Kost en Inwoning Advertentiën. DIENSTBODE, COS MR IS Adrianus Joannes Sprangers, Mevr. JACQ. YAW RIEL Verhoeven, Waalwijk, vraagt tegen 1 Augustus ot eerder eene eenvoudige, zindelijke R. K. liefst boven de 30 jaar, goed kunnende koken en netjes werken. Door een persoon wordt tegen 1 Juli a. s. te Capelle oi in de nabijheid daarvan gevraagd met vrije kamer bij nette lieden. Is in eene gemeente meer dan één hoofd stembureau gevestigd, dan is de burge meester der gemeente Voorzitter van het hoofdstembureau van het kiesdistrict, waarbinnen het gemeentehuis is gelegen. In dit geval worden de Voorzitters der andere hoofdstembureaux door den ge meenteraad uit zijn midden benoemd en wordt voor de stembureaux een der leden daarvan bij de benoeming als Voorzitter aangewezen. In de gemeente waarin geen hoofd stembureau is gevestigd, is de burge meester voorzitter van het stembureau in het eerste of eenigste stemdistrict. In de gevallen bij de twee voorafgaande leden bedoeld kan de burgemeester zich laten vervangen door een lid van den gemeenteraad, daartoe door den raad aan te wijzen. De voorzitters van alle andere stembureaux worden door den gemeenteraad zooveel mogelijk uit zijn midden benoemd. Is het getal beschik bare gemeenteraadsleden niet toereikend om daaruit voorzitters voor alle stem bureaux in de gemeente aan te wijzen dan kan de raad daartoe inwoners van de gemeente tevens kiezers in het kies district, waartoe het stembureau behoort benoemen. Gedurende de zitting zijn steeds de voorzitter en twee leden in het stembureau aanwezig. Bij ziekte of noodzakelijke verhindering van den Voorzitter treden die leden, naar volgorde van benoeming, als zoo danig op. De tijdelijke vervanging der leden wordt zoo daaraan behoefte bestaat, door den Voorzitter van het stembureau ge regeld. Zijn geen plaatsvervangende leden beschikbaar dan worden door den Voor zitter uit de in het lokaal aanwezige kiezers, een of meerdere leden benoemd, voor den tijd der ontstentenis van de plaatsvervangende leden. De heer van Stokkum. Dus bij ziekte van den Vooizitter treden de leden naar volgorde van benoeming op. De Voorzitter. Bij plotselinge ont stentenis, maar anders niet. De heer Boom. Ge hebt ongelijk van Stokkum. De heer van Stokkum. Neen, in de verste verte niet. ïk Stem ook niet mee. De Voorzitter. Dat moet je nou zelf weten. De heer van Stokkum. Dat weet ik wel. Maar u hebt toch gehoord dat bij ziekte van den Voorzitter de leden naar volgorde van benoeming optreden. De Voorzitter. Dat is als de Voor zitter tijdens de zitting van het stembureau onwel zou worden, zoodat hij het moet verlaten. De heer van Stokkum. Ik geloof dat ik het niet mis heb. Afin, we zullen later zien. De heer Boom. Volgens art. 64 moet nu een plaatsvervanger worden gekozen. De heer v. d. Ven. M. i. is het heel duidelijk dat thans een plaatsvervanger gekozen moet worden. De heer Boom. De burgemeester heeft gezegd dat het moet gebeuren, waartoe nu al die discussies. Laat ons afwerken. De Voorzitter. Ik stel onderhand voor om te stemmen De heer van Heivoort. Mag b v. een wethouder, die al lid is, benoemd worden. De heer Zwaans. Gerust, maar dan moet in zijn plaats weer een ander worden benoemd De heer v. d. Ven Mag ook iemand benoemd worden die aftredend is. De heer Zwaans. Dat mag ook al, maar 't wordt niet gedaan. De heer van Stokkum. U zal toch in de notulen wel aanteekening houden waarom ik buiten stemming blijft. Bij stemming verkrijgen de heeren Zwaans 6, Mommersteeg 1, Boom 1, Van Heesbeen 1 en v. d. Ven 1. Alsnu ontstaat een discussie of voor den heer Zwaans, lid van het stembureau een plaatsvervanger zal worden gekozen. Besloten wordt hiertoe over te gaan. Bij stemming verkrijgen de heeren van Wordragen 6, Boom 2, van Hei voort 1 en Mommersteeg 1, zoodat de heer van Wordragen is benoemd. 