Numintr 77. Zonüag 26 September 1909 62e Jaargang; Derde Blad. Provinciaal Nieuws. BUITENLAND. Duit-Sfhland. Amerika. Spanje. Marokko. HINNENLAN Zaterdag zal de vijfde Duitsche «Dreadnought4 te Kiel van stapel loopen. De vier andere zijn intusscheu nog niet in dienst genomen. Deze laatste, die Helgoland® heeten zal, is iets grooter dan zijn voorgangers 20.000 ton tegen 18.500 ton. Voor de Engelsche pers weer een mooie gelegenheid om op het Duitsche gevaar te wijzen, vooral, nu door het bezoek van den rijkskanselier aan Weenen weer gebleken is, hoe goede maatjes Duitschland en de Donau-monarchie, die immers ook «Dreadnoughts" gaat bouwen zijn. Nieuwe Kruppkunonnen. Het huis Krupp heeft drie modellen van kanonnen gemaakt om ballons te beschieten. Die kanonnen van kaliber 6.5 cm 7.5 cm. en 10.5 cm. staan op veldaffuiten, op automobielen en op militaire affuiten. Zij schieten uiteen springende bommen, die in den vijande lijken ballon moeten ontploffen. Het projectiel teekent zijn weg aan met een streep rook, welke toelaat de verdere schoten te regelen. Het kanon 6 5 cm. draagt 8600 meters en kan op 5800 meters hoogte schieten dat van 7 5 cm. 9000 meters, met 6000 meters hoogte dat van 10.5 cm. 13 500 meters met 11 000 hoogte. De loop dier kanonnen kan in alle richtingen draaien en alle standen aan nemen. Het geschut is snel en juist. Het begint er voor de aëronauten be denkelijk uit te zien. Aan de Hudsonfeesten te New-York zullen deelnemen 4 Britsche oorlogs schepen, onder den admiraal sir Edward Seymour, 4 Duitsche oorlogsschepen, onder den groot-admiraal Von Koster, 3 Frnnsche onder schout-bij-nacht Le I'ord, 2 Italiaansche schepen en onder meer ook het Nederlandsche oorlogsschip «Utrecht4. Japan zond geen oorlogsbodems, maar wordt in New-York vertegenwoordigd door prins en prinses Kunyshi, leden van de keizerlijke familie. En de Ver- eenigde Staten zelf laten te New-York aan de fèesten deelnemen door zestien slagschepen, zes kruisers en mesydere oorlogsvaartuigen, in 't geheel zijn het er 53. Wat het programma der feestelijk heden zelf betreftIlluminaties van schepen en de groote gebouwen, groote carnavalsoptochten en een parade van schepen, waaraan de «Halve Maen4, het schip van Hudson, en de Clermont", het schip van Fulton, mee zullen doen, behooren tot de glanspunten. Vermelden wij nog, dat in den histori- schen optocht tafereelen zullen voor komen, welke episoden uit den Hol- landschen tijd en uit de periode der Hugenoten voorstellen. De slotscène zal een reusachtige illuminatie zijn van signaalvuren op de bergtoppen en andere uitstekende punten van het Stateneiland tot aan het haven hoofd toe en tegelijk zal een groot vuurwerk worden afgestoken. Barcelona is rustig, zoo schrijft de berichtgever van de New-York Herald te Madrid, rustig onder den druk van het bezettingsleger en de onvermoeide waakzaamheid der militaire autoriteiten. Ware die druk er niet, het bloed zou in stroomen door de straten vloeien. De anarchistische propaganda, gedurende langen tijd reeds gevoerd door senor Ferrer en zijn mede-onderwijzers in de «escuela moderna4 en de met deze in verbinding staande scholen, onder de bescherming, die de Spaansche grondwet verleent aan «de vrije uiting van de ge dachte4, heeft de vruchten gedragen, die de vijanden van de georganiseerde maatschappij er van hoopten. In geen enkel land ter wereld is zoo stelselmatig ewerkt voor de verspreiding der narchistische denkbeelden en aan de paganda voor de sociale revolutie als Spanje en speciaal in de Catalaansche provincies. De «escuelas laicas4, van welke een groot aantal thans zijn op geheven, waren met enkele gunstige uit zonderingen broeinesten van anarchie, 1 in welke behalve ;n de verfoeilijke leer stellingen van de moderne apostelen der school, ook practisch onderwijs werd gegeven in het maken van bommen en het behandelen van ontplofbare stof fen, ten einde de