ii in nier 52 Zondag 27 Juni i90t>. 32 Jatugaug 9 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. SINUGHT mmm "het geheim m AN TO ON TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen_ VODDENRAPER Uitgever: A FEUILLETON WAALWIJK. Telefoonnummer 38. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. Sunlightzeep schaaf) es om zachte zeep te maken. Gratis tc bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen. Echo van het Zuiden en Laaplrutsrfce Cearaal, Dit Blut verse'ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A. b o n n c m eutopr ij s per 8 maanden f 0."5. Franco pe.r post door het geheeie rijk f0.90. Brieveningezonden «tukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertkntiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëu Smaal ter plaatsing opgegeven* worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels eD advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Eon Qrooto Wasch En Weinig, Work. Zulvoro Zeop 1245 II. We willen dan aanvangen met de be antwoording van onze tweede vraag »Zijn hierbij lessen uit het verledene te J trekken De lezers herinneren zich nog wel de ïwagenschotvergelijking" van »De Stan daard". Zal nu »De Standaard'1 meenen, dat de tijd gekomen is. om dat wagenschot om te draaien, zoodat de echte christe lijke kleur naar buiten komt te staan En zal ze ook oordeelen, dat thans 't Van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HRT FrANSCH VAN RAOUL DE NAVERY. 109. De dokter, dien Mederic buiten weten van Longus had doeu komen, verklaarde, dat hij niets voor hem kon doen, doch schreef hem, daar do zieke over benauwdheid begon te klagen, eenen drank voor. Toen de vrek zag, dat er een recept werd geschreven, vroeg hij of hij het geneesmiddel in do armen—apotheek niet kon laten klaar maken. Op het ontkennend antwoord, zegde hij, het hoofd schuddende Het zou mij toch niet baten. Het zou u in ieder geval verlichting verschaffen. Hoeveel zou het moeten kosten? Drie frank. Het is niet uoadig, hernam Longus, ik houd er niet van dranken in te nemen. De grijsaard was volkomen helder bij het hoofd. Hij wilde de koers van de Beurs weten, sprak over de meerdere of mindere waarde van sommige spoorwegakten, en enderrichtte Mederic, welke hij koopen moest of niet, als hij zijn geld in akten wilde steken. Na zich ger timen tijd op die wijze met don jonkman te hebben bezig gehouden, scheen hij in te sluimeren. Columba gaf Mederic te kennen, dat zij Longus zou waken, waarop de jonkmau naar boven ging om wat rust te nemen. 4 Columba knielde vóór het bed neder en oogenblik voor een reorganisatie van het kabinet daar is Onze Maasbode" schijnt de eerste vraag bevestigend te willen beoordeelen. Immers, in haar eerste stembus beschou wing zegt ze, dat 't ministerie nu hoog uit de christelijke vlag in top kan voe ren. Wij meenden, dat het ministerie reeds openlijk onder christelijke vlag voer o. i- moet de houding van 't mi nisterie blijven, gelijk die thans is moedig op de wallen, waar zijn christe lijkheid en de christelijke levensbeschou wing wordt aangevallen, doch,... overigens verzoenend, bezadigd en met hetzelfde staatmansbeleid de zaken afdoeu. Ver valt het in de fout van het ministerie Kuyper of beter gezegd van den premier van dit ministerie, n-1. gaat het prikkelen en den strijd over these en antithese op den voorgrond dtiwen, dan zouden wij dat een groote tactische fout noemen en de sympathie van een groot deel van 't Nederlandsche volk weer doen verliezen. Ook zouden we het zeer ontactisch en uitdagend vinden, als Dr. Kuyper