Nummer 56. Zondag 11 Juli 1909 62e Jaargang. Tweede Blad. "bi^enxand. Pelgië. Duitschland. Engeland. Rusland. Italië. Amerika. Marokko. BINNENLAND. Zilveren Pabtoorsfeest van den ZeerEerw. Heer G. van Ilaaren te Baardwijk. Eindelijk was de dag aangebroken door jong en oud, door rijk en arm zoo lang verbeid. Dinsdagavond half zeven uur begonnen de klokken te luiden, waarop de inwo ners het nationale dundoek ontplooiden. Stond het Dinsdag reeds slecht ver schoren, Woensdagmorgen, toen Baard- wijks ingezetenen ontwaakten hing de lucht laag en dof-grijs en sijpelde de regen aldoor, alles trachtend te vernielen wat door naarstige handen met zooveel moeite was tot stand gebracht. Gelukkig begon het tegen 9 uur wat te bedaren en toen om ongeveer half tien de jubilaris zich, vooraf gegaan door een stoet van bruidjes en omringd door een groot aantal heeren geestelijken, Kerkbestuur en feestcommissie naar de Kerk begaf, was het droog geworden. In de prachtig en smaakvol versierde Kerk aangekomen nam de WelEerw. heer Meeuwese het woord en zei dat 'th em zeer aangenaam was het geschenk der parochianen te mogen aanbieden. Wij wisten, zei Z.Eerw dat door u voor uw eigen persoon geen geschenken zouden worden aangenomen, doch wel ter voltooiing uwer kerk waaraan voor eeuwig uwen naam zal verbonden blijven. Daarom schenken wij u, jubilaris, op dezen dag dezen prachtigen preekstoel en aanvaard die als een bewijs van liefde, dankbaarheid en eerbied uwer parochi anen. Aanvaard ook het prachtige triomf kruis der hooggeachte familie Loeff wier godsdienstzin alom bekend is. De preekstoel, zoowel als het triomf kruis is vervaardigd in de zoo gunstig bekende werkplaats van den 70 jarigen kunstenaar H. v. d. Geld te 's-Bosch. Zichtbaar aangedaan door zooveel liefde en hoogachting van zijne parochia- anen dankte de jubilaris met eenige woorden. Hij zei 't te weten dat in Baardwijk nog echte godsdienstzin en echte hoogachting voor het geestelijk gezag heerscht. Ook de familie Loeff dankte hij voor het grootsche geschenk, Wat zal ik U daarvoor geven Ik zal mijn priesterlijk gebed aan het altaar nog verdubbelen, ik zal de weinige j rren die mij nog gegeven zijn te leven, mijnen priesterlijken ijver verdubbelen om te werken voor uw geestelijk en tijdelijk welzijn. Hierna sprak Z.Eerw. den wensch uit, wat hij ook bij de intrede in deze gemeente heeft geuit, n.l. dat allen in den laatsten dag des oordeels als goede schapen in de kudde van Christus ge plaatst zullen zijn. Hierna begon de H- Mis van dank- zegging, die door den jubilaris aan God werd opgedragen geassisteerd door den WelEerw. heer Janssens, Heer van Baard wijk, als presbiter-assistens, denj Z.Eerw. heer Van Dooren, pastoor van den Ma- riapolder als diaken, den Wel Eerw. heer Franssen, professor aan het klein Semi narie te St. Michielsgestel als Subdiaken, en de WelEerw. heer van Beijnen, ka pelaan te 's Bosch als ceremoniarus. Door het zangkoor werd op verdien stelijke wijze gezongen de vierstemmige mis van de Wit- Na de H. Communie zong de heer Leo Swagemakers, die naar wij vernamen meer dan 55 jaar de vriend van den jubilaris is, »0 Salutaris» van Kainersdorfer. Na afloop van de H. Mis beklom de Z Eerw. heer Gloudemans, pastoor te Wanioij het spreekgestoelte. Tot tekst had de gewijden redenaar gekozen «Wees dankbaar». In gloed- en gevoel- volle taal schetste spreker wat een pries ter is, wees er op dat deze priester een uitverkoren priester is en herdacht wat de jubilaris als pastoor in de afgeloopen 25 jaar heeft gedaan, als het stichten van het Liefdegesticht, het bouwen van de Kerk, het oprichten van de broeder schap van O. L. Vr. van Altijddurenden bijstand enz. enz. Dit alles heeft de Jubilaris kunnen doen dc*&r de liefde van de parochianen, want zonder dien steun ware dit