Nummer 50. Zoiiaag 20 Juni 1009 '12e Jaargang, Tweede Blad, Raadsvergadering Waalwijk. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Waalwijk op Donderdag, den 17 Juni 1909, des namiddags ten 68/4. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging der begrooting van 1908 en 1909. 3 Besluit tot wijziging der verdeeling der gemeente in wijken- 4. Aanbieding van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1909 en benoeming eener commissie van onder zoek. Afwezig de heeren J. J. van Dooren, Th. Hoffmans en E. W. Klijberg. Voorzitter. De edelachtb. heer Burge meester. De Voorzitter opent de vergadering heet de leden welkom en verzocht den secretaris de notulen der vorige verga dering voor te lezen. De Voorzitter. Heeft iemand eenige aanmerking? De heer van Schijndel. Er komt niet in voor dat de heeren Klijberg en Gragt- mans tegen U gezegd hebben, toen ik wou spreken over de gasfabriek »'t woord niet meer geven4 en dat zou van invloed kunnen zijn later, want ik zal er nog wel eens op terugkomen, ik zal het nog wel eens meer over de gasfabriek hebben en dan zou het soms van invloed kunnen zijn. De Voorzitter. De notulen zijn toch al zoo uitgebreid, en dat zal toch niets er aan afdoen. De heer van Schijndel. Neen, 't is niet van ernstig en aard, maar 't zou misschien van invloed kunnen zijn; als ik later weer eens 't woord over de gasfabriek vroeg, zouden ze er op neer kunnen komen, dat al meer verzocht was, 't woord daar over niet te verleenen. De Voorzitter. U hebt toen toch 't woord gehad. De heer van Schijndel. Ja, U hebt er niet naar geluisterd en toch gegeven. De Voorzitter. Hoe denken de heeren erover De heer Gragtmans. Ik geloof dat het een andere oorzaak heeft, waarom de heer van Schijndel erop terugkomtde heer van Schijndel heeft mij gevraagd, nogmaals de resultaten der gasfabriek te geven en toen heb ik gezegd hem daarop niet meer te zullen antwoorden. Maar 't is van zoo ondergeschikt belang, dat ik er niets tegen heb. U hebt trouwens 't woord heelemaal niet gevraagd. De heer van Schijndel. Daar gaat 't niet over. De Voorzitter brengt in omvraag, of de notulen al of niet gewijzigd zullen worden. De heer Verbunt herinnerf zich niet juist meer, is er voor ze zoo te laten, evenmin de heer Houben, terwijl de heer Timmermans-Verschure een vorig maal afwezig was. De heeren Verwiel, v. d. Broek, Gragtmans en J. Timmer mans Wzn. stemden voor de notulen zooals ze nu zijn. I. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer Klijberg, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. b. Besluit van Gedeputeerde Staten betreffende 4 reclames H- O lo Reclame Pastoor Kuijpers, de aan slag gebracht op f 26,69. 2o. Reclame C. J. Marks afwijzend beschikt. 3o. Reclame I. van Leeuwen-Frijda afwijzend beschikt. 4o. J. Tom, aanslag verminderd met f 3,84 volgens 't besluit van den Ge meenteraad. c. Besluit van Gedeputeerde Staten goedkeuring geldleening f 6000 en f 20.000. d. Idem goedkeuring wijzigingen be grooting 1908 en 1909. e. Ingekomen het contract met de gemeente Baardwijk voor de levering van gas aan de gemeente en aan par ticulieren.* Verslag toestand der gemeente. g. Gezondheidscommissie. h. Kamer van Koophandel. z". Teekenschoolcommissie voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen een adres van de hee ren F. Kemperman en F. v. d. Ven, waarin zij rhededeelen dat zij zeer veel schade ondervinden voor hun windmolen, van de boomen staande aan den Stations weg en den weg vanaf de stationsstraat naar de Putsteeg, die boomen groeien boven hun molen uit, zoodat zij den wind opvangen en zij nooit kunnen uitzetten. Zij verzoeken beleefd of die boomen op te ruimen of onschadelijk te maken, daar ze zeer hinderlijk zijn. Als een bewijs wat last ze hebben, diene, dat ze een boer, die een stukje land pacht, achter den molen f 6 geven, als hij de boomen zoo en zoo laag houdt. Daarenboven zal dat wel onder de hinderwet vallen. Men zal misschien zeggen, daar is stoom bij, maar die moet bij windstilte meewerken, om bovengenoemde redenen vragen adressanten die boomen allemaal weg te ruimen of onschadelijk te maken. De Voorzitter. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op dit adres. Aangenomen. II. Wijziging begrooting 1908 en 1909. Uit de voorgelezen posten blijkt dat een bedrag van f 59,67s der begrooting 1908 moet worden af- en overgeschre ven, wat bij onvoorziene uitgaven kan worden gevonden. Uit de voorgelezen posten blijkt dat de uitgaven voor 1909, moeten worden verhoogd o. a. voor nieuwe huisnumme ring in verband met de a. s. volkstelling en verder 69,54 voor 't huurcontract voor de verhuring van 't oude postkan toor aan Cohen, en een huurcontract voor het huren van een perceel land van het rijk aan de Mauritsplaatverder een post voor meubels in 't bureau van den gemeente-opzichter en een verhooging bouwen bergplaats. Dat alles kan ge vonden worden uit verschillende over schotten o a- van de verbouwing post kantoor en uit onvoorziene uitgaven. De heer Houben. Mag ik weten waar om het huurcontract met Cohen voor onze rekening is. Ik meen positief dat de heer van Schijndel gezegd heeft, dat het f 600 per jaar zuiver moet zijn. Wij verhuren een huis aan Cohen en daar van moeten wij 't contract betalen en wij huren een stuk land van 't rijk en daarvan moeten wij ook 't contract betalen De Voorzitter. De huur was hem nog al erg zwaar en daarmede zijn we hem tegemoet gekomen, dat is zoo met hem overeengekomen. De heer Houben. Ik meen stellig, dat de heer van Schijndel dat gezegd heeft. De Vcorzitter. Ik meen dat de heer van Schijndel sprak over bijwerken. De heer van Schijndel. Dat was wel de hoofdzaak, maar dit komt me ook vreemd voor, hier is de gewoonte, zoo ver ik weet, ieder de helft en dan f 69 is nog al wat. De heer Houben. Die overeenkomst met Cohen, wie dat betalen zou, staat toch zeker op schriftals de secretaris dat even wil laten zien, dan is dat direct in ordeals 't overeengekomen is, is er niets meer aan te doen. De Voorzitter. Dat is mondeling ge beurd in de vergadering van B. en W. De heer Houben. Ik vind het zeer bezwaarlijk, daar en hier, op twee plaat sen 't contract te moeten betalen. De Voorzitter. We hebben dat gedaan om de huur zoo te kunnen behouden. Aangenomen. III. Besluit tot wijziging der verdeeling der gemeente in wijken. De Voorzitter. Dit moet geregeld wor den in verband met de a. s. volksstelling Op 't oogenblik hebben ze drie wijken, A, B en C 't voorstel is nu om te regelen als volgt Wijk A, vanaf Baardwijk tot de Markt Wijk B, vanaf de Markt tot Besoijen, Wijk C, vanaf de Loint tot 't Spoor, Wijk D. alles over 't spoor. De heer Houben. Ik begrijp niet waar om U wijk A en B zoudt willen ver anderen, ik heb nog zelden een plaats gezien, die zoo gemakkelijk is ingedeeld als Waalwijk, eene zijde A, andere zijde B tot aan de Loint, vanaf de Loint C- Ik zou er sterk vooi zijn, om A en B zoo te laten, gaat men die nu door elkander brengen, dan zal dat een hoop administra tie geven voor eenieder. Elke admini stratie is daarop gebaseerd en als U 't zoo gelaten had, dan zou 't veel mak kelijker zijn. Dat U over 't spoor eene nieuwe wijk D maakt vind ik zeer goed, maar de rest kan toch goed zoo blijven. Om een voorbeeld te geven zou het mij minstens een week werk geven om alles weer in overeenstemming met de nieuwe nummering te brengen en het dient ner gens voor. Ik zou U in overweging durven geven A en B te laten, C de stationsstraat vanaf de Loint en D alles over 't spoor. De Voorzitter. We hebben 't voorge- steld om 't meer in verband met 't 'j kadaster te brengen. De heer Houben. Als ik goed ge hoord heb gaat de heele zaak nu door mekaar en wat heeft de nummering met het kadaster te maken. De Secretaris. Die heeft daar zeker veel mee te maken. De heer Houben. 