opzettelijk een plaats in dit ministerie werd ingeruimd. Mtn versta ons hierbij niet verkeerd, Wij hebben de grootste achting, voor den genialen leider der anti-revolution- naire partijwij bewonderen zijn groote gaven, maar wij achten hem op dit oogenblik niet de man, die aan het hoofd der regeering moet staan. Wij gelooven, dat de regeering er een eer in zal stellen, om zelf haar programma uit te voeren, maar we hoorden zoo iets verluiden van..... Minister Heemskerk was 't minister spelen moe en Van Heutz het onderkoning spelen en nu wilde de eene wel eens als onderkoning naar Indië, terwijl dan z'n plaats in 't ministerie kon ingenomen worden door... Dr. Kuyper. Wij zouden een dergelijke manoeuvre» eene misleiding van de kiezers noemen Een ander opperde de groote behoefte aan een tiende ministerie, n. 1. een mini sterie van onderwijs en.... ook dat was zeer geeigend voor Dr. Kuijper.. Dit laatste is natuurlijk geheel iets anders dan het eerste, toch blijven we gelooven, dat het noodzakelijk is, dat het ministerie, waaronder de zege bevochten is, ook de nieuwe wetgevende periode begon te bidden. Toen LoDgus ontwaakte on het meisje ge kuield voor zijn bed zag liggen, vroeg hij haar met een zeker spottend medelijden Zoo gelooft gij daaraan En gij, mijnheer? Ik 1 Men heeft er mij nooit veel over gesproken en ik heb ook weinig tijd gehad om er aan te denken. Hemel, hel, eeuwigheid louter sprookjes, waarmede de onnoozelen zich om den tuin laten leiden Geld 1 daarom is het iedereen te doen, dat is de drijfveer van alle handelingen, van... Een bewijs, dat het eigenbelang toch niet alle menscben leidt, is dat ik hier ben en dat... Ik weet hetIk ga voor rijk door en een testament kan veel dingen veranderen.... viel de vrek haar in de rede. Gij vergeet dat de dekter mijn vonnis uitgesproken haeft-, mijnheer. Ja, dat weet ik. Méderic huwt u niet en voert u niet naar Italië. Ik acht Méderic... Juist keerde de jonkman terug. Ik heb genoeg geslapen, Columba, zegde hij, gij moogt nu naar uwe kamer terug keereu. Nog niet, antwoordde het meisje, ik heb nog eanen plicht te vervullen en gij zult mij daarin behulpzaam zijn. Zij verteerde zijn hart door hem van zijne moeder te spreken en eindelijk mocht het aan hare overredende woorden gelukken hem te bewegen eene priester te ontvangen. Toon deze heengirg, was de arme ziel met God verzoend. Longus bleef daarna omstreeks twee uren achtereen roerloos met gesloten oogen liggen. Een wit schuim drong van tijd tot tijd door zijne stijf opeengedrukte danne lippen. Hy klaagde niet en verzamelde om te lijden en tegen den dood te worstelen, al de krach ten van zijn sterke natunr. Eindelijk richtte Longus zich met geweldige inspanning half op, woelde wat met beide handen.... vestigde op Méderic een dankbaren blik, en zouk met een dof gekreun reutelend iu zijne kussens achterover, terwijl hij dui dclijk en verstaanbaar zegde De begrafenis der armeu geen noode— inleidt, mogelijk vruchtbaar ten einde brengt. Dr. Kuijper zal wellicht de eerste zijn die dit volmondig toestemt- En thans onze eerste vraag Wat zal, neen, wat moet de nieuwe vierjarige rechtsche periode ons brengen Men kan, zonder veel tegenspraak te verwachten, beweren dat op het pro gramma voor deze wetgevende periode de volgende hoofdpunten zullen staan. 1. Hervorming van het kiesrecht. 