Nummer 83. Zondag IT October 190tL Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. voor leerlooiers eo schoenmakers te Waalwijk, PALJAS Jaai siaeg A1TOOI TIELEN, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen iiiP Uitgever: FEUILLETON De wasch, U ziet het, is groot, doch is door de zuivere zeep het werk gemakkelijk. Sunlightzeep scliaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uwen winkelier ia ruilvoor 5 omslagen J'befbc Wij gaan toch vooiuit! angstraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden fü."5. Fran< o per post door het geheele rijk f 0.90. Brieveningezonden stukkengelden enz., t'ranco te zenden «an den Uitgever. WAALWIJK. Telefoonnummer 38. Advkrtentiën 17 regels f 0.60 daarboven 8 cent per regel, grootr letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Voor plaatsing van een groot aantal regels cd advertenties bij abonnement worden speciale zeer voordeeligc contracten gesloten. Reclames 15 cent per regel. Hon Grooto Wasch En WosniK Work. Zulvcro ZCC'j 1245 "JU Onder no. 159 van hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1910, is onder den titel «Kosten van oprichting en instand houding eener Rijksschool voor leer looiers en schoenmakers,* uitgetrokken een som van f 10.000. In de memorie van toelichting lezen wij het volgende Sinds geruimen tijd werd door ver schillende gemeenten en vereenigingen Van «DE ECHO VAN HET ZUIDEN." OF ultomv aan Dcu JtkuvcfijlulLiti»). 25) Varschooning, mijnheer, ik had vergeten dnt ik Juck ben, niemand anders dan Jack... Men is soms al eens verstrooid, voegde hij er glimlachend bij. Dan verzekert ge mij dat ik hier toch deftig gelogeerd ben Heel deftig. Het is met de uitspanningen en logementen juist gelijk met de menschen gelegen men mag niet altijd naar het uiter lijke oordeelen. Deze uitspanning is heel deftig en ik dacht u aangenaam te wezen er u naar toe to leiden omdat gij er landgenooten zult ontmoeten. Ik reken op u, Iaat ons binnen gaan. Zij kwamen iu eone groote plaats, laag van verdieping, verlicht door eene olielamp die van 's morgens tot 's avonds brandde uit hoofde van den aanhoudenden mist die over de Theems hangt. Achter oone toonbauk, waarop een aantal, blank gepoetste tinnen potten stonden, troonde er eene gezonde bazinvan ietwat rond de veer tig jaar en die er nog al hupsch uitzag, niettegenstaande huretoenemende diklijvigheid. Mistress Davis, zei de beleefde pakken drager terwijl hij den reiziger aanwees, ik breng u hier een deftigen kalant. Zeer wel, Jack, antwoordde de bazin in zuiver Fransch, ik dank u. Daarna keerde zij zich tot den vreomdeling en vriendelijk glimlachend vroeg zij Tot uwe bevelen, mijnheer. Wat verlangt Jgij Eene groote en wel verlichte kamer, aangedrongen op stichting van eene vakschool op het gebied der lederbe werking. Inderdaad ontbreekt ten onzent de gelegenheid tot grondige wetenschappe lijke en practische vorming van aan staande leerlooiers, schoenfabrikanten enz. Voorziening hierin is wenschelijk. Na vergelijking en overweging van de verschillende ingekomen adressen, hierop betrekking hebbende, is de minister al lengs tot de overtuiging gekomen, dat de meest bevredigende oplossing van het vraagstuk zou worden verkregen door stichting van eene gecombineerde Rijks school tot opleiding voor beide bedrijven te Waalwijk, terwijl daar tevens door het Departement van Landbouw, Nijver heid en Handel een proefstation voor de lederindustrie met daaraan verbonden voorlichtingsdienst zou worden gevestigd. Vestiging te Waaiwijk verdient aan beveling omdat deze gemeente als een centrum voor deze belde takken van nijverheid mag worden beschouwd. On derhandelingen met het