Nummer Tl. Zonaag 5 September 11)09 32e Jaargang:, Tweede Blad. HOOI NOORD-BRABANT GEWORGD. Gemengd Nieuws Ingezonden stukken. Reclame. Mooi Brabant, dat zijn de schoone streken rondom Breda mooi Brabant, dat is het dorpje Ileeze, waar's zomers telken jare al meer schilders hun tenten opslaan als in een nieuw Laren mooi Brabant, dat ziju nog vele andere dorpen en landouwen, dat is óók een deel der zoogenaamde Langstraat. Zie, als ik eenigen tijd geleden dit had moeten hooren, dat ook de Lang straat gedeeltelijk tot mooi Brabant be hoort, dan had ik waarschijnlijk even verwonderd opgekeken als velen van u, die dit leest. Want tot dan toe kende ik de Lang- straat alleen als een rij nijvere dorpen waar hard wordt gewerkt en gezwoegd om het dagelijksch brood te verdienen. Als e2u reeks huizen, waarvan weinige groot en fraaiwaarvan vele klein en schamel zijn. Als een streek vol men- schen, van wie de meesten thuis hun schoenen vervaardigen en een eigen siukje land bebouwen van wie sommi gen, meer gefortuneerd, de nieuwste vindingen der eeuw hebben toegepast, en werk verschaffen in hunne fabrieken aan velen, die vroeger met moeizamer en ongezonder arbeid het leven door gingen. Het middelpunt der Langstraatsche industrie is Waalwijk, het gezellige, ge moedelijke. echt-Brabantsche Waalwijk. Jc behoeft daar maar eens een paar dagen door te brengen, om te hooren en te zien wat er omgaat, 's Morgens tegen half zes, in den zomer, tegen zes uur of half zeven in den winter fluiten toeteren en bellen en luiden de fa- wonen, dan kumde toch nie, of ge mot er veul vur vuulen, hè Ja, ja, wisten de anderen, en ie is vruuger ommers ók bij die Berlien gewis, mit dieè sturm, toen Van Prins Hendrik kwam het gesprek op de Koningin, van de Koningin op Prinses Juliana en»hoe die het wel en brieken je al wakker, alsof je midden in een industriestad woont. Dan zie je een oogenblik later de werklui spoeden door de straten en binnen eenige mi nuten zijn al de machtig-groote en ste vige machines, die daar zijn, bezig, om de handelsmarkt van leder en schoenen en honderd andere onmisbare dagelijk- sche benoodigdheden te voorzien. Doch ik wilde u van iets anders ver tellen. Het voorafgaande dient alleen om te doen voelen, dat men onwillekeurig daar allerminst schoonheid van natuur en ongestoorde rust van het landleven zou gaan zoeken. Dezer dagen was ik in Waalwijk en de zonnige, zomersche lucht verlokte mij om een flinke wandeling te gaan maken. Waarheen Plet antwoord werd spoedig gevonden: naar den »Roestel- berg.4 De naam zegt al voldoende, dat wij wandelden in de richting van de heuvelachtige streek, welke door geogra fen »Loonsche duinen4 genoemd is en ten Zuiden van het dorp ligt. De weg erheen is niet kort. Eerst, langs de spoorbaan, heerlijk beschaduwd, dan, over de lijn heen, zandig met aan weerszijden allerhande struiken. Wel dra gaan we midden tusschen de akkers waarop het graan golvend geel-goud rijpt, 't Wordt stiller en stiller, slechts een enkele boer komt ons voorbij. De zon stooft heet, maar de Oostenwind zorgt voor een koeltje. In de verte wuiven, op hooger terrein, de dennen, klinken stemmen van kinderen, lachend en luid. Tegen het donkere groen der reeds nabije heuvelen steekt helder af het witte, met roode pannen gedekte, huis, waar dorstigen zich kunnen laven met Brabantsch bier. 