2. Tariefsherziening en j. Verzekeringswetten. De lezer weet, dat wij voor algemeen kiesrecht zijn, doch ons als goede partij mannen hebben neergelegd bij het be sluit van den Algem. Bond »huismans- kiesrecht met aanvullingen*. Dit zal ook wel de basis zijn, welke de regeering voor haar kiesrechthervorming zal nemen. Zij mag hierbij echter, wil nu eindelijk eens de politieke eerlijkheid betracht worden, niet vergeten, dat de Ev. ver tegenwoordiging één der urgentste eischen is. De lezer oordeeleEr zijn op den eersten stemmingsdag uitgebracht on geveer 450000 stemmen, waarvan op de rechterzijde 250000 stemmen, op de linker 200000. En nu zijn door die 250000 rechtsche stemmen 44 candidaten gekozen en door de 200000 linksche stemmen 10 candidaten. Onze bereke ning is aldus Van de rechterzijde zijn wel 54 candidaten gekozen, doch 10 bij eenvoudige candidaatstelling, zoodat er op den verkiezingsdag zelf 44 rechtsche landsvertegenwoordigers zijn aangewezen terwijl links met zijn slechts 50000 stem men minder er maar 10 kreeg. Is dat eerlijk Als een dergelijk spelletje in 't dage- lijksch leven werd afgespeeld, zou er wel licht een rechtszaak van komen. Veron derstel nu eens, dat elke candidaat, om gekozen te zijn, 5000 stemmen had moeten verwerven, dan had rechts er 50 en links 40 gehad. Ieder weldenkend mensch voelt, dat het die richting uit moet, daardoor zullen alleen gezonde politieke verhoudingen geschapen worden. Er is echter nog meer, dat E. V. vraagt. Kijk eens naar Enschede waar de katholieken het grootst aantal stem men uitbrengen. Daar moest een anti revolutionair gesteld worden, anders kwam men er niet. Is dat eigenlijk niet een ondragelijk idee een zetel te moeten opofferen, die ons van rechts wege toekomt. Derhalve moet het onze leuze zijn »Geen kiesrechthervorming of er moet aan verbonden zijn het instituut Even redige vertegenwoordiger. Dat eischt de politieke eerlijkheid, welke zeer zeker ook tot de christelijke deugden behoort. VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk betreffende den toestand van den handelde nijverheid en de scheep vaart, over het jaar igo8. Arbeidswet. Uitgereikte arbeidskaarten in 1908 117- Arbeidskaarten in omloop op 31 De cember. a. voor jongens 1216 jaar 129. b. voor meisjes 12—16 jaar 86. Hinderwet. Door Burgemeester en Wethouders van Waalwijk zijn de volgende vergun ningen verleend le. Aan L. de Vries te Waalwijk, in dato Maart, namens de N V. Noord-Br. Schoenencompagnie, oprichting van een Stoom schoenenfabrick, op het perceel kadaster Sectie B. no. 1928. 2e. Aan B Hendriks }r. te Waalwijk in dato 11 April, oprichting van een slagerij, kadaster Sectie B. no. 1662. 3e. Aan B. G. Speekenbrink, te Waal wijk, in dato 2 April oprichting eener brood- en banketbakkerij op perceel kadaster Sectie C. no. 2255. 4e. Aan A. W. H. C. F. Reijgers, te Waalwijk, in dato 18 Juli verlenging der vergunning tot het vervaardigen van chemische praeparaten. 5e. Aan J. Gragtmans te Waalwijk, uitbreiding zijner Stoomlederfabriek op perceel, kadaster Sectie C. no. 2250. Gemeente Gasfabriek. Het jaar 1908 was voor onze gemeente- gasfabriek een gunstig jaar. De fiinanci- eele resultaten waren zeer bevredigend, wat grootendeels te danken was aan de looze uitgaven 1 Méderic gij zult millioennair wordeu... Eenige oogenblikkeu later had hij opge houden te leven. Méderic sloot de wijd opengesperde ver glaasde oogen van den doode, on liet zich in eenen stoel nedervallen. Duizenden verwarde gedachten woelden door zijn brein hoe hart vochtig de grijsaard ook geweest ware voor andereD, voor hem, Méderic, had hij toch genegenheid aan den dag gelegd en de jonk man betreurde zijn verlies. Maar hij kon zich niet lang met die droe vige overpeinzingen bezig houden er moesten maatregelen genomen worden