onmogelijk geweest- Aan het slot van zijne predicatie wees spreker erop, dat de jubilaris dankbaar moest zij^ voor de liefde van zijn volk en het vcjk dankbaar voor de liefde van zijn helder. Na de H. Mis werd door het zang koor een vijfstemmige feestcantate uitgevoerd »Hulde aan den Jubilaris4, waarin door de heeren Boom, Vissers en Tijssen een drietal zeer mooie soli werden gezongen. Daarna volgde het feestlied, waarin de heer Boom wederom een prachtige Bariton-Solo zong. Ge voelvol vertolkte de heer Boom deze compositie Heerlijk en krachtig kwam het machtige geluid van den heer Boom hier uit. Hierna werd door alle parochianen nog een feestlied gezongen. De stoet keerde nu in dezelfde orde terug naar de pastorie. Door vele geloovigen werd nu gebruik gemaakt om dé kerk, zoo rijk versierd, eens te bezichtigen. Het altaar zag er door de schat van bloemen en vele guirlandes prachtig uit. Aan de rechterhand van het altaar was een schild aangebracht waarop sierlijk in gothische letters stond geschreven Siert u thans de zilvren krone Herder nog vol kracht en fleur Onze dank en jubeltone Stijge omhoog als wierookgeur, en aan den linkerkant Den priester jubilaar Die moedig en met kracht Strijdt voor de eer van Godsaltaar Zij hulde hier gebracht. Geheel de kerk had een keurig, smaak vol aanzien. Van de receptie werd een druk ge bruik gemaaktde besturen aller cor- poratiën, alle autoriteiten namen er aan deel. Daarbij had ook de aanbieding van het geschenk door de H. Familie Con gregatie, schoolkinderen enz. plaats. Nadat men den inwendigen mensch wat had versterkt, werd een begin ge maakt met de samenstelling van den stoet, die ZEerw. bij zijn bezoek aan de parochie zou vergezellen. De harmonie der Congregatie van Drunen speelde intusschen eenige num mertjes voor de pastorie. Als een at tentie voor den Heer van Baardwijk speelde de harmonie de Brabangonne. Intusschen was de stoet gereed ge komen en toen de ZeerEerw. heer pas toor in het voor hem bestemde rijtuig stapte ging er een daverend »Laug zal hij leve« op. Alsnu zette de optocht zich in bewe ging volgens programma 2 Herauten. 3 Versierde fietsen. Praalwagen Vereenigingsleven. Deputaties van verschillende vereeni- gingen. 1 Eendracht maakt macht4, hand- boogschutterrij met vaandel. 2 »Midden zij ons doel4, scherpschut- tersvereeniging, met trom. 3 »St Ambrosius4,handboogschutterij met vaandel- 4 Kruisverbond. 5 R K. Vakvereeniging, afdeeling Baardwijk. 6 Bestuur van St. Clemens ziekenfonds Praalwagen Hanze, met bestuur der Hanze-afdeeling Baardwijk. Harmonie der R K. Jongelingen con gregatie uit Drunen met vaandel. Praalwagen de Goede Herder. Deze wagen voorstellend een rots met spelonken waarvoor een weiland met schapen, gehoed door een herder, was in zijn eenvoud prachtig en trok eenieders belangstelling. Deputatie in rijtuigen. 7 Handboogschutterij »Soranus4. 8 Liedertafel »Tot bloei der Toon- kuust4. 9 R. K. Zangkoor. 10 R. K. Patroonsbond- 11 Deputatie H. Familie. 12 Deputatie Gemeentebestuur. Praalwagen Hulde aan den Pastoor. Ook over dezen wagen was een roep Wij moeten bekennen zelden een mooier en zoo fijn bedachten wagen te hebben gezien. Voor het portret van den Jubilaris gedragen door twee engeltjes en daarachter een reuzenkroon waaruit heel lief engelenkopjes te voorschijn kwamen. Naar wij vernemen was deze wagen, alsook die van »de Goede Herder4 ont worpen en uitgevoerd onder leiding van den WelEerw. heer Suijs te Waalwijk. Eerewacht. Ie gedeelte. Jubilaris in equipage. Ter rechterzijde van het portier reed de Commandant der eerewacht J. Klerkx. Rijtuig der Eerw. Geestelijkheid. Rijtuig van het R. K. Kerk- en Arm bestuur. Rijtuig der Feestcommissie. Eerewacht, 2e gedeelte. Toen de stoet ter hoogte van de woning van den'Edelachtbare heer Bur gemeester was