't Is Zondag in den namiddag: de bewoners der omliggende hoeven en hofsteden zitten in het lage bierhuis te zamen en bespreken er de nieuwsberichten der laatste weken. Wêl te verstaander laatste weken, want bet nieuws der dagen, de bladen, waar naar wij 's ochtends en 's avonds soms zoozeer verlangen, zijn hier nog geheel ongekend- Nu zou mij het gesprek mis schien niet zoo hebben geboeid, als ik niet had hooren spreken over de ramp welke in het dichtbij-gelegen Raamsdonk- veer een veertigtal gezinnen ongelukkig maakte, 't Waren wèl woorden van har telijk medelijden, die de pijpjes-rookende boeren achter hun pintje bier zoo maar losjes zich lieten ontglippen. Daar zat gevoel in. En toen ging het over den Prins, dien eenigen op zijn auto-tocht door de Langstraat hadden gezien. "*'t Is ene goeie mins, g'leuf ik, zei 'n oudje waant as ge zoo wijd weg woont en gin femillie bij 't dorp hêt maken zou Ge heurt er zoo weinig van 1« Op een paar passen afstand van het bierhuis ligt de »Roestelberg", een duinachtige heuvel met schitterend-geel zand, waarin wel een tweehonderd kin deren, gezonde met bolle wangen en frissche kleuren, zich naar hartelust ver maken. Enkele ouderen van dagen houden er zittend de wacht, om te zorgen, dat de jolige springertjes niet al te wild gaan sollen in het lekker- warme zand. Ze komen in een vaart naar beneden en rakkeren dan weer in galop omhoog. En langs de flank van den heuvel galmt het gegichel en gejoel dei^ vroolijke kleinen, zoo leutig, dat je er zelf monter en opgewekt begint te kijken. Dat is dan ook wel noodig. Want als je zoo pas van de vlakte komt is het hier in de sduinen4, op een warmen zomerdag, een nog al vermoeiend ge klauter. De moeite wordt echter wél beloond. Want nauwelijks sta je op een stillere plaats, midden tusschen de hooge, ver- kwikkend-geurende dennen, of een won- derlijkweidsch panorama valt te aan schouwen. Daar liggen dan voor je in een wijden kring de torens en huizen en akkers en veldengrauw van baksteenen en wit van kalk onder bruin en zwart van rieten daken, onder rood van pannen of grijs-blauw van leien groen van de velden en boomen in alle schakeeringen en glinster-wit of koolzwart van wegen. En over die kleure verscheidenheid stuwt de zon haar zee van tintelend licht, het licht, waarmeê ze kwistig is als de kinderen zoo-even met hun lach. Verder voorbij den iRoestelberg4. op de achter- en terzijde-liggende heuveltjes is het nóg stiller, rustiger, mooier. Niet doodsch is het er, o 1 neen de stilte is vol van leven en beweging. In blijvende, suizend-ruischende deining fluisteren, als 't ware, de statige, breed- gekroonde, dennen tusschen de takken door glanst het emailblauw van den zomerschen hemeldom en tintelen de puur-gouden straaltjes der zon. Vogelen tjilpen er en zingen hun liedjeseen ekster snatert in de verte en de duiven roekedekoeën er lustig op los. De rust tusschen die rij aan rij ge plante, hoog-opgaande stammen, in de zoete natuur geuren der dennen, in de eenzaamheid der diepe wouden, die rust is verrukkelijk. Je kunt er zoo on- gestoord-kalmpjes je neervlijen in het donzige mos en dan alleen maar kijken naar het trillend beweeg der donker groene takken tegen het luchtblauw en goud. Of spelen met je Zondagschblijde eigen mijmerijen, als met een licht bootje op een bijna grenzeloozen vijver. Of denken aan een liedje van een uwer liefste dichters, aan dit misschien van Albrecht Rodenbach »Het drijven wondre beelden Van toovermacht omstroomd, De jongeling ziet ze drijven, En droomt En elke omstraalde beeltnis na IJlt jagend een fantasia Doch naar den Lethe spoeden bei Voorbij 1 voorbij 1 voorbij 1" Een enkele molen staat droomerig stil in de verte, een torentje wordt minder-- scherp zichtbaar, uit de schoorsteenen der weinige huisjes in de vlakte kringelt de rook, de rook van 't haardvuur, zooals wij spoedig zien, waarboven 't avondeten te kook hangt. Dan begint uit weiden en akkers de groen-blauwe nevel te stijgen, aller hande tinten zweven over de boomstam men en om de looverbundels heen, de kleuren-symfonie eindigt zacht in een streelend-teedere nocturne pastorale- Maasbodo. VINCENT CLEERDIN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. dus ons bestuur de gevraagde f 300, de rest volgt van zelf om 't groote belang der zaak. Drunen's ingezetenen hebben al heel .wat belasting in 's rijks en provinciale Beleefd verzoek tk U plaatsing van|kas doen vloeien. Nu er alle Rronden bestaan om eens wat van die vele