Nummer 83. Zondag 17 October 1909 32e Jaargang. Derde Blad. Provinciaal Nieuws. te .i beperking zondagsarbbid. Waalwijk 16 Oct. 1909. Kamer van Koophandel. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk is het navolgend schrijven gericht tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. No. 1482. ONDERWERP Waalwijk, 15 October 1909. Wij hebben de eer Uwe Excellentie hierbij toe te zenden de antwoorden op de vragen, gesteld bij schrijven van 21 Augustus 1909. No. 1780, Afdeeling Arbeid. a. Blijkens te onzer beschikking staande gegevens, wordt binnen het ressort oazer Kamer des Zondags arbeid verricht in de leerlooierijen en op kleermakerswinkels, zoomede in hotels, restaurants, koffiehuizen, door het personeel van tramweg- en stoombootondernemingen, door kap pers en dergelijken voor wie Zondags arbeid gewoonte is geworden. b. Bij de beantwoording van de onder deze letter gestelde vraag kunnen we ons gevoeglijk bepalen tot de leerlooierijen en de kleer makerijen, wijl de Zondagsarbeid in de overige genoemde bedrijven en inrichtingen niet specifiek is toe te schrijven aan de bedrijven en in richtingen binnen het ressort onzer Kamer. In de meeste leerlooierijen, uit sluitend die naar het oude systeem (kuiplooii'ng), wordt nu en dan des Zondags gearbeid voor het optrek ken van laven en het afleggen en zouten van in bewerking zijnde >f huiden, in de kleermakerijen de gewone kleermakers-werkzaamheden c. In looierijen, al naar den omvang van het bedrijf Vs 1 uur per etmaal, in kleermakerijen soms gedurende een vrij groot deel van den Zondag. d. In de looierijen gedurende het ge heele jaar, naar gelang het looiproces dit vordert, op afwisselende tijd stippen in de kleermakerijen alleen in de drukke seizoen?, d.i. van Paschen tot Pinksteren en vóór den winter. e. In de looierijen om beurten een bepaald gedeelte van het personeel, 1/s of lU, zoodat om de drie of vier weken een gedeelte werk ver richt. In de kleermakerijen in den regel dezelfden. f. In de looierijen zou bij een oordeel kundige behandeling, door gedeel telijk te breken met een sinds jaren noodzakelijk bestaande gewoonte, de Zondagsarbeid wellicht belangrijk verminderd kunnen worden, waar door het bezwaar in deze voor den werkman tot zeer geringe afmeting kan worden teruggebracht. In de kleermakerijen is de Zondagsarbeid alleen ten gerieve van de clientèle, die in het drukke seizoen, vooral des zomers, zoo spoedig mogelijk bediend wil zijn, dus voor den ge- regelden gang van het bedrijf wel niet strikt noodzakelijk, toch om bovengenoemde reden niet geheel te vermijden. Ook hier zou eenige beperking zeer doeltreffend zijn. Ten slotte mogen wij nog opmerken dat in sommige stoomlederfabrieken des Zondags de ovenvuren moeten aange houden worden, teneinde de droogin- richting op temperatuur te houden en het looiproces in de walkvaten niet te onderbreken. Het toezicht is dan vrijwel doorloopend elkenZondag aan denzelfden machinist of stoker opgedragen. De Ka7tier van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Jnbilé. Met betrekking tot de 25-jarige ambts vervulling van den heer A. C. v. d. Heijden, waarover wij verleden week schreven, verzoekt deze ons mede te deelen, dat, ofschoon hij met ingang van 11 November tot onderwijzer benoemd werd, hij feitelijk eerst 14 November die betrekking aanvaardde. Op dien dag, een Zondag, wenscht hij dan ook het feit te herdenken, doch slechts in huislijken kring, zoodat hij van ieder feestvertoon zoowel in als buiten de school aller vriendelijkst verzoekt verschoond te mogen blijven. Onderwijzersvergadering. Donderdag j.l. hield het Onderwijzers gezelschap uit het Arrondissement Waal wijk zijne najaarsvergadering op Musis Sacrum. Niettegenstaande het slechte weder waren velen opgekomen, niet minder dan ruim een veertigtal onder wijzers en onderwijzeressen toch woon den de vergadering bij. De Voorzitter, de WEl.Ed.Gestr. Heer Mr. F. J. van Lanschot, arr.