Aandemoedersvoorharedochtefs Stikster Dienstmeisje, Schoenwerk MöödbakTerïj Een Broodbakkerij, "tëThüur. Heerenhuis met tuin Huis en Fabriek. LANDBOUW. Advertentiën. J. C. Winkel. Mej. van Herpen, Huis met Moestuin, Bericht van Inzet. Notaris de" VOCHT Notaris DE VOCHT Duitschland. Engeland. Turkijë. BINNENLAND. BUITENLAND. België. Kleine Advertentiën. BIHË1H&B TIII1RMASS publiek verkoopen 100 Koopen Masten Tophout liggende aldaar. ONDERTROUWD Antonius Aloysius Hurkmans Sara Antoinetta Josepha Salters. Bij de Firma W. KERST te Capelle kan direct voor vast werk een bekwame geplaatst worden. Gevraagd een net R. K. in een klein gezin bij E. VAN KAMPEN, Kolberstraat 277 te '&-Bosch. De ondergefceekende verlangt bij de aanstaande herstemming ter verkiezing voor een lid van den Raad der gemeente Besoijen niet ia aanmerking te komen. Elke stem op hem uitgebracht is tegen zijn uitdrukkeliiken wensch. Een coDcureerend Schoenma gazijn vraagt aanbieding en prijs opgave van goedkoop in alle soorten. Zij die zulks kunnen leveren zenden oflerten aan Schoen magazijn Nonnestraat 6, NIJMEGEN. BETALING CONTANT. Door omstandigheden TE HUUR staande op den besten stand van een flink dorp, gelegen aan de Langstraat. Te Besoijen wordt TE KOOP aangeboden een flink, solied benevens FABRIEKSGEBOUW waarin thans een stoomschoenfa- briek is gevestigd. Het geheel, gelegen aan spoor, tram en haven, is in te richten voor alle doel einden. Zeer geschikt voor ijzer gieterij. Tegen den leeftijd van vijftien jaren ver mageren de jonge meisjet dikwijls. De mooie kleur der wangen, de schittering deroogen, het rood der lippen, de levendigheid van den geest en van het verstand verdwijnen. Zij worden zorgeloos en prikkelbaarzij lijden aan schele hoofdpijnen, zij hebben kringen om de oogen en zijn voor hare beangstigde moeders een voortdurende bron van onrust. Van waar komt die verande ring? Wat kan mijn dochter weer gezond maken Dat zijn de vragen die zich aan den gepijnigden geest van de moeder voort doen, Die verand^ing wordt veroorzaakt door de armoede van het bloed, en indien niet spoedig een krachtig middel wordt aangewend, dan doet zich weldra de tering voor. Daarom behoeft men toch nog niet te wanhopen. Het geval is zeer ernstig, maar het is niet zonder middel, want de Pink Pillen genezen jaarlijks duizenden en duizeuden gevallen van bloedarmoede. De bewijzen van de krachtdadigheid der Pink Pillen bestaan zonder tal. Verkrijgbaar bij Snabilió, Hoofddepot- houder voor Nederland, 7 Groote Markt le Rotterdam. Voor 's Bosch en on streken bij de firma v. d. DRIES, Vischraarkt, Apot heek 's-Bosch Drogisterij //EXCELSIOR", Koninginnelaan, Herman J A. ZEEGERS, firma P. J. VAN GILS, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothe kers en goededrogisien. Prijs f 1.75 de doos, f9per 6 doozen. Het Steriliseeren van Groenten en Vruchten. Beter dan de inmaak in bussen zeiden we in een vorig artikel is de conserveering in glas. Ieder, die om trent de bus-inmaak ervaring heeft, zal toestemmen, dat deze methode verre van volmaakt is. De bezwaren daarvan kunnen we beknopt aldus samenvatten 1. De methode is nog al omslachtig. 1. Zij brengt ieder jaar nieuwe on kosten mee. 3. De smaak van het geconserveerde laat vaak te wenschen overde »blik- smaak* staat velen tegen. 