JSiimmer 55. nderda 8 Juli 1909. ui Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Bind. dp I 82 ANT0ON TIELE Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. ÜH HET GEHEIM VODDENRAPER TJ'itgever: Li§ life FEUILLETON. WAALWIJS. Telefoonnummer 38. GOGLNB LIKKEN GfVI Uil" te blazen zijn düeeai mogelijk wanneer SunSLght Zeep wordt gebraakt. Zij bespaart tijd want I de 7!5ïve:ete .zeep doet het werk. Sunlightzeep schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen. LI. - DE GEVANGENE VAN CHAUENCON Courant, Dit Bhd verse! ijut "Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maai.deu f0."5. ITraiuo per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stuiken golden enz., franco te zenden -.van Uitgever. den Advkrtentikn 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels er- advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. r 1244 VERSLAG der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk betreffende den toestand van den handelde nijverheid en de scheep vaartover het jaar igoS. Fabrieken, Inrichtingen van Indu- strieëeleri aard, Ylagazijnen, Win kels enz. te Waalwijk. De alhier gevestigde lijmfabriek werkte het gcheele jaar geregeld door, zoodat hare productie niet beneden die van het vorige jaar bleef. De vraag naar het fabrikaat was goed te noemen, ondanks de scherpe concu- reDtie van beenderlijm en de toenemende soorten van lijmsurrogaten. Dank zij de uitmuntende kwaliteit, die telken jaren zoo mogelijk nog verbeterd wordt, kan zij de door haar ingenomen plaats blijven handhaven. De chemische fabrieken hadden het gehecle jaar druk werk. Met genoegen kan geconstateerd worden, dat sinds het vorige jaar de reeds zoo beduidende export bijna nog verdubbeld is. Dit pleit natuurlijk voor de degelijkheid van het fabrikaat en doet ook het nieuwe jaar met de meeste hoop ingaan. De stoom- en windmolen had geregeld te malen. De van ouds bekende apotheek »Het Hert* met daaraan verwanten handel in drogerijen, chemicaliën, verbandartikelen enz. mocht zich weder in een ruim de biet verheugen. De bierbrouwerij >De Witte Klok* had hare gewone leverantiën, doch on dervond de geduchte concurrentie d r talrijke brouwers en bierbottelaars van buiten de gemente. De tabaks- en suuifkerverij met bij- behoorende sigarenfabriek, had als altijd volop te werken voor hare clientèle in eu zelfs ver buiten de gemeente. De houders van magazijnen van stik- en naaimachines alsmede de depothou ders van velocipédes en onderdeelen daarvan, hadden ook thans weer hun geregelden omzet. De cartonnagefabriek had geregeld te werken, wat ook gezegd kau worden van de hier bestaande stoomsmederij, alsmede van de andere smeden en ko perslagers. De meubelhandel bekwam weer eene flinke uitbreiding. Ook de confectiehui- zen voor heeren en dameskleeding zagen nun omzet belangrijk vermeerderen. I Iet wekt verwondering te hooren, hoeveel door de firmanten, in bijna alle deelen des lands wordt afgeleverd. De drukkerijen met haar aanverwanten handel in papier, kantoor- en schoolbe- hoeften waren tevreden over den gang van hun bedrijf. Het personeel der Waalwijksche Stoomdrukkerij van Antoon Tielen werd wederom vermeerderd. Aan de inrichting werd tevens een eigen binderij verbon den, terwijl behalve de bekende organen ~vZT7.DE ECHO VAN HET ZUIDEN". VAN DEN NAAR HET FrANBCH VAN RAOUL DE NAVERY. v 112. Zij heeft mij mijne ziel geopenbaard zegt hij en in dat gezegde ligt het geheim van hunne toekomst opgesloten. Maar gij zelf hebt ook aan die toekomst