Derde Blad. Provinciaal Nieuws. mluiFurr Kaatsheuvel Ingezonden stukLen. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtzaken, Nummer 52. Zondag 27 Juni 1909. 32e Jaargang. Waalwijk, 26 Juni 1909. Benoeming. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Waalwijk is bij Koninklijk I besluit herbenoemd, de heer A. J. Rant, notaris alhier. Militie-raad. Naar wij met genoegen vernemen is van den betrokken minister bericht ont vangen, dat voortaan in onze gemeente eene zitting van den millitieraad zal wor den gehouden. Hoeveel dagen deze duurt en welke miliciens zich hier aan de keuring moeten onderwerpen is nog niet bekend. Promotie. Met genoegen kunnen wij melden, dat de heer Adr. de Cortie Frz werkzaam bij de firma van Gend en Loos benoemd is tot Directeur te Boxtel. De heer G. Pulles, tot dusverre directeur op genoemd kantoor, is in gelijke betrekking benoemd te Leiden. Aan beiden onze gelukwen- schen. Onderwijzers-verga (lering. Donderdagnamiddag zullen de onder wijzers uit het arrondissement Waalwijk de zomervergadering houden op Musis Sacrum. Naar wij vernemen zal deze vergadering een eenigszins feestelijk ka rakter dragen en door vocale en instru mentale muziek opgeluisterd worden. Feestdag der Fro; ngnnduclub St. Jnn-Itaptist. Donderdag vierden cL leden van bo vengenoemde Vereeuiging hun Patroons feest. Des morgens namen allen deel aan de generale H. Communie. In den namiddag toog men en corps naar de hoeve van den Weleerw. Heer Jud Timmermans Wz. waar een terrein door den eigenaar bereidwillig was afgestaan en in orde gebracht voor het houden van verschillende spelen. Dank zij de goede zorgen en de mildheid van den geestelijken adviseur, den Wel Eerw. Heer Suijs, werden allen rijkelijk onthaald op chocolade, krentenbollen enz. Nadat nog verschillende prijsvragen opgegeven waren en de prijzen bestaande uit pen- nemessen, boeken, rollen chocolade enz. aan de winners waren uitgereikt toog men in de vroolijkste stemming huiswaarts. Nog echter was hiermede het feest niet geëindigd, daar de leden bij de Eerw. Zusters in de gelegenheid werden gesteld een aantal fraaie muzieknummers te hoo- ren op de allernieuwste gramophone, het eigendom van genoemde Eerw Adviseur. Met voldoening mogen de leden dus op dezen zoo bij uitstek geslaagden feestdag terugzien. Fietsclub. L.l. Zondag 20 Juni is bij mej. wed. II. Moonen, café stationstraat Waalwijk opgericht eene fietsclub genaamd »de Kettinggangers«. President is de heer H Stokwielder, Secretaris de heer L. Moonen, terwijl de vereeniging op 't oogenblik 12 leden telt. Arbeidscontract. Gisteren diende voor 't kantongerecht alhier de zaak tegen v. Z. beklaagd zijn arbeidscontract onwettig te hebben ver broken. Na eenig verhoor werd de zaak tot nader onderzoek uitgesteld tot over 14 dagen. Poging tot diefstal Woensdagavond deed het gerucht de ronde dat bij de familie Z. alhier een clief op zolder was. Men had gestommel gehoord, de dienstbode zou gaan zien en o schrik 1 zij ontwaarde een zwarte gedaante die bij hare verschijning een pak en een kistje wegwierp en zich uit de voeten maakte. De politieagent Did- den verscheen spoedig ter plaatse en ook eenige buurmenschen werden ge roepen en toog men gezamelijk op zoek uit. Maar geen dief werd gevonden. Wel vond men een pak goed, gewikkeld in een gordijn, die voor de kleerkast hing, (al dit goed was van de dienstbode), verder waren hoeden en kleedingstukken der dames over den zolder gesmeten en een koffer dat heel ver verborgen stond, was naast het pak op den zolder gezet, zeker om de rest op te bergen. Nochtans werd verder niemand, noch eenig spoor gevonden, ook is 't onbe