J. ELEKAN, WANBETALERS Boekhouden. C. Th. J. van den Bergh, Luchtdroogtoestellen De Wei Joh. Verhuist Zonen, CARB1ED. Per bus 22 cent. RIJWIELEN op afbetaling verkrijgbaar. A. SWAGEMAKRES, UNIVERSEEL Zang- en Krachtvoeder Van den Beig's Echt Duitsch (Harzer) Zangzaad sEitvogIi7 Advertentiën. A. BONS, KUNST TANDEN EN ixmioi gebitten, XRIS Nic. van Dongen, F. W. RATH, MACHINERIËN WALIVATIN r, looierijen. w J. van den Berg Cz., Overschie GE Xi/v .AJiT ZEULST. Gasmotoren. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Zweden. Amerika. BINNENLAND. het Rechtskundig Bureau JACQ. DE BRAVE, Schoenmachines. Rijwielhandelaar, HEUSDEN. worden met succes vervolgd door Onderwijs in dubbel en enkel Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. Opleiding voor Examen en practijk, Wkwa, JANSEN TILANUS .FRIEZENVEEN Waalwijk. voor Stoom- en Handkracht. COMPLETE DRIJFWERKEN, GO .52 O O W GQ O Aan alle fietsrijders van het Land van Heusden en Altena en de Langstraat. Zooeven ontvangen een groote collectie in alle prijzen. Vraagt vooral het merk «REFORM» Beslist de grootste voorraad goedhoudende Alvorens gij u een fiets aanschaft, komt dan eerst bij of ontbiedt Een ideaalvoeder voor Lijsters Merels, Leeuwerikken enz. Per 1/, kilo pak slechts f 0.20, per l/i kilo pak f 0.11. Te Waalwijk uitsluitend bij den Heer te hebben rondgeloopen, want hij heeft in den loop van den dag aan personen ver klaard >Als ik Henri tegenkom, steek ik hem dood4. Circa halt twaalf gisteren-nacht is H. de woning van Timmers binnengekomen, waar het gezin en Hoozemans nog op waren. Zonder iets te zeggen, en zonder dat Hoozemans iets van zijn binnenkomen had bemerkt, sprong H. op hwcn toe, greep hem vast en stak hem met een mes in den rechterkaak. Daardoor moet hevig bloedverlies zijn veroorzaakt, want de muren en een scherm, dat in de kamer stond, waren met bloed bespat. Daarop sleurde hij hem naar buiten en gaf hem daar met een mes den doodsteek in het hart. De ongelukkige zonk onmiddelijk Gis een lijk ineen. De kostbaas en de kostvrouw waren intusschen ook naar buiten gesneld en «agen op 15 Meter van hun woning Hoozemans liggen, in wien geen teeken van leven meer te bespeuren was. Tim mers riep toen den moordenaar toe >Dries, ik ga naar veldwachter, Seuren want hij is dood'. Hierop antwoorde de moordenaar Goed, zeg maar dat ik het gedaan heb. Hij zal nou niet meer op staan, hij zal er nou wel genoeg van hebben. Timmers ging den rijksveldwachter Seuren waarschuwen, die met den ge meenteveldwachter H. Helmes aanstonds het onderzoek opende Seuren ging 's nachts nog naar Den Bosch, om de ju- •titie te waarschuwen. Het lijk van den verslagene, die niet ongunstig bekend stond en nog nimmer met de justitie in aanraking kwam, werd naar St. Oedenrode overgebracht, waar in het gasthuis door Di. Anderegg en een militairen dokter uit den Bosch de lijkschouwing werd verricht. De steek in de hartstreek bleek 3 cM. diep De dader is gevlucht en werd gevolgd door zijn hond, een trouw beest, dat zijn baas steeds volgde. Een half uur buiten de gemeente heeft men het arme dier doodgeschoten gevonden. De moorde naar heeft het beest zeker gedood uit vrees, dat het dier zijn spoor zou ver raden. Moord te Rucphen. De kommiezen Ruimbeke en Van Berne waren Woens dagavond in 't Schijf op surveillantie. Om 1 uur 's nachts zou hun diensttijd om zijn en toen 't dus tegen eenen liep, gingen ze samen op weg naar Rucphen, waar ze midden in de kóm van het dorp hun kosthuis