Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. bü 1TENLAN D. Frankrijk. Engeland. Duitschland. China. BINNENLAND. Rechtzaken, NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nummer 50. Zondag 20 Juni 1909. 32e Jaargang. Dinsdag is in Toulon de oud-marine officier Lucien Napoleon Bonaparte, een zoon van prinses Letitte Bonaparte en den Engelschen diplomaat Wijze over leden. De overledene was de eerste, die het plan tot den doorsteek van de landengte van Panama heeft gemaakt maar zijn concessie later aan de Lesseps heeft afgestaan. De overledene was 66 jaar. maar veel heeft dit niet te beduiden Verwaarloost men nu dit kleine ver schil, dan blijkt, dat op 11 Juni Rechts de meerderheid van de kiezers bleef in de provincies Zeeland, Noord-brabant, Limburg, Gelderland, Zuid-Holland, Utrecht en Overijsel, en dat daarentegen Links de meerderheid haalde in Noord- Holland,Groningen, Friesland en Drenthe. Alzoo zeven provinciën met een meer derheid Rechts en slechts vier met een meerderheid Links, waaronder het kleine Drenthe. De meerderheid aan de zij van Links bedroegen in Friesland in Groningen in Drenthe en in Noord-Holland 2,804 stemmen. 10,498 6,118 17,645 Gisteren zijn de groote manoeuvres der Engelsche vloot begonnen. Meer dan 350 oorlogsschepen van verschillende soort nemen aan die oefeningen deel. Vijf eskaders van slagschepen en 7 krui sereskaders met de daarbij behoorende onderzee- en torpedo-flottieltjes treden tegen elkander op. Het oppercommando voerde sir William May sir A. Curzon en prins Louis Battenburg. Ten einde de scheepsbemanning op de volle oorlogssterkte te brengen, heeft de admiraliteit al de reserves en boven dien nog vrijwilligers moeten oproepen. Langs de geheele kust zijn Marconi- stations ingericht. Een ernstig voorval heeft plaats gehad. Een Russisch oorlogsschip of Russische oorlogsschepen hebben ge schoten op een Engelsche stoomboot. Een telegram van de Daily Mail uit Wiborg meldt, dat de Woodburg met een lading hout het Russische eskader voorbijvoei. Er werden 7 granaten op het schip afgevuurd, waarvan er vijf doel troffen. De firma John Whitfield, de reeders het schip te Newcastle, kregen Donder dagavond een telegram van kapitein Robertson, meldende dat de stoompijpen aan dek weggeschoten en er verscheiden gaten in het schip geboord werden. De stoker Boyne werd aan het been gewond De Woodburn keerde dadelijk naar Fre- drickshaven terug om het noodige aan het schip te laten herstellen. Boyne werd eerst verbonden aan boord van den Russiscben kruiser Asia en vervolgens naar Wiborg gebracht. Het was een torpedoboot die de schoten loste. Een paar Engelsche bladen hebben nog den tijd gehad om een oordeel te zeggen. De Russen hebben weer eens een aanval van zenuwen gehad, schrijven er een paar. Een derde zegt, dat het bijna een herhaling van het Doggers- bank geval was geworden. De »Köln. Volksz.5 meldt, dat het Nederlandsch episcopaat in zijn laatste vergadering besloten beeft om op 8 Augustus bij de sluiting van het Eucha ristisch Congres te Keulen de vergadering van het St. Jozefcomité, de vereenfging tot bescherming van Nederlandsche ar beiders in Duitschland, bij te wonen. De leden Van deze vereeniging zullen aan de plechtige processie van 't Congres deelnemen. Het staat reeds vast, zoo zegt de »Kölnische Volksz.5 verder, dat de aarts bisschop van Utrecht, de bisschop van Roermond en waarschijnlijk ook de bis schop van Haarlem persoonlijk zullen tegenwoordig zijn, terwijl de bisschoppen van 's Hertogenbosch en Breda wegens hun hoogem ouderdom