Nummer 55. Donderdag 8 Juli 1909 32e Jaargang. Tweede Blad, Provinciaal Nieuws. Waalwijk, 7 Juli 1909. Onjuiste inlichtingen Wij ontvingen het navolgende Geachte Redacteur De Kamer van Arbeid voor het Schoen makersbedrijf te Waalwijk, gewezen op het stuk van de Redactie van jDc Echo van het Zuiden» in het nummer van Donderdag 1 Juli j.l. en het ingezonden stuk van »een schoenfabrikant» in het zelfde nummer, betreffende de door bovengenoemde Kamer aan het Centraal Bureau yoor de Statistiek in Januari j.l. over igoS verstrekte inlichtingen, speciaal omtrent de gedwongen winkelnering te Waalwijk en Besoijen, opgenomen in aflevering V van het Maandschrift van genoemd Centraal Bureau, heeft mij op gedragen U te verzoeken het volgende in »De Echo van het Zuiden» te willen opnemen Om aan het verlangen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te voldoen, dient de Kamer aan al de binnen het gebied der Kamer bestaande Vak- vereenigingen maandelijks inlichtingen te vragen over arbeidstoestanden c.a., en eenmaal in het jaar en wel in Januari over arbeidstoestanden, gedwongen winkelnering, vakopleiding en leerling wezen enz. enz. De Minister ging bij deze opdracht aan de Kamers van Arbeid uit van de meening dat eene vakvereeniging uit vele leden bestaande die verspreid wonen soms over verschillende plaatsen, beter in staat is juiste inlichtingen te verschaffen over arbeidstoestanden dan eene Kamer van Arbeid met een beperkt aantal leden, van wie soms slechts een enkele, soms zelfs niemand woont in eene be paalde plaats, waaruit inlichtingen moeten worden ingewonnen. De op deze wijze bij de Kamer ingekomen inlichtingen werden geregeld ter goedertrouw als waar aangenomen en onveranderd, soms met eene kleine wijziging volgens het oordeel en de overtuiging der Kamer, aan het Centraal Bureau voor de Statis tiek doorgezonden. Zoo is ook geschied met de gewraakte inlichtingen in Januari j 1. omtrent de gedwongen winkelnering óver igo8 te Waalwijk en Besoijen. Alleen heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een paar woorden aan het bericht der Kamer toegevoegd, waardoor de indruk, naar de meening der Kamér, wel wat erger is geworden. De Kamer schreef, zooals haar was meegedeeld door eene Vakvereeniging voor Waalwijk en BesoijenEr bestaat hier een moreelen en ook physieken dwang. Het Centraal Bureau heeft hiervan gemaakt Er bestaat hier voor de Schoenmakers- gezellen zoowel directe als indirecte dwang. De Kamer drukt haar leedwezen uit, als zij op deze wijze zij zou hebben bijgedragen tot het verspreiden van on juiste inlichtingen. De Kamer zal zich wenden tot de Vakvereeniging die haar deze inlichtingen heeft verschaft, en wijzen op de bedenkin gen welke daartegen gerezen zijn. De Kamer zal verder die vereeniging verzoeken een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den omvang van de ge dwongen winkelnering in igo8 te Waal wijk en Besoijen, en bepalen op welke wijze de Kamer dat onderzoek wenscht ingesteld, ten einde waarborg te hebben dat het nauwkeurig geschiedt. Eerst als door de Kamer het rapport van dit onderzoek is ontvangen, kan zij oordeelen in hoeverre zij de gegeven inlichtingen dient te herroepen. Hoogachtend, M. VAN DE LEUR. Secretaris der Kamer van Arbeid voor het Schoen- makersbedrijj te Waalwijk. Drunen, 6 Juli 1909. Wij nemen gaarne acte van de ver klaringen der Kamer v. Arbeid, niettemin meenen wij vooralsnog eene opmerking te moeten maken. Het doet in dit geval weinig ter zake waar de Kamer hare in lichtingen haalt, de Kamer is het officieele lichaah\ dat het Bureau van Statistiek inlicht; krijgt nu de Kamer de inlichtingen door andererof eigeu onderzoek, daarme de heeft het algemeen belang weinig uit staande als de slot-adviezen van deze instelling maar juist zijn dat is de zaak waarom 't gaat en wij vermeenen dat zij daarvoor door eigen onderzoek of controle van