5. Verzoek ruiling grond H. Boom (vorige vergadering aangehouden). De Voorzitter. Ja, zullen we nu ruilen Dan moet er een commissie worden be noemd voor de schatting. De heer van Buul. Ik wilde eerst wel eens vragen of het kan om te ruilen, zoo dat de gemeente geld zal toebeuren. De Voorzitter. Ik vrees er voor dat Ged. Staten het niet zullen goedkeuren. De heer Zwaans. Als de gemeente geld zal toebeuren, geloof ik niet, dat Ged. Staten het zullen goedkeuren. Maar zou het nu op geen andere manier te doen zijn. Ik heb er eens over nage dacht- Voer Boom is 't een buitenge woon perceel. Indien wij hem nu eens vergunning geven om de sloot te dem pen en laat hem dan de schade van het hout ieder jaar betalen dan kan er toch nog een goede scheiding tusschen het land van Boom en de gemeente ge maakt worden. De heer van Buul. Als Boom dan maar de zekerheid had dat hij het kan blijven behouden. Anders is het nogal bezwaarlijk voor hem. De Voorzitter. Boom die zit daar en wil nu met de gemeente ruilen. Zou het in 't belang der gemeente niet beter zijn om het uit te palen, dan hebben wij een goede scheiding. Hij doet 't toch voor zijn eigenbelang en niet voor 't belang der gemeente. De heer van Heesbeen. Ik geloof niet dat wij het bij G d. Staten gedaan zullen krijgen, 't Zijn perceelen op dezelfde hoogte. De heer van Buul. Als het niet gaat, laat de raad dan besluiten of het eene meerwaarde heeft dan het andeie, dan kunnen wij altijd nog zien. De Voorzitter. Dat weet ik zeker dat het land van de gemeente meer waarde heeft, maar dat kan mij niet schelen Ik zal me er wel bij neerleggen, mits er een commissie is die schat. De heer v. d. Ven. Verbiedt de wet pertinent ruiling van grond, ook al worden wij er beter van. Als 't gaat stuk om stuk, verbiedt de wet het dan nog, ook al krijgen wij geld toe. De heer Zwaans. 't Is alleen maar dat Ged. Staten het niet zullen goedkeuren. De heer v. d Ven. Welke motieven hebben Ged. Staten hiervoor Dat de gelden geen goede bestemming zullen vinden? De heer van Heivoort. Wat is in deze kwestie de meening van Burg. en Weth. De heer Boom. Aangezien het van mij familie is, blijf ik buiten de discussie's. De heer van Heivoort. Of het hier familie van je is of niet, doet niets ter zake. Bij benoemingen kan je dan buiten stemming blijven, maar in gevallen als hier moet je voor de belangen van de gemeente uitkomen. Als wij moeten gaan denken dat is een vriend van me of die een kennis, ja, dan zegt ten laatste heel de raad niets meer. De heer v. d. Ven. Het advies van Burg. en Weth. zou ik in zake deze aangelegenheid wel eens willen vernemen 't Is zooals mijnheer van Heivoort zegt, of het familie van je is of niet, dat doet niets ter zake. De heer van Buul. Of het een vriend van je is, of een vijand, dat moet in den raad allemaal 't zelfde zijn. Hier moeten wij kijken naar de waarachtige belangen der gemeente. De Voorzitter. Zouden wij het nog eens aanhouden en dan aan Boom vra gen of hij genoegen er mee neemt om een commissie te benoemen die moet schatten, hoeveel geld hij moet toegeven. De heer van Stokkum. Als Ged Sta ten het nu toch niet goedkeuren, dan gaat alles naar de snippermand. De heer v. d. Ven. Als we ons nu eens eerst uitspreken of wij ruilen en dan een commissie benoemden. De Heer Boom. Wij moeten mondeling stemmen. De heer van Heesbeen. Ik had liever gehad dat Boom met een meer volledig voorstel voor den dag was gekomen, dat was veel beter geweest. Zoo ben ik er op tegen De Voorzitter. Wel ja, zoo doen wij alle moeite voor niets. De