gemeentebestuur geopend toonden daarenboven, dat men voor het bezit van een inrichting als hier bedoeld tot groote ofters bereid was. De gemeente Waalwijk toch bood aan de kosten van bouw en inrichting tot een bedrag van ten hoogste f 40.000 op zich te nemen. Ook op andere wijze deed het gemeentebestuur van zijne be langstelling in deze zaak blijken. Eene door den gemeenteraad benoemde com missie, bestaande uit deskundigen op beiderlei gebied en onder voorzitterschap van den burgemeester, maakte op kosten der gemeente een studiereis naar vak scholen te Keulen, Wermelskirchen, Luik en Freiberg, en bracht naar aanleiding daarvan een van veel zaakkennis getui gend rapport uit. Hoezeer ook voor het vakonderwijs de van vereenigingen uitgaande scholen in het algemeen vei kiezend, meent de ondergetcekende, dat in die geval het instituut van Rijkswege zal moeten wor den beheerd, omdat le. de verschillende schoenmakerijen en leerlooierijen zich niet op ééne plaats concentreeren, maar over het geheele land verspreid zijn, zoodat niet uitsluitend eene bepaalde gemeente of provincie bij de zaak gebaat zal zijn, maar inderdaad indien zulks mogelijk is veel water, want op dit schip heb ik mij vuil gemaakt gelijk een schoorsteenveger, en vorder het eene of andere om te eten, want de lucht van Londen deugt niet voor ledige magen. Goed mijnheer, dit alles zal u gegeven worden en ik verzeker u dat gij zult tevreden zijn... Maria 1... Op dit geroep kwam* een lief meisje te voorschijn. Leid mijnheer naar de witte kamer en zorg dat er niets ontbreke Ja, moeder, antwoordde de lieve deerne, en groete minzaam dsn vreemdeling. Zij ging voorop om hem den weg te toonen en leidde hem op de eerste verdieping in eene groote en wel verlichte kamer, terwijl Jack de reispakken bovon bracht. Als deze zijn werk gedaan had, wilde hij, vooraleer te vertrekken, zich nogmaals ver zekeren dat zijn klant volkomen tevreden was. Welnu mijnheer, riep hij, wat dunkt u van deze uitspanning Heb ik u misleid Denkt ge nog dat ik u in een roovershol heb gebracht Neen, waarlijk, antwoordde de reiziger al lachend dit hotel staat mij voor het oogen- blik goed aan 6n de bazin is een heel vriende lijk men8ch... Zij en hare lieve dienstmeid schijnen Fransche vronwen le zijn. Ja, mijnheer, het is ook daarom dat gij zoo goed onthaald wordt. Zij hadden aanstonds in u eenen landgenoot herkend. Gevleid Ah mijnheer, Mistress Davis ie de engel bewaarder der emigres dat zult ge misschien later ondervinden, zoo gij ook émigré zijt. De nieuw aangekomen reiziger scheen niet zeer geneigd zich aan den eersten den besten bekend te maken of over het doel zijner reis ver uit te wijden. Kent gij het Engelsch spreekwoord tijd is geld vroeg hij. Welnu, ik ben zeer haastig en zon niet graag dezen morgen ongebruikt laten voorbijgaan... Zondt ge mij niet kunnen zeggen, waar de hertog de Mont- bazon woont Wel zeker Juist nevens Hyde-Park, in een der schoonste moderne hotels. Ah, hij van een algemeen Rijksbelang kan wor den gesproken. 2e. van het particulier initiatief in dit geval weinig is te verwachten daar noch de bond van leerlooiers, noch die der schoenmakers financieel^ draagkracht hebben 3e. van de provincie Noordbrabant weinig, van de gemeente Waalwijk"geene bijdrage in de jaarlijksche exploitatie kosten te wachten. De wenschelijkheid van deze gelegen heid gebruik te maken om ten bate der lederindustrie een proefstation naast de vakschool te stichten, is aanstonds ge voeld. Over en weder zullen de vak scholen en dit station van elkanders personeel, gebouwen en hulpmiddelen partij kunnen trekken. Het proefstation is intusschen een zuiver nijverheidsbelang en in