grijpelijk (zoo beweren de huisgenooten), dat de geheimzinnige dief weggekomen i is, daar hij langs den eenen trap moest komen en daarenboven, de achterdeur $oor hen zelf tijdig gesloten was. Een paar nieuwe bijdragen voor de onver- ijv, klaarbaarheid dezer historie zijn dat eeni- ^jr gen tijd nadien deze achterdeur open stond, zonder dat iemand der huisge nooten ze ontsloten had en verder nog dat uit 't op de voorkamer opgestapeld linnengoed, eenige dames-ondergoederen Jw waren verdwenen, met kennis van zaken i blijkbaar uitgezocht. Vermist wordt eenig lijfgoed en een portemonaie met ruim 2 gulden der diensbode. Alles bijeen een zoo raadselachtige geschiedenis, dat 't der maréchaussée, die de zaak in handen heeft die niet heel ge makkelijk zal vallen te ontwarren. Tentoonstellingen. Wij ontvingen van het comité der groote landbouwtentoonstelling te Eind hoven op 5, 6, 7 en 8 September a.s. het uitvoerig programma, met de regle menten. Het zal eene grootsche tentoonstelling worden en alles omvatten, als rundvee, paarden, pluimvee, konijnen, bijenteelt, landbouwwerktuigen, zaden, vruchten, planten, boomen, zuivelbereiding, stal inrichting, heide-ontginning, zoetwater- visscherij staatsboschbeheer enz. Ook bevat het een reglement voor 't concours- hypique. Van het tentoonstellings-comité te Tilburg ontvingen we 't programma voor 't belangrijke aldaar te houden concours- hypique' op Zondag 1 Augustus. Als een bijzonder nummer noemen we Concours voor het schoonste Damesrij paard, gereden door Dames. Tal van aanwijzingen bevat dit boekje, welks slechte afwerking niet den belang rijken inhoud verraadt. Geen ondeugdelijke inelk meei. De Gezondheidscommissie te Tilburg, die geregeld het gehalte van de melk en ook van de karnemelk onderzoekt zal voortaan de resultaten er van pu- bliceeren onder vermelding der namen van de leveranciers Zij wil hierdoor trachten de melkvoorziening zooveel mogelijk te verbeteren, daar zij van meening is, dat o.a. het hooge sterfte cijfer van kinderen, zoowel te Tilburg als elders in Noord-Brabant een gevolg is van 't gebruik van mindere qualiteit melk. Een goed voorbeeld 1 Dc zaak der Trappisten te Tilburg. De Nbr. kan nog mededeelen, dat eergisteren alhier (te 's Bosch is aange komen het officieele bevel, dat alle paters en broeders het klooster moeten verlaten. De kloosterlingen zullen in andere hui zen dezer orde worden opgenomen. BAARDWIJK. De toebereidselen voor de feesten bij gelegenheid ter herdenking van het 25-jarig jubilé van onzen Z.Eerw Heer Pastoor vorderen uitstekend Buiten de milde giften voor 't kostbare geschenk der parochianen n m. de prachtige predikstoel, een kunstwerk van den Heer v. d. Geld hebben 3 buurlcoramissies ondervonden dat aim en rijk toonen zooveel als in hun ver inogen is tewillen bijdragen om dit feest zoo luisterlijk mogelijk te doen zijn. Wij brengen nog een appart woord van hulde ook aan niet-geloofsgenooten in ouze gemeente. De besturen der buurten zijn in staat gesteld wal hunne werkzaamheden betreft, zooveel mogelijk luister bij te zetten. Voegen wij hierbij nog dat een prachtige optocht veel belooft, dan is het te verwachten dat 7 Juli voor Baardwijk een ware feestdag zal genoemd mogen worden. De nog jeugdige hier gevestigde voet balclub „Juliana", die reeds eenige malen blijk heeft gegeven van goed spel, zal morgen Zondig een match spelen te Waspik met „K. iï. M. K aldaar. Wij wenscben haar succes. Een der otide mannen uit het St. Antonius- geslicht alhier zakte terwijl hij op weg was naar de kerk plotseling ineen. In bewuste- loozen toestand werd hij naar liet gesticht gebracht. Zijn toestand is gelukkig