heer van Buul. Hij heeft mij ge zegd dat hij er gaarne de waarde voor wil geven. De heer Boom. Met wat voor voorstel moet hij komen 1 De Voorzitter. Hij moest ons een schrif telijk bewijs geven dat hij er genoegen mee neemt. Doch wij kunnen wel een commissie benoemen en alles doen en dan komt hij en zegt: ik doe 't niet,ik staak de onderhandelingen. De heer Boom. Boom vraagt gewoon of wij genegen zijn om te ruilen. Welnu laat de raad zich dan uitspreken. Is de raad genegen om te ruilen, benoem dan een commissie, welke later rapport van hare bevindingen zal uitbrengen. De Voorzitter. Daar gaat veel over uit. Maar hij had eerst royaler voor den dag moeten komen. YVij kunnen wel commissies benoemen en laten schatten maar dan kan hij komen en trekt zich terug en alles hebben wij voor niets gedaan. De heer v. d. Ven. Gedeeltelijk ben ik het met u eens, doch gedeeltelijk weer niet, want Boom kan wel met een voor stel komen, doch dan had de raad zich toch eerst nog eens uit te spreken of er geruild zou worden ja of neen. Als wij ons nu uitspreken, dan kan nog met Boom worden onderhandeld en als de onderhandelingen tot een goed resultaat komen, dan kan nog een commissie van schatting worden benoemd. Ik zou het erg jammer vinden als iemand tegemoet kan worden gekomen en het zou niet worden gedaan. De Voorzitter. Je kan uit alles hooren, dat het niet ter goedertrouw gaat. De heer Boom. Het is nu toch de bedoeling van den raad om zich uit te spreken of er geruild zal worden en dan een commissie te benoemen. Enkele leden. Ja, natuurlijk. Het voorstel om te ruilen in omvraag gebracht wordt met 8 stemmen tegen 3 stemmen aangenomen, terwijl een lid, den heer van Stokkum, buiten stemming bleef- Voor stemden de heerenvan Buul, Boom, van Heivoort, Zwaans, van Wordragen, de Vaan, Mommersteeg en van de Ven. Tegen stemden de heeren van Oijen en van Heesbeen. De heer v. d. Ven Zou het nu niet op den weg liggen om eerst met Boom te onderhandelen en dan een commissie te benoemen. De heer Boom. De raad is genegen om te ruilen, dan ligt het toch op den weg om een commissie te benoemen die de landerijen schat en dan eens met Boom gaat onderhandelen, dan kunnen zij in een volgende vergadering verslag uitbrengen. De heer Mommersteeg. Hij schrijft in zijn adres dat de gemeente er veel beter van zal worden. Nou, als hij dat blijft denken, dan schieten wij geen steek op want ik zeg dat het land van de ge meente niet slecht is. Als hij zoo blijft denken, dan behoeven wij geen com missie te benoemen, want dan zouden wij nergens mee te maken hebben. De heer van Buul. Volgens zijn zeggen wil hij graag wat toegeven. De heer Mommersteeg. Volgens zijn zeggen ja, maar in het verzoek schrijft hij het toch zwart op wit. De Voorzitter. Nou, moeten wij nog langer koffie blijven zetten. Ik zal maar een commissie benoemen en dat zijn de Vaan, van Heesbeen Mommersteeg. De heer van Heesbeen Ik blijf er buiten hoor, ik neem mijne benoeming niet aan. De Voorzitter. Zie je, dat is nu gek, waarom niet De heer van Heesbeen. Omdat ik het niet doe. Ik blijft er buiten- De heer Mommersteeg. Dan neem ik het ook niet aan. De heer de Vaan. Dan kan ik het ook wel doen. De Voorzitter. Nou, zie je 't nou- De heer Boom. 