Nummer 53. Donderdag 1 Juli 1909 32e Jaargang. Tweede Blad. (RT Provinciaal Nieuws. k. eeren mer- Deden eken. r alle mam- markt. rachte igheic en en antoor tingeij 3n hel Feestelijkheden te Besoijen. tnco Dezer dagen was het ons vergund een kijkje te nemen in de groote Stoom- koekfabriek >De Hoop4 van de Firma Van de Ven-Hendriks te Vlijmen. Van hetgeen wij in die model-inrich ting hoorden en zagen, mogen enkele bijzonderheden hier volgen. Het geheele gebouw staande aan de Oostzijde der Stationstraat heeft een lengte van 40 Meter bij een breedte van 10 Meter. In het voorste gedeelte bevindt zich het kantoor en een papiermagazijn, bei den volgens de nieuwste eischen des tijds ingericht. Onmiddelijk hieraan grenst de Koek- pakkamer. Het daglicht dringt in volle- stroomen door de groote breede ramen binnen en de talrijke open en toeslaande vensters zorgen voor een goede en aange name ventilatie. De pakkamer, waar duizenden koeken op de kraakheldere rekjes liggen opge stapeld, geeft den bezoeker al aanstonds den indruk dat alles is aangewend om het geheel zoo zuiver mogelijk te be handelen. En laat ons vooruit reeds zeggen de firmanten zijn daarin volkomen ge slaagd. Dag in dag uit zijn in de pakkamer eenige vlugge handen bezig de koeken in nettepapieren en cartonnen hulzen te pakken en voor de expeditie gereed te maken. Vanuit de pakkamer treedt men de machinekamer binnen. Hierin bevinden zichDe stoom machine voor de drijfkracht, een dynamo met schakelbord voor de levering van het electrisch licht, eene koeksnijma- chiue, eene sucadesnijmachine, eene amandelpletmachine, en verder 2 groote ijzeren en eenige kleinere houtenstellin gen voor de plaatsing van de pas ge bakken Ontbijtkoek. Van de machinekamer komt men in de groote eigenlijke bakruimte waar de heete luchtovens staan. Hier vindt men verderde deegkneedmachine, waar Doven is aangebracht eene zeefmachine iie in staat is om honderd kilo meel in ene minuut in fijn gezeefden, toestand n den vergaarbak te brengen eene lectrische lift met een laadvermogen 'van 250 KG. (geleverd door de firma J. Hamer Co. te Amsterdam), en een kookfornuis voor honig. Boven dit kook- fornuis hangen twee groote ketels, die, wanneer de honig kookt, mechanisch vanzelf omhoog gaan en dan met een loopkraan langs een ijzeren balk naar de deegkneedmachine kunnen worden ge voerd. Gevaar voor branden door de werklieden is daardoor bijna geheel bui tengesloten. Met hetzelfde doel zijn van de heete luchtovens naar de hierboven genoemde kookstellingen rails aange bracht, waarop ijzeren wagentjes loopen. Hierop worden de groote zware koek- platen uit de ovens afgesloten en naar ds stellingen gevoerd om daarin te ver blijven tot de koek genoeg is afgekoeld om verdeeld en gesneden te kunnen worden. Opvallend aangenaam is de tempera tuur in dit lokaal. Iu den zomer is het er. dank zij eene uitmuntende ventilatie- koel en frisch, terwijl er winters eene aangename warmte kan gebracht worden. Verderop in deze localiteit staan, in helderwitte costuums, eenige bakkers, die rusteloos bezig zijn het deeg den gewenschten vorm te geven. Dan krijgen wij de bergplaats voor het koekdeeg en de verschillende spe cerijen, benoodigd voor de fabricatie als gember, sucade, kaneel etc. etc- Van daaruit treden wij in de opslag plaats voor honig. In deze koelkamer, goed geventileerd, blijft de honig immer frisch, zoodat het koeketend publiek ervan overtuigd kan zijn dat de hoofdbestanddeelen der koek steeds van prima kwaliteit is. Vanuit de koelkamer gaan wij naar het bovengedeelte der fabriek Het eerst bereiken wij dan de timmermans-werk plaats, waar de pakkisten worden ge maakt, noodig voor de verzending. Vermelding verdient nog dat deze wei k- plaats telefonisch verbonden is met het kantoor. Deze werkplaats verlatende betreden wij de groote pakkisten-bergplaats, eene ruimte die biina de helft inneemt van den bovenbouw der fabriek. De andere helft die wij nu, verder gaande, betreden is bestemd voor op slagplaats van