Numintr 83. Zondag 17 October 1909 32e Jaargang. Tweede Blad, "Tandbouw Fi]ne Heeien-Mode-Aftikelen, Gemeentefaadsveigadefing Gemengd Nieuws, BUITENLAND. Spanje, pirma iandos-Vinken, Reclame. Duitsehland. Rijke Amerikaan gooit zijn geld weg. ^"^INNENLANl)." Rusland» Ammoniaksuperpliospliaat Chilisalpeter en Superphosphaat Onder de inestmengsels is zeer zeker ammoniaksuperphosphaat een ?an de meest onschuldige cn, kan men het niet rangschik ken onder de kwakzalversmiddeltjes, zooals aardappelme&t, roggemest, havermest, knol- lenmest enz., toch is het een mestmengsel. Men moet er zich over verbazen, hoeveel landbouwers in de meening verkeeren, dat ammoniaksuperphosphaat bestaat uit chili salpeter en superphosphaat. Daarom zij hier nog eens herhaald, dat ammoniaksuperphos phaat uit een mengsel van zwavelzuren ammoniak en superphosphaat bestaat met 7 pet. stikstof en 9 pet. phosphorzuur. Hier voor is noo lig pl m. 33 kg. zwavelzuur- ammoniak en pl.m. 57 kg. superphosphaat van 16 pet. De ontbrekende kg. tot 100 worden aangevuld met gips. Wij zijn tegen alle mestmengsel», omdat men het mengen zelt wel kan doen, en omdat meu door de meststoffen afzonderlijk aan te koopen, beter rekening kan houden met de behoeften van de verschillende gewassen. Bovendien zijn wij van meeuilig, dat de zwavelzure am moniak met voordeel kan vervangen worden voor het chilisalpeter, m. a. w in plaats van ammoniaksuperphosphaat te gebruiken, afzonderlijk aan te koopen chilisalpeter en superphosphaat. Wij achten dit beter, om dat de uitwerking van chilisalpeter in 't algemeen veel zekerder is dan van ammoniak. Ammoniak toch is voor de plant niet direct opneembaar doch moet daarvoor omgezet worden is salpeterzuur. Dit geschiedt, wanneer aan de volgende voorwaarden is voldaan In de eerste plaats is het uoodig, dat de bodem voldoende hoeveelheid kalk bevatte. In de //Stikstofvoeding der Land- bouwcultuurgewassen/' zeggen de heeren Mansholt, over chilisalpeter en zwavelzuren ammoniak sprekende, het volgende ffEen opmerkelijk verschil tusscheu de uitwerking van eene bemesting met chilisalpeter en zwavelzuren ammoniak bestaat er ten op zichte van het kalkguhalte des bodems. Terwijl eene bemesting met chilisalpeter op veengrond zonder kalking de volle uitwerking had, bracht eene bemesting met zwavelzuren ammoniak het slechts tot 28 pet. van de chilisalpeterbeuiesting. Ook op kleigrond werd hetzelde waargenomen m. a. w. naar mate het kalkgehalte geringer was, had de ammoniakbemesting geringer uitkomsten." Wij behoeven aau deae bewering van bij uitstek practiscke mannen zeker niets te voegen. In de tweede plaats is de werk zaamheid van zwavelzuren ammoniak in hooge mate afhankelijk van de temperatuur des bodems. In koude voorjaren zien wij onze wintergewaseen een gele kleur aannemen. Dit is alle practische landbouwers en in 't bijzonder die op de kleigrond zeer goed bekend. De oorzaak hiervan is gebrek aan opneembare stikstof. Het uitstrooien van chilisalpeter is voor deze kwaal zeer doel matig, Waarom wij nu in tijd van nood, zullen wij maar zeggen, op de klei onze toevlucht nemen tot chilisalpeter en niet direct bij de eigenlijke bemesting, is ons nooit recht duidelijk geweest. Waarom in plaats van ammoniaksuperphosphaat geen chilisalpeter en superphosphaat, vragen wij in ernst In de derde plaats is de uitwerking van den ammoniak afhankelijk vau de meer dere of mindere vrije toetreding van de lucht. Een goede grondbewerking is dus in hoogemate bevorderlijk aan de goede werking van ammoniak. Hierin ligt ook hoofdzakelijk het nut van braken. We hebben in 't kort willen aantoouen, dat chilisalpeter zekerder moet erken dan zwavelzure ammoniak, zooals wij zoo straks