Nummer 53. Donderdag 1 Juli i90d f Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. 32 «jaaigaitg ANTOON TIELE Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen m in HET GEHEIM VODDENRAPER Uitgever: FEUILLETON BUITENLAND. Duitschland. Engeland. OOGtNBÜKKEN Of.! UU i u zijn aSseesi mogelijk wanneer Stiftlsght Zeep wordt gebruikt. Zij' bespaart tijd want de zu-vc. - ..te zeep doet belwerk. RAOÜL DE NA VERY. .iBfslrialsrir Courant, Dit Blad verse 1 ijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden fÖ.w5. Franio per post door het geheele rijk f0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advebtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. zou geregeld zien. In dit verband willen wij dan ook maar dadelijk vooropstellen, dat we geen zg beschermende rechten zouden weuschen Dat zou zijn aan den eenen kant geven, om aan de andere zijde weer dubbel te nemen. De lezer bekijke even dit lijstje, waaruit blijkt, wat men in Duitschland met zijn beschermende rechten voor huishoude lijke artikelen betaalt tegenover den geldenden prrjs in ons land, waar nog het vrije handelsverkeer bestaat Nederland. Duitschl. bj K G. 41 2 ct. 6Vs ct. 7 ct. 1244 Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen. Over de toekomstige tariefsherziening valt weinig en veel te zeggen. Weinig, doordat de regeering zich hier over feitelijk nog niet uitgesproken heeft. Veel, wijl over een tariefsherziening in het algemeen wel een boek kan vol ge schreven worden. We hebben immers wel gezien, welk een vloed van lectuur minister Harte van Tecklenburg's voor stel deed uitstroomen. Wat men echter wel over deze materie kan opmerken is, hoe men ze liefst met Van „DB ECHO VAN HET ZUIDEN' VAN DEN NAAR HKT FkANSCH VAN Roggebrood Tarwebrood Gruttemeel 8 Tarwemeel 8 Rijst Koffie Boter Zoetem. Kaas Rundvleesch Varkensvleesch Ham Spek Petroleum Liter Raapolie Melk 50 65 40 45 36 7 9 ct. 103/io 9°/io 9G/io 54 81 48 48 Groene zeep Vs K.G. 10 Bruine boonen Zout Gort Tabak Sigaren per stuk ct. ct. ct. ct. ct. ct. 42 V* ct. 48 50 ct. 60 32Va ct. 9 ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct. 42 ct. 10s/io ct. 45G/io ct. 10 10 4 8 16 2 108 10s/'io 5 84/io 24 3 ct. ct. ct. ct. ct. ct. ct 110. Op zekeren morgen verscheen mevrouw Gramburg vroegtijdig in het dakkatnerke van Regina Zij had eeue rol papier onder den arm iloor eens lieve, zegde zij tegen Ri'gina, gij kunt mij een zeer groote dienst bewijzen. Mijn echtgenoot, die zich, gelijk gij weet, veel met werktuigkunde bezig houdt, verlangt eene nauwkeurige kopij van dit handschrift, doch er is zeer veel haast bij- Tot meerdere zekerheid en uit vrees dat er bladzijden van dit kostbaar handschrift verloren zouden kun nen gaan wilde hij dat gij bij ons te huis kwaamt om hat af te schrijven, doch ik heb het zonder zijn weten uit zijn schrijfvertrek weggenomen om het hier te brengen Hij moet tengevolge van eeue verkoudheid te bed blij ven, en zal dus niet gewaar worden dat het weg is- Zorg echter dat het spoedig gereed is. Mevrouw, gaf Regina ten antwoord, ik kan u niets weigeren want de goedheden, welke gij mij bewezen hebt, g'iven u recht op al mijnen tijd. Ik zal oogenblikkelijk beginnen on hoop binnen vier dagen met mijnen arbeid gereed to zijn, als er ten minsta niets in den weg komt. En dan zal ik u honderd frank schuldig zijn, beste Regina. Wil ik ze vooruit betalen? Ik dank u, mevrouw ik ben bijna rijk, ik spaar geld over. De vrouw vau den geleerden Gramburg ver wijderde zich en Regina zette zich aan bare frerktafel. Volgens dit lijstje koopt een