Derde Blad. Provinciaal Nieuws. Nummer 71. Zondag 5 September 1909. 32e Jaargang. Waalwijk 4 Sept. 1909. Gemeenteraad* rerklezinj?. Bij de 1.1. Donderdag gehouden ver kiezing voor twee leden van den ge meenteraad zijn candidaat gesteld de heeren H. G. van Everdingen en Jan van Riel, welke dus gekozen zijn. Laatstgenoemde wcnschte de benoeming niet aan te nemen en reeds waren wij bfzig biljetten te verspreiden, mede- deeleude de weigering van den heer van Riel, toen deze, door krachtig aan dringen van talrijke zijden, van zijn be sluit terug kwam. Beiden hebben dus hun mandaat aan genomen. Wij feliciteeren de heeren van harte en wij vertrouwen dat zij alles zullen dpen in het belang der gemeente. Onze gemeente mogen we met deze keuze gelukwenschen. Onze raad is een paar flinke, degelijke leden rijker geworden. Landbouwtentoonstelling. Naar wij vernemen hadden een paar leden van 't bestuur der afdeeling Lang straat» der Noordbr. Mij van Landbouw een onderhoud met onzen edelachtb. heer Burgemeester, om zijne meening te vragen over eene eventueel in 191C te houden groote Landbouwtentoonstelling in onze gemeente. Naar wij vernemen was de burgemeeter zeer ingenomen met deze plannen. Zoo als wij bereids mededeelden, heeft Waal wijk Belang op een dusdanig verzoek medegedeeld, gaarne het plau om eene Landbouwtentoonstelling in 't volgend jaar te Waalwijk te houden, te wilLn steunen en bevorderen. Het voorstel om de jaarhjksche alge- meene vergadering der Maatschappij met eene tentoonstelling 't a. s. jaar te Waal wijk te houden, zal op de hoofdbestuurs vergadering a.s. Dinsdag te Eindhoven gedaan worden. Gcmecntebegrooting. Naar wij bij geruchte vernemen zal de a.s. gemeente begrooting gunstige cijfers geven, tenminste gunstiger als we dat de laatste jaren gewoon waren er zou zelfs sprake zijn van vermindering van den Iloofdelijken Omslag. Een en ander zou een gevolg zijn van de gunstige resultaten der gasfabriek, die een mooi overschot zal opleveren. Matinéo Liedertafel. Den abonné's der Liedertafel wacht morgen eene prachtige matinée- De heer Ant, Salters, lyrisch tenor van de Opera te Metz zal bij die gelegenheid eenige fraaie soli zingen, benevens met den heer Adr. Groenen het groote dramatische duo Egmond en Hoorn van Cartol. Ook niet-leden kunnen van deze ma tinée profiteeren tegen betaling van 10 cent. Als naar gewoonte zal het pro gramma dien morgen worden geopend met »Dominie SalvamfacReginaNostram als hulde aan H. M., wier geboortefeest deze week gevierd is. Programma 1. Dominie Salvam fac Regina Nostram 2. Aria van Tamino uit de opera »Die Zauberflöte» Mozart. 3. Aria de Lyonel uit de opera »Martha» 4. Aria uit de Opera »Mignon» 2, 3 en 4 door den heer A. Sai.tbrs. Egmond en Hoorn. Groot dram. duo voor tenor en bariton door de heeren Salters en Groenen Ossian. 5. Giesscn. Elotow. A.Thomas. Cartol. 6. Beschnitt Tentoonstelling van Delft. De tentoonstelling van Delft, die zich in een druk bezoek heeft mogen ver heugen, is 1.1. Zondag gesloten. Zij is een waar succes geweest, én voor van Delft, èn voor »Waalwijks Belang,» èn voor onze gemeente. De recensies in de verschillende bladen, waren goed te noemen, en de resultaten voor van Dellt zijn zeer gunstig geweest, men heeft zijn werk weten te waardeeren, niet alleen door een veelvuldig bezoek, maar een 15tal stukken zijn door hem in Waalwijk en buiten verkocht. Gerust kunnen we dus van een succes spreken. Het ga van Delft, die volgens de critici, reeds goed is en nog meer be looft voor de toekomst, goed in zijne verdere studie te Amsterdam. Orgel iii