't Is toch geen be zwaar heeren. De commissie, bestaande uit 3 personen, behoeft niets anders te doen dan te schatten en aan den raad advies uitbrengen. Later kan met Boom nog eens worden onderhandeld. De heer van Helvoort- Ze zullen de kastanjes er niet uit willen halen. De heer Boom. Ze hebben niets anders te doen dan die 2 perceeltjes te schatten. De heer Zwaans. Boom laat in zijn adres blijken, dat de gemeente er beter van wordt en nu geloof ik, dat de meeste laDdkenners van gevoelen zijn, dat Boom bij zal moeten passen Daarom zou ik eerst eens vragen of hij meer wil geven. De Voorzitter. Ik weet wel dat het vroeger f 40 opbracht. De heer de Vaan- Dat land, verd als De Voorzitter ik weet niet beter of 't is altijd f 40 geweest, niemand zal dat immers afnemen, dat doe je niet. De heer van Helvoort. Het hout is nog niet geweeen ook geloof ik, is 't wel. Gelach- De heer van Buul. Kan de verpach ting van het Ven niet uitsluitend voor de inwoners geschieden. De Voorzitter. Neen, dat gaat niet, dan is het geen publieke verpachting meer. Ben je nog zoo kinderachtig. De heer v. d. Ven. Hoe zit 't nu met het verzoek van Boom. Moet er nu geen commissie benoemd worden. De Voorzitter. Daar schei ik van af, dat heeft lang genoeg geduurd. De heer Boom. In een vorige verga dering is aan den heer van Nieuwkuik vergunning verLeend te bouwen even wijdig als de huizen van Van Hoorn en Roes doch zooveel mogelijk de rechte lijn van den weg te volgen, dat is 5,25 uit den weg. Gebleken is echter dat dit nog groote moeilijkheden met zich brengt. Wij zijn met eens deskundige eens wezen kijken, doch het is geen bezwaar oin op het verzoek van Van Nieuwkuijk, om van 4 meter uit den heg te mogen bou wen, in te gaan- De heer van Buul Kan de beslissing om de rooilijn te mogen overschrijden, niet aan B. en W. worden overgelaten of aan een opzichter of deskundige. De heer van Stokkum. In een vorige vergadering heb ik duidelijk genoeg uit eengezet hoe in dergelijke zaken moest worden gehandeld. Ik stel voor en als het door 3 leden wordt gesteund, zou ik het gaarne in omvraag zien gebracht, om een commissie te benoemen die de naleving van een gedeelte der bouw verordening nagaat. De heer Boom. Dat behooren Burge meester en Wethouders te doen. De heer van Stokkum. Nu wel, maar ik mag gerust voorstellen dit voortaan aan een commissie over te laten. De Heer van Helvoirt. Ik ben er sterk voor maar dan moet de commissie eens of tweemaal per jaar rapport van hare bevindingen uitbrengen. De heer v. d. Ven. Moeten dat leden van den raad zijn. De heer v. Helvoort. Ik zou er era deskundige bij nemen en een wethouder. De heer v. d. Ven. Ik kan het voor stel wel steunen. De Voorzitter. En ik stel voor om te doen zooals altijd is geweest- De heer Boom. Vinden de heeren het goed om aan van Nieuwkuijk vergun ning te verleenen zooals wij hebben voorgesteld. De heer de Vaan. Ix zou het maar houden zooals 't altijd is geweest. Met die commissies allemaal. Ge schiet er geen bliksem mee op. Alsnu circuleert de teekening. De heer van Stokkum zegt later, als de Burgemeester beter is, zijn voorstel te zullen indienen. Nu zal hij het nog niet doen. Na eenige discussie wordt besloten vergunning te verleenen om 4 meter uit de heg te bouwen. De heer Boom. Naar aanleiding van een vraag van den heer van Buul of alleen de inwoners aan de verpachting van het Ven kunnen deelnemen wil ik er even op wijzen, dat het voor de landbouwers een benarden toestand is op het oogenblik. Er is geen hooi meer en ook geen gras. Nu wordt de volgen de week een gedeelte van het Ven ver pacht en aangezien het Ven nu nog droog is, zou ik durven voorstellen om dan ook een gedeelte van het Ven, dat anders gewoonlijk later wordt ver pacht, te verpachten en wel de percee len 131 en van 42—19. De heer Boom zet verder uiteen waar die perceelen zijn gelegen en wijst er op dat deze perceelen thans veel zullen opbrengen terwijl als ze later verpacht worden er kans bestaat dat het gaat regenen en dan komen die perceelen direct onder water en het gras gaat liggen, dat is weg. Spreker wijst er op dat dit èn voor het volk èn voor de gemeente