op- Geachte Redacteur onderstaande. Ik wenschte n-1. de autoriteiten te I gebrachte~"beüTtïnggdden in "den'vorm Er zijn in Parijs bepaalde wijken, waar de politie met twee man patrouilleert Vreem delingen worden daar door Apachen, een soort boeven, die Parijs onveilig maken, in die wijken gelokt en ts de vreemdeling eenmaal daar daar aangeland, dan staan kornuiten klaar met een dun koord, voor zien van een lus, die den niets vermoedenden vreemdelingen om den hals geworpen wordt. Zij worden geworgd, uitgeplunderd en dan weer op straat geworpen, waar de politie hen vindt. Op dezelfde wijze handelt die gevaarlijke ziekte, die men asthma noemt. Zij werpt een koord om nw keel, perst uw bosrt te s:am, zoodat het schijnt alsof iedere adem haling de laatste is. De wonderbare Abdijsiroop, Klooster S»ncta Paulo, heeft over de geheele wereld reeds millioenen menschen genezen. Astmalijders, die alle hoop op genezing hadden opgegeven, zijn door de Abdijsiroop genezen eu weer eien levenslustig als vroeger toen zij niets mankeerde. De Abdijsiroop kost per flacon van 280 Gram f 1.van 550 Gram f 2.-; van 100 Gram f 3.50. Hos grooter flacon, hoe voordeeliger dus. Niet alleen voor asthma, maar ook voor borst-,long-en keelaandoeningen is de Abdijsiroop een heiaazlm geneesmiddel. Bron chitis, influenza, hooikoorts, verwaarloosde verkoudheden, groep of kinkhoest wijken voor de woudervolle geneeskracht der Abdij siroop. Koop nog heden een flesch en gij zult verstomd staan over de -ondervolle werking. Geen dokterstrekeningen meer, geen ziekten of onaangeuamheden, maar in jjaats daavan volkomen gezondheid. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers en bij de meeste Apothekers en Drogisten. wijzen op een gevaar hetwelk de sche pen opleveren die van Rotterdam hier aankomen. De meeste schepen (houten meer dan ijzeren) schijnen niet goed dicht te zijn. Men kan nl. haast altijd zien dat met een pomp het water uit- gepompt wordt. Daar nu het water in Rotterdam besmet schijnt te zijn, is er toch alles voor te beletten dat uitgepompt water hier in onze haven en Loint komt. Mijn inziens was dit heelemaal goed te voorkomen als de havenmeester gelastte, dat dit uitpompen moest gebeuren bij afgaand tij. Hopende hierdoor iets bij gedragen te hebben in het algemeen belang teeken ik Achtend, T. En als je dan weer opstaat uit die zeldzaam-stille rust, om verder door te dringen in de wouden, om nog eens de heuvelflanken af te loopen, gelijk ge dat jaren geleden deedt op de schoonste jeugddagen, dan blijft ge toch telkens staan zien naar de kleuren en het licht, naai de boomen en struiken en varens. De schilderachtigheid dezer streek is verrassend. Zij doet hier en daar denken aan mooi-Limburg, aan de wonder- schoone gouwen van zuidelijkst Neder land. Tegen den avond, bij 't dalen der zon, keert ge terug naar Waalwijk, doch langs een anderen weg. Nu ziet ge weer eikenstruiken en berken en varens en soms opeens achter de boomen een vriendelijk boerenhuisje, teer van kleur en vlottend van contouren tegen den matten avondhemel. In 't westen spant, dalend, de zonne nog roodgouden lichtstralen uit. Jaren in Steenbergen. Wanneer een vriend U vertelt, dat hij gisteren genezen werd, denkt gij bij U'zelt „Nu, ik hoop dat hij morgen ook nog beter mag zijn." Wanneer er vele „morgens" gekomen en voorbijgegaan zijn en hij blijft goed, dan weet gij, dat hij blij rend herstel voDd. Een dergelijk geval vindt gij onder staand aangehaald Mej. A. de Bruijn, Damstraat 145 te Steenbergen, meldt ons: *Het is thans vier maanden dat ik niet geweten heb, wat het beteekeut verlost te zijn van een aanhoudende, hevige pijn in den rag en lendenen. De pijn was zoo hevig, dat zij mij veel hinder bezorgde bij mijn werk en vooral het was- schen kostte mij zeer veel moeite. Ik had eveneens veel pijn in de maagstreek en mijn eetlust werd met den dag minder, ter wijl ik mij bij het minste