verstrekte inlichtingen op de eerste plaats moest zorgen. Er is voor de industrie eener gemeente veel aan een goeden naam, ook op sociaal gebied gelegen. Wij wachten gaarne het nieuwe onderzoek over de gedwongen winkelnering in de gemeente Waalwijk, over welke plaats wij schreven, af. Red. Beroepen. De heer J.C.A. Fetter cand. te Waalwijk, die bedankt heeft voor het beroep (toez.) te Oudeschild bij Tessel, is thans beroe pen te Schoorl, Groet en Camp (N H.) en te Anna Paulowna. Aanbevelingslijst. Mr. C. W. Star Busmann, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten te 's-Hertogenbosch, Osch, Heusden, Waalwijk en Oorschot komt voor op de alfebetische lijst van aanbeve ling ter vervulling eener vacature van rechter in de arrondissements-rechtbank te Almelo. Vakvcrerniging. Zondagmiddag ten 12 uur had op de St. Pauluszaal eene algemeene vergade ring plaats der afdeeling Waalwijk en Besoijen van den Diocesanen Leerbe- werkersArbeidersbond. Voor een goed bezette zaal opende de Vice-Voorzitter de vergadering met den gebruikelijken groet, heette allen hartelijk welkom en vroeg den leden om de discussie's kort en zakelijk te doen zijn- Nadat de notulen door den secretaris waren voorgelezen en goedgekeurd nam de heer H. de Brouwer het woord en wees er op dat de nieuwgekozen Voorzitter volgens art. 1 van het huishoudelijk reglement geen bestuurslid van den Leo- bond kan zijn, daar dit art. zegt dat alleen zij die 23 jaar zijn en langer dan één jaar in de gemeente wonen, bestuurs lid kunnen worden. De Voorzitter van den Leobond, de heer Beerens zegt dat ook het bestuur van den Leobond aanvankelijk zoo had gedacht doch bij nader en dieper inzien is het tot de conclusie gekomen dat de heer Vesters niet gekozen is tot bestuurs lid van den Leobond doch dat hij slechts door zijn functie van Voorzitter van de vakvereeniging daarin zitting heeft. De Eerw. Adviseur wijst er ook nog op dat de Leobond een zelfstandig wezen is en dat het artikel dan ook allee n slaat op de door den Leobond te kiezen be stuursleden. De vakvereeniging heeft in hare statuten eene dergelijke bepaling niet opgenomen, dus kan Vesters voor zitter zijn en als Voorzitter van de vak vereeniging heeft hij zitting in het be stuur van den Leobond. De heer H. de Brouwer is 't er nog niet goed mee eens en zegt dat men gauw een doekje voor het bloeden heeft gevonden- Hierna gaat men over tot de installatie van den nieuwen Voorzitter. De Vice- Voorzitter heet hem welkom en wijst op het groote vertrouwen dat de werk lieden in hem hebben gesteld door met 4 candidatenlijsten tot Voorzitter te benoemen. Veel zal van u, zoo zegt de Vice-Voorzitter, worden verwacht en vele bange uren wachten u misschien, daarom spreek ik den wensch uit, dat God u steeds kracht moge schenken om uw functie uit te voeren zooals dat be hoort. Het bestuur zal u steeds ter zijde staan. De Eerw. adviseur heette hem ook hartelijk welkom en feliciteerde hem met den moed, dien hij heeft om Voorzitter te willen worden van een vakvereeniging Hij wijst er op welke verplichtingen daaraan zijn verbonden, vooral als de vereeniging wat verder is zullen vele en groote offers van hem worden gevraagd. Verder wijsthij er nog op dat de vorige Voorzitter steeds een goed Voor zitter is geweest. Hij spreekt de hoop uit dat deze Voorzitter lange jaren aan het hoofd der afdeeling moge staan en dat spoedig alle leerbewerkers bij de vereeniging zullen zijn aangesloten- De Voorzitter zegt eerst gehuiverd te hebben om zijne benoeming aan te ne men vooral omdat hij 2 jaar Vice-Voor zitter geweest is, van den R. K Volks bond te Kaatsheuvel en daardoor maar al te goed weet welke werkzaamheden daaraan zijn verbonden. Doch ook weet ik, aldus spr., dat een goed lid van een vereeniging niets mag weigeren, niet voor eenige moeilijkheden mag terug deinzen. Hij brengt verder een woord van warme hulde aan den