meegewerkt. O ja, eon weinig, eu daarom verzoek ik tl Hoeveel vroeg Nerval. Voor de inrichting van den winkel, zee maanden huur vooruit, den aai koop van pop pen, stoffen De fabrikant opende zijn portefeuille eu stak die Augelie toe. Neem er uit wat gij noodig hebt, Bprak hij Zij nam de portefeuille haastig aan, ledigde ze bijna geheel, on gaf ze toen met een paar kussen aan haren vader terug. Max glimlachte en bewonderde zijne vrouw, maar hij vond de vrijgevigheid van zijnen schoonvader boven allen lof verheven, eu reikte hem geroerd de hand, terwijl hij zegde Ik ben er waarlijk trotsch op, uw schoon zoon te ziju. Daags daarna legde Angelie haren arm in dien haars %ador en dweng hein in zekeren zin met^aar mee te gaan. Hij kou dat bekoorlijke ou bedorven kind niets w Ageren. Zij voerde hem naar naakte dakkamers, vunzige kelders, naor armoedige verblijven, waar ellende en lijden op de aan gezichten van nl de bewoners geschreven stonden. Tegen hare gewoonte in, wilde ADgelio dat Nerval zelf zijne giften uitreikte. Dan vernam hij woorden van dank, erken telijke lippen drukten zich op zijne milde handen, men smeekte Gods besten zegen in dit leven op hem af en hiernamaals do eeuwi ge zaligheid. Aanvankelijk verstoord over die betuiging van eene dankbaarheid, welke hij wist, dat hij niet verdiende, hoorde hij ze vau liever lede met minder ergernis aau. De verplichting goed to doen, walke eerst als een ondraaglijke last op hom drukte, begon hem spoedig min der zwaar te vallen. Vol blijdschap zeide Angelia hem eens Ik heb u altijd als goed gekend, maar eeriijd8 waart gij slechts mild gij weigerdet bij de armen binnen te gaau gij waart slechts een philantroop of mouschenvriend, nu wordt gij een kristen. Nerval liet eeu diepen zucht en gaf geen antwoord Hij gevoelde te goed, dat de wil vau Aurillac te veel den zijne beheerschte, dan dat het hem mogelijk ware do lofuitingen zijner dochter aan te nemau. Daarenboven had er eene nieuwe verande ring in Nervals geest plaats. De wrok, die hem tegen Aurillac bezield had, verdween van lieverlede en het juk, dat ziju vijand hem opgelegd had. werd met den dag lichter om tu "dragen. Na de bezookon van vador Falot als eene foltering afgewacht te hebban, begon hij er naar te verlangen. Op zekeren avoud, nadat zij de grondslagen vastgesteld hadden der stichting van een toe vluchtsoord voor verwaarloosde kinderen, zegde Nerval, diep ontroerd, tot Aurillac. De rol, dien gij mij oplegt, kau ik niet langer volhouden Ik stik onder het mom van eer en liefdadigheid, dat mijn wezenlijk gelaat bedekt. Ik weet niet weikon naam ik moet geven aan hetgeen ik gevoel, maar het ver leden schijnt mij zoo zwaar toe, dat ik er het gewicht nibt meer van dragen kan. Toen gij mij veroordeeldet goed te doen tot boete voor het verleden, vond ik dat gij eene verfijnde straf hadt uitgedacht. Deuk eens, mij te verplichten aan de armen een vermogen uit te deelen, waarop ik zooveel prijs stelde, dat ik om hot te verwervou, voor geene mis nu ook nog >De LeerbewerkerS week blad van den Dioc Leerbew.