meel en specerijen in ruwen staat. De zakken meel liggen hier in lange rijen hoog opgestapeld, in sier lijke orde, met gangen er tusschen waar men zich vrij in bewegen kan ieder wachtend zijn beurt om den weg te nemen van de vorige. Hier is in den loop der laatste maan den nog geplaatst eene specerijen-maal- machine voor het pletten en malen van ruwe kaneel, nootmuscaat, kruidnagelen etc Deze machine staat evenals de an dere in het benedengedeelte in verbin ding met- en wordt gedreven door de stoommachine- Langs de lift verlaten wij nu den bovenbouw en bevinden ons weer gelijk vloers. Buiten, aan de Oostzijde der fabr'ek is een veranda aangebracht waaronder de Werklieden bij welk weder ook, voort durend hunne werkzaamheden kunnen verrichten. Onder deze veranda, zoowel als door de geheele fabriek zijn rails aangebracht, waarop de wagentjes loopen die grondstoffen en kisten van de eene naar de andere plaats brengen- Het ketelhuis, waarnaast de 20 Meter hooge schoorsteen zich trotsch in de lucht verheft, is voorzien van een stoomketel uit de gunstig bekende fabriek van Gebr. Deprez uit Tilburg en heeft een stoom druk van 7.23. Geheel afgescheiden van de fabriek bevinden zich de urinoirs en de steen- kolenbergplaats. Als wij hier nu nog bijvoegen dat de verlichting des avonds geschiedt door 30 a 40 electrische gloeilampen, de arbeiders ten allen tijde zuiver drinkwater kunnen bekomen, bij brand aanstonds zelfblusschers bij de hand zijn, terwijl het personeel door meerdere uitgangen op verschillende punten het gebouw kan verlaten dan zal het wel geen verder betoog behoeven dat deze fabriek, beschouwd uit een oogpunt van hygiene en veiligheid, het volmaakte zeer nabij- streeft. Nog eenmaal een wandeling gedaan door de verschillende afdeelingen bewijst ons niet alleen hoe door eene oordeel kundige verdeeling van den arbeid de productie enorm vermeerderd wordt doch ook welk een hooge vlucht deze tak van industrie heeft genomen. Men staat eenvoudig verbluft als men ziet hoe vlug en accuraat hier alle ma chines, van de grootste tot de kleinste haar werk verrichten en het verwon dert ons niet langer dat de Passepartout zich overal een blijvende eereplaats ver overd heeft. Het geheel legt de getuigenis af van den ondernemingsgeest, de rustelooze vlijt en de energie van de firma Van de Ven-Hendriks en de piima kwaliteit van haar fabrikaat. Waalwijk, 30 Juni 1909. Tramweg Correspondentie. Door Waalwijks Belang4 is 't na volgende adres verzonden Aan den Heer directeur der Tramweg maatschappij Hollandsche Buurt spoorwegen. te Tilburg. WelEd. Gestrenge Heer. Het Bestuur der Vereeniging Waal wijks Belang neernt de vrijheid op het navolgende uwe aandacht te vestigen- De trams die respectievelijk van de haven alhier vertrekken ten 9.39 v m. en 12.10 n. m. correspondeeren aan de halte Velhoven-Tilburg op de trams die te 11-21 en 1.54 te Dongen aankomen Het komt evenwel zeer dikwijls voor dat de correspondentie te Veldhoven wordt gemist, omreden de trams uwer maat schappij door de eene of andere reden vooral door het oponthoud met rangee ren te Waalwijk, vertraging ondervinden. Daarvan is het gevolg dat men de boven aangewezen trams niet neemt, en reeds daags van te voren of met een andere gelegenheid naar Dongen gaat- Indien nu de tram welke 6.42 v. m. hier aankomt en om 7 20 v. m- van hier vertrekt, (welke trams geregeld op tijd zijn) in plaats van om 8.26 om 8.20 te Veldhoven konden zijn, had men correspondentie op Dongen met de tram welke om 8.21 v. m. uit de Veldhoven doorheen vertrekt. Zou het nu niet mogelijk zijn het vertrek van tram 7.20 v. m. uit Waalwijk 6 a 7 minuten te vervroegen dan zou dit van zeer groot belang zijn voor het verkeer Waalwijk-Dongen. Beleefd neemt ons Bestuur dan ook de vrijheid UwEd. Gestrenge te verzoe ken het wel daarheen te willen leiden, dat de correspondentie als bovenbedoeld worde verkregen. Met de meeste hoogachting, HET BESTUUR VAN W. B. Wijziging Politie Verordening, Naar wij vernemen is van