overleg tusschen den minister van Binnenl. Zaken en die van Landbouw, Nijverheid en Handel is dan ook besloten de gelden, voor den dienst van dat sta tion benoodigd, op hoofdstuk X der Staatsbegrooting aan te vragen. Wat dit belang en het onderwijsbelang ineen grijpen, waar voor beide doeleinden veelal van hetzelfde personeel, hetzelfde labo ratorium, van dezelfde chemicalen ge bruik gemaakt zal moeten worden, steit de Regeering zich voor eene commissie, in welke zoowel de leerlooiers als de schoenmakers vertegenwoordigd zullen zijn, in het leven te roepen, die omtrent de gemeenschappelijke belangen van schoenmakersschool, leerlooiersschool en proefstation der Regeering van voor lichting zal hebbeu te dienen. Op hoofd stuk V kunnen dan worden uitgetrokken de gelden, benoodigd voor den dienst der gemeenschappelijke gebouwen en van dat gedeelte van het onderwijzend en bedienend personeel en van het ma terieel, dat meer bepaald voor de beide vakscholen zal noodig zijn, terwijl op hoofdstuk X de gelden voorkomen, meer in het bijzonder voor den dienst van het proefstation vereischt Naar de ramiDg, opgemaakt door bo venbedoelde commissie van Waalwijksche deskundigen, zullen de kosten van de stichting en inrichting van de gebouwen het door de gemeente Waalwijk aange boden bedrag van f 40.000 niet te boven gaan. Aangezien deze gebouwen, welke logeert in geen kosthuis Is dat ver van hier Aan de andere zijde der stad, 't is te zeggen op een heelen afstand, want ge weet dat Londen neg grooter is dan Parijs. Drommels Ik zou u aanraden eene koats te nemen, zoo gij u niet wilt vermoeien en bevuilen tot over de enkels in de modderige Btraten. Uw raad is goed. Ziedaar uw drinkgeld, voegde de reiziger erbij, terwijl hij den man een zilverstuk in de hand stopte. Deze boog heel bescheiden. Jack dankt u, in naam van den graaf de Roziéres. \an den graaf de Roziéres Wat be duidt deze gekheid Er is hier hoegenaamd geene gekheid mijnheer. Ik zeg n nu mijnen naam, omdat ik te doen heb met eenen vriend van den hertog de Montbazon, die de hoofdman is onzer partij. Pakkendiager 1... De graaf do RoziéreB is pakkendrager riep de vreemdeling onthutst uit maar ik kan zelf niet gelooven hetgeen ik zie. Wat wilt ge er aan doen, mijnheèr, de nood dwingt... Ik ben overigens de eenigste niet die met handwerk mijn" brood verdien en onder de eenvoudigste dokwerkers, zult ge mannen vin den die vroeger in 's Konings koets reden. Gij spot 1 Hoegenaamd riet hetgeen ik zeg is de volstrekte waarheid. En daar bij zijn wij nog het meest niat te beklagen. Dicht tegen den Temple-Bar, znlt gij een armen grijsaard ont moeten die eene aalmoes vraagt aan de voor bijgangers het is een ridder van Sint Lode- wijk... Zoo uwe kousen moeten gestopt worden, beveel ik u bijzonder de vrouw aan die bij de kerkdeur van St-Paul zit 'bet is do gravin de Virieu. De uitwijking doet de Fransche edellieden dus wel zonderlinge gedaanteverwisselingen ondergaan Weet ge wie onze bazin hier is Dat zoudt ge nog op ge geen jaar knnnen raden... Het is de weduwe van M- De Preux, oud-ka pitein der koninklijke wacht, die vóór omtrent een jaar, in het leger van Condó, gesneuveld door de gemeente, onder goedkeuring van de Regeering op d« bouwplannen, zouden worden gesticht, eerst in den loop van het jaar 1910 in gereedheid zullen kunnen zijn, behoeft voor perso neel en materieel nog niet aanstonds gerekend te worden op het geheele be drag, benoodigd wanneer het instituut volledig in werking zal zijn. De minister acht voor het eerste jaar noodig voor de lederschool een directeur, die althans voorloopig tevens als directeur van het proefstation zal optreden, op een aanvangswedde