4. Vergiftigingen en ziekteverschijn selen waren vaak van het gebruik der blikconserven het gevolghet bewaren van zure vruchten in blik moet beslist worden ontraden. Die bezwaren noopten tot het nemen van proeven met glas, met gewone flesschen, welke proeven in sommige gevallen vrij bevredigende resultaten gaven. In 't algemeen kon ook deze be- warings-wijze echter niet voldoen, omdat lo. de afsluiting der lucht niet steeds volkomen was en alsdan bederf intrad 2o. de hals der flesschen te nauw was, waardoor deze moeilijk waren te vullen of te ledigen en dit dikwijls niet kon geschieden, zonder den inhoud te be schadigen 3o. om dezelfde reden groote vruchten in 't geheel niet konden worden inge maakt 4o. de flesschen niet zelden van de hitte sprongen. In de laatste jaren is een andere wijze van conserveeren in gebruik gekomen, welke al de genoemde nadeelen onder vangt, n.l. het steriliseeren door middel van Week's Sterilisator, merk >Frisch- haltung4. Dit toestel, door den heer D. de Clercq te Bloemendaal ingevoerd (het door dezen aldaar gevestigde proef station is geregeld voor belangstellenden geopend) voldoet in de practijk uit stekend. De prachtigste resultaten wer den op de eenvoudigst denkbare wijze verkregen. De glazen van Weck hebben een wijden hals, zoodat men ze gemakkelijk kan vullen en ledigen en ook gemakkelijk kan reinigende sluiting is veel een voudiger dan bij gewone flesschen. De behandeling der vruchten in Week's toestel is uiterst eenvoudig. De glazen worden met de groenten of vruchten gevuld. Vele, bijv- alle soorten aarbeien, frambozen, bessen, pruimen, enz. kunnen in hun eigen sap ingekookt worden, aan andere, b,v. peren, appels, enz. wordt een weinig slap suikerwater of gewoon water toegevoegd (hier omtrent geeft de gebruiksaanwijzing de meest nauw keurige voorschriften, welke men slechts heeft te volgen, om goede resultaten te verkrijgen,) daarna worden de ringen op de geslepen randen gelegd, de dek sels er los opgezet, en nu de gevulde glazen 6 aan 6 in den houder onder de veeren geplaatst en de zoo beladen houder in den ketel, die met koud water is gevuld, gezet. Het water wordt nu, óf op het formuis, óf door stoom aan de kook gebracht. Na eenigen tijd kokens (temperatuur op de thermometer af te lezen) wordt de houder er uitge nomen en als hij genoegzaam is afge koeld, worden de glazeii onder de veeren uitgehaald en in de bewaarplaats gebracht. De deksels [zijn nu, doordien er een luchtledige ruimte onder is ontstaan, door den lucht druk zóó stevig bevestigd, dat er van losraken geen sprake is. (De uitgeoefende druk bedraagt 27 Kilo per deksel). Om het glas te openen, vat men den gummiring 'op het eene of andere punt aan en trekt hem voorzichtig naar zich toe, de ring wordt daardoor op die plaats dunner en laat een weinig lucht toe, zoodat het deksel dan onmid dellijk los op den glasrand komt te liggen. Kan men, wat een enkele maal voorkomt, den ring niet vatten, dan steekt men voorzichtig tusschen ing en glasrand een stopnaald of het mesje, dat bij de bussen geleverd wordt. Is het eene of andere glas niet voldoende gesteriliseerd, zoodat er kans op bederf zou zijn, dan is het onbedrieglijk teeken daarvan, dat het deksel, in plaats van er rotsvast, op te sluiten, los op het glas ligthet gebruiken van bedorven goed is daardoor uitgesloten. Een dusdanig glas wordt eenvoudig even gedurende 5 a 10 minuten overgekookt en de fout is hersteld. De voordeeleo van Week's vinding zijn de volgende 1. Toestel en glazen behoeven slechts eens aangeschaft te worden, ze lijden in 't geheel niet door de bewerking. 