Gedepu teerde Staten bericht gekomen van de ontvangst der wijziging politie-verorde- ning (waarbij 't sluitingsuur wordt be paald om 12 uur en den burgermeester 't recht wordt verleend bijzondere ver gunning tot 4 uur te geven), zoodat na afkondiging deze wijziging in werking treedt. Schoenfabriek Blinkers. Men bericht ons uit den Haag, dat de firma Blankers het geheele personeel van de schoenfabriek in den Haag tegen Zaterdag 17 Juli heeft ontslagen. Geincenterund. Donderdag, 1 Juli a s. is de raad onzer gemeente ter openbare vergadering op geroepen tot behandeling van 1. Ingekomen Stukken. 2 Vaststelling van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag 1909. Bij de gisteren gehouden verkie zing van 4 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld, de heeren W. v. d. Broek (aftr. H. v Everdingen J. A. Houben (aftr.) E. W. Klijberg (aftr.) A. Verbunt (aftr) De steming heeft plaats op Donderdag 8 Juli, en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 20 Juli a.s. Onjuiste inlichtingen, Onder onze rubriek ^Ingezonden Stuk ken4 vindt men een artikeltje van >een Schoenfabrikant4 over hetgeen door de Kamer van Arbeid voor het Schoenma kersbedrijf aan 't Centraal bureau voor de Statistiek is opgegeven over den toestand der gedwongen winkelnering te dezer plaatse. Zoodra wij de Lecrbeiverker van 1. 1. Zaterdag in handen kregen, lag het in onze bedoeling een woordje te zeggen over deze aangelegenheid, afgescheiden van het ingezonden stuk in ons blad, hoewel wij daarmede, laten we 't vooraf zeggen, volkomen instemmen. Er wordt geschreven Gedwongen Winkelnering over 1908. WAALWIJK (K. v. A. v. h. Schoen makersbedrijf) De volgende gegevens werden der Kamer van betrouwbare en goed ingelichte zijde verstrekt. WAALWIJK EN BESOIJEN. Er be staat hier voor de schoenmakersgezellen zoowel directe als indirecte dwang. De artikelen, ten opzichte waarvan geen vrijheid van inkoop bestaat, zijn voor namelijk kruidenierswaren en manufac turen. De hoedanigheid der waren is doorgaans gelijk aan die in vrije winkels4. Met betrekking tot de prijzen mag wor den aangenomen, dat een gezin, bestaan de "uit 5 of 6 personen, zich wekelijks met f 0,75f 1,zou kunnen bevoor- deelen, indien geen gedwongen winkel nering bestond. Bovenstaande gegevens zijn verstrekt door de Kamer van Arbeid voor 't schoenmakersbedrijf te Waalwijk, een officieel lichaam. Wij willen het hier hebben uitsluitend over de gemeente Waalwijk en dan wenschen wij haar te vragen, welke directe zoowel als in directe dwang bestaat bij de Waalwijk- sche Stoomscboenenfabriek van den heer A. H. van Schijndel, b'j de N. V. E. W. Klijberg Pernots, Stoomschoenenfabriek Hollandia4, bij de firma Timmermans van Turenhout, bij de firma Bern. v. d. Heijden, bij de fiirma C. G- v. d. Heij den, bij de firma H. H Hartog, bij de firma Luctor et Ernergo, bij de firma Adr. Pulles, de Graaff enz., bij welke machinale fabriek ook. Misschien dat nog eenige dwang bestaat bij een en kel handwerksfabrikant, maar dan ook al bij zeer weinige, wij zien b v. geen winkelnering bij de firma's A. en Chr. de Kort, R. de Ruijter, G. Vrinte, P. Mazirel, Chr. Trimbach, J Heijhuurs, A. de Graaff, e. m. a- Welnu dan, wat blijft er over van het rapport van de Kamer van Arbeid. Ligt het op den weg van een officieel lichaam de Commissie adviseerde de groote na- om een door 't rijk ingesteld bureau van stastistiek geheel verkeerd in te lichten, een geheel foutief beeld te geven van den toestand der industrie eener plaats en daardoor op die industrie en hare ondernemers een blaam te werpen, die weerklinkt over geheel ons land. Ook onzerzijds daartegen een krachtig woord van protest. De Kamer van Ar beid kon en moest anders weten. Is zij verkeerd ingelicht wat wij niet kunnen begrijpen, dan wachte zij zich voortaan om af te gaan op zulke onbe trouwbare inlichtingen maar 't blijft ons een onverklaarbare vergissing. Ook wij verwachten eene openbare herroepingdat is de Kamer o. i. ver plicht aan haar