in miner Donderdag 19 Augustus 1909. 32 «Jaargang. J Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. lil PALJAS 66. AIT00N TIELEI, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Uitgever: WË&A j' De Staatscommissie in zake werkloosheid. FEUILLETON BUITENLAND. België. De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. Sunlightzeep scliaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier in ruil voor 5 omslagen (onrint. Dit Bird verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f0."5. Krant o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieven, ingezonden stuiken, gelden enz., franco te zenden Uitgever. .•an den WAALWIJK. Telefoonnummer 38. A.DVKRT2NTIËN 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverteutiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels en advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeelige contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Uow GraoVo WascSa En v/aijv Vera 1215 i Wij lezen in de i-Maasbode* o.m. Niet eerst nu is het sociale euvel der werkloosheid de menschelijke samen leving ingedrongen. De historie leert, dat het altoos heeft bestaan, dat er altoos arbeidswilligen waren, aau wie de maatschappij de ge legenheid niet bood hun physieke of geestelijke kracht om te zetten in stof felijk gewin, teneinde daarmee in eigen nooddruft en die van hun gezin te voorzien. ""vla „DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF JGcfDeu Itcuuv aan Dm Jbmvcfijln>l>auD. 8) Ja, sprak hij zonder aarzelen, wij hebben lieden ontmoet wier beschrijving gansch over eenstemt met die welke gij daar voorleest, niet waar Katrien t Is waar, bevestigde de vrouw van Paljas, heel ontroerd en niet wel begrijpend met welk inzicht haar man zoo handelde. Zij veronderstelde toch geen oogenblik dat hij den vader van Magdalena zou ver raden. De gendarm vroeg verder Wanneer hebt gij deze lieden ontmoet? Voor omtrent een paar uren. Hebben zij u aangesproken Oh neen, zij schenen zeer haastig. Langs welken kant zijn zij gegaan Langs daar zij Paljas, en toonde bun den gansch tegenovergestelden weg van dien, welken de vreemdeling ingeslagen was. Dank aan de vastberaden antwoorden en juist, treffende inlichtingen van Paljas, had den de gendarmen geen het minste wantrouwen aangaande de zuivere waarheid van zijne verklaringen. Zij gaven hun paard de sporen en reden zonder achterdocht den verkeerden weg op dien Willem hun aangewezen had. Toen zij verdwenen, waren Paljas en zijne vrouw van een zwaar pak verlost, want die mannen der wet hadden hun moed gansch op hol gebracht. Zij hadden gevreesd dat de vertegenwoor digers der wet hun opsporingen verder zouden •gedreven hebben en dat een misplaatst of - onvoorzichtig woord hen in deze geheimzinnige Zóó ging het heel de geschiedenis door en geen land of tijdsgewricht ont snapte aan de plaag. In onzen modernen tijd echter heeft de werkloosheid schrikbarende verhou dingen aangenomen, en het is vooral dit euvel, wat gestadig voedsel geeft aan het drijven der revolutionaire elementen en daarom de aandacht der regeeringen voortdurend bezighoudt. De moderne industrie om maar één oorzaak te noemen die ééne machine maakt of een machine door een nieuwe uitvinding verbetert en ver volmaakt, werpt daardoor onmiddellijk duizenden arbeiders ten prooi aan de ellende der werkloosheid. Toch hebben wij niet alle schuld op de moderne industrie te werpen, daar immers de werkloosheid uit zoo ver schillende oorzaak kan opkomen, zoodat de toestand zoo gecompliceerd is en een oordeel zoo licht voorbarig en een be- bcstrijdingsmaatregel zoo weinig doel treffend en afdoende kan zijn. Werkeloosheid