de reis naar Keulen waarschijnlijk niet kunnen onder nemen. De czaar van Rusland en de keizer van Duitschland hebben elkander ont moet ter reede van Reval. Er heerschte groote hartelijkheid. Nu wordt er weer gesproken over een samenkomst van den Czaar met keizer Frans Jozef en den koning van Italië. De marine-commissie is met het op stellen van 't Chineesche Vlootprogram- ma gereed. Het bevat de inrichting van 2 vloten, een ten Noorden en een ten Zuiden van de Jang Tsé. Elke vloot omvat 4 groote, kruisers van het dread nought5-model, 8 kruisers van het type »Invincible5, 10 2e klassers en een aantal kanonneerbooten, torpedo's en proviand schepen. Elk der eskaders, bestaat dan op zijn minst uit 40 nieuwe schepen en zal onder 't commando van een admi raal staan. De commissie doet tevens 't verzoek om het programma in vier jaren af te werken. Saam 37,060 stemmen. Daarentegen bedroeg de meerderheid aan de zij van Rechts5 in Zeeland .4,143 stemmen, in Noord-Brabant 46,425 in Limburg 30,621 9,780 19,234 9,372 4,844 in Zuid-Holland in Gelderland in Utrecht en in Overijsel Saam 124,419 stemmen. Rechts alzoo een absolute meerderheid van ver over de 85,000 stemmen. (Std.) Een tentoonstelling te Nijmegen. De afdeeling Nijmegen der Maatschap pij van Nijverheid besloot tot het orga- niseeren eener tentoonstelling voor Electrische bedrijven in het jaar 1910, waarvoor een commissie van 5 leden werd benoemd. Een uitvinding. Men meldt uit Nijmegen Een Nijmeegsch ingezetene moet het middel gevonden hebben om melk in flesschen ziektekiemvrij en langen tijd tegen bederf bestand te maken. Melk van 5 Mei jl. smaakte 15 Juni, dus 40 dagen later, nog lekker en frisch. Hoewel een Hollandsche firma den bezitter van het geheim een belangrijke som voor de uitvinding heeft geboden, zal hij binnenkort naar Amerika scheep gaan, om de uitvinding zoo duur moge lijk te verkoopen. Nederlandsche nijverheid. Aan de firma Lips te Dordrecht is door het hoofdbestuur der Rumeensche spoorwegen de levering van 26 brand kasten opgedragen, gevolg eener vrije inschrijving, aan welke, behalve door deze firma, werd deelgenomen door 15 huizen vanFransche, Duitsche, Engelsche, Oostenrijksche en Rumeensche natio naliteit. Politieke kleur onzer provinciën. Een enkele maal schuift de district- grens over de provinciale grens heen, Waalwijk, 19 Juni 1909. „Wuahvijks Belang Naar wij met genoegen kunnen made- deelen, schijnt men te hebben ingezien, dat het steunen, ook financieel', der ver eeniging »Waalwijks Belang» een levens vraag voor deze vereeniging is en worden de kwitanties goed betaald. Eenigen nog weigeren om onverklaarbare redenen lid te worden, anderen lid te blijven, maar daartegenover staat dat ook eenige nieuwe zich hebben opgegeven, zoodat het getal der honoraire leden, vergeleken met het vorig jaar vooruit is gegaan. Het bestuur van W. B. ziet daarin eene aanmoediging om met kracht voort te gaan en zooveel mogelijk te doen in het belang onzer gemeente. (iemeenteraads-verkiezing. De datum der verkiezing, (candidaat- stelling) voor 4 leden van den gemeente raad, is zooals we in ons vorig nummer meldden, 29 Juni a.s- De datum van stemming en herstem ming zijn door B. en W. bepaald respec tievelijk op 8 en 20 Juli. Herstemming. De belangstelling voor de a.s. her stemming is alom zeer groot, zoo ook zeer zeker in onze streek. Wij hebben maatregelen getroffen om ons den avond der herstemming zijnde Woensdag 23 Juni in eenige telegrammen den uitslag te doen seinen, welke aan ons bureau zal worden bekend gemaakt. Komt deze