Inwoning en Verzorging. Stikster Een Broodbakkerij, Huis en Fabriek. Advertentiën. DIENSTBODE, BROODBAKKERIJ. Huis met Moestuin, V rr*. Turkije. Afrika, Amerika. BINNENLAND. Kleine Advertentiën. 88BSIMS §1 0ÜRTIE PABMfiA 10ILSB. Ti. ¥41 BIL GOH VAM BB WEBPF, Han delsber ichten als in het verladen jaar verschenen protest tegen het bezoek van koning Edward te Reval zijn genoemd. Plet manifest ver klaart, dat het protest geenszins gericht. i9 tegen het Russische volk, maar tegen den Czaar, wiens bloedig bewind het Russische volk terroriseert. Het protest geldt de bureaukrntiaehe Czaar-regeering en hare handlangers buitenslands. Sommige Engehche bladen zwijgen het ipanifest dood, andere trekken ertegen te velde en noemen het een onbeschofte kwaad- stokerij tusschen Engeland en Rusland. Kreta. Fransche bladen vernemen uit Kane», dat het bericht van het terugtrekken der inter nationale troepen door de bevolking van Kreta met bevrediging vernomen is. Ook is het besluit der beschermende mogendheden om oorlogsschepen naar Kanea te zenden, met kalmte opgenomen. In diplomatieke kringen te Ween en ver luidt, dat de mogendheden aan de Porte hebben kennis gegeven, dat zij het in de Turksche nota ingenomen standpunt (als zou het terugtrekken der troepen van Kreta neerkomen op een wijziging van den status quo ten nadeele ven Kreta) niet deelen. De besprekingen met Turkije worden inlusschen voortgezet. De bevelhebber van het derde legerkorps heeft last gekregen de artillerie iu gjreed- heid te houden,, om op 't eerste teeken klaar te zijn voor den opmarsch naar de Grieksche grens. LONDEN, 29 Juni. De Daily Mail ver neemt uit Saloniki De militaire toebereidselen in verband met de mogelijkheid vau een oorlog met Griekenland worden met koortsachligen y ver voortgezet. De bevelhebber van bet derde legerkorps heeft telegrafische orders verzon den voor een onmiddellijke mobilisatie der reserve. (Jit Marokko. Da Cor respondentia de Espana verneemt uit Tanger, dat Moelai Mohammed, de kor telings overleden broer van snltau Moelai Hafid, op diens last vergeveu is, omdat hij van plan was, Abdoel Azis, deu vorigen sultan, weer op den troon te helpen. Ver- scheideue voorname Marokkanen moeten in het geheim ingewijd geweest zijn. Binnen kort misschien zal het grootscbe plan worden uitgevoerd tot verbinding van New-York met Parijs door raiddel van een telefoon zonder draad. De uitvinder Lee Deforest richt in den 200 meter hoogen toren van het Metropo litan-gebouw te New-York een station voor draadlooze telefonie op. Het is zijn plan, een draadlooze telefonische verbinding met Parijs tot 9tand te brengeD, Het ontvangst station te Parijs zal de Eiffeltoren worden. De Nieuwe Kamer. Als men vooropstelt, dat de nieuwe Kamer nog drie vacaturen telt n.l twee wegens dubbelkeuzen van dr. de Visser en mr. de Meester en ééne wegens het bedanken van den heer IJzermans in Amsterdam IV, dan bezit de Kamer op dit oogenblik lo. 20 leden van adel is 1/5. 2o. 10 al- of nieUgepensionneerde mili tairen is 1/10, vau welke leden er 3 onder Marine ressorteeren. 3o. 43 juristen of b!jna de helft. 4o. 10 oud-ministers is 1/10 en wel 7 van links en 3 van rechts. 5o. 2 staatsministers. 6o. 2 diplomaten. 7o. 8 doctoren. 8o. 7 gewezen predikanten, onder wie één socialist. 9o. 1 R.-K. Geestelijke. 10. 