bv. kan opkomen uit een buitengewoon sterken groei der bevolking. Door het tijdelijk wegvallen van een groote fabriek, een failissement, een brand, een sluiting van de zaak- Daar is werkeloosheid tengevolge van het seizoen, en wel in de bedrijven, waar 's winters weinig of niet kan gewerkt worden. Werkeloosheid, omdat het vreemde product onze markt overstroomt. Veel werkeloosheid is er en dit worde vooral niet voorbijgezien door eigen schuld of luiheid, omdat het ook de stand van de werklieden, is, die door den geest der eeuw aangegrepen en door de begoochelingen van het socialisme aangehitst, in steê van te arbeiden en zich in hun vak te be kwamen, liever redevoeringen houden, betoogingen opzetten, optochten or- ganiseeren, hun tijd en hun kracht verdoen door drank of ongeschikte of verderfelijke lectuur, krantjes redigeerep en daarin schrijven, propaganda drijven voor dit en dat etc. Wat nu daarenboven het euvel der werkloosheid zoo pijnlijk maakt is het feit, dat men in haast alle landen juist door het wisselende dier oorzaken, in zaak zou gemengd hebben, waarmede zij heel toevallig hadden kennis gemaakt. Zij bezagen elkander en loosden beiden een diepon zucht van voldoening... Hue Cadour Da ezel zette zich weer op stap en schom melde door het schokken der koels, do twee kleine schepseltjes die onder het wakend oog van Katrien, zij aan zij waren ingeslapen. Spits, die gedurende dit laatste tooneel grommend wasblijvenstaan, huppelde en sprong nu weer vóór het rijtuig op. Hij blafte thans van tevredenheid. Paljas en zijn trouwe Belphégor stapten altijd neven do kar verder. Hij ging nog al vlug over do baan en liet door zijn vroolijke gelaatstrekkon de inwen- digen tevredenheid blijken welke hij genoot omdat bij de gendarmen zoowel om den tnin had geleid. O 1 dat was me eono pret En weldra klonk zijn lastig lied krachtig en helder over de velden zoodat de echo het in de verte herhaalde. IV. De man, dien wjj op vlucht gezien hebben en genoodzaakt was het lyk zijner afgestorvene vrouw achter te laten en zijn oenig dochtertje aan de zorgen van den goochelaar toe te ver trouwen, was een afstammeling van eene der adelijkste families van Frankrijk. Het was de markies de Montbazon. Nauwelijks vijf en twintig jaar oud, en reeds had het nootlot hem diep beproefd en harde slagen van het ongeluk. Wij zullen den lezer bekend maken met de levensgeschiedenis van dien grooten heer tot op den dag dat hij Paljas ontmoette Op het tijdstip dat ons verhaal een aanvang neemt, was het kasteel van Montbazon een der schoonste bntchten van he2l Normandië ge legen tusschen Lisieux, dezeekuBt, het rijkste en vruchtbaarste gedeelte der heele streek. Flink gebouwd boven op den top van eenen heuvel en van alle kanton door bosschen om ringd, staken de hooge muren en torentjes met kanteelen en schietgaten hoogmoedig boven de weelderige landerijen uit van de acheone vallei der Tonques. volslagen onzekerheid verkeert omtrent den waren toestand der werkloosheid en den omvang er van. Dit nu alleen moet reeds manen tot voorzichtigheid. Wil men een kwaad bestrijden dan dient men toch eerst het kwaad zelf en zijn omvang te kennen. En dit is juist onze grief tegen sociaal- en andere democraten, dat men in Kamer en gemeenteraad, zonder een uitgebreid onderzoek te laten voorafgaan, eenvoudig voorstelde de publieke kassen voor de werkloozen beschikbaar te stellen, onnoodige of nog niet noodige rijks- en gemeentewerken te laten verrichten etc., en aldus een druk te leggen op een ander deel der bevolking, het kwaad verplaatsen in stee van te voorkomen of te genezen. Men vergete toch nooit, dat de sociale wetenschap met