minder ernstig. VLIJMEN. In de vergadering der R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef" is in de plaats van A. van Asselveld tot bestuurslid gekozen L. van Kuijk. Na de feestdag van St. Jan achter den rug is, is ook de tijd van aspergessteken over en wordt althans voor export niet meer ontvangen. In het algemeen kan gezegd worden, dat de opbrengst dit jaar bevredigend was. Er werd tamelijk veel gestoken en de prijs bleef nogal stijf. Op de Dinsdag door den heer P. C. Schellekens Wz. bouwkuudige te Dongen bij dfiQ heer P. van Heivoort gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis met paardenstal en bergplaats voor rekening vau den heer A. C. P. van Nieuw- kuik, bierbrouwer alhier, was de minste in schrijving van den heer P. van Stokkum voor de som van 2490 gulden. BESOIJEN. De uitvoerende repetitie morgen Zondagmiddag 5 uur wordt gehoudon op de overdekte speelplaats aan de Openb. School. Er is derhalve geen gevaar dat wegens regen deze uitgesteld zou wordeD. Voor gede zitplaatsen is gezorgd zoodat voor liefhebbers vau muziek uitstekende gelegen heid bestaat zich eenigen tijd te amuseeren. Wij vestigen de aandscht van hetpubiek op de advertentie betreffende de inrichting op 't feestterrein te Besoijen, die prachtige kristalfotografiian te zien zal geven. Wij zagen tal van tevredenheidsbetuigingen en raden daarom een kijkje gerust aan.. VRIJH.-CAPPEL Belanghebbende wor den opmerkzaam gemaakt dat de tusschen- tijdsche keuring van springstieren zal plaats hebben te Waalwijk den 15en Juli a.s. des namiddags te drie uren. CAPELLE. Een liefhebber van aardbeien. Nu zoo langzamerhand, enkele vruchten in den tuin beginnen te rijpen, openbaart zich ook weer 't verschijusel dat nog enkele niet goed het „mijn en dijn" onderscheiden. Zoo betrapte dezer dagen onze gemeente-veldwachter 's morgens te 6 uur, een jeugdig persoontje van 13 jaren die geregeld, voor hij naar zijn werk ging, hier en daar in de tuinen zich van wat aardbeien voorzag. Naar men verneemt, is hiervan proces-verbaal opgemaakt. Op 30 Aug. e.k. zijn alhier opgeroepen C. Groeneveld, in werkelijken dienst bij het regiment Grenadiers en Jagers te 'a Hage en W. Tactor, in werkelijken dienst bij het wapen der Vesting-Artillerie, ook te 's llage. WASPIK. Aan de Stooin-Drijfriemen- fabriek alhier wordt volgens een tot nu toe hier onbekend systeem geboord naar goed water. Met het oog op het zeer groot gebrek aan goed water alhier, juichen we dit werk van harte toe. Immers bij een gunstigen uitslag zal het ons gemeentebestuur gemakke lijk vallen juiste gegevens te verkrijgen omtrent de watervoorziening in deze streek. RAAMSDONK(Dorp.) De heer P. Dohmen van Melissant, vroeger onderwijzer alhier, is benoemd aan de O. L School te Rukfen. K. K. Volksbond. Zondag a,s, 27 Juui 'a nam, om 6 uur zal onze R. K. Volksbond hare algemeene zomervergadering houden. Daar de alhier bestaande, lokalen te klein zijn om alle leden te bevatten, heeft het bestuur besloten, om deze vergadering te honden in deopeulacht en wel in den tuin van Apollo* bij den heer Alp, Snoeren. Behalve het verslag door den Secr. en eenige punten van be spreking, zal ook door een bekeud persoon eene lezing gehouden worden. Moge een mooi weer deze vergadering gunstig ziju, Schadepost. Bij S, H, alhier lag gisterenmorgen een greote trekhond dood bij zijn hok. Daar men ran te voren niets bespeurd had, ver onderstelde men dat hier kwaadwilligheid in 't spel was. Een ingesteld onderzoek heeft echter tot heden geen ophelderiug -egeven. Vuor den betrokken persoon een leelijk nchadepostje. Een vreemde vcgel. Bij A. C. was dezer dagen een vogel te zien, gevangen op het Ilirsch, welke niemand kende. Hij had een grootte van circa M was bruin van kleur, had groote scherpe uagels en een langen bek. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) leest, en 't vergelijkt met ons resumé in bedoeld verslag, zal toegeven dat de daarin uitgedrukte bedoeling getrouw is weergegevendat wij een dergelijk adres niet in zijn geheel opnemen, zal men ons toch niet euvel duiden. RED. Deze week tuimelde de 16-jarige Dingeman Boons van een paard en bleef voor dood op den grond liggen. Binnen gedragen bij den heer G. v. d. Westen, verbond dr. Frederiks een gapende hoofd wonde. De toestaud van B. is thans be vredigend. Een ouwelkome bezoeker trachtte hedenmorgen door het raam bij den heer H. van Strien in 't café te komen. Die bezoeker was het paard van den heer C. H. uit Zevenbergen, Het dorstige hors ver nielde met kop en voorpooten het raam, doch niemand bekwam eenig letsel. Naar verlnidt zullen vele burgers der gemeente Waspik van het Eiectrisch licht gebruik maken, zoo het Bestuur der Ge meente tot aansluiting bij de Raamsdonksche Centrale besluit. Voorwaar een blijde tijding voor allen, die eene moderne ir richting gaarne steunen. RAAMSDONK. In de hedenmorgen ten 10 u. gehouden vergadering van den raad der gemeente, deed wethouder Kamp de mede- deeling, dat hij bij de a.s. periodieke ver kiezing niet meer in aanmerking wenscht te komen. In een volgend nummer geven wij van deze vergadering een uitgebreid verslag. Naar wij vernemen zal bij de a.s. periodieke verkiezing voor 4 leden van den gemeenteraad door de werklieden candidaat worden gesteld, de heer C. v. d. Heuvel, voorzitter der R. K. Werkliedenvereeniging. RAAMSDONKSVEER. Giateien is alhier de 13 jarige Heuriette van Ingt. aan de besmettelijke ziekte febris typhoïdea overleden Op advies van den Gemeente-geneesheer is door den Burgemeester de onmiddellijke begraving van hit lijk gelast eu zijn door hem ter voorkoming vau verspreiding der ziekte, alle met de lijderes in aanraking geweest zijnde voorwerpen onteigend of ont smet. DUSSEN. Dinsdagmiddag omstreeks hall drie ontstond brand in het huis bewoond en in eigendom behcorende aan den land bouwer A. Pruissen te Hank (gem. Dussen.) Van den inboedel werd veel gered. Het hooi in de schuur geborgen, werd een prooi der vlammen. Daar de brandspuit spoedig aanwezig was bleven de belende gebouwen gespaard. Het huis en inboedel is verzekerd bij De Jong en Go. te Amsterdam. De brand is vermoedelijk ontstaan door het stoken van hout in den in slechten toe stand verkeerenden echoorstecn. Vrijdagavond geraakte het zesjarig dochtertje van B. al spelende te water. De kleine wist zichzelf te redden. MEEUWEN. Iu den nacht van Wocudag op Donderdag hebben eenige lafaards de jonge ooievaars uit deu nest bij den land- bouwer M. D. gehaald, alsook van het kerkgebouw. De ouden, die bij de laatste brand zoo treffend hun leven voor de jonge waagden, staan zeer te treuren en wekken ieders medelijden. Kaatsheuvel, 25 Juui 1909. Dezer dagen is^aS^en circulaire ver spreid namen» onzen Tt K. Patroonsbond aan de R. K. werklieden van Kaatsheuvel, behelzende eene krachtige aansporing, om lid te worden van een der alhier opgerichte ziekenfondsen, wijl de patroons volgens hunne afzonderlijke verklaring, onmogelijk op zich kunnen nemen om den werkman, bij mogelijk voorkomende ziekte, gcldelijkeu bijstand te verleenen. Zij raden iedereen, in eigen welbegrepen belang aan om door storting van betrekkelijk geringe contributie, aan het lidmaatschap verbonden, zich te verzekeren om bij ziekte de noodige halp eu steun te ondervinden. Moge deze wenk der patroons