gekomen, werd halt gehouden. Daar stonden de jongens der openbare school opgesteld, die den ju bilaris een feestlied toezongen. Na afloop daarvan dankte de ZEerw. jubilaris de onderwijzers en jongens en trok de stoet verder. Met belangstelling en ingenomenheid bewonderde de ZeerEerw jubilaris de eerebogen aangebracht op verschillende plaatsen. Nadat de stoet van het Laageind was teruggekeerd werd voor het St. Anto- niusgesticht halt gehouden Daar zongen de schoolkinderen onder leiding van de Eerw. Zusters een toepasselijk lied. Na afloop daarvan trad een bruidje Marie van Cromvoirt naar voren en hield een toepasselijke toespraak, zoo flink en mooi dat menigeen de tranen langs de wangen biggelden. Het spijt ons dat wij van deze toespraak niets kunnen weergeven. (Oorzaak hiervan is, wij meenen het onze lezers te moeten mededeelen, het optre den van den politie-agent Jansen. Toen onze verslaggever om zijne, notities te maken wat naar voren trachtte te komen, werd hem zulks verhinderd, zelfs werd deze achteruitgeduwd, en al vertelde hij den politieman al waarvoor hij even daar wilde staan, 't gaf niets, achteruit ermee.) Nadat door den Jubilaris een woord van hartelijken dank aan de Zusters en meisjes was gebracht vervolgde de stoet zijn weg; aan het raadhuis geko men werd de stoet ontbonden en begon het diner bij den Jubilaris. Door de har monie der R. K. Jongelings-Congregatie uit Drunen, afgewisseld door nummers, gezongen door het R. K. Zangkoor en de Liedertafel »Tot bloeiderToonkunst4, werd een goed concert gegeven. Intusschen waren, hoewel het weer alles behalve daartoe medewerkte een massa menschen naar Baardwijk gekomen om vooral de prachtige versiering aan de pastorie te bewonderen Werkelijk hier was op het gebied van versiering kunstwerk te zien. Een woord van hulde aan den ontwerper en uitvoerder, den heer van Osch uit Tilburg, is hier wel op zijn plaats, want smaakvoller gevel versiering is zelden "of nooit mooier in de Langstraat te zien geweest. De harmonie zoowel als de zangkoren voerden de nummers op verdienstelijke wijze uit en vonden een dankbaar ge hoor. Na afloop der Concerten zette het publiek in gepaste vroolijkheid het feest voort. Tot laat in den avond klonk het »lang zal hij leven» door de straten. Op waardige wijze hebben de inge zetenen van Baardwijk het zilveren Pas- toorsfeest van hun beminden herder herdacht en nog lang zal deze dag in aangename herinnering blijven voortle ven. Een woord van hulde en dank mag aan de Commissieleden en Commis sarissen van orde de heeren Jos. van Heyst, voorzitter, Jac. KlerX, PI. Donkers, Adr. Pullens, H. Breuer, Jos van Heijst Jz. Jan van Lier, H. Lombarts, Jac. Pul lens, G. Ermers, P. v. d- Wiel, G. Maas P. Dekkers. L- y. Mier, Fr, v. Vugt en Jan van Leent met den wakeren kapelaan aan het hoofd niet onthouden worden. Ze hebben eer van hun werk gehad. Onder de ontelbare gelukwenschen, die de herder-jubilaris van Baardwijk op 7 Juli ontving, was ook deze >De Bis schop van 's-Bosch biedt u zijne warme hulde en zijne oprechte felicitatie bij uw zilveren jubilé als pastoor te Baardwijk Ad muitos annos l4, terwijl pater Suer- mondt O. Pr. in den namiddag uit Rome telegrafeerde: »De H. Vader zegent vol gaarne den pastoorjubilaris4. »Sanctissi mus Pater Jubilarisperamanter benedicit». Het regeeringsontwerp op de legerorgani- satie heft de loting op j 15,400 families geven jaarlijks een zoon om ingelijfd te worden. Vrijwilligere maken broers van de zelfde familie vrij. Kerkelijke vrijstellingen blijven behouden. De regeering stelt niet voor de opheffing van het remplacauten- stelsel. De Rijksdag heeft Donderdag in de tweede lezing de belasting »an het effectenzegel en de talonbelasting aangenomen. De tweede lezing der financieele voorstellen is daarmede teneinde