2. Jaarlijksch onderhoud of geregeld terugkeerende aanvulling of vervanging van het, toestel, glazen, er.z. is er, zoo te zeggen, niethet eerste bepaalt zich tot een enkelen ring, die slecht wordt, of tot het vervangen van een enkel door eigen schuld gebroken glas. 3. Het steriliseeren gaat vlug en van het resultaat is men absoluut zeker, mits nauwkeurig gewerkt wordt- 4. De toestand van het geconserveerde wordt automatisch aangetoond. 5. Groenten en vruchten behouden heur oorspronkelijke kleurvorm en geur. 6 Etiketten zijn eigenlijk overbodig, daar vergissingen onmogelijk zijn, omdat men met één oogopslag ziet, waaruit de inhoud van het glas bestaat. 7. Vergiftigingen zijn niet mogelijk, omdat het geconserveerde alleen inet glas in aanraking komt. 8. Het uiterlijk van den geconserveerden voorraad is keurig, een omstandigheid, welke natuur lijk door huisvrouwen op hoogen prijs wordt gesteld- 9. De bewerking is zoo eenvoudig en gemakkelijk, dat ieder haar verrichten kan. 10. Het openen der glazen geschiedt in een oogenblik, zonder krachtsinspanning. 11. Na het gebruik blijft er niet, zooals bij andere methoden, een zoo goed als waardeloos blik over, maar een inmaak glas met ring en deksel van geheel dezelfde waarde, alsof dat alles nieuw ware. Een ander voordeel voor de huisvrouw is hierin gelegen, dat, indien zij ooit eens verlegen is met toebereide spijzen, bijv. bij het uitblijven van verwachte gasten, zij niet verlegen behoeft te zijn, indien zij Week's sterilisator in huis heeft. De spijzen worden eenvoudig in de glazen gedaan en gesteriliseerd en kunnen daarna onbepaalden tijd bewaard worden. Voor dit doel gebruikt Weck een kleinen sterilisator voor één glaseen beugel houdt dan de deksels op de plaats en een voetje zorgt voor den gewenschten afstand van den bodem. Wanneer men bedenkt, dat de toe voeging van suiker geheel overbodig is, dan wordt het duidelijk, dat dit voor hen, die gewoon waren hun aardbeien, kersen, bessen, frambozen, abrikozen, perziken, enz. tot jams of geleien te verwerken, een groote besparing is. Door het gebruik van Week's sterili sator blijven de groenten en vruchten, zooals de natuur ze opleverdealleen worden alle kiemen, die er in waren, gedood, en belet men door de hermetisch (lucht dichte) sluiting, dat er van buiten andere toetreden. Gezonder voedsel is dus niet denkbaar. Om vlug te kunnen werken, is het gewenscht twee houders bij één ketel te nemen terwijl de een staat te bekoelen, kookt men den tweede in. Week's sterilisator, merk »Frischhaltung«, is voor de huishouding van onschatbare waarde. Men schafte zich een toestel met eenige glazen aan, koop er de vol gende jaren telkens eenige bij, zoodat men van lieverlede een vrij groot aantal verkrijgt. Alsdan kan men in den zomer, wanneer groenten en vruchten over vloedig en goedkoop zijn, hiervan in ruime mate profiteeren, en door sterili seering zich een mooien voorraad van zoo goed als versche produkten voor de wintermaanden verzekeren. C. B. beroering ouder het volk. Het kwam bij het debat tot een scherpe woordenwisseling tus schen enkele raadsleden (Vlamingen) en burgemeester De Vos, wieu men verweet, dat hij zijn beloften niet had gehouden. Daar het publiek luide teekenen van bijval gaf bij het gesprokene door de Ylaamsche raadsleden, zag ds burgemeester zich ge noodzaakt de zaal te doen ontruimen en de zitting een half uur