-arbeiders bond, daar gedrukt wordt. Eene groote nieuwe snelpers van de Augsbursche machinefabriek, welke vlug en uitmun tend werkt, werd aangeschaft, zoodat thans in het geheel vier snelpersen met de noodige hulpmachines in werking zijn ea de orders met bekwamen spoed af geleverd kunnen worden- »De Echo van het Zuiden* mocht zich ook dit jaar weer in gestadigen vooruit gang verheugen. Ook de Noordbrabantsche stoomdruk kerij. die door brand een tijd lang den arbeid moest staken, had geregeld te werken, terwijl de aan die inrichting verbonden winkel iu boeken, luxe-arti kelen, galanteriën enz. naar wensch mar cheerde. De nieuwe sinds 1906 hier gevestigde boek- en handelsdrukkerij zag mede haar debiet beduidend toenemen. De bloem- en groentenkweekerijen, met annexen zaadhandel erlangen telken jare uitbreidingen. Voor de brood- koek- en banketbak kerijen was, wegens de hooge prijzen, van meel en andere stoffen, 1908 niet zoo winstgevend als andere jaren. De opslag dien het brood bekwam, vergoed de iu lange niet de hoogere prijzen der grondstoffen. In betere conditie verkeerden in dit opzicht de talrijke hier gevestigde runds- en varkensslagerijen, die steeds voort gaan met prima kwaliteit waren tc leve ren. De winkeliers in kruidenierswaren enz hadden geen reden tot klagen. Zeer veel wordt, zoo om de deugdelijkheid der waren, als om de concurreerende prijzen door personen van elders gekocht. De handelaars in goud eu zilver hor loges, pendules, klokken, enz. schenen tevreden over hun omzet. Doordat in 1908 nog al veel gebouwd werd, hadden de talrijke timmerlieden, metselaars, ververs en schilders over het geheel nog al geregeld te werken, terwijl ook voor hen 1909 niet ongunstig belooft te zullen zijn. Gemeente Raamsdonk. Toestand van den groot- en kleinhandel en van de winkelnering. Over het geheel was 1908, dat nog gedeeltelijk de nadeelige gevolgen van den crisis gedurende 1907 ondervond, geen slecht jaar. In de hoepelmakerijen was de toestand weer minder levendig in 1907 de afname toch was traag en de verkoop zeer moeilijk. Verwerkt werden 430,000 bossen hoe pels ter waarde van ongeveer f 72000,— 105,000 bossen mat- en plafondriet ter waarde van f36000; 23000 bossen man denmakersband ter waarde van f 5200 en 325000 bossen rijshout, benevens 1750 bossen latten en 4500 bossen palen ter gezamelijke waarde van f 3100 De handel in riet was stationnair. Vervaardigd werden ongeveer 37500 stuks rietmatten ter waarde van f22800. Ook de hooihandel was niet zoo leven dig als in 1907. In de eerste helft van 1908 werden groote partijen oud hooi, doch van prima kwaliteit, naar Duitsch- land verzonden. Ten gevolge van het overvloedig gewas in Duitschland begon die verzending in Juli en verdere maan den aanzienlijk te verminderen. Oos tenrijk echter betrok flinke quantums in October, waardoor de prijzen van f 11,50 tot f 15 en f 16 per 1000 pond stegen. Doordat Engeland zijn grenzen voor den invoer van hooi gesloten hield, was de handel in afwijkende soorten zeer slap. De prijzen van tweede en derde soort hooi bedroegen ongeveer f 10 en f7 per 1000 pond. Over het algemeen viel de kwaliteit van het gewas te roe men. SU deel van den oogst mocht puik heeten en XU deel viel door veel regen tegen het einde van den hooitijd, slecht uit. De handel in stroo, dat meestal voor eigen gebruik dient, was van geen betee- kenis. Voor tarwestroo besteedde men f 8, voor roggestroo f9,per 1000 pond. De papierfabriek is met de grensre geling (Wet van 23 Tuil 1908) overge gaan naar de gemeente Dussen. De hier bestaande scheepstimmerwer ven hadden steeds volop werk- De op ruiming van den voor de scheepswerven zoo hinderlijken pijler, waarover wij her haalde malen schreven, is eindelijk een voldongen feit, waarvan wij de beste gevolgen mogen verwachten. De scheepvaart in onze havens was stationoair. In de zoutziederijen ging iets meer om dan in het vorige jaar. Verwerkt wer den 509000 KG. keukenzout en 13000 KG landbouwzout. In