Nummer 82. Donderdag 14 October 19Ü9 42e .Jaargang Tweede Blad. A. N B. v. S. Provinciaal Nieuws. Maandagmiddag ten 2Va uur hield de Alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten een algemeene vergadering in het café Marinus te Tilburg, over 't onderwerp Tarief van invoerrechten.» De vergade ring was vrij goed bezocht. De Voorzitter, de heer E. W. Klijberg- ernot opende de vergadering en zeide dat deze bijeenkomst was saaingeroepen ngevolge een besluit der laatste alge meene vergadering. Het tarief van in voerrechten is^ van zeer groot gewicht voor onze industrie- In 1903, toen het ontwerp-Harte was ingediend heeft onze Bond reeds een krachtige actie gevoerd, omdat wij overtuigd waren van het groote nadeel, dat deze belasting voor ons zou brengen. De industrie is sedert dien aanmerkelijk uitgebreid op 't oogenblik de productie op onrustbarende wijze toegenomen de industrie heeft zich toe gelegd op export en al zijn de winsten gering, we hebben toch succes behaald. Hadden we ons niet op export toegelegd dan hadden we hier te lande de schrome- lijkste gevolgen van overproductie; de export, mogelijk door den den vrijen invoer van grondstoffen, was eenigszins de veiligheidsklep. Daarom klemt nu het vraagstuk nog veel meer, als toen ik wil zeggen dat het in ons eigen belang en in dat onzer talrijke arbeiders is, dat we, nu weldra een ontwerp zal worden ingediend de zaak eens goed onder oogen zien en de groote schade zullen trachten af te weren. We staan wel in geen aangename positie tegenover de looiers. Hunne belangen druischen lijnrecht te gen de onzen in, toch moeten we natuurlijk eerst voor ons eigen zorgen, maar worden in deze onze belangen gediend dan zullen daarmee de looiers ook gebaat zijn. Blijft onze industrie zich ontwikkelen dan zal er meer leer noodig zijn en daarbij zal ook de looierij welvaren. Wordt de industrie in zijn export belemmerd, dan is de productie voor 't binnenland veel te groot en zullen we ons gewonnen terrein verloren moeten geven. Om sterker te staan, heb ik de meening ingewonnen van den Ned. Schoenmakers patroonsbond, overtuigd dat hoe sterker we zijn, hoe meer actie we kunnen voeren zij hebben me doen weten dat zij volkomen instemmen met ons plan, en zoo zullen we ons ook tot andere bestaande vereenigingen wenden. Ik hoop, dat we door gezamenlijke bespre kingen en onderling overleg tot het goede resultaat zullen komen en de ernstige debatten der leden ons er toe brengen te bereiken hetgeen we beoogen. Ik verzoek de heeren thans hun meening kenbaar te maken. De debatten, die we hier niet in al hunne uitgebreidheid kunnen weergeven, en die later in de ^Schoenindustrie* ver schijnen, werden ingeleid door de heeren C. Schellekens en S. Smits uit Dongen, die met kracht hunne zienswijze verdedigden om samenwerking te zoeken met den Bond van Ned. Lederfabrikanten, daar practisch gewerkt moet wordengeld moet de schatkist hebb;n, invoerrechten zullen er komen de looiers vragen alles te belasten en wij niets, de eersten hebben dus veel meer kans en grooten invloed. Daarom is 't komen met dezelfde eischen, gesteund b.v. door de K. v. K. de weg lukt het niet, dan kan men nog zien. De heer van Schijndel gelooft dat de toestand voor de looiers door invoer rechten niet beter zal worden als ze zich maar naar deneisch des tijdsinstallee- ren, zooals enkelen gedaan hebben en de schoenmakerij kan zich blijven uitbreiden dan heboen ze evenmin als de schoen fabrikanten invoerrecht noodig, en door invoerrechten zullen met de overproductie hier te lande de kleinere looiers gauw opruimen en als men eenmaal invoerrecht op eenig leer heeft, komt er gauw bij of ook op het ander. De heer Mannaerts sluit zich gaarne bij den heer van Schijndel aan. Samen werking met de looiers gaat toch niet. Je bond telt zoolleer- en overleerlooiers, n nu moet die bond ter wille van ons lezier een groot deel zijner leden los laten, dat gaat toch niet. Mijn idee is dat we krachtig tegen elk invoerrecht "moeten strijden, dan kunnen we den