naam als betrouwbaar lichaam, en opdat haar geen nevenmo tieven kunnen worden toegeschreven „De Frank". Het is te bejammeren, dat de pogin gen van gezelschappen om in den zo mer bij goed weder en een aangenaam zitje in een lommerijke tuin, het publiek iets goeds te bezorgen, zoo weinig wor den op prijs gesteld. Zoo ook Zondag. De openlucht uitvoering gegeven door de gynamastiek vereeniging de Frank in den tuin van den heer A. Gerris, met opluistering door de >Nieuwe Harmonie van Drunen was slecht bezocht. Dubbel jammer, want allen die er waren hebben genoten van goede, afwisselende gym nastiek en niet 't minst van puike muziek Het ligt niet in onze bedoeling elk der gymnastieknummers hier met name te noemen, bijzonder bevielen ons echter de werkzaamheden aan rek en brug, zoodat de Fïank, laat het dan zijn een klein, doch een keurcorps genoemd mag worden, ook de jongens-afdeeling kweet zich verdienstelijk van hare taak 't geheel gaf duidelijk blijk van oefening ernstige wil, ambitie en de goede leiding van den verdienstelijken leider den heer L- van Drunen. Niet het minst heeft tot het welslagen van deze uitvoering bijgedragen, de medewerking van de >Nieuwe Harmonie4 van Drunen, wij hebben werkelijk ver wonderd gestaan over hetgeen dit mu ziekgezelschap presteert. Wij hebben het bewonderd in zijn marschen, in zijn fantaisie, in zijn polka pour piston la Ralinette, in zijn Pot pourri's werkelijk hier werd uitstekende klankvolle, goed genuanceerde muzi;k gegeven, die gepaard met een zuivere en krachtige uitvoering, een goed geheel vormde en het publiek te genieten gaf. Drunen mag trotsch zijn op zoo'n gezelschap en wij vertrouwen dat wij het hier nog wel eens op een Volks concert te hooren zullen krijgen. »Waal- wijks Belang4 mag haar wel eens op haar lijstje zetten, zij verdient het gehoord te worden. Wat eensgezindheid, goeden wil, am bitie en goede leiding, ook in kleinere gemeenten vermogen, daarvan hebben wij gisteren te Besoijen een schitterend bewijs gezien. Evenals in bijna alle plaatsen van Nederland had men ook daar kort na de geboorte van Prinses Juliana dit feit reeds feestelijk herdacht. Door de goede zorgen echter van het feestcomité en door de toezegging van den musicus den heer A. Hurkmans Lzn.zou het heugelijke feit later op een nog schitterender wijze worden hei dacht. Men was besloten om alle dames en heeren uit te noodigen teneinde een gemengd koor voor die gelegenheid op te richten. En aan de uitnoodiging hadden circa 200 personen gehoor ge geven. Om van die 200 menschen, waarvan er slechts weinigen muzikaal onderlegd zijn, een goed geheel te krijgen mocht zeer zeker een reuzentaak genoemd worden. De heer Hurkmans, die daarvoor niet is teruggedeinsd, heeft door dagelijk sche repetitie, door onvermoeiden arbeid weten te verkrijgen, wat men niet heeft kunnen denken. Gisterenmorgen wapperde van vele woningen het nationale dundoek. Het oranje-zonnetje, dat alles deed schitteren had de commissie-leden reeds vroeg uit de veeren gehaald om nog een laatste hand te leggen aan de regeling der fes tiviteiten. 's Middags echter deden onheilspellen de wolken de zon verdwijnen en om 2 uur brak er een onweder los gepaard met zulke hevige stortregens, dat men tionale uitvoering maar uit te stellen. Tegen 4 uur werd het echter gelukkig droog en hoewel het zonnetje geen me dewerking meer wilde verleenen, zag men toch gestaag de vreemdelingen onze gemeente binnenstroomen. Reeds lang voor het uur van aanvang had een groote menigte voor het Raad huis zich een goed plaatsje gezocht. En toen om 6 uur de president de heer L Groenen, met de zangeressen en zangers op de kiosk verscheen toen was de compacte massa niet meer te overzien. Meer dan 5000 menschen waren opgekomen om te hooren een ge mengd koor zoo groot, als nog nooit wellicht in de geheele Langstraat heeft Destaan- Nadat de zangeressen en zangers allen geplaatst waren, nam de Burgemeester het woord en sprak vanaf het balkon van het raadhuis ongeveer het