hebben. Hun weg voerde langs een zandweg, 't zoogenaamde >Vaartkantje«, dat uitkomt op den klin kerweg midden in 't dorp, juist tegenover raadhuis. Zooals bijna steeds door de kommiezen gedaan wordt als ze op surveillantie zijn, liepen Van Berne en Ruimbeke niet naast doch achter elkaar. Den geheelen avond had Rumbeke achter Van Berne geloo- pen. Juist toen ze het Vaartkantje4 ten einde waren geloopen en Van Berne 'n oogenblikje noodig had om 'n kleine be hoefte te doen, liep Ruimbeke voor. Op den klinkerweg komende trapte en schuifde hij met zijn voeten op de keien om het slijk wat van zijn schoenen te trappen en onderwijl keek hij den hoek om in de richting van zijn kosthuis. Juist op den hoek van 't straatje staat 'n schuur, daarnaast de woning van den gemeentesecretaris, en in de daaraangren- zende woning woont M. Dekkers. Voor 't huis van M Dekkers nu zag Ruimbeke een lange kerel voor het ge opende venster staan en bovendien zag hij een korter persoon op den buik door het venster klimmen »Achter4 riep Ruim beke fluks tegen v. Berne, en deze de wachtwoorden kennend begreep dat er iets aan 't handje was, en liep zoo hard hij loopen kon terug het vaartkantje in. De inbrekers die op heeterdaad waren betrapt kozen natuurlijk het hazenpad. Ruimbeke achtervolgde ze. De beide vluchtelingen liepen den hoek der woning van Dekkers om en vluchtten langs het erf van Dekkers, liepen vervolgens een afsluithek omver om zoodoende langs den zandweg »het vaartkantje4 een goed heen komen te zoeken. Daar stond Van Berne reeds op post om ten minste één der inbrekers te grij pen. Helaas, dat heeft niet mogen zijn. Nog voor Van Berne iets kwaads ver moeden kon knalde er een schot en werd hij door een schot ganzenhagel no. 4 in den buik getroffen. Van Berne stortte kermend van pijn ter aarde. Men bezigt wel eens de uitdrukking »iemand in 't gras doen bijten4, doch Van Berne deed dat in letterlijken zin. Dol van pijn kroop hij nog eenige passen verder en beet in 't gras. De beide vluchtelingen keken natuurlijk niet naar hun slachtoffer om. De kommies Ruim beke wekte onmiddelijk den gemeente secretaris en den veldwachter. Het knallen van het schot had velen uit den slaap wakker geschud en in een ommezientje waren de meeste bewoners vna Rucphen het bed uit en was 't op de straat een leven en 'n beweging van belang. Ook de collega's van den getroffene werden gewaarschuwd en al fluks waren handen genoeg bijeen om van Berne voorzichtig op een ladder te tillen en hem binnen te dragen in de woning van Dekkers. De dokter van Sprundel die terstond gewaarschuwd was, was spoedig ter plaat se, zijn hulp kon echter niet meer baten. Van Berne lag te kermen van de pijn ze was voor hem niet uit te houden. Twee maal diende de dokter hem een morfine inspuiting toe, doch de ongelukkige bleef kermen, totdat hij tenslotte zelf zijn voe ten en beenen koud voelde worden en verstijven. Zoo voelde v. Berne zelf zijn einde naderen. Twee lange uren heeft hij de verschrikkelijkste pijnen geleden, toen was hij niet meer. Duitschland heeft ongeveer 64,000,000 inwoners. Frankrijk ongeveer 40,000,000, maar het Fransche leger ia niet zooveel kleiner dan het Duitsehe530,000 man tegen 600,000. Maar dat kan zoo niet lang duren, zegt het Fransche Kametlid A. Mes- simy in de Matin, in Duitschland neemt de bevolking gestadig en flink toe, in Frankrijk blijft zij nagenoeg stilstaan. Om de geboorte in Frankrijk tot stijging te brengen zou Messimy premies willen