gebracht. Vrijdag begon de derde lezingallereerst komen aan de orde de groote consumptie-belastingen op bier, tabak en brandewijn. Heden algemeeoe beschouwin gen. Vermoedelijk zal de Rijksdag Dinsdag gesloten worden. Het //Berl. Tagebl.' geeft het volgende staatje van de nieuwe of verhoogde belastin gen, waarmede de Duitschers worden ver blijd, met de geraamde opbrengst. Consumptie-belastiugen koffie en thee 37 roillioen, bier 100 millioen, tabak 43 rail- lioen, brandewijn 80 millioen mousseerende wijn (champagne) 5 millioen, lucifers 25 millioen, gloeikousjes enz. 20 millioen, suiker 35 millioeu, totaal 345 millioen. Verkeersbelastingengrondbelasting 40 millioen, stempel op wissels 2 millioen, op cbéqucs 20 millioen, effectenstemj els 22,50 millioen, talonbelasting 28 millioen, spoor- kaartjesbelasliug 20 millioen, totaal 132.50 millioen. Met de bijdragen van de bondsstaten en de yLiebesgube" der agrarische branderijen wordt dat 547.50 millioen. Met het nieuwe veer tusschen Riigen en Zweden, door keizer en koning deze week geopend, zal een rrchtstreeksche spoorver binding tusschen Berlijn, Stockholm, Gothen burg en Kiistiania tot stand komen. De veerdienst wordt verricht door twee Duitsche en twee Zweedsche stoomponten, die een waterverplaatsing van 4200 ton, een diepgang van 4.9 M. en een snelheid /an 16.5 knoop hebben. Het moeten de sterkste veerbooten ter wereld zijn. De treinen worden niet op dek, maar tusschen dekken overgebracht. De koning heeft gisteren bij een parade te Liverpool gezegd hij hoopte, dat er geen gelegenheid zou komen de troepen voor het geval van nood bijeen te roepen. Maar het klaar zijn voor de verdediging achtte hij den sterksten waarborg voor den vrede. Dinsdag zijn 90 personen door cholera aangetast en 36 gestorven. Het aantal lijders bedraagt 692. Uit Warschau wordt gemeld, dat in Bessarabië weer Jodenvervolgingen zijn uit gebroken. Tot dusver moeten ongeveer 100 menschen zijn gedood. Groot spektakel. Een schandaal zonder weerga heeft zich in de Kauier afgespeeld. Toen de afgevaar digde Calagunni geroepen had Men heeft den gewezen minister Nassi veroordeeld, omdat hij zich waar.lelooze voorwerpen had toegeëigendthans zou men de senatoren, volksvertegenwoordigers en de minister, die de scheppers zijn van de maritieme conven ties, moeten vervolgen, wierp de minister der Posterijen zich op dien volksvertegenwoor diger en diende hem eenige vuistslagen toe. Er ontstond een algemeen handgemeen. De minister, door zija vrienden tegenge houden, had gescheurde kleederen. Het tu mult nam ontzaggelijke afmetingen aan. De tril unes werden ontruimd en de vergadering opgeheven, terwijl er een opwinding heerschte, die zich rond het Kamergebouw voortplantte. De wederopbouw van het 18 April 1906 door 'n aardbeving verwoeste Sau Francisco zal door gansch Amerika met een groot nationaal feest worden gevierd. Nederland moet zich met Frankrijk, al bereid verklaard hebben oorlogsschepen te zenden ter op luistering. Met de andere landen wordt nog onderhandeld. MADRID, 9 Juli. Volgens een telegram uit Melilla ean de Heralda zijn 7 Spaansche arbeiders, werkzaam aan de brug over de Si Dinuoa, door Mooren aangevallen, die vier hunner doodden en een verwondden. Een gouverneur is aan het hoofd van een colonne vertrokken. Van uit Melilla ziet men dorpen in brand staan j geweer en kanonvuur wordt gehoord. MELILLA., 9 Jnli. Om 5 uur 's namiddags werden hier een officier en verscheidene soldaten, allen gesneuveld, een kapitein, een luitenant en meer dan dertig soldaten gewond aangebracht. Museum voor gemeentebeheer. De Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren zal zoo mogelijk aan zijne voor gemeenten en ambtenaren nuttige instellingen cene hoogste belangrijke toe voegen. Uitvoering voorgelicht door eene