haar hulpmiddeldn van enquête en statistiek nog heel in de ten de voorstellen, waartoe dit onderzoek haar eventueel aanleiding mocht geven, terwijl elk lid der Commissie de bevoegd heid zal hebben van zijn zienswijze, voor zooveel die van de meerderheid der Commissie afwijkt, in een afzonderlijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken. Het bovenstaande nu geldt het eerste nl. het zakelijke deel der opdracht. Wij kunnen niet anders dan deze op dracht aldus geformuleerd voortreffelijk noemen. Zij is algemeen, beheerscht het geheele vraagstuk, en is, indien wij het zoo noe men mogen, radicaal. Door geen enkele grens te stellen dan de limieten van het land en aan ieder lid de grootste vrijheid te waarborgen voor het uitbrengen van zijn opinie en zijn sociale inzichten, heeft de Regeering een voorbeeld gegeven, hoe dergelijke vraagstukken, die toch niet door lap windselen ligt, en dat men dus in een\ middelen kunnen worden opgelost, moe tijd van overgang van gisting en woeling ten worden aangepakt en behandeld, gelijk de onze, zich beslist hebbe te Nog meer zal dit blijken, als wij letten wachten voor onberaden stappen, die op heel het sociaal terrein zoo jammerlijke gevolgen na zich kunnen sleepen. Nog eens, vooraleer het sociale me dicijn toe te passen, dient men eerst den patiënt te kennen en de diagnose te maken. De regeering heeft dit goede beginsel voor oogen gehad en zooals wij onder Binnenland nu melden, een Staats commissie ingesteld, die de opdracht heeft te onderzoeken a. in hoeverre de Regeering over de middelen beschikt om snel en vol doende ingelicht te worden over den stand van de binnenlandsche arbeids gelegenheid en den omvang en den aard van werkloosheid in de verschil lende vakken en welke aanvulling deze middelen behoeven b. wat de Regeering kan doen, hetzij door steun van personen of cor- poratiën, hetzij zelfstandig, zoowel tot voorkoming of bestrijding van werk loosheid als tot leniging van de ge volgen daarvan. Bepaald wordt dan ten slotte, dat de Commissie verslag zal uitbrengen aan gaande de uitkomsten van haar onder zoek, welk verslag dan tevens zal bevat- Het middengedeelte van het gebouw be hoorde tot de middeleeuwen. Maar in de XVI« en XVII0 eeuw had men er verscheidene vleu gels bijgebouwd, die tamelijk het algemeen uitzicht veranderden en weinig verfraaiden. Het was nog altijd wel het oude, ridderlijke slot mot zijne grachten en versterkingen en zijne ophaalbrug, die aan menige heldendaad herinnerde en vooral aan de langdurige be zetting welke het te onderstaan had van wege de Engelschen, gedurende don oorlog van Honderd jaar. Maar sedert de XVIII0 oeuw was het kasteel nog enkel een zomer vorbl ij f, voor de rustige, vredelievende afstammelingen van den ouden krijgsznehtigen heer de Montbazon. Sedert lang was de brng noch bij dag, noch bij nacht meer opgehaald geen schildwacht wandelde meer boven op de breede mnren, en in de uitgedroogde grachten groeiden alle soorten van planten vrij en welig op. Onder Lodewijk XVI, behoorden het kasteel en de aanpalende eigendommen aan den hertog van Montbazon. De hertog Sosthenes, die een onschatbaar fortuin bezat, had, meer nog voor de eer dan wel voor het profijt dat hij er uit trok, de plaats var. opperintendant dor koninklijke jacht, aangenomen. Des winters bewoonde hij te Parijs een groot en prachtig hotel in de Oerisaiestruat. Hij had bovendien een buitengoedje te Ver sailles, waar hij telkenmale afstapte als de nood wendigheden van zijn ambt zulks vereischten. Maar zijn liefste verblijf was bij voorkeur het kasteel van Normandië De hertog hield zich bovendien veel bezig met landbouw en