gehoor vinden en de massa nog niet toegetreden werklui besluiten om lid eener ziekenfonds te worden. Mijnheer de Redacteur. Verleen ons een plaatsje in Uw blad bij voorbaat hiervoor onzen dank. In de Echo van 20 Juni 1909 tweede blad komt het verslag der Raadsverga dering voor van 17 Juni, op deze yer- gadering is van ondergeteekede een verzoekschrift behandeld dat wij hier laten volgen zoo als het juist door ons is ingediend. Aan den Raad der Gemeente Waalwijk. Mijne Heeren Zooals Uw alle wel bekend zal zijn hebben de boomen welke staan van af de Stationstraat tot aan het Station en vail af de Stationstraat tot aan de Put- steeg iu de laatste jaren een groote vlucht genomen zoo zelfs dat zij boven onze windmolen uitgroeien. Als men nu in aanmerking neemt dat de wind ongeveer zeven maanden van het jaar van Noord-West Noord tot Noord-Oost waait zoo kunt Uw wel be grijpen, welke hinder en schade wij daar aan hebben, want als de wind uit boven genoemde streken waait kunnen wij bijna niets meer met onze windmolen uitzetten. Het is hierom dat Adressanten zich tot Uwen Raad wenden, met het beleefd verzoek om bovengenoemde boomen te doen opruimen, of wel onschadelijk voor ons te maken van af de Stationstraat tot aan het Station en van af de Station straat tot halverwegen de Putsteeg. Dat opgaande boomen in de nabijheid van een windmolen zeer hinderlijk zijn, diene noch dit- Er ligt een stuk grond ten Zuiden van onze molen, waar wij reeds jaren lang zes gulden per jaar betalen, opdat die eigenaar daar geen opgaande boomen zou planten. Voorzeker is dit wel wat tegenstrijdig, want zoo wij ons niet vergissen dan be hoort het planten van hooge boomen in de nabijheid van een windmolen, on der de hinderwet, welke schade ot hinder kunnen veroorzaken. Misschien zal men zeggen, ja maar bij d'e windmolen is ook stoom, daar kan men toch malen. Dat is waar maar men moet niet ver geten dat dit er staat om bij windstilte mede te werken, en de windmolen hoofd zaak blijft. Wij vertrouwen dat de Raad ons verzoek ernstig in overweging zal nemen en het zoo beschikte dat bovengenoemde boomen zoo niet weg dan toch voor ons onschadelijk zuUen gemaakt worden. Hierna volgen handteekeningen Mijnheer de Redacteur aan boven staande ziet men, dat Uw verslaggever al betrekkelijk weinig er van genoteerd heeft en wat hij er van opgevangen heeft klopt heelemaal niet met ons ver zoekschrift. Ot is het soms in dier voege ter tafel gebracht, wij weten niet aan wien de schuld. Want er staat toch niet in ons adres dat wij f 6 per jaar betalen aan een boer die land pacht, neen het is een eigenaar die land verpacht, wij verzoeken ook niet om die boomen allemaal op te ruimen. Wij willen wel gelooven dat de Raad niet goed weet welke schade en last wij van die boomen ondervinden, want was dit het geval dan zou men niet maar zoo direct afwijzend beschikken, of ons verzoekschrift nu zoo onbillijk is dit zullen wij gaarne aan het oordeel van het publiek overlaten. Uw Mijnheer de Redacteur nogmaals onzen hartelijken dank voor de verleende plaatsruimte blijven wij Hoogachtend U.E. Dienaren F. KEMPERMAN.