niet te laat dan zullen we ze per bulletin doen verspreiden. Vncuntie kolonies. Hedenmorgen zijn door den ijverigen secretaris den heerj. F. Marks, wederom een 4tal kinderen weggebracht naar het koloniehuis te Noordwijk, om daar voor rekening der afd. Waalwijk en Omstreken, der Kinderherstellings- en vacantie kolonies tot 15 Juli te vertoeven en te genieten van de heerlijke, frissche lucht de goede voeding en heerlijke spelen om dan flink, opgeruimd en gezond weer te keeren. Uit den Bosch. Bij herstellingen, welke men bezig is aan te brengen aan een oud torentje, staande aan de pastorie van de St. Pieters kerk te 's Hertogenbosch, heeft men een volledig wapea van Keizer Karei V ge vonden, met nog eenige andere merk waardigheden, waarvan herkomst en beteekenis nog niet zijn vastgesteld. Naar wij vernemen, heeit het Comité van Oud-'s Hertogenbosch besloten om den sluitingsdag te bepalen op 24 Juni en op dien dag een festival van muziek korpsen te organiseeren. Tentoonstelling Stad Tilburg 1909. Venetië, de groote attractie, begint reeds te laten zien, wat we daarvan zal mogen verwachten. Om de gracht met haar sierlijke bruggen verheffen zich als bij tooverslag de natuurgetrouw uit ziende winkels en paleizen, kerken en straten. De muziekkiosk op het eiland en het doge-paleis zullen meesterwerken worden. Bij de te geven feesten zullen de maskeradefeesten een hoofdrol ver vullen. Voorloopig is reeds bepaald dat eens een >Carnaval de Vénise» zal worden gegeven en eens een historische optocht uit het midden der 15e eeuw. Huzaren to Tilburg. Naar de Tilb. Ct. met zekerheid ver neemt is een perceel grond, in de nabij heid van het Missiehuis aan den Breda- schenweg te Tilburg aangekocht om daar de cavaleriekuzerne te bouwen. De onderhandelingen moeten reeds zijn gesloten. Zelf zijn schoenen Iuppen Bij het 2e Bat. 3e Regt. Inf. te Middel burg en 't 4e Bat. te Vlissingen zullen schoenen op proef worden genomen, waarvan de zolen op een bijzondere wijze zijn aangebracht, zoodat zij door den gebruiker zelf kunnen worden her, steld. BAARDWIJK. Morgenstond goud in den mond? Gisteren inorgen werd door ouzen politieman Jansen de 13de strooper gevan gen sinds Januari van dit jaar, ditmaal gold het zekere S. alhier die reeds om 3 uur uit de veeren was gerezen ten einde een haasje of konijntje te pikken. Zal het misschien voortaan worden ingezien, dat het niet zoo gemakkelijk is aan 't speurend oog van dezen agent te ontsnappen. De Z.Eerw. heer Pastoor is thans weder geheel hersteld van zijn ziekte, zoodat wij nu spoedig met de toebereidselen voor het a.s. groote feest kuuuen beginnen. VLIJMEN 18 Juni. In de gislerenavond bij de Wed. van Palier gehouden bestuurs vergadering der coöperatieve stoomzuivel- fabriek „De Vooruitgang/' is het bouwen der fabriek opgedragen aan den heer J. van Stokkum, aannemer alhier, voor de som vaa f 2850. Gisterenavond ten 7 uur had alhier eene openbare vergadering plaats van den raad der gemeente. Tot plaatsvervangend Voorzitter werd benoemd de heer P. Zwaans. Het verzoek tot ruiling van grond H. Boom, in een vorige vergadering aangehou den, werd wederom aangehouden tot een volgende vergadering. In een volgend nummer geven wij breed voerig verslag, Hedennamiddag ten 5 uur komt de raad der gemeente in eene spoedeischeude vergadering bijeen, NIEUWkUlK. De leden die dit jaar op den eersten Dinsdag van September aftreden in onzen gemeenteraad zijn de heeren J. Titters en H. Mostermans, die wel wederom bij enkele candidaatstelling zullen herkozen worden. Zekere vrouw J. H. alhier