't Is een gemak kelijke nummering dat zegt iedereen en nu neemt u ze toch door mekaar, .t Is voor u, mij en ieders gemak om 't zoo te laten. Gemak dient den mensch en wij moeten 't de menschen toch ook zoo gemakkelijk mogelijk maken, daarom stel ik 't voor. 't Is niet om een aanmerking te maken. De Secretaris. Wat zullen we dan doen in den buitenpolder, de heeren verwarren 't begrip wijk, dat is niet een lange rij, maar een complex, dat moet in verband komen met het kadaster. De heer Houben. Die paar huizen gewoon laten volgen, daar komen er toch geen bij- De Voorzitter. Deze regeling is zoo getroffen om dat ze voor de secretarie al zeer gemakkelijk is. De heer Timmermans-Verschure. Om dat het voor de secretarie makkelijk is en voor de rest is 't lastig, dus daarom moet 't alleen gebeuren, dat is toch geen motief. Als er geen andere motieven zijn is 't nogal erg. De Secretaris. Niet voor ons, voor ons is 't heelemaal niet gemakkelijk- De heer Timmermans-Verschure. Dat zegt de burgemeester toch. De Secretaris. Ja, dat is goed, dat kan wel. De Voorzitter. Ik bedoel voor de gemeenteadministratie. De heer TimmermansVerschure. Waarom is dat makkelijker, ik geloof dat 't voor 't algemeen lastiger is en 't zal meer kosten. Dat begrip van wijk, hoe men dat opvat, doet er weinig aan af. De heer van Schijndel. 't Is makke lijker om 't zoo te laten en daar dienden we toch rekening mee te houden. De Voorzitter. Gehoord de discussies, stellen B. en W. voor alles zoo te laten en wijk D. bij te maken over 't spoor. De heer Houben. Dezelfde volgorde blijtt dan als thans nietwaar. Aangenomen. VI. Aanbieding van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1909 en be noeming eener commissie van onderzoek. De Voorzitter. Ik heb de eer u aan te bieden 't kohier H. O en verzoek u eene commissie van onderzoek van 3 leden te benoemen. Gekozen de heeren P. Verwiel, A- li- van Schijndel en Bern. Timmermans-Ver schure die de benoeming aannemen. De Voorzitter. Ik verzoek de heeren zoo spoedig mogelijk te vergaderen, daar we weer spoedig vergadering hebben. Verlangt nog een van de heeren woord De heer Verbunt. Misschien zal de vraag u wat vreemd voorkomen maar toch wensch ik ze even te stellen. Aan gezien ik niet in 't bezit ben van eene politie-verordering, wou ik u de vraag stellen, of 't behoort tot de competentie van den Burgemeester om bij algemeenen maatregel het politie- uur te verlengen. Is dit niet zoo, dan zou ik met het oog op eventualiteiten voorstellen, nu de raad bijeen is, deze zaak te bespreken De Voorzitter. Ja die macht heeft de burgemeester. De heer Verbunt. Ik wist dit niet, en meende dat zulks aan den raad was, dan kon nu de zaak worden behandeld. De heer van Schijndel. De Burge meester kan 2 uur verlenging geven. De Voorzitter. Neen, tot 2 uur. De heer van Schijndel. Het zou dus nu voor kunnen komen, dat een familie een feest geeft in een hotel en dat b.v om half drie de politie binnen komt en alle feestvierenden procesverbaal opmaakt dat zou een mooie boel worden. De Voorzitter. Ja, dat zou ze kunnen De heer van Schijndel. Vooral nu 't er in de gemeente den laatsten tijd geducht hapert, zooals men in de dagbladen kan lezen, dat rustige bürgers in café's direct worden lastig gevallen, ook in sociëteiten waar de politie m. i. niet mag komen, mogen we hier toch we eens overspreken. De heer Timmermans-Verschure. Zijn er geen nadere voorstellen te wachten van Burgemeester en Wethouders om aan het lastig optreden der politie een einde te maken. De Voorzitter. Op 't oogenblik niet, maar we zouden