- F. VAN DE VEN. Mijnheer de Redacur. Antoniusfeeaten te Waalwijk. Getuige van de geestdrift, waarmede wederom de Antoniusfeesten te Waalwijk gevierd werden, heb ik mij afgevraagd, wat toch die buitengewone toevloed van menschen, die duizenden pelgrims van nabij en van verre, naar de nog onvol tooide kerk van St. Antonius voert. En in de opgewekte stemming, de opgeto gen, verrukte gezichten, het enthousiasme waarmede de liederen, Antonius ter eere, door de gewelven weerklonken, moest ik wel zien en hooren de dankbaarheid die aller harten vervulde. Ja, waren er onder de menigte, tot op het kerkplein toe voortdurend ver zameld (van 13 tot 20 juni), waren er onder hen, die kwamen met beklemd gemoed om den Vriend steun en hulp af te bidden, het meerendeel toch kwam om dank te zeggen voor reeds verkregen gunsten. En met blijdschap wil ik het verkondigen, dat ik zelf me onder de gelukkige dankenden rekenen mocht. Aan het ziekbed mijner dochter, 'snachts aan angst en zorg ten prooi nam ik mijn toevlucht tot St. Antonius en beloofde hem, zijne devotie-kerk in Waalwijk te bezoeken om God en den machtigen Voorbidder te bedanken, zoo mijne" dochter spoedig beter werd en de ziekte geen nadeelige gevolgen hebben zou. En waarlijk de volgende morgen, die ik met zooveel vreeze had te gemoet gezien bracht verlichting- De zieke [die van mijn voornemen niets wist) voelde zich beter, de angstwekkende pijn bleef van stonde aan weg en na enkele dagen was mijne dochter geheel hersteld. Aan ieder, die het hooren wil, zal ik luide verkondigen roep in droefheid en nood St. Antonius aan, die zoo gaarne leniging brengt. Ga naar zijne devotie- kerk, waar hij zoo bij uitnemendheid wil vereerd en aangeroepen worden, vraag hem daar, wat uw harte wenscht en gij zult een volgend jaar terugkeeren, hem dankend voor de verhooring uwer smeek beden, blij en gelukkig om de verkregen gunsten. Een dankbare pelgrim. Breda, 23 Juni '09. Heerea - retraite. Van Ziterdag 17 Juli tot Dinsdag 20 Juli zal iu „HUIZE MANRESA" te Venlo een retraite worden gegeven voor Heeren uit deu middenstand. De verblijfkosten zijn f 6 voor de drie dagen De retraite begint na aankomst der treinen, die omstreeks 7 uur het station Venlo bfnnenloopei!, en eindigt omstreeks 8 uur na don middag. Heeren, die aan deze retraite wenscben deel te nemen, wordeu beleefd verzocht zoo spoedig mogelijk, liefst vóór 3 Juli, hiervan aan de Directie kennis tc geven. Wij behoeven hierop niet veel te ant woorden, iedereen die bovenstaand adres Vestiging va» een bijzonderen katholieken Leerstoel te Utrecht. Men schrijft uit 'sGravouhage aan de Tijd, dat bij de Regeering is ingekomen een verzoek van de „Sint Radboudstlchting om, overeenkomstig art. 170 der Wet H. O.,' een bijzondersn leerstoel te mogen vesti gen aan de universiteit te Utrecht. Gepromoveerd. Gepromoveerd tot doctor in de Rechten de Heer J. W. Goedbloed, van Nieuwendijk (Noord-Brabaut) op proefschrift ^Laiidver schaffing aan Landarbeider*". Examen. Bij liet eindexamen-gymnasium aan liet Bisschoppelijk College te Roermond slaagden alle candidaten Voor A W. Jaussens van Roermond J. Kengen van HeerlenJ. Metsemakera van Roermond; P. van der Velden van Leiden. Voor B: F. Dubois van Venlo E. Hen- nekeDS van Roermond; A. Tlnlen van Sittard. Gisteren deed de Arroud.-Recblbank te 's Bosch uitspraak in de zaak tegen W. v. II., 21 jaar, polderwerker aail bet kanaal 's Bosch—Dron gelen, thans milicieu te Go- rinchem, beklaagd van het door schuld ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel aan zekeren A. Donkersloot, wien de beide beenen werden afgereden. De Rechtbank overwoog, dat het wettig en overtuigend bewijs in deze niet was ge leverd en sprak den beklaagde mitsdien van de aanklacht vrij. j V. uit Dongen werd veroordeeld tot 1 jaar wegens het valschefijk invullen van een postwissel van f 45 en het pogen dit bedrag te doen uitbetalen. Men schrijft uit Dongen aan de Bre- dasche Courant d.d. 22 Juni Sinds geruimen tijd is ontdekt, dat voor pirn, t 110U0 obligatiën ten laste der ge meente méér in omloop zijn, dan de werke lijke schuld dier gemeente bedraagt.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9