Notaris RANT Inboedel, Leder, Schoenwerk enz. Notaris RANT 1 Pink Pillen fradwmgen Wiakslasriag. Advertentiën. Deurwaarder Gerris Verzekerd tegen Brand en Inbraak. De Geldersche Crediet-Vereeniging Slechte spijsvertering. Bij kspostspaarba n k. K leine Advertentiën. Reclame. BINNENLAND. verkoopen verkoopen publiek verkoopen üJlllü'" J. REUSING Jr., lad No. 142, herhaaldelijk en laatstmaal erzien bij Koninklijk Besluit van 4 Mei 896, Staatsblad No. 142, verouderd is n alzoo niet meer past bij de huidige conomische toestanden en de tegen woordige handelspolitiek Gezien de missive van Zijner Excel- Jentie's Ambtsvoorganger, d.d. 28 Fe- )ruari 1906 No. 1810, aan de Kamers /au Koophandel en Fabrieken gericht Spreken den wensch uit, dat reorga nisatie der genoemde Kamers door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op het Regeerings- programma gesteld worde. Na discussie, waarin de wenschelijk- heid algemeen erkend werd) besloot men deze motie te revoyeeren naar 't bu reau, ter behandeling op eene volgende vergadering. De algevaardigde van 's Bosch zoude gaarne zien, dat het te Amsterdam ge vestigde bureau voor handelsinlichtingen werd opgedragen, volslagen inlichtingen ;te verschaffen aan de Kamers, verder •dat het bureel in behandeling zoude ue- .men het steenkolenvervoer en de steen- Ikolenhandelaarsvereeniging benevens eene studie voor wettige levensverze kering. De voorzitter deelt mede dat het laatste punt in voorbereiding is bij het minis terie van Binnenlandsche zaken en ver zoekt om zich voor de twee laatste pun ten te wenden tot het bureel. Omtrent het bureau van handelsinlich- tingen deelt Mr. Everwijn mede, dat hetzelve steeds gaarne bereid is alle in lichtingen te verschaften. Spreker wenscht hierbij zijn welge- meenden dank te moeten betuigen voor de hartelijke ontvangst en durft te ver zekeren dat Z.Exc. de minister er van overtuigd is, welk een opgewekt leven er hiet heerscht. Met een dankbetuiging aan alle deel nemende "Kamers, de afgevaardigden, aan geheel de vergadering, de Kamer van Tilburg en Mr. Everwijn en een voorspoedig weerzien te 's Bosch, sluit de voorzitter de vergadering. zijn een persoonlijke meening, die ter vergelijking kan gesteld worden naast die van A. B. Bij een slechte spijsvertering is het lichtam niet alleen van voedsel verstoken, maar verstoppen de niet verteerde spijzen de in gewanden en brengen, door huune ontleding, gassen voort die het bloed vergiftigen. Eeu slechte spijsvertering is oorzaak van zwaarte en slaperigheid na de maaltijden, hootdpijn, gevoel van branding, walgingen en hartklop, pingen. Een slechte spijsvertering doet de eetlust verdwijnen, maakt het werk ver moeiender en bederft alle genoegen». Als middel tegen maagpijnen en een slechte spijsvertering is niets meer afdoend dan een behandeling met de Pink Pillen. Dezen zet ten de spijsvertering m gang, tegelijkertijd dat zij demaag opwekken, versterken en zuiveren, tot dat dit orgaan weer in staat is zonder hulp zijn werk te verrichten. De uitwerking van de Pink Pillen is snel en zeker. Zij verkrijgen merkwaardige resultaten zelfs bij gevallen waarin de ziekte aan alle behandelingen weerstaan heeft Bovenal is 2»et opmerkelijk dat de uitwerking der Pink Pillen duurzaam is. Dg eenmaal verkregen genezing is blijvend. Door hare werking op het bloed zijn de Piuk Pillen ook onover troffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, al- gemeene zwakte. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofddepot houder voor Nederland, 7 Groote Markt le Rotterdam. Voor 's Bosch en omstreken bij de firma v. d. DRIES, Vischmarkt, Apot heek VBosch Drogisterij //EXCELSIOR*, Koninginnelaan, Herman J A. ZEEGERS, firma P. J. VAN GILS, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende apothe kers en goededrogisien. Prijs f 1.75 de doos, f9per 6 doozen. Naar aanleiding van het artikel yGe- dwongen Winkelnering' voorkomend in het laatste nummer van dit blad, over genomen uit de N. lilb. Ct. van Woens- dag 28 Juli 1.1. welke het weer overnam uit yDe Noordbrabanter' van 25 en 27 Juli, (die het ontving van A. B.) schrijft L. in tDe Noordbrabanter'het volgende Met belangstelling heb ik de artikelen gelezen van A. B. over de geschiedenis van de staking te Kaatsheuvel. In Kaatsheuvel hebben een 17tal ar beiders (zonder de dienstbetrekking op te zeggen) den arbeid neergelegd, zonder inachtnemiug van den gebruikelijken op zeggingstermijn, en wel om eene drin gende reden in den zin van Art. 1639? B. W. Poging tot verleiding van den arbeider tot onwettige handelingenin casu het zijdelingsch verplichten van den arbeider om zijne levensbehoeften en andere benoodigdheden bij den patroon te koopen. Deze strijd draagt alle teekenen van een gerechten strijddoch aan A. B. schijnen de strijdmiddelen niet gelukkig gekozen, en vo >ral had het gebruikte middel nl. stak: ig zonder opze {ging, anders moeten gehanteerd worden. Twee vragen, die A. B. stelt en be antwoordt, wensch ook ik te stellen en te beantwoorden, om tot andere conclu sies te komen, die ik geef, voor wat zij Welke middelen doet de wet op het arbeidscontract aan de hand, om ge dwongen winkelnering tegen te gaan De wet verklaart nietig en ongeoorloofd elk «beding4 tusschen den werkgever en een arbeider, waarbij deze zich verbindt het loon of zijne overige inkomsten of een gedeelte daarvan op een bepaalde wijze te besteden, of zich zijne benoo digdheden op eene bepaalde plaats of bij een bepaalden persoon aan te schaf fen. Zulk een beding kan niet slechts uitdrukkelijk schriftelijk of mondeling tot stand komen, maar ook stilzwijgend of zooals de minister van justitie het uitdrukte Wanneer het beding blijkens de feiten tot stand komt. (Hand. 2e Ka mer, bl. 1439.) Nu komt het mij voor, dat het zoo moeilijk niet zal gaan te bewijzen, dat hier een stilzwijgend beding, of een be ding blijkens de feiten aanwezig is, en dat de rechter zulk een beding als «nietig en ongeoorloofd4 zal aanvaarden. En derhalve zou de arbeider, volgens de Wet, al het zoo betaalde kunnen te rugvorderen, zonder het voor zijn geld gekochte terug te moeten geven. Zoo'n vordering zou kunnen loopen over den prijs voor winkelwaren, besteed, «gedu rende een half jaar-4 Ik stel echter de vraag>Zal de ar beider dit kunnen en ook doen en acht een bevestigend antwoord hierop aan gerechten twijfel onderhevig. Voor eerst.* zal de arbeider dit kun nen? Hoe zal hij juist bewijzenwat hij aan winkelwaren heeft ontvangen en welk bedrag hij daaraan heeft besteed Dan diende hij van alles, wat hij in den winkel van den patroon koopt, een be wijs te ontvangen, waarop vermeld staat, wat hij heeft ontvangen en betaald. Dit bewijs wordt echter niet verstrekt en zou de arbeider aan den patroon zulk bewijs vragen, dan laadde hij op zich het vermoeden, nog iets meer in 't schild te voeren, dan bij zijn patroon «te verhalen en te betalen4en de poort zal spoedig voor hem openstaan I Maar ook zal een arbeider zooiets niet doen, zelfs in de veronderstelling dat hij bewijzen kan. wat hij voor zijn geld heeft gekocht bij den patroon, dan nog zal een arbeider het er niet op aan leggen, om eventueel een rechtsvorde ring te kunnen instellen, m. a. w. hij zal geen onwettige handelingen gaan uitlok ken, om zijn patroon later eens «lekker te doen straffenEr ligt iets tegenstrij digs en onedels in opgesloten voor den arbeider (ten minste voor een arbeider, die het met zijn patroon overigens wel meent) het daar op aan te sturen, dat zijn patroon er vroeg of laat eens flink zal «inloopen4. «Liever4, (zoo verklaar den mij arbeiders uit Kaatsheuvel) «gaan wij in 't geheel niet meer winkelen bij den patroon en willen wij openlijk voor ons recht strijden, dan dat wij hem «onzichtbare kuilen graven4, waarin hij volgens de Wet zou kunnen vallen.4 Het is daarom mijne overtuiging, dat een arbeider, door het «scherpe ver