van f 3000 en een leeraarlooimeester op f2500 voorts voor de schoenmakersschool een leeraar op f 2500 (een afzonderlijk directeur isalthans tn den beginne niet noodig), terwijl voor den gemeenschappelijken dienst een concierge op f600 noodig zal zijn. Voor materieel is op f 1400 gerekend, zoodat voor het eerste jaar met een bedrag van f 10 000 kan worden volstaan. Daarbij zij aangeteekend, dat de assistent en de amanuensis, voor het proefstation ver eischt, tevens verplicht zullen zijn hun diensten ook aan de lederschool te be wijzen, evenals omgekeerd de directeur en het overige personeel der lederschool verplicht zullen zijn ook voor het proef station en den daaraan verbonden voor lichtingsdienst werkzaam te zijn. Waarom schreeuwde men toen niet? De Spaansche revolutionnair Ferrer is dan terdoodveroordeeld en het vonnis reeds voltrokken, zoodat men hier staat voor een daadzaak, waaraan niets meer te veranderen is. Ziedaar, één der hoofdmotieven, tegen de doodstraf aan te voeren. En nu ziet men in verband met deze zaak eigenaardige verschijnselen, ver schijnselen, welke teekenend zijn voor den geest en de stroomingen des tijds. Den geest 1 Toen daar te Barcelona onschuldige slachtoffers wreedaardig wer den vermoord, nu ja, toen werd dit in de linksche pers wel niet goedgekeurd, al trachtte deze dan die feiten als bijna noodwendige uitvloeisels van 't clerikale wanbeheer en clerikale tyrannie te ver klaren, doch een kreet van verontwaar- diging ging niet op bij die pers, welke zich zoo gaarne aandient als de cultuur- is. Zij was verplicht eene plaats te zoeken en kwam hierindeze uitspanning terecht. Weldra echter scheen zij zoodanig wel 't akkoord met den bias, die ook weduwnaar was, dat zij de boeken samenlegdon en trouwden. De lieve blonde meid ia haar eigen dochter. Ik weet wel dat de voorgaande barones buiten de aangenomen regels is gegaan door hare hand aan don eenvoudigen M Davis te schenken en dat eenigen haar zulks verwijten maar alles wel ingezien, heeft zij die niets meer bezat dan hare adeltitels en de schuldbrieven van wijlen haren echtgenoot, het beste deel gekozöD. Gij hoopt dos op geene verbetering voor de toekomst Niet heel veelzoo ik alle hoop verloren had, zou ik mij zoo wijsgeerig niet tevreden stellen met den ootraoedigen staat waarin gij mij ziet. Dat kan niet blijven duren Dit zeggen wij wel honderd maal per dag om ons eigen moed in te spreken, maar die verduivelde republiek is taai van leven en het gezegende uur van onze terugreis schijnt niet haast te willen slaan. Hoe langer onze ballingschap duurt, hoe erger wordt onze toe stand Velen onder ons zijn reeds in de diepste ellende gedompeld. Ik dacht dat het Engelsch Staatsbestuur u ondersteunde Die bijstand is niet voldoende, de brok is te klein voor zooveel hongerige magen. Wij bevinden ons hier op eene plank als schip breukelingen die alle oogenblikken eenen redder afwachten. Wat doet men in Frankrijk? Is het waar dat Charette zich heeft overgegeven? Dat ware landverroderij Stil 1 onderbrak de reiziger, spreek zoo niet, gij zondt te spoedig van denkwijze moeten veranderen. Is er nieuws op handen Misschien weldoch houdt mij nu niet langer tegen, ik moet zoo haast mogelijk bij den hertog de Montbazon zijn en de zending volbrengen waarmee ik belast ben. De hertog is mijn vriend gebleven, al hoewel hot verschil van fortuin tusschen ons zeer grcot geworden ishet zal hem aange. naam zijn te vernemen dat gij mij bij uw aan komen ontmoet hebt.... Ik heb u nu mijnen pers Nu echter Ferrer, een revolutionnair, ter dood veroordeeld is en z'n vonnis reeds ondergaan heeft, nu is er bijna een wereldoproer ontbrand en gloeit er een wereldverontwaardiging, die iederen gewonen arbeider het recht schijnt te geven, om zich in de eigen aangelegen heden van Spanje te mengen. Dit als teeken van de idee van internationalisme, in welken zich ons openbaar leven, in 't bizonder de linksche arbeidersbewe ging beweegt. De stroomingen 1 Reeds boven wezen we er op, dat deze internationaal, vader landsloos zijn! Bovendien tegen elke uiting van positieven godsdienst. Onze tijd wenscht dus niet alleen alle geografische, maar ook alle zedelijke grenzen te doen verdwijnen. 