de bierbrouwerijen werd minder geproduceerd dan in 1907. De brood- en koekbakkerijen hadden reden over den omzet tevreden te zijn. De graanhandel blijft nog altijd van groote beteekenis. In de looierijen heerschte dezelfde gedrukte toestand van het vorige jaar. De korenmolens hadden vrij geregeld werkwat ook gezegd kan worden van de smederijen en de arbeiders in de bouwvakken. De handelaars iu manufacturen als mede die in koloniale waren, bleken te vreden over hun debiet. De in November 1907 in werking ge treden coöperatieve roomboterfabriek »Nooit Gedacht* mocht zich in een goede afname verheugen, terwijl de om vang van haar bedrijf meer en meer toe neemt. Het aantal melkleveranciers klom van 94 tot 162, terv\ ijl 24 nieuwe leden tot de coöperatie toetraden. De boterprijs bedroeg geregeld f 1,32 tegen f 1,2 5 per KG. in 1907- De boter- handel was vooral in Februari zeer le vendig en de prijs mitsdien hoog. In den zomer werd veel verzonden naar Duitschland, doch de export verslapte in den herfst, wat een daling in de prijzen veroorzaakte. Gelukkig werd kort daarop België weer een voorname afnemer. Van de 78075 gefabriceerde KG- bleef ongeveer 20 percent in en om de ge meente, 28 percent vond zijn weg in Nederland, 39 percent ging naar Duitsch land, terwijl België en Engeland respec tievelijk 12 en 1 percent betrokken. Verwerkt werden 2178556 Liter melk met een gemiddeld vetgehalte van 3,15 percent. De roomboterfabriek »Nooit gedacht* mag zich dus in goeden bloei verheugen, al blijft het te bejammeren, dat nog verschillende landbouwers hun melk in nabijgelegen plaatsen leveren. daad teruggedeinsd was in eeucn weldoener der menschheid den misdadiger te veranderen die door de menschelijko gerechtigheid kon getroffen worden. Uwe goedertierenheid was ijnigender voor mij dan de vreesrlijke slraf De woede over uwe zedelijko meerderheid, over uwe grootmoedigheid, deed mij bijkans stikken Een gaheelen nacht heb ik er over liggen denkeu of het niet beter ware u met eigene handen te verworgen, dan gedwongen te zijn u telkens tot mij te zien komen om te zeggen nik kom u weer oenen ongelukkigcn opgeven, die uwen bijstand behoeft." Langzamerhand is die toorn bedaard, geweken ik heb op gehouden u to haten, het is zoover gekomen, dat ik heb beginnen iu te zien, dat uw gezag over mij niet alleen rechtvaardig, maar ook heilzaam was Hetgeen gij mij oplegdet ah eene straf, is geëindigd met mij eene helooning toe te schijnen. Ik deed goed uit dwang, thans doe ik het met vreugde. Ik droogdo do tranen der armen op bevel en met weerziu, en nu acht ik mij gelukkig als ik do droef heid iu blijdschap kan doen verandoren. O Voorzienigheid 1 mompelde Auiyllnc Om kort te gaan, daar ik de gestreng heid van het vonnis en de pijn van de straf niet meer gevoel, kom ik u vragen Wat verlangt go nu voortaan van mij Ik ben schuldig, ik wil, ik moet boote doen; welke boetpleging zult ge mij nu opleggen Aurillac bleef een wijl zwijgend voor zich staren. M'iine taak is volbracht, sprak hij ein delijk. Vroeger haattet gij mij, thans acht gij mij'; vroeger waart gij zelfzuchtig, thans zijt gij liefdadig vroeger waart gij trotsch, thans zijt gij ootmoedig ik wil u geene andere straf meer opleggen Maar ik moet toch boete doen voor mijne misdaad 1 riep Nerval uit. Met de menschelijke gerechtigheid be schouw ik uwe rekening als vereffend. Gij Ik zal er u het bewijs van geven, her vatte Aurillac, terwijl hij eene brieventasch uit zijn zak haalde. Hij nam er den brief uit dien Nerval