te schorsen. Toen deed hij het bemiddelingsvoorstel niei bij de re geering op het ontslag van Albrecht aan te dringen, doch alleen, met het oog op de, beroering onder de bevolking, die maatrege len te vragen, welke de regeering zal noodig oordeelen om de kslinte te doen wederkeeren. Dit voorstel werd aangeuomen. De bevolking van Metz heeft het lucht schip „Z. IP een geestdriftige ontvangst bereid. Hier zoowel als in de steden, weUe de ballon zou passeeren, had men er zijn nachtrust aan gegeven om toch vooral het machtig schouwspel niet te missen. loch had men wel zoolang een oog dicht kunnen doen, want het luchtschip is op een kwartier afstands al te hooren door het suizen van zijn schroeveD. De afstand van Biberach naar Metz is afgelegd met een gemiddelde snelheid van 45 kilometer per uur. Er zaten zeven man in de gondels. De Engelsche vlootmanoeuvres zijn Zon dagavond onverwacht geëindigd. De roode vloot, de verdedigende, bad tot taak te ver hinderen, dat de blauwe aan de Westkust van Schotland en de witte in de Noordzee zich vereenigden. De roode was veel sterker dan blauw en wit samen. Toch grlukte het der blauwe vloot door een list en met op offering van vier kruisers de aandaeht van het roode eskader af te leiden, zoodat de witte vloot het Kanaal kon doorvaren en zich met de blauwe kon verecuigen. Blijkens den Parijrchen coriespond-mt van de EraDkf. Ztg. zijn de vier beschermende mogendheden definitief overeengekomen, dat op 24 Juli, den dag, waarop de troepen Kreta zullen verlaten, aan de bevolking van Kreta zal worden te kennen gegeven in een communiqué van de mogendheden, dal deze de souvereiniteit van Turkije zulleD hand haven. Tegelijkertijd zullen de mogendheden in een nota aan Turkije doen weten, dat zij bereid zijn tot het overwegen van eeD rege ling, waarbij de zelfregeering van Kreta wordt erkend, zoodra dé houding vau de Kretenzische bevolking dit toelaat. Naar het heet zijn de ministers het eens geworden over de legerhervorming. In het ontwerp moet de persoonlijke dienstplicht voor één zoon in iedere familie zijn opge nomen voorts wordt in vredestijd het rem- plafantenslelsel gehandhaafd. De koning moet in principe het ontwerp hebben goedgekeurd. Het ontwerp zal, naar het gerucht wil, Woensdagmiddag bij de Kamer worden in gediend. Gisteren is het geral-Albrecht in den Antwerpschen gemeenteraad besproken. Zoo men weet is Albrecht de majoor der burger wacht. die den Vlaming Willem Grote een sabelhouw over zijn stroohoed heeft gegeven, omdat Grote hem toeriep, dat hij in het Vlaamsch moest commandeeren. Het lid Weyler stelde voor het ontslag van den majoor aan te vragen met het oog op de De Nederlandseh-Belglsehe Commissie. Het algemeen secretariaat der Neder- landich-Belgische Commissie heeft de rap porten en voorstellen, door de veigadering in Den Haag aangenomen, in een boekdeel, vereenigd, waarvan een exemplaar, met Ne- derlandschen en Franschen tekst, zal worden verzonden aan de leden van de regeeringe en de Parlementen van beide landen, aan hooge functionnarissen en aan economische vereenigingen. De Commissie zal voorloopig niet meer bijeenkomen dan om van zeer nabij de reeds geopende officieuse onder handelingen te volgen en zoo noodig ge meenschappelijk tusschen beide te komen. Zij zal de bestudeering van verschillende vraagstukken weder in October beginnen met het oog op de derde conferentie, die het komend jaar te Brussel zal