de Ned. Herv. Kerk. Het orgel in de Herv. kerk te Waal dijk, dat gedurende 6 weken niet ge bruikt kon worden wegens hoog-noodige herstelling, wordt morgen weder in dienst gesteld. Met die reperatie is belast geweest de heer G. J. van Dungen, die (#dit werk tot volkomen tevredenheid van H. H. Kerkvoogden verrichtte en waar door zij hem volgaarne aanbevelen Gemeenteraadsvergadering. A.s Dinsdagmorgen ten 11 uur open bare vergadering van den gemeenteraad ter installatie gekozen gemeenteraads leden. Inlijving De inlijving voor de nationale militie der najaarsploeg 1909, zal in onze ge meente plaats hebben op Woensdag 29 September a.s des voormiddags 91/» uur. Benoeming. De heer H- C van Nispen, inspecteur der directe belastingen enz te Tilburg, vroeger te Waalwijk, is benoemd tot lid der examen-Commissie voor kommis- verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Groote aanneming. De firma Adrianus Oerlemans en Zonen te Vrijhoeven-Cappel, is gisteren aan- neemster geworden van de levering van fourages, als haver, hooi, stroo enz. voor de paarden uit 't garnizoen den Haag, Leiden, Zutphen, Deventer, ongeveer te samen 1900 paarden en dit voor het tijdvak van 1 November 190931 Octo ber 1910. Zeldzaamheid. Louis van Hilst te Besoijen vertoonde ons gisteren iets zeldzaams uit de pluim vee-wereld, nl. een kip-ei, een z. g. wind ei van zeer grooten omvang waarbinnen een gewoon ei met harde schaal ook van flinke grootte inzat zeer zeker iets zeldzaams. Nieuwe vennootschap. The Dutch Scaboots Export Company, August Teunen Co. te Dongen, han del in schoenen en ffiarzen. Vennooten August Theunen, Johannes Hoevenaars, beiden leerlooier en schoenmaker te Dongen, Martinus Cornelis Theodorus Schrauwen, leerlooier en schoenmaker te Gilze. en Adriranus Tohannes Hoo- genbosch, koopman te 's Gravenhage. De Vennoot August Theunen zal alleen bevoegd zijn de firma te teekenen en alzoo de vennootschap zoowel in als bui ten rechten te vertegenwoordigen. Tot het aankoopen, vervreemde en verhypo- thekeeren van -vaste goederen voor en van de vennootschap, het aankoopen of speculeeren in vreemde fondsen, het uit- leenen en het ter leen ontvangen van gelden en het aangaan van borgtochten wordt de privé handteekening van al de firmanten vereischt. Cholera. De Cholera neemt wel eenigszins toe, maar is toch van geringe afmeting, een paar gevallen zijn er nog bijgekomen te Rotterdam. Gisteren is een hoofdverpleegster vrij plotseling overleden is. Verdachte gevallen vindt men nog te Sloten, Drieberg en Emmerik, terwijl aanboord van de Bossche Boat Johan van Arckel eveneens een is geconstateerd. Overal worden maatregelen genomen. De zweminrichtingen worden op vele plaatsen gesloten, o. m. te 's Bosch, ter wijl de manoeuvres der genadiers en jagers in 't kamp Rijen zijn afgelast. Menvolge de overal gegeven wordende voorschriften en make zich niet noode- loos ongerust. Men drinke vooral geen rivierwater, en kooke het water en melk. - Naar wij vernemen zal aan de haven alhier gratis leidingwattr voor schippers en anderen beschikbaar worden gesteld. Land- en Tuinbouw In den hooihandel is het de laatste dagen stiller. Nu de fouragemagazijnen voorloopig zijn aangevuld, schijnt de be hoefte voor 't oogenblik minder te zijn Merkbaar is dit ook op de markt, daar de hooiprijzen gedaald zijn op f 20 a f 23 per 500 K. G. Met het maaien van de tweede snede is men reeds begonnen, maar de gedurige regens houden dit werk zeer op dooreen is er redelijk toemaat gewassen. BAARDWIJK. Wel iets interressants voor den wandelaar is het ploegen met 6 