export blijven uitbreiden, gaat dat niet, dan zal het voor onze werklieden moeie- jker gaan worden. Hebben ze nu moeite rond te komen, dan zal 't erger worden daar alles duurder gaat worden en wij dus nog meer loon zouden moeten geven, terwijl onze industrie ten zeerste be nadeeld wordt door het invoerrecht op onze grondstoffen. Als men begint den vinger aan de looiers te geven, zullen ze de geheele hand nemen, en nog meer. Als de looiers, zooals terecht de heer v. S. opmerkte zich flink installeeren, aan de eischen vooral der machinale fabrieken gaan voldoen, dan zullen zij meer gebaat worden dan met invoerrecht- De heeren Schellekens en Smits ver dedigen nogmaals hunne overtuiging, dat samenwerken de weg is, daar zij over tuigd zijn dat er invoerrecht zal komen en dan is 't beter met uniforme eischen te komen. De Voorzitter is 't in hoofdzaak met de heeren van Schijndel en Mannaerts eens maar vraagt zich af of 't mogelijk zal zijn alles vrij tc houden, en gelooft dat het de weg is te redden wat te redden valt, en 't verwondert hem dat niet is gesproken over 't idee suitvoer- premie» dat reeds een vorige maal was opgeworpen dan zou 't invoerrecht niet dat groote bezwaar zijn als deze com pensatie gegeven werd voor degenen die exporteerden, en in 't binnenland konden door de hoogererechten op schoenen de schoenen duurder worden. Alswe op deze wijze konden samenwerken, dan kwamen we al een heil eind verder. De heer Smits ziet daarin weinig heil, als ook eenige andere leden, daar dit ook slechts een klein deel der schoen fabrikanten ten goede komt. De Voorzitter. In 1903 is geconfereerd; de schoenindustrie heeft zich uitgebreid, bij de looierijen zijn slechts eenigen met hun tijd meegegaan die geven niet om invoerrecht. In 1903 waren we 't in com missie al eens, overleer vrij, zooileer belast en dat werd verworpen we zullen nu wel op hetzelfde stuiten, de chroom fabrikanten enz. zullen hunne stem ook wel laten hooren. De heer Mannaerts. De arbeid wordt door invoerrechten op leder niet be schermd, maar teu zeerste tegengewerkt. De rechtskundige adviseur, mr. Pas- stoors naar zijne meening gevraagd, acht eene samenwerking met de looierij 't meest in 't belang, omdat hij overtuigd is, dat we invoerrechten zullen krijgen Maar de eerste weg is daarom, niet op welke gronden we sainen zullen werken, maar eene commissie benoemen, om met de looiers over samenwerking te spreken. Als die commissie van ons en de looiers heeft geconfereerd, dan kan over de voorwaarden de alg. verg. eene vrucht bare discussie houden, eerder niet De heer Smits deelt nog mede, dat de voorzitter der Dongensche looiers- vereeniging, de heer C. Bressers, hem zelf heeft vetklaard, eene samenwerking zeer gaarne te zullen zien. Als commissie-leden worden aange wezen de voorzitters der afdeelingen met recht van assumptie. De heer van Schijndel wordt mede tot lid benoemd Daarna wordt de geanimeerde verga dering gesloten. Waalwijk 13 Oct. 1909. „Waalwijk Vooruit." Zondag trok, bovengenoemde Veree niging naar Waspik, om deel te nemen aan den medaille-wedstrijd, uitgeschreven door de aldaar gevestigde club sNooit Gedacht*. De loting bracht »W. V.« tegen de plaatselijke Vereeniging »Prins Hendrik*. Het spel, dat W. V. gedurende deze match te zien gaf, was van een zeer laag gehalte en het scheelde slechts weinig of P. H- had gezegevierd. Door tactvoller spel bleef W. V. met 42 de baas. De hierop volgende wedstrijd »Sparta« (Geertruidenberg) >Hollandia« ('s-Bosch) werd door eerstgenoemde met 30 gewonnen. W. V. en Sparta waren dus aange wezen om om den len prijs te kampen. Gezien het slechte spel van Waalwijk, meenden de Spartanen zich reeds zeker van de overwinning. Dit ergerde den W. V.ers, zulk een vermetele zelfover schatting zal en moet gestraft worden. Eenparig werd besloten, de uiterste krachten in te spanuen, want Sparta moest er onder. Met dit voornemen be ginnen de W. Vers de match. De eerste oogenblikken zijn voor Sparta en beleeft het W. V. doel en kele gevaarlijke momenten. Dan komen de geel-zwarten echter losonstuimig hun aanval; de voorhoede combineert prachtig, het afnemen en plaatsen der half-backs is vlug en zuiverde beide backs verplaatsen door verre trappen het spelterwijl in de laatste instantie de keeper puik werk verricht, liet is een lust te zien, hoe prachtig alles in elkaar sluit. Het publiek door zulk spel in begeestering gebracht, begint zich te roeren. Aan de eene zijde zijn het de Sparta* supporters, aan den anderen kant, de „W. V.