iimmer 52. Zondag 27 Juni 1909 32e Jaargang; Tweede Blad, Abonneert u op dit blad, Uitslag Herstemming Tweede Kamer, BEKENDMAKING. LANDBOUW. Reclame. BUITENLAND. Duitsehland. Engeland. Turkijë. BINNENLAND. Rusland. ALKMAAR. Jhr. mr. P. van Foreest, (vrij-lib.) G N. Glinderman (anti-rev.) ASSEN. Mr. M. W. F. Treub (vrijz.-dem.) G Mr. L. A- A. J. de Milly van Heiden Reinestein (V) AMSTERDAM II. j Oudegeest (S D.A.P.) R. Snoek Henkemans (C H.) G AMSTERDAM III. Mr. P. J. Troelstra (SDAP) G Mr. G. A. van Hamel (U.L AMSTERDAM V Th. M. Ketelaar (vrijz.-dem.) G Mr. P- J. M. Aalberse (R.K.) AMSTERDAM VI Mr. W. H. de Beaufort (vrij-lib G Mr. H. Verkouteren (C.H.) AMSTERDAM IX. W. II. Vliegen (SDAP) G Mr. Tymen de Vries (A R.) APPINGENDAM. J. H. A, Schaper (SDAP) G A. Zijlstra (A.R ARNHEM. K. Eland (unielib.) G H C, Hogerzell (A.R.) BRIELLE. A. Roodhuizen (Unie-lib.) G H. C. Vegtel (AR) DORDRECHT. P. J. de Kanter (U.L G Dr. A. Kuyper (A.R.) EDE. J. W. Rudolph (A.R Jhr. G. J, A.Schimmelpennick C.H G FRANEKER. W. P. G. Ilelsdingen (SDAP) G C. E. van Koetsveld (C H.) 's GRAVENHAGE I. J. Krap (A R K. ter Laan (SDAP) G 's GRAVENHAGE II. W. Dolk (Unie-Lib) G J. R. Snoeck Henkemans (C.H.) GOUDA. Jhr. mr- W. Th. C. van Doorn (Unie- Lib G H. Colijn (A- R-) HAARLEM. Jhr. mr. F. K. van Lennep C H. G j Mr J. H. Thiel (V.D HOORN. P. B. J. Ferf (Unie-Lib.) G C. D. Wesseling (R.K.) De Tweede Kamer bestaat thans uit 60 leden van de rechierzijde en 40 leden van de linkerzijde. Gekozen zijn 25 Katholieken; 23 Anti-Revolutionairen12 Christelijk-Histori- schen 4 Vrij-Liberalen 21 Unie-Liberalen; 8 Vrijzinnig-Democraten; 7 Sociaal- Democraten. HELDER Mr. Tg. H. de Meester (U.L.) A. P. Staalman (C.D HOOGEZAND. K. Terlaan (SDAP) Mr. P. Rink (U-L. LOCHEM. Mr G Jannink (unie-lib.) Mr. A baron van Heeckeren van Keil (AR) LEEUWARDEN. L. W. J. IC. Thomson (Unie-Lib) Mr. P. J. Troelstra (SDAP) 'ROTTERDAM I. Jhr. mr. D J de Geer (C.H Mr. H Goeman Borgesius (U-L.) ROTTERDAM II- D. de Klerk (unie-lib Dr. W. B. van Straveren (A R) ROTTERDAM III. J. B. Verheij (unie-lib Mr. J. A. Loefif (R.K.) ROTTERDAM IV. A. Plate (vrij-lib.) J. F. Heemskerk (A.R ROTTERDAM- V. Mr. A de Jong (A R.) Mr. E- E. van Raalte (V.D.) SCHOTERLAND- J. A- Bergmeijer (SDAP) Mr. Th- H- de Meester (U.L UTRECHT I. Mr. AP C. van Karnebeek, (V.-L Mr. H- J- H. baron van Boetselaar (C.-H UTRECHT II Jhr. mr. J. Roëll (V. L.) J. S F. van Hoogstraten (A R VEENDAM. Mr. E. A. Smidt (V-D.) F. G- Petersen (AR) WINSCHOTEN. Dr. D. Bos (V.D.) J. F. Heemskerk (A.R.) ZUTPHEN. F. Lieftinck (Unie-lib Mi. A. baron v. Heeckeren v. Keil A.R ZUIDHORN. E. M. Feenstra (V. D.) G. Hofstede (A. R.) ZAANDAM. J. E. W. Duys (SDAP) Mr. H. J. C. van Tienen U.L. WESTELINGSWERF. F. W. H. Hugenholtz (SDAP) H. C. Hoogerzeil (A.R) G G G G G G G G G G G G G Langer geleden dan gisteren. Gisteren ia niet lang geleden, maar 2 jaren is het wel. Lang geleden genezen te zyn het sinds dien tijd te sijn geblete bewijst een blijtende geneaing. Hier vindt gij wat een inwoonster van Zevenbergen daaromtrent te eeggen heeft Mejuffrouw A, Lookers, Lange Noordstraat 616, te Zevenbergen, meldde ons „Voordat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Niereu Pillen, ben ik zes maanden het slachtoffer geweest van een niersandoeuing, waardoor ik voortdurend een herige pijn in de lendenen en het linkerbeen te doorstaan had. Wat ik hier ook aan gedaan