groote ossen ter hoogte van den Meerdijk achter den kanaaldijk. Het is een kollossaal werk dien woesten heidegrond ongeveer een halve meter om te ploegen behoudens nu en dan een weinig oponthoud macheert het best, verscheidene Hectaren zijn reeds om. Een en ander geschiedt op de onlaDgs afgebrande heidegronden der heeren Timmermans, door de Reide-Maatschcppij. Gisteren liep hier een laudlooper door de gemeente zeer sterk onder den indruk vau koning alcohol. De man bewoog zich voort op krukken, waar van hij zich nu kon bedienen om zich nog eenigzins op de been te houden verschillenden hebben hem reeds dikwijls gezien zoDder krukken. Het ware te wenschen dat zulke sujetten werden onschadelijk gemaakt daar verschil lenden die hen niet van nabij kennen, nog tot medelijden worden bewogen, waardoor zulke beestachtige zuipers nog meer in de gelegenheid worden gesteld maar steeds door te drinken. Pastoor HENRICUS VERBERNE. Donderdagavond half tien heeft onze Z.Eerw. Heer Pastoor H. Verberne, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Geboren te Sommeren bij Eindhoven in 1842 werd Z.Eerw- priester gewijd inl8 ^7 en was achtereenvolgens als kapelaan werkzaam te Hedel en Woensel en sedert 1888, dus 21 jaren, pastoor dezer paro chie. Hoewel reeds langen tijd lijdende, heeft Z Eerw. tot voor enkele dagen n°g geregeld de H. Mis gelezen en heeft het overlijden nog betrekkelijk onverwachts plaats gehad. De parochie verliest in Z.Eerw. een ijverig, godvree- zend en voorbeeldig herder, die steeds bezorgd was voor het zieleheil zijner parochianen. Vooral de behoeftigen zullen Z.Eerw. missen en de herinnering aan Zijne weldaden lang in dankbaar heid bewaren, want vooral de stille liefdadigheid werd door Z.Eerw. op grootsche wijze beoefend en niemand, die werkelijk bijstand noodig had, heeft ooit vergeefs bij Z.Eerw. hulp gezocht. Het eeuwige loon voor deze weldaden zal den overledene niet onthouden wor den. Hij ruste in vrede. Besoijen, 3 Sept. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Druuen den 7 Sept. a.s. des namiddags ten 6 uren. Aan de orden Beeediging herkozen raadsleden. Benoeming Wethouder. Aangehouden onderwerpen. Aanbieding gemeente begrooting 1910. Vaststelling gemeente rekening 1908. NIEUWKUIK. Aan den milicien ver lofganger L. Bruurunjn alhier is bij be schikking van den Minister «au Oorlog voor dit jaar ontheffing van herhalingsoefeningen verleend. Het feest van II. M. de Koningin is ook hier in de meest opgewekte stemming gevierd Harmonie en Liedertafel maakten in vol ornaat des middags een muzikale wandeling door het dorp en brachten daarbij eene hulde aan het hoofd der gemeenten onder het spelen en zingen van eenige nationale liederen. Het aandeel in de kosten der gezond- heidscomraissie bedraagt dit jaar voor deze gemeente f 73.10. Het kohier der hondenbelasting in 1909 is door den Raad dezer gemeente vast gesteld op f 7ITO HERPT. Sedert jaar en dag is er door het reizend publiek geklaagd, dat ze op de kruiswegen nabij de Herv. kerk en de Luttelherptscbe brug den rechten weg, richting 's Bosch, bijster werden. Men behoeft alleen op Zondagmiddag op genoemde punten maar eens een tijdje te vertoeven om te zien hoe groot het aantal toeristen is, dat daar plotseling blijft staan, daar men niet weet weikeu weg te kiezen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal weldra aanwege den Algem. Nederl. W. Bond die de behoefte er van heeft in gezien nabij de Prot. kerk alhier en de weg naar Luttelherpt en Bern een ijzeren handwijzer worden geplaatst. Zeker zal deze tijding door het