3 leden, die de Oost gezien hebben, llo. 10 leden zijn nieuwe leden is 1/5. Waar.'zijn de goed onderlegde iudustrieelen, die zaakkundig kunnen oordeelen, of er wetten en maatregelen te dezer zake De verdediging van Dr. Paul. In een onderhoud met de redactie van de Temps ontkende dr. Paul, de Venezolaausche zaakgelastigde, dat hij bij de onderhande lingen met Nederland zijn bevoegdheid te buiten was gegaaD. De juistheid van zijn ontkenning zon gebleken zijn uit de ver klaring van president Gomez aan het Vene zolaausche congres, waarin wordt gezegd „De onderhandelingen met Nederland hebben geleid tot de sluiting van een protocol' en uit een telegram van den buitenlandsche zaken van Venezuela aan dr. Paul, waarin wordt verklaard, dat de regeering het proto col goedkeurde en dat het bekrachtigd zou worden. Toen hij dan ook aan minister Van Swinderen beloofde dat het protocol geratifi ceerd zou worden, ging de heer Paul uit van de meening, dat de goedkeuring van de uitvoerende macht in Venezuela voldoende was. Maar president Gomez heeft gemeend het protocol aan het congres te moeten voor- leggen en dat heeft bezwaren gemaakt tegen de bepaling omtrent de commercieele modus vivendi tusschen Venezuela en Cura9ao. De heer Paul denkt, dat de Nederlaudsche regeering door de afbreking der diplomatieke betrekking te Caracas pressie heeft willen uitoefenen, ter verkrijging van onmiddellijke ratificatie van het protocol en dat de Venezo laausche regeering, die zich aan die pressie niet wilde onderwerpen, nu haar zaakge lastigde heeft opgeofferd door hem terug te roepen. Dr. Paul verwacht de nadere motieven voor zijn terugroeping te ontvangen met den transatlanti'chen stoomer Buenos-Aires, maar hij verklaart thins reeds van oordeel te zijn, dat de Nederlaudsche regeering, doordat zij de betrekkingen met hem sfbrak, zich niet gebonden heeft aan het protocol, dat ouder worpen moest worpen aan de goedkeuring der „bevoegde autoriteiten'. Alleen een formeele verwerping zou de nieuwe schorsing der betrekkingen kunnen rechtvaardigen. De heer Paul deiikr, dat hij vervangen zal worden door den heer Matos. Kamerverkiezingen. II a r 1 i n g e n. De heer Ankersmit, (Chr.-liist.), predikant bij de Hervormde Gemeente te Wommels (Fr zal de candidaat der rechtsche partijen zijn bij de a.s. verkiezing in het district Harlingen, noodig geworden door het bedan ken van dr. De Visser. (Hbld.) Voorzitter Tweede Kamer. Het gerucht, dat als vermoedelijk opvolger van den heer Roëll als voorzitter der Tweede Kamer dr De Visser wordt genoemd, kwam ook de Ned. ter oore, doch tegelijkertijd met den naam van den heer Van Bylaudt, afgevaardigde voor Apeldoorn. De N. Tilb. Ct. is van oordeel dat, daar de katholieke Kamerfractie de sterkste is van alle partijfracties, voor het voorzitterschap in de eerste plaats een katholiek in aan merking behoort te komen, en dat pas wanneer geen daartoe geschikte katholiek dit wenschf, in de andere partijen der coalitie moet worden gezocht. Gouv.-Gen. Van licutsz. De N. C. meldt Iemand die kort geleden in Indië is aan gekomen en te Buitenzorg een langdurig onderhoud met den gouverneur-generaal heeft gehad, schrijft ons dat de heer Van Heutsz, vooral in de laatste maauden, zeer sterk verouderd eu vermagerd is. Hij maakt deu indruk van ieinaud die een zware ziekte achter den rug heeffOnze briefschrijver schrikte toen hij hem z«g, want hij had hem vroeger gekend als een forsche figuur met gelaat en thans schenen van dit laatste nog slechts neus en oogen overgebleven zijn waDgeu waren geheel ingezonken. Niet temin praatte de gouverneur-generaal