beweerden. Toen we Woensdag schreven dat Fer rer terdood veroordeeld was, wisten we niet, dat het vonnis reeds aan hem vol trokken was. Ferrer is Woensdagochtend om negen uur doodgeschoten. Men had hem Dins dagavond naar de kapel gebracht. Hij vroeg naar zijn advokaat, die eenige uren voor de terechtstelling naar hem toeging Ferrer bewaarde een volkomen kalmte, behalve toen hij met zijn verdediger sprak. Op dat oogenblik overmeesterde de aan doening hem. Men had rondom het fort voorzorgs maatregelen genomen. Ter weerszijde van den berg waren niet meer dan 40 of 50 menschen bijeen. Er werd geen de min ste betooging gehouden. Een piket solda ten werd met de terechtstelling belast. Er waren twee monniken bij hem. Hij weigerde de genademiddelen van de Kerk. Nauwelijks werd de terechtstelling over de wereld bekend of een storm van ver ontwaardiging, uitvallen tegen de Spaan- sche regeering enz. waren ;t gevolg. In Brussel, Parijs, Rome, ja overal werden protestmetingen gehouden in Parijs zijn een agent gedood, en 6 ernstig gewond terwijl er meer dan 60 gekwetst werden. Een* oogenblik had 't idee van formeelen opstand. Lepine, de prefect van politie kreeg een schampschot. In Brussel was het al niet veel beter. In tal van bladen en op vergaderingen worden de koning van Spanje en de regeeringsper- sonen met den dood bedreigd. Hoewel zooals wij in een driestar hiervoor schreven de wijze van veroor- deelen ons niet geheel bevredigt, heeft toch niemand 't recht te zeggen, dat de Spaansche regeering niet eerlijk geacht mag worden en een zoo zwaar vonnis willekeurig heeft doen uitspreken. Hare beweegredenen zullen van zeer ernstigen aard geweest zijn en al moge de wijze van proees-voeren velen tegen de borst stuiten, dan bedenken deze, dat in Spanje, dat als het land der anarchis ten in abnormalen toestand verkeert, door de krijgsraden altijd, gevolgd wordt de manier, waarop thans het proces tegen Ferrer Is gevoerd- Dit was dus thans geen uitzondering en geheel volgens de regelen der wet. Maar een vervaarlijke beweging wordt in alle steden op louw gezet tegen deze veroordeeling. Een overzicht te geven van het ge schrijf der bladen... er is geen beginnen aan. Vertellen we in het algemeen, dat er toch nog een heele partij bezadigde bladen zijn, die schijnen niet te kunnen oordeelen over het proces en die in Ferrer den gevaarlijken anarchist blijven zien. Vele andere bladen echter schrijven er maar op los, Tegen Spanje, den Spaanschen Koning... den Paus zelfs. Alsof die er iets aan had kunnen doen 1 Men zegt wel, dat de Paus genegen is geweest om het medelijden in te roepen voor Ferrer, maar we gelooven niet, dat de H. Vader zich zou wagen in de bin- nenlandsche aangelegenheden van eenig land En de Spaansche Koning. Berichten uit Madrid zeggen, dat de ministerraad de processtukken in zoo verre heeft onderzocht, dat hij zich heeft overtuigd van de regelmatigheid der gevoerde procedure, verder niets. Daarna heeft de ministerraad besloten, dat er geen termen aanwezig waren om den Koning een verzoek om gratie voor te leggen, dat besluit is naar Montjuich geseind en de kapitein-generaal heeft er toen den volgenden dag direkt een einde aan gemaakt. Weg met den spaanschen Koning, roept en schrijft men nu. Hij zal sterven, schrijft men 1 De Times-correspondent te Madrid seint, dat de Spaansche bladen, die tegen de veroordeelig van Ferrer schrijven, niet aanvallen de procedure, de onpar tijdigheid van de rechters of hun be voegdheid zij betuigen voor Ferrer als mensch ook geen sympathie. »Zij beschouwen veeleer zijn naam als een uitstekende verzamelkreet tegen de klerikale Regeering.