de zaak kunnen over wegen en we hebben weer spoedig ver gadering. De heer Timmermans-Verschure. Als men van huis gaat om een potje bier te drinken, komt men 's avonds met een proces-verbaal in den zak thuis. De heer van Schijndel. We zitten liertegenover zoekende politie en 't is rijkspolitie. De heer Timmermans-Verschure. We mogen m. i. wel maatregelen nemen, vooral met het oog op kermis. De Voorzitter. We hebben spoedig vergadering en dan kon de zaak be sproken worden. De heer Timmermans-Verschure. Ik zou het voor 't oogenblik b v zoo wij zigen 't politie-uur tot 12 uur en dan de burgemeester 't recht geven verlof te geven tot 4 uur. De heer Houben Op 't oogenblik be hoort 't mijnheer de Voorzitter tot uwe conpetentie om 't politie-uur te verlengen. U moet en zult wel weten wanneer U verlenging geeft. Om nu ter wille van een of ander poütie-man, direct een verordening te gaan veranderen, is toch nogal erg. De heer Timmermans-Verschure. Daar schieten we niet veel mee op en kan de toestand zoo lang duren en dan moeten de menschen maar geplaagd worden. De heer Houben. Ik zou er niets tegen vinden om den Voorzitter de macht te geven 't politie-uur met een uur te verlengen Jaren en jaren is 't zoo goed gegaan, 't is toch beter als 't hoofd der gemeente't heft in handen heeft als trubbel veroorzaakt wordt. Ik vind 't zoo nogal erg ingrijpend. De heer van Schijndel. Als men 't u toch lastig maakt, neemt u toch ook daartegen maatregelen. Ik vind dat we 't direct moeten veranderen en zou zelfs voor durven stellen om als proef 't politie-uur voorloopig af te schaffen Er zijn verschillende plaatsen waar dit zeer goed gaat. De heer Houben. Ik zou die proef heel gevaarlijk vinden. De bevolking is hier zeer rustig; de politie moet met tact optreden. De heer van Schijndel. Ja, zoo door de vingers zien bedoelt U. De Voorzitter, 't Politie-uur wordt we eens meer verlengd, ik laat dat in de courant zetten. Ik zou de heeren ont raden zoo plotseling een verordening- te wijzigen, direct voor een man 1 De heer Timmermans-Verschure. Juist 't optreden van dien man is van dien aard, dat eene gemeente van 5000 zielen door dien een man wordt geplaagd en daartoe zou ik hem 't recht en de macht ontnemen en 't politie-uur stellen op 12 uur en met buitengewone mach tiging van den burgemeester tot 4 uur De heer Verwiel. Ik geloof dat de meeste leden hebben gewacht met een voorstel over 't politie-uur te komen tot de herziening der politie-verordening kwam die wel spoedig zal komen, anders was er nu wel niet overgesproken, maar na dit voorval zal 't zaak zijn maatregele i te nemen, men kan nog niet rusten buitenzitten. De heeren Verwiel en van Schijndel steu nen 't voorstel Timmermans-Verschure De heer J. Timmermans Wz. Ik zou de heeren in overweging geven om het in onderzoek te stellen in handen van B. en W. die dan i° de eerstvolgende vergadering met voorstellen kunnen komen en 't gevoelen van den raad ver nemen. Ik ontraad om e n besluit van zooveel beteekenis als dit te nemen in een zoo onvoltallige vergadering, en nu de zaak nog niet is nagegaan en onder zocht. De heer Van Schijndel. Ik ben van 't tegenovergestelde gevoelen als de heer Timmermans; de hotel- en café houders, het publiek ondervinden er nu den last van, dus moeten we oogen- blikkelijk maatregelen nemen en de zaak is genoeg bekend en besproken. De heer Houben Ik vertrouw dat de Voorzitter maatregelen zal nemen om voorloopig 't publiek niet te laten be- moeielijken. We kunnen dat aan U over laten. We moeten m. i. niet overhaast te werk gaan.Voorloopig zijn we vol doende gewaarborgd als we dit aan uwe prudentie overlaten, de burgemeester zal wel maatregelen nemen en we kunnen dan verder zien. De heer Timmermans-Verschure. Heeft het hoofd der*politie 't recht de rijks politie voorschriften te geven omtrent uitvoering der politie- het nagaan der verordening. De Voorzitter. Neen. De heer van Schijndel. We gaan niet overhaast te werk en moeten het nu wel doen, anders kan er niemand iets aan doen. De Voorziter. Het dag.bestuur heeft even geconfereerd en binnen 14 dagen hebben we een nieuwe vergadering, "t kan best zoo lang wachten. B. en W. kunnen dan met voorstellen komen. De heer Verwiel. 