huisgezin in ons land voor 21 M (d i- f 12.60) evenveel als in Duitschland voor 28 M (16.80) In Amerika waar eveneens sterk be schermende rechten geheven worden, is de toestand al juist als in Duitschland, ja soms nogal een graadje erger. Ziet, zulke beschermende iechten zouden wij niet wenschen, want al zouden onze werklieden dan al wat meer ver dienen, dat meerdere werd dan toch weer opgeslokt door de duurdere levens middelen, zoodat de toestand eigenlijk eer slechter dan beter werd, vooral, als van zijn weekgeld nog de verplichte verzekeringsbijdragen afmoesten, doch hierover straks. Wij gelooven echter, dat we van dit ministerie een tariefsherziening in dien geest niet te vreezen hebben. Bij de Vermoeid doorarbeid van den vorigen dag, lag baar vader in het aangrenzende kamertje gerust te slapen. Een zacht gekrabbel aan de dear, kondigde liegina do komst van don loopor aan. Mejuffrouw, kan ik ook soms geene boodschappen voor u doen voor ik naar vader Grappin ga vroeg hij. Hier is een frank, antwoordde Regina, gij zoudt mij genoegen doen met wat b''ood, melk od vruchten voor mij tj halen. Binnen weinige minuten was de looper terug en terwijl hij het gehaalde op tafel zette, viel zijn oog op hot vuile handschrift dot zij begonnen was over teschrijven. Zie riep hij uit, dat is aardig daar heb ik kennis aan. Dat geloof ik niet morkte Regina aau, men heeft het mij zooeven eerst gebracht. Dat is wel mogelijk maar ik verzeker u, dat het in den winkel van vader Grappin gelegen hoeft, ouder de sektie scheurpapier. En het bewijs dat ik de waarheid spreek, is deze gothiöke G op den rug, de stempel van het huis. Geloof mij, ik ben niet gemakkelijk in vergissen. Dat is vreemd mijne beschermster heeft het mij nog geen half uur geleden gebracht en er mij, als zijnde een kostbaar iets, de grootste zorg voor aanbevolen. Het kan werkolijk bij toeval iets kost baars zijn. Wat vader Grappin bij het pond inkoopt verkoopt hij stukgewijzo uit. Ik heb u immers vroeger al eens verteld, welk raar soort van klanten wij hebben, die altijd in onzen winkel onder den ouden rommel zoeken of er niets van hunne gading bij is. Wie weet of dit niet het werk is van den eenen of anderen armen drommel, die onder zijne taak bezweken is en van den echtgenoot uwer weldoenster zonder het to weten zijnen erfge naam zal maken. Van mijnbeer Gramburg? De looper barstte in eenen scbateilach uit. Mijnheer Gramburg Bekend een oud gedroogd manneke, die telkens den winkel van vader Grappin het onderste boven haalt en in alle handschriften snuffelt, in de hoop er een of ander te ontdekken, waarmede hij zou kunnen pronken als de vrucht van zijn eigen algemeene beschouwingeu heeft nl. de minister van financiën ongeveer het volgende hieromtrent gezegd Wanneer mij de tijd en gelegenheid daartoe ge geven wordt, voel ik ook de kracht in mij, een tariefsherziening voor te stellen, welke in hoofdzaak ten doel zal hebben de nationale nijverheid te versterken Juist, dat is het, wat ook wij zouden wenschen. Geen duurder maken van de directe levensmiddelenwant dat zou de regeering onmiddelijk onpopulair maken, maar een versterking van, een doelmatige handreiking aan de nationale nijverheid, dat is o. i. het groote vraagstuk voor deze regeering Wij zeggen het groote vraagstuk, daar deze opgave waarlijk niet van de gemakkelijkste en zeer zeker een van de belangrijkste is van het regeeringsprogram. Hoe er zoo'n tariefswijziging dan zou moeten uitzien Ja, eigenlijk is dat niet onze zaak. Daar 't echter bizonder gemakkelijk is, om te zeggen, hoe er iets niet moet