weermiddel4 te hanteeren, dat de Wet hem biedt, zijn patroon méér zal ver bitteren en voor altijd afkeerig van zich maken, dan wanneer hij met open vizier strijdt om zijn recht, al is die strijd voor een oogenblik zeer onver- cwikkelijk. In alle geval weet de patroon dat de arbeiders hem niet yin 'tgeniep' slagen willen toebrengen. er volgt een gedwongen winkelen' uit, wat strijdig met de wet is. En ofschoon de arbeider in culpa is, toch coöpereert hij, al is het materialiter en lijdelijk, aan iets waardoor een onwettige rechtsver houding geschapen wordt. Immers door de daad van den arbei der, die bezwijkt voor den aandrang van zijn patroon, om zijn geld op eene be paalde plaats te besteden, krijgt de on wettige handeling «het gedwongen win kelen4 haar beslag. Ten andere bij de nog zoo v\ einig vaststaande jurisprudentie is het de vraag wat er door «handelingen, strijdig met de wetten4, móet verstaan worden kun nen deze woorden niet geinterpreteerd worden al volgt«handelingen, waaruit iets volgt, dat strijdig is met de wetten. Eindelijk had A. B. liever gezien, dat de staking met inachtneming van den opzeg-ging-stermijn was geschied. Maar zou dit den strijd niet zeer be moeilijkt hebben In dit geval zou een gewoon beëindigen der overeenkomst hebben plaats gehad, terwijl elke vorde ring tot schadeloosstelling voor de ar beiders onmogelijk zou zijn gemaakt. Thans is de dienstbetrekking niet opgezegd, maar is het werk neergelegd, en zal wederom hervat worden, wanneer de patroon de gevolgen zal hebben weggenomen, die uit het weerstand bieden aan de handelingen onwettig van den kant des werkgevers voortvloeiden. A. B. zegt reeds bij voorbaat, dat «het hier dus niet goed aan den steel gestoken is4. 't Is de vraag, of dit door hem mag gezegd worden, omdat hij, als »niet-in- gewijde4, ook niet weet, of de arbeiders zich te voren op de hoogte hebben ge steld «van wat men doen of laten kan4. En 't staat te bezien, of alle juristen de meening van A. B. zullen deelen, terwijl er nog zoo weinig vaststaande jurisprudentie is omtrent de Wet op 't Arbeidscontract. Ook door mij worden de arbeiders van Kaatsheuvel, die strijden om hun goed recht, aanbevolen in de sympathie en steun der lezers van dit blad. L. Bij de stemming op 11 Juni ver kreeg de heer J. A. Bergmeyer 1756 stemmen, mr. Th. H. de Meester (U. I..) 1547 stemmen, en de heer J. Ankerman (C. H.) 1513, zoodat tusschen de beide eerstgenoemden herstemming moest plaats hebben. Bij deze herstemming behaalde de heer Bergmeyer 2125 stem men en mr. De Meester 2565 stemmen, zoodat deze laatste gekozen werd. Gelijk men weet, was de verkiezing van gisteren noodig, omdat de heer De Meester in Juni ook voor Den Helder verkozen werd, en voor dit district op teerde. MACHINAAL BREIWERK. Beleefd aanbevelend WED. TH. v. DELFT. Waalwijk. Markt Nu rijst de andere vraagWas hier eene «dringende reden4 aanwezig, om zonder inachtneming van den opzeggins- termijn den arbeid neer te leggen A- B. trekt dit ten zeerste in twijfel. Vooreerst zegt hij, was hier geen spra ke van «verleiding4, doch van «onrecht- matigen dwang.4 Is echter «dwang4 niet erger dan «verleiding4, en zal bijgevolg niet a fortiori een «dringende reden4 aanwezig zijn, wanneer «dwang4 tot han delingen, onwettig van den kant der werkgevers wordt uitgeoefend. Bovendien zijn het «typische gevallen4 welke in art. 1639? worden opgesomd, die onder andere als dringende redenen kunnen worden aangemerkt. De tweede alinea van art. 1639? is slechts een leiddraad in de gewone, zich dagelijks voordoende en telkens bij den rechter komende gevallendoch iedere dringende reden wordt beheerscht door de in de eerste alinea gegeven begrips omschrijving der dringende re denen. Ook is het geen vereischte, dat «eene dringende reden" toiidem verbis wordt genotificeerd, gelijk in de «typische ge vallen4. Hoofdzaak is, dat de «dringende reden» voldoet aan de algemeene om schrijving der