zeer jammerlijk zou zijn daar de landbouwers naar gras verlangen en de gemeente misschien wel een 2000 gulden schade er door zou hebben. Vroeger is ook gebleken dat het Ven, al werd het in 2 deelen verpacht nog te groot is. De heer van Buul Kan dat alleen in Vlijmen niet gepubliceerd worden. De heer van Helvoirt. Dat is een zeer goed voorstel en werkelijk in het belang der gemeente. Als het gaat regenen heeft de gemeente niets en de pachters heb ben niets. De heer Boom. Ik heb van den nota ris vernomen dat hij het nog zal publi- ceeren. De Voorzitter. Al weer wat vreemds, 't heeft nu lang genoeg geduurd hoor, ik sluit de vergadering. o Spoedeischende vergadering te Vlijmen op Zaterdag 19 Juni cam. 5 nur. Aanwezig de heeren Boom, Zwaans, A. de Vaan, v. Helvoort, vau Oijen, v. Stokkum, v. d. Ven en van Buul Voorzitter de heer van Oijen, oudste wet houder- Da Voorzitter opent de vergadering en stelt voor de notulen der vorige vergadering niet te doen voorlezen, daar ds secretaris nog geen tijd heeft kunnen vinden ze behoorlijk in orde te brengen goedgevonden. De agenda luidt Gedeeltelijk verpachting Ven op verzoek dei- leden H. E. vau de Ven, A. H de Vaan, J. van Helvoort en G. A. van Stokkum. De heer Boom verkrijgt het woord en leest het verzoek voor. Het algemeen belang eischt van hon, dat zij ter wille van de land bouwers, nu de uood zoo hoog gestegen is, tot directe hulp en bijstand overgaan en 't is daarom dat zij den Raad voorstellen aan de orde te stellen Gedeeltelijke verpachting »Von«. De heer v. d. Ven. Ik wensch allereerst eene uiteenzetting te gaven, van mijne hou ding in d<"-ze. Het spijt mij werkelijk dut de voorzitter met ons idee niet kan meegaan maar ik kan me volstrekt niet nederleggeu bij de plotselinge afbreking der debatten. Mijn plicht moet mij in deze hooger stemmen dan sympathie. Eigenlijk heb ik geen r*cht van spreken in deze, omdat ik geen eigen opinie in deze zaak heb, maar ik weet dat er wol voorzieuingon te treffen zijn. en ik heb me laten voorlichten door de mseniugen van deskundigen, die eene gedeeltelijke verpachting goed achten en er verlichting van verwachten. De Voorzitter. Er is volop hooi Pnt zegt men ieder jaar dat er geen hooi genoeg is. Dat zijn maar praatjes vau do menscheu. De heer v. d. Ven. Ik doe hetzelfde voorstel van den heer Boom, om nl. dat ge deolto hetwelk door Boom aangegeven is te verpachten. De Voorzitter. Zijn er heeren die het voovstel steunen. Gesteund door v. Stokkum, de Vaan, van Helvoort. De heer Boom. De gedeelten die dan verpacht zullen worden zijn de nummers 1 tot 31 ten oosten van de Ruppe en de num mers 42—79 ten westen daarvan. De heer Zwaans. Kan het nog intijds gepubliceerd worden. De heer Boom. Ja, direct na afloop der vorgaderir.g al. Ik heb bij den notaris ge— informeerd en die kon het onmiddelijk pu bliceeren. De nummers 1—31 zijn nogal goed, de eerste 13 brachten vroeger nog wel iets meer op nl van 1 tot 3 en 6 gulden. De nummers 42-50 iets minder. Do stukken komen echter bij regen onder water, wat het geval niet zou zijn, als er een stoomgemaal was dat we vroeger hebben kunnen krijgen. De beer v. Helvoort. Dienen we er niet attent op te maken als het verpacht wordt, dat het gevaarlijk is vooi den regen. Stemmon dat is niet noodig, dat weet men wel. De Voorzitter. Ik ben er wat mij betreft tegen, maar als het dan toch moet, is 't mij ook goed. Scheelt maar eenige dagen. De heer v. d. Ven. Ja, maar als er regen valt, word4 het moeilijker. Ilct vonstel wordt met algemeene stemmen L" vï dio van den voorzitter aangenomen. DÜSSEN. Openbare vergadering op Zaterdag 19 Juni des middags ten 4 uur. Voorzitter de Edelachtbare heer van