uitzien, maar meer moeilijkheid kost, aan te geven hoe dat iets dan wel moet zijn welke laatste opbouwende critiek toch feitelijk de taak der pers is willen we gaarne »im groszen und ganzen» onze meening omtrent eene o.i. gezonde tariefs herziening zeggen. Een tariefsherziening dan, die ten doel moet hebben de nationale nijverheid te beschermen en te versterken dient te belasten met een behoorlijk invoerrecht le fabrikaten welke hier te lande worden vervaardigd in voldoende mate of evengoed als in 't buitenland, die dus belast kunnen worden, zonder eigen nijverheid te schaden. 2e- luxe-artikelen, die bepaald weelde artikelen zijn en 3e dient een dergelijk ontwerp de ge legenheid te scheppen, om represaille maatregelen te kunnen nemen tegen die landen, welke ons door een speciaal hooger invoertarief treffen, waarbij nog komen moet, dat voor onze fabrikaten of artikelen geen ander uitvoerrecht moet geheven dan het gewone fiscale uit voerrecht. Is een tariefwet zoo ingericht, dan bereiken we le dat de Nederlandsche industrie niet meer op haar eigen markt verdrongen wordt door de concurrenten van 't bui tenland, die thans vrij en frank invoeren en ons verbazend concurrentie aandoen in die zaken die we voldoende hebben en maken. Wij krijgen hiervoor dus een zoo ook van die in opkomst, sterke verlevendiging van de bestaande industrie 2e door het treffen der luxe-artikelen, meer bepaald de weelde artikelen wordt deze belasting juist betaald door hen, die ze betalen kunnen 3e. De mogelijkheid tot het nemen van represaillemiddelen levert ons niet meer machteloos over aan de plagerijen en tariefkwellerijen van 't buitenland. Kunnen daarbij onze eigen producten vrij uitgevoerd worden en blijven beslist onbelast van invoerrechten le. de noodige grondstoffen en de halffabrikanten welke onze industrie uit 't buitenland behoeft2e. alle soorten van levensmiddelen, dan gelooven wij, dat we niet alleen de vrijhandelaars van hun doctrinairisme zullen genezen maar tevens dat er voor onze industrie, handel en landbouw een economischen toestand geschapen wordt, die zal voeren tot de vette jaren. Wat le betreft noemen we als voor beeld overleersoorten, fournituren, die hier niet vervaardigd worden en door welks vrijen invoer onze nijverheid zulk een groote voorsprong heeft op 't bui tenland en waardoor onze industrie zich zoo krachtig en met zooveel succes toe legt op export en daar een afzetgebied vindt, dat ons landje al heeft het be schermende of fiscale rechten nooit in voldoende mate zal kunnen bieden. Een hoofdvereischte tevens een maat regel misschien wel een der beste tegen den invoer van 't buitenland is, het perfectionneeren zijner artikelen, waardoor men den buitenlander van zijn hier verwonnen terrein, ja zijn eigen in 't buitenland werkt. Wie zou het hebben kunnen droomen, dat de schoenindustrie b.v. voor een hoofdzaak berust op den zich steeds uitbreidenden export en zoolleder in steeds meerdere mate naar het buitenland wordt verzonden 1 Ten slotte nog iets over de toekom stige verzekeringswetten, doch dit in ons laatste artikel. genie. Foei, jongen, gij wordt boosaardig I Ik boosaardig? Ik zou geene hazelnoot kraken, als het haar pijn deed. Maar luister, men kau een opmerker worden en menschen- keunis opdoen in alle vakken, doch vooral in het mijno, en als ik somiinge lieden als roof dieren zie azen op den arbeid vnn arme doo« den ten einde er de vonk in te vinden, die hun misschien het leven heeft gekost, dan word ik driftig en in plaats van hun beleefd antwoord to geven, zoeals aan de andere klan