leerlingen voor te bereiden voor deu «dag der finale vrij making4. Duizenden bij duizenden hebben deze cursussen gevolgd. De groote populariteit der leeraren en het zeer aanzienlijk aantal jonge leerlingen, die, zooals gebleken is, aan den laatsten opstand hebben deelgenomen, zijn het beste bewijs voor het succes van de propaganda. Maa het ergste en dat maakt den binnenlandschen toestand van Spanje zoo ernstig is dat de radicale elementen van alle georganiseerde staat kundige partijen zich meer of minder openlijk bij de anarchisten hebben aan gesloten. Aan het gevecht, dat eergisteren geleverd werd, moeten 4000 Mooren onder Abd el Kader hebben deelge nomen. Zelfs de Spaansche berichten geven toe, dat zij zich zeer dapper gedroegen. Zij weken bijv. bij den cavaleric-aanval niet, doch grepen de paarden in den teugel, zoodat de soldaten van de sabels gebruik moesten maken. De Spaansche verliezen zijn ernstig. Er wordt ook gemeld, dat er verschil lende officieren onder de gesneuvelden en gekwetsten zijn. Gisteren is de dag besteed aan het verschansen der stellingen in het den vorigen dag bezette gebied der Beni Sikar, en het voorzien van proviand en munitie van de troepen. II. JU de Koningin een voorbeeld der moeders Het Dgbl. van Nbr. de rede ter ope ning der Staten-Generaal besprekende, vangt zijne beschouwing aan met de volgende zeer juiste opmerking. De openingsrede, niet de troonrede. Want de Koningin was er niet- Weer houden door moederplichtzei de minister Heemskerk. Er is in de bladen en later openlijk in de vergadering onzer Provinciale Staten met groote waardeering gesproken over de voorbeeldige wijze waarop Hare Ma jesteit de plichten van het moederschap vervult. De kleine prinses Juliana, schrijft de Ar. Crt. geestig, heeft het gewonnen van de honderdvijftig heeren op het binnenhof. Inderdaad. Indien al onze kinderen het wonnen van de gemakzucht der moeders, hoe snel zou het schrikke lijk hooge cijfer der kindersterfte in onze provincie dalen. Voor heel wat minder dan voor een opening der Staten Gene raal worden de arme kleinen dikwijls aan hun lot overgelaten, of beter gezegd, aan de gevaren van zuigflesch en speen. Het schoone voorbeeld van bovenaf gegeven door de koninklijke Moeder, die zich in de rust van het Loo met zooveel toewijding en ernst aan de ver zorging van heur kind geeft, moge in breede kringen de overtuiging vestigen dat bij de moeder vóór alles het kind behoort te gaan, en de vervulling van den moederplicht niet dan in allerhoogste noodzakelijkheid mag worden onder broken. Papendrecütsche Strafzaak. Wij lezen in het Dordrechts Nieuwsblad. In de mishandelingszaak van Garstha gen zullen, naar wij uit goede bron ver nemen, minstens 2 nieuwe getuigen wor den gedagvaard. De eerste is de heer Le Grand, die vroeger ter Secretarie te Papendrecht werkzaam was en aldaar blijkt tegenwoordig geweest te zijn tijdens het verblijf van Garsthagen in het ge meentehuis aldaar I De tweede getuige is een Papendrecht- sche dame die vroeger bezwaar maakte als getuige a décharge te verschijnen, omdat zij overtuigd was dat Garsthagen toch wel vrijgesproken zou worden, doch die zich thans bereid moet hebben ver klaard voor het Hof te Arnhem te verschijnen, daar zij hethare thans wenscht bij te dragen, ten einde te voorkomen, dat Garsthagen's veroordeeling besten digd zou blijven. Binnenkort zullen meer belangrijke incidenten worden gepubliceerd. Waalwijk 25 Sept. 1909. Examen. De heer A. Fetter alhier legde giste ren met gunstig gevolg aan de univer siteit te Amsterdam, het tweede natuur kundig examen in de faculteit der geneeskunde af Geslaagde en familie onze felicitatie. Verplaatst. Naar wij vernemen is de brigadier der Kon Marechaussee Kroes voor vijf maanden gedetacheerd naar Rucphen. Vakschool voor Schoenmakers en Leerlooiers. De ingediende begrooting van Binnen- landsche Zaken zegt Eïne Rijksschool wordt beoogd voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk, welker gemeentebestuur op verschillende wijze hare medewerking verleent. De kosten van stichting en inrichting zullen het door de gemeente Waalwijk aange boden bedrag van f 40,000 niet over treffen. De begrooting van Landbouw zegt Het voornemen bestaat te Waalwijk een gecombineerde rijksvakschool voor het schoenmakers- en voor het leer looiers bedrijf in het leven te roepen, waarvan de oprichting van een proef station en inlichtingendienst het gevolg zal zijn. Ten behoeve van een en ander wordt f 2500 uitgetrokken. Dit hoogst belangrijke nieuws voor onze gemeente werd Donderdagmorgen door ons per bulletin bekend gemaakt. Hartelijk verheugen wij ons met dezen eersten stap en vertrouwen dat de auto riteiten en corporaties, die daarvoor in aanmerking komen, alles zullen in 't werk stellen om de bespoediging der totstandkoming, van deze levensvraag voor onze industrieën en gemeente, zoo veel doenlijk te bevorderen Eene rijksschool wordt beoogd ook dit zal met groote voldoening worden vernomen. Wij vertrouwen dat de Kamer spoedig hare sanctie aan de in te dienen voorstellen zal hechten, opdat dan in den kortst mogelijken tijd, de hand aan de ploeg kan worden geslaan. Over eene belangrijke kwestie in verband met den eventueelen bouw van school enz. hopen we binnenkort nog eens een en ander te zeggen. R K. Bouwrakkenverecniging vSt. Josopli" te Waalwijk. Algemeene vergadering op Zondag 26 September 1909 namiddag 5 uur voor de leden der vereeniging en ook voor al de werklieden der bouwvakken van al de omliggende gemeenten op de Pauluszaal bij Jos. van der Werff te Waalwijk. Piano der Liedertafel. Dezer dagen ontving de Liedertafel haar inwendig geheel gerestaureerde vleugel piano terug. Zij voldoet thans uitmuntend en naar vaklui getuigen, kan zij nu weer voor vele jaren aan hare bestemming beantwoorden. Deze ver nieuwing bracht aanmerlijke kosten mede, doch dank zij den steun van verschil lende muziekliefhebbers, allen abonne's der Liedertafel is de financieele kwestie thans van dien aard, dat zij door de Liedertafel kan worden opgelost. Op de eerstvolgende matineé zal het programma geopend worden met een solo voor piano, waardoor ieder over den klank etc. zal kunnen oordeelen. Attentie. Wij vestigen de aandacht van het pu bliek op vorenstaande advertentie be treffende het mode-magazijn van den heer L. van Adelberg, die wederom 't nieuwste op 't modevak heeft ontvangen speciaal de expositie van Parijzer en Weener modelhoeden zal een bezoek overwaard zijn. Mr. Loefr en liet voorzitterschap üer Tweede Kuiuer. De «Noordbr-4 deelt mee, dat onge twijfeld de geheele rechterzijde de Twee de Kamer den eminenten mr. J. A, Loeff. oud-minister van justitie en tweede on dervoorzitter der vorige Kamer no. 1 op de voordracht voor het voorzitter schap zou hebben opgegeven, ware het niet, dat het aanbod, daartoe hem van zeer invloedrijke zijde gedaan, door hem moest worden afgewezen, omdat niet alleen zijn vele andere bezigheden maar vooral zijn gezondheidstoestand hem be letten, dat ambt te allen tijde te kunnen waarnemen. Om dezelfde redenen kon hij ook niet in aanmerking komen voor het eerste ondervoorzitterschap, omdat de eerste ondervoorzitter de man is, die aanstonds behoort te kunnen invallen, wanneer de voorzitter der Tweede Ka mer om de een of andere reden ver hinderd is zijn betrekking waar te nemen. Het behoeft wel geen betoog, dat nu de rechterzijde in de Tweede Kamer de meerderheid heeft, aan mr. Loeff niet de derde plaats der opgave voor het voorzitterschap kon worden gegeven, zooals hare linkerzijde deed toen deze in de meerderheid was, Bovendien mocht door de Tweede Kamer jegens de linkerzijde ook niet anders worden gehandeld dan zij tegenover de rechter zijde deed. Dit waren de redenen en geen andere dan deze, die de rechterzijde der Tweede Kamer bewogen hebben den