had, niets hielp, integendeel, de pijn werd hoe langer hoe erger en dikwijls moest ik het bed houden, daar het mij dan onmogelijk was op de been te blijven. Bij tijden was de pijn zoo hevig, dat ik het uitkermdeik had veel last »an congesties en plotselinge zweetingen. Mijn slaap schonk mij geen verkwikking en het scheen mij toe, dat ik s'morgens bij het opstaan altijd meer ver moeid was dan den avond tevoren bij het naar bed gaan. Met mijn eetlnst was het treurig gesteld en ik voelde mij algemeen ziekofschooa ik om U de waarheid te zeggen niet veel vertrouwen stelde in Lw pillen, besloot ik toch ten laatste hier eens gebrnik van te maken. Ik moet U open hartig seggen, dat de uitwerking mij verstomd heeft doen staan, want een enkel doosje was reeds voldoende om mij een groote ver lichting te bezorgen niettegenstaande mijn drie en zestig-jarigen leeftijd. Waar ik kan, zal ik dit voortreffelijk middel aanbevelen.' Ruim 2 jaren later zegt Mej. Lookers „Ik heb na mijn genezing van geen mijner kwalen hinder gehad.' (w.g.) A. Lookers. HOOP VOOR BEJAARDE MENSCHEN. Vele ouden van dagen hebben hun herstel te danken aan Foster's Rugpijn Nioren Pil len, en wij geven U bovenstaand een zoo danig geval. Dc naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firma Wed. Orie-Dumolin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor óéo of f 10.voor zes dooien. boerenopstand is uitgebroken, voornamelijk gericht tegen de Joden, waarbij meer dan 100 Israëlieten gedood zouden zijn. De geheele directie van den spoorweg WolgaBoegoelmin is gearresteerd als ver dacht van verduistering van gelden, men spreekt van 1,8 millioen gulden. G G G G G Varia. Meelvvormen kan men in een kist of bus met zemelen wel eenige weken in voorraad houden, maar als men een voliere van eenige beteekenis heeft, of zijn kuikens, jonge fazanten enz. op die lekkernij wenscht te onthalen, is een 1000-tal meelwormen, waarvoor men f0.75 a f0.90 per 1000 stuks betaald, al heel gauw opgepeuzeld en is het wel voordeeliger om zelf meelwormen te telen. Men neemt daartoe bussen, in- Apiaak potten of kisten- De potten kan men door sterk neteldoek afsluiten, en de kisten door schuifdeksel, waarin een opening is aangebracht van 2 centimeter in het vierkant, en bedekke dit dan door korretjesgaas. In de kist of in de pot legt men nu, tot een halve decimeter hoogte, zemelen, waarop een wollen lapje, dan weer zemelen, vervolgens weer een lapje, totdat de kist of de pot tot op 7s is gevuld. Na de welverzorgde kistjes met ongeveer 5 a 600 meelwormen bevolkt te hebben, zette men ze op een matig warme plaats. De wormen voeden zich met zemelen, maar nu en dan geven men geweekt wittebrood, stukjes wortelen stukjes zuiver vleesch en afschraapsel van wortelen, niet te veel op eens, want het voedsel mag niet tot bederf over gaan. Van tijd tot tijd moet men de zemelen ververschen. De kisten of potten moet men niet allen tegelijk be volken de eene een poos (naar behoefte natuurlijk) na de andere, zoodat als de derde leeg is de eerste weer gevuld moet zijn. Om aan kippen, die liever zelf de eieren consumeeren, dit euvel af te leeren legt men hier en daar een porseleinen ei in de ren. en plaatst de leghokjes in donkere hoeken. Geef den dieren ook groen voer en dierlijk voedsel. Haal de eieren zoo spoedig mogelijk weg en leg dan eens een uitgeblazen ei (dop) gevuld met mosterd in een leghokje. Ten slotte