« enthousiasten, die hun favorieten aanmoedigen Ondertusschen wordt het spel verdeeld en verplaatst zich vliegensvlug. Nogmaals gaat de geel zwarte voor hoede tot den aanval over, de half backs worden gepasseerd de Ruyter zet goed voor en met een flinke pil geeft van Laarhoven W. V. de leiding 10. Nu is «Waalwijk Vooruit* niet meer te houden. Hun spel is enorm. Het duurt dan ook niet lang, dat van der WerfT met een oerkei den voorsprong vergroot 2-0. Met dezen stand wordt gedraaid. Het schijnt dat de rust den Waalwij- kers nog meer vuur en moed heeft in geblazen, want ze hebben >Sparta* nu geheel in hun macht. Eens zien we H. Verschuren er met den bal van door gaan. Drie, vier, Spartanen schieten op hem toe, doch niets deert hem hij vliegt over het teirein, komt vooropen gao), wil inzetten, doch daar klinkt scheidsrechters fluitje en wat blijkt nu Door een Sparta supporter is een 2e bal in het veld gegooid, waarvoor de scheids rechter doet ophouden, wat een grove fout van hem was. Nu driagt «Sparta* op en belegert zij eenige oogenblikken het »W. V.< doel. Bij één hunner aanvallen, schuift de rechts half van W. V. vlak bij doel staande uit. De scheidsrechter die in de meening verkeert, dat genoemde speler in zijn val den bal heeft aangeraakt, be slist pynalty. De W V. keeper vindt dezen strafschop onverdiend en weigert dan ook in de goal te blijven, zoodat Sparta* geen moeite heeft een tegen- punt te maken 2 1. Dit onrechtvaardig behaalde doelpunt, prikkelt nog meer de >W V.« gemoe deren en zet hen nog tot harder zwoegen aan. >Sparta* wordt nu totaal ingesloten terwijl bij een der talrijke aanvallen H Verschuren no. 3 voor W. V. scoort. Nu is »Sparta« een geslagen team. Ze hebben niets meer in te brengen. Het gelukt den geel-zwarten echter niet de score te verhoogen en eindigt deze interressante wedstrijd in een schitterende overwinning van «Waalwijk Vooruit.* Nauwelijks heeft het eindsignaal ge klonken of alle Waalwijksche supporters bestormen het veld. De W. V. captain wordt op de schouders genomen en on der enorm enthousiasme van het veld gedragen. We kunnen niet nalaten, het W. V. elftal een woord van hulde te brengen voor zijn prachtig spel. Het gezegde, dat »Sparta« niet door »W. V.« kan geklopt worden, hebt gij schitterend gelogenstraft. a.s. Zondag 17 October, komt het zelfde »Sparta« in Waalwijk de le competitie-wedstrijd spelen- Aanvang half drie. In het volgend nummer hierover meer. N. B. K. L. B. Zondagmiddag had op de St. Paulus- zaal te Waalwijk eene bestuursvergade ring van den Ned. R. K. Lederbewerkers- Arbeiders-Bond plaats. De secretaris, de heer C. van Kuik diende zijn ontslag als zoodanig in. De meisjes-afdeeling te Kaatsheuvel werd aangtsloten bij den Bond. Als vrijgesteld propagandist werd met volsterkte meerderheid van stemmen gekozen de heer C. Roestenberg. Be sloten werd met kracht, publiek te protesteeren tegen het onedel optreden van sommige Kaatsheuvelsche patroons, inzake het vereenigingsrecht der arbei ders en arbeidsters. Chumbly. Gisterenavond werd door de vermaar de illussionisten de heer en mevrouw Chambly-Cardec, eene soiree gegeven in de zaal >Musis Sacrum* alhier, welke slechts matig bezocht was. Verschillende nummers, als de onzicht bare bloemenfee, de oostersche wonder- duiven, de raadselachtige bewegiug van levenlooze voorwerpen door onzichtbare krachten, het Amerikaansche kabinet, anti-spiritistische experimenten, alsook het zoogenaamd schrijvend medium, dit alles waren sensationeele onbegrijpelijk heden, waardoor het publiek