-schoolopziener riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe en deelde mede welke leden naar elders vertrokken en welke nieuwe waren toe getreden. Hierna deed de heer Busch, secretaris voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Thans was aan de beurt de verkiezing van een secretaris. Daar de aftredende te kennen gaf de benoeming onder geen geval meer te zullen aanvaarden, werd tot die functie gekozen de heer Tavenier, hoofd der school van 's-Gravenmoer. Alvorens met de inleiding der onderwerpen te begin nen, gaf de Voorzitter in overweging reeds nu vast te stellen of de vergade ring het volgende jaar weder een reisje wenschte te maken en zoo ja, naar welke plaats men dan wenschte te gaan of naar Apeldoorn, óf naar Brussel, waar dan eene wereldtentoonstelling gehouden zal worden. Met 24 tegen 17 stemmen werd tot laatstgenoemd uitstapje besloten. Alsnu leidde de heer van der Horst van Kaatsheuvel het punt in Onderwijs- Rijkszaak. Op uitnemende wijze werd dit onderwerp behandeld en eene vrucht bare discussie volgde er op. Na de pauze leidde de heer Laarakker alhier het punt in De school en de gereglementeerde spelen. Ook dit onder werp werd op alleszins verdienstelijk wijze behandeld, terwijl het mede aan leiding gaf tot eene zeer vruchtbare discussie. Als onderwerpen voor het volgende jaar, werden bij die, welke nog in petto waren, gekozenHeraldiek en Solidari teit. Deze zullen resp. behandeld worden door de heeren Ouwerling van Baardwijk en M. v. d. Horst van Kaatsheuvel. Nadat nog enkele zaken betreffende de bibliotheek enz. behandeld waren, werd de vergadering met een hartelijk woord door den Voorzitter gesloten. Jos. Groenen. De heer Jos. Groenen, bariton, is aan gezocht om op 16 November a.s. te Zaandam in het oratorium >Samson» van Handel, de barytonpartij, »Harapha» te vervullen. De uitvoering gaat uit van de christe lijke Zangvereeniging Hallelujah» te Zaandam. Loobond. Morgennamiddag zal de Leobond op de St- Pauluszaal zijne jaarlijksche alge- meene vergadering houden. Als spreker zal optreden de'weleerw. heerH Donders uit Boxtel. Dienstregeling tram. Indertijd is door Waalwijks Belang aan directie der Holl. Buurtspoorwegen gevraagd of het mogelijk was maatre gelen te nemen, dat de etrste tram die van Waalwijk naar Tilburg loopt, iets vroeger van eerstgenoemde plaats ver trok, opdat de aansluiting met de tram naar Dongen in de Veldhoven geregeld zou worden verkregen. Met de meeste welwillendheid werd door den directeur daarop geantwoord, dat alles zou in 't werk worden gesteld om deze aanslui ting zooveel mogetijk steeds te bewerk stelligen, zelfs dat over deze aangele genheid met de directie der Zuider stoomtram zou worden geconfereerd, om daaraan eene geheel bevredigende oplossing te geven. Thans is de winterdienstregeling ver schenen en vestigt men er onze aan dacht op, dat de tram Tilburg-Dongen 's morgens om 8.23 aan de Veldhoven vertrekt en die van Waalwijk om 8 26 aan de Veldhoven aankomt, dus juist 3 minuten te laat, zoodat deze aan sluiting weer gemist wordt en men niet voor omstieeks half twaalf in Don gen kan zijn. De tram van Waalwijk komt in plaats van 2 minuten vroeger, 2 minuten later op [de Veldhoven aan bij deze dienstregeling. 