eertijds aan Camourdas geschreven had en reikte den fabrikant het papier toe. Nerval word doodsbleek eu eene lievige siddering deed al zijn leden trillen. Ziedaar zeide Aurillac kalm. Maar weet go wol wat dat ge doet V riep Nerval opgewonden uit Gij neemt u uw eigen wapen u-.t do hand gij hergeeft mij de eer, de vrijheid... Dat. weet ik En gij zijt niet bevreesd dat ik, wetende dat gij alle bewijs van mijne vroegere mis daad mist, op mijne beurt misbruik make van den toestand, waarin gij verkeert V Neon antwoordde Aurillac bödaard 5 ik hergeef u de rust ik laat u uw geweten. Nerval zonk op de knieën. O uwe grootmoedigheid is weergaloos riep hij uit. Ik ben slechts kristen, hernam Aurillac, terwij hij Nerval ophief, ga iu vrede Er blijft 11 niets anders over dan God te zoeken Terwijl hst in de vorigo hoofdstukken ver haalde plaats greep, wist Gnraourdas, aan de bewaking van Charongon overgelaten, nog niet in welken hoek van Frankrijk hij zich bevond. Toen zijn bewaker hem in den nacht weg voerde, was Camourdas zoodanig door den opium bedwelmd, dat hij vau niets bewustzijn had De paarden vlogen over den weg. Bij het aanbreken van den dag gebruikten Cba— rengon en de koetsier in eene herberg een stevig ontbijt, waarna het weder voorwaarts ging. Da hoeve van Nerval stond ver van andere woningen verwijderd, aan den kant van eeu weinig bezochten landweg. De muren waren gescheurd, de tuin was eene wildernis ge worden, de paden waren verdwenen onder het hooge gros, terwijl zware kastaojeboomen het bouwvallige buis in een somber, geheimzinnig halfduister hulden. Charengon liet, bij de hoeve gekomen, stil houden, stapte ait, draaide met veel moeite het verroeste deurslot opoD, sleurde don nog steeds bewusteloozen Camourdas uit het rijtuig naar binnen en zond den koetsier naar 1 arijs terng. Hij legde zijnen gevangene voorloopig in eon vertrek op den grond en ging nu op ziju gemak de ligging der plaats opnemen. Het huis rook schimmelig do mureu waren bedekt met salpeter, het houtwerk was ver gaan eu talrijke vensterruiten waren aan stukken. Niettemin wierp Char ergon een tevreden blik rond zich been; de tuin was groot genoeg om den lust tot bebouwing, die zich bij den voormaligeu werkman van Nerval openhaardc te bevredigen. Na de vertrekken bezichtigd te hebben, klom Charengon de keldertrappen af. Er waren drie kelders, een, gedeeltelijk gevuld mot, ledige wijnvaten, eeu met brandhout, een ledig, doch in eeuen ho-k lag eene stelling, die vroeger voor wijrvaten gediend had. Op mijn woord dacht Charergon, deze kelder is als voor mijn doel gemaakt, het kon niet beter hij komt aan don achterkant van het huis uit, het luchtgat is van stevigo ijzeren tralieu voorzien, ik behoef dus voor geene ontsnapping te vreezen. Buitendien, tot, meerdere zekerheid, zal ik mijnen kostganger het gebruik zijner armen beletten. Er ligt nog wel geen stroo om een fatsoenlijk bed t« spreiden/maar dat komt er eigenlijk niet op aan. hij zal zich nog aan meer ontberingen moeten gewennen Daarop keerde hij naar het vertrek terng, waar hij Camourdas had neergelegd, hief dezo onder de oksels op en sleepte hem, achteruit gaande, de keldertrappen af, er zich zeer weinig om bekommerende of de boeneu van den ongelukkige door de scherpe kanten der steenen gekneusd werden. Men zou hem aangezien hebbeu voor eenen moordenaar, die ziju slachtoffer in oenen kelder gaat begraven, om het bewijs zijner misdaad aau aller oogen te ontrekken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1