De heer v. d. Ven en Zwaan. Wordt beweerd. De heer van Heesbeen. Waar moet het naar toe, als hier in Vlijmen een waterleiding moet komen. De heer Boom De Burgemeester van Almkerk zei dat zijne gemeente zeer uit gebreid is en dat de kosten daarom veel te groot zou worden. De hoofdinspecteur zei dat over 't algemeen de zaken veel te zwaar werden ingezien doch ik voor mij ben ook van meening dat het verschrik kelijk veel geld zal kosten in een uit gebreide gemeente als hier. Goed voor Besoijen en Baardwijk, die kunnen bij Waalwijk aansluiten. Drunen zou dat ook nog heel gemakkelijk kunnen doen. De heer Zwaans. Er zou heel weinig gebruik van de waterleiding worden ge maakt, daar ze hier bijDa allemaal goed drinkwater hebben. De heer v. d. Ven. In welke ver houding staat de gemeente, als wij nu geen waterleiding wenschen, dan heeft een voorloopig ontwerp van on kosten voor ons toch geen reden van bestaan. De gemeente Almkerk verkeert in een geheel ander geval. Daar is het water, evenals in Dussen, slecht, maar hier niet, althans ik geloof niet dat er in de Wolput ergens slecht water is. De heer van Buul. Overal is in de Wolput geen goed drinkwater. In de laan bij Wagenberg is het slecht. De heer Boom. Wij mogen ons wel verheugen dat het water uit de put, die wij zoo diep hebben laten boren en welke zooveel geld heeft gekost, niet goed was, anders hadden wij overal van die putten moeten laten boren en dan zouden wij heel wat geld kwijt zijn ge weest. De heer v. d. Ven. Heeft het Dage lijks Bestuur geen voorstel. De heer Boom. Neen, er is reeds zoo menigmaal over drinkwater-voorziening gesproken en eenieder heeft daarover al dikwijls zijn meening gezegd, dat wij het niet noodig oordeelden met een voor stel te komen. De heer Boom deelt verder nog mede dat de vergadering was bijeengeroepen op bevel van hoogerhand, van Hare Majesteit de Koningin. Bij de manoeuvres die verleden jaar zijn gehouden, moet gebleken zijn, dat het water heel slecht is. De heer van Heesbeen. Ik heb nooit gehoord dat het water hier slecht is. Ze zeggen altijd tegen me dat het water bij mij zoo lekker is. Ze drinken het veel liever als het leidingwater. Na nog eenige discussie wordt niet algemeene stemmen besloten niet bij te dragen in de kosten voor een onderzoek naar de mogelijkheid der tot standko ming eener drinkwaterleiding voor ge combineerde gemeenten. 8. Bespreking verpachting landerijen. De Voorzitter. Er staat wel weinig op maar toch zou het goed zijn wat land te verpachten. De heer Zwaans. Zouden we niet een 14 dagen wachten, als er toch niets opstaat. De heer v. d. Ven. Ik moet voorop zeggen dat ik over dit onderwerp niet oordeelkundig kan spreken, doch ik heb gehoord dat bij de menschen de meening voorzit, dat er niet verpacht zal worden en dit zou jammer zijn want de menschen hebben geen hooi of gras meer. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten eenige perceeltjes te verpachten en de groote perceelen als de Meerheuvel, Zooislagen, enz. wat later te doen ver pachten. De heer van Stokkum vraagt hierna nog of het niet wenschelijk zou zijn, dat, als er weer werken moeten plaats hebben van groote kosten als nu heeft plaats gehad aan de 2e. openbare school, het eerst ter sprake werd gebracht in de vergadering. De heer Boom deelt mede dat het behoort tot de onderhoudskosten van wegen duikers, sluizen enz. dat het dus niet eerst in den raad behoeft te komen. Hij kan echter mededeelen dat het werk zeer voordeelig is uitgevoerd kunnen worden daar de gemeente in 's Bosch goedkoop planken heeft kunnen koopen- De heer van Stokkum acht het toch wenschelijk dat voortaan dergelijke wer ken eerst even ter sprake worden gebracht. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. Waarom Waalwijk vertrouwen heeft. Wanneer een genezing van kracht blijft gedurende den aangehaalden tijd, dan is het onmogelijk eraan te twijfelen, dat het geneesmiddel blijvende baat verschaft. Van daag geven wij wederom een bewijs, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen een permanente ge- neiing teweegbrengen Mejuffrouw Verhaaren, Zuid-Wi lemsvaart 130 te Hertogenbosch, zegt ons: ,Reeds sedert mijn kinderjaren werd ik geplaagd door een algemeen gevoel vau ziek zijn, wat zich openbaarde in een verschrikkelijke hoofdpijn, waardoor ik soms weken achter elkaar te bod moest blijven. Ik gevoelde mij dan geheel lusteloos en was het mij onmogelijk het minste ten uitvoer te bren gen. Ik sukkelde erg met gal en had veel schemeringen voor de oogen. Mijn nrine was troebel en zelden zonder bezinksel. Nooit was ik bevrijd van een vlijmende pijn in het benedengedeelte van den rug en in de lendenen, welke pijn mij zelfs 's nachts niet met rust liet. Na al hetgeen ik hoorde van Foster's Rugpijn Nieren Pillen liet ik ook eens een doosje komen toen ik twee doozen geregeld volgens da gebruiksaanwij zing had ingenomen, kon ik mijzelf feliciteereu met een algeheele beterschap en van de vroegere ongemakken kon ik toen niets meer gewaar worden. Uit dankbaarheid zal ik gaarne dit uitstekende geneesmiddel recom- mxndeeren/ Ruim 2 jaren later zegt Mej. Verhaaren ons nog,Ik gevoel mij thans oneindig veel beter en kan üiet met genoeg lof over l)w heilzaam geneesmiddel spreken. Het zijn prachtige pillen/ rik geef U gar.me machtiging om mijn verklaringen publiek te maken/ zoo melde Mej. Verhaaren ongeveer 8 jaren daarna rwant ik gevoel mij thans volkomen hersteld. Alle kenmerken mijner ziekte zijn verdwenen, wel eeu bewijs voor de goede eigenschappen Uwer pillen/ (w.gMej. Verhaaren. Let er op. dat gij de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillau bekomt, elke èebte doos voert den naam voluit, benevens de hand tekening van lames Foster. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firma Wed. Orie-Dumoulin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 17 5 7oor één of f10.voor zes doozen. Drukke Pinksteren. Te Amsterdam zijn met de gemeente-stoomponten over het IJ-veer gedurende de Pinksterdagen vervoerd: len dag 37-182 en 2en dag 44.986 passagiers (tegen 22.408 en 29.720 in 1908. De gemeentetram, aldaar, heeft den len Pinksterdag vervoerd 186.621 en den 2en dag 231 251 passagiers (tegen 158.965 en 205.790 in 1908. Het tramvervoer naar Scheveningen was met de Pinksterdagen weder buiten gewoon groot. De Staatsspoorstoomtram vervoerde circa 40.000 personen en de stoomtram dei Hollandsche Spoor onge veer 20.000 personen Aan de stations, vooral aan dat der H. IJ. S. M. was 't Pinkstermaandag enorm druk. Zoowel in de richting van Amsterdam als naar Rotterdam, liepen tal van extra-treinen. Ongeveer 1 uur 's nachts vertrok de laatste trein. De pier deelde in drukte door een bezoek van meer dan 20.000 personen. Niet voor de poes I Heel anders dan »de vroolijke vrouwtjes van Windsor* waren de woedende vrouwen van Mani fold. Een Engelsch mijnwerker, Englart, sprak allerlei kwaad van de vrouwen en meisjes in dat dorp van Pennsylvanie en toen hij, ondanks herhaalde waar schuwingen, daarmee maar niet wilde ophouden, besloten de vrouwen in een

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5