't Eigenaardige is, dat de eerste tram van Waalwijk 1 uur en 6 minuten en de tweede slechts 1 uur en 3 minuten over 't traject doet, een verschil van 3 minuten, juist genoeg om de aansluiting op de eerste tram te halen> Wij vertrouwen dat autoriteiten en W. B. nogmaals hunne pogingen zullen aanwenden en ook zien of er aan de opheffing van de laatste tram, gezien den slechten treinenloop, niets is te doen. Cursus eerste hulp bij ongelukken. Wij vestigen gaarne de aandacht op vorenstaande advertentie, betreffende den Cursus in het verleenen van eerste hulp bij ongevallen, te geven door dr. Sweens. Waalwijk Vooruit. Morgen zullen de competities van den Brabantschen Voetbal Bond weder aan vangen. Morgen zal voor de vereenigin- gen, die bij genoemden Bond zijn aan gesloten, een tijd aanbreken van inspan ning, vrees en hoop, voetbalvreugd en leed, totdat na maanden van taaie vol harding, één club slechts het zoo vurig begeerde doel zal bereiken, n 1. de eer kampioen van den Bond te zijn. Het verleden seizoen was Sparta (Geertrui denberg) de gelukkige. En wie zal dit seizoen aan het hoofd van het ranglijstje prijken Zou het »Waalvvijk Vooruit* zijn We durven het bijna niet hopen en tochhebben zij dit seizoen veel kans. Hun elftal, dat voor het eerst uitslui tend uit Waalwijksche spelers bestaat, zit hechter dan ooit in elkaar. In verschei dene matchen hebben zij dit bewezen, ja zelfs de huidige kampioen »Sparta* werd Zondag j.l. door hen geklopt. Ditzelfde »Sparta« komt morgen naar Waalwijk, om den len competitie-wed strijd te spelen. Wie zal in dezen wedstrijd overwin naar blijven Tot de laatste oogenblikken van dezen wedstrijd, zal deze vraag niet met zeker heid beantwoord kunnen worden. Het »W. V.« elftal is vast besloten zijn uiterste krachten in te spannen, doch ook »Sparta* zal al het mogelijke in het werk stellen het geleden verlies te her stellen. We wenschen den geel zwarten van harte een overwinning toe, doch we vreezen De wedstrijd begint om half drie. Vce-tentoonsteiliug. Bij de Woensdag van wege de Afd. 's Hertogenboseh van de Noord-Brabant- sche Maatschappij van Landbouw, ge houden tentoonstelling van runderen en en varkens, werden o. m. prijzen be haald door Kalfkoeien. Ie prijs f30 Dirk Hoeflake, Wijk. 2e f20 W. Rijken, Capelle. 4e f 10 A- Timmermans, Capelle. 5e j f 5 H. Brok, Drunen. Kalfvaarzen met vier breede tanden. 2e prijs f20 W. Hoeflake, Wijk. 3e f 15 A. de Waal, Wijk. 6e f 5 A. de Waal, Wijk. Kalfvaarzen met twee breede tanden. Ie prijs f25 L. Rijken, Sprang. 2e f20 J. Rijken, 3e f 15 D. Hoeflake, Wijk. 5 e f 5 A. de Waal, Wijk. Vette koeien. 4e prijs f 5 M. Mz. De Roon, Raamsdonk. Vette Vaarzen. Ie prijs f 15.Corn, de Roon, Capelle. 3e f 7.50 Wed. A. v. Huiten, Waalwijk. Vette Vaarzen, hoogstens 6 tanden. Ie prijs f10 Corn, de Roon, Capelle. Hokkelingen. Vaarzen zonder breede tanden. 5e prijs f5 G. Bouwman Dzn., Wijk. Hokkellingen. Ossen zonder breede tanden. 3e prijs f7.50 D. de Rooij, Dussen. 4e 5 D. de Rooij, Dussen Zeistcr verloting. Onder het agentschap W. P. Schoofs v. d. Wiel, Kloosterwerf alhier is op No. 38257 van bovenstaande verloting een prijs gevallen nl. een prachtige familie schaal. Winner is de heer Chr, v. d« Werffj Waalwijk, aan wien de prijs reeds is ter hand gesteld. Mestverkooping. De mestverkooping der gemeente heeft 1.1. Donderdag opgebracht f 120,50, De staking bij de Nijss en Co. te Amsterdam. In ons vorig nummer deelden we mede, dat er staking was op de schoenfabriek van de Nijss en Co. te Amsterdam. De correspondent van het Vakblad van de Schoenmakerij» schrijft hierom trent Wat nu eigenlijk van de zaak is Door het invoeren der zwikmachine, dat ook met eenige strubbeling gepaard ging, kreeg een gedeelte gedaan (als ik het wel heb 5 man) de andere zwikkers die nog overbleven, 6 man, werden nu over- halers en opzoolmakers. Voor het zwik ken zonder de machine wordt en werd betaald 22 ct. p. p., doch dit werd nu verlaagd tot 8 ct. voor het overhalen en opzoolmaken. Op proef zou het echter 10 cents zijn, doch wanneer de boel geregeld was, werd het tot 8 ct. terug gebracht. Overal nu is dit loon 15 cents en daar waar het in twee gedeelten plaats vindt als overhalen