geven aan talrijke gezinnen en een duchtige belasting beffen van ongetrouwde mannen en gezinnen met geen of slechts enkele kinderen. Mac.r dit in het voorbijgaan. De vraag die hem voor het oogenblik bezig hondt is hoe het Fransche leger met het Duitsehe leger gelijken tred te laten houden P En zijn antwoord is Wij hebben nog ons Afrikaansch rijk. Voer dienstplicht in Noord-AfrikaVoeg Afri- kaansche regimenten by de Fransche 1 Hij zal voor dat denkbeeld gaan werken. Het luchtschip ^Zeppelin III" is gister- middsg halfvier, na een onafgebroken tocht van 221/, uur, te Manzell aan het Meer van Constanz aangekomen en om kwart over tienen na een voorspoedige landing in de loods te Friedrichshafen gebracht. Kort voor elf uur dan vorigen nacht was het van Bül- zig, waar het tot landing gedwongen was geworden tengevolge van het breken der schroef en het slaan van een der bladen door het omhulsel, opgestegen. Duizenden begroetten het luchtschip te Friedrichshafen met gejuich. De „Zappelin III* heeft nu op eenmaal 530 kil. achtereen in de lucht afgelegd. Over den afstand Bülzig-Leipzig Neurenburg, meer dan 300 kilometer, deed bet ruim zestien uren, over den afstand Neurenburg-Friedrichshafen, 230 kilometer, zes uren, maar toen was inmiddels de wind in het voordeel van het luchtschip gedraaid. De bieroorlog woedt met onvermin derde hevigheid. Zoo men weet, weigeren de bierdrinkers genoegen te nemen met prijsverhooging van het bier, met het kleiner worden der glazen en andere handigheden, die bedacht zijn in verband met de nieuwe belastingen. Nu heeft de Duitsehe herber- giersbond een verklaring openbaargemaakt, waarin er op gewezen wordt, dat de her bergiers toch heusch niet meer uit kunnen komen met de oude prijzen. Daar is aller eerst de belasting op het gebrouwd. Maar ook andere belastingen maken de algemeene onkosten van de koffiehuishouders hooger. Zoo de belastingen op lucifers op gloeikous jes enz. En ook voor de herbergiers is dt levensstandaard in de laatste jaren gestegen zij hebben evenwel geen loonsvernooging gehad, xooals zoovele particulieren. In Miinchen hadden een aantal her bergiers er dit op gevonden om uit te ko men zij lieten het bier wal ruw inschenken en het gevolg was, dat men flinke *man- chelten" aan de glazen kreeg veel schuim maar weinig bier. Doch de Müncheners laten niet met hun potje bier spotten. Thans heeft het openbaar ministerie tegen twaalf „schankkellners* van groote bierrestaurants een vervolging ingesteld wegens bedrog 1 Het is nog nooit vertoond. Een algemeene staking, die zóólang, nu al ongeveer een maand, is volgehouden Tot nu toe mislukten de algemeene sta kingen steeds en de tammen ondt-r de so cialisten noemden het denkbeeld der alge meene stakingen dan ook een utopie. Maar in Zweden dnurt de algemeene sta king maar door. Verleden week leek het erop, dat er een einde aan gemaakt zou worden, doordat bekend was, dat de leiders der staking overwogen de Regeering om bemiddeling te vragen. De Regeering liet echter vooraf weten, dat zij niet bemiddelend zou optreden. En waarom nietP De Regeering zegt, dat de staking geen strijd meer is tusschen werkgevers en werk lieden, maar een strijd tegen de maatschap pij. De staking is zoo uitgebreid, dat zij eeu gevaar beteekent voor de grondslagen der maatschappij. Daaarom kan de Regeering, die de maatschappij vertegenwoordigt, niets doen voor hen, die haar bedreigen, en die zich in dien strijd als overwinnaars be- scnouwen. De staking