oud-twee- den ondervoorzitter der vorige Tweede Kamer niet te plaatsen op de opgave voor haar presidium, hoe gaarne ook zij het anders zou hebben gedaan. A. N. W. B. In de afdeelingsvergadering te 's Bosch werd o.m. besproken, dat in behandeling zal worden gebracht een voorstel om de panden, die langs de wegen Den Bosch-Deuteren en Heusden- station Drunen liggen, voor wielerpad in orde te maken. Garnizoen te Tilburg. Het ligt in de bedoeling den staf en 2 escadrons van het 2e Reg. huzaren te Tilbutg, de 2 overige escadrons te Breda te plaatsen. BAARDWIJK. Door den Minister van Justitie is benoemd tot onbezoldigd-Rijksveld wachter F. Jansen thans polderbode en onbezoldigd-gemeente-veldwachter alhier. Naar wij vernemen zullen door vertrek van de heeren P. v. d. Wiel en Ger. Ermers twee vacaturen in het Bestuur van het Kruisverbond ontstaan, die moeilijk aan tt> vullen zijn, daar beide vele diensten hebben bewezen aan die vereeniging. Vooral laatst genoemde heer Ermers die ook iu dit blad, door zijn artikelen tegen den zoo noodlottigen alcohol zoo'n propaganda wist te maken. Moge het hem in zijne nieuwe betrekking te Eindhoven wel gaan. Twee jeugdige dieven die in den tuin bij J. d. V. wislen te sluipen, werden door onzen veldwachter Jansen op heeterdaad be trapt terwijl zij bezig waren hunne zakken met appelen te vullen. Na een tijdje onder 't raadhuis te hebben doorgebracht werden ze weder op vrije voeten gesteld. DRUNEN. Dinsdagavond om 7 uur zal iu de zaal der Jongens-Cougregatie, den Heer Iluizinga, Rijkslandbouwleeraar komen spreken over het oprichten van een fokver- eeniging en over het houden van een 2-jarigen landbouwcurcus. Belanghebbenden raden wij ten zeerste aan van deze gelegenheid te pro fiteered Door den E. A. H. Burgemeester alhier worden stappen gedaan om intercommu nale telephoni8che aansluiting te krijgen Moge Z. E A, slagen, dan zou in een groote behoefte voorzien zijn. Toen Donderdagmiddag de landbouwer Andr. van Delft met zijn hooikar huiswaarts reed werd hij op het Vlijmensche veld door een fietsrijder aangereden. Beiden rolden over den weg. De fietser bezeerde zich weinig, maar van Delft bracht het er minder goed af. Opgenomen, bleek dat hij een been had gebroken. Per rijtuig moest hij naar zijne woning worden gebracht. De landbouwer Adriaan Boelen is met zijn gezin, bestaande uit zeven personen, naar Amerika vertrokken. Boelen is de eerste in Drunen die met zijn gezin de onderneming aandurft. Hij zal zich vestigen te Okla homa. Moge het hern in de vreemde welgaaD. NIEUWKUIJK. Blijkens de door Ged. Staten dezer provincie vastgestelde lijst zijn dit jaar in deze gemeente toegelaten de stieren van G. de Goeij en N. van Engelen. Het mandenmakersbedrijf doorleeft een slechten tijd. Er is zeer weinig werk, zoodat vele mandenmakers zonder werkzaamheden zijn en althans slechts zeer weinig te ar beiden hebben en bovendien geringe loonen worden betaald. Het is te hopen dat de malaise van korten duur moge wezen daar zij vooral in deze streek waar de mandenmakeisindustrie een der hoofdbestaansbronnen vormt een ont zaggelijke schade beteekent. Bij publicatie is ter kennis der inge zetenen gebracht dat ongevallen waarvan aangifte moet worden gedaan krachtens de ongevallenwet voortaan niet meer ter kennis behoeven gebracht te worden van den Bur gemeester, gelijk tot heden pleegde te gebeuren. Het beschot der aardappelen schijnt nogal mee te vallen, ofschoon het slechte weer zeer weinig beloofde. Ook de qualiteit is boven verwachting, vooral de z.g. roode zijn puik. Er worden goede prijzen besteed terwijl de afname zeer goed is. Als bijzonderheid mag ongetwijfeld worden medegedeeld dat zekere J. B. alhier, bijna 80 jaren oud, gisteren nog met zijn heele gezin van hier naar Noord-Amerika vertrokken is, ten einde daar het landbouw bedrijf te gaan exploiteeren. Voorwaar wel een bewijs van den ondernemingsgeest van