meermalen geboeid werd. Al waren eenige nummers nu niet zoo heel schitterend en lag het er bij een der hoofdnummers nu wel wel wat al te duidelijk op, het geheel was een goed geslaagde avond, waar voor wij den heer Chambly eene grootere opkomst gaarne hadden gegund. Groot concert. Er circuleert thans een inteekenlijst voor 't groot concert dat onder leiding van den bekenden musicus, den heer Willem Robert Jr. te Tilburg, op Dinsdag 26 October op Musis Sacrum zal worden gegeven en waaromtrent we voor nadere bijzonderheden naar achterstaande ad vertentie verwijzen. We vertrouwen dat de muziekliefhebbers van Waalwijk cn omgeving druk zullen teekenen, om zeker te zijn van dezen muziek avond te kunnen genietcu en tevens als bewijs van belangstelling als werkelijk iets goeds wordt gegeven in onze plaats. BAARDWIJK. Gistereoavoud had in de school der Eerw. zusters alhier de eerste bijeenkomst plaats der vrouwelijke leerlingen van den cursus dei Tlanze/'. Deze bijeen komst had voor dezen avond in hoofdzaak het doel, het voorbereidend examen voor verdeeling der klassen. De opkomst was gering in verhouding dier nuttige lessen. Opmerkelijk is het dat nu voor het meere - deel reeds ontwikkelde leerliugen opkomeD, terwijl dit herhalingsonderwijs toch zoo nuttig kon zijn voor mindergevorderden. De diensturen op werkdagen van het hulptelegraaf en telefoonkantoor te Baardwijk zijn van 13 Oct. af vastgesteld op 9 tot 10, 12 tot 1, 6 tot ?'/s ELSHOUT. Nog eene spanne tijds en het R. K. Zangerskoor „St, Cecilia'» alhier zou haar Eere-President den TIeer W. Klijn - v. Gorcum op schitterende wijze huldigen als zijn diamanten Jubilaar. De begaafdheid als zanger, de verstandige wijze van zijn bestuur, de aantrekkelijke gezelligheid en.... de immer blakende ijver voor bat zangerscollege, maakte deze viering den ledun tot eenen dankbaren, verschul- digdeu plicht. De lieer over leven en dood beschikte zijn ondoorgrondelijke Raadsbesluiten ia evenwel auderseene kortstondige ziekte, in gelatenheid en overgave gedragen, rukte geheel onverwachts den Vader uit het mid den der zijnen, onzen Eere-President uit den kring zijner beminde medezangers. Met statige plechtigheid, in onverbroken zuiverheid klonken de droeve tonen der Fanfare, verbonden aan de Jorgelir.geu- Congregatie, waar^&n de ontslapene een trouw ecrelid vras. Onder het smeekend „Miserere" leidde het college der Zangers den droeven stoet kerkwaarts. Rustig en aangrijpend klonken de machtige accoordeu der vierstemmige Requiem-Mis van Driebold eene compositie uitsluitcud voor deze plech tigheid iugestudee/d) door Gods gewijden Tempel, in nette rouw-decoratie prijkend. Na de solemneele uitvaart werd onder de rustige toueu der Fanfare het dierbaar overschot grafwaarts gedragen, waar door iet innig biddend en eenig „Pie JeBu" van Beltjens door het zangerscollege een laafsten groet gebracht werd aan hun geëerden en beminden Eere-Presideut. Hij ruste iu vrede een voorbeeldig, in- oig godsdienstig leven geeft alle hoop op *ene heerlijke opstanding Dit zij den zijnen en zijne medezangers ten zalvende troost. VLIJMEN. Vergadering van den llaad der gemeente Vlijmen op Woensdag, den 13 Oct. 1909, des n.m. ten öVa ure, ten raadhuize dezar gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukkken. 2. Aanbieding gemeente-begrooting 1910 3. Goedkeuring begrooting burg. armbe stuur 1910. 4. Adres vereeniging „de Liedertafel" om subsidie met. voorstel van Burg. en Weill. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging van de vertegenwoordiging der ge meente in waterschappen. HERPT 12 Oct. Door het bestuur van de stoomzuivelfabriek „St. Isidore" alhier, is aanbesteed om een stuk te bouwen aan de bestaande fabriek. Deze aanbouw is hoofdzakelijk bestemd voor bergplaats. De handel in fruit is tamelijk willig Commissionnairs besteden deze week hier voor zoete appelen 5 cent en voor zure cent per K.G. De bietenstroopfsbriek van den lieer J. F. Luijben-de Wilt is weer dc jaar- lijksclie campagne begonnen. De voorloopige uitkomst der mangel wortels valt niet mee De vele regens hebben op dit gewas een zeer ongunstigeu invloed uitgeoefend. VRIJ HOE VEN-CAPPEL 13 Oct. 1909. De heer A. Thicle, onze geachte dorps genoot, heeft het beroep naar Vijfhuizen aangenomen. Dinsdagmorgen votid A. S. in de Heistraat, op zijn land een luchtballon, met een daaraan bevestigd schrijvendat de. under dezes, beleefd werd verzocht de ballon met bijgaand schrijven terug te zenden en dat daarvoor een flinke belooning zou worden teruggezonden. De viffdcr heeft slipt htt gevraagde uitgevoerd en wacht nu op zijne belooning. Da ballon was afkomstig uit Antwerpen. WASPIK, 12 Oct.. Zondag 1.1. had hier plaat» de groote aangekondigde Medaille wedstrijd, gegeven door de voetbalclub „Nooit Gedacht." Het verloop van den wedstrijd was als volgtW. V. tegen Prins Hendrik, beide van Waalwijk. Uitslag 42 in 't voordeel van W. V. „Sparfa„ van Geertrnidenberg tegen „Hol- landia" van 'a Bosch. Stand 41 in het voordeel van „Sparta. In de finale sloeg VV. V. van Waalwijk „Sparta" van Geertruidenberg met 31. De prijzen werden met een kernachtige toespraak uitgereikt door deu WelEd. heer W. de Roon Jr. W. V. le prijs een verguld zilveren me daille. „Sparta" 2e prijs een zilveren me daille, beide aangeboden door den Bescherm heer van „Nooit Gedacht", den WelEd. he,er D. de Roon Wz. „Prins Hendrik" en „Ilollandia" ontvingen eene herinnerings medaille, aangeboden door deu beer L. Schroot. De harmonie van Waspik luisterde het feest met hare muziek op en bracht inet haar gang door de gemeente veel volk op de been. Het geheele feest werd door een massa belangstellenden bijgewoond. Wij feliciteeren „Nooit Gedacht" wel met het succes, hetwelk zij met dezen wedstrijd behaalde. Toen de landbouwer Sm. eergisteren met zijn wagen en 2 paarden eene brug over de Oude Straat passeerde, trapte het eene paard door de brug, terwijl het andere van schrik naast de brug in de sloot sprong. De voerman behield echter zijne tegen woordigheid van geest, sneed een, twee, drie de strengen door en had in eene ommezien beide paarden weer overeind en op 's droge. Zoo liep dit ongeval nog goed af. Er blijkt echter uit, dat bruggen ook verslijten, iets waar men niet altijd aan denkt vóór het te laat is. RAAMSDONK (Dorp) 12 Oct. Heden middag kocht de heer H. Cornó te Raams- donv:sveer in htt café Heere alhier den molen, huis en erf van den heer B. de Vries f 7600. Schadepost. Tengevolge eener darm ontsteking stierf een prachtige koe van den leer Van Iersel. liet dier werd voor de consumptie afgekeurd. BUSSEN, 12 Oct. '09. Zitting van den militieraad voor deze gemeente op 25 Oct. as. des v.m. ten 11 ure ten raadhuize der gemeente Almkerk. WERKENDAM, 11 Oct. Heden-middag ontstond bij den houthandelaar J. Visser alhier brand in een waschschuur die helend aan zijn woning. Dank zij het snel op treden der brandweer bleef het huis gespaard. Assurantie dekt de schade. EINDHOVEN. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad vroeg de heer Van Best opheldering inzake iet bekende bericht betreffende wethouder Raupp. De heer Raupp uoemde het geheele be richt vuige laster en verzocht uotuleering van de verklaring, afgelegd en op schrift gesteld door een sollicitant, dat door hem als Wethouder geen pressie was uitgeoefend op diens politieke inzichten. De heer Pastoors diende een motie in, dt rgelijke zaken, dio een persoonlijk karakter dragen, niet meer in 't openbaar te behandelen. De heer Van Best bestreed de motie als te persoonlijk. De motie werd aangenomen met 5 tegen 3 stemmen, terwijl heeren Raupp en Van Best buiLn stemming bleven. Tegen stemden de heeren Van Lies hout, Boex en Verhagen. DONGEN. Vergadering Schocnfabri- hanten. Zondag 10 Oct. des morgens om 11 uur had iu de harmoniezaal van Musis Sacrum» eene vergadering plaats van de afdeeling Dongen van den Al gemeene n Bond van Nederlandsche schoenfabrikanten». Het voornaamste punt der agenda n.l. De invoerrechten om

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5