doet steeds meer haar groo- ten invloed gevoelen op het geheele leven van het land. Sedert een maand zijn io Stockholm alle wijn- en spiritualiën-winkels gesloten, wat voor de betrokken kooplieden een zwaar verlies beteekent. Ook de open bare uitspanningslokalen worden zeer slecht bezocht. Intusschen seint Reuter vandaag, dat 750 werklieden van een maatschappij in Stock holm weer aan het werk zijn gegaan en dat ook in de provincie teekenen van ver slapping der staking aanwezig zijn. Naar men weet, loopt midden door den aardbol de evenaarslijn. Vandaar uit wordt de bol verdeeld in breedtegraden, 10, 20, 30, tot 90e toe. 90 is de Noordpool. En ook de Zuidpool. Want de verdeeling in breedtegraden loopt zoowel naar het zuiden als naar het noorden van de evenaarslijn. Een jongen van de zooveelste klas der Lagere School lacht om deze wijsheid in de k;ant, maar als hij 20 of 30 jaar ouder is en hij zal dan iets lezen van zooveel breedte- giaden, dan zal eei kleino verfrissing van het geheugen hem ook alweer welkom zijn. Luitenant Shackleton, die een paar maan den geleden zoo gevierd is in Engeland, heeft bijna de Zuidpool bereikt, hij bracht het, als we ons goed herinneren, tot aan de 88e graad. Dr. Cook, zoo wordt nu bericht, heeft de Noordpool bezocht. Maar dat is van Shackleton ook gezegd ten opzichte der Zuidpool Echter is Shac kleton niet tot de 90ste graad geweest en als vauzelf vraagt men zich nu af, of Dr. Cook werkelijk het noordelijkste punt heeft bereikt. Wat wij er op 't oogenblik van weten, is niet veel. Te Kopenhagen is bericht ontvangen, dat de Amerikaansche ontdekkingsreiziger dr. Cook, die in 1907 uit Etah (een Eskimo- nederzetting in Noordwest-west-Groenland aan de Smithsond) vertrok, op 21 April 1908 de Noordpool bereikte Hij is op den terugweg aan boord van een Groenlandsch bestuursvaartuig. De inspecteur voor Groenland, die zich aan boord bevindt van de Hans Egede, seinde aan de regeering te Kopenhagen, dat zich aan boord bevindt de Amerikaansche ont dekkingsreiziger dr. Cook, die zegt, op zijn noordpooli xpeditie den 22en April 1908 de pool te hebben bereikt. De Eskimo's van Kaap Pork bevestigen de juistheid van Cook's mededeeling. Verder heeft Dr. Cook zelf geseind aan een vriend in Amerika. Dr. Davidson, dat hij ^geslaagd is*. Eu aan Lecointe, den directeur van de sterrenwacht te Uccle bij Brussel, die met Cook de belgische Zuidpool-expeditie heeft meegemaakt en nu bestuurder is van het internationaal instituut voor Pool-onderzoek, heeft Dr. Cook geseind den 21 April 1908 de Noordpool te hebben bereikt. In Amerika groot gejuich, anderen zijn wijzer en wachten Dr. Cooks bewijzen af. De Indische legercommandant. In het Vad. stond de mededeeling, dat de luitenant-generaal v. d. Willigen, legercommandant in Oost-Indië, zeer spoedig zal repatrieeren en luitenant- generaal van Daalen hem als zoodanig zal opvolgen. Uit >zeer betrouwbare4 bron weet de N. Ct. nu te melden, dat dit bericht niet juist is en kan het blad daarentegen met zekerheid verklaren, dat de luitenant- generaal van der Willigen zijn tijd als legercommandant zal uitdienen, en de luitenant-generaal van Daalen den miiitairen dienst zal verlaten om zich in Nederland terug te trekken, als hij twee volle jiren dien rang heeft bekleed. Staatscommissie voor het Noordzeekanaal. Bij Kon. besl. van 13 Aug. is eene Staatscommissie ingesteld, aan welke is opgedragen lo. het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijkheid van het ne men van maatregelen om op den duur een geregelden toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal te verzekeren, mede rekening houdend met de in de toekomst te verwachten grootere sche pen 2o. het aan Gns indienen van een verslag betreffende den uitslag van dat onderzoek, in welk verslag de Staats commissie eventueel hare denkbeelden omtrent de maatregelen die zij wensche- lijk acht tot bevordering van het voor melde doel, zal kunnen mededeelen Holland Luik. In de N. Venl. Crt. bepleit Dh. A. Kellenaers JBzn. het denkbeeld, een D-trein te laten loopen, op dezelfde wijze als van de drie groote Hollandsche steden over Emmerik naar Frankfort a M. gaat van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam naar Luik. De richting zou moeten wezen over Utrecht, 's-Herto- geobosch, Boxtel, Venlo, Maastricht en de trein zou, behalve in de provinciale hoofdsteden, alleen moeten stoppen te Boxtel, Venlo en Roermond voor de drie Duitsehe verbindingslijnen, welke daar aansluiting kunnen vinden. Groote overstrooming Reuter seint uit Batavia dd. heden Geweldige overstroomingen hebben de residentie Besoeki, op de Zuid-Oost-punt van Java, geteisterd. Men schat, dat 600 inboorlingen zijn omgekomen. Spoor wegbruggen zijn door het water wegge spoeld. De schade, eigendommen en den oogst veroorzaakt is ontzaggelijk. KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR. Maaslandstraat 33, 's-BJSCH, Adviezen in alle zake van rechts kundigen aard. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Schuldvor deringen, aanbieden van onderhand- sche accoorden, maken van Contracten euz. enz. Vlugge en prompte afwerking. Billijke conditiën. N.B. Bij Diet inkomen der schuldvor deringen in der minne, worden geen kosten in rekening gebracht. v. Limburg Stirumstraat 66 b. h. Postkantoor DE HAAG. Opgericht 1 Oer. 1900.. Telef. Interc. 6052. Tarieven en copie van vele dankbetuigingen wordeD op verzoek gra'is toegezonden. volgens 't nieuwste systeem, met 4 jaar schriftelijke garantie. Billijkste prijzen. Reparat'ëa worden teu spoe digste uitgevoerd. Consult dagelijks. Des ZoRdags van 912 uur 's Bosch, Kolberstraat 17. Mee. Dentist. Geen teest gevierd zouaer bloe men, zoo klinkt tegenwoordig de opinie van elke huisvrouw. Breng daarom eeD bezoek aan het Bloemenmagazijn 77 van NIC. VAN DONGEN, waar steeds een uitgebreide keuze in de nieuwste mo dellen Bloemenmanden, Jardinieres in aar dewerk, massief koper, metaal enz. voorradig is. Tevens eene mooie partij bloeiende Planten, Kamerplanten en honderden meters Tafelgroen voorhanden, zoodat ik in de ge legenheid ben het meest moderne bloemwerk te leveren, en zoowel de kleinste als de grootste tafels netjes te decoreeren. Groote voorraad prachtige lage TULPEN voor op te planten. Tot een bezoek eenieder beleefd uitnoo- digende. Aanbevelend, WAALWIJK. Bloemenmagazijn „IRIS". Leeraar M. O. Groote straat No. 351, WAALWIJK. DE NATUUR WOLLF.N ONDERGC EDER£N ZIJN VERKRtJCBAA R BIJ HERSTELPLAATS VAN FABRICEERT EN MONTEERT Specialiteit in het repareeren van alle Vermaakt ST NSMESSEN in alle modellen. Aanbevelend, MECANICIENS, Waalwijk. STATIONSTRAAT. GROOTE STRAAT. t-4 cö cö -O cö cö s-l tH <D UI O bD P <D P <30 Ph O O 00 O De beste kwaliteit in pakjes (carton) 10 cent. Prima kwaliteit pakjes 1 liter 26 ct. 1/2 liter 13 ct. EENIG FABRIKANT FABRIEK VAN KIPPEN-, VOGEL- EN HOENDERVOEDER. Teleph. Interc. No. 1. Allerwege Bekroond

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 6