dezen grijsaard, die als boer tevens in zeer goeden doen, wel gelegenheid zal vinden zich in het nieuwe werelddeel een flink bedrijf te verzekeren. Zijn zoon die eenige tijd geleden op proef daarheen vertrok gaat bet geheel naar wensch en zoo besloot het geheele gezin hem maar te volgen. HERPT, 22 Sept. A s, Zondag zal de handboogschutterij fOns Genoegen' alhier onder hare leden de jaarlijksche prijsver- schieting houden. De harmonie *De Een dracht' zal alsdan des avonds in den doelen- tuin een concert ge/en, waartoe het publiek vrijen toegang zal hebben. VRIJHOEVEN-CAPPEL, De inlijving der lotelingen voor deze gemeente zal plaats hebben te Waalwijk, op 29 Sept, e.k., des voormiddags te 10 ure. De Zangver. ^Hallelujah' is voor nemens, haar eerste Winteruitvoering te doen plaats hebben den len November a.s, WASPIK. Mej. R. alhier had het on geluk bij het uitwijken voor een rijtuig met hare fiets in een diepe sloot te geraken. Gelukkig waren reddende handen in de nabijheid, die haar op 'l drooge brachten. Buiten een nat pak kostte haar dit ongeluk nog een geweldigen schrik, die haar zelfs nood aakte zich direct te bed le [begeven. De zitting der militieraad voor de lotelingen dezer gemeente zal plaats hebben 20 October om lO1/^ uur voormiddag te Breda. De tooneelvereeniging fConcordia# zal de wedstiijd in comische scènes houden op de volgende Zondagen 31 October, 14 November en 5 December. Wij wenschen genoemde vereeniging veel succes. Het herhalingsonderwijs in de O. L. school zal hier aanvangen op 1 October. Eiken dag hieft men gelegenheid om zich hiervoor bij 't hoofd der school aan te melden. Ouders van kinderen, welke in de termen vallen om aan dat onderwijs deel te nemen, worden in het belang van hun jongens aan geraden deze van de herhalingslessen te doen profiteeren. RAAMSDONK. Tot groote blijdschap der Gcref. gemeente alhier, heeft de Weleeiw. heer Ds. Zwiers te Willemstad, haar beroep aangenomen. RAAMSDONK(DORP.) Door den heer Martian de Roon werden heden 2 prachtige koeien verkocht san den heer Yerspui van den Haag tegen den buitengewoon hoogen prijs van f700. RAAMSDoNKSVEER. Woensdagmiddag overkwam *J. d. G. knecht bij dc firma Simonfs de Kok alhier een ongeval, hetwelk betrekkelijk goed is afgtloopen. Komende met den handwagen van Geer- truidenberg, werd hij door den stalhouder d. H. uit Waspik met een rijtuig zoodanig aangereden, dat hij tusichen de brug en de wagen bekneld raakte. Hij heeft zich hierbij zoodanig inwendig gekneusd, dat hij zich onder behandeling van dokter Q. heeft moeten stellen, en gedurende eenigen tijd buiten staat zal zijn, zijne gewone bezigheden te verrichten. KE1ZERSVEER. Met. ingang van 1 Oct. a.s. is aan den heer J. Visser, kapitein der stoompont alhier, eervol ontslag verleend. VLIJMEN, 24 Sept. Toen de land bouwer Andr. van Delft uit Drunen gister avond met een kar liooi door onze gemeente reed, werd bij in den Melie door een wiel rijder aangereden en tegen den grond ge smakt, tengevolge waarvan de man een beenbreuk bekwam. Door den stalhouder Van Falier werd hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Dit ongeval moet naar men zegt op rekening van den onbekenden fietser gesteld worden, die hoewel de avond reeds gevallen was, nog zonder licht en met vrij veel vaart door de gemeente snelde. Met leedwezen vernamen wij, dat de toestand van E.A. heer P. J. Zwaaas, oud- burgemeester dezer gemeente, die in het begin dezer week docr eene ernstige onge steldheid werd o ervallen, dermate verergerd is, dat hem gisterenavond de laatste H. Sacramenten zijn toegediend. Van harte hopen wij, dat er een gunstige keer in de ziekte zal komen en spoedig beterschap moge intreden. a.s. Maandag 27 September wordt de arbeider-telegrafist Van Ginderen uit Grons- veld aan het station S.S. alhier werkzaam gesteld en wel ter vervanging van den

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9