afgetreden Voor zitter, zegt niet die krachten te hebben, doch belooft steeds zijne volle kracht te geven en overal en altijd te zullen zeggen wat hij moet zeggen. Hij hoopt op aller steun eu zegt dat de leden el kander moeten liefhebben, alles voor elkaar moeten overhebben. Vooral de werkmeesters moeten het voor hunne andere broeders opnemen, dat is een dure plicht. Verder vraagt hij aller steun en mede werking. Besloten werd de statuten zooals deze in De Leerbewerker hebben gestaan goed te keuren Bij de bespreking van een vrijgestelden propagandist werd de wenschelijkheid daarvan te kennen gegeven doch er werd op gewezen dat contributie-ver hooging daarvoor niet kon plaats heb ben vooral ook met 't oog op 't feit, dat eerlang een werkloozenfonds zal worden opgericht en dat ook verhooging van contributie zal vragen. Besloten werd de te benoemen afge vaardigden het mandaat mede te geven dat de afdeeling Waalwijk-Besoijen wel voor een vrijgestelden propagandist is, doch dat verhooging van contributie daardoor niet mag plaats hebben. Door den heer D Voogts werd er nog op gewezen dat voor het ziek lid van Dongen geld werd ingezameld en dat het zeer opvallend is dat een wijkcommis- saris nooit iets ophaalt hoewel 't hem bekend is dat de leden gaarne eene klei nigheid willen geven. De Voorzitter zegt dat het ook hem is opgevallen. Hij zal den desbetreftenden wijkcommissaris verzoeken het alsnog te willen doen- De heer D. Voogts ver klaart zich bereid het te doen indien de wijkcommissaris het niet zal doen. Tot afgevaardigden naar de verga dering te 's Bosch werden gekozen de heeren D Voogts, H. de Brouwer en Frans Passier. Wnalwijkscbc Harmonie. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het bestuur met de wer kende leden werd met algemeene in stemming besloten de repetities met meerdere kracht voort te zetten en strenge maatregelen te nemen tegen de laksche leden en deze desnoods uit de vereeniging te weren, om zoodoende de ambitie der ijverige leden niet te doen verslappen en de harmonie op een beter peil te brengen. Besloten werd verder elke. maand eene vergadering te houden en eene matinee te geven. A. s. Zondag ter gelegenheid der kei- mis zal eene volksmatinée gegeven wor den en in den loop der maand Augustus zal den honorairen leden een concert worden aangeboden in den tuin van den heer A- Gerris-Simons, voor welke uit voering een paar nieuwe marschen wor den in studie genomen. Onze huren. Onze haven ligt op 't oogenblik zoo vol als we in geen jaren zagen, 't is een lust om 't groot getal booten, schepen en schuiten te zien. Ook de booten der Holl. Buurtspoorwegen hebben zeer druk te varen en zijn reeds een paar malen met den lichter uit Rotterdam gekomeij. Zeer wordt er geklaagd over 't gebrek aan tramwagens, waardoor het lossen voor Tilburg zeer langzaam gaat en de schippers langer moeten blijven dan noodig is ook sjouwerlieden, waarvan thans velen in den hooibouw zijn, komen te kort. We telden gisterenavond in onze haven een 16 tal stoombooten en zeilschepen, terwijl, nog 4 stuks lagen te wachten op eene plaats in de kom. Gisteren avond had aan de haven een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een groote aak genaamd »Maria Johanna* van Nijmegen, die geladen met fijne grint voor 't wielerpad de haven was binnengekomen, was bij ebbe dus danig in het slip gezogen, dat het met het opkomend tij niet los kon komen. Het water steeg al hooger en hooger zoodat het bijna aan de roef stond en men vreesde dat de schuit onder zou loopen. Alle pogingen werden in 't werk gesteld door een locomotief werd met een zware kabel getracht het schip los te krijgen, maar de kabel knapte af. Alstoen kwanT een der stoombooten der »Holl. Buurtspoorwegen4 langszij leggen en begon uit alle macht te malen en toen de nood het hoogst gestegen was, zagen de talrijke belangstellende toeschouwers het schip