werd gis terenavond terwijl ze op weg was naar hare woning plotseling ouwel. Bij P. alhier in gedragen gaf ze eenige oogenblikkcn later reeds den geest. BESOIJEN. Gislerenavond ten 6 uur hield de raad onzer gemeente eene openbare vergadering. Na behandeling der ingekomen stukken, werd besloten eene tijdelijke geldleening aan te goan van zoo noodig f 1000. Daarna werd de algemeeue politieverorde ning vastgesteld, en eene verordening op afkondiging van verordeningen vastgesteld, Uitgebreider verslag in 't volgend nummer. VRIJHOEVEN-CAPPEL 19 Juni. De werkende leden van het fanfarecorps „Sirena* hebben onderling gevormd een drietal kwartetten, welke extra repetities houdeB, geleid door den directeur den beer Slravers, ten einde op een nader te bepalen datam een concours te houden, alwaar dan ook geldpiijzen aar» verbondeu zij». Het beste succes zij den ijverigen leerlingen tocge- wenscht. tegen „Vlugheid wint* van Capelle op 't terrein van eerstgenoemde vereenigiog, We 'nopen, dat „K. H. m. K.* zich eens goed zal houden en een ander niet met de over winning zal laten gaan strijken. RAAMSDONK(Dorp), 18 Juni. Naar wij vernemen zijn B. en W. der gemeente Waspik met het Bestuur der El. Centrale aan het onderhandelen over de aansluiting van genoemde gemeente. RAAMSDONK8VEER, 18 Juni. Wij ver nemen dat bij ons gemeentebestuur voor de letering van 140 geëmailleerde straatnaam borden van talrijke binnen- eu buittnlandsche firma's aanbiedingen ingekomen zijn, terwijl de laagste aanbieding was die van de firma W. J. Simonis de Kok alhier aan wie de de levering is opgedragen. Wel een bewijs dat deze firma „concurrenzfahig* is. DUSSEN Opeub. Verg. van den Raad der gem. Dussen te houden op Zaterdag den 19den Juni 1909 des namiddags te vier uur. Te behandelen 1. Rekening en begrooting van het Burg. armbestuur. 1. Wijziging der verordening op het bou wen en de bewoning van keeten op grieod gronden. 3. Af- en overschrijvingen op den dienst van 1908. 4. Oninvorderbaarverklaring van posten wegens achterstallige belasting. 5. Ingekomen stukken. MEEUWEN. Woensdag 1.1. vierde onze geachte en trouwe brievengaarder, de heer Joh. Vos, zijn zilveren jubilé als postbe ambte. Zoowel van binnen als buiten de gemeente mocht hij talrijke blijken van belangstelling ontvangen. Verder ontving hij nog van verschillende zijden passende ge schenken, alle blijk gerend hoe hoog men den heer Vos acht. Des 's avonds bracht de fanfare Kuust en Vriendschap eene serenade 't welk zeer veel volk op de been bracht. De muzikanten werden daarna door den jubilaris gul onthaald eu hartelijk toege sproken. Woensdag 16 Juni is voor den heer Vos en de zijnen een onvergetelijke dag gewor den, die Dog lang bij hen in aangename herinnering zal blijven voortbleveu. De WelEerw. heer Klomp, predikant te Wassenaar heeft het beroep naar ouze gemeente aangenomen Gisterenavond overkwam den land bouwer M. van D. een ougeval, dat geluk kig zeer goed is afgeloopen. Toen hij met zijn geladen hooikar tegen een stoep wilde oprijden viel de kar om. Gelukkig wist hij uog juist weg te springen eu werd alzoo niet onder het hooi bedolven. De kar even wel is geheel stuk. Tot heden onbekend gebleven vlegels hebben in 't café van den heer K. H. M. eenige ruiten ingeslagen. De politie stelt een streng onderzoek in. Omtrent deu braud schrijft men ons nader In de schuur van P. de Raad, die mede geheel in vlammen is opgegaan, bevonden zich een 25-tal kippen, die alle zijn ver brand. Ook de landbouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. De