dringende reden, in de eerste alinea van art. 1639?. Maar, zegt A. B., er is hier geen sprake van «onwettige4 handelingen immers de daad van den werkman, die zich dwingen hat is niet onwettig. Of echter uit de daad van een ar beider die bezwijkt voor den aandrang van zijn patroon om zijn geld op eene bepaalde plaats te besteden, geen onwet tige handeling volgt 't Is duidelijk want Hieraan kunnen wij nog toevoegen de uitspraak van het kantongerecht te Groningen (Mr. J A. Tellegen) 8 Juni 1909, voorkomende in de Rechter lij'ke Beslissingen in zake de Wel op het ar beidscontract' onder Redactie van Mr. E. M. Meijers, No. 10. yEene staking van het werk door den arbeider zonder inachtneming van den bepaalden opzeggingstermijn levert niet op het onrechtmatig doen eindigen van de dienstbetrekking, omdat behoudens bij zondere gevallen de wil van den arbeider bij een werkstaking, niet op het doen ein digen van zijn betrekking tot zijn werk gever, maar op het al of niet gewijzigd doen voortduren dier betrekking gericht is. Dit is ook het geval, wanneer een staking geschiedt om tol loonsverhooging te ge raken.' Wanneer de stakingsgeschiedenis te Kaatsheuvel aan eene rechterlijke be slissing werd onderworpen, zou dit mis schien tot een zeer curieuse uitspraak leiden, die van algemeen belang is voor die streken, waar nog het euvel der gedwongen winkelnering bestaat. P. Een wenk aan huisvrouwen. In den tegenwoordigen tijd bij het voor handen zijn van frissche groenten is het ter plaatse, onze huisvrouwen daarop opmerk zaam te maken, dat alle groenten veel sma kelijker worden, wanneer zij, in plaats van in zout water, in vleeschuat gekookt worden Een vleescbnat, dat het zelfbereide in geeD enkel opzicht ten achter staat, verkrijgt men in een oogenblik en goedkoop uit Maggi's Bouillon-Blokjes. Deze zijn a 21/» cent Per stuk bij iederen kruidenier te bekomen. Een gesehenk aan II. M. de Koningin. De Javabode meldt De verschillende landschapshoofden in de onderafdeeling Pidië der afdeeling Noordkust van Atjeh hebben, geheel spontaan, door tusschenkomst der regee ring het verzoek gedaan, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana, naar oud laüdsgebruik, aan de Koningin een geschenk te mogen aanbieden, be staande uit een, door groote, gouden sterren gevormde keten. Hoewel Hare Majesteit besloten moet hebben in het algemeen geen voor haar persoonlijk bestemde geschenken meer te aanvaar den, heeft het Haar behaagd zich tot aanneming van dit treffend blijk van belangstelling van de gezamenlijke hoof den in een, kort geleden ons nog weinig gezind gebied, bereid te verklaren, welke beslissing door dezen met groote instem ming is vernomen. Kamerverkiezing Sehoterland. Bij de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Sehoterland zijn uitgebracht 4686 geldige stemmee Danr- van verkreeg de heer J A. Bergmeyer (S. D. A. P.) 2219 stemmen en Mr. J Limburg (V. D.) 2468 stemmen, zoodat Gekozen is Mr. J. Limburg. t t Heden overleed te Veldhoven t tot onze diepe droefheid onze geliefde Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw Theresia Johanna Wilhelmina Bijuen, Weduwe van den WelEd. Heer Johannes Pranciscus Uenricus de Wit, tijdig voorzien v8n de II H. Sacra menten der StervendeD. P. J. M. SWEENS. P. W. J. M. SWEENS. Waalwijk, 31 Joli 1909. te Waalwijk, zal bij inzet op Dinsdag 17 Augustus 1909 en bij toeslag op Dinsdag 31 Au gustus 1909, telkens namiddags 3 uur, in „het Rechthui» lij A. L. VAN BEEK, te Genderen, publiek GEMEENTE GENDEREN. Een Huis met Stal en Tuin, sectie D No. 844, groot 19 aren 80 centiaren, toebehoorende aan J. Boll Fzoon te Genderen. VERKOOPING te Waalwijk, zal Donderdag 12 Augustus e k„ voorm. 