icizend publiek met blijd schap worden vernomen en op prijs worden gesteld. De vraag naar vette varkens blijft aan houden en de prijs houdt daarmee gelijken tred. Veel voorraad is er nog niet, daar alles te veel wordt opgekocht. Niet tegen staande de groote duurte der voederartikelen, wordt toch druk gemest. De hooge p'ijs der vette varkens maakt veel goed. HECIKHUIZEN. Het genoegen ver nemen wij, dat ten gerieve van het reizend publiek aan het z.g. „Donkersteegje'', waar de wegen naar Hedikhuizen en Hr-arsteeg zich kruisen van wege den A. N. W. Bond een handwijzer zal worden geplaats. Deze zal werkelijk daar in een behoefte voorzien. VLIJMEN. Op Dinsdag, den 7 Sept. 1909 des namiddags ten 5 uur wordt ten raadhuize dezer gemeente eene belangrijke raadsvergadering gehouden waarin de na volgende onderwerpen zullen worden be handeld 1. Beeediging nieuw gekozen raadsleden. 2. Iogekomen stukken. 3. Verkiezing van een wethouder wegens periodieke aftreding van wethouder Boom als raadslid. 4. Verzoek van J. Bakker c. s. om con cessie tot aanleg van electrische geleidingen met voorstel van B. en W. 5. Adres vereeniging van gemeento veld wachters om herziening der jaarwedden met voorstel van B. en W. G. Schrijven van Ged. Stalen omtrent du jaarwedde vau den gemeente ontvanger met een daarop betrekking hebbend schrijven van den Ned. Bond vau Gemeenteambtenaren met voorstel van B. en W. 7. Adres van den Ned. Bond van Ge meente ambtenaren om verhooging van de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie, met voorstel van B. en W. 8. Aangehouden adres van H. Boom Az. om ruiling van grond. 9. Voorloopige vaststelling Gemeente rekening over 1908 goedkturiug rekening Burg. Armbestuur over 1908. 10. Verlenging geldleening van f 2000 d.d. 1 April 1909 met voorstel van B. en W. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting 1909 in verband met: a. verbeteriog Meerheuvel enWielkamp; b. onderhoudskosten der kunstwegen c. jaarwedde voor den marktmeester. 12. Voorstel van B. en W. tot het uit trekken van de noodige gelden op de be grooting 1910 voor een veldwachter belast met den nachtdienst in verband met de daartoe door het hoofd der politie geachte noodzakelijkheid. 13. Voorstel van B. en W. tot opzegging der regeling met den veekring. 14. Voorstel van B. en W. tot herziening der keuringskosten van geslacht vee. Het is voor de ingezetenen dus wel de moeite waard deze vergadering eeua te gaan bijwonen. Mocht door de ziekte van onzen burgervader eenige stremming zijn ontstaan in de behandeling van de gemeeutezakeo, door het gelukkig herstel vau Z. E. A. zal de behartiging van de gemeentebelangen weer krachtig worden ter hand genomen, het geen voldoende blijkt uit de omvangrijke agenda. Dinsdagavond gaf onze harmonie ouder gewoonte tot feestelijke viering van den verjaardag onzer Koniugin een concert in den tuin van den heer H. Daelmans. Zeker omdat het weer een zitje in den tuin riet erg aanlokkelijk maakte zijn maar weinige ingezetenen naar de muziek van „Concordia" komen luisteren. Toch ver diende ons muziekgezelschap drukker bezoek, eerstens om haar loffelijk pogeu van Konin ginnedag ook voor onze gemeente een feest dag te maken en tweedeus omdat belang stelling van den kant van het publiek evenzeer als fiuanticële steun ambitie wekt bij de werkende leden. Het schijnt in het mandenraakersbedrijf tegenwoordig maar slapjes te gaan. Wij hoorden althans reeds een paar werkgevers noemen, die een gedeelte van hun werkvolk gedaan zullen geven. Meerderen van de werklieden trfffen reeds maatregelen om naar