* Ferrer laat 2 millioen na. Men schrijft, dat hij alles heeft opge offerd voor de zaak vgn het onderwijs in Barcelona en verderop. Hij heeft er blijkbaar nog een duitje aan verdiend. En de vrouw, met wie hij leefde, is bovendien nog verzekerd voor 't peul schilletje van 80,000 francs. Ferrer heeft ook nog drie eigen kin deren. De Humanité vertelt van de oudste, dat zij in Parijs gebrek lijdt en dat twee harer kinderen van armoede ziek zijn geworden. De milionnair leeft met een vrouw in Spanje en de eigen kinderen lijden ge brek in Parijs. Dat is wel eenigszins vreemd. Een tweede dochter van Ferrer is te Parijs aan het tooneel. De Spaansche «Epoca* is scherp in haar oordeel. «Het werk der gerechtig heid is vervuld. Ferrer werd, volgens de in ons land heerschende wetten, geoordeeld en gevonnisd. Men heeft hem het volle recht van verdediging toege staan. Met groote nauwgezetheid is de wet toegepast. Wij gelooven derhalve dat aan de openbare meening genoeg doening geschonken is want reeds sinds geruimen tijd was Ferrer in de opvatting van de overgroote meerderheid der Span jaarden veroordeeld, zelfs door degenen, die thans door de executie geschrokken schijnen te zijn. De Tagliche Rudschau schrijft «De Spaansche gerechtigheid meent het bewijs in handen te hebben, dat Ferrer de revolutie georganiseerd heeft. Wij kennen nog niet voldoende de motieven, waardoor Ferrer zich heeft laten leiden bij zijn actie en wij willen ons ten dien opzichte nog niet uitspre ken. In alle geval ware het wenschelijk, dat Spanje van regeering veranderde en de republiek liet uitroepen.4 Ziet, hier komt de aap uit de mouw gluren. Van de Ferrer kwestie, nu, ja, daar weten we eigenlijk niet heel veel van maar dat komt er ook minder op aan, De strijd gaat tegen een regeering die moet den kelder in.* Een der leden van het Spaansch ka binet heeft gisteren avond verklaard, dat de strafuitvoering van Ferrer vermoede lijk het voorwerp van een debat in de Kamer zou uitmaken. De regeering zou dan de onweerleg bare bewijzen leveren, dat Ferrer niet alleen de leider, maar ook de uitvoerder van het oproer in Juli te Barcelona was. SPECIALITEIT IN Hofleverancier van U M. de Koningin. GROOTE STRAAT WAALWIJK B 112. ONTVANGEN De nieuwste modellen IIEERENHOEDEN, IIEERENDASSEN In de nieuwste dessins, lleeren Normaal Tricot-ONDERGOEDEREN uit de wereldberoemde fabrieken van W. Benger Süiine to Stuttgart, alleen door den uitvinder Prof. Dr. G. Jaeger, gecon- ceuioneerd voor alle landen. dige beambten naar Racconigi vertrok ken, vooral om voor de veiligheid van den Russischen monarch zorg te dragen. Ook de beruchte Hartiug zou met deze opdracht naar Italië vertrokken zijn. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken Tittoni, gaat 20 Oct- naar Racconigi. Volgens mededeelingen uit andere bron, zouden de monarchen elkaar op de reede van Baja, in de golf van Na pels ontmoeten. N. Ct. seint dd. 15 October: De indruk van den heer Lieftinck omtrent Atjeh is gunstig en hoopvol II. J. Lovink. De heer Lovink zal op 5 November betrekking van directeur-generaal van de landbouw neerleggen. De Tliegscliool te Friedrichshaven. Deze door de Duitsche regeering ge stichte school is op 1 Oct. jl- geopend. 