10 ure, ten huize van JAN DEK KERS, Schoenfabrikant te Waalwijk, Stati onsweg, h contant Den geheelen tot het faillissement van genoemden Dekkers behoo renden Inboedel, o. a. bestaande uit Mahoniehouten Linnen- en Penantkast, Taftls, Stoelen met gaaljes en biezen zitting, Spiegels, Regulateurklok, Beelden, porcelain- glas* en Aardewerk, Keukengerief. Voorts Zool- en Bovenleder, Lederafval, Carton, Schoenfournituren, Trapstikmachine merk ,/Pfaff*, Rijwiel, Kippen en wat verder te koop zal worden aangeboden. Bij biljetten breeder omschreven. Bezichtiging ten dage der verkoopiug van 's morgens 8 uur tot den aanvang. Geschiedende deze verkooping teu ver zoeke van den WelEd.Gestr. Heer Mr. J. v. d. GRINTEN, advocaat te VBosch, als curator in het faillissement van genoemden Dekkers. to Waalwijk, zal bij inzet, ten koffiehuize van L. VAN CROMVOIRT te Baardwijk, op WoöFS- dag 18 Augustus 1909, bij toeslag ten koffiehviize van C. PULLENS in het Vosje* aldaar, op Woensdag 1 September 1909, telkens om 7 uur des avonds, ONDER BAARDWIJK. Eon nieuw gebouwd Huis met Tuin, Boomgaard en Weiland, sectie E Nos. 736 en 1081, groot te zamen 0.60.10 H.A. Toebehoorende aan den Heer N. A. Leij- tens te Baardwijk. Te aanvaarden in genot eu lasten op 2 November 1909. WAAROM IS EEN WARE DELICATESSE? Omdat ze is in den Winter gezouten. Omdat ze is aacht gerookt en droog. Omdat ze is met geen poot er aan. Omdat ze is met geen been er op. Omdat ze is malsch en niet te zout. Omdat ze is doorgaans mooi mager. Omdat ze is bijzonder fijn van smaak. Verkrijgbaar in het gewicht van 8 tot 30 pond per stuk. per pond f 0,55 Magere Rolhamraen zonder been, fijn van smaak en prachtig opgewerkt 0,65 Gerookt Vleesch (Muisjes) 0,85 u n na muisjes n n (bovenbillen) (botjes) Ontbijtspek Ribjes uitgepeldy 0.80 0,80 0,75 0,50 0,60 0,577» 0,55 0,80 0,40 0,377» 0,35 0,25 0.50 0.49 0,427» 0,42 0,417, 0,41 0,40 0,397, 0,39 0,887, Versche Rookworst Prima harde Blok worst bij 5 pond 0 10 Saucise de Boulogne Prima Boterhammenworst bij 5 pond v 10 De bekende Lever- en Bloedworst Mager ger. Schouderspek Bij 10 pd. 0,4.7®, bij 50 pd. Vet gerookt Spek circa 10 centimeter dik Vet gerookt Spek bij 10 p. n n o 50 p, u 0 100 p. Mager doorregen 3 cent per pond booger Dik vet gezouten Spek bij 10 pond, h 50 n 100 Mager doorregen 3 cent per pond hooger Versche Bladreuzel 0,40 bij 5 pond 39, bij 10 pond 0.38 Gesmolten Bladreuzel 0,40 in vaatjes van 5, 10 of 20 Kgr. 0,38 Reusing's Leverpastei per blik 0,35 Hunnink's Leverpastei per blik 0,25 Zending rembours, boven 35 Kgr. franco naaste station. Kloosters en Gestichten speciale prijzen. Winkeliers vraag inkoopprijs courant, ik verzeker U een flink Debiet. Aanbevelend, VLEESCH WARENFABR1EK BOXMEER (N.-B.) Telefoon Interc. No. 11. ATTEST. Denllaag, 13 Maart 1907. Hoewel ik in Den Haag woon, ontvang ik sedert vele jaren mijn Varkensvleesch, ook gerookte Ham men, van den Heer J. Reusing te Boxmeer, en gaarne wil ik hierbij verklaren, dat het Vleesch mij op den duur zeer goed bevalt, het is van kwaliteit en fijn van smaak, waarom ik genoemden leverancier gaarne aanbevelen wil. Mevr. R. goede TILBRG (Stationstraat), verhuurt de in hare Brand- en Braakvrije Kelders aangebrachte SAFE-LOKETTEN. Deze huur kan voor tijdelijke afwezigheid aangegaan worden voor één maand, verder voor 6 maanden en 1 jaar. c Omtrent de voorwaarden kan men zich ook wenden tot het kantoor der (roldersche Gr edietver eeniging te Waalwijk, alwaar inlichtingen tot hei openen van rekening-courant met rentevergoeding en het verleenen van credieten gaarne verstrekt worden. Het billijk gestelde Incassotarief is op aanvrage verkrijgbaar. j LA-.-IlrJ'J ei; Aan het postksntoor Waalwijk en de daaron der ressorlcerende, hulpkantoren werd gedurende de mannd Juli 1909 ingelegd f 16651,92, terug betaald f 12157,18, 6 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5297 Aan het postkantoor Vlijmen en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1909 ingelegd f20598.326, terug betaald f3357.67. B Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3103. VAN 0,47i/f «f? Wiiarn Safe deposit.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 2