ten, bekruipt mij de lust om hen uit te maken voor dieven Zwijg, beval Regina gij zult vader wakker maken. Ik zwijg mejufvrouw, uit ontzag, uit vriendschap voor u. Het is uwe schuld niet, dat er zulke laagheden, zulke schurkenstreken gepleegd worden. Maar wie weet, of de schrij ver van het bij het pond gekochte komedie stuk niet van gebrek gestorven is, terwijl later op de aanplakbilletten met groote letters den naam zal prijken van den dief, de lettervrucht van den man, die er zijne rechten niet meer voor kan doen gelden, voor eigen doet door gaan. Wie weet, of schrijver van deze ver handeling over den stoom, de waggons, de warmte, niet in de grootste ellende gestorven is, terwijl een Gramburg nu met zijn werk zal pronken Iudien ik wist... sprak Regina. Maar wij weten niets, mejuffrouw ik mank mij driftig en ik heb ongelijk, want ik zou u door mijne praatjes van dien arbeid doen afzien. Gij hebt veel aan mevrouw Gramburg te danken, werk dus voor haar, en buitendien arme lieden hebben immers ook het recht niet welk werk ook van de hand te wyzen. De looper verdween, terwijl hij het meisje met de hand vriendelijk groette. Regina ging aan den arbeid na eerst het ontbijt gereed gezet te hebben. Kort daarna verscheen haar vader. Gij hebt mij te lang laten slapen, kind lief, zegde hij onder het ontbijt, ik kom van daag veel te laat op het werk. Zoudt gij dezen morgen niet te huis willen werken, vader Ik heb iets over te schrijven waarbij veel haast is. Zult gij n dan in h6t geheel niet met mij bezigheden en miju teekoningen ver beteren vroeg hij Integendeel, ik zal u helpen zoo dikwijls ge verkiest. Dan zullen wij maar te huis blijven, antwoordde hij gewillig. Na afloop vau het ontbijt gingen vader en dcchter dadelijk aan hunne bezigheden. Kr s- tiaan nam zijne stukjes papier, zijuo zinken wieltjes, een potlood en hervatte zijne eeuwige berekeningen, terwijl Regina het slecht ge krabbelde handschrift, dat naast haar lag, in het net overschreef. Ter wij Kristiaan zijn potlood neerlegde om een wieltje te passen, viel zijn oog bij toeval op het «door mevrouw Gramburg dien morgen gebrachte hand schrift. Hij rekte den hals uit eu zag aan dachtiger toe. Naarmate hij toezag, sperden zich zijne oogen wijder open, trilden zijne neusvleugels en versnelde zijne ademhaling. Eindelijk ging hij langzaam zonder de aan dacht van Regina te wekken, rond de tafel heen, en plaatste zich achter haren stoel. Mot glinsterende, fonkel nde oogen, de lippen bewegende zonder geluid voort te brengen, las hij over den schouder zijner dochter. Plotseling greep hij door eene snelle be weging, met de vlugheid van een roofdier, het handschrift, terwijl hij eenen zegekreet slaakte, welke door eenen gil van schrik van de arme Regina beantwoord werd. Vader, vader, smeekte zij, geef mij dat hardschrift teiug Gij hadt het verborgen voegde hij haar toe, verborgen Evenals Rosa wildet gij mij dus tot vertwijfeling brengen Daar is mijn arbeid, mijne uitvinding, ik vind haar einde lijk terug HA is mijne ziel, die gij mij ontstolen had en gevaDgen hield. Op den angstkreet van het meisje kwamen Mederic en Columba toesnellen. Ach mijnheer, smeekte Regina, de handen vouwende, kom mij te hulp. Tracht mijnen vader te bewegen het handschrift terug te geven, dat hij ongetwijfeld in stuk ken zal Bcbeuren eerst dezen morgen heeft mijne weldoenster het mij gebracht, met Bülow. De rijkskanselier van Bülow is niet ge slaagd in ziju poging om den keizer te Kiel te overtuigen van de opportuniteit van zijn heengaan. De keizer heeft op ondubbelzinnige wijze Bülow's