kan men zijn toevlucht nemen tot de speciaal voor eiereters in gerichte leghokjes. De teeiling is geworpen 1 Na een debat van vier uren, waarbij het dikwijls scherp en persoonlijk toeging, heeft de Rijksdag gisteren in een rumoerige zitting in tweede lezing het regeeringsontwerp op de erfenis- belastirg verworpen met 195 tegen» 187 stemmen. Vóór stemden liberalen, de socia listen, de rijkspartij en de economische ver- eeniging. Tegen het Centrum, de Polen en de conservatieven. Bülow was uit den Rijksdag verdwenen voordat deze zeer gevoelige nederlaag be kend werd. De kans op ontbinding van den Rijksdag schijnt steeds grooter te worden. Reeds moet in den Bondsraad over deze kwestie beraad zijn. Daar ook het nog overblijvende gedeelte van de wet op de successiebelasting en eveo eeas de consideraus werden verworpen, zoo dat van de wet niets is overgebleven, zal volgens een mededeeling van den president van den Rijksdag de derde lezing niet plaats hebben. De successiebelasting is derhalve defini tief verworpen. Na afloop van de groote vlootmanoeuvres zal de geheele Engelsche zeemacht nagenoeg in de Theems komen te liggen, om Londen te laten zien, welk een macht de Engelsche vloot vertegenwoordigt. Merkwaardig voor de stemming onder de EngelscheD, die bij alles wat ze doen aan de Duitsche vijanden denken, is het voornemen van Lord Ellen- Dorough, die Woensdag in het Hoogerhuis de aandacht der regeering wil vestigen op de mogelijkheid, dat een booze vijand door het leggen van mijnen, torpedo's enz. de heele Engelsche vloot alsdan zal kunnen opsluiten, zoodat het land zal bloot liggen voor een inval In Griekenland neemt de ontstemming, om niet te zeggen de haat tegen de Turken steeds toe. De Atheensche bevolking wordt met den dag meer en meer opgewonden en verbergt haar woede niet over wat men in Hellas' hoofdstad noemt, de trouweloosheid der mogendheden. Toen in Turkije de nieuwe staat van zaken werd geproclameerd, dacht heel Griekenland, dat de unie van Grieken land en Kreta spoedig zou volgen men verwachtte algemeen, dat de mogendheden, oude oeluften indachtig, Griekenland zouden helpen om in het bezit van het eiland te komen. De uitdagende houding van Turkije, de urksche troepenbewegingen aan de Thee- salische grenzen, de algemeene vervolging van het Grieksche element in de Oltomaan- sche provinciën dragen er het hunne toe bij om de Hellenen nog kittelooriger te maken. De regeering te Athene doet echter alles om dt opwinding eau het volkje te kalmee- ren haar houding blijft in de geheele kwestie uiterst correct. De koning houdt elkeu dag lange conferenties met den premier cn den minister van buitenlandsche zaken. Alge meen is men in Griekenland van den ernst van den toestand overtuigd. De Grieksche regeering wacht intusschen de besluiten der mogendheden af. Vooral Schcfket pascha is in Griekenland d^ gehate persoon. Deze haat tegen den Turkschen generalissimus heeft dezer dagen nieuw voedsel gekregen door het volgende voorvalDe oecomenische patriarch kwam zich op een audiëntie in het ministerie van oorlog beklagen over de talrijke Grieken- moorden door gewapende benden te Xanti en elders. Schefket pascha werd boos en riep „Ik zal ze allemaal laten ombrengen''. De leden van de Synode hebben nu een protest opgesteld, waarin gezegd wordt dat de woorden van Schefket een beieediging zijn voor de geheele Grieksche uatie. Ook zullen de