JS u miner 51 Donderdag 24 Juni 1909. 32 J aai gang Toesewiid aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Gemeenteraadvergadering. bekendmaking. AIT00I ÏIELE Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Uitgever: Ib Dit Blad verscl ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.~ö. Framo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zeudeu aan Uitgever. den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. A.DVKRTENTiËN 1—7 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsiug van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Door uitsluitend Sunlight Zeep te gebruiken blijft het linnen en tafelgoed zoo wit als sneeuw. BESOIJEN. Sunlightzeep scliaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier ia ruil voor 5 omslagen. Onderzoek van Verlofgangers. Th. DE SURMONT DE BAS SMEELE. Verkiezing voor dcH Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Besoijen op Vrijdag, den 18 Juni 19G9, des namiddags ten 6V4 uur. Voorzitter de EdelAchtb. heer Burge meester. Afwezig de heeren J.P. van der Heijden en W. Klerx. De Voorzitter opent de vergadering en de secretaris leest de notulen voor, die ongewijzigd worden vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming is geschied en de boeken en bescheiden zijn in orde bevonden, tot een bedrag van f 307,39. b. Goedkeuring van Ged. Staten van het kohier van den Hoofdelijken Omslag- c. Telegrammen van dankbetuiging van het Koninklijkhuis in antwoord op een felicitatie-telegram van den Burge meester. De Voorzitter. Zoodra wij een tele gram van den commissaris ontvangen hebben, heb ik direct een felicitatietele gram gezonden, vermeenende daarmede in den geest van den raad en gemeente te handelen. d. Een schrijven van den heer C. J. Klerx, dat hij de benoeming van Arm- meester aanneemt. e. Schrijven van idem, waarin hij ver zoekt, hem de middelen aan de hand te doen om een bedrag van -f- f 100 te voldoen en verder de goedkeuring om f 1000 N. W. S. te beleggen op een staatsschuldboekje ten postkantore de percentage is hoog, de verantwoordelijk heid van den Armmeester verdwijnt en bij brand, diefstal of i. d. gaat 't niet verloren. Hij vraagt volmacht. De Voorzitter. We stellen voor op beide gunstig te beschikken, het eerste zal verstrekt worden. Aangenomen. Ingekomen 10 reclames H. O., die 't laatst zullen worden behandeld. g. Oninbare posten moeten worden goedgekeurd, om in de rekening 1908 te worden gebracht. Het kohier van den H. O. wordt door afschrijvingen en on inbare posten verminderd met f 39,44 en blijft de opbrengst van den H. O- toch nog f 2007. Aangenomen. hVerslag van den toestand der ge meente. De secretaris leest het voor naamste voor, we ontleenen er aan, dat de bevolking is teruggegaan van 1738 tot 1698; 132 ingekomen en 204 ver trokken 60 geborenen 24 overlijden 7 huwelijken werden gesloten 224 kiezers de schuld bedraagt f 16750, met een rente van f 565,87Va- Goedgekeurd. II. Aangaan tijdelijke geldleening. De Voorzitter. B. en W. stellen voor om eene tijdelijke geldleening aan te gaan zoo noodig van f 1000. De heer Groenen. Was het 't vorig jaar geen f 800. De Voorzitter. Ja, we nemen nu ook slechts wat noodig is voor het tijdelijk te kort aan kasgeldtractamenten moe ten betaald worden enz- Geleend wordt tegen 41/* °/o, en de aflossing geschiedt voor 31 December. De Voorzitter. Onlangs is te Waalwijk, onder leiding van Dr. Woltering inspec teur van de Volksgezondheid, eene ver gadering gehouden over den slechten toestand van 't drinkwater in West-Noord brabant. Hij zou wenschen dat alle ge meenten zich aansloten aan eene water leiding. Om hiervoor plannen te maken, ter voldoening der voorloopige kosten, werd voorgesteld dat elke gemeente 2 centen per hoofd zou bijdragen Elk burgemeester werd verzocht zulks aan zijnen gemeenteraad voor te stellen. Ik heb geantwoord dat wij goed voorzien waren, dat het dus gekheid zijn zou- Daarop is geantwoord, als u 't ook doet, zullen meer volgen. Later heb ik ter sprake gebracht de Loint en gezegd dat die dringend verbetering behoeft, dat zulks veel noodzakelijker is en of't mogelijk was daarin versch water te laten uit het afwateringskanaal