laiidbouwersleven. Hij hield er vooral van in het dorpje te heerschen, het werk zijner pachters en veefok kers zelf na te zien het kappen en beplanten zijner bosschen zelf te regelen de weiden waar melkkoeien en ossen en paarden stonden te grazen, van 's morgeDSvroeg te doorwandelen. Hij had weinig lust inde wereldsche vermaken en zou volgaarne het hof verlaten hebben om hier in vrede te leven, badde hij niet aan de toekomst van zijnen zoon Gaston gedacht. Streng hangende aan de onde gedachten van alleenheerschappij, zag hij met onrast hoe da op de samenstelling der Commissie, n.l. op de personen, aan wie de opdracht door de Regeering is gegeven. Zij zijn 39 in getal met den voorzitter en secretaris inclusive, welke personen wij met een generieken naam Neder landers zouden willen noemen, daar zij zijn van allerlei qualiteit en levenspositie, ontwikkeling, politieke en sociale gezind heid, godsdienst enz. Iets wat wij ook daarom willen aan stippen, omdat de Regeering in schril contrast met de handelwijze van bewindslieden in vroeger jaren, met het aldus samenstellen dezer Commissie een schitterend blijk heeft gegeven van eer lijke onpartijdigheid, die niet zal nalaten ook bij den tegenstander indruk te maken. Geen partij of religie zal hier iets te beknibbelen hebben. Naast mannen als Troelstra, Aalberse, Hermans, Hudig, Wesseling, Reinders, e. a. die den werkmansstand en zijn nooden kennen uit boeken of door uiter lijk contact, staan anderen als Hendrix, van Heek, Verveld, Mulder, Haitink, van Muyden, e. a. die als patroon of als hoof den van organisaties in dagelijksch ver keer met den werkman leven of in voortdurende persoonlijke betrekking tot hem staan. Zoo heett kapelaan Poell tegelijk zit ting met de predikanten dr. van Gheel Gildemeester en dr. Klap, de oud-liberaal Plate met den stevigen democraat Treub als voorzitter en zoo wijders. Ieder, die dus maar eenigszins zich met den werkman occupeert of in eeni- gerlei betrekking tot hem staat, is alzoo in deze Commissie vertegenwoordigd en dit zoo onpartijdig mogelijk. Wij hebben nu het resultaat van dit Commissoriaal onderzoek af te wachten, waarvan wij intusschen niet behoeven te meenen, dat het, als loopende over een zóó ingewikkeld en uitgebreid en hoogst moeilijk vraagstuk, binnen de eerste veertien dagen zal zijn afgeloopen, even min als wij ons mogen vleien, dat het probleem zelf der werkloosheid in al zijn diepte en omvang zal worden opgelost. Echter wat in de huidige economische toestanden en verhoudingen verkregen kan worden, zal nu wel bereikt worden. En daarom zullen allen, die het wèl meenen met den werkman en beseffen hoeveel bittere ellende er voor hem met dit probleem gemoeid is, het in de Re geering ten hoogste waardeeren, dat zij het vraagstuk commissoriaal heeft ge maakt en dit gedaan heeft op een wijze, die zelfs de strengste critiek kan door staan. nieuwe gedachten moer en meer bij de lieden van het Hof binnendrongen en nadeele der oude overleveringen, die hem nauw aan 't harte lagen, en zonder eeDigszits de naderen de omwenteling te voorzien, voolde hij wel, dat de invloed van den edelman, van dag tot dag veld verloor. Hij was van ouden stempel en men luisterde niet veol meer naar hetgeen hij zeide. Daarom had hij besloten zoo haastig mogelijk af te breken met de personen wier handel-en spreek wijzen voor hem aanstootelijk waren en zijne overtuiging krenkten. Zoodra zijn zoon twee-en-twintig jaar §oud geworden was, zocht de vader hem zoo goed mogelijk te plaatsen. Misschien zon het hem gelnkkeu, zoo hij bij den koning nog genoeg invloed bezat, aan Gaston zijn ambt van opper—intendant over te laten. Daarna