Honse- wijk. Ongeveer 4.10 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig de heeren Schoenmakers van Uon8ewijk (Burgemeester), v. d. Pluijm, v. d. Koppel, Verschoor, van Dalen, van Beurden en Leemansafwezig het lid L. v. d. Pluijm. De Voorzitter verzoekt den secretaris da notulen van de vorige vergadering te willen voorlezen. Na voorlezing worden deze onge wijzigd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE. 1 Rekening en begrooting van hot Burger lijk armbestuur. Uit de specifieke staat, die door deu secre taris wordt vo rgelezeu, blijkt dat de ont vangsten hebben bedragen f 626-G41/». de uit - gaven f 557 96, zoodat het boekjaar is gesloten met een goed slot van f 68 68'/j. Bij de begrooting worden de inkomsten en uitgaven begroot op een bedrag van f 652,941/a. De heer Verschoor. Zou het niet beter zijn geweest om land to koopon in plaats van effecten. De heer van Honsewijk. Wij zijn toen in de gelegenheid geweest. De Voorzitter. Maar toen hadden wij geen geld genoog en om <>r geld voor cp te nemen, dat is voor een armbestuur ook zoo wat Hierna wordt de rekening en bcgrooting van het Burgerlijk Armbestuur vastgesteld. 2 Wijziging der verordening op het houwen en de bewoning van keeten op griend gron den. Da Voorzitter. Het advies van de gezondheids commissie is nog niet ingekomen. Wij zullen de behandeling van dit punt maar verdagen tot eene volgende vergadering. 3 Af- en overschrijvingen op den dienst van 1908. Wordt besloten van eenige posten af- en over te schrijven. De Voorzitter. Willen wij bij de oproeping voor een onderwijzer nog bij zetten, zij die in het bezit ziju van akte vrije en orde oefe ningen, genieten daarvoor f25 psr jaar. Goedgevonden. 5 Ingekomen stukken. Door den Secretaris wordt een lang schrijven van de inspecteur der Volksgezondheid voor gelezen. In dit schrijven wijst de inspecteur der Volksgezondheid er op om in de nummering van de keten in de Bieshosch geen onderscheid te maken en af te scheiden van de gewone huisnuinmering. Wordt besloten dit schrijven mede in ver band met het advies de^ Gezondheidscommissie in eon volgende vergadering te behandelen. Hierna gaat de vergadering over in geheim Comité tor behandeling van punt 4 Oninvordorbaar verklaring van posten wegens achterstallige belasting en van, naar men zegt, nog eenige belangrijke kwestios, dio men daar zoo wat alle in 't geheim behandeld. GETROUWD fïs ¥H§ EN die ook namens wederzijdsche familie har telijk dank zeggen voor de belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Breda, 21 Juni 1909 GETROUWD EN die mede namens wederzijdsche familie har telijk dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden. Waalwijk. 22 Juni 1909. f f Tot onze diepe droefheid f overleed hedeD, tijdig voorzien van de H H. Sacramenten, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader en Broeder, de IIeer in den ouderdom vton bijna 71 jiren Uit aller naam, J. SPRINGERS. Kaatsheuvel, 10 Juni 1909. Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van ons jongste Zoontje en Broertje CORNELUS ondervonden. C. Ch. DE GREEFF. G. J. DE GREEFF-Verwiel en Kinderen. Waalwijk, 22 Juni 1909. Allen die iets te vorderen hebben van schuldig zijn aan of borgtochten onder zich hebben van de onder het voorrecht vanboedelbeschrij/ing aanvaarde nalatenschap van JOHANNA DE WIT (ook genaamd Jenneke Hüiokn) overleden in hare laatste woonplaats te Dussen, den 29 Maart 1909, worden verzocht daarvan opgaaf en betaling te doen ten kantore van den Notaris J. R. RIETRA te Dussen, uiterlijk 10 Juli 1909. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Brieven lett. D. N., bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 4