het buitenland te vertrekken eu daar werk te zoeken. Wij hopen, dat deze slappe tijd niet van langen duur zal zijn. De lotelingen van de 3e ploeg Th. de Vaan, J. G. van Falier, E. van Heijst en A. J. Klerks zullen 25 Sept. a.s. bij de militie worden ingelijfd. De Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Vooruitgang" zal a.s. Maandag 5 Sept. eene algemeene vergadering houden in het café van den heer M. v. Wordragen. Tot deze vergadering, waarin als spreker zal optreden de heer A. d. Boer, Directeur der 's Hertogeubossche Melkinrichting „St. Jan" hebben ook toegang alle niet aangesloten veehouders uit deze gemeente en omgeving. Wij verwachten dat allen, minstens zeer velen op deze vergadering zullen verschijnen en het nut van aausluiten aan de ccö| eratieve stoomzuivelfabriek niet langer zullen ont kennen en dientengevolge als lid zullen toetredeD. 'a BOSCH. In verband met de elders voorkomende choleragevallen is de militaire bad- eu zweninrichting te 's-Hertogenbosch door de militaire overheid aldaar gesloten. TILBURG. Dat de humoristen en duettisten de 11.H. v. Ierland en de Laat tegenwoordig nog al gewild ziju, blijkt hieruit dat zij j.l. Zondag optraden in het hotel „De twee Steden" buitenhof te Den Haag, op Maandag en Dinsdag j.l. te Raven- stein op Donderdag te Boxtel op welke plaatsen zij een schitterend succes verwierveo. CAPELLE. Het is vandaag juist 25 jaar geleden dat Mej. J. E. Mazirel voor het eerst „naar Heistraats school kwam," zooals de kinderen van de twee hoogste klassen haar van morgen met vuur toezongen. Zoo ooit iemand, dan heeft deze onder wijzeres haar leven gewijd aan de jeugd, en de uitkomsten van haar onderwijs zijn dan ook uitstekend. Dit is vandaag door Rijks- schooltoezicht, Dagelijksch bestuur. Com missie van oudleerlingen en Hoofd der schoei om strijd erkend. In het door het hulppersoneel smaakvol versierde groote lokaal kwam de jubilaresse oin kwart voor 11 binnen en onmiddellijk werd haar onder leiding van den heer Iwema een feestlied toegezongen, dat heel aardig de beteekenis van de onderwijzeres voor de gemeente Capelle doet uitkomen en dat uitstekend van stapel liep. Daarua huldigde het hoofd der school de verdiensten van Mej. Mazirel en trad de heer Burgemeester, vergezeld van de Wet houders, binnen. Ook Z.E.A. bracht in welgekozen woorden hulde aan haar en bood haar namens den raad der gemeente een keurig penantkastje als aandenken aan den dag. Vervolgens kwam de commissie van oudleerlingen, die haar een gouden horloge met dito ketting vereerde en die bij monde van den heer J. Huijsmans uitdrukking gaf van de gevoelens van vriendschap en achting voor de jubilaresse. Ondertusschen wos ook de heer Mr. van Lanschot uit Den Bosch binnengekomen, die bij zijn herhaalde schoolbezoeken een hooge raeening over het onderwijs van Mej. M. had gekregen en met genoegen opmerkte, welk een uitstekende verstandhouding hier bestaat tusschen autoriteiten, bevolking en onderwijzend personeel. Bij de reeds genoemde geschenken kwamen nog verschillende andere van het hoofd der school met echtgenoote, van het ouder wijzend personeel en van particulieren. Zonder twijfel zal de dag van heden voor dc jubilaresse wel onvergetelijk zijn. Ook tal van particulieren maakten hun opwachting en des namiddags tot tegen den avond werden de 200 leerlingen door Mej. Mazirel rijk onthaald en hebben dezen vroolijk feestgevierd. Was de jubilaresse 's morgens in een rijtuig, waarin twee maagdekens met bouquetten zaten, afgehaald, des avonds werd haar in een ander r: tuig, vol geladen met ruikers, uitgeleide gedaan naar haar woning. VRIJH.