langzamerhand omhoog komen, zoodat alle gevaar geweken was. Er schijnt dus toch nog wat te veel slib te zitten, dat dc schepen aan den bodem zuigt 1 Déraillement. Gisterenavond derailleerde de laatste tram op den draai aan de Wagenstraat met het gevolg dat van een aangrenzend huis en van een der rijtuigen een paar ruiten verbrijzeld werden. Feestelijkheden te Baardwijk, Onder de allergrootste belangstelling der parochianen wordt heden op waarlijk grootsche wijze het feest gevierd van het 25 jarig pastoorschap van den be minden herder van Baardwijk den ZeerEerw. heer G. van Haaren. De ge- heele gemeente heeft een feestelijk aan zien, prachtige eerebogen zijn opgericht, terwijl de versiering van kerk en pastorie schitterend is Vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten zijn tegenwoordig, terwijl ook tal van vreemdelingen her waarts gekomen zijn, om het feest mede te vieren. Vanmorgen hadden de kerkelijke plechtigheden plaats met de aanbieding der geschenken, terwijl om 12 uur de receptie begint, vanmiddag ten 2 uur bezoekt de jubilaris zijn parochie, een piachtige optocht zalZEerw. vergezellen. In ons volgend nummer geven wij een breedvoerig verslagdoch thans nemen wij de gelegenheid te baat, den geachten jubilaris onzerzijds van harte geluk te wenschen op dezen onvergetelijken feestdag en de hoop uit te spreken dat God nog lang moge sparen dezen ijve- rigen, waakzamen herder, dezen helper der armen, dezen vader zijner parochianen wiens werkzaamheid steeds was gegrond op het zieleheil, maar ook op de stof felijke en zedelijke belangen der hem toeveitrouwden Ad muitos annos. Zoinerzitting der Provinciale Staten. Gistermiddag ten 2 uur werd de zomer zitting van Noord-Brabants Staten door den Voorzitter Mr. A. E. J Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Ko ningin in dit gewest, geopend met de volgende rede Mijne Heeren. Nu ik na uwe vrij langdurige afwezig heid het voorrecht heb U weer te mogen begroeten, denk ik vooral aan ééne ge lukkige omstandigheid, welke zich sinds onze laatste bijeenkomst heeft voorge daan, n.l. aan de geboorte van Prinses Juliana. De blijde klanken zijn haast nog niet weggestorven van de feestvreugde, welke alom in den lande en zeker niet het minst in Noordbrabant heeft geheerscht, toen de blijde verwachting in vervulling was gegaan, en zich door geheel ons land het gelukkige bericht verspreidde dat er een Princes geboren was. Ons volk heeft toen bewezen, dat het gevoelde, wat het zeggen wil, dat aan Nederland de aloude dynastie zal be waard blijven, dat we niet meer behoeven te vreezen, dat de rij der roemruchtige telgen uit het huis van Oranje met Hare Majesteit de Koningin zal woiden af gesloten, dat het Koningschap, dat hoog vereerd buiten en boven de partijen staat, ook in de toekomst voor ons land behouden is, en dat Hare Majesteit de Koningin eenmaal, God geve, het zij eerst na lange jaren, den troon zal mogen over laten aan Hare directe nakomelin gen, die door hunne afstamming de tradities der Oranjes zullen voortzetten. Onder deze voor ons vaderland zoo gunstige auspiciën open ik in naam der Koningin uwe vergadering. Alvorens onze werkzaamheden aan te vangen moge ik hier de heeren De Wit en De Bekker herdenken, die sinds onze laatste samenkomst tot een beter leven werden opgeroepen. De heer De Wit maakte jaren en jaren deel uit van deze vergadering. Bij iedere periodieke aftre ding zag hij het in hem gestelde ver trouwen telkens te recht vernieuwd. De heer De Bekker had niet zoo lang zitting in de Staten maar toch zeker lang genoeg, dat ook zijn heengaan door ons, die hem gekend hebben, wordt be treurd. De nagedachtenis aan deze beide mannen zal in deze vergaderzaal in eer biedige herinnering blijven. Vervolgens stelde de Voorzitter aan de orde het onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw gekozen leden H. J. A. Zeegers te Waalwijk en