eigenaar die zich in de schuur had begeven teneinde een stier redden werd door het beest dat woedend was geworden, omvergestooteD. Gelukkig kwamen twee zoons aanloopen die hun vader uit zijn benarde positie wisten te verlossen. Anderen wisten de stier inmiddels uit de. brandeude schuur te ver wijderen. Van de fanfare „Kunst en Vriendschap* werden op drie na alle instrumenten gered, alsTedc het kostbare vaandel. Ook't biljart heeft men in veiligheid weten te brengen. Verhagen, Verster en A. v. Kuik. De stem ming zal plaats heboen op 9 Juli a.s. Ken eventueele herstemming op 20 Juli a.s. 't Kan er misschien nog wel eens span nen. Coneours. De postduiven-vereeniging Columbia be haalde op de wedvlucht van Orleans de volgende concoursprijzenle prijs G. de Wit; 2e pr. A. Snaphaan; 3e pr. id4e pr. G de Wit5e W. Balkom 6e pr. C. Hsverraans7e A. Snaphaan; 8e G. de Wit9e pr. A. Snaphaan 10e pr. C. Ha ver manslie pr. A. Snaphaan; 12e pr. A. Snaphaan. Treurig. 't Is treurig hoo weinig gras hier op het zaud gegroeid is. AU een bewijs hiervoor dieoe dat er op 't Efteling boeren wonen, die hun rogge gedeeltelijk moeten afmaaien om voedsel voor hun beesten te hebben. De beesten zijn dan ook zeer goedkoop. Ongeluk. Bij de Peperstraat kwamen twee fiietsers zoodanig met elkander is botsing, dat be halve enkele blessnren aan hun lichaam, de fiets van den eene geheel is elkaar werd gereden. Een heel schadepost je 1 Naar we vernemen zal aan de Chr. school te Loonschendijk nog dezen zomer een vierde lokaal worden bijgebouwd. De ZangvereeDiging „Hallelujah* kreeg dezer dagen toegezonden denhaar toegekenden len prijs, bestaande in een prachtig afgewerkt verguld zilveren medaille. Aan belanghebbenden in deze ge meente, zij gemeld dat de inspectie der verlofgangers zal plaats hebben op 25 Juni a s Bij C. K. alhier kwam men Vrijdag morgen tot de onaangename ontdekking dat een tweetal konijnen waren gestolen. Hoewel alle pogingen zijn aangewend, de daders op het spoor te krijgen, is dit zonder resultaat. WASPIK. De voetbalclub „Kleine hulp met kracht* speelt a.s. Zondag een match Kaatsheuvel, 19 Juni 1909. Ongeval. Eergisteren begaf de 75 jarige vrouw A. K. zich naar de kerk en werd plotseling omver gereden door een hondenwagen. Deze stond bij een huis toen de hond het op een loopen zette, en de vrouw zoodoende omver reed. Zij werd op de straatkeien ge smakt en bezeerde zich aan heup, arm en hoofd, zrodanig dat zij bewusteloos bleef liggen. Centrale Raad. Door het Bestuur van onzen R. K. Volks bond zyn de volgeu.le heeren benoemd tot afgevaardigden naar de Centralen Raad van R. K. Werkliedenverenigingen in ons Bisdom, in de maand Juli te houden Corn Rocsteuberg Pres. van de R. K. Vakver. Jan v. d. Hoven, Pres. van de R. K. Volks bond, Jan v. Amelsvoort, Seer. v. d. R. K. Volksbond, en J. v. Dijk Comm. Als plaatsvervangers Corn. Brands en J. v. d. Besselaar. Oorlog. Verleden Donderdagmorgen omstreeks 9 uur werden onze dorpelingen plotseling opgeschrikt door een hevig geweervuur. Nabij het marktveld, werd dooi een aantal cadetten te paard ecu schijngevecht geleverd. Verschillende verkenningspatrouilles door kruisten ons dorp en raakten slaags. Natuurlijk bracht dit ongewoon schouw spel een massa volk op de been. Verkiezing. De candidaatstelling voor onzen gemeente raad moet plaats hebben 29 Juni a.s De aftredende ledeu zijn F. Dalleu, M. Reeht op een naam. Een hoogst belangrijke beslissing werd een dezer dagen door het Haagsche Gerechtshof gegeven betreffende het recht op een naam. De alom bekende Singer-Maalschappij