voor de begra fenis van den woekeraar. De woorden van den vrek waren bepaald hij verkoos de begrafenis der armen, na als een arme geleefd te hebben. Notaris Clairvaux verscheen spoedig ten sterfhuize. Mijnheer Méderic, sprak de notaris die binnen den bepaalden tijd verscheen, in tegen woordigheid \an den vrederechter van zijn arrondissement en vier getuigen, is het testa ment van wijlen den heer Procustua Isidorus Hyacinthus Longus geopend. Beter dan iemand anders kent gij de volhardende arbeidzaamheid, de geldzucht, de vrekkigheid van mijnen klient maar hoeveel vertrouwen hij ook in u moge gesteld hebben, nooit heeft hij u onge twijfeld medegedeeld hoe groot het cijfer van zijn vermogen was Nooit, mijnheer mijnheer Longns heeft mij eerst in de laatste dagen met het afdoen van eenige zaken belast, doch sinds het oogen blik, dat hij niet meer kon opstaan, heeft hij mij dikwijls verzocht de geldwaarden, in dit kistje geborgen, voor hem uit te spreiden, opdat hij ze zon kunnen zien en betasten. Méderic opende het kistje en de notaris schatte den inhoud daarvan op ongeveer drie maal honderd duizend franks. Dat is eene kleinigheid in vergelijking van het overige, zegde hij. De nalatenschap van Longus bedraagt met inbegrep van dit geld minstens zes millioen vijfmaal honderd duizend franks Zes millioen. Ja. totstandgekomen verbouwing en de aanschaffing eener laadinrichting, waar door een hoogere gasopbrengst bereikt kon worden. Ook de verminderde ko- lenprijzen kwamen de opbrengst ten goede. De totale gasproductie bedroeg 411605 M8 d. i. 65775 M8 of 16 percent meer dan in 1907. Het getal gewone verbruikers einde December bedroeg 347 tegen 328 op gelijken datum in 1907 dat der munt- gasverbruikers 305 tegen 208, alzoo eene beduidende vermeerdering van 97 aansluitingen. Het getal motoren ver meerderde met twee stuks het aantal straatlantaarns bleef gelijk. Voor de straatverlichting alhier werden verbruikt 28985 M8 tegen 26048 M8 in 1907 voor die te Besoijen 23963 M3 tegen 23462 M8 in 1907. In het geheel werden in 1908 ver bruikt 383343 M» tegen 312412 M8 in 1907, terwijl het verlies bedroeg 28292 M8 oi 6.87% tegen 9,61% in bet vorige jaar, wat eene besparing van beteekenis mag heeten. Verder werden nog verkocht aan grove geklopte of lijne cokes 12856 H- L., 58400 K. G- koolteer en 83600 L. amoniacwater. Wanneer wij nog hierbij voegen, dat het winstsaldo f 2305,94 ets. meer be droeg dan in het vorig jaar, dan is er alle reden om over de resultaten dezer gemeentegasfabriek tevreden te zijn. Zeer zeker zullen de winsten nog hoo- ger worden wanneer ook de aansluiting met Baardwijk eerlang een voldongen feit zal zijn. Haven en Scheepvaart te Waalwijk. Het getal schepen, die in 1908 onze haven binnenvoeren was iets grooter dan dat van verleden jaar en bedroeg 659 met een inhoud van 48533 ton, zoodat een vermeerdering van 11 schepen en 5093 ton inhoud te constateeren vielen. De opbrengst der haven- en kadegel- den bedroeg f 1966,21 tegen f 1906,62 in 1907. Gedurende den Winter was de vaart weer eenige tijd gestremd. De toestand van onzen vaarweg gaf geen reden tot bijzondere opmerkingen. En Longus wilde de begrafenis der armen... Dat is eene zaak, die nu den erfgenaam aangaat, antwoordde de notaris glimlachend. Welke man, die zes millioen outrangt, zou het lichaam van zijnen woldoener in den gemeenschappelijken knil kannen zien bij zetten, riep Méderic uit. Welnu mijnheer, gij zelf kunt de begrafenis regelen van Prccustns— Isidorus— Hyacinthus Longus, die u bij oleographisch onaantastbaar testament tot