of de Maas. Ik heb beloofd dat ik zou voor stellen bij te dragen als het onderzoek naar de Loint werd ingesteld en dat werd toegezegd. Wat zullen we nu doen De heer Groenen Dus alleen is 't om anderen aan te moedigen. De Voorzitter, ja, dan zullen de an deren gemakkelijk volgen en zullen ze misschien ook aan de Loint denken. De heer Broeders. Ik vind het dwaas heid, wij hebben uitstekend water. De heer Both. Ik ben er tegen de gemeentenaren nog zwaarder te belasten, 2 cent per hoofd is anders niet veel en er zijn vele plaatsen, die weinig of slecht drinkwater hebben en hoewel ik niet 't systeem huldig sben ik mijns broeders hoeder", konden we misschien met een kleinigheid anderen ook helpen. De heer Broeders. Die slecht water hebben, moeten maar bijdragen van ons kan men dat niet vergen. De Voorzitter. Ja, 't is weer f 34. De heer Broeders. Ieder moet maar voor zichzelf zorgen, wij hebben ze zelf hard genoeg noodig. De Voorzitter. Ik heb gehoord dat Sprang, Vrijhoeven, Waspik en Capelle willen combineeren om bij Waalwijk aan te sluiten. We zouden kunnen antwoorden dat we wel genegen waren, de goede zaak te steunen, in 't geval gezorgd werd voor zuiver water in de Loint, dat is zeer dringend. En de inspecteur antwoordde dat hij die zaak wou laten onderzoeken en van rijkswege dan een rapport over de Loint zou worden uitgebracht. De heer Broeders. Dus dan alles bij mekaar nemen, die waterleiding en Loint. De Voorzitter. We zullen schrijven, dat als definitief werk wordt gemankt van de Loint, we 't nader in overweging zullen nemenwe kunnen 't probeeren en dan als het lukt met de Loint nog bijdragen. Aangenomen. III. Politie-verordening. De Voorzitter, 't Zijn meest de gewone bepalingen. Wij hebben die bijzondere dingen, als b.v. het aanwezig zijn van schalen in de broodkar, het sluiten van herbergen op stemdagen enz. er niet iugezet, 't is beter op te treden als de orde verstoord wordt. De secretaris leest daarna de nieuwere en voornaamste bepalingen voor, o. a. dat herbergen enz. moeten gesloten zijn van 11—6 uur, dat wel getapt mag wor den aan voerlieden, geleiders van vee en diegenen die nachtverblijf hebben. In bijzondere gevallen is 't den burge meester overgelaten 't politie-uur naar goedvinden te verlengen. Op 4 M. af stand van den gevel van 't huis waar vergunning is mag sterken drank getapt worden, echter niet op die uren waarop t café gesloten moet zijn. Met de wenken der gezondheidscom missie is in zooverre rekening gehouden, dat in de politie-verordening komt, dat huizen of muren die teekenen van bouw valligheid geven, die naar 't oordeel van B- en W. gevaarlijk zijn, op hunne aanzegging moeten voorzien worden en zoo noodig een schutting eromheen ge zet moet worden. Lijkkisten mogen geen vocht door laten, uitwerpselen van zieken mogen ook niet in slooten en openbare vaarten terecht komen. De officieele tijd is die der Roomsche kerk. Aangenomen. De afkondiging zal voortaan geschie den door aanplakking in't aanplakbord, 't wordt in een register ingeschreven met den dag der afkondiging en onder teekend door den ambtenaar, die de verordening heeft aangeplakt. Zonder afkondiging heeft geen ver ordening kracht. Aangenomen. Daarna gaat de raad over in gesloten vergadering ter behandeling der recla mes H. O. VLIJMEN. Openbare vergadering op Vrijdag 18 Juni des avonds ten half zeven uur. Voorzitter wethouder van Oijen. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering. Aanwezig de heeren van Heesbeen, van Oijen, van Stokkum, Mommersteeg, v. d. Ven, van Buul, van Helvoirt, van W01 dragen, Zwaans, de Vaan en Boom. De Voorzitter verzoekt den ambte naar de notulen van de vorige vergade ring te willen voorlezen. Na voorlezing worden deze ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houden de goedkeuring vaststelling verordening ter voorkoming van schade door den dennenscheerder, (vliegworm) de rups van den nonvlinder en andere schade lijke insecten. 