ft, Derde Blad. JK, Je. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. ER. Turkijë. Italië. Oostenrijk. Spanje. BINNENLAND. 1 Amerika. Rummer 67. Zondag 22 Augustus 1909. 32e Jaargang. Sast op Canea, stille onderwerping en kaline gelatenheid bij de regeering te Athene en het Grieksche volk, een glimlach van voldoening op het reeds half verzuurde gelaat der Jong Turksche natie, en boven dit alles uitkijkend het vergenoegd Europa, dat' dm toch bij slot van rekening weer een oorlog tot een waarschijnlijke onmogelijkheid maakt. De mogendheden mogen elkaar waarachtig met een kleiue zelftevredenheid wel een feliciteerenden handdruk geven, nu na zoo veel Grieksch geharrewar en Jong-Turksch gekonkel, na zooveel gevaarlijke opwinding over Macedonische drijverij en Cretensische kinder-eigenzinnigheid, de wind weer uit een vreedzamer hoek over de Oosterscbe land streken waait. Wij kannen nog niet zeggen, dat er een volkomen liquidatie der Cretenser- k west ie heeft plaats gehad, maar het grootste gevaarlijkste en puntigste stuk van dit vredes-struikelblok is dan toch door de ivereenigde krachten >ler vier mogendheden met een Hinken slag voor goed uit den weg geruimd. Zooals Reuter seinde, heeft Rallya zoowel aan den Turkzchea gezant te Athene als aan de vertegenwoordigers der mogendheden het antwoord van Griekenland op de laatste nota der Porte laten overhandigen, en zooals er wordt bijgevoegd, heeft dit antwoord zoowel bij de laatsten als bij den eerste alsook in de regeeringskringen de goedkeuring weg gedragen. Op eenmaal is alles licht en zonneschijn over het zoo lang strak getrokken en be schaduwde gelaat van den Turkschen man en een milden lach plooit zich om zijn lippen. In een oogenblik is er een einde gemaakt aan den gisteren nog tot dreigende ver houdingen, opgroeiende n boycot derGrieksche goederen te Constantinopel, na&r het heet, te danken aan het krachtig optreden van Talaat Bey, in werkelijkheid echter slechts een gevolg van den bevredigenden trots der Turksche notie en de zachtere, gekalmeerde gemoedsstemming, welke zich sinds het neer halen der vlag op C-nea van Jong-Turkije heeft meester gemaakt. Het is in al de bladen een roep van lol en tevredenheid en verlangen naar een definitieve regeling der nog restende punten. En ook het joDgste antwoord van Griekenland kan zoowel met betrekking op zijn duidelijk uitgesproken ouzijdigheidsbeginsel cmtrent Macedonië als omtrent zijn neutraal stand punt tegenover Greta slechts stof tot tevreden heid geven. En om nog mindere kans tot een weder- opzwelling van het conflict tusschen Grieken land en Turkije te laten, hebben de mogend- hebben de mogendheden aan de Porie hun spijt betuigd, dat Turkije zich over de Creta kwestie direct tot Griekenland heeft gewend, zonder tusschenkomst der mogendheden. Ziedaar een nieuwen waarborg voor cec gelukkigen einduitslag dezer Crcta-affairo die tot ten Europersche aangelegenheid is uitgedijd. Een geschenk van den Paus. Bij gelegenheid van een audentie, aan Mgr. Bisogno, kapittelheer van de St. Pieter verleend, heeft de H. Vader, als aaudenkeD aan zijn Prieel er jubilé voor het kapittel van de basiliek den prelaat een kostbaar reliek schrijn in den vorm van een kruisgeschonken. Het kruis is van massief goud en met groote, fonkelende steeuen omzet. Met het voetstuk door smargarden versierd, mede- gerekend, is het kruis 42 ceutimeters hoog het werd door een Parijschen juwelier ge maakt. Blijkens een opdracht, op het voetstuk gegraveerd, werd het kruis den H. Vader verleden jaar aangeboden door de Katholie ken van Bolivia. ongeveer 1750 millioen gulden. Indien hij tot 1910 leeft en de tachtig haalt, aal hij tot de 