ontslagaanvrage geweigerd. De keizer heeft niet gezegd, dat er geen re denen aanwezig waren, welke Bülow tot een aftreden konden nopen hij heeft ook niet ontkend, dat Bülow's positie geschi kt was, dat zijn verhouding tot de meerderheid van den rijksdag zeer onaangenaam en pijnlijk zou zijn. De keizer heeft alleen te kennen gegeven dst in de tegenwoordige omstandigheden geen gevolg aan Bülow's verlangen kon worden gegeven, omdat, volgens de algemeene over tuiging der verbonden regeeringen een spoe dige totstandkoming der financieele her vormingen zoowel voor de binnenlandsche welvaart als voor 's lauds positie tegenover het buitenland een levenskwestie gewor den is. Bülow mag das, liever nog moet dus blijven totdat er een positief en voor de verbonden regeeringen aannemelijk besluit bereikt is. Maar hierin ligt juist al het bittere eu neerdrukkende van Bülow's aan blijven dat hij onmogelijk een voor de ver bonden regeeringen aannemelijk resultaat zal kunnen bereiken, zonder althans eenigszins zichzelf te verloochenen, zonder bij te draaien naar den kant van conservatieven en cen trumsleden. Hij zal de erfenisbelasting, welker aan neming hij als onmisbare voorwaarde voor het totstandkomen der heivorming van financiën, niet eenmaal, maar herhaaldelijk en met de meeste uitdrukkelijkheid had gesteld, thans in den steek moeten laten en onderhandelen met zijn overwinnaars. Het kan en zal ook waarschijnlijk nu wel gebeuren dat de nieuwe meerderheidspartij zich, zooals thans reeds het geval schijnt, met de voor de regeering onaannemelijke zegel- en meel- en kolenbelasting, erg te gemoetkomend betoontook zullen misschien niet weinigen het offer en de zelfverlooche ning waardeeren, welke Bülow thans op den wensch des keizers en voor het heil des lauds door zijn aanblijven gebracht heeft, maar dit alles kan de bittere pil welke hij tha.s van conservatieven en centrum te slikken krijgt, slechts vergulden. Een protest tegen het bezoek van don Czanr. De parlementaire arbeiderspartij heefteen manifest aan het volk uitgevaardigd, pro- testeerende tegen het aanstaande bezotk van den Czaar in Engeland op dezelfde gronden, verzoek het af te Bchrijven, en door eeno van die onverklaarbare grillen, waardoor mijn vader zich soms laat beheerschen, weigert hij het mij terng te geven. Kristiaan had zich in eenen hoek der kamer teruggetrokken en zag Mederic on Golnmba met een loerenden blik aan. Hij vermoedde in hen bondgenooten van zijne dochter en op Regina ging op dat oogenblik do haat en de toorn over, die Rosa op zich geladen had, toen zij, door angst voor het leven van baar kind gedreven, zijne papieren vei kocht had. Luister niet naar haar 1 sprak Kristiaan, luister niet naar haar Evenals Rosa heeft ook zij het op mijn leven toegelegd. Maar dat is mij nn ook eigenlijk onverschillig, ik ben weder in het bezit van mijn werk. Nerval kan mij wel lijden, hij zal het model van mijnen waggon laten vervaardigen. Iwee wielen minder eene aanzienlijke berparing zonder cog te rekenen dat ik de warmte benuttig. Gij behoeft mij niet zoo medelij dend aan te zien, ik ben niet meer te vreezen of te beklagen. Zij, die zeggen dat ik zin neloos ben, hebben gelogen, ik heb verstand, mijn volle verstand Kristiaan uitte deze woorden met zooveel nadruk, dat Mederic aan Regina vroeg Zijt gij er zeker van, dat er niet iets waar is in de woorden van uwen vader Inderdaad, antwoordde het meisje, ik weet het niet 1 Mijn God, als hij werkelijk de waarheid Bprak Zij trad op haren vader toe. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1