wat ik verrichtte zeer afgemat gevoelde. Voortdurend beklaagde ik mij over duizelingen en schemeringen voor de oogen en kreeg plotselinge oeuauwd- heden, die door huiveringen gevolgd werden, jaist alsof ik de koorts had. Ik gevoelde dat mijn toestand achteruitging en wist niet wat ik moest gaan beginnen, toen ik zoo veel goed hoorde vertellen van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Het is mij een ware vreugde U te kunnen melden, dat ik na het gebruik van één doosje een groote beterschap bekomen heb. De pijn wa« bijna geheel verdwenen en mijn geheele gestel was er door verkwikt. Wanneer ik dan ook iemand mocht ontüioeten, die op een der gelijke wijze lijdt, zal ik hem gaarne de goede eigenschappen van Uw geneesmiddel bekendmaken". „Mijn ziekte is geheel geweken," zoo meldt Mej. de Bruijn one 2yg jaar later. fIk kan niet anders dan de uitetekende genezing roemen. U kunt van deze verklaring Daar goeddunkeu gebruik maken." (w.g.) Mej. de Bruijn. De naam Foster's en de bandteekening James Fosters op de doos is een waarborg, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomen hebt. Zij iijn te Waalwijk verkrijgbaar bij de Firma Wed. OrieeDumou- lin, Markt. Toezending geschiedt franco na ontvangst *an postwissel h f 1.75 voor één of f 10voor zes doozen. Mijnheer de Redacteur 1 Mogen wij s v.p. een plaatsje verzoe-' ken in uw blad Bij voorbaat onzen oprechten dank. In uw nommer van jl. Donderdag komt een bericht voor uit onze Gemeente over de slapte der kermis zoo slap zelfs dat die als het ware tot niets wordt ge reduceerd en vragen wij, wie U die leu gens heeft op den mouw gespeld Want wij gelooven gerust te mogen zeggen dat zij druk zeer druk is geweest en dat de kasteleins en winkeliers over het al gemeen zeer tevreden zijn en het Ge meentebestuur dankbaar blijven de ker mis wederom op den ouden voet hebben teruggebracht. De Zondag was als naar gewoonte zeer druk hetwelk vooral veroorzaakt wordt door de massa's buitenlui en vooral 's avonds was het in de café's stampvol, Dinsdag naar gewoonte de slapste dag was dit jaar de drukste van allen wat hoofdzakelijk te wijten was aan de prachtige??? feesten te Waalwijk waarvan daar alles als het ware naar Besoijen stroomde en Woensdag den laatsten dag was het weder tot laat in den avond zeer druk. Dat op het terrein van de kermis nu wel niet veel volk was laat zich gemak kelijk begrijpen want daar was ook niet veel te zien, maar waar is het, dat vooral de café-houders het zeer druk hebben gehad, zoo zelfs dat op sommige plaat sen wegens den te grooten toeloop de deur moest gesloten worden. Ziedaar Mijnheer de Redacteur een klein maar waar verslag over het ver loop der Besoijensche kermis- Maar mogen wij U tevens beleefd verzoeken voortaan wat voorzichtiger te zijn met het plaatsen van zulke leugenachtige berichtjes U kon er zelfs wel eens schade onder lijden door verlies aan lezers enz. Nogmaals U dankend voor de ver leende plaatsruimte- Eenige Besoijensche ingezetenen. Besoijen 3 Sept- '09. van subsidie van rijk en provincie terug te ontvangen tot welvaart van zoo'n groot deel onzer inwoners, zou 't dwaas zijn hiervan niet te profiteeren en dit maar aan een ander en grootere gemeen te over te laten. En hoeveel geld geeft onze gemeente jaarlijks niet uit aan 't houden van goe de springstieren ter verbetering van on zen veestapel ten belange onzer boeren Meerdere gronden zijn aan te halen, doch genoeg ter motiveering der f 300 subsidie. Wat punt 4 betreft, uit 't raadsverslag (zie 2e blad 5 Aug) spreekt 'n soort vrees voor 't verkrijgen van leeraars voor den cursus. Hieromtrent zij opgemerkt, dat Drunen èn voor 't theoretische èn voor 't practische deel, goede krachten bezit. Onze gemeente toch heeft wel ontwikkelde vakmannen, die terstond de nieuwe richting profiteerden, van zich met succes in de nieuwe ideeën inwerkten en 't goede, dat zij aanboden, ten eigen