2 Aanvrage van het Bestuur derStoom- zuivelfabriek sDe Vooruitgang* tot het dichten van de sloot voor de te bouwen fabriek. De heer Boom. Dat verzoek dat van de fabriek is uitgegaan, behoort, zooals ik heb vernomen, niet bij de gemeente thuis, daar de sloot in eigendom toebe hoort aan den Binnenpolder. Die aan vraag is dus geheel overbodig. De heer Zwaans. Waar ligt die sloot De heer van Heesbeen Juist achter de Kriek, 't is een schouwsloot van den Binnenpolder. De gemeente kan hier dus geen toestemming geven. De heer Zwaans. De gemeente kan in zooverre toestemming geven als ze er in betrokken is. In Haarsteeg heb je 't zelfde geval gehad. De heer van Heesbeen. Daar heeft de Binnenpolder toch ook toestemming moeten geven. De heer Zwaans. Hier kan toch uitge maakt worden of wij er al of niet op tegen komen. De heer van Buul Pzn. Ik heb daar bij mij ook zoo'n sloot dichtgemaakt, misschien is het wel 't zelfde. De heer Boom tot den heer Zwaans. Uwe bedoeling is dus dat de raad zich uitspreekt of bezwaar daar tegen bestaat. De heer van Buul. 't Is toch zeker niet de bedoeling om te dempen, zonder er buizen te laten leggen. De Voorzitter. Wij kunnen dat wel goedkeuren, dat kunnen wij wel by acclamatie doen. 3 Benoemen afgevaardigde vergade ring Waterschap >De Bossche sloot* op 19 Juni a.s. De heer van Heesbeen. Mijnheer Zwaans kan toch wel een stem uitbren- den- gen De heer Zwaans. Dat doe ik 't liefst niet, omdat ik bij de kwestie van de Bossc e sloot min of meer betrokken ben bij de omkading. De heer van Heesbeen. Moet die dan afzonderlijk benoemd worden. De heer Boom. Op de vraag van den heer van Heesbeen of het een stemge rechtigde moet zijn, kan ik meedeelen, dat het een afgevaardigde moet zijn. Mijnheer Zwaans kan nu benoemd wor- De heer van Heivoort. Ik dacht dat hij reeds afgevaardigde was. De heer Zwaans. Dat is als stemge rechtigde opgeroepen moeten worden. De heer van Heesbeen. Hij is lid van het bestuur en moet nog stemgerechtigd zijn. De heer van Stokkum. Is het ver plichtend, dat het een raadslid is. De Voorzitter. Neen, dat is niet noodxg. De heer Zwaans. Neen, dat is niet noodig, maar beter is het toch dat het Wethouders of raadsleden zijn, die ko men dan, naar aanleiding van de werk zaamheden, beter op de hoogte en dan kunnen zij tevens verslag uitbrengen. De oude Wethouder de Vaan is wel goed op de hoogte met de polders, doch die kan hier geen verslag meer uitbrengen, die zit niet meer in den raad. De heer v. d. Ven- Iemand kan toch alle oogenblikken over toestanden schrif telijk verslag uitbrengen. De heer Boom. 't Is de Burgemeester zijn plan de benoeming van afgevaar digden voor waterschappen te reorga- niseeren, daarom stel ik voor den te benoemen afgevaardigde alleen voor deze vergadering te benoemen. De heer v. d. Ven. Hoe moet ik dat verstaan, kan hij nu geen stem uitbren- gen. De heer Boom. Jawel, nu maar een tijdelijk afgevaardigde benoemen. De Voorzitter. We zulleD nu maar stemmen en als stemopnemers benoem ik de heeren van Stokkum en van Hees been. Uitgebracht werden 11 stemmen. Hier van verkregen de heeren De Vaan 6 van Heesbeen 1, Boom 1 en Zwaans 3 stemmen, zoodat tot afgevaardigde voor de vergadering van het Waterschap De Bossche sloot* is benoemd de heer De Vaan. 4 Benoemen plaatsvervangend Voor zitter stembuteau 1909. De heer v. d. Ven. Wanneer heeft de verkiezing plaats, ik bedoel de can- didaatstelling. De Voorzitter. De candidaatstelling heeft plaats 29 Juni, de stemming 9 en de herstemming, zoo noodig, 21 Juli. De heer van Heivoort. Is het zeker dat de Burgemeester dan nog niet beter is. De heer Boom. De Burgemeester zal in geen geval als Voorzitter van het stembureau mogen fungeeren, heeft de dokter gezegd. De heer van Stokkum. Volgens de kieswet begrijp ik niet waarom deze stemming moet plaats hebben. Artikel 64 meen ik, zegt dat de eerste wethouder dan plaatsvervanger is. De Voorzitter. De oudste wethouder vervangt wel de Burgemeester maar niet de Voorzitter van het stembureau. De heer van Stokkum Als de Burge meester niet aan het stembureau wenscht deel te nemen, als hij b.v. zelf candidaat is, dan vervangt de oudste wethouder hem. Ik begrijp het nu niet. De Voorzitter. Bij het college van zetters is het 't zelfde. Daar vervangt de oudste wethouder den Voorzitter ook niet. De heer Boom. Er worden wel plaats vervangers voor de leden gekozen maar voor een voorzitter nooit. Als het moet, ik weet het niet, dan zal er niet aan gedacht zijn, doch zooals nu, is het bij Burgemeester Zwaans meermalen gebeurt. De heer van Stokkum. 