had eene schadevordering ingesteld tegen de Naamlooze Vennootschap A. Lsweustein Nachfolger's Naaimachinehandel te Rotter dam, die naaimachiues, welke niet in eene fabriek van Singer vervaardigd waren, löch onder de benaming „Verbeterde Singer* in den handel bracht en zoodoende een merk bezigde, waarin de naam „Singer* voorkwam De gedaagde trachtte zich o.m. te ver dedigen, door te beweren dat „Singer* eene naaimachine van eene bepaalde constructie zoude aanduiden en daarom niet alleen op het fabrikaat van The Singer Manufacturing Company te New-York toepasselijk zoude zin; maar het Hof was van oordeel, dat hier niet van een soortnaam kan worden gesproken. Door te gebruiken den naam „Singer*, heeft de concurrent inbreuk ge maakt op het recht der Singer Maatschap pij om uitsluitend deu naam „Singer* te voerenwant zoo overwoog het Hof „de Wetgever heeft vastgesteld, dat alle „private personen bepaalde namen znllen „voeren en zulks van zelf medebrengt, dat „die namen als het ware met die personen „vereenzelvigd wordeu, waaruit voortvloeit, „dat hun ook hat recht is verleend, om „uitsluitend die namen te voeren, daar immers „de onderscheiding der personen, waartoe „die verplichting strekt, zonder dit uitsluitend „recht der personen niet tot zijn recht zoude „komen en dan ook de Wetgever bij ver schillende wetsbepalingen van de gedachte, „dat een persoon uitsluitend recht op zijn naam heeft, is uitgegaan. „Ditzelfde geld voor de Vennootschap ouder firma en Naaml. Venn. De vraag, of het woord „Singer* is een soortnaam, werd door het Hof ontkennend beantwoord, omdat „en recht op een merk „niet kan verloren gaan, doordat anderen, „hoe veelvuldig ook, tenzij met toestem- „ming van den rechthebbende, waarvan in „dit geval niet is gebleken daarop in breuk maken, waaruit volgt, dat onrecht matige handelingen van derden, het karakter „van een merk, waarop een ander recht „heeft, niet van aard kunnen doen veranderen „en dat merk dos daardoor nimmer een „soortnaam zou kunnen worden.* Het is dus ook in Nederland niet geper- miteerd, naaimachines, die niet uit een der fabrieken van Singer afkomstig zijn, tbch onder de benaming (laat staan onder het merk) van „Singer* of „Verbeterde Singer* aan te bieden of te verkoopen. Voor de Singer Maatschappij werd in deze zaak gepleit door Mr. L. W. van Gigch, Advokaat te Amsterdam, voor A. Lswenstein Nachfolger's Naaimachinehandel door Mr. F. L. Klein, Advokaat te 's-Gravenhage. Inbieker-uitbreker. Het Dbl. vanNbr. meldt dat de inbreker^uitbreker Thomas, uit Breda, te Antwerpen gepakt is. >Wij hebben, zoo bericht het blad, da delijk telefonisch om informaties vezocht aan het Centraal Politiebureel te Ant werpen. Een inspecteur was zoo wel willend ons mede te deelen, dat Alfred Thomas hedenmorgen om 8 uur is ge arresteerd in een huis te Antwerpen, waarvan wij den naam door de telefoon niet konden verstaan. Hij was gekomen van Rotterdam en beweerde, dat hij wachtte op een schip dat hem verder zou moeten brengen. Wij, zeide de inspekteur, zijn volkomen zeker, dat de man dien wij hebben gesnapt, dezelfde is die uit het huis van bewaring te Breda is ontsnapt. Hij is den bondgenoot van den beruchten De Smet uit Turnhout die tot 18 jaar dwang arbeid is veroordeeld. De fotografie van den uitbreker-inbreker gelijkt spre kend op deu persoon die heden is ge arresteerd. Maar, vervolgde de inspekteur, bij U in Breda meent men dat de man Thomas heet en een Engelschman is De Echo ?"--<« 'J JJ11—!JJg°L1.—l"— I

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9