't Is heelemaal tegen t reglement van orde, zooals 't nu gaat. Indertijd is om noodeloos stemmen te voorkomen besloten dat een voorstel gesteund moet worden door 2 leden, eer t in stemming kan komen en nu zijn er die en nu wordt 't nog niet in stemming ge bracht, ik betwist 't recht van B. en W. om de zaak uit te stellen of de leden moeten 't voorstel terugnemen. De Voorzitter. We geven 't slechts in overweging. We zouden dan nog eens advies kunnen inwinnen enz. De heer Timmermans-Verschure. Ad viezen van advocaten zijn er al zoo veel ingewonnen, doch daar komt men niets verder mee. Daarna komt 't voorstel Timmermans- Verschure in omvraag en wordt aange nomen met 5 tegen 3 stemmen. Voor de heeren. Verbunt, van Schijn del, Timmermans-Verschure, Verwiel en v. d. Broek. Tegen de heeren. Houben, G agtmans en Timmermans Wzn. De heer v. d. Broek. Daar is een fout in de gemeente waag, een misbruik. De cijfers worden veranderd door lui die de briefjes ontvangen. Stemmen Al weer wat anders 1 De heer v. d Broek. Dat is toch ge beurd 103 is veranderd in 130 en dat kan makkelijk verholpen worden door het bedrag voluit in letters te laten schrijven. De Voorzitter. Ik zal de zaak nagaan en laten verbeteren en sluit hiermee de openbare vergadering WASPIK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waspik op Vrijdag 18 Juni 1909 des middags ten 2 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Dekkers Precies 2 uur opent de Voorzitter de vergadering en heet de leden welkom. Aanwezig zijn de heeren Smeur, Gijs man, Kamp, Ruijtenberg, Zacht, de Bont, Zijlmans, Teunen en Klaassen afwezig de heeren van Son en Langewerf. De Voorzitter verzocht den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld De Voorzitter. Zoodra ons bekend was geworden, dat de blijde verwachting in vervulling was gegaan, hebben wij een telegram gezonden, H. M. de Ko ningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. M. de Koningin moeder gelukwenschend. Wij hebben daarop het navolgend telegram terug gekregen Hare Majesteit de Koningin, Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins en Hare Majesteit de Koningin-Moeder laten u allen voor gelukwenschen danken. 1 Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming. De Voorzitter. In dato 27 Maart is door Burgemeester en Weth- bij den gemeente-ontvanger proces-verbaal van kasopneming gedaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de boeken en registers behoorlijk waren bijgehouden en dat het dienovereenkomstig bedrag f41.63, in kas aanwezig was. b. Schrijven van den WelEerw. heer Teulings, kapelaan alhier, houdende me- dedeeling dat hij zijne benoeming als lid der commissie tot wering van school verzuim aanneemt. c- Idem van den heer A Schenkels d. Schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring besluit van den raad tot het doen van buitengewone uitgaven. e- Schrijven van Ged. staten houdende goedkeuring besluit raad om de schen king van den HoogEerw. Deken f 194,41 Va te aanvaarden. Hierna deelt de Voorzitter mede dat op 5 Mei in 1908 besloten was de Zij berm van de prov. weg met klinkers te bestraten. 15 Mei 1.1. is dat werkje aan besteed en gegund aan Jac. v. d. Broek voor f169. Nu is echter meer bestraat als aanvankelijk was opgegeven zoodat Adjudant SCHIMMEI.I'ENNINK. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5