887 leerlingen, waaronder Amerikanen, Engelschen en Russen, hadden zich aan gemeld nauwelijks een dertigste ge deelte kon men echter aannemen. De school staat onder leiding van een lui tenant-generaal, oud-overste van het korps 'militaire luchtschippers van het Duitsche leger. Behalve een krachtige gezondheid en een onbesproken gedrag moeten de leerlingen degelijk middelbaar onderwijs hebben genoten, alsook, een technisch- mechanische ontwikkeling bezitten. Zij dragen den titel van cadet-vliegers en volgen gedurende twee jaar behalve het technisch onderricht van vlieger en werk tuigkundige, middelbare cursussen in de mechanica, natuur-wetenschappen, Fran- sche en Engelsche taal- Als zij na 2 jaar hun eind-examen hebben afgelegd, nemen zij dienst in het korps-militaire luchtschippers, waar zij 2 jaar lang de oefeningen volgen, waarna zij promo- veeren tot den graad van «bestuurder van den motor-ballon* indien zij bij dit korps ingedeeld wenschen te blijven. Zij genieten dan een salaris van 2500 mark dat tot een maximum van 5000 mark opklimmen kan Verkiest de leer ling niet bij het leger in dienst te treden, dan zal de Duitsche «Luftflotten-verein*, waarvan graaf Zeppelin voorzitter is, voor hem een aan deze overeenkomstige betrekking trachten te vinden bij de een of andere vereeniging voor vliegkunst. Het is niet iu Amerika voorgevallen, het land waar men zich over niets verwondert, doch te Am sterdam. In het Rem- - j;' brandt-café aldaar kwam v iederen avond een Amerikaan, die smeet met bankbriefjes van honderd en duizend. De toeloop der liefhebbers om zulk een ge-« scheukje te bemachtigen was zoo groot, dat de politie er zich mede bemoeien moest. De aandachtige lezer die het boven staande leest, zal zeker bij zich zelf zeggen #Ik zou mijn geld niet aoo maar weggooien, het wordt te moeilijk verdiend." Diezelfde lezer, die zoo veistandig redeneert, heeft wellicht al houderden keeren geld wegge smeten en wel voor geneesmiddelen, die hem niet hielpen. Als gij lijdt aan borst, longen, asthma, influenza, kinkhoest, pleuris, teriug, malaria en dergelijke ziekten moet gij onmiddellijk Uw toevlucht nemen tot de Abdijsiroop, Klooster Saiicta Puulo. Dan gooit gij Uw geld ni?t weg, maar dan ge noest gij spoedig eu sDel. Als gij hoest, koop dan vandaag nog eeD flesch Abdijsiroop. Alle aandoeningen van longen of borst beginnen met een hoest. Door één flesch Abdijsiroop te gebruiken, voorkomt gij ziekten, die uw leven zouden kunnen ver gallen. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per fltcon van 230 gram Pl. 1. van 550 gram Pl. 2.en van 1000 gram Pl. 3.50. Ceutraal-Dejsöt L. I. Akker, Rotterdam Verkrijgbaar bij de bekende wedervtr- koopers, alle Drogisten en de meeste Apothekers. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Zaterdag 9 October 1909 des n.m. ten 8 ure. Tegenwoordig allen behalve de Heer Donkers. De vergadering wordt ten 8.20 uur door den Voorzitter geopend. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde Ie- Wijziging der begrooting voor 1910. Daar enkele posten overschreden zijn of zullen worden, stelt het D. B. voor om te besluiten tot het doen van af- en overschrijving. Conform besloten. De Heer Donkers komt ter vergadering 2e. Vaststelling der begrooting voor 1910. De begrooting voor 1910 zooals die in de vorige vergadering is aangeboden en ter inzage heeft gelegen, wordt ter vaststelling voorgedragen Zonder discussie met algemeene stem men vastgesteld, v Daarna is de vergadering gesloten, ter behandeling van een adres tegen een aanslag in den H O. De scheepsramp bij Doggersbank. Onder de opvarenden van de Adelf, die ver moedelijk in de golven verdwenen zijn, was één Hollander, de ongeveer 25-jarige matroos Jut Ponne, van Terschelling, die kort voorden aanvang der reis gehuwd was. De logger, waarmee het ongeluk ge beurde, was eer3t twee jaar oud. Gedu rende de geheele reis had men slecht weer gehad. Toen het schip begon te zinken, had de kapitien de wacht aan dek. De opvarenden die zich in een der beide booten wisten te redden, konden uit het geschreew aan boord de stemmen van den kapitein en twee der matrozen onderscheiden. Gisteren-avond te zes uur zouden de schipbreukelingen per trein naar Geeste- miinde terugkeeren. De reis run deu