P. G. A. G. Panken te Duizel, benoemde tot commissie van onderzoek de leden Mr. Ummels, Verstraaten, Mutsaers, Völker en Spitzen en schorste de vergadering. Na heropening bracht deze commissie bij monde van 't lid Mr. Ummels verslag uit, strekkende tot toelafing, waartoe wordt besloten. Door den Griffier ter vergadering bin nengeleid, legden de nieuwe leden in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af en namen zitting, na door deze met het vertrouwen der kiezers te zijn geluk gewenscht. Nog werden in deze zitting de atdee- lingen bij loting vastgesteld en de lijsten van stukken gelezen, die verzonden wor den aan de verschillende afdeelingen en commission. O. a. werd vervolgens een ontwerp besluit tot het voeren van een rechts geding tegen nalatige betalers van verschuldigd weggeld over de dienstjaren 1908 1909 en 1909 -1910 conform het voorstel van Ged. Staten aangenomen, terwijl inzake de ingekomen bezwaren, tegen de heffing van weggeld, door den voorzitter toezegging werd gedaan, dat, nu bij arrest van den den Hoogen Raad dd. 9 Febr. j.l. de wettigheid der ver ordening op die hefting in hoogste in stantie is erkend, die verordening de volle aandacht van Ged. Staten is ge waarborgd, en in de eerst volgende na jaarsvergadering aan Provinciale Staten, bij aldien daarvoor termen mochten wor den gevonden, zoodanige voorstellen zullen worden ingediend als de onder vinding zal hebben aangetoond, dat noodig zullen zijn, ter volmaking van bedoelde verordening Daarop werd de vergadering geschorst tot Woensdag 7 Juli, des namiddags 4 uur, Oud 's-Hertogenboscb. Gisterenavond had in »Central4 een vergadering van Oud-'s-Hertogenbosch plaats, waarop, o.m- van de «Ontvang sten en Uitgaven4 voorloopige rekening en verantwoording werd gedaan. De definitieve cijfers konden nog niet worden vastgesteld, omdat enkele kleine rekeningen van leveranciers buiten de stad nog niet waren ingekomen. Van de bedragen der ontvangsten is dat van de entréegelden f 11.302 60 wel het meest schitterende. I Kan het totaal der uitgaven nog niet genoemd worden, d i t staat nu reeds vast, dat van het garantiefonds (door sommigen a fonds perdu gegeven) in geen geval meer dan 25% noodig zal zijn om de rekening sluitend te maken, integendeel dat hoogst waarschijnlijk met een nog kleiner percentage zal kunnen worden volstaan. BAARDWIJK. De voetbalclub „Juliana" alhier heeft Zondagmiddag aan 't matchen geweest, niet tegen een of andere club, maar...,, tegen de olitie De voetbalclub kwam leelijk gehavend uit 't strijdperk; met drie slechte punten in den vorm van drir, proces-verbaals voor het betredeu van andersmans terrein kou zij huiswaarts keeren. VLIJMEN. Eene koe van den land bouwer G. ven Engelen alhier werd 11. Zondag dood in de weide gevonden. Op last van den veearts is het dier in den kuil gestopt moeten worden. Een schadepo9lje voor den eigenaar, dat evenwel, daar de koe verzekerd was, niet zoo'n groote som zal beloopen. BESOIJEN. Bij de gisteren alhier ge houden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 168 slem- men, waarvan 2 van onwaarde. Iliervau bekwamen t J. Bloeders 83 stemmeu J. Groenen 92 J. C. Winkel 68 II. v.d. Me ij s 40 n Zoodat gekozen is de lieer Jau Groenen, en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Broeders en J. C. Winkel. DRONGELEN. Onze aftredeude raads leden de heeren J. Burghout, Jac. dellaan en B. van Mersbergen zijn bij enkele can- didaatstelling als zoodanig herkozen. DUSSEN. Als diakenen in de Gerefor meerde gemeente alhier zijn gekozen de heeren A. Pellekaan en B. Wijnands. MEEUWEN. Op Maandag 12 Juli a.s. zal alhier eens stemming plaats hebben voor 3 leden *an den gemeenteraad. Caodidaten zijn de heeren „Abr. Straver, aftr.; Com. Vos, aftr., A. van Koyck aflr. en P. van Andel Brnz. Door Ged. Staten is benoemd tot plaats-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5