veel en met groote vrijmoedigheid over allerlei onderwerpen, waarbij hij telkenmale blijk gaf van dat wat hij aanroerde, volkomen op de hoogte te zijn. Maar zijn gezondheidstoe stand scheen veel te wenschen over te laten. Ridderorden en Verkiezingsgeld. In deu verkiezingstijd beeft mr. Tideman te Ommen een en andor uitgelaten omtrent dr. Kuyper, dat deze minister zijnde, ver- kieziugsgelden heeft aanvaard, en daarvoor inruil iemand, zekeren Lehmin !e Amster dam een ridderorde zou hebben bezorgd. Een en ander zou bezorgd zijn, door be middeling van eene zekere mejuffrouw West- meyer te Amsterdam. Een redactenr van //Het Volk„ is op onderzoek uitgeweest naar mr. Tideman, en die beeft van dezen uitvoerige raededeelingen, briefwisselingen daarover ontvangen, die het blad en daarna alle liberale bladen in hunne kolomen overgenomen. Dr. A. Kuyper heelt daarop zijn wederwoord en verklaringen over deze aangelegenheid gegeven in de Standaard. In alle groote bladen, zoowel rechtscbe als linkscbe wordt nu de kweitie zelve en 't antwoord besproken. Onze plaats ruimte laat niet toe, dit alles weer te geven. De N. Rott. Ct. vindt dat D. Knypar niet erin geslaagd is den pijnlijken indruk, dat deze ontaulliugen gemaakt hebben, weg te nemen evenzoo andere liberale bladen, terwijl het vrijzinnig-demooratische „Land en Volk' meent dat na 't antwoord van dr. Kuyper, mr. Tideman veel meer geblameerd is dan deze. De Maasbode zegt On e conclusie is deze Om maar aan zijn Kuyper-haat bot te vieren heeft mr. Tideman zich niet ontzien mededeelingen te publiceeren, hem, en dan nog wel als rechtgeleerden raadsman, gedaan door een juffrouw, van volgens zijne eigene verklaring, niet ongerepte reputatie, en die zich blijkbaar bij twee hooggeachte Amster- damsche families had ingedrongen en daar van trachtte te halen, wat zij kon. Twee en een half jaar, nadat hem die mededeelingeu zijn g-daan, maakte hij, de liberaal, ze bekend aan een medewerker van „Het Volk' uit „«taalkundige' Overwegin gen, en; vermoedelijk om gelijkwaardige redeneo, neemt de „Nienwe Rotterdammer' al die zoogenaamde onthullingen uit „Het Volk' in extenso over. Het doel is geweest met drek te smijten naar een der grootste mannen van onzen tijd, en de gebezigde middelen zijn daaraan evenredig. Wij zeggen „foei'. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den ge meenteraad op Zaterdag 26 Juni des voormiddags ten 10. Voorzitter de edelachtbare heer Rid der de van der Schueren. Klokke 10 uur opent de voorzitter de vergadering; aanwezig zijn de heeren Van Laarhoven, De Wit, Dorrenboom Timmermans, De Bruijn, Van Dongen, Zijlmans en Kamp, afwezig de heeren Mr. Heere en Simonis beiden met ken nisgeving. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring af- en overschrijving. b. Rapport van de firma Nachglas te Amsterdam, inzake onderzoek elec- trische verlichting en werking. - Door den secretaris wordt het uitge breide rapport voorgelezen- Daaruit blijkt, dat ter verbetering nog enkele dingen moeten worden aange bracht en enkele reeds bestaande moe ten worden verbeterd. De Voorzitter. Het voorsLel is om een afschrift van dit rapport aan de Centrale te zenden, opdat de Centrale ons naar aanleiding van dit rapport kan ant woorden. De heer van Dongen acht het zeer wenschelijk de Centrale te verplichten binnen 14 dagen te antwoorden. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter. Van den heer Kamp is een schrijven ingekomen, dat hij bij de a.s. periodieke verkiezing niet meer in aanmerking wenscht te komen. De Voorzitter verzoekt hierna den secretaris voorlezing te geven van de notulen der vorige vergadering. Na voorlezing worden deze onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1909. Wordt besloten eenige posten af- en over te schrijven. 3. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier houdende verzoek om te Raamsdonksveer een bureau te openen waar alle door het openbaar bestuur voorgeschreven aan giften kunnen geschieden. De Voorzitter. Burg. en Weth. stel len voor de Kamer van Koophandel te berichten, dat zij hiervoor de tijd nog niet acht gekomen. De heer Timmermans. Volgens die uitdrukking worden zt in 't vooruitzicht gesteld dat 't wel zal komen De Voorzitter Daar is geen tijdsbe paling aan verbonden. De heer Timmermans Ik acht het rationeeler te zeggen dat groote moei lijkheden, daaraan verbonden, het niet toelaten op het verzoek in te gaan. Zoo zou men denken dat het alleen nog maar een kwestie is van tijd. De heer Zijlmans. Ik zou geen tijd noemen, maar gewoon afwijzend be schikken. De heer Timmermans. Er zit nu zoo iets iu van alsof het over'n maand of 3, 4 of 5 wel zal gaan. Als men er eens op wees dat er te veel moeilijkheden aan zijn verbonden. Enfin die technische uitdrukkingen zijn u wel toevertrouwd De heer van Dongen. Kan er geen zitting gehouden worden. De Voorzitter. Neen, dat is niet te doen. Je moet alle registers hier hebben of je moet een reizende secretarie hebben. De heer van Dongen. Voor zaken en stukken waarvoor men geen register noodig heeft. De Voorzitter. Er worden nu door den Ontvanger reeds iedere week zit dagen gehouden waar de menschen hun geld kunnen kwijt raken. Hierna wordt besloten de Kamer van Koophandel er op te wijzen, dat er overwegende bezwaren aan zijn ver bonden, waardoor de raad afwijzend moet beschikken. 4. Ontwerp besluit behelzende de voorwaarden waaronder Burgemeester en Wethouders met derden eene over eenkomst kunnen sluiten in zake afvoer van water. De Gezondheidscommissie heeft geen bedenkingen doch geeft in overweging toe te zien bij het afvoer van water van fabrieken in openbaar water, daar dik wijls klachten inkomen van veehouders dat het water wordt verontreinigd. Besloten wordt B. en W. machtiging te verleenen. 5. Ontwerp instructie voor den Ge meentebode. De Voorzitter. De heeren hebben allen een afschrift ontwerp instructie thuis ge kregen. Verlangt een der heeren nog voorlezing daarvan De heer Timmermans verzoekt art. 1 nog eens te laten voorlezen. De Voorzitter. De eventueel te be noemen bode kan, als er werkzaamheden zijn te verrichten, alle uren van den dag verplicht worden deze te verrichten. De heer van Dongen. Is het niet beter uren te bepalen. De Voorzitter. Dat kan niet. De heer van Dongen. De menschen kan men voor een jaarwedde van f 235 toch niet zoo vastleggen. Als de opge- roepenen zoo iets voor de neus wordt gelegd zullen ze toch ook wel opkijken. Dj Voorzitter. Er is niemand genood zaakt te solliciteeren. Uren bepalen gaat niet- 't Zou b.v. met stukken van den H. O. kunnen voorkomen dat hij na vijf uur nog moet loopen. Ook bij spoed- eischende vergaderingen kan het voor komen dat hij nog 's avonds hier zou moeten zijn. De heer Timmermans. Krijgen de lui die solliciteeren kennisgeving van deze instructie. De Voorzitter. De meest geschikte sollicitanten roepen wij op en die stellen wij van 't een en ander