Grieksche leden van het parlement den grootvizier over het geval interpelleereu. Er moet in Albanië in den laatsten tijd danig gevochten zijn, maar het rechte kan men er niet van te weten komen. Wat er van uitgelekt is, steunt op particuliere berichten en van ambtelijke zijde wordt of het zwijgen bewaard of over de zaak heen- gepraat. Uit nagekomen berichten blijkt nu, dat er een dag of veertien geleden in het gebied van Malissia hevig geschutvuur is gehoord en -gedurende tamelijk langen tijd. In die streek moeten tientallen van huizen tegen den grond geschoten zijn. Djavid pasja, de bevelhebber van liet Turksche operatie- leger in Albanië, werd door de oproerige Albaneezen aangevallen en aan beide zijden moeten ernstige verliezen geleden zijn. Nauw keurige opgaven daaromtrent ontbreken echter, ook doordat de Albaneezen vele doo- den en gewonden op hun terugtocht met zieh voerden. Na afloop van de gevechten in het gebied van Malissia, waarbij Dj tvid pasja aan 't langste eind zou hebben getrok ken, heeft de Turksche opperbevelhebber zich naar Djakova begeven. Maar, als de Daily Telegraph goed is ingelicht, dan zou 't Djavid pasja in Djakova niet goed vergaan zijn. Er moeten ook onlusten dreigen aan de Servische grens, waarheen pas Servische benden op weg zijn gegaan, daar de heffing der militaire belastingen op verzet bij de landelijke bevolking stuit. plaatst te worden in rechterlijke betrek kingen. In elk der jaren 1910 en 1911 zullen ten minsten eveneens 14 juristen, die geslaagd zijn in het bovengenoemd examen naar Indië worden uitgezonden. Ten slotte is door den genoemden minister eene oproeping gedaan van kandidaten ter vervulling van vacatures van opzichter bij den Waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Indië. Onder meer wordt overlegging van een diploma vereischt. De bezoldiging van een opzichter bij den Waterstaat in Indië bedraagt f 150 's maands, met 6 driejaarlijksche verhoo gingen, elk van t 25 's maands: Voor opzichters, die in het bezit zijn van het diploma van architect, bedragen de laatste twee verhoogingen in plaats van f25 's maands, f50 's maands. De opzichters voeren den titel van opzichter 3e, 2e en le klasse, bij eene bezoldiging van f150 en f175, f 200 en f225, f 250 en hooger. Het aanvullingsexamen, waaraan een opzichter moet voldoen om benoembaar te worden tot architect, kan in Indië worden afgelegd De architecten genieten een jaarlijksch tractement van f 4800, met twee verhoo gingen van f600 'sjaars, na drie jaar dienst in den rang van architect. De uitgezondenen hebben vrij over tocht naar Indië, zoowel voor hen als voor hun wettig huisgezin. Voor vele van onze Nederlandsche jongelieden is in Indië een prachtige carrière te maken. Men hunkert hier vaak naar een baantje, terwijl aan gindsche zijde van den evenaar voor onze Nederlandsche jongelieden een prachtige toekomst is weggelegd. Van Woensdag tot Donderdag zijn te St. Petersburg 76 personen door cholera aan getast en zijn er 13 aan die ziekte gestorven. Het aantal lijders aan cholera bedraagt 386. Volgens een mededeeling van een Roemeen8ch blad heeft de overheid te Jassy bericht ontvangen, dat in Bessarabië een Een werkkring in Indiö. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor 20 studenten in de geneeskunde aan de Nederlandsche,Universiteiten de gelegen heid bestaat om in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid der 2e klasse, bij het leger in Nederlandsch-Indië, onder genot van een subsidie van f^000, terwijl bo vendien na de benoeming tot officier van gezondheid nog eene gratificatie wordt uitgekeerd van f 1000, als tege moetkoming in de kosten van eerste uitrusting. Voorts kunnen in dit jaar 14 doctoren in de rechtswetenschap, die geslaagd zijn in het examen bedoeld bij art. 141, 2e lid, der Hooger Onderwijswet, naar In dië worden toegezonden om daar ge- De Katholieke Vak Organlsutic. Door het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland is aan de Eerw. geestelijke adviseurs der Katholieke vereenigingen volgend schrijven gericht Zeereerwaarde heer! UEerw. gelieve ter kennis van uwe vereeniging te brengen de volgende be sluiten van het gezamenlijk Episcopaat 1. Het is en blijft de ernstige en uit drukkelijke wensch der Hoogwaardige bisschoppen, dat de hun onderhoorige Katholieken zich vereenigen en vereenigd blijven in Katholieke organisatiën. Deze moeten het spreekt vanzelf niet slechts vereenigingen van Katholieken, maar inderdaad Katholieke vereenigingen zijn, waarin de Katholieke beginselen tot hun volle recht komen. Wat ook het naaste doel dier vereenigingen moge zijn, het voornaamste en hoogste doel, zoowel van de vereeniging als van den enkelen mensch, is de dienst van God. 2. Aan de aldus ingerichte vereeni gingen staan de Hoogwaardige bisschop pen toe, zich, voor zooverre dit noodig of wenschelijk is, aaneen te sluiten in bonden (men vermijde voortaan, ook om de gelijkvormigheid, den naam van Secretariaten) die hunne werkzaamheid uitstrekken over het geheele land. De algemeene Statuten dier vakbonden zullen de goedkeuring behoeven alleen van den bisschop in wiens Diocees die algemeene vakbond zijn zetel heeft ge vestigd terwijl ook de algemeene advi seur door dien Hoogw. bisschop zal worden benoemd. 3. De taak van dien algemeenen ad viseur, evenals van alle plaatselijke ad viseurs, kan niet zijn technische adviezen te geven over vakaangelegenheden, noch eenige verantwoordelijkheid op zich te nemen vodr het finantiëel beheerzij is door zijn priesterlijk karakter vanzelf aangewezen hij heeft nl. te waken, dat geen besluiten genomen worden in strijd met den godsdienst en zedenleer, te zorgen voor-de godsdienstige en zede lijke belangen der vereenigingen en harer leden, en den vrede zoowel onder de leden onderling als met andere vereeni gingen te bevorderen. 4. Bij het Doorluchtig Episcopaat be staat geen bezwaar, dat de Katholieke vakbonden een bureau stichten, zooals ten vorige jare is voorgesteld, en worden mitsdien te doen ontworpen statuten van dat bureau, zooals zij aan de Hoog waardige bisschoppen zijn voorgelegd, goedgekeurd. f H. VAN DE WETERING. P. LEIJTEN. t W. VAN DE VEN. f J. H. DREHMANNS. •f A. J. CALLIER. van Burgemeester cn Wethouder van Waalwijk; overwegende, dat op Dinsdag 29 Juni 1909, de verkiezing zal plaats hebben van 4 ledeu voor 1 den gemeenteraad wegen periodieke aftreding. Gelet op art. 9 der gemeentewet. Besluiten te bepalen dat de stemming voor de hiervoor be doelde verkiezing, zoo noodig, zal geschieden op Donderdag 8 Juli 1909, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 20 Juli daaraan volgend. Waalwijk, 19 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Th. de SURMONT de BAS SMEELE. De Secretaris, F. W. VAN LIEMPT.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5