volgende: Dames en Heeren. liet ïb mij een waar genoegen en een groote eer U heden hier to begroeton en van harte welkom te hoeten. We gaan thans vieren hot vervolg van het oji 3 Mei zoo schitterend geslaagde feest, ter herdenking van de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. We hebben dien dag het genoegen gehad de kindereu te hooren in hun lof— en dankliederen, thans zal door U het schoono programma worden afgewerkt, aangevoerd door uwen energieken leider, uwen geachten directeur met mede werking van de zoo gunstig bekende harmonie oEuphonia« van Kaatsheuvel. Die schoone stukken zullen ons oor strooien, en ons dank doen brengen aan God, voor het groote geluk ons dierbaar vaderland geschonken. Ik wensch u een goed -succes on verklaar hiermede de feestelijkheden geopend. Aanstonds, nadat den heer Burge meester zijne rede had geëindigd die warm werd toegejuicht zong het koor met begeleiding der Harmonie >Eupho- nia" het machtige Wilhelmus. Die inzet was prachtig, was overwel digend. Zoo'n goed geheel te krijgen, dat was kerels-werk. Ook de bij ons zoo reeds gunstig en hoog aangeschreven harmonie »Eupho- nia" van Kaatsheuvel voerde op onbe rispelijke wijze een zestal nummers uit. Vooral nummer 5 van het programma Fantaisie sur L'opéra Lucie de Lammer- moor van Donnizetti viel bijzonder in den smaak. Na Blij Nederland", dat eveneens uitstekend werd gezongen, beklom den groot Ed. Achtb. Heer Zeegers, lid van de Prov. Staten, vooraf gegaan door eenbruid je een krans dragend, de kiosk en sprak trots de groote drukte, zeer goed ver staanbaar, ongeveer het volgende Mij?iheer de directeur Namens het bestuur met wieu gij dit groote feest hebt samengesteld is mij verzocht eenige woorden van waardeering tot U te spreken en gelijktijdig een bewijs van hulde namens hen aan te bieden. Ik heb gemeend aan hun verzoek te moeten voldoen, omdat Besoijen naast Waalwijk mij zeer ter harte gaat en ik o. k plichten ten opzichte van Besoijen te vervullen heb. Mocht ik het genoegen hebben U in het jaar 1898, tijdens de inhuldigingsfeesten van H M. onze geëerbiedigde Koningin op Musis Sacrum te Waalwijk eenige woorden van te— redenheid, waardeeriug en aanmoediging, toe te spreken, toen gij daar optradt als jeugdig dirigent, van het jongenskoor uit deze ge meente, onder den naam van »het Rozenknopje" thans richt ik tot U ala man «enige woorden van lof, nu gij staat 10 jaren na dien tijd aan het hoofd van eon groot zangkoor, welk ten doel stelt hulde te brengen ter gelegenheid van de geboorte van II. K. II. prinses Juliana en welk koor in omvaDg vele andere overtreft. Gij, geachte Heer Hurkmans, zyt voort gesproten uit eene achtenswaardige familie die beRaafd met muzikale kennis, hiermede kerkelijken en wereldlijken lof hebben vor kondigd en verschillende vereenigingen ge diend. Gij als Zoon en familielid zijt met Uw muzikulen aanleg de toonkunst getrouw ge bleven, ik hoop, dat voor U nog vele lauweren op het moeilijke pad der muze zullen zijn weg Ik spreek van het moeilijke pad der muze. Zeer zeker is dit zoo, want steeds zullen uw werken en uw streven op dit gebied aan de sterkste critiek onderworpen zijn. Moge uw levenskracht U ten goede komen om nog vele jaren op dit gebied nuttig werk zaam te zijn, is mijn hartelijken wensch. Na deze woorden van aansporing en wanr-^- deeriDg heb ik de eer U namens de commissie eenen uit eenvoudige bladeren en bloemen gevlochten krans aan te bieden. Wil dezen krans welwillend aanvaarden uit de bauden vau dit onschuldig, lief, kinderlijk bruidje, den wensch daarbij uitende, het U gegeven zij, hem geruimen tijd met zelfvol doening te aanschouwen. Moge dan steeds het beeld van het lieve bruidje dat U dezen aanbood voor den geest zweven als zinnebeeld van onschuld en liefde, wil U dan ook de Commissie herinneren die hem U liet aanbieden, vergeet nimmer, dat hij U werd aangeboden bij het groote hulde betoon der herdenking van de geboorte van

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5