in kennis. De heer Timmermans vreest dat de meest geschikte sollicitanten bij zoo'n gering salaris en zulke verplichtingen zich zullen terugtrekken. In het belang der gemeente zou het zijn, als er een flink en degelijk man wordt aangesteld. De heer van Dongen dringt er verder op aan in de instructie bij te voegen dat aan de rechthebbenden een maand na het overlijden nog salaris zal worden verleend. De heer Timmermans wenscht naar aanleiding van een artikel waarin voor komt dat de bode door Burgemeester en Wethouders benoemd wordt, even in geheime vergadering over te gaan. De Voorzitter schorst hierna de ver gadering. Na heropening wordt besloten de verordening vast te stellen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake verhuring van het voormalige postkantoor, met ontwerp besluit. Door den secretaris wordt het huur contract voorgelezen. Daaruit blijkt dat men het wil verhuren voor den tijd van 7 jaar en bij voorkeur in zijn geheel, doch komen daar geen liefhebbers voor dan in 2 gedeelten. De heer van Dongen. Is er geen raming gemaakt hoe hoog de kosten zullen komen als het huis in 2 gedeelten zal moeten worden verhuurd. De Voorzitter. Dat zal ongeveer 800 a 900 gulden kosten, doch van dat be drag moeten de huurders 4pCt. op brengen. De heer Timmermans 7 jaar is wel wat te lang. Ik zou liever in het contract opgenomen zien van 3 jaar, en een half jaar van te voren opzeggen. Men zou de oude school voor een flinke som kunnen verkoopen, dan zou men het oude postkantoor hard noodig hebben. Als wij het voor 7 jaar verhuren zitten wij er dan mee. Wordt besloten hef voor 3 jaar te verhuren. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verpachting der staan plaatsen bij gelegenheid der kermis op het Veer. Deze verordening wordt zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. 8. Benoeming stemburauX voor de eventueele stemming van 4 leden vaü den Gemeenteraad. Benoemd worden voor het stembureau het Dorpals Voorzitter de Burge meester, als plaatsvervangend Voorzitter den heer Kamp, als leden de heeren Timmermans en de Wit, als plaatsver vangende leden de heeren De Bont en Zijlmans, als 3e lid H. A. Schoenmakers en als plaatsvervangend 3e lid H. C. de Bont. Voor het Veer: als Voorzitter den heer van Laarhoven, als leden de heeren van Dongen en Simonis, als plaatsver vangende leden de heeren Dorreboom en De Bruijn, als 3e lid Kieboom en als plaatsvervangend 3e lid den heer H. C. de Wit. De heer Zijlmans wijst er nog op dat besloten is de Stadsweg te verbeteren en dat het nog niet is gedaan. Verder wijst hij er nog op dat de Smidspad niet op de slechtste plaatsen is verbeterd, die heeft men allen laten zitten. De Voorzitter zegt dat alles succes sievelijk zal geschieden, doch dat alles niet in eens kan gebeuren. Willen de leden nog een geldleening daarvoor sluiten dan zal hij er wel voor zorgen dat alles spoedig wordt verbeterd. Hierna wordt de vergadering gesloten. Eenige nette aankomende Naaimeisje» gevraagd. Waar zegt de uitgever? ONDERTROUWD: Waalwijk, 25 Juni 1909. Huwelijksvoltrekking 10 Juli. Geen Receptie. Eenige en algemeene kennisgeving. GETROUWD JAifi 1. ffli 20H4EI, die ook namens wederzijdsche familie har telijk dank zeggen voor de belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Breda, 21 Juni 1909 GETROUWD die mede namens wederzijdsche familie har telijk dank betuigen voor de vele bewijzen »an belangstelling bij gelegenheid vaa hun Huwelijk ondervonden. Waalwijk, 22 Juni 1909. Mevr. JACQ. VAN RIEL Verhoeven, Waalwijk, vraagt tegen 1 Augustus of eerder eene eenvoudige, zindelijke R. K. liefst boven de 30 jaar, goed kunnende koken en netjes werken. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Mevrouw M. HOLLAND-Hoetmer, be wonende een gezellig, aan den straatweg van Hilversum naar Utrecht gelegen land huis, gezonde streek, niet ver van bosch en heide, verpleegt in bovengenoemde villa, zeer ten genoege der patiënten, hulpbe- hoavenden, bejalarde DAMES en HEERENprijs f 400 h f 590 per jaar. Mooie gelegenheid voor gepensioneerden, die van visschen houden. De beite referen ties staan ten dienste. AdresM. HOLLAND, Blauwk. weg E 92, Maartensdijk bij Utrecht. Bij de Firma W. KERST te Capelle kan direct voor vast werk een bekwame geplaatst worden.! Door omstandigheden TE HUUR staande op den besten stand van een flink dorp, gelegen aan de Langstraat. Franco brieven worden ingewacht aan het Bureau van De Echo van het Zuiden onder motto „Bakkerij'. Te Besoijen wordt TE KOOP aangeboden een flink, solied beneyens FABRIEKSGEBOUW waarin thans een stoomschoenfa- briek is gevestigd. Het geheel, gelegen aan spoor, tram en haven, is in te richten voor alle doel einden. Zeer geschikt voor ijzer gieterij. Dagelijks te bezichtigen bij de Firma DEKKER Co., Schoenfabrikanten te Besoijen. «tieren f 140 a 250 pinken 40 a 80 graskalvete11 a— vaarzen f 80 a 110 alles mager ve* biggen f8.— a 15.— paarden f 40 a 110. Nuchtere kalveren fok- 12.— k 20— siacht.- 3.— 4 12. Biggen f 1.10 a 1.60 per week. Op de botermarkt werden aangevoerd 75/8 en 28/16 vn. en 224 «tukken a kilo. Prii» 1« 3!1.®1,,52' 2e f 50» s« <1u*1. f47 Per kilo 67a 727a ct. ROTTERDAM 28 Juni. Tarwe f 14.— a 15.50 per 100 K.G. Rogge was van f tot f Gerst. Winter per 100 kilo f0.— 10.— Zomer per 100 kilo f 0.a f0.en Chevalier per 100 kilo f0.ét f Haver per 100 k.l 9.75 a 10.25 Witte Boonen, van Bruine boonen van f Blauwe Erwten naar kook kwaliteit terkocht T*n ftoten vertrouwdekook daarboven Koolzaad f ét f EN EN EN BESOIJEN, 29 Juni. De prijs der boter was beden op de markt: Iloogate prijs f 1,27. Laagste pijrs f 1,20. De prijs der «ieren 37« en 4 cent. GORINCHEM, 28 Juni. De aanvoer van granen was heden gering met gewonen handel. Ristarwe 112.75 a 13.roode dito f 11,75 a 12, witte dito 112.50 a 12.75. tnl. roege 7,40 a 7,60 Buitenl dito 7.25 a 7.60 gerst 5,60 5.75 haver 3,90 a 4,— 'Uivenboonen f8,75 a 9.blauwe erwten 0.a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 113 ruineren 8 nuchtere kalveren, 20 vette varkens 623 biggen. Ie qual. Kalikoeien 1200 230 Kalfvaarzen f13C a 190 Guiste vaarzen f k Melkkoeien 1140 A 160 27, jarige ossen f k Pinken I 70s 90 Graskalveren f A Nuchtere kalv. - f 8 A 15 Aangevoerd 20 vette vaikens van 24 a 25 ct. per half kilo, biggen van 16, a 13 per stuk. Aangevoerd 8 schapen en lammeren; scha pen f a en lammeren f5 A f 10 oer stuk Kippen f 0.75 a f 0.90 per stuk. Eieren 0.90 A 0.95 per 26 stuks. Boter 65 k 70 ct. per 7» kilo. ROTTERDAM 29 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 63 paarden 1 veulens, 1 eael, 1156 magere en 52 vette runderen 338 vette 280 nuchtere en graskalveren 2 schapen of lammeren, 0 vark 162 biggen. 0 bokken of geiten. Koeien 33 tot 38 ct., ossen 33 tot 38 ct., stieren 26 a 33 ct., kalveren 35 a 45 ct., per 7s kilo. Melkkoeien 150 A 260 kalfkoeien f 160 a 270

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2