en opzoolmaken is iet eerste 7 ets. en het laatste 7, 7Vs a 8 ets. Tegen dit loon 15 cents of bij gedeelten 7 en 77a a 8 ets. wenschen de menschen te werken. De werklieden schuiven de schuld op den nieuwen meesterknecht, een Duit- scher, welke den firmant het hoofd warm schijnt gemaakt te hebben, zeggende dat bij de regeling, zooals die nu door de firma is aangegeven, in Duitschland een goed loon gehaald kan worden. Betere ledcrprijzea. Men schrijft uit de Langstraat Het gaat hier vlot in leder, er komen in de laatste weken veel zaken tot stand tot zeer verhoogde prijzen. De verhoo ging wil er bij de leerhandelaren en schoenfabrikanten veel makkelijker in dan in andere tijden. Zij beseffen den moeilijken toestand en zijn daardoor genegen willig een meerderen prijs aan te leggen. Vooral komt de verbetering in uitdrukking in de verschillende prima zoolleersoorten. Zoo werden dezer dagen verkochtColon Li'ebig huiden van 32 a 34 pond voor 93 cents en zware dito oshuiden van circa 40 pd., te leveren in November, a 96 ets. Prijsvorhooging. De fit ma T. H. Haagen, Engelsche Stoom drijfriemen- en Ledei fabrieken, te Rotterdam, Waspik en Londen, geeft kennis, dat zij ten gevolge van de buiten gewone stijgingen der huidenprijzen genoodzaakt is met ingang van 1 Oct alle hare bestaande noteeringen in te trekken. Daar de prijzen der huiden nog steeds stijgende zijn, heeft zij vanaf heden voor- loopig hare prijzen met 10% verhoogd. Sehocnenuitvoer van Amerika. Interessant is de volgende staat van den schoenenuitvoer der Vereenigde Staten gedurende 1 Juli 1908 tot en met 30 Juni 1909. Hij geeft aan, welken gemiddelden prijs de Amerikanen in de verschillende landen maakten, waarbij echter wel over wogen moet worden, dat het factuur- prijzen zijn, dus geen vrachten en rech ten er bij zijn inbegrepen Paren. Dollar. Dooreen p. pnar dl Groot-Brlttanje België Frankrijk Duitschland Nederland Overig Enropa Britech N.-Amerika Middel-Amerika Mexico Westlndië en Bermuda Colnmbia Overig Zuid-Amerika 202,751 Britsoh Australië Azië 83,417 Philippijnen 119,476 Overig Azië en Australië 33,126 Britsch Afrika 48,092 Overig Afrika 16,831 847,768 1,861,925 2,19 23,049 69,659 3 02 102,431 340,324 3,32 155,437 450,003 3,53 3,572 11,285 3,16 103.413 288,515 2 78 608,440 1,094 956 1,79 428 385 728,314 1.70 626,001 1,259 081 2,03 2,745,724 3,101,508 1,12 26,636 47,090 1,76 427,029 2,10 183,476 2,19 219,746 1,83 72,723 2,19 113,735 2,36 36,445 2,16 Totaal 6,176,57910,305,8151,66 V. v. d. S- BAARDWIJK. Den Heer Icspecteur der Posterijen en Telegrafie te 's-Bosch heeft aan het D. B. dezer gemeente medegedeeld. wdat de openstellingsuren op werkdagen van het hulptelegraaf- en hulptelefoonkantoor met ingang van 10 October e k. nader wordt vastgesteld op 910, 121 en 6773 ure, met bepaling, dat liet Jcantoor ook in den sluitingstijd bereikbaar zal zijn. Een en ander zal door middel van de Staatscourant ter algemeene kennis worden gebracht. Vanwege den Inspecteur van den Ar beid in het 2e district is medegedeeld, dat de schoenmakerijen en de schoenfabrieken geen gebruik meer kunnen maken van de uit zonderingsbepalingen om even als Naaisters, borduursters, modemaaksters enz,, vrouwe lijke personen boven 16 jaar den arbeid te doen eindigen ten 8 uren des namiddags. De bedrijfshoofden worden uitgenoodigd de gewaarmerkte arbeidslijsten, waar noodig, te doen wijzigen en in overeenstemming te doen brengen met de thans geldende wet telijke bepalingen. ELSHOUT. De heer A. K. die Dinsdag .1. voor de Arrondissements-Rechtbank te Bosch terecht sïond voor weggeld over treding is vrijgesproken. DRUNEN. Voor den landbouwcursu9 die deze winter gehouden wordt hebben niet minder dan 32 personen zich aangemeld. Bravo In onze Drunentche boertjes zit toch ook nog actie. Deze