deskundige commissie, wenscht het be stuur na machtiging van de algemeene vergadering pogingen in het werk te stellen tot bekoming van geldelijken steun van Rtjk, provinciën, gemeenten en anderen ten behoeve van een mu seum voor gemeentebeheer. De oprich ting, waar gemeente besturen en ambte naren kennis kunnen nemen van doelmati ge hulpmiddelen bij de uitvoering der gemeentelijke administratie en van het beheer van gemeentelijke bedrijven en waar zij zich omtrent de aanschaffing en het gebruik dier hulpmiddelen kunnen doen voorlichten is zeker een eisch des tijds. Bekend toch is, dat in menige gemeente in ons land de administratie nog op verouderden voet "is ingericht en de toepassing van moderne denkbeel den ten opzichte van administratie en beheer veel te wenschen overlaat. Ver trouwd mag daarom worden, dat het den Bond ook bij deze zaak van algemeen belang aan den noodigen geldelijken steun niet zal ontbreken. liet kabinet. Het Haagsche corresp.-bureau meldt De gezondheidstoestand van den Minister van Oorlog, welke drukken arbeid ver biedt, heeft generaal Sabron genoodzaakt zijn ontslag te vragen aan de Koningin, die het dezer dagen ontvangen verzoek in handen stelde van den Ministerraad. De Minister van Justitie, die zijn rusttijd doorbrengt in Schwarz wald is welvarend en hoopt te zijner tijd zijn werkzaamheden te hervatten. Van verdere persoonsverwisselingen in het Kabinet in verband met de a.s. gouverneur—generaalsvacature is tot dusver niets bekend Minister Heemskerk zal zicb defini tief metterwoon te 's-Hage vestigen in het huis aan den Langen Vijverburg, tot dusver bewoond door jhr. Van Citters, benoemd tot Commissaris der Koningin in Gelderland. De Prins der Nederlanden. Prins Hendrik der Nederlanden, hertog van Mecklenburg, heeft te Berlijn een Ordenskapittelvergadering der Johanni- ters, onder leiding van den Herrenmeis ter der Orde, prins Eitel Frledrich van Pruisen bijgewoond. Het Kapittel was belegd voor de verkiezing van twee Kommendatorende prins der Neder landen werd tot Kommendator voor Nederland, graaf Von PlatenHeller- mund tot Kommendator voor Sleeswijk- Holstein benoemd. Grootsehe plannen 1 Naar wij vernemen, bestaan er ernstigte plannen, om een Electrische Centrale op te richten voor Oostelijk Noord-Brabant tot Den Bosch en voor Midden-L'mburg met Roermond, Venlo en Weert. Het ligt in de bedoeling, dat deze electrische centrale aan de geheele boven genoemde streek licht en beweegkracht zal leveren, waardoor een der schoonste idealen van onzen tijd zou kunnen vervuld worden, dat de industrie wederom naar de dorpen zal kunnen verhuizen en de kleinindustrie in ongekende wijze zal kunnen toenemen. Her onderzoek naar de mogelijkheid van de uitvoering van dit grootsche plan is druk gaande. N. Koer. Prinses Juliana, Men seint ons uit den Haag De gezondheidstoestand van H. K- H. Prinses Juliana is in alle opzichten gun stig. De groei en de ontwikkeling der Prinses is dank ook de ongestoorde na tuurlijke voeding, zeer voorspoedig. Vrijgesproken. Men seint uit Arnhem Het gerechtshof te Arnhem sprak he den F. G. A. Koning, verdacht van brandstichting in het hotel Bellevue te Arnhem, vrij van het hem ten laste ge legde en gaf bevel tot zijn onmiddelijke invrijheidstelling. Gemeenteraadsverkiezing Amsterdam Bij de gisteren te Amsterdam gehou den stemming is bij wijze van wraak door de socialisten, de indertijd met nog twee collega's ontslagen gemeenteamb tenaar Z. Gulden, in distrikt III tot lid van den gemeenteraad gekozen. Het Prinsenhof, het orgaan van den bond van gemeente-ambtenaren, bevatte Woens dagavond een zeer beleedigend artikel handelende over de kandidatuur Gulden in verband met het drievoudig ontslag. Vooral voor den burgemeester van Am-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5