Tsaar. Naar 't heet, heelt de Tsaar zijn reis naar Italië, op verzoek van de tsaritsa, tot 19 Oct. uitgesteld. Van uit Livadia gaat de tsaar met zijn jacht Sebastopol, om van daar per trein zijn reis naar Italië voort te zetten. Vol gens de laatste berichten zouden de monarchen elkaar in Racconigi treffen, waar tsaar Nicolaas twee dagen denkt te yertoeven. Bereids zijn reeds de noo- Tweedc Kamer. Men meldt uit Den Haag Twee afdeelingen der Tweede Kamer zijn heden nog over de Staatsbegrooting vergaderd. Na de openbare vergaderingen, waar toe de Kamer in de volgende week tot omstreeks het einde dezer maand bijeen komt, zou de Kamer tot 9 November met reces uiteengaan. Werk orcr den Atjeh oorlog. Naar wij veroemen heeft de minister van koloniën besloten tot het doen samen stellen van een op officieele bescheiden berustend werk op krijgshistorisch gebied n.l. over den Atjeh oorlog. Een hier te lande met verlof vertoevend officier van het Ned.-Indische leger die zijne sporen op dit gebied reeds heeft verdiend, is aangezocht zich met dit werk te willen belasten. De Rijksmiddelen. De in de Staatscourant van gisteravond gepubliceerde opbrengst van 's Rijks middelen over September mag zeker wel gunstig genoemd worden. Bij ver gelijking met de goede Septembermaand van 1908, toen de middelen f12,825,158.99 opleverden, blijkt dat in September ruim f677.000 meer in de schatkist vloeide, en wel f 13,492,241.49. Tegenover een opbrengst van f 114,346,083.14 geduren de de eerste negen maanden van 1908, staat een totaal van f 118 224,772.767s in gelijk tijdperk van dit jaar, zoodat thans meer is ontvangen f 3,888,619.63Vs. Ontslag aanvrage. Onze hoofdredacteur dr- L Zaaijer Az. is voornemens op het eind van dit jaar zijn betrekking neer te leggen. Tot zijn opvolger, tegen 1 Januari 1910, is heden benoemd mr. G. G. van der Hoeven, lid van de redactie onzer courant. N. R. Ct. Atjeh. De correspondent te Batavia van de Ernstige mishandeling. In den laten avond van Maaadag. tegen middernacht, heeft, naar het «Dagblad, voor Noord- Brabant meldt, aan den Klappenberg onder Ftten, niet ver van het terrein waar dezen zomer de eerste vliegproeven hier te landen door graaf De Lambert werden gehouden, eene verschrikkelijke snijpartij plaats gehad. Eene dochter van den landbouwer Bevers, op den Klappenberg woonachtig, was voornemens deze week ondertrouw te doen met Marijn, Naalden, daar ook in de buurt woonachtig. Naar overoud gebruik moesten bruid en bruidegom de jongelingen uit de buurt trakteeren, zoogenaamd verschool-bier geven. Er waren 40 jongens genoodigd en er werd veel bier gedronken. Bij de genoodigden waren twee gebroe ders Bartels en twee gebroeders Martens. Tusschen de Bartelsen en de Martensen ontstond reeds sedert geruimen tijd een veete, en na afloop van het feest is het tot een hevig gevechht gekomen. Naar het schijnt, werden de gebroe ders Bartels pardoes door de gebroeders Martens, op weg naar huis, aangevallen. De Bartelsen zijn verschrikkelijk toege takeld. Nil Bartels had niet minder dan 8 steken en sneden. Een snede in den nek van ongeveer 7 c.M. lang was door gedrongen tot op de halswervels. Voorts was hij verwond aan armen, borst, enz Jan Bartels was er al even slecht aan toe. Hij had 5 steken bekomen. Een snee boven over de rechterhand was verschrikkelijk, de strekspieren, van na genoeg alle vingers waren doorgesneden. De gebroeders Martens zijn in hechte nis genomen. Bij een huiszoeking, gedaan ten huize van Martens, werd onder het bed der beiden vechtersbazen een mes van een der jongens gevonden, Waar het mes van den anderen gebleven is, weet men op het oogenblik nog niet.

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 5