1000 millioen dollars of 2500 millioen gulden kunnen brengeu. Rockefeller, zegt de man van de Wo.ld, is altijd op het stuk van zijn vermogen zeer stilzwijgend geweest, maar er bestaan be trouwbare gegevens. Men weet b.v. dat Rockefeller's bezit in de Staudard Oil alleen in de twee laatste jaren met 80 millioen dollars is toegenomen. De aandeelen van de Standard Oil zij'i Woensdag op 712 gekomen, den hoogsten prijs die zij sedert de paniek van 1907 bereikte. Sedert 1882, toen de Standard Oil Company, die 40 pet. dividend uitbetaalt, in elkaar werd gezet, heeft zij 600 millioen dollars (1500 millioen gulden) aan de aandeelhouders uitgekeerd, en van deze som heeft Rockefeller alleen een vierde gedeelte ontvangen. Nn generaal Marina zijn algemeenen opmarsch tegen de Rif-Kabylen nog eenige dagen verschoven het ft, worden de positie en de gevaarlijke aauvallen; welke de voor uitgeschoven posten der Spanjaarden te verduren hebben, nog belangrijker. Een der meest op deu voorgrond tredende figuren in de voorpostenlinie is generaal Imaz, die met zijn brigade uit Barcelona ainds den 20 Juli de stellingen van El Hacli bezet houdt. De Mooren hebben reeds herhaalde malen beproefd hem te verjagen of terug te dringen maar altijd te vergeefs, zoodat zij die hoop voorloopig hebben laten vareu en zich thans tevreden stellen met de stellingen der Spanjaarden dag en nacht scherp te obaerveereu en iederen soldaat die zich buiten de verschansing W3agt met geweervuur te begroeten. Het program der Mooren tegenover de stellingen van generaal Imaz is prettiger al wordt de kans eener overwinning dan ook met eiken dag kleiner. Reeds vroeg in den morgen komen de Mooren voor den dag, sturen hun vrouwen en kiuderen ter bewa king der kudden in de vlakten van Nador, beklimmen den Goeroegoe en nemen elkeu dag dezelfde stelling in. Van daaruit richten zij in kleine groepen verdeeld hun Mausers op de Spaansche posten of doen een aanval op het konvooi. 's Avonds als de doukerte neervalt over den Goeroegoe, dalen zij af vau de hoogte wagen zich dichter bij en komen zelfs vlak bij het kamp met zang en muziekinstrumenten hun spotlied deu Spanjaarden toezingen tfllei, Spanjaard, wil je sigaretten hebben Kom ze maar luien/'. Dat is de toon der meest fanatiekeu ouder hen. De anderen worden met den dag meer ontmoedigd bij het zien der altijc doorgaande nieuwe ontscheping van versche Spaansche troepen. En zoo is de uitslag van den strijd niet meer twijfelachtig. dienst 1910, welke door hun onmiddel lijke ambtsvoorgangers waren voorbereid. Overigens zijn deze bewindslieden voor nemens hun beginselen in de memories van antwoord op de resp. begrootingen uiteen te zetten. Onze vloot in Auisterdum. Na afloop van de vlootmanoeuvres zal een groot gedeelte van onze vloot naar Amsterdam opstoomen en zal men daar het zeldzame en interessante schouwspel van een groot aantal oorlogsbodems te genieten krijgen. Vooral aan de actieve Amsterdamsche afdeeling van de Ned. Vereeniging »Onze Vloot4 is de beschikking van deu Mi nister van Marine te danken om een deel der oorlogsvloot tijdelijk naar de Hoofd stad te dirigeeren. In den morgen van 27 Aug. a. s. zullen daar aankomen de pantserschepen Jacob van Heemskerck, Everts en en Piet Hein, negen groot model torpedobooten en onze onderzee boot. Alle bodems nemen ligplaats in het Oosterdok. Keizer Frans Joseph. De 80ste verjaardag van den keizer-kouiug is Donderdag gevierd. Van alle kanten kwamen op Schönbiunn telegrammen eu gelukwenschcn binnen. Bijna alle souvereinen eu staatshoofden hebben felicitaties gezonden. Koning Edward had zijn ceremoniemeester Arthur Walsh gezonden die door den keizer in audiëntie ontvangen