gehouden worden. Voorzitter der Kamer. Ook de Haagsche briefschrijver van de Tijd heeft vernomen, dat het lang niet on waarschijnlijk is, dat dr. De Visser voor zitter der Tweede Kamer zal worden, en dat in ieder geval de christelijk-historische partij den candidaat zou aanwijzen. De an dere partijen van rechts hebben geen man, die zou willen en tevens geschikt is. De anti-revolutionairen hebben niemand dan dr. Kuyper en deze is te doof. V»n de katho lieken zal mr. Loeff niet willen om gezond heidsredenen en dr. NolensJ vermoedelijk geen lust hebben in Den Haag een geheele huishouding op te zetten. Voor een katholiek tot president meent de briefschrijver zal beter gelegenheid zijn, als vermoedelijk binnen niet langen tijd, de voorzitter der Eerste Kamer, de heer Scuimraelpenninck, geen herbenoeming zal wenschen. De komende Troonrede. Na even de heer Heemskerk kan dat meenemen gezegd te hebben, dat de verkiezingsstrijd ditmaal, naar goeden con- stitutioneelen eisch, niet om hot kabinet kon gaan, wijst de Standaard er op, dat het program der regeering, dat bij de stembus ontbrak en moest ontbreken, in de Troon rede zal moeten komen. Vooruit loopen mag men op dit program niet, maar we wachten het af met vertrou wen. Niet alsof het kabinet gebonden zou zijn aan ons program van actie. Het is een ge mengd en geen anti-revolutiounair kabinet. Maar toch ook de anti-revolutionaire partij neemt in da coalitie haar plaats in, en drie onzer mannen zitteu in het bewind. En wat ook meeteltwij stonden met on8 program van actie niet alleen. Ook de Roomsch-Katholieke Staatspartij schoof gelij ke wenschen naar voren. Koninklijke Uoilandselic Lloyd. Men meldt ons uit IJ in ui den Naar wij uit goede bron vernomen, is de bouw van het derde stoomschip voor de Kon Holiand^cht Lloyd in Engeland besteld, zonder dat de Nederlandsche industrie ge legenheid gpgeven medo te dingen. N. R. Ct. Ridderorden cn Vcrkiezingsgcld. De pers houdt zich nog steeds bezig met de bovenstaande aangelegenheid, waarbij zooals wij een vorige maal zeiden de oud- minister Dr. Kuijper zoo nauw betrokken is. De N. Rot. Ct.die kolommen er mee vult, wenscht dat een der Kamerieden hier omtrent een schriftelijke vraag aan den mi nister stelt. Ook de verdere liberale pers geeft in tal van artikelen hare groote af keuring over 't gebeurde te kennen. Dat hierbij nog wel wat „schadenfreude* en „verkiezingsha tstocht* in 't spel is, behoeft niet gezegd. Het „H.blad* viudt dat de houding der anti-revol. en Chr.-hist. pers baar bitter is tegengevallen, roemt daaren tegen da Kath. pers. De Middelb. Ct", vindt dat elk coalitie-man met kracht moet protesteeren. De /Lijd." zegtSlechts een zaak slaat bij ons vast, n.l. deze dat de Rechterzijde, hoe pijnlijk en ouaargenaam haar ook de geheele geschiedenis moge wezen, geen licht mag schuwen, geen ondersoek mag ontvluchten of verijdelen. Op haar bijzonder rust de plicht, de banier der politieke zedelijkheid hoog te houden, welke onaangenaamheid het haar of zelfs haar eersten mannen ook bren gen moge. Verzaakte zij dien plicht, nam zij ook maar den schijn aan, pogingen te doen om zaken te verbergen, welke het volle daglicht niet verdragen kunnen, het zou haar schaden in de oogen zelfs van veel van hare vrienden en hare eer en hare belangen in 't algemeen niet weinig afbreuk doen. Zou tegenover deze ophelderingen de be schuldiging, zonder nader, tot dusvsr niet geleverd, afdoend