't Kan meer malen verkeerd zijn geweest. De eerste wethouder vervangt den Voorzitter en het plaatsvervangend lid vervangt den wet houder. Ik blijf mijn gezegde handhaven. De heer v. d. Ven. Wie zijn nu de plaatsvervangende leden. De heer Boom. Zwaans en van Heesbeen. Art. 62 en 64 der Kieswet worden als'nu voorgelezen. Hieruit blijkt dat de burgemeester Voorzitter is van het hoofdstembureau der gemeente, waarin het gevestigd is WailwPsthc en Laiigstraatsclie €onraiit, jr «5-1.1 J LL.. I' J J....LI ry.*^ggg»t< GEBRUIKS AANWIJZING ROND IEDER STUK. lieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 21 Juni 1909 tot en met den dag der varkieeing De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die (ene opgave, als bedoeld bij artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand— teekeningen van personet), die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt terwijl zonder die hand teekeüing geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zau overblijven, wordt gestraft met ge vangenisstraf von ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogs'e honderd gulden. Met gelijkestraf wordt gestraft, hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing eene voor die verkiezirg ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51 heeft onderteekend. Waalwijk, 17 JuDi 1909. De Burgemeester voornoemd, Th. de SURMONT de BAS SMEELE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Waalwijk maken bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangers register dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te Land zal worden gehouden te. Waalwijk op Woensdag den 30 Juni 1909, des voormiddags te acht uren. Voor nadere bijzonderheden, omtrent vrijstel ling van het onderzoek, enz. wordt verwezen naar de in vestibule van hot Gemeentehuis aangeplakte bekendmaking. Waalwijk, 7 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. de Secrrlaris, F. W. VAN LIE.MPT. De Burgemeester van Waalwijk; Gezien art. 7 van het Koninklijk besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76) tot vaststelling van een alge meen reglement voor de Kamers van Koophan del en fabrieken maakt bekend dat vóór 15 Jnli a.e. door Burgemeester en Wethouders moet worden npgemsakt de voor— loopige lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer ven Koophondel en fabrieken alhier, op welke lijst worden gebracht de namen van A; hen, die op de laatst vas'gestelde lijst van kiezers voor de Kamer voorkomen en voldoen aan de eischen gesteld in art. 6 van voorschreven reglement, n.l. dat men 1°. Kiezer zij van leden van don Raad der gemeente waar de Kamer is gevestigd 2° aldaar bestuurder of medeb?stuurder zij en gedurende ten minste 12 achtereenvolgende maanden geweest zij, van een bedrijf van handel of nijverheid. B. ben, die van hunne aanspraak om op die lijst te worden geplaatst schriftelijk hebben doen blijken. En nooaigt mitsdien de belanghebbenden, die niet op de laatst vastgestelde kiezerslijst voor komen, maar, als voldoende aan de hierboven Sub A vermelde vereischteo, aanspraak kunnen maken om op de kiezerslijst te worden gepla&tst uit daarvan voor 1 Juli a. s. ter Secretarie alhier aangifte te doen. Waalwijk 17 Juli 1909. De Burgemeeeter voornoemd. Th. de SURMONT de BAS SMEELE. De Burgemeester der Gemeente Waalwijk brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 29 Juni a.s. zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad en dat op dien dag, van des voormiddogs negen tot des namiddags vier uur, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd opgaven van candid,iten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet, artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en.de woonplaats van den candidaat eu onderteekend zijn door ten minste elf kiezers bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door een of meer personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt bewijs van ontvangst afgegeven. Formu-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1