werd eu die hem een eigeuhandigen brief van zijn koning en een geschenk overhandigde Van de verschillende benoemingen en onderscheidingen, die zooals gebruikelijk b.j den verjaardag van den keizer zijn verleend, vermelden we alleen de verheffing van baron Aehrenthal, den minister van buitenlandsche zaken, tot den erfelijken gravenstand. Die onderscheiding is door den minister in het afgeloopen jaar ongetwijfeld verdiend. De petroleumkoniug Rockefeller bezat in 1865 ongeveer 12,000 gulden. Thans berekent de financieele deskundige van de New York World zijn vermogen op Drooglegging Zuiderzee. Onder dit opschrift schrijft de »Geld.4 Het is te verwachten, dat de droog legging van een deel der Zuiderzee met name het Wieringermeer, weldra ter hand zal worden genomen. Het voorloopig verslag over het desbetreffende regee ringsontwerp werd reeds den 3en Mei uitgebracht, de Memorie van antwoord is inmiddels gevolgd en het ontwerp is dus klaar voor de openbare behan deling. Blijkens het voorloopig verslag waren de meeste leden voorstanders van de drooglegging, aanneming van het voorstel schijnt dus verzekerd. Zijn we eenmaal zoover, dan zal wel dra worden begonnen met een werk, dat onze nationale traditiën als bestrij ders van onzen vriend en vijand tevens shtt water4 eer zal aandoen, ja alles verre zal overtreffen, wat ook op het gebied van landaanwinning door ver overing op de zee werd verkregen. Niet alleen echter uit technisch oog punt eu als vleiend voor den naam onzer natie is dit werk van hoog belanghet heeft tevens een ontzaglijke beteekenis, uit een sociaal oogpunt beschouwd- Op deze zijde van de grootsche onderneming werd, gelooven wij, nog te weinig aan dacht gevestigd. Wanneer het nu voorliggende regee- ringsplan tot drooglegging der Wierin germeer is uitgevoerd, zal de Staat te beschikken krijgen over 19500 H.A. grond. Daarvan moet worden afgetrok ken 2200 H.A. zandgrond van minder waarde, 100 H.A- veen, 500 H.A. voor wegen en kanalen en 200 H A. voor de gemeenten, waarin het nieuwe gebied zal worden verdeeld. Er blijven dan nog 16.500 H.A- vruchtbare grond over, in waarde ongeveer gelijk staande met de vermaarde IJ-polders. Nieuwe Ministers. De nieuw-opgetreden Ministers van Oorlog en van Koloniën hebben zich, naar men verneemt in hoofdzaak kunnen vereenigen met de ontwerpen der oor- logs- en Indische begrootingen voor den Waalwijk, 21 Aug. 1909. Benoeming. Bij koninklijk besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Vlijmen met ingang van 1 Oct. a. s-, de heer D. A. Kakebeen commies- titulair alhier. Hoe gaarne wij en velen met ons den heer Kakebeen deze promotie gun nen, noode zien wij den ambtenaar, die ruim twintig jaar ten postkantore alhier vertoefde en zich in al dien tijd heeft doen kennen als een ijverig, nauwgezet en stipt, maar tevens hulpvaardig en gedienstig ambtenaar, vertrekken. De heer Kakebeen, die in al die jaren een echt Waalwijker geworden is, de gebeurtenissen op verschillend gebied van harte medeleefde, tal van malen mede onze schitterendste feesten organi seerde en verdiensten heeft op verschil lend gebied ook voor verschillende veree- nigingen, waarvan hij medebestuurslid was, zal zeer zeker ook onze plaats, die hem dierbaar geworden is, ongaarne verlaten. Vooral de Bond van Klerken der Pos terijen en Telegrafie zal in zijn bekwa men voorzitter veel verliezen. Het moge hem wel gaan in zijne nieuwe standplaats I Tentoonstelling. Morgen ten 12 uur wordt de tentoon stelling van schilderijen en schetsen van onzen kunstschilder Ian van Delft ge opend. De tentoonstelling belooft waarlijk interessant te zijn. Een 70-tal producten, oud cn uieuw, zijn keurig geëxposeerd