zon hij zich in kasteel opsluiten en in pais en vrede leven met zijne vassalen Een droeve gebeurtenis bevestigde hem in zijn besluit. Kort na de verloving van Gaston met eene rijke weeze Snzanna de Levignac, stierf de hertogin. Door dit ongeluk werd het huwelijk een jaar uitgestald, gedurende hetwelk de hertog alleen in Normandië verbleef. De jonge markies was in Parijs en nam de gelegenheid te baat om nog gedurende eenige maanden met zijne vrienden te kunnen feesten en brassen, zonder nochtanB zijno verloofde te vergeten aan wie hij alle Donderdagen een bezoek bracht aan het blooster der Ursulinen St. Jakobusstraat, onder toezicht der kanonikes Bertranda de Nangis, tante der jonge dochter. Na het verloop van eenige maanden drukte de hertog het verlangen uit het huwelijk op het dorp te zien vieren. Hij zou aldus vermijden terug in Parijs te komen, waar alles naar zijnen zin al slechter en slechter ging (het was in 1789) en de plechtigheid zou veel inniger zijn. De zoon, die het minste verlangen van zijnen vader als een bevel eerbiedigde, wilde ook tegen dien wensch niet ingaan. Vandenande- ran kant hadden de kanonikes en de voogd van Snzanna, graaf de Bressigny, er ook niets tegen# Prins Albert's terugkomst. Prins Albert is gisteren terugkeerende uit den Contrn Brussel aangekomen waar hem een indrukwekkende ontvan werd bereid. In zijn toespraak in het stadhuis te Ant werpen zei de prins, dat de geschiedenis' nimmer het onvergelijkelijke werk deskoniuga in den Congo zal vergeten. Er zullen wellicht uitgaven voor noodig zijn, maar die zullen vruchten dragen. Wij zullen aldus verder prins Albert de toekomst verzekeren van die prachtige streken en daarbij de verhef fing; van het zedelijke en stoffelijke peil der inboorlingen nastreven. Ik was reeds vol hoop ten aanzien van de toekomst van den Congo, maar wat ik heb gezien heeft mijn verwachting overtroffen. Het huwelijk van markies Gaston de Moat- bazon met SuzannadeLévignac, werd ingezegend op 16 Juli 1789. In tegenstelling met hetgeen men had kunnen verwachten, was het feest niet minder lniBterrijk dan het in Parijs zoude kunnen geweest zijn. De hertog stond er op alles op zijn prach tigst te schikken. Allo groote grondeigenaars uit het ronde: Freueuses, de Houdenvilles, do Blancmesnils en anderen had bij uitgenoodigd. Bovendien had hij geheel zijne bezittingen door, het volgende bericht doen ophangen „De Hertog van Montbazon, „Heer van Pomeraie, Chateliers, Amau— „ville en andere streken, „Brengt ter kennis van zijne vassalen, „huurlingen, pachters en over 't algemeen „aan allen die van zijn landgoed afhangen „of op zijne landen werken, welke ook hun „stand of staat zij, „Dat het huwlyk van zijnen zoon Gaston „de Montbazon met Mejuffer Snzanna de „Levignac, dochter van wijlen graaf Ber— „trand de Lèvingnac en wijlen gravin „Adelaide geboren de Nangis, op het „kasteel van Montbazon zal ingezegend „worden den zestienden der maand Jnli van „het jaar Onzes Heeren, zeventien honderd negen—en —tachtig, „En dat alwie, dien dag, op het kasteel zal „aanwezig zijn er zal ontvangen en geherbergd „worden, hij en de zijnen, en zijne paarden „en zijne muilezels gedurende twee achtereen volgende dagen Dit bericht werd niet alleen in da omlig gende gemeenten en gehuchten, opgehangen, maar ook 's Zondags na de hoogmis aan de kerkdenr afgelezen, en had een buitengewoon goed gevolg gehad. Geene hoeve, geene hut, of zij was op bet feest vertegenwoordigd. Den 16 Juli, zag men reeds bij 't krieken van den dag het volk langs alle paden en wegen uit alle hoeken van de vallei der Tonques, toestroomen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1