bewis worden volgehouden dan zou er alleszins reden bestaan, de be schuldigers als lasteraais op do kaak te stellen. Wij herhalen echter, wat wij reeds eer gisteren schreven, dat de tot heden gele verde verklaringen van dt. Kuyper de lieer- fcheude duisternis eerder deden toenemen dan verminderen en te veel voor de hand liggende vragen onopgelost lieten, om ook maar eenigezins voldoende te kunnen h eten. Het /Huisgezin* zegt Het zachtste oordeel, tot dusver over dr. Kuyper in verband met de geiuchtmakende decoratiezaak uitgesproken, is, dat hij on voorzichtig heeft gehandeld. Men vraagt zich af, hoe de heer Kuyper die een zoo scherpzinnig, meer een geniaal man is, zich heeft kunnen laten verleiden tot handelingen, waarvoor een ander, in ieder opzicht zijn minderen, zich zou heb ben weten te wachten. De „Nieuwe Courant meldt: Mathilde Weatmeijer zal over eenige dagen een brochure uitgeven. Mr. Tidemun komt in 't Bloemendaal- sche Weekblad met nieuwe mededeeliugen in verband met deze zaak. liet ministerie. Men schrijft uit den Haag san //De Tijd* Naar met stelligheid wordt verzekerd, zal behalve Minister Sabron, die zooals z/De Tijd* gisteren meldde om gezond heidsredenen zal aftreden, ook Minister Idenburg heengaan. Deze zou namelijk den heer Van Heutsz opvolgen als gouverneur- generaal van Ned -Iodië. Omtrent Minister Nelissen, wiens gezondheidstoestand eveneens le wenschen overlaat, schijnt tot dusverre nog niets met zekerheid bekend te zijn. Kamerverkiezing in Amsterdam IV. Officieel ziju heden ten stadhuize candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Twesde Kamer in het district Arasterdam IV prof. rar. G. A. vau Hamel (U.Len D. J. Wijnkoop (S D. A.) Te Koop Een prachtige soliede Brand kast en twee stel Billardballen (ivoor.) Te zien en te bevragen in het Hotel HONNEF te Vlijmen. EN Besoijen. Rotterdam. 1 Juli 1909. ONDERTROUWD EN Raamsdonk(Dorp), Hoofddorp[Haarlemviermeer), Huwelijksvoltrekking, 15 Juli 1909. Franco brieven worden ingewacht aan het Bureau van De Echo van het Zuiden onder motto Bakkerij*. Voor het geheel of in twee gedeelten een zeer aangenaam gelegen met heerlijk uitzicht op de Wilhelmina laan, Bij nadere overeenkomst in te richten naar weusch van den huurder. Op aanvrage bij den Gemeente-opzichter, te bezichtigen op Dinsd g en Donderdag van iedere week. Offerten Gemeentebestuur van Raamsdonk vóór 19 Juli 1909. Dagelijks te bezichtigen bij de Firma DEKKER. Co., Schoenfabrikanten te Besoijen. te maakt bekend dat de door hem geveilde Onroerende Goederen van ADRIANUS BOELEN te Drunen met de verhoogingen in bod staan als volgt Koop I op f 800. Koop II op f 700. Koop III op f 480. Koop IV op f 450. Koop V op f600. Koop VI is niet geveild. Koop VII op f 1550. De toeslag blijft bepaald op Vrijdag 9 Juli 1909, ter herberge van HENDRIK PULLES te Drunen, 's namiddags te 6 uur. Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris worden gehoogd. Vóór den toeslag 's namiddags te 3 ure, ter herberge van H. VAN SON te Drnnen, de op de te verkoopene perceelen staande VELDVRUCHTEN in perceelen en massa's, zooals op de billetten nader is omschreven. te Waalwijk zal ten verzoeke van den heer HENRI DE VIL te Róthy (België) op Dinsdag 20 Juli 1909 des morgens te 10 Ure nabij de Achterste Hoeven onder Loonopzand Betaling der Kooppenningen mits solide borgstelling 1 October 1909.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2