in de achterzaal van het hotel Verwiel. Wij raden daarom eenieder aan beslist eens te gaan zien. Na de ofïicieele opening is de tentoon stelling gedurende de geheele week voor 't publiek geopend tegen zeer matigen entreé-prijs. Dat men toone op prijs te stellen de pogingen van Waalwijks Belang om den jeugdigen kunstschilder vooruit te helpen meer en meer bekend te maken, en ook hierdoor den naam onzer plaats op dit gebied I Kouinginnefeest. De vergadering bijeengeroepen door Waalwijks Belang 1.1. Donderdag om be sprekingen te houden aangaande de waardige viering van den a. s. verjaardag van H. M- de Koningin was wederom niet druk bezocht. De Voorzitter zette het doel uiteen en eene vruchtbare dis cussie ontstond het resultaat was, dat besloten werd dat buurtcommissies zul len geformeerd worden, om gelden in te zamelen, wat naar wij hopen en ver trouwen met goed succes zal worden be kroond- A.s. Dinsdag zullen op eene Alge- meeneVergadering ten 81/s uur op >Musis Sacrum4 die gelden worden verantwoord en van dit gezamenlijk bedrag zal het afhangen, welke feestviering gaat plaats vinden en dan zal eene commissie van Vergadering bij H. van Drunen. 7e. St. Antonius-parochie: Arn. Verwiel. Vergadering bij Jan Fransen. Men tastte nu maar eens flink in de beurs, opdat we een schitterend feest kunnen vieren. Dus a. s. Dinsdagavond ten half negen wederom vergadering op Musis voor eenieder toegankelijk. Liedertafel. Naar wij vernemen is de Liedertafel van plan in de maand September een uitstapje te maken naar Loonopzand en bij die gelegenheid alsdan eene uitvoe ring te geven. Ook Maandagavond 30 Aug. bij gele genheid der Besoijensche Kermis is zij van plan eene uitvoering te geven in het lokaal bij den heer W. Brokken. Wij twijfelen niet of beide uitvoeringen zul len druk bezocht worden. Opcnluehtmeeting. Het zal er druk zijn in onze gemeente morgen. Afdeellngen Kaatsheuvel, Baard wijk, den Bosch, Tilburg e. m. a. zullen deelnemen of afgevaardigden zenden. Ten half vier wordt de stoet opgesteld op het voetbalterrein. De te volgen weg en de sprekers der meeting hebben we in ons vorig nummer reeds gemeld. Moge goed weder den propagadatocht en de openluchtmeeting begunstigen en mo e de vakvereeniging met deze onderneming bereiken wat zij zich zoo gaarne voor- Stelt een groote aanwas van leden 1 Men verzoekt ons nog te melden, dat het terrein alleen voor mannen toegan kelijk is. Fietsclub „De Kettinggungcrs. j. 1 Zondag 15 Augustus hield de fietsclub »De Kettinggangers4, gevestigd bij de Wed. Moonen, haar eerste tocht Deze tocht, welke voor de eerste maal nogal tamelijk groot was, werd gemaakt naar Made vervolgens over Breda, Gilze- Rijen naar Tilburg, alwaar de club nog een 2-tal uurtjes een bezoek bracht aan de Tentoonstelling vervolgens keerde men omstreeks 11 uur hoogst voldaan over den eersten tocht huiswaarts. Uitslug aanbesteding. De uitslag der aanbesteding, bestek No. 5 nl. het leggen van rioolbuizen en aanhoo ige werken in de gemeente Waalwijk is als volgt A Treffers Waalwijk f825 00. M. In''t Veld Sprang f775.00. P. Schellekens Raamsdonk f 680.00. F. Bedee Sliedrecht f 539.00. Voetbalclub. De voetbalclub ^Waalwijk Vooruit4 zal Zondag 5 September een match spelen tegen het eerste elftal van de Antwerpsche Footbalclub sAlliance4 op het terrein alhier. BureuH van de Statistiek Dongen (K. v. A. v- h. Schoenmakers bedr.) Over het algemeen kon niet van drukte geksproken worden. In de machi nale schoenmakerij werd het sedert de vorige maand wel iets levendiger, doch in de hand-schoenmakerij bleef het sti waarvan de oorzaak gezocht moet worden in het seizoen. In de arbeidsvoorwaarden kwam geen wijziging. De verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkracb ten bleef vrijwel dezelfde en werkloosheid kwam niet voor. Waalwijk (K. v- A. v. h. Schoenma kersbedrijf). In het geheele gebied dezer Kamer heerschte een tamelijke seizoendrukte. In een enkele plaats wer den werklieden aangenomen, doch daar tegenover staat, dat in een andere plaats het overwerk verminderde. Loonsverhoo- ging kwam niet voor. Evenals in de vo rige maand was het aanbod van werk krachten ongeveer gelijk aan de vraag. Werkloosheid kwam niet voor, behoudens een paar gevallen te Kaatsheuvel, waar, naar men beweert, een enkele patroon een paar werklieden heelt ontslagen in verband met de door de werkliedenvak- vereenigingen aangewende pogingen om aan de gedwongen winkelnering een einde te maken. BAARDWIJK. Op Zondag 22 Au gustus zal ons Kruisverbond wederom een algemeene vergadering houden des voormiddags llVs uur in de Openbare School. Als spreker zal optreden de organisatie en uityoering gekozen worden. Eenige heeren waren zoo beleefd zich WelEerw- Adviseur met het onderwerp te belasten met het vormen dier buurt- »Het alcoholisme en zijne gevolgen-4 commissies en zal eene vergadering Moge ook ditmaal wederom een groot en zal eene worden gehouden op Zaterdag 21 Aug., des avonds ten 8\/9 uur in de buurt en ter plaatse als hieronder aangegeven De buurten zijn ingedeeld en de ver gaderingen worden gehouden als volgt le. Vanaf de Haven tot de Poststraat H. van Tussenbroek. Vergadering bij P. van Huiten. 2e. Vanaf de Poststraat tot en met Hotel VerwielR. van Mil- Vergadering Hotel Verwiel 3. Markt tot v. d. Sanden en tot de R. K. Kerk L. van Adelberg. Vergadering bij Jan Botermans 4e. Vanaf de R. K. Kerk tot en met >Noord-Braband"G. van Huiten, F. van Liempt. Vergadering Hotel Gerris 5e- Vanaf »Noord-Braband" tot den Hoek Charles Hoffmans. Vergadering bij J. v. Helvoirt. De StationsstraatH. G. van getal leden aanwezig zijn. Kermisdinsdag zal het Gilde St. Ambrosius weer zijn gewonen jaarlijk- schen optocht houden door onze Ge meente waarna door de Scherpschutters van het gilde een onderlinge schietwed- srrijd werdt gehouden. VLIJMEN 20 Aug. Met ingang van 1 October is tot directeur van het post- telegraafkantoor alhier benoemd de en 6e. Everingen. Weled. Heer D. A. Kakebeen, commies titulair der posterijen en telegrafie. Bij gelegenheid der kermis is het politieuur voor de herbergen door den E. A. Heer Burgemeester vastgesteld als volgtvoor Zaterdag 21 Aug. op 12 uur, voor Zondag, Maandag en Dinsdag d. a. v. op 1 uur- De herbergiers, die voor Maandag en Dinsdag vergunning hebben bekomen tot het geven van muziek en danspartijen hebben dit verlof verkregen, onder voorwaarden, dat de vertrekken in het huis en de tenten of koepels in de tuinen waarin zich gezel schappen bevinden niet zijn afgesloten, doch voor een ieder toegankelijk zijn eu de uitzichten dier vertrekken niet door gordijnen of hortjes worden be lemmerd Maandag en Dinsdag zullen de schutters der St. Barbara Schuts op het Marktveld wederom proeven van hunne vaardigheid in het vogelschieten afleggen, den eersten dag om naar het koningschap der Schutse te dingen, den tweeden dag om bij het prijsschieten een prijsje mach tig te worden. Zeker zal op beide dagen dezen spannenden strijd door een talrijk publiek met belangstelling worden ge volgd. a. s. Zondag geeft de Zangveree- niging »Kunst na Arbeid4 onder directie van den heer C. de Gouw in de zaal den heer M. de Laat alhier een groot matinée. Het programma vermeldt een zestal zangnummers en vier komische voordrachten en biedt dus nogal afwis seling. Was de aanvang van het matinée oorspronkelijk bepaald op 12Vi uur, op