zijnen algemeeneu erfgenaam heeft benoemd, sprak de uotariB met eene aandoening die hij met m eite bedwong. Méderic stond als van den douder getroffen. Hij herstelde zich echter weldra, en zijne met tranen bevochtigde oogen ten hemel slaande, mompelde hy Longus, wees gezegend Moge deze goede daad tot zoen strekken voor al hetgeen gij hier op aarda misdreven h<*bt I Het lijk van Longus weid met de grootst mogelijke plechtigheid ter aarde besteld, doch niemand wist op wiens last zulks geschiedde, daar ze ondanks alle aangewende moeite niet te weten konden komen, wie de erfgenaam was van zijn, naar het gerucht, fabelachtig groot vermogen. De notaris had namelijk, op verzoek van Méderic, zich met al de beschik kingen belast, daar de jongeman het geluk dat hem te beurt gevallen was, vooreerst niet wereldkundig wilde gemaakt zien alleen Columba en haar vader werden daarvan onderricht en het huwelijk van do heide jongelieden op eene maand later vastgesteld. Het spreekt van zelf dat Méderic's eerste zorg was de schuldeischers zijns vaders op te roepen en hnnuo vorderingen met den intrest tot den laatsten cent uit te betalen. Hij had zijn doel bereikt de naam zijns vaders was in eere hersteld. GEDWONGEN BOETEDOENING Sinds den dag, waarop Aurillac aan Nerval zijn waren naam bekend gemaakt had benevens de straf waartoe hij hem veroordeelde, had er eene geheeie omkeering in de manieren van den fabrikant plaats gehad. Hij vertoonde zich nog wel in zijne fabriek gelijk voorheen, maar stelde geen belang meer in de werk zaamheden en liet het beheer van alles geheel aan de meesterknechten en de opzichters over. De eerste ongelukkige, dien Nerval, op last van Aurillac moest bijstaan, was Christiaau Moureau. Nerval gaf de vergunning hem zoo dikwijls in de werkhuizen toe te laten, als hij zou verkiezen en hem in alles zijnen gang te laten gann. Op zekeren morgen bracht Regina, zijne dochter, hem er beau, toen de werklieden reeds lang begonnen waren. De arme zinnelooze dwaalde overal rond, elk voorwerp met eene zekere kinderlijke nieuwsgierigheid beschouwende en met liet oog aan den hem vergezellenden opzichter vragende, waartoe het moest dienen. Van lieverlede scheon er echter eene flauwe herin nering bij hem te ontwaken. Op verzoek van Regina liet men den zinne looze alleen zijne wandeling voortzetten, terwijl het meisje hem in het oog hield. Langzamerhand scheen hij de voorwerpen te herkennen, waarvan hij zoolang gescheiden was geweest hij haalde papier, potlooden er. zinken wielkens uit zijnen zak en begon weder met zijne be rekeningen en schetsen, alsof vijftien jaren Iijden8 zijne geliefde studiën niet onderbroken hadden. lederen dag werd hij naar de fabriek ge bracht en was daar blijkbaar gaarne, want in plaats van geplaagd te worden door zijne kameraden, die vroeger met hem den spot dreven en er een boosaardig genoegen in schepten, zijne borekeuiDgen in de war te brengen, zag hij roBdom zich slechts menschen, die bereid waren hem van dienst en in het een of ander behulpzaam te zijn. Zonder dat hij er naar vroeg, vond hy onder zijn bereik de gereedschappen en materialen waaraan hij behoefte kon hebben. Bij zijne tehuiskomst verbeterde Regina de gebrekkige schetsen en berekeningen, die hij mede bracht, en wanneer hij dan zijne bedoeling zoo net weergegeven zag, legde hij daarover eene bijna kinderlyke blijdschap aan den dag. lederen dag nam hij hoewel nauwelijks merkbaar, in beterschap toe, en de dokter gaf alle hoop op eene vol komen genezing niet op. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1