-CAPPEL. Ter algemeene kennis gebracht (aangeplakt) de vorm der kennisgeving van ongevallen bedoeld bij art- 12 der veiligheidswet, door den Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid bij zijn beslu't van 20 Augustus 1909 art. 12 der veiligheidswet sedert de jongste wijziging van veel beperkter strekking is thans toch (d.w-z. aanvang 1 Sept. 1909) behoeft aan den Burge meester geen kennis meer te worden gegeven, van in ondernemingen over komen ongevallen, indien ingevolge art. 71 der ongevallenwet 1901 aangifte van het ongeval heeft plaats gehad. Op den 16en Sept. a.s zal te Waalwijk eene buitengewone keuring van stieren plaats hebben. Voor deze gemeente zal de inlijving der lotelingen plaats hebben te Waal wijk op Woensd. 29 Sept. des vm. te 10 u. Een publikatie is aangeplakt, waarin de ingezetenen worden gewezen op de bepaling omtrent het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Toen Vrijdagmorgen onze brieven gaarder J. Gouda, van zijn bestellingen huiswaarts zoude keeren zag deze op de Hoogevaart nabij het Kanaaltje, enkele kinderen spelen-. Wat dichterbij geko men bemerkte hij dat een nl. J. R. in het water lag en op punt was te ver drinken. Zonder zich ook maar even te bedenken ontdeed G. zich van zijn tasch, en sprong het kind met de kleeren aan na. Met vrij groote moei lijkheid, mocht het hem toch gelukken, den kleine uit het diepe water aan den kant te brengen. Het kind was echter al zoover weg dat met rollen en zwaaien met armen de levensgeesten slechts konden worden opgewekt. De kranige redder bracht toen den kleine naar zijne ouders. En voorzeker zullen dezen hun kind, niet meer zonder toezicht laten heen gaan, wat ook een les is voor alle ouders, die kinderen hebben. Alle hulde zij hier gebracht aan den redder, want zoo deze niet den moed hadde gehad zich zelve ook te water te begeven ware de kleine verdronken en de ouders zou den lang deze gebeurtenis betreurd hebben. Voorzeker zouden we zeggen komt den heer J. Gouda toe Een ge denkpenning voor menschlievend hulp betoon. In verband met de te Rotterdam voorkomende gevallen van cholera zijn op verschillende plaatsen aanplakbil- letten bevestigd met de woorden Kookt uw drinkwater en uwe melk*. De nummering der huizen heeft in verband met de op 1 Jan. te houden volkstelling reeds plaats gehad. Elk der ingezetenen zij er op bedacht dat deze op eigenkosten moeten worden onderhouden. Dinsdagavond, toen laat in den avond L. M. met zijn fiets huiswaarts keerde en een ander liet gebruik maken van zijn fiets en zelf er achterop ging staan, werd hij op een gegeven oogen blik onder het rijden achter in de lenden aangegrepen en er heel bedaard afgezet. De politie vermoedend, dat er twee fietsers waren, doch een zonder licht, kwam tot deze ontdekking en liet hun weder door rijden. Op verschillende plaatsen echter zijn gemeente—veror deningen waar achteropstaan verboden is, ter voorkoming van ongelukken. Woensdagavond reed A. H., van zijn werk huiswaart keerend over de Hoogevaart. Hij vond er den weg ver sperd door de vele melkwagens, en kwam met fiets en al in het water terecht- Behalve eenigszins gescheurde kleeren bracht hij het er met een nat pakje af, gelukkig zonder eenig letsel. WASPIK. De kern,is heeft tot nu toe een zeer kalm verloop gehad. De matinée'a waren Diet zoo druk bezocht als andere jaren, ofschoon het publiek over de uitvoe ringen zeer tevreden was. De komieken, de heeren de Bont uit Dongen op 't mati- va,n bet

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9