't Komt ons voor, dat het dan maar goed is, dat er een tegen partij bestaat, welke dezen verderfelijkcn geest en die onheilvolle stroomingen tracht te keeren, m. a. w. dat er nog een christelijk deel der natie bestaat, hetwelk de vaderlands idee hoog houdt en blijft handhaven eene zedelijkheidsleer, die 't menschdom als een verzameling van cultuurmenschen, dus menschen van beschaving nog incact wil houden. En om nu tsn slotte nog op 't geval Ferrer terug te komen, ook wij zouden het verstandiger gevonden hebben, als de Spaansche rege;ring de zaak Ferrer voor den burgerlijken rechter gebracht had. Hoewel wij ons niet de minste aan merking op 't vonnis willen veroorloven daarvoor dient men de zaak in al hare finesses te kennen kunnen we toch niet nalaten op te merken, dat de burgerlijke rechtsspraak over 't algemeen meer het rechtsgevoel bevredigt dan de militaire. En we weten, Ferrer is ver oordeeld door een krijgsraad. Frappant blijft echter het groote ver schil in geluid der linksche pers bij de ruwe moordtooneelen te Barcelona en deze veroordeeling van Ferrer. Alweer een katholiek hoogleeraar en wel aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam Zoo de lezers reeds weten, is als zoodanig geïnstalleerd Dr. Nolens, naam bekend gemaakt, zou het onbescheiden zijn den uwe te vragen Wel hemelmijnheer, mijn naam is heel eenvoudig Le Bihun, handelaar te Nantes, maar de koningsgezindheid zeer toegedaan. Mijnheer Le Bihan, het doet me genoegen met n kennis te maken. Insgelijks, mijnheer de graaf. liet sj.ijt mij dat ik u mijn pak heb laten dragOD. Haddc ik geweten dat Dat zou me erg gespeten hebben, want ik hadde er eene goede daghuur aan verloren de graaf de Roziéres vergeet niet dat hij op de kosten leeft van den eenvoudigen Jack. Mijne twee armen maken heel mijn kapitaal uit tot als de koning weer den troon zal be klimmen en ik in Frankrijk zal terug keeren, en ik dank God dat ik zoo sterk gebonwd ben. Laat mij toe het drinkgeld wat te ver-* meerderen, zei de handelaar terwijl hij zijne beurs reeds te voorschijn baelde. Toch niet De graaf de Roziéres wil niet dat Jack nog iets aanneme onze rekening is vereffend Zoo gij liefdadigheid wilt uitoefenen daartoe zal er n geene gelegenheid ontbreken. Ik ken er velen die ongelukkiger zijn, dan ik, en zal ze u aanwijzen. Wij zullen immers elkander weerzien, niet waar? Waar Hier, in dit hnis, dezen avond zoo ge wilt. Beide mannen drukte elkander vriendelijk de hand. De vulsche pakkendrager verwijderde zich langzaam al mompelend Een gezant voor den hertog Daar nestelt wat onder Na zich eenigszins geschikt en geborsteld te hebben ging M. Le Bihan naar beneden, deed zich vleesch en thee opdienen, at lustig en smakelijk en vroeg dan naar een rijtnig. Ik heb juist wat gij verlangt, zei de minzame bazin, tenzij dat William reeds zou vertrokken zijn. Zoo hij nog hier is, zal hij u volgaarne naar uwe bestemming brengen en op mijne aanbeveling, zal hij u ook niet stroopen, gelijk de andere koetsiers van Londen gewoonlijk doen met de vreemdelingen. Waar staat William gewoonlijk? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 1