cursus zal gegeven worden door den Heer van der Linden, uit Vlijmen, die op dat gebied reeds naam heeft verworven' In onze gemeente heeft zich een geval van typhus voorgedaan met doodelijken afloop Moge deze ziekte zich hierbij bepalen. Zondag 17 October zal dan de feeste lijke iuwijding plaats hebben der nieuwe jongens-congregatiezaal. Wij vernamen dien aangaande het volgende. Des namiddags, inplaats van 5 uur om half zes gewone godsdienstoefeningen waaronder door den Z. E. II. Directeur de nieuwe zaal zal ingewijd worden. Om 6 uren precies, groot feestconcert. Op het program zagen wij nummers van belang. O.a. voor de Liedertafel. wHct Feestlied"met woorden van M. v. d. Lear. „Opwaarts eDZ. voor de Harmonie Overture Fantastie en Les Martyrs, en andere. De rederijkers zullen opvoersn „Levie Baars of de Wraak van een student Als feestredenaar staat aangegeven de W. E. H. W. v. Kessel kapelaan te Nijmegen. De zaal is in fecstooi gestoken, reeds dagen zageu wij personen, met sieren op de hoogte, daaraan hunne zorgen wijden De toelating van niet Congreganisten is zooals dat bij vroegere gelegenheden ge bruikelijk was. Moge het feest naar wen9ch slagen, NIEUWKUIJK. Bij K. B. is aan L. Bruurmiju milicien-verlofganger alhier van de lichting 1904. vergunning verleend eerst in 1910 met de lichting 1905 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen te komen. De rekening der inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1908 is door den gemeenteraad voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 9055,53 in uitgaaf op f 8544 29 alzoo met een batig slot van f 611.24® Op Maandag den 18 October a.s. moet de milicien verlofganger J. van Buul aan wien uitstel wa9 verleend voor herha lingsoefening onder de wapenen komen, wuartoe hij zich op dien dag in zijn garni zoen moet aanmelden. Den 21 October heeft voor deze ge meente te 't Hertogenbosch de keuring plaats voor dekhengsten welke keuring van pro vinciewegen gehouden wordt. VLIJMEN. Woensdagavond hebben do leden dex Kegelclnb „Alle Negen" gevestigd bij den heer H. Daelmans alhier weer eens gezellig en vroolijk feest gevierd, net prijskegelen, dien avond aan de orde gesteld, bracht de ledeu in deze vroolijke stemming, allen deden hun best een der vsle mooie prijzen te verdienen. De uitslag van deze onderÜDgen wedstrijd was als volgt le. prijs J. v. d. Wiel; 2e. L. Boom; 3e. L. Daelmans 4e. J. v. d. Grindt5e. G. v. d. Wiel6e. H. v. Knik; 7e. L. Zeeuwen8e. J. v. Falier9e. J. Fabrie 10e. L. v. d. Wiel; 11e. Den Braai. De verrassingsprijs werd door A. Schel in kamp met M. v. d. Udonhout behaald. B. en W. van Vlijmen maken bekend, dat de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente vanaf 14 October tot en met 28 October ter secretarie ter visie ligt en aldaar tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. B. en W. van Vlijmen maken bekend, dat op Maandag 18 October des voormid dags ten 10V2 uur ter secretarie zal worden aanbesteed het vervoeren van 20000 steenen van het station S.S. tot bij Dr. Weyers. VRIJH.-CAPPEL. Op de Woensdag j.l. gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 64 stemmen, waarvan diie van onwaarde De Heer Heijmans verkreeg 30 stemmen. Koole 6 u Oerlemans 25 u Zoodat eene herstemming volgt voor de heeren G. o. Heijmans en A. C. Oerlemans welke zal plaats vinden op Dinsdag den 26 October e. k. Deze week werden alhier in onze gemeente wederom een hulpbehoevend echt paar verblijd met een gift van f 25. van H. M. de Koningin teneinde een kleinhandel te kunnen beginnen. Tot beheerder van een der z.g. Reizende Bibliotheek van /t Nut van 't algemeen* is voor deze gemeente aangesteld de heer Buzink alhier. Deze bibliotheek bevat een 100 tal werken van verschillenden aard, zoo-

Echo van het Zuiden | 1909 | | pagina 9