verlangen van den E. A. Heer Burge meester, die de kermisvermakelijkheden niet wil laten aanvangen voor de ker kelijke diensten zijn afgeloopen, is hierin wijziging gebracht en zal nu het matinée aanvangen om 5 uur. Voor niet-leden is de toegang opengesteld tegen betaling van 25 cent len rang en 15 cent 2en rang. Het van ouds zoo gerenommeerde ge zelschap »De Familie Nieuwenhuizen4 uit Rotterdam treedt Maandag 23 Au gustus in het koffiehuis van den heer Van Wordragen op met buitengewone tooneel- en café-concert-voorstellingen De familie Nieuwenhuizen zijn voor Vlij men geen onbekenden ieder weet, dat zij op het tooneel in hun element zijn en beter dan heel veel andere komie kelingen het gehoor weten te boeien. Wij durven den heer Van Wordragen dus wel een druk bezoek voorspellen, ook al zijn de entréeprijzen 60 cent le Rang en 40 cent 2e Rang een beetje peper. Het publiek kan er evenwel op aan waar voor zijn geld te krijgen. De soirée begint om 7 uur. Kaarten worden tot een beperkt getal Zondag en Maan dag aan het buffet uitgegeven. In het Stationskoffiehuis van den heer G. v. Engelen kan het kermishoudend publiek gedurende de gansche kermis genieten van buitengewone soirée's en matinée's, welke er gegeven worden door een uitstekend gezelschap onder directie en medewerking van den Heer en Mevrouw Krijnen Neerlandsch gunstig bekende Operette-Duettisten. Ook hier verwachten wij druk bezoek, want Geert, die ook meer houdt van lachen dan van schreien, zal er wel voor gezorgd hebben dat zijne klanten in de kermisdagen eens lekker in zijn café kunnen lachen. Het publiek moet er evenwel om denken, dat ook hier het matinée des Zondags om 5 uur aanvangt. De Secretarie der gemeente zal gedurende de kermisdagen des morgens van 9 tot 10 uur geopend zijn. VRIJHOEVEN-CAPPEL 22 Aug. De Wed O. v. P. op de Hoogevaart had Vrijdagmiddag het droevig ongeval met hare hand te geraken onder een te wip slaande geladen kar met rogge, zoodat ze onmiddelijk een harer vingers verloor en de hand verder deerlijk gehavend werd. Spoedige geneeskundige behan deling werd ingeroepen, welke Dr. Köller te Capelle verleende. Deze week werd naar we uit goede bron vernamen Chr. Verhoeven alhier, welke bij de 11. gehouden paardenkeuring een ongeluk had met zijn zoontje, verblijd met het bericht dat hem door Z. Excell. den minister van Oorlog was toegekend eene vergoeding van al de daarbij ge maakte kosten van verpleging enz. zijnde een bedrag van pl. f 2C0- WASPIK- De aardappeloogst belooft zoowel wat qualiteit als wat quantiteit betreft goed te zijn- Wel komen enkele zieke aardappelen voor, doch tot nu toe slechts sporadisch. De z-g- zandjannen echter, welke nog al in de tuinen verbouwd worden zijn meer ernstig aangetast. RAAMSDONK (Dorp) 20 Aug. Heden arriveerde alhier de heer W. Olieslagers die in het jaar 1895 als soldaat dienst nam in het leger te Oost-Indië. Door nauwgezette plichtsbetrachting en eene zedelijke levenswijze heeft de heer O. het zoover gebracht, dat hij thans geniet van een flink pensioen als sergeant-fourier en van eene uitstekende gezondheid. De heer P. Heere werd gisteren voor het volgende kwartaal aannemer van het brood voor de armen. Onze correspondent meldt ons zooals ook in meer bladen voorkomt dat na een streng onderzoek door den gemeenteveldwachter gebleken is, dat van de aanranding der meisjes, (zie ons vorig nummer) geen sprake is geweest. Wij vernemen echter dat wel degelijk 't kind met een steen zoodanig is ver wond dat het nog steeds onder behan deling van Dr. Vermeulen is. Een onderzoek zal anderzijds in elk geval met ernst worden voortgezet. De Mo mhet Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9