profijte zich eigen maakte. Behoeft men dus in de keus van 'n theoretisch onderlegde niet verlegen te zitten, voor 'n degelijk ptactisch ontwik kelde, van ouds zoo talrijk in Drunen, zeker niet. Ons dorp telt nog goede vakmannen, die de nieuwe denkbeelden in praktijk weten te brengen, die leven voor en geheel opgaan in hun vak, die tal van jongeren hebben opgeleid tot bekwame schoenmakers, die de roem van ouds ondanks alles nog handhaven die de bewijzen van degelijk vakman, verkregen door hun op de tentoonstelling en den wedstrijd bekroond werk, bij hun driestal hebben ophangen. Zou daaruit nu niet 'n man te kiezen zijn, als 't ware geknipt voor zoo'n taak Neen, alles spreekt in Drunen luide voor 'n vakcursus. En den eenigen weg daartoe te komen, beeft onze Raad in handen door 7 verleenen der f300 sub sidie. Geen twijfel, mijns inziens, of ons gemeentebestuur, dat reeds zooveel goeds bevorderde en tot stand bracht, zal bij 'n zakelijk beschouwing, deze hoogst nuttige, ja, noodzakelijke zaak tot 'n goed einde brengen ter wederopbloei van onze eenige industrie en tot welvaart van zoovele onzer ingezetenen. Met dank voor de plaatsing, Mijnheer de Redacteur. Uw Dn. Een voorstander van kennis. Drunen, 28-8-'09. Onze berichtgever houdt zijne meening, als zijnde eene juiste, staande en daar aan moeten wij ons houden. Wiens meening de juiste is, of de zijne, of die van bovenstaanden, kunnen wij moeielijk uitmaken. Wat betreft de waarschuwing aan ons adres van »voorzichtig« zijn, leugenach tige4 berichten, ^verliezen van lezers4 enz. daarvan zullen we ons niet den schrik op 't lijf halen. Nog eens: Vakcursus Diunen. Heb 'k, geachte Heer Redacteur, in m'n vorig schrijven (le bl. 12 Aug,'09) 't goede recht en de billijkheid betoogd van 'n even krachtdadige hulp door 't gemeentebestuur voor 't eene deel des volks, de schoenmakers, als voor 't ander de boeren, en hooge noodzakelijkheid van vakkennis in onzen tijd voor volkswel vaart (lees: rede van mr. A. Tepe, 21 Aug. sociale week, Nijmegen en rede Weleerw- heer Poell, 23 Aug. Huisindu strie-Tentoonstelling, Amsterdam), 't zij mij vergund op 'n paar onderdeelen van den cursus nog even de aandacht te vestigen. Vier zaken zijn voor den cursus noo dig le 'n zaal voor 't lesgeven, 2e 't noodige geld, 3e leerlingen, en 4e leer aars. Alleen over 't 2e en 4e punt 'n paar woorden. Rijk en provincie stellen hun subsidie afhankelijk van die der gemeente geeft Overstrooming in Noord-Mexico. Door het buiten de oevers treden van de Santa Catarina-rivier zijn in het noorden van Mexico noodlottige overstroomingen veroorzaakt- Te Monterey wordt de toe gebrachte schade geschat op<f 12,000,000 Vernield zijn ook belangrijke nijverheids ondernemingen. Het aantal wordt geschat op 800, terwijl 15,000 lieden dakloos zijn. Er zijn al 1400 slachtofters. Vreeselijke brand. In Kriwoi Rog heeft een geweldige brand 450 boerderijen verwoest. De schade bedraagt meer dan 1 millioen roebels 5000 menschen zijn zonder onderdak en broodeloos. Hevige overstrooming op Java. Reuter seint heden uit Batavia Een verwoestende overstrooming teis terde de residentie Besoeki, zuid-ooste lijk Java- Men schat dat 600 inboorlingen om gekomen zijn. Spoorwegbruggen zijn weggeslagen. De schade aan eigendommen en oogst is enorm. De moord te Gemonde. Omtrent een ontzettenden misdaad, die gisteren-nacht te Gemonde heeft plaats gehad verne men wij de volgende bijzonderheden. 't Is een afschuwelijke moord, die met voorbedachte rade en met de misdadigste koelbloedigheid is gepleegd. De verslagene, de 49-jarige H. L H. Hoozemans, gepensioneerd O.-I- militair geboortig uit Maastricht, was te Gemonde in den kost bij H. Timmers. Dinsdag-mid dag had hij Andries H ontmoet, een 23 jarige beruchten wildstrooper, wien hij eenige verwijtingen deed. De strooper schijnt sinds dien tijd met moordplannen

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5